Dokter J. C. van der Wulp, Sommelsdvjk promoveert tot doctor Aktie Zeeland helpt Nepal Groots brandweer gebeuren op zaterdag 4 oktober ans Groenendijk Oud papier en lorren voor Las Flors Kerk in Peru Ver. „De Christenvrouw" DE ZEE IS ONS LAND STUDIE BEKROOND Ooltgensplaat: Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' DINSDAG 30 SEPTEMBER 1986 Een 83 jarige vrouw, rolstoelgebonden: „Nou, ik vind het wel erg hoor. Want als Je zo eens om je heen kijkt en je ziet ze allemaal lopen, de zuster en zo, dan denk ik, zo heb ik toch ook gelopen. Maar ja, of je hoog springt of laag springt, er is niets meer aan te doen. Een 68 jarige man; halfzijdig verlamd: „Zelfs als ik eenden zie lopen, dan zie je die zo- parmantig stappen, dan denk ik, moetje die zien en ik kan geen stap verzetten. Dat vind ik moeilijk, ik heb wel gescholden en gehuild en gevraagd waar ik dat aan verdiend heb na een leven van hard werken. Een 82 jarige vrouw; blind: „Je kan natuurlijk wel gaan zitten simpen, maar daar wordt de zaak niet beter van dus ik probeer me eigenlijk maar bij de toestand aan te passen. Laten we 't zo zeggen, ik aanvaard de toestand zoals die is, daar krijg je de kracht voor. Vrouw van 46, verlammingsziekte: „Ik voel me ziek. Boos niet, omdat het niet helpt. Gezondheid is belangrijk, die heb ik niet. Datje niets kan uitstralen he? Ik kijk wel eens naar de televisie en dan denk ik, had ik maar wat van die vaardigheid. 't Is dat ze hem goed kennen, anders zouden de bewoners van het Verpleeghuis „de Samaritaan" te Sommelsdük stellig hebben gedacht dat dokter van der Wulp, de medisch directeur van het Verpleeghuis verslaggever van een krant of iemand van de huisomroep was...I Hij voerde met tal van bewoners een vraaggesprek, maar die dienden een ander doel dan zomaar te praten over koenes en kalQes al vindt dokter v. d. Wulp het best eens gezellig om het ook daarover te hebben. Nu groef hg wat dieper, tot zelfs in - wat hij noemde - „de belevingswereld" van de verpleeghuisbewoners. Die vonden dat van de dokter helemaal niet onbescheiden, integendeel, ze vonden het fyn dat eindelgk iemand daar eens belangstelling voor had....! Het leek van dokter van der Wulp misschien wat eigenwijs om te vinden dat de tot dusver verschenen boeken en artikelen over „het verpleeghuiswezen" een onjuiste kijk daarop gaven en het was daarom dat hij er als een interviewer op uittrok. „Een zieke is meer dan een medisch geheel van diagnose en therapie; er bestaat ook nog zoiets als ziektebeleving", meende dokter van der Wulp en hij ging aan de slag om daar méér van te weten te komen. Het zou een hele studie worden, zo beloofde hij zichzelf, maar 't werd tenslotte méér dan dat, een proefschrift, zo zegt ons woordenboek is een geschrift van iemand waarop hem de titel van doctor kan worden verleend. Dokter van der Wulp hoopt vandaag, dinsdag 30 september te promoveren. Tegenover 7 a 8 hoogleraren zal hij dan zijn proefschrift hebben moeten verde digen, na welke promotie dokter van der Wulp ook doctor is, Doctor in de Verpleeghuis-geneeskunde. Voor het overige blijft hij voor de bewoners precies dezelfde, maar dat zeggen we bewust verkeerd. „Het onderzoek heeft mij de ogen geopend waardoor ik meen een betere dokter te zyn dan ik was", zegt hij in de inleiding en hij hoopt de opgedane ervaringen, zoals in het proefschrift neergelegd, aan anderen over te dragen. Dokter van der Wulp zegt het niet maar hij bedoelt natuurlijk wel dat al die anderen die in verpleeghuizen werken dan ook betere dokters en helpers kunnen worden. En daar zullen de Verpleeghuis bewoners hem dankbaar voor zijn zoals dokter v. d. Wulp de bewoners bijzonder erkentelijk is voor hun medewerking aan het onderzoek. Heel fijn vond dokter van der Wulp het te mogen vaststellen dat het niet waar is dat patiënten hun gevoelens 't liefst verbergen, integendeel, ze vonden het wat fijn dat de dokter nu eens écht met hen had gepraat....! Wel heeft dokter van der Wulp vastgesteld dat vrijwel iedere bewoner vooral in 't begin in een conflictsituatie verkeert, maar gelukkig hebben de meesten hun leven lang geleerd dat conflicten overwonnen kunnen worden. Alleen.... moeten ze daarin worden geholpen en daarin worden begeleid. Thuis kan dat moeilijk of in 't geheel niet zodat een Verpleeghuis de beste mogelijkheid is. In de genoemde „crisissituatie" is de patiënt eigenlijk een beetje in gevecht met zichzelf; hij/zij constateert een kloof tussen hun situatie en wat ze eigenlijk zouden willen. De een vecht daartegen, de ander vlucht ervoor, een ander geeft er zich aan over en weer een ander praat er over, maar allemaal, dat weet dokter van der Wulp nu zeker, hebben ze daarbij hulp en begeleiding nodig. Wanneer het lukt met die hulp - zegt dokter van der Wulp - dan zien we bewoners toewerken naar een nieuwe toestand van evenwicht. Conflicten waarvan blijkt dat die toch niet meer kunnen worden gewonnen (met het lichaam, de omgeving, de afhankelijkheid) worden dan vervangen door conflicten met haalbare doelen en dat blijkt bijzonder goed voor het gevoel van zelfwaarde van de betrokkene. Dat vaststellende steekt dokter van der Wulp de vinger waarschuwend omhoog tegen'de Overheid die op de kosten van de verpleeghuizen wil bezuinigen door ouderen en gehandicapten langer thuis te laten blijven. Hij noemt het Verpleeghuis voor hen zelfs een levensvoorwaarde omdat het hen anders - in de thuissituatie - ontbreekt aan de juiste hulp. Beleidsplannen en regeringsnota's houden echter geen rekening met de bovengeschetste beleving van conflicten waarop het Verpleeghuis het goede en helpende antwoord weet. „Zo kan het Verpleeghuis zich profileren tof een Instituut van Gezondheidszorg", zo beveelt dokter van der Wulp aan. Heel simpel gezegd pleit dokter van der Wulp er in zijn proefschrift voor begrijpend te zien wat de patiënt doormaakt (mede een kwestie van karakter) en welke conflicten de patiënt doormaakt en doorgemaakt heeft, welke conflicten hij heeft moeten verliezen en welke hij kan wirmen. Het tonen van begrip kan tot basis van begeleiding dienen, ieder heeft die begeleiding nodig en voor ieder zal ér dus naast de medische zorg ook begrip moeten zijn Werken vanuit de vertrouwde medische invals hoek is niet altijd het passende antwoord op het conflict van verpleeghuisbewoners, verzekert dhr. v. d. Wulp. De in het pro^schrift opgenomen interviews, waarbij dokter v. d. Wulp zorgvuldig herkenning heeft vermeden, geven een bloem lezing van belevingen van patiënten van wie de een vecht en de ander capituleert. Vecht zoals die bejaarde vrouw, slecht lopend nadat ze haar heup brak, moeilijk ziend na een oogoperatie, maar die toch nog vindt dat ze blij mag wezen dat ze nog gezond is, terwijl een ander geen perspectief meer ziet en 't liefst wat pilletjes zou willen Er zijn in het proefschrift interviews opgenomen met jonge en met oude bewoners en eigenlijk zijn die waardevol om te lezen. Het proefschrift zal na de promotie dan ook via de boekhandel verkrijgbaar zijn, onder ISBN nr. 90 266 1836 O a 39,50. Uitgever is uitgeverij INTRO te Nijkerk. Titel van het proefschrift: Verstoring en verwerking in Verpleeghuizen. Dokter van der Wulp in gesprek met een van de bewoners van „de Samaritaan", dhr. van Oostenbrugge uit Dirksland. In een brief aan de directies van een aantal bedrijven in Zeeland heeft de Com missaris der Koningin, dr. C. Boertien, aandacht gevraagd voor de provinciale aktie „Zeeland helpt Nepal". De aktie een initiatief van Provinciale Staten heeft als doel geld in te zamelen voor het Unicef-onderwijsprojekt in West- Nepal. Zeeland heeft zich tot taak gesteld de bouw en inrichting van de schooltjes mogelijk te maken en de gelden voor de leermiddelen te verschaffen. De bouw kosten van een schooltje bedragen 8500 gulden, voor de inrichting en de leer middelen is 2500 gulden nodig. De Commissaris schrijft dat hij het zeer op prijs zou stellen indien de Zeeuwse bedrijven de brede provinciale aktie, die in november wordt beëindigd, zouden willen afronden met hun bijdragen. Inmiddels hebben enkele bedrijven spon taan gereageerd. Er zijn toezeggingen ont vangen tot bijdragen in de kosten van de bouw en de inrichting van een schooltje. De atletiekvereniging AV '56 uit Goes heeft op 18 juni een prestatieloop ten bate van de aktie „Zeeland helpt Nepal" ge organiseerd. De opbrengst bedroeg 360,-. De opbrengst van de akties in juni van de Openbare Basisschool „De Schoener" 1.342,10) wordt nog verhoogd met 78,25. De totaalopbrengst komt hier mee op/ 1.420,35. De Diaconie der Gereformeerde Kerk uit Goes heeft de provinciale aktie 250,- geschonken. De voetbalvereniging Oostkapelle maak te 80,- over op giro 7475 ten name van de'Nepalaktie. Op de Triangelschool in Vlissingen is oud-papier ingezameld voor de kinderen in Nepal. De opbrengst was groot 65,79. Fietsenspecia list Sommelsdük Tel. 01870 - 2430 afd. Middelharnis/Sommelsdijk Op D.V. donderdag 2 oktober a.s. hou den wij een NEVEDA BREISHOW, m.m.v. Miep Boeter, Modehuis Braber, Keijzer Schoenen, Jordaan Lederwaren. Aanvang 20.00 uur in zaal „Vita Nova" te Sommelsdijk. Kaarten voor deze avond zijn verkrijg baar bij bovenvermelde zaken, bij de be stuursleden of eventueel in de zaal. Eerste prijs drumband E.M.M, uit Den Bommel Op zaterdag 20 september j.l. heeft de drumband van muziekvereniging E.M.M, uit Den Bommel een mooie eerste prijs gehaald op een K.N.F, concours te West broek. Onder leiding van Gerrit Zweerus behaalde men voor het stilstaande werk 150 punten. Voor het lopende werk 138 punten. Samen 288 punten en een Ie prijs. De drumband kwam uit in de 1 e afdeling. Namens alle leden van E.M.M, van harte gefeliciteerd. SOMMELSDIJK Ophalen oud papier A.s. zaterdag 4 oktober komen leden van het Mannenkoor „Ons Koor" weer vanaf 9 uur bij u langs voor het ophalen van oud papier. Wilt u het tijdig gereed zetten? Hartelijk dank bij voorbaat! NIEUWE TONGE Kerkdienst Op D.V. woensdag 1 oktober hoopt op uitnodiging van de M. V. „Petrus Datheen" voor te gaan ds. A. Vlietstra jr. uit Melissant in het Herv. Centrum „Elim", Zuiddijk 19. Aanvang 19.30 uur. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M DD MIDDELHARNIS Opbrengst kollekte De kollekte voor het „Prinses Beatrix- fonds" heeft in Middelhamls opgebracht ƒ4.192,00. Voor dat mooie bedrag wil het Pr. B eatrix- fonds allen die hier aan hebben mee gewerkt als gevers, koUektanten en re- dakties van de plaatselijke bladen enz. heel hartelijk dank zeggen. Wij kunnen niet zonder uw steun! Op 24 september j.l. is aan de R.U. te Leiden (vakgroep onderwijskunde) af gestudeerd onze oud-dorpsgenoot Cor Spec Mach.zn., thans wonend te Vlaar- dingen, n.a.v. een stand van zaken onder zoek naar het schoolwerkplan en de schoolwerkplanontwikkeling in het spe ciaal onderwijs. OUDDORP Op D.V. zaterdag 4 oktober hopen wij weer oud papier, lorren en gebruikte kle ding op te halen voor bovengenoemde projekt. Zet alles watu voor de zending hebt voor half negen aan de weg ook als het regent. Wie ons helpen wil, is welkom om half negen zaterdagmorgen aan de Duinkerker weg 6. Opbrengst van de maand september: Oud papier641,60 Kleding en lorren300,00 Giften50,00 250 stuivers12,50 Totaal1004,10 Oude stand46231,73 Nieuwe stand-f 47235,83 Alle gevers en ophalers hartelijk dank voor uw aller medewerking deze maand. De opbrengst van oud papier is momen teel tot 4 cent gedaald. Maar wij gaan gewoon door met ophalen. En u met sparen? Op D.V. woensdag 22 oktober hopen wij een zendingsmiddag en -avond te organi seren. De heer Eikelboom gaat ons ver tellen over het zendingswerk in Peru. Noteer alvast de datum. De zendingscommissie Regionaal kampioenschap brengt 12 bluseenheden op de been Zaterdag 4 oktober 1986 van voorm. 8 uur tot nam. 5 uur zal Ooltgensplaat het middelpunt zijn van een groots brandweer gebeuren. Deze dag vindt het regionaal kam pioenschap plaats van de brand weerregio Zuidelijk Zuid-Holland. Twaalf korpsen, die in de voor-se lectie als de beste uit de bus kwa men, zullen nu strijden om het kampioenschap van de regio in zijn geheel. Dat de wedstrijd te Oolt gensplaat wordt gehouden is een hommage (hulde en eerbetuiging) aan de heer W. A. v. d. Welle, die per 1 januari 1987 wegens de ge stelde leeftijdsgrens ontslag neemt als commandant vaQ^e Vrijwillige Brandweer Oostflakkee. Ooltgens plaat, een van de drie bluseenheden van de gemeente Oostflakkee is de woonplaats van de heer Van der Welle. Betere opleiding moet tot uiting komen Een goed verzorgd programmaboekje met een wedstrijdschema, wordt geopend met een voorwoord van drs. C. M. de Vos, de burgemeester van Oostflakkee. Hij üpt even de geschiedenis van Ooltgensplaat aan, dat 500 jaar achter de rug heeft, en nodigt de brandweermannen uit om nog eens terug te komen, als er door de wed strijd en de drukte van deze dag geen gelegenheid is om een en ander te bezich tigen. De heer De Vos wenst de deel nemers veel succes, een plezierige dag, de juryveel wijsheid en de organisatoren een vlekkeloze dag toe. De regionaal commandant, de heer A. Kamphuis uit Dordrecht is er van over tuigd dat er weer op de bekende sportieve wijze zal worden gestreden om de regio nale eer, daarbij opmerkende, dat boven al geldt dat meedoen belangrijker is dan de eerste plaats behalen. De heer Kamphuis is er tevens van overtuigd dat het aan de brandweerlieden van Ooltgensplaat en de wedstrijdcommissie niet zal liggen om er een geslaagde dag voor iedereen van te maken. In het boekje worden de manschappen hartelijk welkom geheten door comman dant, de heer W. A. v. d. Welle. Hij maakte een vergelijking met het materiaal van vroeger en dat van tegenwoordig. Het nieuwe van nu met een betere opleiding moet zeker tot uiting komen op de wed strijden. Van der Welle hecht ook veel waarde aan de sportiviteit onder elkaar, waardoor de onderlinge band wordt ver stevigd. Een heel belangrijke zaak. De heer Van der Welle wenst allen een fijne dag toe met goede herinneringen aan de wedstrijd en aan het dorp aan het Volke rak. Wedstrijdschema De 12 deelnemende korpsen zijn: Zuid- Beijerland, Suiker Unie, Streefkerk, Mo lenaarsgraaf, Sliedrecht, Philips, Maas dam. Deze hebben in genoemde volgorde elk een halftiur in de morgenuren hun geluk beproefd, 's Middags vanaf 12.30 uur treden op: Giessenburg II, Giessen- burg I, Leerdam, Dupont en Meerkerk. In 1985 werd regionaal kampioen Oud- Beijerland en kreeg Meerkerk de Bevel- voerdersprijs. De wedstrijd wordt georganiseerd door de Vrijwillige Brandweer van Ooltgens plaat, onder auspiciën van de Opleidings commissie van de Regionale Brandweer Zuidelijk Zuid-Holland te Dordrecht. De wedstrijdleiding berust bij de heer J. J. Niewold met als assistent wedstrijd leiding de heer J. W. van Empelen, terwijl de heer P. G. N. Megens als leiding wedstrijdobject fungeert. Als juryleden treden op: Bevelvoerder: J. M. Vos. Aanvalsploeg: G. v. d. Heiden. Waterploeg: G. D. de Groot. Pompbediener: A. v. d. Willigen. Adembescherming: D. v. d. Linden. Verbindingen: J. Scheurwater/G. Ketting. Administratie: J. A. v. d. Hoek. Uitslag Om 17.00 uur zal in het Verenigings gebouw „'t Centrum" aan de Van Weel straat (ook de meldingspost) door bur gemeester drs. C. M. de Vos de pryzen worden uitgereikt, nadat de uitslag be kend is gemaakt. Alle belangstellenden zijn daarbij van harte welkom. VERVOLGVERHAAL Door Fenand van den Oever - 21 - G. F. CallenbachB.V.—Nijkerk Jan Kouwenlucht zegt alleen: lekker weer, kouwe lucht. Dat zei hij vaimiorgen, vaiuniddag, vanavond, dat'zal hij morgen zeggen en overmorgen en volgend jaar, tot aan zijn laatste dag. Iedereen kent hem, niemand doet hij kwaad. Lekker weer, kouwe lucht, zegt Jan Kouwenlucht... Beneden trekt hij zijn schoenen al uit. Op tenevoeten gaat hij naar boven. Laat ze lekker slapen. Voor Albertien is dat stil-doen echter niet nodig. Ze ligt nog wakker. Als hij op de overloop is, zegt ze ver zuchtend: Gelukkig, ben je daar? Ik heb zo'n angst gehad. Angst? Waarom? Jij loopt altijd zo vlak langs de kant naar huis en zo in gedachten verzonken. Hij lacht een beetje. Hoe weetje, dat ik op de zaak was? Waar een mens zijn schat is, daar zal zijn hart zijn, staat er in de bijbel, nóu dan, zegt ze. Hij is er even stil van. Albertien is vroom. Ze praat er weinig over, ze praat altijd weinig. Maar als het er op aankomt, ligt de bijbel bij haar toch boven het kasboek. Zou het gaan? vraagt ze. Wat? Ja, zwijg maar tegen me. Ik voel best, datje ergens mee rondloopt. Nou, datdee-ie. Maar meer liet hij niet los. Morgen zou hij wel over het beugen met haar spreken, over het veranderen van de vleet nog maar niet. Ga maar gauw naar bed, ried ze. Hij ging al. Welt'rusten, Albertien. Welt'rusten, Arend-Michiel. Hij stapte naar zijn kamer. Die meid had angst voor hèm gehad.... Hendrik van der Burg bedankte jonge Jacob van Leeningen. Vanwege wanvangst, hoewel hij nog lang niet de laagste besommer van Vlaardingen was. Maar jonge Jacob van Leeningen van grote schippers geteeld was, naar het zeggen, nogal eigenwijs. Hendrik van der Burg mocht hem niet. Na één teelt ging hij eruit. Niks had hem dat jaar meegezeten. Toch was Hendrik van der Burg van nature niet slordig met zijn volk. Joost Ster, Arie den Heer, Rij Bot, om er enkelen te noemen, voeren al jaren van hem. Maar Jacob lag hem niet. Nou, dan gaat het niet ook. Iedereen dacht: die jonge Jacob van Leeningen zal wel nooit meer boven aan de monsterrol staan. Wie is ooit vanwege wanvangst ontslagen en elders schippers geworden? Nou, dat aantal is op de vingers van één hand te tellen. Arend-Michiel van Roon zag wat in hem. Hij liet hem roepen. Jonge Jacob kwam stollesteren. Hij liet hem uitpraten ook. Hij kreeg schik in die knul een heldere kop, die veel alleen verstouwde. Zonder met iemand zelfs niet met Albertien te overleggen, nam hij hem aan. Op het schip van Tinus de Ridder, een baaslogger, nog wel. Vlaardingen was er stil van toen het bekend werd. Had Hendrik van der Burg dan niet genoeg leergeld met Jacob betaald? Wie waagde het nou met zo'n eigenwijs stuk ongeluk? Hij natuurlijk. Nou, hoogmoed zou wel voor de val komen. Heus, het einde zal ook deze last wel dragen.... Arend-Michiel stelde jonge Xacob van Leeningen één voorwaarde in groot vertrouwen, met niemand mocht hij erover spreken. Wij zullen je want helemaal klaarmaken het is een proef. Hij legde een vel papier uit, Jacob kon zien wat hij bedoelde. Zó vis je. Als je niet vangt en de anderen wel, verander je niets. Als het fout is, is het mijn fout. Wanvangst zal ik je nimmer verwijten. Ontslagen word je daarom nooit. Ik reken erop, datje alles op alles zet. En datje zwijgt Jonge Jacob van Leeningen beloofde het Hij was niet bang voor wat nieuws. Arend-Michiel zag wat in hem. Dat was het ene, dat veel stof deed opwaaien, het andere volgde spoedig. Want de Ongedurigheid ging beugen. Aan de wal werd dar vervolgens ontsteld over gesproken. Nou-nog een schip voor de wintervaart klaarmaken. Wie had het ooit zo zout gegeten. Achter in maart nog laten beugen. Hou nou toch op. Had d'n heer daarvoor alles zo zuinig beheerd? En Wijnand Hoogendijk ging mee. Hij mocht hem dit niet weigeren hoewel gezegd werd, dat het een schande was die ouwe man zo af te beulen. Wijnand smeekte hem erom als een kind. Wijnand zou zo maar zonder rang meegaan, Jan Zevenhuizen, de schipper, kon hij niet passeren. Och, Wijnand was bij wijze van spreken bereid om als speeljongen te monsteren. Jan Zeven huizen en Wijnand beten elkaar niet. Wijnand was oud, Jan werd ouder, een bedaagde vent, die er al aan dacht met varen te stoppen. Dat ze niet naar IJmuiden of Nieuwediep moesten om aas te halen, werd al gauw bekend. Ze hadden netjes aan boord om aas te vissen. Nog gekker. De hoofden werden geschud. Wie kon nou verwachten zoveel haring te vangen, dat daarvan geaasd kon worden. Die kwam straks nog van arremoei naar huis. Algemeen werd geloofd, dat een misse reis er dik bovenop lag. Tinus de Ridder, die nog steeds geen schip had, voorspelde de ondergang. Let maar eens op zijn woorden. Het was de gulle waarheid. En dat Wijnand Hoogendijk, die altijd gezworen had bij prikken, daar aan meedeed. Och, Wijnand werd toch zeker langzamerhand kinds. Ja, dat werd over Wijnand rondgebriefd. Op kantoor gaf Arend-Michiel in een brief zijn orders aan Jan Zevenhuizen mee. Het leek hem beter aan de wal geen afspraken te maken. Buiten mocht de enve loppe pas geopend worden. Hij wilde niet, dat iemand aan de kant erachter kwam wat zijn plan was. Ze gingen. De meesten waren zonder verwachting. Wat zou dat nou worden. Affijn, geen moed vist ook. Garantieloon hebben ze liever dan steun. Gendag, allemaal. Nauwelijks buitengaats opende Jan Zevenhuizen nieuwsgierig de brief. Hij las: „Vissen 'k zou noordelijk op het randje van 't Zand gaan beginnen. y j. j^ (wordt vervolgd) ^■^■>^^^4■^■^■^■^■^■*^■4■'^*^■^■>^^■^■>^>^'^^■^^^■>^^'^'^^■4■'^'^4■*'^'^'*■**>^*>^*'^******^■>^^^>^**^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 2