Schip niet met cliampagne-, maar met icop Icoffie gedoopt Enorme drukte op reünie liuislioudscliool te Ouddorp PoUti^berichteit Politieberichten Bijna tliuis en dan die klap In Ouddorp Coöperatieve Grondwaterbelangenver. opgericht Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Oostflakkee /L]t:^\~-^^^ Middelhamis: Middelhamis Min. Braks over plaatsing zendapparatuur in Ouddorp 59e Jaargang DINSDAG 30 SEPTEMBER 1986 No. 5535 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijic Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Eigenaren van grond in een wijde straal om liet Kleistee-gebied hebben zich j.I. vrüdag verenigd in de Coöp. Grondwaterbelangenver. „De Klei- stee" u.a. Ter bijeenkomst in ver. gebouw „Dorpstienden" meldden zich 'een dertigtal leden aan en vol gens de wnd. voorzitter E. Grinwis groeit na de oprichting het ledental gestaag. De Vereniging is geroepen tot behartiging van de belangen van de leden waar die door grondwater onttrekking aan de Kleistee worden geschaad, terwijl daar een onvoldoen de schadeloosstelling tegenover staat. Sinds de Watertnaatschappij WMZ in 1970 begon met grondwateronttrekking aan het Kleisteegebied heeft dhr. Grinwis geen procedure geschuwd om die hande ling aan te vechten, maar hij heeft moeten ervaren dat er, als eenling, geen beginnen aan is. Vandaar de oprichting van de vereniging die een collectieve vuist zal maken namens alle eigenaren van agra rische grond in het betreffende gebied dat begrensd wordt door de Vrijheidsweg, Langedijk, Klarebeekweg, Oudelandse- weg, Hazersweg, Smalle Einde, Broek weg en Oosterweg, het gebied dat van de wateronttrekking schade zal ervaren. De Vereniging zal zich van de bijstand van een deskundig raadsman verzekeren. „Er zijn dingen die je zonder rechtsgeding OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur ds. J. Mol van Werkendam (voor bereiding H.A.). MELISSANT - woensdagavond 7.30 uur ds. J. J. van Eckeveld van Zeist. DIRKSLAND - donderdagavond 7.30 uur ds. D. Hakkenberg van Groningen. MIDDELHARNIS - woensdagavond 7.30 uur ds. N. W. Schreuder van Goes HERKÏNGEN - woensdagavond 7.30 uur ds. C. J. Meeuse van Rotterdam-Z. NIEUWE TONGE - donderdagavond 7.30 uur ds. J. Beens van Scherpe- nisse. OUDE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. J. C. Weststrate van 's-Graven- polder. OOLTGENSPLAAT - donderdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabben- dijke (bed. H.D.). nooit voor elkaar krijgt", weet dhr. Grin wis en 't is voor hem niet moeilijk daar een voorbeeld van te noemen. Er is n.l. een Prov. heffingsverordening in wording. De Prov. belast de WMZ met een heffing op onttrokken grondwater teneinde uit dat fonds de schadeloosstellingen te betalen, maar nu al is te voorzien dat de heffing een te geringe zal zijn. Ook zal via de vereni ging worden getracht de WMZ aanspra kelijk te stellen omdat die nu al voor het derdejaar zónder vergunning water aan de Kleistee onttrekt. De voorlopige vergun ning strekte tot september 1983. De wateronttrekking laat zijn invloed gelden op een gebied van 5 30 ha waarvan ca 200 ha voor agrarisch gebruik is be stemd. De zandgrond waaruit het gebied bestaat is juist bijzonder gevoelig waar het de bevochtigirig betreft; het neemt moei lijk water op, anders dan de zandgrond in de boUenstreel die de Provincie als voor beeld heeft geelend bij het doen opstellen van het „deelr ipport" waarvan de bevin dingen ook reiresentatief geacht worden voor het Oude orpse Kleisteegebied, ter wijl dat vergel jk volgens een kenner als dhr. Grinwis tbsoluut mank gaat. Nu de Minist ;;riële uitspraak over het al dan niet definiiief worden van de onttrek kingsvergunning aanstaande is, nu wordt het in Ouddoq,-' de hoogste tijd geacht dat de belanghebbenden zich verenigen. Vori ge week gebeurde dat met de oprichting van de belangenver. die een hogere scha deloosstelling af wil dwingen dan tot dus ver het geval i i geweest. Stuitend vinden de betrokkenen het dat er sprake lijkt te zijn dat wateronttrekking aan de Middel duinen zal worden gestopt terwille van de daar aangetaste flora, alsof dat boven de agrarische belangen zou prevaleren. Het agrarisch belang zal dan ook meer dan ooit verdedigd worden, zo meent men zich voor. Tot 15 oktober kan men zich nog als lid van de veteniging melden tegen een contributie vai 25,- per jaar. f^'^l.aif' OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddag Woensdag 1 oktober des nam. 2.30 uur zal in „Elthato" de maandelijkse bejaar densamenkomst gehouden worden. Het Windekind ondergaat haar koffiedoop. Niet via de hand van een balorig persoon die, langs de waterkant gezeten, z'n koffie van zich smeet-, maar uit de hand van een heuse burgemeester, dhr. van Welsenis van Middelhamis, heeft de honderdjarige scheepshuid van „het Windekind" zaterdag middag een kop verse koffie tegen zich aan gekwakt gekregen. Het was een handeling waartoe burg. van Welsenis vriendelijk was genood door het bestuur van de afd. Goeree Overflakkee van de Youth for Christ die zaterdagmiddag heel vreugdevol het schip „Windekind" in gebruik nam, met aan boord een gezellige conversatieruimte en een koffiebar. Traditioneel is het een fles champagne die bij een scheepsdoop tegen de scheepshuid aan diggelen gaat maar Youth for Christ bedacht een heel wat goedkopere versie, gedachtig aan de drank die, naar men hoopt, in veelheid aan de alcoholvrije bar genuttigd zal worden. Burg. van Welsenis die de doop zou verrichten trof op het plankier dan ook een kop koffie die hij op 't commando van één, twee..., drie...! tegen de huid van de honderdjarige boot liet ketsen. Het Windekind heeft ligplaats gekregen aan de steiger langs de Oosthavendijk waar voorheen de rondvaartboot lag afgemeerd. De flakkeese afdeling kocht de boot van Youth for Christ Nederland die er afgelopen zomer nog vakantietrips mee voer. Eerder was de boot eigendom en in gebruik bij de Belgische Evangelische Zending; gelegen in Mechelen brandde de boot toen voor een deel uit. De boot is dit jaar precies honderd jaar oud; het was destijds een van de eerste schepen die door stoom werd aangedreven. Met een feestelijke reünie voor alle oud-personeel en -leerlingen is zaterdagmiddag in Ouddorp het 25-jarig bestaan van de chr. huishoud school (school voor l.h.n.o.) „Westvoom" herdacht. Intern had men zich vooraf wat zorgelijk afgevraagd wat de response op de gehouden bekendmaking zou zijn maar al direct na de openstelling bleek dat men zich over de opkomst geen zorgen behoefde te maken. Het bezoekers aantal heeft royaal boven de vijfhonderd gelegen en dat was goed voor fikse samenscholingen en verstoppingen in de gangen. Ter herinnering aan deze blije en zonovergoten middag schoten we een plaatje van tegenwoordig-, en oud-personeel dat elkaar na soms meerdere jaren weer eens terugzag. Jammer is het dat de eerste directrice, mevr. Visser-Abma op de foto ontbreekt. Haar echtgenoot, voorz. van het bestuur, Unks op de foto, treft daarin geen blaam. Hij wist haar ergens in de school aanwezig maar zelfs zijn stemgeluid vermocht haar niet te bereiken. Zó druk was het.;..., inderdaad! Zittend, tweede van rechts de nieuwe directeur, dhr. C. F. Boogerd. Gijiedereede Gestolen auto? De verkeersgroep van de rijkspolitie in Dordreecht zag tijdens een surveillance waarvan het kenteken ouder was dan het bouwjaar van de auto. De wagen werd aan de kant gezet en de gespeciaUseerde ogen zagen, dat er was geknoeid met het chas sisnummer. Met gebruikmaking van spe ciale apparatuur zal getracht worden om het oorspronkelijke chassisnummer weer zichtbaar te maken. De eigenaar van de auto, de heer B. v. B. uit Den Bommel zal dan wel duidleijk moeten maken hoe hij in het bezit van de auto is gekomen. Weer oorlogstuig gevonden De afgelopen week werd bij de politie weer oorlogstuig aangegeven. Dit keer was het een oude mitrailleur die al flink geroest was. Er zit waarschijnlijk nog een patroon in de kamer van het wapen. De Explosieven Opruimingsdienst zal het voorwerp onklaar maken. Weer vernieling bij de reddingsbrigade Voor de tweede keer moest het gebouw tje van de Ouddorpse Reddingsbrigade eraan geloven. Dit keer vernielde men een waterkraan en schoefafdekdopjes. De po litie controleert daar ook regelmatig, maar hoopt toch op een tip als iemand ziet dat er iets wordt vernield. Winkeldieven aangehouden Na een telefoontje van een winkelier uit Ouddorp kon de politie vorige week don derdag bij een bushalte in Ouddorp twee jongens aangehouden. Het bleek, dat ze in het centrum van Ouddorp een negental winkels hadden bezocht. In zes winkels hadden ze diefstallen gepleegd. De buit bestond uit sloffen sigaretten, mensen, een doosje zeep en toiletartikelen en ster ke drank. Tijdens de aanhouding wist een derde jongen te ontkomen. Tijdens het onderzoek bleek het een broer van één van de aangehoudenen te zijn. De derde dader is op zaterdag aangehouden. De daders waren: de 15-jarige T.D. en diens 16- jarige broer D.D. en hun vriend de 17- jarige R.C.I. Allen kwamen uit Spijke- nisse. Ze waren alle drie al goede beken den van de politie. De gestolen spullen zijn inmiddels weer terug bij de eigenaars. Gevonden fletsen/graveren fietsen Op het groepsbureau te Middelhamis staan een vrij groot aantal fietsen die in de afgelopen zes maanden in de gemeente Middelhamis zijn gevonden. Deze fietsen konden niet aan de rechtmatige eigenaar worden terugbezorgd omdat er geen post- kode in was gegraveerd en evenmin aan gifte van vermissing was gedaan. Op zaterdag 4 oktober a.s. tussen 9.00 - 12.00 uur en 13.00 - 18.00 uur kan iedereen op dat bureau komen kijken of zijn fiets daar bij is. Het gaat dan uitslui tend om degenen die wel een fiets kwijt zijn en daar geen aangifte van hebben gedaan. Degenen die wel aangifte hebben gedaan zijn geregistreerd en zijn al nage- zien. Bovendien kan iedereen kosteloos gedurende de eerder vermelde tijdstippen zijn/haar fiets van een postkode laten voorzien. Het is maar even werk en men kan er op wachten. Het kan in voor komende gevallen erg gemakkelijk zijn om de fiets die van de vereiste gegevens is voorzien bij de rechtmatige eigenaar terug te brengen. Ook in de afgelopen week werd meerdere malen aangifte van diefsta van een fiets gedaan. Laat dus uw voertuig het is een kostbaar vervoermiddel van een postkode voorzien. U beschermt daarmede uw eigendom en maakt het de politie een stuk gemakkelijker. Ook hier geldt weer: ,,Het voorkomen van misdrij ven is een zaak van de politie en u". Diefstal vanuit een auto Door een inwoner uit Middelhamis werd aangifte gedaan van inbraak in zijn auto. Benadeelde had zijn voertuig te Rotter dam in een parkeergarage geplaatst. Bij terugkeer bleek een zijruit te zijn vernield en vanuit de auto waren een radio-casset terecorder en een vrij dure bril verdwenen. De schade bedroeg ruim duizend gulden. Inbraak in school Op 28 sept. bleek dat er wederom was ingebroken in de landbouwschool aan de Langeweg te Middelhamis. Er werd een ruitje uit een roldeur verwijderd en de gehele school werd doorzocht. In een der lokalen en bij de administratie werden kasten opengebroken. Er ontstond nogal wat schade. Voor zover kon worden nage gaan werd er niets vermist. De politie heeft de zaak in onderzoek. Poging snelkraak Dirksland In de nacht van 28 sept. werd een poging tot snelkraak gepleegd bij een radio/tv handel in Dirksland. Men trapte een mit in om de zaak te bereiken. De beheerder werd hier wakker van en sloeg alarm. De daders gingen er toen als een haas met een auto vandoor. Daar het kenteken van de auto bekend was konden drie verdachten te Hellevoetsluis worden aangehouden. Zij bekenden van plan te zijn geweest in te brekene. Door grote oplettendheid van de beheerder kon dat voorkomen worden. De aangehouden verdachten bleken alle in woners van Hellevoetsluis te zijn. - Poging tot diefstal en diefstal personenauto In de nacht van donderdag op vrijdag 25/26 september, is gepoogd om een VW Golf Diesel personenauto te stelen uit de Ruijchrockstraatte OudeTonge. Doordat het materiaal dat de dader( s) gebraikte(n) in het slot afbrak, bleef het bij een poging. Later in de nacht lukte dat wel bij een soortgelijke auto welke geparkeerd stond op de Molendijk te Den Bommel. Door de diefstal lijdt de benadeelde, een inwoner van Den Bommel, een schade van ca. 13.000,-. - Diefstal scanner Vanuit een schuurtje behorende bij een woning aan de Arendsstraat in Oude Tonge werd in de afgelopen nacht een scanner ontvreemd. De digitale scanner had een waarde van ca. 1.000,-. - Vernieling lantaarnpalen Van zes lantaarnpalen aan de Dabbe- straat te Oude Tonge werden de kappen vernield doordat er vermoedelijk met een luchtbuks op geschoten is. De EMGO lijdt hierdoor een schade van ca. 2000,-. Minister Braks van Landbouw en Visserij heeft mede namens zijn col lega dr. van Eekelen (van defensie) de vragen beantwoord die in mei van dit J^ar door de kamerleden Lankhorst en Dijkman (PPR) wer den gesteld over de mogeiyke plaat sing van Marine-zendapparatuur in het Natuurgebied „de Westdui nen" te Ouddorp. De Minister bevestigt desgevraagd de plaatsing van apparatuur in het bestaande gebouw; de hoofdmasten van drie anteime constructies en de horizontaleverbindin gen daartussen zijn inderdaad 40 meter hoog, de overige delen van deze construc tie zijn aldus de Minister veel lager. Vraagstellers hadden de Minister ge wezen op de waarschijnlijkheid dat een aanzienlijke oppervlakte duingrasland wordt vergraven en uit beweiding wordt genomen, terwijl het gebied is aangekocht door de Stichting „Het Zuidhollands Landschap" met de bedoeling de land schappelijke en natuurwetenschappelijke waarden veilig te stellen. De Minister antwoordt daarop dat, om de nieuwe zendantennes te kuimen plaat sen mim 10 are moet worden vergraven en aan beweiding moet worden onttrokken. OUDE TONGE Opbrengst kollekte De kollekte t.b.v. het Pr. Beatrixfonds heeft opgebracht 1.982,05. Allen die hebben meegewerkt om tot dit result^t te komen, hartelijk dank. BRUINISSE Kerkdienst gaat niet door De dienst van a.s. donderdagavond in de Oud Ger. Gem. waarin zou voorgaan ds. C. Smits van Giessendam, gaat wegens omstandigheden NIET DOOR. DIRKSLAND Inleveren vakantiebonnen Landbouw vakantiebonnen inleveren van 6 tot 11 oktober bij G. Los, Oranje laan 4, alhier. Een groot deel van het zenderpark blijft evenwel voor beweiding door paarden be schikbaar. De plaatsing van de antennes verhoudt zich met de planologische bestemming van het gebied en plaatsing is uit operatio nele overwegingen noodzakelijk. Teneinde het verlies aan landschaps- schoon en natuurwaarden zo beperkt mo gelijk te houden, zullen oude zendercon structies worden gesloopt. Ook is voor een onderdeel van de nieuwe constractie een altematieve locatie in het terrein gevon den waardoor een waardevolle duinvallei kan worden gespaard. Het echtpaar v. d. Ven uit Oudenhoom was donderdagmiddag welgemoed op thuisreis na een vakantie in Oostenrijk, toen het in de Staakweg, tussen Dirksland en Melissant alsnog helemaal fout ging. Dhr. v. d. Ven haalde in de flauwe tiocht in die weg een vóór hem rijdende traktor met aanhangwagen in op het moment dat die linksaf sloeg naar de 2e Stoofweg. De trekkerbestuurder Klaas Krijn van Es had dat voornemen door het inwerking stellen van de linker richtingaanwijzer duidelijk gemaakt De Mercedes van de fam. v. d. Ven kwam tegen de linkerkant van de dubbel-assige landbouwwagen terecht en liep grote schade op. Gelukkig bleven de inzittenden ongedeerd. De caravan die achter de Mercedes hing, liep evenmin schade op; wel werd een wiel van onder de landbouwwagen gereden! Voof topkwaliteit, goed» service en voordelige prijzen FOTO FILM - REPORTAGE VIDEO, COMPUTER Westztraat 35 Molenweg i Ouddorp Telefoon 018731612 en 2120 filiaal Renesse Prmtshop Hogezoom 172 Telefoon 01116-2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1