V isser Bouwbedrijf Mans bouwt appartementen langs havenkanaal Middelharnis Garage KNÖPS B.V. Op Goeree-Overflakkee: De baard eraf t.b.v. Welzijnswerk „De Samaritaan" Van landbouwpolitiek naar pakhuispolitiek Gespreksbijeenkomsten voor hartpatiënten htubretMse Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen-Hesselink AUTO-SCHADE (Video filmen is een peuleschil met Nederlands kampioenschap Mistral in Ouddorp \\omj^MmjA 59e Jaargang POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel, (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 VRUDAG 26 SEPTEMBER 1986 No. 5534 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Pogingen om de landbouwproduktie in Europa af te remmen liebben tot nu toe weinig opgeleverd. De Europese Ge meenschap dreigt te bezweken onder de agrarische lawine. In dat geval zyn de boeren pas echt aan hun lot overgelaten. Wie de pakhuistaferelen in Europa gade slaat moet wel moedeloos worden. Om maar bij de zuivel te blijven: terwijl de ranzige boter aan de achterkant van de pakhuizen eruit wordt gesleept, schuift men aan de voorkant nieuwe dozen met boter bij. De botervoorraad loopt ruim schoots uit boven de één miljoen ton. Bij andere produkten is de misère niet min der: de voorraad mager melkpoeder is bijna één miljoen ton, er ligt ruim 700.000 ton rundvlees in de pakhuizen, de graan of tarweberg is meer dan 10 miljoen ton, er de wijn- en olijfoliepiassen nemen gigan tische omvangen aan. Boer of boter Het zo langzamerhand oude bekende deuntje blijft doorgaan. De Europese boe ren zijn niet te stuiten en produceren nauwelijks voor de markt maar voor de pakhuizen. De gemeenschappelijke land bouwpolitiek, met enkele garantie-ele menten in de prijzen, is misschien niet de aanleiding van de voorraadmisère, maar werkt flink mee. De overschotten worden op den duur niet meer gepikt: allereerst heeft het geen zin om meer te produceren dan wordt gevraagd, vervolgens kosten de voorraden veel geld (collectie, opslag en gesubsidieerde afzet of vernietiging). Europa spendeert veel geld aam deze verspillende en nutteloze landbouwpoli tiek. Maar de Europese boeren dan? Het gaat toch ook om het bestaan van miljoenen boerengezinnen? Worden boeren dan op geofferd aan een alleenzaligmakend marktfenomeen? Allemaal vragen die de gemeenschappelijke landbouwpolitiek aan randvoorwaarden koppelt. Wie het alle maal koel zakelijk en markttechnisch be kijkt, komt niet verder dan de vraag: boeren of boter? Toch is deze vraag veel te simpel. Boerenteraoier Landbouwcommissaris Frans Andriessen speelt in het Europese circus de rol van boerentemmer. Dat lukt hem ten dele, want zijn z «^eepslagen maken onvoldoen de indruk. Hs tot nu toe getroffen ontmoe- digings- i .ifremroingsmaatregelen zijn onvoldoende. Om weer het zuivelverhaal op te pakken: ondanks de strafmaatrege len (superheffing - afgeslankte interven tie) blijven te veel boeren melken. De Europese melkproduktie moet zeker nog met 10 miljoen ton verminderen. Hand having van het huidige contingeringssy- steem (produktiehoeveelheden per land of per veehouder) is pas effectief als de toegemeten quota nog met 10% dalen. Voor vele melkveehouders wellicht een schrikbeeld maar voor het evenwichtsher- stel op de markt bittere noodzaak. De Europese boeren beseffen nauwelijks dat slechts twee wegen leiden naar een marktgerichte agrarische produktie. Deze wegen zijn een rigoreus geleid produktie- systeem waarbij de opbrengstprijs het kompas is. Beide systemen hebben voor- en nadelen en werken verschillend uit naar de landbouw, afhankelijk van het produkt. Zo is een contingeringssysteem in de melkveehouderij beter uitvoerbaar en ook effektiever dan bijvoorbeeld bij de granen. D at heeft te maken met opslag van het produkt, bederfelijkheid, verwerking en afzet. Harde les Als de Eu-f^opese Gemeenschap, met boe- renmennei Andriessen voorop, de land- bouwprod' :tie wil terugbrengen tot ver antwoorde proporties, zullen rigoreuze maatregelen nodig zijn. Zulke maatrege len grijpen ia het boerenbestaan veel die per in dan de recepten die tot nu toe afgegeven v/orden. Produktieomvang en produktprijzen zuUei, ongeacht het sy steem dat 'vordt gekozen, naar beneden gaan. Dat kost vele boeren de kop. Dat is dan het ofer dat Europa moet brengen. Een harde ies die er bij menigeen niet in wil, maar ajteindelijk toch geleerd moet worden. B. Schouwing Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS u In Middelharnis, op Goeree Overflak- kee worden door het kruiswerk gespreks- büeenkomsten voor hartpatiënten en hun partners georganiseerd. De deel nemers kunnen, in een reeks van 7 bijeenkomsten, met elkaar ervaringen uitwisselen en er kunnen deskundigen worden uitgenodigd om informatie te verstrekken. Het krijgen van een hartinfarct of het ondergaan van een hartoperatie kan ie mands leven ingrijpend veranderen. Het is bekend, dat zoiets iedereen kan overko men, maar op het moment dat het uzelf of uw naaste omgeving treft, begint vaak een moeilijke periode. Het vertrouwen in het eigen lichaam is geschokt en de toekomst is onzeker ge worden. Veranderingen in het levenspa troon kunnen nodig zijn, zowel voor de patiënt als voor de eventuele partner. Het kost dan tijd om aan deze veranderingen te wennen, om een nieuw evenwicht te vin den. Niet alleen patiënten maar ook hun partners voelen zich alleen staan met hun vragen als: hoe nu verder?, wat mag er nog wel en wat mag er niet meer?, is de kans op herhaling groot? Zij zijn er zich niet van bewust dat anderen dit ook zo meemaken. Het is gebleken dat het deelnemen aan gespreksbijeenkomsten en het daarin er varen dat anderen met dezelfde onzeker heden zitten, de moeilijkheden weliswaar niet oplost, maar ze wel gemakkelijker te dragen maakt. GESPREKSBIJEENKOMSTEN Veel deelnemers op elders gehouden bijeenkomsten hebben het een steun ge vonden om onder deskundige leiding over hun gemeenschappelijke ervaringen te kunnen praten. Niet om zoals men denkt: „elkaar het ziekenhuis in te praten", maar om „weer moed te krijgen en toekomst te zien". Onderwerpen waarover men van gedachten wisselde waren: de veranderde situatie thuis na het ziekenhuis, leven met een onzichtbare handicap, wat betekent het om eventueel niet meer te kunnen werken? Het programma staat slechts in grote lijnen vast, omdat de ervaring heeft ge leerd dat ruimte voor de interesse van de deelnemers belangrijk is. Dit kan ook betekenen dat er onderwerpen zijn waar voor deskundigen kurmen worden uitge nodigd, bijvoorbeeld: hoe zit de WAO in elkaar?, gezonde voeding, ademhalings- en ontspanningsoefeningen. DEELNAME Deelname staat open voor hartpatiënten en hun partners van geheel Goeree Over- flakkee. Alleen of met uw partner bent u van harte welkom. De bijeenkomsten, onder begeleidingvan een ervaren mede werker van de Kruisverenging, worden gehouden in het Groene Kruisgebouw te Middelhamis. De bijdrage per persoon is in totaal 12,50, dit in verband met kosten voor koffie en thee e.d. Vóór de gespreksbijeen komsten beginnen, zal de gespreksleiding met ieder van de deelnemers een ken nismakingsgesprek houden. Voor de reeks van 7 bijeenkomsten, die begin november beginnen, kunt u zich vanaf heden tot 10 oktober 1986 aanmel den bij de GVO-groep te Middelhamis, vertegenwoordigd door mevr. Kroos, tel. 01870-4849 of bij de wijkverpleegkun digen, deze zijn te bereiken tussen 13.00 en 14.00 uur op tel.nr. 01870-2300. r- -N PEUGEOT TALBOT Al Kasta Tel. MIDI itobedrijf njeiaan 41-43 01870- 3094 OELHARNIS De kleinste en lichtste camcoder volautom. Q Q Q Kompleet9 9 91 3 JAAR volledige GARANTIE Autobedrijf V, A. J. van Rumpt Vi!i1.C. Bakker, tel. 01877-1589 Orgelconcert Addie de Jong in de Grote Kerk te Maassluis An de concertserie 1986 zal Addie de uur een orgelconcert verzorgen op het Garrelsorgel van de Grote Kerk te Maas sluis. Het programma van Addie de Jongluidt als volgt: 1Praeludium en e Nicolaus Bmhns (1665-1697) 2. Vijf variaties Georg Böhm over„Freudichsehr, (1661-1733) o meine Seele" 3. Concerto II in a Antonio Vivaldi - geen tempo-aand. (1675-1741) -Adagio bew. J. S. Bach -Allegro (1685-1750) 4. Drie variaties Felix Mendelssohn over „Wie gross ist (1809-1847) des Allmacht'gen Güte" 5. Canon in b Robert Schumann (1810-1856) 6. Grand Choeur A. Guilmant (alia Handel) (1837-1911) 7. Aria Flor Peeters (1903-1986) 8. Final Louis Veme (uit de 6e symfonie) (1870-1937) 9. Improvisatie Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar op de concertavond in de kerk, die vanaf 19.30 uur open is. Toegang 5,-; kinderen tot 12 jaar en houders van een CJP en PAS-65 3,50. RENAULT-dealer voor 5 Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: l C. Breen, 01878 - 2496 t Zó'n verrakkelijke gewaarwording vond de toen nog jeugdige Jaap Bake- laar het dat er op z'n kinen onder z'n neus een wat borstelig gewas tot ont wikkeling kwam dat hij vanaf z'n 19e jaar baard en snor zorgvuldig koester de en tot het meeste kenmerkende deel van z'n facie verhief Aldus gesierd werkt Jaap nu 3 5) als ziekenverzorger op ,,De Samaritaan", het verpleeghuis waarvan de Welzijnskommissie geen middel schuwt om de jaarlijkse bazar ten bate van het Welzijnswerk succes vol te doen zijn, kompleet met wat attraktieve hoogtepunten. Welzijns werker Jaap Reedijk heeft tot dat doel een begerig oog geslagen op het natuur lijk kleinood van collega Bakelaar en hem vervolgens het offer van snor en baard voorgesteld, zeg maar afgedwon gen. Kapster Evelien heeft het mes al gescherpt om zaterdagmiddag om half vier, op het podium in de grote zaal. Jaap tot kale kip te transformeren. Mevr. Bakelaar is hogelijk benieuwd hoe haar gade zonder al dat haar zal ogen. Mocht het gemis ervan bij de eerste blik in de spiegel al tot enig psychisch probleem leiden, dan heb^ ben zijn collega's beloofd dhr Bakelaar door dat dieptepunt heen te helpen. Opzet is dat de aktie enkele duizenden guldens opbrengt en daar heeft dhr Bakelaar graag z'n baard voor over...! STAD AAN 'T HARINGVLIET Opbrengst kollekte - De koUekte die ten bate van het P.I.T gehouden werd, heeft 894,- opgebracht. Alle medewerkenden hartelijk dank. BRUINISSE Oud Ger. Gem. - Donderdag 2 oktober D.y. hoopt voor de Oud Ger. Gem. voor te gaan ds. C. Smits van Hardinxveld- Giessendam. Aanvang half S. Dirksland, 01877- 1357 OUDDORP Psalmenplaat mannenkoren De door het mannenkoor Ethan" te Yerseke, het mannenkoor ,,Rehoboth" te Tholen en het mannenkoor „Salvatori" te Nunspeet uitgebrachte psalmenplaat „Laat 's Heeren lof ten hemel rijzen" is tegen de gereduceerde prijs van 12,50 te bestellen bij A. Jansen, Geleedsstraat 30, Ouddorp, tel. 01878-1643. Vanaf het Noordzeestrand bij strand- paviljojen „De Kous" wordt morgen (za terdag) het Nederlands kampioenschap Mistral Class surfen gehouden. Er wor den deelnemers uit tal van Europese landen verwacht, terwijl ook de vrijwel gehele Nederlandse Olympische surfse- lectie zal deelnemen. Ieder die in het bezit is van een Mistral plank (Superlight, Competition, Compe tition SST) is gerechtigd aan het kam pioenschap deel te nemen. De tien beste regionale surfers, die zich in een voor ronde hebben gekwalificeerd, krijgen een startplaats. Inschrijving voor deelname vanavond,, vrijdag, tussen 20.00 en 21.00 uur of zaterdagmorgen tussen 8.30 en 10.00 uur in „De Kous". Inschrijfgeld 35,-. Start van de eerste manche om 11.00 uur. Het kampioenschap wordt georganiseerd door de Watersportver. Goeree en de Imco (Intemat. Mistral Class Organisa tion). Ie paal nieuw sportcomplex Middelharnis De voorbereidingen tot de bouw van het nieuwe sportcomplex te Middelhamis zijn per 1 september gestart door de bouwer, Project Ontwikkeling Drachten. Het com plex dat zal verrijzen langs de Staverse- weg, zal bestaan uit een sporthal, tennis- hal, bowlinghal, recreatief zwembad en een restaurette. Het complex zal na gereedkoming wor den geëxploiteerd door de Stichting Olym- pia. Volgende week vrijdag 3 oktober hoopt dhr. H. Kmik, voorzitter van de Sportraad Middelhamis, op het bouwterrein de eer ste paal te slaan, 's middags om half 4. f^l-|.1IJ«ll>| Bouwbedrijf A. Mans Zn te Middelhamis verwacht binnen enkele weken de bouwvergunning voor de bouw van 49 appartementen langs de Oosthavendijk, op de plaats waar voorheen een langgerekt complex van de fa. Esselink stond. Terwijl dat al buiten gebruik was brandde het voor een goed deel af en thans is het helemaal verdwenen om plaats te maken voor het projekt van de fa. Mans, dat bijzonder aantrekkelijk lijkt te gaan worden i.v.m. de ligging direkt aan het havenkanaal en, voor meerderen de beschikbaarheid van een eigen ligplaats....! De te bebouwen ruimte lijkt smal maar aan de woningen kan toch een diepte van 8 meter gegeven worden. Alle kopers krijgen een parkeergelegenheid, sommige op het dak van de bergingen dat op gelijke hoogte met de weg komt. Voor meerderen is er ook een eigen garage beschikbaar zowel als een eigen ligplaats voor de boot. Het nieuwe plan van de fa. Mans is in de verre omtrek het enige recreatieplan dat deze faciliteiten te bieden heeft. In toeristischen bladen en dagbladen zal aan de ontwikkeling van het projekt bekendheid worden gegeven. Afhankelijk van de belangstelling zal het projekt in fasen worden gerealiseerd. De appartementen worden spierwit met knalrode accenten en het lijkt een Spaanse bouwstijl weer te geven. Vanaf de balkons kunnen de toekomstige bewoners óver de dijk uitzien naar het Haringvliet. Het hele complex krijgt een lengte van 350 meter. i o i> ■o (1 o II <l o (I II II 1^ 1^ voor one zeheriieui! VINGEOLING 3 - MIDDELHARNIS .-TEL 01B70-2&18 MERCEDES-BENZ y; Stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 BEDRIJFSWAGENS C ,.-.1 - -_.,... •'■j.-' IA AD Öni-'rl ïn'^ Voor topktniitmt. goeda i* n voordaligt priizan; FOTO - FILM - REPORTAGE VIDEO - COMPUTER Wnwraai 35 Molenw^ 4 Ouddorp Telefoorj 01878-1612 «n i120 FilMl Renettt- Prinahop Hogtzoom 172 -. Ttltfoon O!t6-24O0

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1