mm m mmmiimimmi m mmw WED. KRAUS, Koorconcert te Dirksland mmmi regüleemachels, N.B. 3-vlaiiis leëniailleerde Yeiliglieiilstaotetfillen a 12,25 90 jaar geleden 18 en 25 september 1896 ROTTERDAM, Haarden en Kachels, HAARDSTELLEN, PETROLEUMKACHELS Herengym bij D.O.S. MEDISCHE DIENSTEN Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRUDAG 26 SEPTEMBER 1986 Antirevolutionair INHOCSIGNO VINCES Orgaan T.BO EK HOVEN. 186, HOOGSTRAAT 187, bericht de Ontvangst van eene groote collectie der nieuwste modellen iJUdraagende Catorejers, in 't vuur gelakte en geëmailleerde TEGEL- EN ZINKEN PLATEN, geheel reukelooze met onbreekbare glazen, alsmede een uit- gebreide keuze iiatifflampen, Hooktoestellen, Nikkelen en geëmailleerde Huishoudelijke Artikelen, Thee- bladen enz. enz. ^Veg-ens verplaatsing naar fll4H>GI^TRAAT 181, jr.nllcn alle artikelen teamen ver- niinrtcrde prijzen worden uit-* verkocht. llur^elUke >^tancl. Troonrede. Publikatie van de Vereniging Streekmuseum Goeree-Overflakkee, Kerkstraat, Sommetsdijk A. J. K. Ingezonden Goed geslaagde bejaardenreis van de Herv. Gem. Dirksland Op 16 september j.l. werd gestart onge veer half 1 van „Onder de Wiek" met een bus van Snel Reizen, met 54 personen, richting Rotterdam, Utrecht, naar Lage Vuursche, waar wij kwart over twee arri veerden. Daar werden wij in de pastorie van ds. Van der Linden samen met zijn vrouw heel hartelijk ontvangen, met koffie en gebak, wat zeer goed in de smaak viel. Na de koffie is ook de kerk nog bezichtigd en heeft dominee nog het een en ander verteld. Ze waren blij met zoveel beken den uit Dirksland en het stemde hen echt tot dankbaarheid. Vervolgens ging het naar Maartensdijk, naar een bloemenkwekerij van alle soor ten bloemen in een grote overdekte kas. Ook daar werden wij hartelijk ontvangen met koffie en koek. Een mevrouw heeft daar in ruime mate toelichting gegeven over het verzorgen van allerlei planten. Daarna werd gelegenheid gegeven om de bloemenpracht in de kas te bezichtigen. De meeste vrouwen hebben er bloemen gekocht die keurig verpakt met naam en adres in dozen werden geplaatst in de koffer van de bus. Hierna werd de reis voortgezet en werd in de gemeente Houten gestopt. In café restaurant „Den Engel" wachtte ons het diner. Wij hebben daar een heerlijke maal tijd gehad en je kon aan de gezichten zien dat wij er allen van genoten hebben. Toen werd het weer tijd om af te reizen naar Dirksland en moesten wij hier afscheid nemen van ds. en mevr. Van der Linden. Zij vonden het erg leuk om op deze manier met zoveel mensen uitDirksland kennis te mogen maken. Zij maakten een rondgang door de bus en namen met een handdruk afscheid van óns. Vervolgens ging het huiswaarts. Het was een mooie reis en wij hebben er allen van OOLTGENSPLAAT Per 1 oktober start gymverenigingD.O.S. met een herengroep. Er zal aandacht worden besteed aan o.a. konditietraining en toesteltumen. Het lesuur is donderdag van 20.30-21.30 uur. De leiding is in handen van Tea de Vos. Inlichtingen tel. 1781. Tevens roepen wij dames op om wat aan hun konditie te gaan doen. De dames- groep is woensdag van 20.00 - 21.00 uur, 0.1.V. Marina van Dam. Inlichtingen tel. 1510. genoten. Een woord van dank is dan zeker wel op zijn plaats. In de eerste plaats dank aan de Heere, Die ons dit alles geschon ken heeft en gezorgd heeft dat wij allen deze dag weer konden en mochten mee maken. Want wij hebben dit alles uit Zijn hand ontvangen en daarom Hem alleen de ere. Eeri woord van dank aan het comité voor de verzorging van deze reis en voor alles wat zij in het afgelopen seizoen voor ons hebben gedaan. Ook mevr. Matsinger voor het in orde brengen van de zaal op de middagen en de gastvrouwen voor het bezorgen van thee en koffie. Ten slotte nog een woord van dank aan de chauffeur voor de goede verhouding met ons en voor de rustige manier waarop hij met ons heeft gereden en ons weer veilig heeft thuis gebracht. Nogmaals allen heel hartelijk dank voor alles en wij mogen terug zien op een goed geslaagde reis. A. Bruggeman Margrietlaan 4 Dirksland (Dank aan de redactie voor het plaatsen van dit stuk) (We hebben al lezend met u meegenoten! Redaktie). De Laurenscantorij uit Rotterdam o.lv.. Barend Schuurman, Marijke Nieuweweg, sopraan en Aart Bergwerff, orgel hopen op D.V. zaterdag 27 september a.s. een concert te verzorgen in de Ned. Her vormde Kerk te Dirksland. Voor de pauze zullen werken uitgevoerd worden van J. F. Sweellinck, o.a. Psalm 90, Psalm 138 en variaties over „AUein Gott m der Höh sei Ehr", Heinrich Schütz: motet Verleih uns Frieden genadiglich, voor 5-stemmig koor a capella, Henry Purcell: motet Remember not, Lord, our offences, en van Charles VilUers Stanford een werk voor 6-stemmig koor a capella: Beati quorum via Integra est. Na de pauze, waarin koffie verkrijgbaar is, begeven de uitvoerenden zich op het pad der Duitse Romantiek en zullen wer ken ten gehore brengen van Felix Men delssohn Bartholdy en Johannes Brahms. Voor niet minder dan 8-stemmig koor schreef Mendelssohn zijn motet „Denn Er hat seinen Engels befohlen über dir", waarmee het gedeelte na de pauze begint. Fraai is de combinatie van de derde Orgelsonate van Mendelssohn waaraan ten grondslag ligt het koraal „Aus tiefer Not schrei' ich zu dir" (Luther's „Dich- tung" van Ps. 130) en een andere compo sitie voor solo-sopraan, koor en orgel over hetzelfde koraal, eveneens van Mendels sohn. Van de bij zijn leven al beroemde Johannes Brahms wordt tot slot gezongen het motet: „Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen?" Het concert wordt georganiseerd door de Stichting Kerkconcerten Goeree-Over flakkee. De aanvang is 20.00 uur; kerk open 19.30 uur. Toegangsprijs bedraagt 5,- (scholieren, CJP-houders en 65+ betalen 3,-). van vr^dag 26 september 1986 t/m zondag 28 september 1986 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdyk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter V. d. Peppel, tel. 01870 - 2117. Deze arts is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur heeft dienst dokter R. P. Boot, tel. 01877 - 1227, b.g.g. 1291. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 17.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter R. P. van Rijswijk, tel. 01879 - 1207. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter W. Westra, tel. 01874 - 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van vrijdagavond 18.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Nijhoff"-de Moree, tel. 01873 - 1201. APOTHEEK „MENHEERSE" Voorstraat 16 Middelharnis Telefoon 01870 - 3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoed- recepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aange boden. Inlichtingen via telefoormummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Buth, tel. 01877 - 1183 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441; L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870 - 2897; G. J. C. Wennink, Oud- dorp, tel.01878- 1538. WUKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 - 1440 Den Bommel01871 - 1312 Dirksland01877 - 1500 Goedereede01879 - 1267 Herkingen01876- 224 Melissant01877 - 1234 Middelharnis/Sommelsdijk 01870-2300 Nieuwe Tonge01875 - 1390 Ooltgensplaat01873-1310 Ouddorp01878- 1321 Oude Tonge01874 - 1289 Stad a/h Haringvliet01871 - 2301 Stellendam01879-1296 STICHTING MAATSCHAPPELUK WERK „Goeree - Overflakkee" Oost-Achterweg 15a 3245 AN Sommelsdijk Telefoon 01870 - 5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00 - 10.00 uur Crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00/13.00-17.00uur WEEKENDDIENST Gelieve in het weekend 01870 - 5166 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft. Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.30 - 9.30 uur. Stichting voor Gezinsverzorging op Goeree-Overflakkee Voor gezinsverzorging in: Nieuwe Tonge Stad aan het Haringvliet en in de Gemeente Oostflakkee spreekuur iedere werkdag van 8.30 tot 9.30 uur. Tel. 01874-1612, Julianastraat 9, Oude Tonge. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v.d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01873 - 1968 of 033 - 620244 OPVANG van SLACHTOFFERS BU MISDRUVEN Postbus 38, 3247 ZG Dirksland Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel.01879- 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlyk Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878-2511 Informatie- en klachtenburo over de Gezondheidszorg: TeL 01100-31594 op maandag t/m donderdag van 9 tot 12; dinsdag half 2 tot 5 en donderdagavond van 6 tot 9 uur. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. UOFÜ? Ik zie U" tegenwoordig vaak met een klein letter staan. U is toch een beleefd- heidsvorm en moet daarom tóch met een hoofdletter geschreven worden? Antwoord: Die vroegere beleefdheids- vorm is „Uwe Edelheid" en daarvan werd afgeleid „U edele", afgekort tot „U.E." en toen uitgesproken als „Uwé" en ten slotte als „U". Daar hoorde een werk woord in de derde persoon bij: U Edele is welkom. Uwé heeft gelijk, zoals men tegen een koning(in) placht te zeggen: Uwe majesteit is (of heeft). Maar in de moderne versie vervangt het persoonlijk voornaamwoord „u" het ouderwetse en bij ons vrijwel verdwenen gij. Het is dan precies als gij vroeger en jullie nu tweede persoon geworden en daarom schrijven we nu met een kleine letter: u hebt, en: u bent. KIN0SR8IJ8EL In mijn bezit is een kinderbijbel, ,,De Bijbelsche Geschiedenis aan kinderen verhaald" door S. Olfers, met 200fraaie platen, in rood kunstleer met gouden letters. Hoe oud is die ongeveer? Antwoord: De kinderbijbel van deze Rot terdamse predikant kent 6 edities. Het is niet bekend wanneer precies de eerste druk verscheen, maar erna verschenen een 2e uitgave van 1906, een derde in 1911, een vierde in 1917 en de vijfde in 1928. De zesde en laatste druk is het beslist niet, want daarvan is de titel aan gepast: aan kinderen verhaald werd ver anderd in: aan kinderen verteld. De 2e t/m de 6e druk zijn in elk geval uitgegeven door Bolle te Rotterdam. De ouderdom van uw bijbel is dus wel afhankelijk van het jaar van uitgifte. Meestal staat het jaartaai of de druk wel ergens onderaan op een titelblad, of bij het vroeger zo gebrui kelijke voorwoord vermeld. Aangezien er losse bladen in liggen, kan er zo'n blad met vermelding van de druk uit verdwenen zijn. Als er zulke bladen ontbreken, en het jaartal niet bekend is, kan zo'n boek uit grootmoeders tijd hooguit waarde hebben voor mensen die een mooi bandje zoeken voor hun boekenkast of ander meubel. Betreft het de Ie druk, dan zou het in ongeschonden staat vele honderden gul dens kunnen opbrengen. MET enOM ZITTEN Een vissersvrouw vertelde mij, dat ze met grom zat. Wat kan zij daarmee bedoeld hebben? Ze scheen er problemen mee te hebben. Antwoord: Het grom is van oudsher een onzijdige aanduiding voor het ingewand van vis en bij vissers dus al het afval, dat bij het schoonmaken moet worden wegge worpen. Maar in de volkstaal is grom synoniem aan kinderen, kinderschaar, kroost. „Met grom zitten" betekent in dit verband: zwanger zijn. Verder spreekt men in bepaalde streken van grom als bezinksel, drab, moer of dik wordt be doeld, maar daar zit een jonge vrouw niet zo mee. WATERSCHILOPADJES VERWATEHO Ik had 2 waterschildpadjes. Het eerste kreeg moeite met ademen en dreef stil rond in 't water. Nu is het dood en krijgt de andere ook deze verschijnselen. Toch voer ik schildpadvoer, waar gedroogde vliegjes in zitten. Antwoord: De verzorging van deze kwets bare huisdiertjes is blijkbaar enigszins verwaterd. Hebt u wel gezorgd voor vol doende warmte? Hebt u gewaakt tegen toch en plotselinge afkoeUng? Hebt u geen variatie gebracht in het voedsel? U schrijft helaas niet, wat voor schildpadden u in huis had, de Noordamerikaanse rood- wangschiidpad, de Moorse moerasschild pad od andere in het water of een moeras levende soortgenoten. Zulke dieren die nen ondergebracht te worden in een flink groot aquarium met terrassen van steen, waarop ze kunnen schuilen en liefst nog oevers met zand om ook eens te „zon nen", en waar ze kunnen worden gevoe derd. Het voer verontreinigt het water dat niet. Boven de bak kan een FL-lamp worden aangebracht en boven zo'n terras een warmtelamp. Het aantal Watts hangt af van de maten van de bak en de afstand. De watertemperatuur moet beslist 20° Celsius bedragen en de lucht erboven 25°. Als u die lucht in de bak met een ver warmingslamp op de juiste temperatuur houdt, zal het water ook warm genoeg blijven en hebt u geen verwarmingsele ment in het water nodig. De dieren kunnen er dan ook niet mee aanraking komen. D at water moet natuurlijk ook wekelijks ver schoond worden. Als u het water ververst, moet het schone water natuurlijk tevoren al op de juiste temperatuur zijn gebracht. Tenslotte is er een gevarieerde voeding nodig. U moet zulke moeras- en water schildpadden watervlooien, tubifex, regen wormen en ook vis en vlees geven. Liefst rood vlees, verder wat gekookt eiwit met schaal, en dan moeten er wat waterplan ten in de bak zijn. U moet de dieren verder ook wat bladgroente geven en klein gesne den vruchten en ook sepia, omdat ze die kalkachtige stof nodig hebben. VLOOIEN VEKDRINKEN Is het waar, dat je de vlooien van een hond kunt doden, door het dier te laten zwemmen? Antwoord: Dat wordt wel eens beweerd, maar het lukt niet, want vlooien klemmen zich bij een onderdompeling in water stevig vast aan de haren van hun gastheer en trekken zich niet veel aan van dat bad. Wel kunt u het ongedierte, dat door die nattigheid minder snel kan wegspringen, gemakkelijker vangen als u uw hond direkt na het zwemmen flink kamt met een kam die zo fijn is als de vacht maar toelaat. Dat kammen moet regelmatig gebeuren, want elke hond loopt buiten (weer) ongedierte op door het kontakt met andere dieren en planten. 0ULZI6E MOEÜEHPOES Sinds zij jongen kreeg is onze cyperse poes veel meer gaan eten. Ze vreet nu ook de bakjes van d'r kinderen leeg en wordt volgens ons veel te zwaar. Antwoord: Uit uw brief begrijpen we, dat u geen jonge katjes meer wenst. Als dat betekent, dat u bij deze kat de baarmoeder hebt laten weghalen, is het raadsel opge lost. Daar Ugt een aanwijsbare oorzaak van de grotere eetlust. U moet de jongen dan gescheiden van hun moeder laten eten en de grote kat op rantsoen stellen. Geef haar wel rauw spiervlees en af en toe gekookte vis, maar niets van eigen tafel, want dat is vaak te vet en te zout. Ter aanvulling wat droog kattebrood en water, dan zult u het gewicht spoedig zien ver minderen. Ik heb een paar oude platen met zeil schepen en roeiboten, waarmee jacht wordt gemaakt op grote dieren, gelij kende op beren. De onderschriften zijn voor mij onleesbaar. Wat betekent dit allemaal? Antwoord: Dit zijn voorstellingen van de walvisvangst in het Noordpoolgebied. Voor „Greenpeace" zijn ze uit den boze: ze laten zien hoe het niet moet. De onder schriften luiden, vrij vertaald: De wal- visvaarders in de poolgebieden op zoek naar walvissen, en: De walvis wordt naar het schip geroeid. Het woord „balaena" is latijn, „baleine" is Frans en betekent balein. Dat zijn buigzame hoomplaten in de bovenkaak van de walvissen, met een soort voering van lage haren. Als zo'n dier zijn tong tegen de bovenkaak drukt, wordt het water naar buiten geperst en blijft het plankton uit de zee, dat als voedsel dient, netjes in de bek achter door de zevende werking van de baleinen. Walvissen zijn ook eigenlijk geen vissen, maar in het water levende zoogdieren. VERDWENEN FABRIEK Kunt u ons vertellen, of Armor all pro tectant nog ergens te koop is? Antwoord: U bedoelt het produkt dat rubber, vinyl en plastics zou beschermen en verfraaien, gemaakt door Armor Pro ducts, maar die fabriek bestaat vermoe delijk niet meer, want het adres is in Amerika niet te vinden en ook de han delsregisters konden er geen opheldering over verschaffen. Het betrof echter een zg. Division van Foremost Mc. Kesson en daarvan kunnen we u wel het adres ver schaffen, nl. Mc. Kesson company, One Post Street, San Fransisco, California Ca 94.104, U.S.A. Het telefoonnummer is 415 - 98.38.300 en het telexnummer 470.333. NACHTVLINDERS Wat heb ik nu aan mijn schutting han gen? Hierbij een kleurenfoto van een paar beestjes, die een dag lang onbewo gen op de schutting zaten. Lengte 6 cm. Antwoord: De foto laat de vleugels niet zien, maar het zijn nachtvlinders en vast en zeker zg. uilen (Noctuidae). Daarvan bestaan er rond 25.000 soorten. Leden van de kleinste uitgave hebben een span wijdte van 5 mm, terwijl ^e vleugeltoppen van de grootste vertegenwoordigers wel 30 cm uiteen kunnen liggen. Vele soorten zijn echte trekkers. Gedreven door een grote behoefte aan honing vliegen zij tel kens verder van bloem naar bloem, of zuigen zij het sap van bomen of vruchten op. Bij de tropische soorten zijn de man netjes vaak uitgerust met uitmuntende geurorganen in de vorm van uitspreidbare haarborsteltjes aan de poten, de voelsprie ten, borst, achteriijf en/of vleugels. Er zijn ook van dgl. uiltjes met bijzonder lange antennes of zelfs spinachtige poten en bijv. extra tasters die meestal in achter waartse richting over kop of borst kunnen worden gevouwen om de bewegingsvrij heid niet te belemmeren. Hoe worden kattebrokken gemaakt? Antwoord: Als 't aan de kat lag, zou er nog veel méér vlees in worden verwerkt. Maar er bestaan gelukkig verschillende merken. De fabrikanten die goede waar leveren, vermelden tegenwoordig de sa menstelling precies op het etiket en dat hebt u ook al gezien. Van al die ingre diënten wordt een mengsel gemaakt. Daar aan worden door verscheidene producen ten ook vitaminenpreparaten toegevoegd. Van het geheel kunnen machinaal brok ken worden geperst, welke meestal met toevoeging van een gelei in blikjes wordt gedaan. Helaas zijn er enkele fabrikanten die uw huisdieren trakteren op eigenlijk onnodige smaak- en/of geurstoffen om ze beter te doen toehappen als de hapklare brokken wat minder smakelijk zouden zijn uitgevallen. Edoch, er bestaat nog geen kattenconsumentenbond om zulke katte- waren aan de kattekaak te stellen. Deze Courant veiGcbijDt ellien Vrijdag. Abonnementgpiijs per drie maaDden frapco per poet 60 Cent. Amerika by Tooroftbetaling f 3,50 per jaar. AfEonderlijke niimiuersS Oat UITGEVER: SO.nMELSttiJM. IAdrertentiën van 1—5 regoU 60 Cent elke regel meer'10 cent en V] maal. Boekaankondlglng h Cent per regel en Vj maal. Dienstaanrragen en Dlenstsanbledlngen 60 Cent per plaatsing. Gtoote letter» eaiignetten ■worden berekend naar de plaatsruimte die zy beslaan AdTertentiën worden ipgewacht tot Donderdagmiddag 12 uur. Alle stukken voor de nedaclie bestemd, Advcrtenüipn en verdere Adminislratie franeo loe Ie zenden aan den Uilg-ever. Hen Bommel, 16 September. Geboren; Klanpje, d. van A. Oagoweijer enj, Den Braber. DSrksIand. Ondortronwd: Mnrinnn Peekstolc, jm.84j.Tan SommeUdijk en Elizabeth Adriana Tan Eck.jd. 25 j. Qetroowd: Dirk Van der Veer.jni. 34 j. van Oude Tonge on Aagje Pieternella Hogorwerfjd. 94 j. Orerleden: Franoisons Slokkers5 m., wonende t» Oud-GaBtel. HlddelhnrniR, 10—16 September. Ochnwd: Tonnis AlbertuB Bakker, 27 j.en Eli zabeth Schoonojongcn, 27 j. Geboren: jRcobfl,d.7an Maarten Leendert Lang broek en Jannetje Anna Taaie. Orerleden; Lena Tan Eek, 85 j-, wtd. Tan Simon De Uoei). Sonimelsilyk. Geboren Jan Ario z. v. Coruelie Hartoneveld en Hendrika van de Polder. Orerleden Johannes Korteweg j. m. 1 jr. Htddelharnls, 3 9 Sept. Geboren Pieter. z. van Adrianus Doornhein en Neeltje Nagtegaal. Hendrikui, z. van Daniël Bijloveld en Cornelia Verkerk. Neeltje, d. van SimoQ Verhage ea Adriaaatje Cornelia Smit. Jacobs, d. yaa Sfattheus Elein en Lena De Groot. Jan, z. Ten Jan Sala en Grietje Hartman. Stad aan't Haringvliet, 6 9 Sept. GeborenCornelis, z. Tan Aren Johannis Christiaan Silvias en Ida Eoppenaal. Coiaelia, d. Tan Bastiaan Cornelis do AVaohter en Jacoba 'Wilhelmina de Jonge. Overleden; Cornelia 3 d. d. Tan Bastiaao Cornelis ds 'Wachter «n Jacoba Wilhelmina de JoBge. Ben Bommel 9 Sept. Gaboreu: Cornelia, d. ran J. Vaaderwelleen NSein. Vereonigde Verg^idering van de beide Kamers, op Dinsdag 15 September, tot opening van d« zitting der Staten-Qener&al. Hare Majesteit de Koningin-W«duwo RegentoB, ia het gebouw der Tweede Kamer aangekomen, wordt in de verga derzaal binnengeleid, neemt plaats ter linkerzijde van den troon en houdt de volgende rede Mijne Heeren! Het is mij aangenaam de vertegen woordigers van het Nederlandsehe volk woderom ter behartiging van 's lands belangen vergaderd to zien. Do toestand van land en volk geeft in manig opiicht aanleiding tot voldoe ning. De betrekkingen tot de buitenlandsche mogendheden zijn van den meest vriend- Echappelijken aard. Zee- en landmacht gaan voort zich zoowel hiar te lande als in de overzeescht bezittingen op loffelijke wijze van haren plicht te kwijten. Ik brsng hulde aan de voortvarendheid en den mood van het Noilerlandsch In dische leger, dat met krachtigen bijstand van de zeemacht, de afvallige hoofden in Atjeh de macht onzer wapenen op gevoelige wij7.e doot ondervinden. Met weemoed herdenk ik de offers, die daar voor moesten worden gebracht. De oogst heeft over het algemeen, de goede verwachtingen, die daarvan ge koesterd worden, niet teleurgesteld. In de uitkomsten van het landbouw bedrijf kwam nog geene gunstige wending, doch overigens is in onderscheiden tak ken van handel en nijverhoid vooruitgang merkbaar. Ook in dit zittingejaar zal een in spannende arbeid van a worden ge vorderd. Verschillende belangrijke wetsontwer pen zijn reeds bij u in behandeling. Andere gewichtige voorstollen, waar onder die tot nadere regeling der gomeen- tefinanciën en tot verplichte verzekering van werklieden tegen de gevolgen van ODgevallcD, werden ingediend of zullen u eerlang bereiken. CSoedereede, Augustus. Getrouwd: C. Luijme «n A. Heekman. Geboren: Jan, z. van F. Tani'sen K. Ramegs. Thomas, z. van L. Roos en C. Roedorveld, Teunii, z. van J. Dan Eerzamen en M. Tan de Wende. Orerieden; een lerenl. aangegeven kind van het vronwel. gesl. van J. Tan den Tol «n N. Sooteman. Jan Bruggeman, 68 j., eohtg. van L. De Toeel. Er behoort hooge moed toe, om aan hooge menschen do waarheid te zeggen. WALVISVAN6ST ALS T AAN DE KAT LIOT....

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 10