U'^r Activeren en stimuleren Omno U.V.V. slachtoffer-hulpprojekt ook op Flakkee niet overbodig Foto Blankers uit Middelharnis eervol bekroond V isser Garage KNÖPS B.V. VAN AIOKERS TOT MOTORAMAf ERS flamiSieinAH Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Jubileumconcert C.O.V. „Middelharnis" Citroen-Hesselink InubvetMse Onze SHOWROOM Nieuws van D ierenbescherming Reünie Chr. L.H.N.O. te Ouddorp S9e Jaargang VRUDAG 19 SEPTEMBER 1986 No. 5532 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommeisdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Onze Minister-President is een zakelijk denkend man. Je zou haast denken, een staatsman. Mede onder zijn verantwoor delijkheid is deze week de Troonrede uitgesproken. Daarin presenteert de Re gering de kern van het beleid. Dan gaat het niet "aan te politiseren, maar de samen leving moet geactiveerd en gemotiveerd worden. Het stuk vertelt waar het op staat, waar we het komende jaar op kunnen rekenen. Daarover zijn de coalitiepart ners het kennelijk eens. Dan moet je onderdelen van het beleid die op langere termijn diep kunnen ingrijpen zowel positief als negatiefwat op de achter grond houden. Vooral als de politieke besluitvorming nog moet plaats vinden. Geen „mooie ver gezichten" voorspiegelen, laat staan pijn lijke punten aanstippen. Wat gezegd moest worden bevat al genoeg negatieve aspekten. Helemaal een opsomming van het beleid voor 1987 was deze Troonrede echter niet. Vooral in het begin is iets gezegd wat de moeite waard is om er uit te lichten. De 450ste sterfdag van Erasmus wordt her dacht. Een groot Nederlander, maar he laas een christen en een humanist. Op zich zit daar natuurlijk een grote tegen stelling in. Wie zich afhankelijk weet van de zorgende en regerende hand van God de Vader, de Almachtige kan niet tege lijkertijd de vrije wil van de mens als uitgangspunt van zijn handelen nemen. Het is dan ook wel duidelijk dat in onze maatschappij de uitwerking van het huma nistisch denken van Erasmus losgepeld van het christelijk geloofsleven centraal komt te staan. Terecht wordt in de Troonrede opgemerkt dat het niet alleen om het herdenken van een stukje geschiedenis gaat, maar dat er ook sprake is van historisch perspectief Wie denkt over Erasmus, zo wordt be doeld, denkt aan Europa, aan de een wording van Europa. Dus toch een ver gezicht, riei was ie wensen geweest aat parallel aan de Europeaan Erasmus aan dacht besteed zou zijn aan de wordings geschiedenis van ons land. Ook die geeft ons historisch perspectief in het werk van vandaag. Dan zou de afweging van onze plaats als lidstaat in Europa meer terug houdend zijn geweest als nu het geval was. Daarmee is natuurlijk niet gezegd dat veel van wat vroeger op eigen niveau werd geklaard nu ten onrechte in een groter verband wordt behandeld. Eigen soeve reiniteit van ons land moet echter uit gangspunt blijven, juist vanwege het histo risch perspectief. Wat dat betreft ervaren wij het steeds weer als een voorrecht dat de Rede wordt uitgesproken door een regerend vorstin van Oranje. Wat mogen we dankbaar zijn dat zij dan ook nog afsluit met de verantwoordelijkheid die op de schouders van de volksvertegenwoor diging ligt aan Gods zegen toe te wensen. Over perspectief gesproken. Activeren en motiveren, het zou nodig zijn. Er worden geen doekjes om de moeilijk heden gewonden. Behalve dan dat een van de meest ingrijpende zaken voor de ko mende jaren, de herstructurering van het landbouwbeleid, in het „Europadoekje" is verpakt Voor de rest is het duidelijk. Toen we de welvaart najoegen wisten we nog dat het om geld ging, toen we het welzijn op het oog kregen hebben we de voorzieningen daarvoor voor het grootste deel gefinancierd op de pof, of met de baten van een opdrogende geldbron, het aardgas. Het mag dan zo zijn dat het de burger beter zal gaan wat de koopkracht betreft, diezelfde burger doet natuurlijk wel een beroep op de kollektieve sector. Daar zal hij in toenemende mate voor moeten betalen, terwijl de service" min der wordt. Men zal in die sector nog drastisch moeten bezuinigen. Omdat de randjes al bijgeschaafd zijn moet er nu gesneden worcisn. Het is opmerkelijk dat de CDA-ministers daarover tot nu toe duidelijker gesproken hebben dan de WD-ers. Taktiek? De CMmpagne voor de Staten verkiezingen is immers al begonnen. Met een verdergaande deregulering zijn de lagere bestuursniveaus ook best interes sant, zeker voor de oppositie. Activeren en stimuleren, dragen en ver dragen. Beleidsvoornemens 1987. Meer niet. Als jeblieft geen vergezichten. Maar wel de geest van Erasmus. Wie weet wat ons volk zou moeten bezighouden, op dit moment althans, miste node een visie op de ko mende besluitvorming op het terrein van leven en dooci. Dat kan niet afgedaan worden met: geen vergezichten. Het gaat daarbij ten dienste om de strijd tussen de vrije wil en de etenschap een geknechte wil ie heoL.^iv.l.idai ook over Gods recht en eer. Verdraagzaamheid in de zin van niet opponeren mag dan niet aan de orde zijn. Er zijn grenzen. Dat had de regering moeten aanvoelen. Een alternatieve Troonrede, hoe goed bedoeld ook, had niet nodig moeten zijn. Wat dat betreft mogen wij ons wel bezinnen op wat ons zwaarder moet wegen, datgene wat wel werd meegedeeld en wat ons best heel wat kan kosten, of wat niet werd aangestipt. Politiek vertaald betekent dat, dat u dan ook alvast aan de komende Statenverkie zingen denkt. Ook dan heeft u een roeping. AL 40 JAAR UW VERTROUWDE ADRES Door deze jarenlange ervaring en vakkundig gespecialiseerde medewerkers zijn wij in staat, op een voordelige manier, electro- technische en electronische pro blemen voor u op te lossen. Het geheel verzorgen van: kracht-, licht-, stuur-, signaal-, alarm-, geluidsinstallaties. Lid van Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 RENAULT-dealer voor Verkoop -I- Service 01871 Verkoop na 17.00 uur: 1662 C. Breen, 01878 - 2496 Na een kennismaking die we woensdagmorgen hadden dur ven we er weer wat meer in te geloven dat er nog mensen zijn die écht het goede met de ander voorhebben. We hebben het over de inmiddels 11 dames en heren die samen het team vormen van de afdeling Goeree Overflakkee van de U.V.V. (Unie van Vrijwil ligers) met geen ander doel dan hulp te bieden aan de naaste, wat ze vooral willen beoefenen in het pas gestarte slachtoffer-hulppro jekt Een geweldig initiatief, dat mag gezegd....! Slachtoffers zijn er zoveel in onze samenleving, óók in onze flakkeese, zo hebben de hulpverleners al ervaren. Een slachtoffer is soms lijfelijk on geschonden maar kan psychisch zo danig verwond zijn dat hulp en bege leiding een heilzame therapie vormen om deze mens, dit „slachtoffer" te hel pen de emoties te overwirmen. Niet ieder heeft tenslotte een kring van lief hebbende of vertrouwelijke relaties om zich heen die hulp van buiten over bodig maken; voor ieder is er nu de U.V.V. Slachtoffer zijn is een relatief begrip; men hoeft niet ten prooi te zijn geweest aan een schokkende misdaad om tóch tot de categorie „slachtoffers" te horen. Er zal maar ingebroken zijn, of je zal mishandeld zijn, of aangerand.... Het gaat de UW in het slachtoffer- hulpprojekt om al die mensen die met onverwerkte emoties tobben uit kon- flikten met de ander die minder goede bedoelingen met hen had. 't Moet in die situatie verkwikkend zijn terug te kun nen vallen, soms alleen maar te praten, met de vrijwilligers die vanuit een trai ning in elke situatie het best weten te handelen. De medewerkers aan het slachtoffer- hulpprojekt blijven maar 't liefst ano niem, als was 't alleen maar om her kenning te voorkomen wanneer hij/zij zich naar een bepaald adres begeeft Vraagt iemand in Nieuwe Tonge hulp dan zal het niet een hulpverleenster uit die plaats zijn die zich zal aandienen. De hulpverleners beheersen de juiste gesprekstechniek, kennen de juiste aanpak en kennen ook de zogeheten „sociale kaart" waarheen voor verdere hulp verwezen kan worden. Hulp via het slachtoffer-hulpprojekt houdt méér in dan alleen maar het gesprek. Des gewenst wordt over een langere pe riode begeleid, er wordt desgewenst praktische hulp verleend bij het zoeken van tijdelijk onderdak, men wordt evt vergezeld naar de Rechter-Commis- saris, men wordt geadviseerd en in gelicht over de gang van zaken bij politie en justitie, belangenbehartiging derhalve in de ruimste zin van het woord. Het is o.a. de politie die op de aan wezigheid van het slachtoffer-hulp projekt wijst door iemand die aangifte doet een informatief foldertje daarover te verstrekken. De folders zijn ook te j vinden op tal van openbare plaatsen en de UVV wijst er met nadruk op dat voor de slachtoffers hulpverlening geen voorwaarde is dat iemand aan gifte heeft gedaan. 't Is voor U en voor ieder te wensen de hulpverleners nooit nodig te hebben maar als dat zo zou zijn zullen ze u graag met raad en daad behulpzaam zijn. Aanvragen dienen te worden gericht aan postbus 38, 3247 ZG Dirksland. De bus wordt elke dag geleegd en binnen 24 uur wordt op de oproep gereageerd. is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend o LANGEWEG113 TEL. 01870-2222—MIDDELHARNIS op een der laatste dagen van de Photokina86 te Keulen, werden de eervolle vermeldingen bekend gemaakt aan de deelnemende portretfotografen. Foto Blankers, Hobbemastraat te Middelhamis, een van de succesvolle deelnemers aan deze internationale portretgalerij behoorde tot een der besten. Colour Art Photo is een internationale vereniging van portretfotografen, waarvan alleen zij lid kunnen zijn, die bewezen hebben over de nodige kreativiteit en s vakmanschap te beschikken. Ook nu weer bewees Foto Blankers (op de foto rechts) met succes aan deze s internationale presentatie deel te kunnen nemen. Uit handen van de Noor Matthias Thorshaug ontving hij de eervolle oorkonde hieraan verbonden. Nu reeds willen wij u attenderen op het jubileumconcert, dat de Christelijke Ora torium Vereniging „Middelhamis" op 10 oktober hoopt te geven in de Nederlands Hervormde Kerk te Middelharnis. De uit te voeren werken zijn: Cantate 140 van J. S. Bach; Psalm 89 van G. F. Handel en tot slot Dixit - Laudate Dominum - Magnificat van W. A. Mozart. Uitgebreide informatie over dit concert kunt u lezen in de editie van 3 oktober. Medewerkenden aan dit concert zijn: - Iris Giel - sopraan - John Vredeveldt - tenor - Aerde Kuiper - bas - Piet Westhoeve - orgel De begeleiding is in handen van het Randstedelijk Orkest. De algehele leiding heeft Rinus Verhage, dirigent van de C.O.V. Het programmaboekje, dat tevens toe gangsbewijs is, kunt u nu reeds in de voor verkoop verkrijgen bij: Boekhandel Ariese, Muziekhandel Bernard en bij dhr. Staal (koster van de kerk). De toegangsprijs is 10,- voor volwas senen en 7,50 voor CJP-houders en 65-f. Het concert begint om 20.00 uur. De kerk gaat open om 19.30 uur. In de loop van de jaren heeft de C.O.V. vele leden gekend. Het huidige bestuur zou het leuk vinden de oud-leden te ont moeten. Daartoe is gelegenheid na afloop van het concert, tijdens een receptie in verenigingsgebouw „de Hoeksteen". OOLTGENSPLAAT Oliebollen voor „Advendo" Woensdag 24 september a.s. zal een olieboUen-aktie gehouden worden ten bate van het uniformenfonds van de Gem. Zangvereniging „Advendo". Men komt bij u langs, maar vanaf 9.30 uur zijn de oliebollen al te koop in de oude fabriek van Bakkerij De Ruiter aan de Pieter Bigge- straat (achterheen). Ooltgensplaat - Achthiiizen - Langstraat Ruim/5.000- voor Kankerbestrijding De koUekte van het Koningin Wilhel- mina Fonds ten bate van de Kankerbe strijding heeft te Ooltgensplaat-Acht- huizen en Langstraat 5.247,65 op gebracht. Vorig jaar 5.046,85. Ook dit jaar weer hebben velen zich als kollektant, wijkhoofd of op een andere manier ingezet om de kollekte tot een succes te maken, met zelfs 200,- meer dan in 1985 Het KWF wil hen hiervoor vanaf deze plaats en tevens de gevers nog eens harte lijk bedanken. Voorne-Putten/Goeree Overflakkee Jammer dat verzuimd is ook via de media op ons eiland kennis te geven dat vorige week zaterdag in het Streekdierentehuis te Spijkenisse Open dag werd gehouden. Misschien, bij ook een flakkeese belang stelling, zouden erméérdan7 honden en 7 katten een nieuw thuis hebben gevonden, zoals dat thans het geval is. De afdeling heeft voor leden en sympa thisanten gelegenheid geschapen een hon den- of kattenverblijf in het tehuis te adop teren tegen een bedrag van resp. 150,- en 300,- per jaar. Twee dieren van wie gehoopt werd dat ze zaterdag een nieuw thuis zouden vinden verblijven nog in het tehuis. Misschien vinden ze via dit bericht alsnog een plaats je in een gezin op Goeree Overflakkee. Het betreft 2 oudere, maar gezonde en levensblije honden van 11 en 13 jaar. Ze hebben weUswaar geen lang leven meer voor zich maar 't zou fijn zijn als hen ergens een ivelverzorgde „oude dag" kon worden geboden. In de laatste week van september en de eerste dagen van oktober wordt weer de jaarlijkse kollekte voor de dierenbescher ming gehouden. Voor Ouddorp, Den Bommel en Oolt gensplaat worden nog koUektanten ge vraagd die zich kunnen melden via tel. 01875 - 1820 of 01880 - 15424. Dirksland, 01877 - 1357 Dit jaar bestaat de chr. school voor L.H.N.O. „Westvoom" te Ouddorp 25 jaar. Op 27 september 1961 werd de eerste steen van het huidige schoolgebouw gelegd. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt er zaterdag 27 september van 14.00 - 17.00 uur een reünie georganiseerd in de school aan de Margrietweg te Ouddorp. Alle leerkrachten en bestuursleden die in deze 25 jaar aan „Westvoom" verbonden zijn geweest en degenen die als leerling de lessen aan de „huishoudschool" hebben gevolgd, zijn van harte welkom op 27 september. Een mooie gelegenheid om je medeleerlingen van „toen" weer eens te ontmoeten. In de school kunt u ook foto's van 25 jaar „Westvoom" bewonderen. Het bestuur en de directie hopen dat vele oud-leerlingen en -leerkrachten de weg naar hun „oude" school zullen weten te vinden. PEUGEOT TALBOT Au Kasta Tel. MIDI tobedrijf njelaan 41-43 01870 - 3094 3ELHARN1S Llchtreklame - Belettering TREND STAR tel. 01877-31 21 NIEUWE TONGE Opbrengst kollekte De gehouden kollekte voor de kanker bestrijding heeft in ons dorp 4.255,- opgebracht. Gevers en geefsters hartelijk dank. Arensman levert alle machines en gereedschappen voor hout- en metaalbewerking, weg- en waterbouw, woningbouw en de agrarische sector. en...Arensman heefteen eigen service-afdeling Kaai 5, Sommeisdijk, tel. 01870 - 6500 ARENSMAN vooraOe mkerhetd VINGERLIM3 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 •r topkwtliteii, goede i n voordelige prijzen: FOTO FILM'REPORTAGE VIDEO-COMPUTER ^■^'-|..|.||i>ii« Wnmratt 35 Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 01878-1612 an 2120 F'lltal Reneue - Prinahop Hogezoorr\ 172 - Telefoon 01116-2400 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 ^♦♦^^♦*^nnnnn^^nn^^^4^^4^^^^^^n^^^^ -N professional equipment

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1