Economische vooruitzichten: Matige groei TOERISME: V^ ^y^^" Minister Smit-Kroes besiist over helieer stormvloedl(ering Geslaagd voor Rode Kruis helper Winterkledingbeurs Zaaien met de fiets Ver. „De Christenvrouw" afdeling DIrksland Twaalf manieren om vakantie te houden Stuur mij gratis deze Novib-catalogus met produkten uit de Derde Wereld. Bladz. 2 Het economisch herstel zal zich ook dit jaar in de Europese Gemeenschap voortzetten. Hoewel het voor dit jaar voorspelde groeicijfer hoger ligt dan dat van 1985is het toch nog te laag om een echte en langdurige verbetering te brengen in de werkloosheid. Naar verwacht wordt zal het Bruto Binnenlands Produkt (BBP) dit jaar en volgend jaar met 2,8% stijgen (vorig jaar was dat 2,3%). Er is echter een stijging van 3% en 3^% nodig om de werkloosheid te doen dalen. Werkloosheid is de enige donkere kant in het overigens redelijk heldere beeld dat de Commissie geeft van de economische vooruitzichten voor de Gemeenschap voor 1987. De Gemeenschap lijdt aan een tekort aan banen, zo merkt de Commissie op in haar rapport, en dit tekort kan alleen maar goed gemaakt worden indien de investeringen sneller toenemen dan de inkomens. De daling van de olieprijzen schept voorwaarden die gunstiger zijn voor de investeringen maar de invloed op de werkloosheid zal, volgens de Commissie, maar gering zijn. Indien de gedragspatronen en de beleidsvormen niet veranderen dan zal tegen 1990 nog steeds 10% van alle arbeidskrachten zonder werk zijn vergeleken met 12% in 1985. En als de olieprijzen weer sterk gaan stijgen dan zijn de vooruitzichten voor de arbeidsmarkt nog slechter. De voortzetting van het economisch herstel is voor een groot deel te danken aan de daling van de prijzen van de invoer en dan in het bijzonder van olie. Indien men rekening houdt met de gewijzigde wisselkoersen dan is de daling van de importprijs van ruwe olie, uitgedrukt in Ecu, tussen 1985 en 1986 circa 50%. Verwacht wordt dat de binnenlandse vraag ditjaar zal stijgen met 3,6% en volgendjaarmet 3,3% en dus de plaats in gaat nemen van de uitvoer als de motor van de groei. Door de rentedalingen zullen daarbij de investeringen in de bouw toenemen. Ook zijn de vooruitzichten wat inflatie betreft gunstiger voor 1987, zo meent de Commissie. In landen met een inflatiepeil dat dicht bij de nul ligt (Nederland, België, Duitsland) zijn bepaalde prijsstijgingen waarschijnlijk. Maar de dalende tendens zou zich kunnen voortzetten in landen met een betrekkelijk hoog inflatiepeil (Griekenland, Portugal, Spanje en Italië). Hoewel het economisch herstel nu al vijfjaar duurt, kan een inzinking niet worden uitgesloten indien de Amerikaanse dollar verder verzwakt en de olieprijzen boven de 20 per vat stijgen. De Commissie waarschuwt ervoor dat de gunstige invloed van de dalende importprijzen volgend jaar zal verdwijnen. Er is dringen'd behoefte in de lidstaten aan een dialoog tussen industrie en vakbeweging over hoe in 1987 de vraag gehandhaafd kan worden, zo besluit het rapport. SINT ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 16 september 1986 Doré gewone 0,32- 0,34. Première gewone 0,20 - 0,21. Première bonken 0,30 - 0,32. Gloria gewone 0,19 - 0,22. Bintjes gewone 0,18-/0,23. Bintjes bonken 0,20 - PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 21 september 1986 SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Kerk, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heihg Avondmaal- Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. J .1. maandag 15 september hebben 9 cur sisten met succes deelgenomen aan het examen voor helper/helpster basis bij de Rode Kruis Kolonne. Deze opleiding werd verzorgd door de heer Jan van Weezel. De geslaagden zijn de dames A. Klink- Klink, M. Lokker-'t Mannetje, W. van Oostenbrugge-Deurloo, M. L. Pikaart- van Bruinisse en B. Troost-Kievit. De heren J. H. Laarman, A. Lokker, J. M. van Oostenbrugge en M. Roon. Bovengenoemde personen hebben zich inmiddels aangesloten bij het Rode Kruis Korps te Stellendam. de Ieren en 27% van de Spanjaarden aan alsmede meer dan 15% van de vakantie gangers uit de andere lidstaten. De grote uitzondering zijn hier de Belgen waarvan maar 5% zijn vakantie in een stad door bracht. Bij ongeveer 30% van de Neder landers, Duitsers en Luxemburgers zijn ook de bergen wel in trek maar die interes seren maar 8% van de Portugezen en Ieren. 73% van de Europese vakantiegangers heeft zijn vakantie in een en dezelfde plaats doorgebracht. Voor de Belgen en de Britten is dat zelfs 81%. Daarentegen vindt men onder de Luxem burgers en Denen de meeste mensen, respectievelijk 39 en 38%, die hun va kantie het liefst reizend en trekkend door brengen. Wat het onderdak betreft kiezen de va kantiegangers uit acht van de twaalf lid staten (vooral Luxemburg en Duitsland) het hotel. De Nederlanders geven echter de voorkeur aan campings terwijl Fransen, Spanjaarden en Portugezen het liefst bij familie of vrienden logeren. Meer dan tweederde van de Europese vakantiegangers nam' vorig jaar de auto om naar hun vakantie-oord te gaan. In Frankrijk was dat zelfs 81%, terwijl bij de Britse, Deense en Ierse vakantiegangers minder dan 60% de wagen meenam. Het is bijna vanzelfsprekend dat vliegvakan ties erg in trek waren in de twee eiland- staten het Verenigd Koninkrijk en Ierland en dat 25% van de Grieken een boot nam om hun vakantie-oord te bereiken. .''•/^■r^. >oJ:.0''2'j KIWI-WAT-WAAH drukkerij kranse bv ALS 'T AAN 1>€ KAT LIGT.... HtT ÜSHeiM€ DOUP TIJ9 yOOn Of KERSTSTER ,EILANDEN-NIEUWS" VRUDAG 19 SEPTEMBER 1986 Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft het parlement in een brief meegedeeld, dat de beslissing over het al dan niet sluiten van de storm vloedkering in de Oosterschelde komt te liggen bij het hoofd van de Directie Zee land van Rijkswaterstaat. Deze dienst heeft ook het beheer over de stormvloed kering. De minister voelt niet voor een gedeelde verantwoordelijkheid bij het slui ten van de stormvloedkering. Gezien de snelle beslissingen die op zo'n moment moeten worden genomen om de veiligheid tegen overstromingen te waarborgen is zo'n gedeelde verantwoordelijkheid niet werkbaar, aldus de minister. De kering zal worden gesloten als wordt verwacht, dat een bepaald peil zal worden bereikt, enkele uren nadat de kering is gesloten. Dat peil is vastgesteld op NAP +3,25 meter. De minister introduceert voor dit peil het begrip maatgevende peil- verwachting. Wil men bij een gesloten stormvloedkering een laag waterpeil op de Oosterschelde hebben dan zal men eerder moeten sluiten dan wanneer men een hoger peil op deze zee-arm wil bereiken. De kering wordt op een zodanig pei^jeji tijdstip gesloten, dat het waterpeil op de Oosterschelde NAP 1 meter bedraagt. Bij eventueel langdurige stormen van meer dan één hoogwater zal de storm vloedkering tussentijds worden geopend en weer gesloten, zodat een peil van 2 meter wordt bereikt. Deze strategie is gekozen om geconcentreerde golfaan- vallen op zeeweringen en plaatranden in de Oosterschelde te vermijden. Tijdens het eerste stormseizoen zal de kering om bouwtechnische redenen al gesloten worden als er een peil van NAP +2,75 meter bij de kering wordt verwacht. Dat is nodig omdat de steenbestorting tegen de dorpelbalken en de sluiting van de Philipsdam nog moeten worden vol tooid. Om een behoorlijke evaluatie van het sluiten van de stormvloedkering mogelijk te maken, zal in het begin van de evaluatie periode de kering al worden gesloten als een peil van NAP +3 meter wordt ver wacht. De kans op een peil van 3,25 meter is namelijk klein en men zou dan niet voldoende ervaring opdoen om een eva luatie van de sluitingsstrategie mogelijk te maken. De minister heeft haar beslissing geba seerd op een advies van de Raad van de Waterstaat. De minister meent dat de bestaande Stuurgroep Oosterschelde het geschikte forum is om de evaluatie te begeleiden en te toetsen aan het Beleidsplan Ooster schelde. In deze stuurgroep zijn het rijk, de provincie Zeeland en Noord-B rabant, de waterschappen en talrijke gemeenten uit de regio vertegenwoordigd, die alle belang hebbenden zijn bij het beheer van de Oosterschelde. ƒ0,40. Bintjes drielingen 0,08-ƒ0,10. Bintjes kriel 0,45 -ƒ0,48. Prior gewone 0,22. Prior bonken 0,30. Eigen heimers gewone 0,30 - 0,40. Pilstar gewone 0,30 - 0,32. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: honderd en vijf en negentig ton. Op D.V. 24 september is onze eerste vergadering van het nieuwe seizoen. Er is een film van de V.B.O.K. We beginnen kwart voor acht in „Onder de Wiek". Alle leden en ook gasten zijn hartelijk welkom. Verder treft u onderstaand ons pro gramma voor 1986 aan: 24 september: film V.B.O.K. 21 olctober: Excursie naar de suikerfabriek in Breda, 23 oirtober: Gecombineerde vergadering metMiddel- hamis. Ds. J. J. Poort: „Geestelijke boos heden heden ten dage". november: Dhr. Metselaar uit Gouda, met diaklank beeld over de „Goudse Glazen". 10 december: Kerstavond m.m. v. kinderkoor uit Goede- reede. De Nederlanders zijn de kampeerkam- pioenen, zowel per tent als per caravan, die zij het liefst midden in de natuur neerzetten. De Grieken zijn wild van de zee en terwijl de Belgen en de Britten een vakantie thuis best zien zitten vragen de Luxemburgers en de Denen niet beter dan in hun vakantie te mogen zwerven. De door de,Europese Commissie gehouden enquête over hoe de inwoners van de Europese Gemeenschap in 1985 hun va kantie hebben doorgebracht heeft nog eens aangetoond hoe verschillend vakan- tieplezier in de lidstaten wordt beleefd. Daarnaast heeft de enquête toch ook een aantal minder bekende feiten aan het licht gebracht. Met uitzondering van de Nederlanders is voor alle EG-ers hun vakantiereisdoel de zee. 70% van de Grieken en meer dan 60% van de Portugezen en Luxemburgers willen niets liever dan een vakantie aan het strand. Van de Nederlanders zoekt 39% het liever landinwaarts in bos en hei, een keuze die door meer dan een derde van de Duitsers en Denen wordt gedeeld. Steden zijn over het algemeen niet erg in trek als vakantie-oord. Maar toch trokken ze vorig jaar 40% van de Denen, 37% van "Mensen uit de Derde Wereld hebben geen behoefte aan ons medelijden. Ze bieden ons prachtige, volwaardige produk- ten die hun prijs dubbel en dwars waard zijn. Medelijden hebben ze niet nodig. Klanten wel!" Naam I I I I I I I I I I I I I I I I I Ria Stalman, Olympisch kampioene discuswerpen Adres I I I I I I I Postcode I I I I I I I Woonplaats I I I I I I I i I I I I I I I I I Deze ton uitknippen en in een envelop zenden aan: NOVIB, Antwoordnummer 1304, 2500 WB Den Haag. Postzegel,mag wel, hoeft niet. 6C09971 STELLENDAM Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. We hebben een kiwi met veel vruchten eraan, geplant aan de westkant tegen een loods. Mij is ter ore gekomen, dat deze vruchten aan de struik niet rijp worden. Is er een manier om ze toch te doen rijpen? Antwoord: Uw brief is wat lang onder weg geweest en we vermoeden, dat de vruchten ondertussen wel behoorlijk ge rijpt zijn. Een plaatsje op 't zuiden is natuurlijk nog beter, maar nu de boom goed beschut staat, moet u haar natuur lijk laten staan. Wel 's winters bescher men tegen vorst, want daar is de kiwi, die oorspronkelijk uit de warme streken van China, Japan en Nieuw-Zeeland komt, niet tegen bestand. Er moeten ook een mannetje en een vrouwtje bij elkaar in de buurt staan, met het oog op de nood zakelijke kruisbestuiving. Nu u vruchten hebt aan uw boompje, dat tussen haakjes geen struik blijft maar kan uitgroeien tot een boom van 7 a 8 meter hoog, hebt u de moeilijkste tijd van afwachten al achter de rug. Het kan vijf a zesjaar duren, voormen vruchten plukt van een zelf opgekweekte kiwi. Augustus is ook nog vaak te vroeg om te oogsten. Bij koele zomers kan het tot eind september of begin oktober duren, alvorens de kiwi's gerijpt zijn. Zolang er geen zware nachtvorsten komen, lopen de vruchten geen gevaar. Hebt u ze aan de vroege kant geplukt, dan kunnen ze in een koele kamer worden bewaard en daar narijpen. Wel geregeld nakijken, of er geen rotte plekjes aankomen. In een zon nige zomer als dit jaar moeten ze zeker eind augustus goed rijp zijn. ADRSS Ik zou graag het adres van Rien Poort- vliet willen hebben. Antwoord: De tekenaar Rien Poortvliet woont aan de Middenlaan 4, 3768 MH Soestduinen. VLIEtt (BE)ZWAAR Vorig jaar las ik in uw vragenrubriek, dat vlierbessensap niet goed voor de maag is. Nu zijn er binnenkort weer zulke vlier bessen. Sommigen zeggen, dat het sap daarvan gezond is. Antwoord: Het is en blijft oppassen met de bessen van de gewone, de rode en de zwarte vlier. De onrijpe vruchten en de bladeren van deze struiken zijn giftig, maar als de vlierbessen goed gerijpt zijn, kunt u ze gerust gebruiken. De besjes bevatten vitaminen C en enige mineralen, maar daarvan blijft bij verwerking tot sap eri tot jam weinig over. De verhalen dat vlierbessensap zoveel vitaminen bevat en daarom zo gezond zou zijn, moet u dus niet allemaal geloven. Bovendien is er een bezwaar: deze bessen zijn niet zo licht verteerbaar als bijvoorbeeld bosbessen. Vlierbessen bevatten een plantenbase die ons wat zwaar op de maag ligt. U moet er dus beslist geen handen vol van eten', of glazen vol sap van drinken. Maar als u ze verwerkt tot jam en daar af en toe eens een enkele boterham mee smeert, is er niets aan de hand. Er bestaan méér vruchten die u niet in grote massa moet eten. Pt Of XP? Op priestergewaden, kerkboeken en ook op oude munten zie je vaak dat bekende monogram staan van de vervlochten P met een X. Wat betekenen die letters nu precies? Antwoord: In de eerste eeuwen van onze jaartelling gebruikten de Christenen veel Griekse aanduidingen in hun liturgie. Denk maar aan het Kyrie eléison (Heer, erbarm u). De X is de Griekse hoofd letter voor de G-klank en wat wij een P noemen is de Griekse R. Samen stonden ze voor Chr., dus de eerste letters van Christus. In Rome maakte men er later Pax (Vrede) van. DIRKSLAND Op vrijdag 26 september 1986 organi seert peuterspeelzaal „Hummelhoek" van 9 tot 11 uur 's morgens een winter kledingbeurs. Het gaat alleen om kleding voor kinderen in de leeftijd van O tot 12 jaar. Alles moet schoon en heel worden m- geleverd op donderdag 25 september 's middags van 13.30 tot 14.30 uur en 's avonds van 19.30 tot 20.30 uur. Onder goed, schoenen en sokken zijn niet wel kom, laarzen, gympjes, groot speelgoed en klompen mogen wel. U kunt zaterdag van 9.30 tot 10.00 uur de niet verkochte spullen en geld ophalen op de peuterspeelzaal. Van de opbrengst wordt 25% ingehou den wat weer ten goede komt van de peuterspeelzaal. Dit alles vindt plaats in de peuterspeel zaal, Tuinstraat 86, Dirksland. Het be stuur stelt zich niet aansprakelijk voor zoekgeraakte kleding. Heeft u nog vragen dan kunt u telefonisch kontakt opnemen met mevrouw A. Matthee, tel. 01877 - 2348. De Cultuurtechnische afdeling van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders heeft dertig zaaifietsen aangeschaft. De zaaifiets is een uitvinding van een Chi nese boer, waarmee je al fietsend over het land met behulp van een soort verdeler zaad kunt uitstrooien. De fietsen zijn voorzien van speciale terreinbanden en waarborgen „groen" uitzaaien omdat geen milieuvervuilende trekker met zaai- machine nodig is. ^S ^^k voorstraat 3 3245 bg sommelsdrjk tel. 01870-2275 Mijn katten eten graag het eerste deel van vlees uit blik, maar als ik de volgende dag de rest geef, halen ze daar hun neus voor op. Waar ligt dat aan? Antwoord: Aan de manier van bewaren. Maak zo'n blik kattevoer gelijk leeg en doe het overgebleven deel in een plastic zakje of koelkastdoos inde koelkast. Overigens is het (nog) beter de katten afwisselend vis en vlees te geven. De vis moet dan wel gekookt zijn. En er zijn nu ook halve blikjes. SALZBURGCR FESTIVAL Wij zouden graag tijdig tevoren kaarten reserveren voordeSalzburgerFestspiele, want als je daar aankomt zijn de beste plaatsen al lang uitverkocht. Weet u daar een adres voor? Antwoord: Ja, reisbureau Select Inter national berichtte ons, als enige erkend adres in Nederland, plaatsen te kunnen reserveren voor komende festivals en bo vendien groepsreizen daarheen te organi seren. U kunt verdere inlichtingen ver krijgen aan het adres Westerkade 1,3511 HA Utrecht, telefoon 030 - 31.84.08, telex 70953. Ik hoorde laatst, dat ergens op de Veluwe nogresten liggen van „het geheime dorp", waar Joden en andere onderduikers tij dens de Tweede Wereldoorlog een schuil plaats vonden, diep in de bossen. Waar is dat precies? Antwoord: Dat is bij de Tongerense Heide tussen Oud-Soerel en Gortel. Van Vierhouten neemt u de Tongerenseweg. Dat wordt een zandweg. Na 2,7 km bereikt u een huis met de (toepasselijke) naam „Pas Op" op de gevel en daarna gaat u rechtsaf, dus richting Gortel. Dan vindt u onderweg aan uw rechterhand een gedenksteen J^ls u daar het voetpad naar rechts inslaat, vindt u nog een ingegraven houten barak. Helaas zijn de onderduikers daar bij toeval door een paar dronken Duitsers ontdekt. Slechts een klein deel van het huttenkomplex is als herinnering teruggebracht in de oorspronkelijke staat Hoe krijg ik m 'n kerstster met Kerstmis in bloei? Antwoord: Als u de Euphorbia pulché- rima na de bloei had gekortwiekt, kunt u haar nu in een grotere pot zetten. Spoel de wortels eerst goed schoon, en kies humus- rijke potgrond tot 1 cm onder de potrand. Omdat de kerstster uit tropische gebieden van midden-Amerika komt, heeft ze een behaaglijke kamertemperatuur nodig, en lauw water, en bovendien een ander dag en nachtritme. Als u haar tegen Kerstmis in bloei wilt trekken, mag u haar niet de volle dag in het licht laten staan. Begin de derde week van oktober met de korte-dag behandeling. Laat haar dan gedurende 6 tot 8 weken hoogstens 10 uur per etmaal in het daglicht staan en zet haar de rest van de dag in een donkere kamerkast. Vergeet echter niet, haar ers morgens uit te halen! De kamertemperatuur mag niet beneden de 15° C komen, om slap worden te voorkomen. Tocht kan dan erg nadelig zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 10