EIIAI1DEn-l1IEUW5 Brood voor Kenia TIFFANY glaskunst: Ontwikkeling van de Grevelingen gaat te langzaam Handelconcert in Oud Beijerland een hobby techniek voor doorzetters Roofbouw op Oesterbestand ®»ïJJJ::^S:r:sr:^Sr^^ Jaarlijkse busrit met gasten van het Rode Kruis Oostenrijk goed bekend bij Nederlanders Skizeilen en andere wintersporten in Oostenrijk 3e Blad VRUDAG 12 SEPTEMBER 1986 No. 5530 OUDDORP Opbrengst kollekte De kollekte t.b.v. het Kon. Wilhelmina Fonds heeft opgebracht 7.429,20. Alle medewerkenden hartelijk dank. Delft, de zeventiende eeuw. Een lakenkoopman zit in zgn vrge tyd wat te experimenteren met een nieuw soort glas. Hy slypt er kleine lensjes van en monteert die in een door hem ontworpen houdertje. Als het produkt bü de eindcontrole de goedkeuring van de uitvinder kan wegdragen, heeft Antony van Leeuwen hoek weer een microscoop vervaardigd. Omdat regel bare vergrotingen nog niet bekend zgn knutselt hy meerdere küktoestelletjes in elkaar. De beruchte microscopen van Den Heer Van Leeuwenhoek „sijn so eenvoudig als mogelijk is, zijnde alleen maar eenenkele lens "gezet tussen twee silveren plaatjes met een klein gaatje doorboord, met een beweegbare pen daarvoor, om het voor werp te kunnen verplaatsen en schikken naar het oog van den Beschouwer". Infusie Op een dag hurkt deze onderzoeker bij een boerenslootje en duwt een bosje hooi onder water. Als het gistingsproces in volle gang is schept hij een beetje van dat stinkend hooiwater in een fles en spoedt er zich mee naar huis. Tuurt door een van zijn vergrootglazen en ontdekt dan, „....levende wezens die nie mand voor hem ooit heeft aanschouwd". Aan zijn geleerde vak- en tijdgenoten schrijft hij weliswaar langdradige maar toch ook wel vermakelijke verhalen over zijn bevindingen op de eerste schreden naar de geheimen van de microbiologie. Bijvoorbeeld dit: „....ondanks het dagelijks gorgelen met zout water het aantal diertjes in mijn mond toch nog groter is dan de totale bevolking van Nederland". Hij noemt ze infusiediertjes. Eentje ervan krijgt speciale aandacht. Dat is meneer en of mevrouw Paramecon oftewel het pantoffel- diertje. Ruiker Dat beestje komt ook tot ontwikkeling in bloemvazen. Dus kweken we met z'n allen micro-organisme want volgens de reclamemakers houden bloemen van mensen. De madelieQes van het gazon rond de kerk zijn het met die boodschap echter niet eens. Steeds weer als ze druk doende zijn een witgele golvende deken uit te rollen worden ze door de cyclomaaier onthoofd. Maar goed, een kleurige en ook fleurige ruiker op tafel kan best gezellig zijn en soms houdt de aanwezigheid ervan een belofte in. Daarom wordt een ieder aangespoord er vaker een mee te nemen naar huis. Wij hebben er onze huisgenote nooit mee verwend. Wel eens gedacht aan een nalatigheid wat een rimpeltje zou kunnen zijn of worden in de overigens vlotjes verlopende relatie. Dan moet je weer oppassen dat zo'n „De beruchte microscopen van Van Leeuwenhoek sijn so eenvoudig als mogelijk overweging zich niet gaat vasthechten. In die bovenkamer huizen nog veel meer bewoners welke er soms heil in scheppen een bepaald denkbeeld op te blazen. Daarom regelrecht dat hobbeltje gladstrijken met een dubbele bos chrisanten in geschenkverpakking. Luchtje Eva weet niet wat ze overkomt. Peutert omzichtig de plaktape los. Dit zijn bloemen die met eerbied willen worden behandeld. Als je wat onhandig een blad van de steel rukt dan laten meer omringende bladeren van verdriet los. Ze bekijkt de stelen een voor een. Legt ze netjes naast elkaar in het gelid op het aanrecht. Bijna plechtstatig. Wij scharrelen een schaar vanonder de lepels en de vorken om nog een stukje van de al beproefde ranken af te knippen. Fout. Bloemstengels moeten met een scherp mesje diagonaal worden doorgesneden. Dan knijp je de kanaaltjes, waardoor ze moeten drinken, niet dicht. De mooiste vaas wordt uit het bergmeubel opgediept. Tot nog meerder glorie een nieuw gehaakt kleedje op de salontafel gedrapeerd. Weer een mens blij met bloemen die gedurende twee weken het groen en geel voor ogen heeft. Dan vallen de kelkblaadjes weer al krullend op het melkwitte haaksel. En boven de vaas hangt een luchtje.... De gele verlepte chrisanten gaan de container in. Dat vieze water hebben we nu even nodig. Met een medicijnendruppelaar zuigen we enkele druppels in een buisje. Het kleinst mogelijke wordt op een objectglaasje geparkeerd. Er overheen een dekglaasje zodat de druppel wordt geplet. Blijft over een filmpje van zeven vierkante milimeter bloemwater dat we onder de klemmen van een microscooptafel schuiven. Toestel staat ingesteld op een vergroting van honderd. Wonderspat Wat een getob met scherpstellen. En dan die spiegel waarmee je de belichting moet regelen. Na uren zuchten en wurmen vinden we dan toch het juiste beeld onder het koude schijnsel van een TL-buisje. De eerste gedachten glijden over een maanlandschap met daarop her en der verspreide rotsblokken van velerlei vormen en afmetingen. Zeker dertig zo groot, zo klein, als een koffieboon. En honderden punten niet groter dan die achter deze zin staat. Er zijn behaarde bij welke met een noodgang kris-kras achter het micaruitje zwemmen. Ze komen elkaar tijdens een minuut misschien wel honderd keer tegen maar botsingen zijn niet waar te nemen. Wel iets dat op een amoebe lijkt. Vormloos diertje dat schijnvoetjes uitstulpt om daarmee bacteriën naar binnen te werken. Zijn manier van eten. Er komt een kolonie stippen aandobberen. Ze vorderen circa twee centimeter per minuut. Verplaatsen zich in een V-vorm als een vlucht van wilde ganzen. Van links een takkenbos: een miniscuul plantedeeltje. Net hebben we dit opgeschreven' of het is weer al weggedreven buiten oogbereik. Dat betekent eigenlijk dat we nog maar een fraktie zien van die paar milimeter wateroppervlak. Een wondere wereld in één spat. Dan stoten we van opwinding tegen de spiegel. Resultaat is een donkergrijs firmanent waaraan ontelbare wezentjes oplichten als twinkelende sterren en zoeklichten. Maar het pantoffeldiertje zien we nog niet voorbijroeien. Hoe moet die rakker worden gelokaliseerd. Daar proberen we een andere keer achter te komen. Sinds we dit kijkvenster in huis hebben om een blik te slaan op een kleine samenleving heeft de bloemermian er een klant bij. J. v. P. OOLTGENSPLAAT De afdeling Ooltgensplaat e.o. van het Ned. Rode Kruis mocht zater dagmiddag 6 september tydens de jaarlükse busrit 25 gasten begroe- ten die aan de uitnodiging van het bestuur en de kolonne gehoor had den gegeven. Deze gasten, minder validen en thuiszittenden werden vergezeld van 13 kolonne- en be stuursleden. Met een touringcar van Van Mourik's reizen uit Dinteloord, die zorgt voor een aanpassende instapmogelijkheid, ging het om 12 uur met de gasten uit Ooltgensplaat naar Achthuizen en vervolgens naar Den Bommel om ook daar de mensen op te halen. Doel van de eerste stopplaats was Vlis- singen. Via de Grevelingendam, de Zee- landbrug en enkele plaatsen op Noord- Beveland bereikte men Vrouwenpolder op Walcheren. Het toerisme in Wissekerke, Kamperland en Vrouwenpolder beleefl daar nog een hoogtepunt in het na-seizoen. Door de vele auto's met gasten is het in die dorpen ook nu nog stapvoets rijden. KofHestop Aangekomen te Vlissingen werd eerst een rondrit over de Boulevart gemaakt. In Maritiem Hotel „Britannia" stond de kof fie al klaar en hadden wij allen een prach tig uitzicht op de Westerschelde, met de in- en uitvarende scheepvaart Om 4 uur ging het langs Goes (Zuid-Beveland) en over de Zeelandbrug werd Schouwen- Duiveland weer bereikt. In Restaurant „De Blauwe Keet" te Oosterland volgde er een tweede stop voor het gebruiken van enkele consumpties. Een gratis verloting, met verscheidene leuke artikelen als prijsjes, was een ge zellige afwisseling. „Nieten" waren er niet bij, voor iedereen was er een passent geschenk. Om ongeveer 7 uur was de bus weer op Flakkee. Chauffeur Henk van Mourik vertelde zowel op de heen- als op de terugreis bijzonderheden die men op de route pas seerde. Namens het bestuur en de kolonne werden de gasten verwelkomd en de orga- nisatoren(triches) hartelijk bedankt voor de voorbereiding en de uitvoering van deze gezellige tocht. Het weer was prima en mede door de service van de Fa. van Mourik beleefden de gasten en het gehele gezelschap een heel fijne middag. De kollekte voor het werk van het Rode Kruis, gehouden in „De Blauwe Keet" bracht 225,- op. Hiervoor hartelijk dank. PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 14 september 1986 SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Herk, nam. voorbereiding Heilig Avond maal - Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur lees dienst. Oostenrijk als vakantieland is bij de Nederlanders goed bekend. Maar liefst 41% van alle Nederlanders kan uit er varing spreken, want ze waren al één keer of vaker voor vakantie in Oostenrijk. Dit is gebleken uit een ondefzoek van het Oostenrijks Bureau voor Toerisme in sa menwerking met de Nationale Bank van Oostenrijk. Het ging daarbij om de be kendheid van het „toeristische produkt" van Oostenrijk in de acht voor Oostenrijk belangrijkste toeristen-leverende landen. De buurianden West-Duitsland (77%) en Zwitserland (54%) scoren het hoogst. Nederland staat met 41% op de derde plaats, gevolgd door België (24%), Enge land 19%), Frankrijk( 12%), Italië 11 en de Verenigde Staten (7%). Momenteel loopt er een aktie met als motto „Brood voor Kenia", be doeld als een bedrage van de Neder landse bakkers aan het initiatief van de Europese bakkers om een bijdrage te leveren aan de ontwikke lingshulp, aldaar. Nederland koos voor het reeds in gang gezette pro- jekt van het Genootschap voor de Bakkerij om in Kenia door middel van bakkersopleidingen tegemoet te komen aan de groeiende vraag naar brood. In Kiambu, 15 km. ten noorden van Nairobi in Kenia, is een bakkersschool geopend, waar Kenianen worden opgeleid om met de primitieve hulpmiddelen, waar over het land beschikt, voedzaam en sma kelijk brood te bakken. Het geld om dit projekt te doen slagen wordt bijeenge bracht door de Nederlandse bakkers. Het Kenia-broodje is een van de middelen om de eigen vakkermis over te dragen op kollega's in Kenia. Met hulp van de consu ment zal hierdoor een bedrag van 600.000,- kunnen worden verkregen dat nodig is om een driejarenplan te finan cieren. Van ieder verkocht Kenia-broodje wordt vijftig cent afgedragen aan een projekt waarmee de Nederlandse vakkennis van het broodbakken wordt overgedragen. Op deze wijze wordt bijgedragen aan het be strijden van het voedselprobleem in dat land. Het Kenia-broodje is niet alleen be doeld als ontwikkelingshulp, maar ook als een traktatie; een heel bijzonder en smake lijk broodje. „BROOD VOOR KENIA" kost/2,40 0,50. Door het te kopen draagt u bij aan een geweldig doel. Het Kenia-broodje is te OOLTGENS PLAAT te koop bij de Echte Bakker Jan Visseren, Molendijk 2-4. Zaterdag 13 september a.s. zal de Kon. Chr. Gem. Zangvereniging „Korach" te Oud Beijerland een Handelconcert ver zorgen. Dit in samenwerking met de Ver enigde Koren o.l.v. Poula de Gier. Solisten zullen zijn; Joke de Vin, alt; Jaap Smit, tenor; Frans Lambour, bas; Hans Bruin, piano en Jan Bonefaas, orgel. De solisten hebben elk een eigen inbreng uit het werk van Handel, waarna koor en soUsten het oratorium ,,Dettingen Te Deum" ten gehore zullen brengen. Plaats van uitvoering is de Ontmoetings- kerk, W. van Vlietstraat te Oude Beijer land. Aanvang 20.00 uur. Kaarten zijn a 7,50 verkrijgbaar bij J. Rolfes, Wolweversweg 41, 3262 DG Oud-Beijerland, tel. 01860-13866 en bij de kerk. Kinderen onder de 12 jaar gratis toegang. SINT ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 9 sep tember 1986 Doré gewone 0,25 - ƒ0,35. Doré drielingen 0,09 - 0,10. Doré kriel 0,42. Première gewone 0,30 - 0,37. Première bonken 0,40. Gloria gewone 0,17 - 0,26. Gloria bonken 0,40. Gloria drielingen 0,08 - 0,09. Gloria kriel 0,46. Bintjes ge wone 0,22 - 0,35. Bintjes bonken 0,32 - 0,47. Bintjes drielingen 0,09 - 0,10. Bintjes kriel 0,48 - 0,57. Eigenheimers gewone 0,34 - 0,41. Irene gewone 0,45. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: twee honderd en ze ven en twintig ton. Oostenrijk is in de wintertijd vooral veel bezocht door de liefhebbers van de ski- sport, maar voor andere wintersporten als schaatsen, ijszeilen en -surfen en zelfs ijs- duiken zijn er in heel Oostenrijk veel aan trekkelijke keuzemogelijkheden. Als het om schaatsen gaat, is vooral de vrij vlakke provincie Burgenland een wer kelijk paradijs. Op het ijs van de Neusied- lersee, het grootste poestameer van mid den-Europa, beleven tijdens de mooie weekeinden vaak duizenden sportievelin- gen veel schaatsplezier. De centra zijn Neusiedl am See en Podersdorf. Ook aan de Weissensee (Karinthië) doet men al het mogelijke om schaatslief hebbers ijs van optimale kwaliteit te bie den. Op het ijs van het meer wordt 's winters een schaatsbaan van zo'n 20 km uitgezet. Op het spiegelgladde ijs van de meren voelen vooral de ijszeilers en -surfers zich in hun element. De eerste IJssurfschool van Oostenrijk bevindt zich in Feld am See/Afritz (Karinthië). Skizeilen kan men er nu ook leren. Dat is weer een variant van surfen, schaatsen en skiën. De skizeiler maakt gebruik van een ca. 800 gram wegende maststeun, die het zeil direct met de schoenen verbindt. Men kan ermee schaatsen of skiën. De kunst van het skizeilen kan alleen worden be oefend als er voldoende wind uit de goede hoek komt. Een driedaagse cursus skizeilen kost in clusief huur Os 600 (ca. 96,-). Inlichtingen: Verkehrsamt, 9544 Feld am See/Afritz, Oostenrgk, tel. 09-43 4246 2273. Tiffanylampen zijn een begrip over de hele wereld. De echte, tegen het eind van de vorige eeuw gemaakt door Louis Comfort Tiffany, vindt u uitsluitend nog in musea; alle overigen zijn „namaak" of vallen onder de zgn. „Tiffany- stijl". De Tiffanytechniek. is tijdrovend, maar tevens erg boeiend. Hij is bij uitstek geschikt als hobby, hoewel er soms veel geduld en doorzettings vermogen bij komt kijken. Als amateur-glas kunstenaar zal je er langzaam moeten in groeien, maar de resultaten zijn al die extra aandacht en moeite meer dan waard. Kenmerkend voor de Tiffany-stijl zijn de tientallen tot soms honderden stukjes gekleurd glas waaruit zo'n werkstuk bestaat. Een eerste vereiste bij deze techniek is dan ook, dat u kunt glassnijden. Nu is dat iets, waar bijna elke leek voor „terug deinst". Vreemd genoeg eigenlijk, want zeker het recht-toe, recht aan snijwerk is in feite makkelijker dan zagen of iets dergelijks. Het is simpelweg een kwestie van doen en vooral van durven. Niet bang zijn dat het glas anders afbreekt dan u gepland had, want heus, dat gebeurt. En soms vaker dan u lief is, hoewel u er in het begin vaker last van zult hebben dan wanneer u enige glassnij-ervaring hebt opgedaan. Een tweede Tiffany-vereiste is dat u kunt solderen. De stukjes glas worden namelijk tegen elkaar gemonteerd, door de zijkanten als het ware in te pakken in een reepje koperband, waarna deze randen tegen elkaar aan gesoldeerd worden. Een techniek waarbij ervaring eveneens een belangrijke rol speelt. Ervaring in de Tiffany-glaskunst kunt u opdoen alsook het leren glassnijden, glasslijpen, het omplakken en solderen, tijdens een kursus van 8 lessen bij „v. d. Kamp", Westdijk 8 te Middelhamis onder deskundige leiding van Leen van Noord, glazenier te Stad aan 't Haringvliet. A.s. zaterdag 13 september geeft de heer van Noord een demonstratie van zijn kunnen in de winkel van de fa. van der Kamp, 's middags van 2 tot 4 uur. Het Statenlid H. Comelisse(SGP) heeft tijdens een excursie van de Zeeuwse Sta tenleden naar het Grevelingenmeer te onomwonden te kennen gegeven, dat door het Ministerie van Landbouw en Visserij een geheel verkeerd beleid wordt gevoerd ten opzichte van de oesters in de Greve- lingen. „Er wordt op een verkeerde wijze met de oesters omgegaan. Er wordt roof bouw gepleegd en over enkele jaren is er in Zeeland geen enkele oester meer. Hij stelde de Oosterschelde als voor beeld, waar de oesterkwekers zelf ook schuld hebben aan het verdwijnen van de oesters op de Yersekse Bank, door be smette buitenlandse oesters in te voeren. Met medewerking en hartelijke instem ming en medewerking van het Ministerie van Landbouw en Visserij en zijn ambte naren wordt de oestercultuur op de Greve- lingen om zeep geholpen. Er moet zeer voorzichtig te werk worden gegaan, er moet met zorgvuldigheid een jong oesterbestand worden opgebouwd, het tegendeel is het geval, ik doe een hartstochtelijk beroep op Directie Visse rijen van het Ministerie om het roer om te gooien en een ander beleid te gaan voeren, „het is vijf voor 12", aldus het Yersekse Statenlid. Hij werd bijgevallen door burgemeester C. Slabbekoorn van Brouwershaven, maar ronduit tegengesproken door Jan Westerduin, het mede aanwezige hoofd kust- en binnenvisserij van het Ministerie van Landbouw en Visserij. Er is geen sprake van roofbouw, of op handen zijnde Dam- en Schaakver. „Dirksland" Uitslagen van maandag 8 september 1986 Dammen, afdeling 1: K. de Jong - A. van Rossum2-0 Joh. Koppelman - J. Stolk0-2 B. Roetman - M. van 't Geloof2 - O Afdeling 2: W. Nieuwland - J. v. d. Groef.2 - O A. Stolk - C. V. d. Kroon2-0 J. V. d. Bos - H. de Muhck2-0 BekerHnale seizoen 1985/1986: CA. van Welie-K.de Munck2-0 Beker: J. Knöps - H. Grootenboer0-2 Schaken: F. van Ast - D. Nooteboom1-0 H. Zorge - W. Zorge0-1 J. van 't Geloof - A. Tuinstra1-0 L. V. d. Kroon - W. van VeenO - 1 J. C. de Jong - T. Wolfert1-0 W. Stolk - D. Wolfert0-1 A. V. Vliet - H. Bal1-0 calamiteiten aldus Westerduin. De poli tiek bemoeit zich met de visserij en dat noemde Westerduin een kwalijke zaak. Misschien dat de zaak wat zal luwen als ook de oesterteelt op de Oosterschelde weer kan worden begonnen. Wegens het optreden van de oesterparasiet Bonamia Ostrea is dat sinds 1980 verboden en het zal verboden blijven zolang nog sporen gevonden worden van deze schadelijke eencellige parasiet, aldus Westerduin, die nog eens benadrukte dat de exportcombi natie Vervoex de oudste rechten heeft, als combinatie van oesterkwekers en oester exporteurs. Alles gaat veel te langzaam. Dat was de teneur van de causerie die ir. J. G. van der Perk van de Ryks- dienst (belast met de inrichting van het Grevelingenbekken) hield ty- dens de bijeenkomst na een bezoek aan dit gebied door de Statenleden van de Provincie Zeeland samen met diverse ambtenaren van de De partementen die betrokken zijn bij het Grevelingengebied. In de huidige inrichtingsschets van dat gebied is voorzien in 6500 ligplaatsen voor jachten in de watersport. Er zijn er nog maar 2500 klaar, verdeeld over acht jachthavens. De behoefte er aan is nij pend, want de Watersport heeft de Greve lingen ontdekt of is bezig dat te doen. Er was totaal 30 miljoen voor de inrichting van het Grevelingengebied begroot, er is nog maar 12 a 13 miljoen gulden uit gegeven. Vijftien jaar waren nodig om de plannen voor een toeristisch projekt op het eiland Kabbelaarsbank rond te krijgen (600 ver- blijfseenheden met bijbehorende voor zieningen). Hij hoopte op een snellere realisering van de plannen voor Neeltje Jans. M. C. Mol van Staatsbosbeheer (belast met de natuurverzorging en Natuurbeheer van de GreveUngen ging in op de beheers kosten van de Recreatiegebieden, die veel hoger liggen dan de kosten van de natuur gebieden. Ongeveer 70% van de begro ting gaat naar de recreatie. De mensen zoeken rust en die kunnen ze vinden in het Grevelingengebied, waarde mooie natuur achtergrond de kip met de gouden eieren is voor de Grevelingen aldus Mol, die ein digde met de aandacht te vestigen op het grote belang van de Grevelingen als vogel- gebied. 4700 broedparen van de Grote Stem op een bepaalde zandplaat werden deze zomer onder nog veel meer geteld. Maar voor de Grote Stem is dat een record. Hij was verheugd dat tot nog toe weinig speciale en uitgebreide maatregelen moes ten worden getroffen om de recreatiedruk op de natuurgebieden te verminderen. J. Westerduin, hoofd kust en binnen visserij van het Ministerie van Landbouw benadrukte het grote belang van de Greve lingen als viswater. Oorspronkelijk dacht men over het Grevelingenmeer alleen als viswater voor de palingvisserij, maar ook mosselen en oesters bleken tot veler ver rassing te gedijen. Veel schade wordt aangericht door aal scholvers die de vijanden zijn van de palingvissers. Terwijl de palingvissers 7 kg. vis per ha. kunnen vangen, is de buit van de aalschol vers 2 kilo per ha. per jaar. De Zeeuwse Gedeputeerde mr. J. P. Boerma had tevoren zijn misnoegen uit gesproken over het talmen van het minis terie van Financiën met de overdracht van de drooggevallen zoute gronden aan het natuur en recreatieschap Grevelingen. Deze gronden, waarvan de exploitatie in de toekomst wellicht geld kan opbrengen, zijn nog steeds in handen van Domeinen. Dat is tegen de afspraak, aldus mr. Boersma en het Recreatieschap zal dan ook niet rusten of de toegezegde over dracht zal moeten plaats vinden. Mr. Boersma deelde verder mee dat het plankzeilen zal worden geconfronteerd bij de Kabbelaarsbank, bij de Punt van Goe- ree en bij het Grevelingenstrand langs de Grevelingendam. Met vier schepen van de zeilvloot van de ondememing. De Zeeuwse Stroomen werd door Statenleden en Ambtenaren het Grevelingenmeer verkend en werden bezoeken gebracht aan de Kabbelaars bank en aan de Slikken van Flakkee, waar de Noorse Fjordenpaarden en de Heck- mnderen hun domein hebben. Blij met bloemen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 9