Bestuurders onder invloed kunnen zich niet meer beroepen op een toverspreul( Opricliting afdeling N.P.V. een feit Predikbeurten Raad Oostflakkee akkoord met krediet 4,5 miljoen voor bouw nieuw gemeentekantoor Last van slapeloosheid? Poëzie van Janny en Lenie Tanis Zitting Politierechter Sommelsdijk: Bladz. 2 VRUDAG 12 SEPTEMBER 1986 Bgwoning van de zitting van de politierechter mr. v. d. Grinten, woensdagmorgen in het kantongerechtgebouw te Sommelsdyk, heeft ons-, maar zeker ook hém en de Off. van Justitie mr. Hendriks de püniüke overtuiging gegeven dat een deel van de flakkeese automobilisten een stevige slok niet schuwt, óók wanneer er nog gereden moet worden. Meerdere verdachten konden gaan met een onvoorwaardelijke ont zegging, een geldboete en.... de waarschuwing dat dat alles niet met een toverspreuk is af te wenden.... Die toverspreuk, het rijbewijs écht niet te kunnen missen op straffe van ontslag of het duperen van meerijders naar het werk werd door meerdere verdachten zonder haperen opgezegd en, naar 't ons toeleek in een enkel geval ook nog wel gehono reerd. In de toekomst zal die spreuk evenwel zijn kracht verloren blijken te hebben.... 't Zag er aanvankelijk helemaal niet zo best uit voor die Ouddorpse jongeman den B. die vorig jaar april was aangehouden met 1,79 promille en in juni daarop vol gend met 1,44 promille. Tijdens de vorige zitting waarin het eerst tenlastegelegde werd behandeld had verd. een vonnis kunnen ontwijken door zijn bewering zijn rijbewijs hard nodig te hebben temeer omdat hij dagelijks drie collega's naar het werk rijdt. Desgevraagd bleken twee van hen nog geen 18 en de derde een ont heffing van de rijbevoegdheid te hebben. Niemand dus die het stuur van de verd. over kan nemen, zoals ook stond in de brief van zijn werkgever die hij thans aan de Politierechter overhandigde. „Tja...., de blinde moet in dit geval de lamme leiden", begreep mr. v. d. Grinten. De brief achtte hij trouwens weinig bevredi gend omdat er niet uit blijkt of verd. bij ontheffing van de rijbevoegdheid zijn baan zal verliezen. Verd. verklaarde dat dat zeker zo zal zijn: De eis luidde een geldboete van 3000,- sub 60 dgn. en 9 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid voorwaardelijk. Uit spraak 2000,- 40 dgn. en 9 mnd. v.w. ontzegging. Verd. mocht voor dit keer zijn rijbewijs behouden, al vroeg de politie rechter zich af of er eigenlijk wel aan leiding tot die clementie was. De volgende keer bent u voor zeer lange tijd uw rij bewijs kwijt!" verzekerde hij de verdachte. Een volgende Ouddorpse jongeman T. zal tot volgend jaar september niet mogen rijden. Hij heeft nog een ontzegging en hij voegde daar een nieuwe van 9 maanden aan toe omdat hij in februari van dit jaar opnieuw was betrapt, nu met een pro millage van 1,87. „Aanzienlijk meer dan de 0,50 die wette lijk is toegestaan", zo wees hem de politie rechter terecht, verdachte in ernst af vragend of er niet sprake is van een alcoholprobleem. Verdachte had n.l. be weerd elke dag 4 a 5 pijpjes en in de weekends zo'n zestig tapjes te nuttigen. De Politierechter raadde verd. toch eens kontakt op te nemen met een consultatie bureau, ook al drinkt hij dan „voor de gezelligheid" en wil hij niet van een pro bleem weten. Eis en uitspraak: 10 dagen Afgelopen maandag werd in het verenigingsgebouw van de Christelijk Gereformeerde Kerk, hetwelk door de kerkeraad welwillend ter be schikking werd gesteld, de afdeling Goeree-Overflakkee van de Neder landse Patiëntenvereniging opgericht. Een aantal leden van het eiland hadden hiertoe het initiatief genomen, hetgeen door het landelijk bestuur werd gestimuleerd en begeleid. „Elk mens mag er zijn". Dit is het stellingnemende opschrift van de wer vingsfolder en daarmee begon de heer Wijnmaalen, 1 e secretaris van het lande lijk bestuur en voor deze avond ftingerend voorzitter, zijn openingstoespraak. De Nederlandse Patiëntenvereniging stelt zich ten doel het bevorderen van de onvoorwaardelijke bescherming van het leven van de mens zulks binnen het kader van de gezondheidszorg in de ruimste zin. Diverse overlegplatforms binnen de ge zondheidszorg, met name ook in de advi serende sfeer richting overheid betichten ons, dat we een thematische vereniging zijn. Alleen tegen abortus en euthanasie. Onze doelstelling logenstraft deze me ning, aldus de voorzitter, die mee kon delen, dat sinds kort de N.P.V. als adspi- rant-lid was toegelaten tot het Landelijk Patiënten- en Consumenten Platform. Om dit te bereiken moest zelfs de staats secretaris van WVC er aan te pas komen, want op oaze eerste aanvraag werd nega tief beschikt. Dit bleef zelfs nee na de uitleg door een delegatie van het bestuur, waarbij het algemeen patiëntenbelang werd benadrukt. De N.P.V. tracht zijn doelstelling te verwezenlijken door een zestal funkties in het leven te roepen en te vervullen. In de eerste plaats de preventie, niet zozeer bedoeld medische technisch doch vanuit Bijbelse normen inspraak ver krijgen in beslissingen inzake de gezond heidszorg. Met name dit facet werd uitgediept door de inleider van deze avond, de heer Van den Berg. Laatstgenoemde is thans nog burge meester van de gemeente Genemuiden, maar treedt met ingang van 1 oktober 1986 als direkteur in dienst van de Neder landse Patiënten Vereniging, op full-time basis. Hij gaf zijn referaat de titel meeGezond heidszorg, onze zorg"snde ruim honderd aanwezigen luisterden geboeid naar zijn betoog. De gezondheidszorg dient uit te gaan van het herstel van ziekten en behoud van het leven, doch daarachter staat dan weer de norm van waaruit je denkt en handelt. Eeuwenlang waren dit de Bijbelse nor men, maar het begrip gezondheidszorg is aan inflatie onderhevig. Dit proces is de laatste jaren in een stroomversnelling ge raakt. Alles wat daarin herinnert aan deze Bijbelse normen wil men schrappen. Men erkent niet meer, dat het leven een gave Gods is en dat het de mens niet toekomt daar over te beschikken. Alleen God heeft recht op alle leven, allesomvattend. Hij zelf is het leven. Naar mijn mening, aldus de inleider, is de wissel in het verleden omgezet bij de wetenschap. Deze is zich autonoom gaan voelen en heeft Gods Woord opzijgezet. Daarom spitst de discussie in de medische wereld zich nu toe op het begrip: De kwali teit Van Het Leven Menselijk leven spa ren en verlengen (wat een hoogmoeds- waanzin) als het zinvol is. Dit is een puur onchristelijke gedachte. De gezondheidszorg was vroeger meer een particulier initiatief. Kijk Calvijns „Institutie" er maar op na. Vroeger waren twee soorten diakenen, namelijk die voor de armenzorg en de ziekentroosters. Laatstgenoemden had den een duidelijke taak op het gebied van de gezondheidszorg. Zie ook achterin de Bijbel. Van lieverlee is de overheid dit steeds meer gaan overnemen, althans zeker voor wat betreft de financiële kant. Hierdoor kreeg zij een grote greep op de gezond heidszorg. Hoe groot die greep was, kwam open baar toen er bezuinigd moest worden. Daaraan vooraf werden onderzoeken ge daan, waarbij bleek, dat meer geld in de gezondheidszorg stoppen, de mensen niet gezonder maakte en tevens dat de eigen verantwoordelijkheid van de mensen aan het eind zoek was geraakt. Wat de overheid nu konkreet voor ogen staat is het volgende: a. de eerste linszorg verbeteren; b. kleinere huisartsenpraktijken, min of meer noodzakelijk door het eerste; en c. het kruiswerk verbeteren. Dit moet meer gaan bieden zodat mensen langer thuis kunnen blijven en dus minder gauw een beroep doet op de veel duur dere ziekenhuisvoorzieningen en aan verwante instellingen. Wat eigenlijk met name zou moeten ge beuren door de overheid, zo zei Van den Berg, is een mentaliteitsverandering be werkstelligen. Men moet niet meer op alle mogelijke en onmogelijke manieren leu nen op de overheid. Zowel inleider als voorzitter gingen uit gebreid in op het tweede facet, namelijk de inspraak in het vestigingsbeleid van nieu we artsen. Hierin krijgen de colleges van Burgemeester en Wethouders beslissings bevoegdheid. Zij dienen zich dan echter wel te laten adviseren door de huisartsen- vestigingscommissies. In deze commissies dienen zitting te nemen, o.a. gevestigde huisartsen, men sen van het kruiswerk en met name ook belangengroeperingen op het gebied van de gezondheidszorg. De diverse colleges op het eiland zijn inmiddels benaderd door de N.P.V. af deling, met het verzoek vertegenwoordigd te kunnen zijn in deze adviescommissie. Gebleken is dat men alhier tendeert naar één regionale commissie. Verder streeft de N.P.V. samen met andere gelijkgezinde groeperingen op het gebied van de gezondheidszorg naar het oprichten van een Medisch-Ethisch cen trum. Dit is met name bedoeld ter bevordering van een goede medische ethiek, gebaseerd op de eerbied voor het leven ook in betrekking tot opleiding van artsen, ver pleegkundigen en andere werkers in de gezondheidszorg. Landelijke bekendheid kreeg het punt van de pro-life ziektenkostenverzekering. Dit is tot op heden nog geheel particulier initiatief. Echter wordt momenteel de mogelijk- onvoorwaardelijke gevangenisstraf en 9 mnd. onvoorw. ontzegging. 't Werd zoetjesaan eentonig, een Som- melsdijker met een slok op die bovendien had getracht aan de politie te ontkomen: 2(X)0,- boete en 9 mnd. voorwaarde lijke ontzegging. Een volgende Sommels- dijker met 1,34 promille die er af kwam met een geldboete van 1000,- en 6 mnd. voorwaardelijke ontzegging totdat er een verdachte uit Spijkenisse weer wat leven in de brouwerij hoe toepasselijk bracht omdat zijn raadsman bezwaar maakte tegen de manier waarop 's mans plas was verzameld nadat hij een bloed proef had geweigerd, bang als hij was bewusteloos te raken. Een urine monster mag in zo'n geval. „Maar volgens de bloedproefbeschikking wél in een voor geschreven glazen flesje en niet in een plastic bekertje!", zo probeerde de raads man. Het mocht echter niet baten: „....er is geen regel die aangeeft dat het gelijk vanuit het lichaam in zo'n flesje moet", pareerde de Politierechter discreet: „bloed dat wordt opgestuurd komt ook eerst in een spuit terecht". De man kreeg een geldboete van 800,- en 5 mnd. on voorwaardelijke ontzegging. N. inwoner van Nieuwe Tonge ver klaarde maar een heel kleine afstand te hebben gereden om een vriend thuis te brengen. „Als ik dat niet had gedaan had hij zich misschien wel doodgereden en zou me dat toch wel een erg rot gevoel ge geven hebben", legde de verd. de Politie rechter voor maar die was niet zo ge voelig voor zo'n argument omdat er ook in Nieuwe Tonge taxi's te bestellen zijn. Dat laatste moest verd. wel toegeven; tot lo pen, zoals de rechter ook had gesugge reerd had h^j zijn vriend niet meer in staat geacht. Ook deze verdachte verzekerde zijn rijbewijs heel hard nodig te hebben temeer omdat hij elke dag meerijders naar het werk in Rotterdam heeft. „Ik heb liever een hogere geldboete" probeerde hij het tij te keren. Toch volgde het vonnis van 6 mnd. onvw. ontzegging, een geldboete van 1.500,- en 2 weken hechtenis voorwaardelijk. Stropdas Voor vrachtwagenbestuurder N. uit Stel- lendam, die zich liet vertegenwoordigen door zijn raadsvrouwe N. werd de strop- heid onderzocht op het gebied van de ziekenfondsen. Mensen die hieronder val len, betalen nu nog voor zaken, die abso luut verwerpelijk zijn. Men onderzoekt de mogelijkheid van een schoon ziekenfonds. Het vijfde punt betreft de voorlichting. Hier ligt met name ook een konkrete taak voor de regionale ca. plaatselijke af delingen. Te denken valt aan een tele fonisch spreekuur, waar mensen met klachten heen kuimen bellen. Met name worden dan klachten bedoeld op Ethisch-Medisch gebied. Ook de vor ming van de leden kan ter hand worden genomen. Hoe kan ik thuis zieken, met name langdurig zieken, verplegen. Medi cijnen, gaan we er verantwoord mee om.* Laat predikanten de ethische kanten van de gezondheidszorg belichten. Geef via regionale bladen voorlichting. Op landelijk niveau denkt de N.P.V. aan ombudswerk. Als laatste punt ziet de vereniging ook een taak voor haar weggelegd, te zorgen voor sociale en juridische bijstandsmoge- lijkheden voor haar leden. Zij kan een beroep doen op juridisch geschoolden wanneer civielrechtelijke of strafrechte lijke procedures plaats vinden. Nadat de inleider nog een aantal schrij nende praktijkgevallen heeft geschetst sluit hij zijn betoog. De stemcommissie heeft iimiiddels zijn werk gedaan. In totaal zijn 12 bestuurs leden gekozen en wel uit elke gemeente drie leden. Zonder hoofdelijke stemming wordt het advies van het nieuwe bestuur, die kort achter gesloten deuren verga derde, overgenomen door de leden. Zodoende zal de heer J. de Geus uit Sommelsdijk als voorzitter van de regio nale afdeling fungeren. Deze aanwijzing was voorgeschreven middels de kort daar voor aangenomen statuten. Verder zijn gekozen: Gemeente Middelhamis: Mej. A. A. C. Jansen uit Middelharnis; dhr. M. van der Baan uit Sommelsdijk. Gemeente Oostflakkee: Mej. G. Holleman uit Oude Tonge; Mej. W. S. van der Sluis uit Oude Tonge; Dhr. P. de Bonte uit Ooltgensplaat. Gemeente Dirksland: Mej. E. Poppe uit Dirksland. Dhr. P. J. Koningswoud uit Dirksland. Dhr. A. C. van Rossum uit Melissant. Gemeente Goedereede: Dhr. A. Voogd uit Ouddorp. Dhr. A. van der Wende uit Ouddorp. Dhr. F. van Wijk uit Goedereede. Uit de hierna gevoerde discussie bleek, dat bij het landelijk bestuur lijsten aan wezig zijn met afgestudeerde of nog af te studeren pro-life artsen, specialisten etc. Een der leden merkte op, dat we polari satie moeten vermijden. Dit werd ten volle beaamd door de inleider. Het kan echter weleens een neit bedoeld neven-effect zijn. We worden in een hoek gedrongen die we niet willen. We willen niet de barricaden op, maar dienen wel onze stem goed gefundeerd en met bewogenheid te laten horen. We hebben de plicht een keer ten goede te bewerkstelligen. Dit zal niet onze verdienste dan zijn. Er is er maar Eén die alle eer daarvoor toekomt, zo besloot Van den Berg, die de vergadering met gebed eindigde. Mocht u meer willen weten over de Nederlandse Patiënten Vereniging, die iimiiddels landelijk 20.000 leden en op het eiland ruim vierhonderd leden telt, kunt u kontakt opnemen met het secretariaat in Utrecht, Kampereiland 13, 3524 CZ, telefoon 030 - 897887 of met het voor lopig secretariaat op Goeree Overflakkee, telefoon 01878 - 3149. das van van H. werkelijk een strop das. De verdachte was al gedurende langere afstand bijzonder geïrriteerd geraakt door het rijgedrag van van H. en in Ouddorp, waar de confrontatie tussen beide be stuurders was gevolgd, had N. van H. bij de stropdas gepakt en had hij, blijkens de tenlastelegging ook tegen de auto van van H. geschopt. Dat laatste werd door de raadsvrouwe in twijfel getrokken omdat iti dat geval de beschadiging door de stalen neuzen in verdachte's werkschoenen wel aanzienlijker zou zijn geweest. Echter werd zowel het een als het ander bewezen geacht. „De reactie van verd. was buiten alle proporties" vond de politie rechter. Eis en uitspraak 600,- 12 dgn. „Een schandalige manier van doen" werd de reactie van de jongeman G. uit Sommelsdijk bevonden. Hij had in een Middelhamisse horecagelegenheid een jongeman met een vuistslag een tand weg geslagen en twee andere gebroken. Verd. verklaarde dat het een paar vechtenden had gescheiden en had gemeend dat zijn slachtoffer naar hem uithaalde. Zelf had hij toen een klap gegeven met voornoemd desastreus gevolg voor het gebit van zijn tegenpartijder van wie trouwens helemaal niet vaststond dat hij verd. had willen slaan. De tandartsrekening bedraagt 2300,- waarvan verd. tot dusver 500,- had voldaan. Hij kreeg een week voorwaardelijke ge vangenisstraf met de bijzonder bepaling dat binnen een halfjaar ook de rest van het bedrag zal zijn betaald. E.H.B.O. DIRKSLAND Zondag 14 september 1986 OUDDORP - Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. nabetrach- ting Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. van Westenbrjgge (H.A.) en 17.00 uur ds. Kraan van Putten - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur dhr. F. H. Kroon, Huizen. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. R. vanKooten, Zeist. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Codée, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzeg ging Heilig Avondmaal en Heidel- berger Catechismus zondag 52; kol- lekte zitplaatsen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. D. Kraan te Putten en 18.30 uur ds. J. C. van Westenbrugge. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. van Bergen Braven- boer, Scherpenisse; extra koUekte jeugdwerk eigen gemeente - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur lezen. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. Kruijmer en 18.00 uur ds. I. Hoornaar; extra kollekte onderhoud kerkgebouw - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Westerhout, bediening Heihge Doop en 18.00 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen; extra kollekte onderhouds- fonds- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lcz6n SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Roseboom, Boven-Har- dinxveld en 18.00 uur ds. L. Kruijmer, opening winterwerk en afscheid br. G. J. van Steenbergen; kollekte diakonie. LUKASKAPEL HDG -10.15 uur ds. J. T. Cazander. MIDDELHARNIS-Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. H. van Trigt, v.m. bediening HeiUg Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal; extra kollekte quotum - Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. J. W. Bruning, Sommelsdijk- Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 uur ds. J. M. Wilschut en 15.00 uur ds. W. v. d. Kooi], bev. en intrede ds. W. J. v. d. Hoek. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. Vos en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte medische zending- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg, v.m. voorbereiding Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00uur(H.A.) en 16.00 uur (Nabetrachting) ds. T. M. van Dijk, Rotterdam-Alexanderpolder. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willemsen, Klundert en 18.00 uur kand. F. Ver boom, Harderwijk; kollekte medische zending - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Arensman, Drachten. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. H. van Kooten en 18.00 uur ds. A. Vos, bediening Heilige Doop - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur dhr. A. V. d. Schee, Spijkenisse. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen en 18.00 uur ds. T. W. van Bennekom, Scherpenzeel; extra kollekte kerk - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 16.00 uur (jeugd dienst) drs. H. A. L. v. d. Linden, de Bilt. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. van Meijeren. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. de Vries van Zwartebroek - Ger. Gem. in Ned. 3x lezen - Oud Ger. Gem. 3x lezen. nieuw Gemeentekantoor Jf „evarieerd te zün. „Morgen bouwen!" houden raadsvergadering b'j;;"^^^^^^^^^ „eïst progressieve tenvlj] wasuitdemondvandhr Barnhard 1- (SGP) er juist tegen dhr. S. Mfr«°h°"(^,^;i>*;an investeren in Oostnakkee te hoog zou waarschuwdenomdathettempovanm^^^^^^^^ genoeg te hebben; elk detail tot en met de opening .s .n de begroting opgenomen. Toch wilde de voorz. burg. de Vos niet zover gaan te garanderen dat het bedrag (berekend op 20% BTW heffing waarvan sprake lijkt te zijn) niet overschreden zal worden; wel zegde hij toe dat de kosten zorgvuldig worden bewaakt. De WD fractie wilde aan die bewaking gelijk maar gestalte geven door een post van 45.000,-, de zgn. 1% regeling voor het aanbrengen van een kunstwerk, te schrap pen. „Voor onze fractie is het heel prin cipieel dat het representatieve gebeuren hier, in het Gemeentehuis te Ooltgens plaat plaats blijft vinden", verklaarde dhr. P. v. d. Ree. Hij vond daarom dat „op smuk" in het nieuwe gemeentekantoor achterwege dient te blijven, waarom hij dan ook voorstelde de post uit het krediet te schrappen. Voor dhr. SMoerenhout hoefde het hele gebouw niet. Hij waarschuwde dat het tempo van investeringen te hoog ligt en dat dat voor de burgers tot gevolg zal hebben dat er een drastische verhoging van de plaatselijke belastingen gepresenteerd zal moeten worden. ,,....en dat willen we toch niet of zijn inmiddels alle daarover ge maakte afspraken achterhaald?" vreesde dhr. Moerenhout. Ook voor dhr. J. van Dam (SGP) golden er „onoverkomelijke financiële bezwa ren" waarnaast hij ook bedenkingen bleef houden tegen de gekozen lokatie. Voor hem stond vast dat het nieuwe kantoor in Ooltgensplaat had moeten komen, ge dachtig aan het streven de kernen nieuw leven in te blazen terwijl, met het vertrek uit Ooltgensplaat van het Gemeentekan toor juist het tegengestelde wordt bereikt. Dhr. van Dam's fractiegenoot dhr. Bree- man zou het nieuwe kantoor ook liever in Ooltgensplaat hebben gezien maar nu de meerderheid van de raad zo duidelijk voor Oude Tonge heeft gekozen wilde hij zich daar niet tegen verzetten. „Blijft het wel bij dit krediet?" was een wat verontruste vraag van dhr. Breeman. Door het college werden niet die finan ciële problemen voorzien zoals dat door sommigen uit de raad werd gedaan. ,,We hebben de middelen tot onze beschikking op het moment dat we ze nodig hebben!" zo kon weth. Poortvliet aanwijzen. Vanuit het CDA werd verklaard „grote moeite" te hebben met het feit dat het nu een half miljoen duurder zal worden dan aanvankelijk aangenomen en op het In- vesterings- en dekkingsplan geraamd, maar zowel dhr. M. D.de Wit als dhr. Hokke verklaarden met het voorstel ak koord te zullen gaan. Van de CDA fractie was weth. C. L. M. de Wit afwezig. Instemming ook van de zijde van de PvdA fractie bij monde van dhr. Bam- hard: „de ambtenaren moeten nu bijna op eikaars bureau werken en ze worden in de cel opgesloten als ze typewerk moeten doen" zo tekende hij de huidige situatie waarin gewerkt moet worden. Ingezonden: OUDE TONGE Kent u ook dat gevoel van „ik wou dat ik kon slapen, Hoe laat is het nu al, al drie uur? Wat duurt zo'n nacht lang" of dat gevoel van: „ik neem maar een slaappilletje, dan slaap ik ten minste". Het Interkruis te Oude Tonge organi seert op 25 september a.s. een voorlich tingsavond over slapeloosheid. Op deze avond geeft de heer Bekkers informatie over wat slapen nu precies is, welke slaap stoornissen er kunnen zijn en het gebruik en misbruik van medicijnen. Hij doet dat aan de hand van video-beelden. Bij voldoende belangstelling zal er een cursus volgen, die 8 lessen zal duren. Tijdens deze 8 lessen wordt een aantal methoden geleerd die vaak helpen tegen slapeloosheid. Het accent ligt hierbij op de zelfwerkzaamheid. De cursist moet thuis oefenen met de op de cursus geleerde oefeningen. Hij of zij moet ook bereid zijn te stoppen met het gebruik van eventuele slaapmiddelen. Dit alles in overleg met de huisarts. De voorlichtingsavond zal plaats vinden in het Interkruisgebouw aan de Arends straat 36-38 te Oude Tonge. Het begint om 20.00 uur, iedereen is welkom en de toegang is gratis. Voor verdere informatie kunt u tot 26 september van ma. t/m vr. bellen naar: Interkruis, tel. 01874 - 1289, tussen 13.00 en 14.00 uur; Riet Jochems, tel. 01874 -1532 na 18.00 uur. Ook kunt u zich tijdens deze uren op geven voor de cursus. „We zeggen ,Ja" tegen de nieuwbouw omdat we niet naïef zijn, wat zouden we anders?" vroeg dhr. Bamhard de raad af: een tent neerzetten ergens in een wei- iknd?" Representatie Over de representatie en de wat de voorz. noemde de „decoratieve aankle ding" werd vervolgens een stevige boom opgezet. Vooropgesteld werd dat het nieu we gebouw geen grote luxe zal kennen, wel dient het een plaats te worden waar plezierig gewerkt kan worden en waar het publiek goed ontvangen kan worden. Een decoratieve aankleding geeft aan beiden een extra accent. Overigens benadrukte de voorz. dat wel iswaar het raads- en trouwgebeuren in Ooltgensplaat zal blijven plaats vinden maar dat z.i. daarmee niet persé is vast gesteld dat dat het representatieve deel zou zijn. Wel staat als een paal boven water dat getracht zal worden het gebruik van het „oude" gemeentehuis te optimali seren, maar anderzijds hebben de mede werkers van de gemeente, zowel als het publiek zachtjesaan recht in een prettige en plezierige omgeving te werken en ont vangen te worden, meende hij, zonder dat het er overigens een „luxueuze toestand" gaat worden. Toch hield de VVD fractie vast aan zijn amendement om de post van 40.000,- te schrappen, waarop dhr. van Renswoude (PvdA) bitste niet zoveel waardering te hebben op het gehakketak daarover: „een goede sfeer en aankleding komt de pres taties ten goede", was zijn stellige over tuiging. Trouwens is het ook voor de PvdA fractie een dringende wens dat het nu beschikbare krediet van 4,5 miljoen niet overschreden, zal worden. Na een anderhalf uur durende bespre king kwam het tenslotte op besluitvorming aan. Het amendement van de WD werd alleen door beide VVD vertegenwoor digers aangenomen. Tegen het voorstel tot de kredietver lening dat vervolgens aan de orde kwam spraken zich de heren Moerenhout en van Dam uit. Met leedwezen geven wij kennis, dat na een ernstige ziekte is over leden onze beste vriend, de heer DANIËL VAN SCHAIK op de leeftijd van 61 jaar. Wij zullen zijn hartelijke belang stelling voor ons allen nimmer ver geten. De vrienden van het bungalowpark „Weipolder" Ooltgensplaat, 10 september 1986 Twee nichtjes uit Ouddorp, Janny en Lenie Tanis, de een huisvrouw, de ander werkzaam in het Verpleeghuis „de Sama ritaan" hebben een gezamenlijke penne- vrucht het licht doen zien, een bundeltje vol poëzie onder de titel „mensen zoals jullie en wij". Het is in offset gedrukt bij boekhandel C. van Koppen te Ouddorp. In de boekhandels en op dé bazar in „de Samaritaan" op 26 en 27 september zijn de bundeltjes te koop a 10,95. Wanneer gekocht op de bazar zal een deel van de opbrengst ten goede komen aan de Wel zijnszorg tb.v. de bewoners van het Ver pleeghuis. De samenstellers van de bundel hebben niet een werkje gemaakt dat op de hoge school der poëzie een 10 zou halen, maar niettemin siert het beiden dat ze de uit gave hebben aangedurfd; immers maak je van je harteroerselen een open boek waar in ieder blikken mag! Een deel van de gedichten, zo wordt gezegd, zijn ontstaan door inspiratie tijdens het werk in het verpleegtehuis waar zich lief en leed in zo'n intensie afspelen waarvan een buiten staander geen weet heeft. De overige gedichten zijn een greep uit het dagelijks leven en vooral in die laatste categorie hebben we weinig verrassing aangetroffen. Niettemin een aardig, ongekunsteld werkje dat best wel aftrek zal vinden onder hen die aan poëzie geen hogere wensen verbinden dan dat het makkelijk wegleest terwijl het...., hoe eenvoudig ook toch wel eens tot nadenken stemt, zoals dit: Wees een mens Zielsgelukkig met een medemens. Al is het iemand met gebroken vleugels. Bij voldoende deelname zal de Kon. Ned. Ver eniging EHBO weer een cursus organiseren. De Icontaktavond wordt gehouden op dinsdag 30 sep tember om 19.30 uur in het hulpverleningscen trum aan de Philipshoofjesweg te Dirksland. Voor inlichtingen, dhr. L. de Jong, tel. 01877 - 1194.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 2