EIIIVI1DEn-l1IEUW5 Nederlanders drinken te veel Aquarellen in Middelharnis Hij zorgt voor u De Rabobank wijzigt haar spaarrentetariéven Rabobank Q De Gooye tweede in zwemvijfkamp Bestel Uw Visitekaartjes Kollekte voor Prinses Beatrixfonds Mestverspreider Uitslag P.V. „de Trekvogels" 4e Blad VRUDAG 12 SEPTEMBER 1986 No. 5530 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. HET ZOUT DES lt¥€MS Deze zomer hadden we veel sperciebonen ingezouten, maar nu zei iemand dat ik dat met met Jozo-zout had mogen doen, maar los zout ofreformzout had moeten gebruiken. Antwoord: Nóg beter was het geweest, als u de bonen helemaal niet had ge zouten. We hebben al eens eerder ernstig gewaarschuwd tegen zulk overmatig zout- gebruik. Daar komt bij, dat gezouten groente geen enkele voedingswaarde meer heeft. Bovendien verliest ze bij het koken de rest van haar smaak. Wecken of diep vriezen ïi dus veel gezonder, voedzamer èn smakelijker. En wat de soort zout betreft: er zijn maatregelen in de maak om ons keukenzout te voorzien van een beetje jodium, omdat het beter voor het mense lijk lichaam is. De medici hebben namelijk ontdekt, dat die jodium nodig is. Wat die kennissen beweerden, is dus juist verkeerd om overgekomen. En wat de reform- zouten betreft: zeezout bevat wèl jodium, en steenzout niet. Jozo-zout is tafelzout waaraan juist de noodzakelijke jodium weer door de fabrikant wordt toegevoegd. GAS-DOUCHS Tijdens het douchen ruiken wij een gas- lucht. Alle leidingen zijn gecontroleerd, maar de loodgieter staat vooreen raadsel en hij ruikt niets. Antwoord: U bent blijkbaar beiden flin ke rokers. Als u van het roken afstapt, is het leed geleden. Wanneer iemand een douche neemt, ademt hij naast waterdamp ook een extra hoeveelheid zuurstof in die uit dat water vrijkomt. D enk aan de brand weerlieden die temidden van dichte rook kunnen blijven ademen, door hun neus boven de waterstraal te houden. Door die zuurstof worden verrookte longen ietwat schoon gemaakt en dat heeft tot gevolg, dat zware rokers de schone lucht anders ruiken dan niet-rokers. Ze ruiken gas, terwijl dat er niet is. Men noemt dit het rokerssyndroom. KHUTSELSNOtn Ik woon 5-hoog in een flat en heb een verlengsnoer nodig om ca. 20 meter te overbruggen naar de gehuurde box, waar in ik hobby-klusjes doe. Wat voor soort draad kan ik daarvoor nemen? Antwoord: Het verbruik is belangrijker dat de lengte. U moet dus letten op het totaal vermogen, dat u tegelijk zult aan sluiten. Gezien uw briefis dat slechts één apparaat tegelijk. Met boormachine of dgl. hobby-gereedschap blijft u in de regel onder de 1000 Watt, maar moet er (tege lijk) een elektrische verwarming aan, dan zou u veel hoger uitkomen. Omdat snoe ren met plastic isolatie snel beschadigen als ze langs betonnen randen schuren en tussen deuren bekneld raken, raden wij u aan, een kabelhaspel te kopen met 30 meter rubberkabel van 3 (aders) x l¥i mm^ Dat is belastbaar tot 3500 Watt Als u zo'n haspel gebruikt moet u er wel voor zorgen, dat u de kabel altijd gehéél afrolt, want als een deel ervan opgewonden blijft tijdens het gebruik, bestaat er kans op oververhitting bij die haspel. Dat is vooral riskant bij langdurig gebruik van een elek trisch verwarmingstoestel of ander appa raat met flink vermogen. En de stekker moet natuurlijk in een kontaktdoos met randaarde (populair gezegd: goed geaard stopkontakt). HOE EST IK OKHA? Mijn vraag is, of de vruchten of de zaadjes van okra eetbaar zijn. Antwoord: Okra is de volksnaam voor één van de tweehonderd tot de malvaceae behorende hibiscussoorten, in dit geval Hibiscus esculentus. Daar ligt ook het antwoord op uw vraag in opgesloten, want dat „esculentus" betekent eetbaar. De vruchten (niet het zaad) worden in onrijpe toestand als groente gegeten. 8tJ DE KRUIDENDOKTER Kan ik met de medicijnen die ik moet gebruiken i.v.m. mijn kwalen, ookkrui- denmiddelen innemen? Antwoord: De kruiden die u noemt zijn van onschuldige aard en in het algemeen hebben normale kruiden die u bij kruiden- winkels en reformzaken kunt kopen, wei nig of geen invloed op de geneesmiddelen die u kreeg voorgeschreven. Dat geldt overigens niet voor bepaalde kruiden die bijv. uitsluitend op doktersrecept verstrekt worden, maar daarover moet dus de dok ter zelf beslissen, en dat is hier niet nodig. Ook chemische preparaten mag u niet gaan innemen zonder advies van uw arts. „Drank maakt meer kapot dan je lief is". Dat is het motto van de voorlichtingscampagne tegen alco holmisbruik die het Ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur (WVC) in september is gestart Doel is de zware drinkers bewuster te maken van de risico's van over matig drinken. Alleen door minder vaak en minder per keer te drinken kunnen alcoholproblemen worden voorkomen. Situatie is ernstig Meer dan duizend glazen alcohol drin ken we. Gemiddeld. Per drinker. Per jaar. Dat is ruim drie maal zoveel als in 1960. Er zijn in ons land momenteel 650.000 mensen die meer dan acht glazen per dag drinken. Zij hebben hun drinkgedrag niet meer m de hand. Ze zijn afhankelijk ge worden van de drank. Bij zichzelf en in hun omgeving richten ze veel schade en leed aan. Doordat we zoveel meer zijn gaan drin ken, ontstaan er allerlei problemen. Niet alleen in de gezondheidszorg, maar ook bijvoorbeeld voor de poUtie. Denk alleen maar aan al die dronken automobilisten. En niet te vergeten het voetbalvanda lisme. Verder zien we in het bedrijfsleven meer arbeidsverzuim en ongevallen door alcoholmisbruik. Dit alles leidt tot hogere kosten voor de samenleving. En dus voor u als belasting betaler. Makkelijk te veel, moeilijk terug Geen verjaarspartij, geen receptie, geen avondje uit, geen diner, geen schoolfeest, of er wordt wel alcohol geschonken en gedronken. Dat lijkt heel normaal. In onze samenleving hoort drank er bij. Het is gezellig, vindt men. Je voelt je vrijer en maakt wat makkelijker kontakten. Men verwacht datje meedoet Zonder datje er erg in hebt, is iedere dag een glaasje dan al snel een gewoonte. Er wordt niet meer bij nagedacht waarom men drinkt. Men drinkt gewoon. Over de werking van alcohol bestaan veel fabels. De bekendste is wel dat bier onschuldiger zou zijn dan wijn of een borrel. Maar in een glas bier of een glas wijn zit evenveel pure alcohol als in een glas jenever. Om precies te zijn: altijd zo'n 12.5 cc. Het maakt dus niets uit wat u drinkt Alcohol wordt direct in het bloed op genomen. Na een paar glazen neemt je reactievermogen af. En je bewegingen worden wat minder gecontroleerd. In we zen is alcohol een giftige stof. De lever verwijdert alcohol dan ook zo snel moge lijk. Bij overmatig drinken kan de lever het gevecht niet meer aan en gaat vervetten.. Zodoende wordt één van de belangrijkste funkties van het lichaam verstoord. Te veel alcohol kan ook leiden tot maag-, darm- en hartklachten, een hogere kans op ongevallen en psychiatrische aandoe ningen. Je wordt er trouwens ook dik van. Emotionele aanpak De sterke toename van het alcohol gebruik en daardoor ook van het misbruik was voor het Ministerie van WVC aan leiding om een voorlichtingscampagne te starten. Uitgangspunt hierbij is de „spel- brekersrol" van alcohol in vele relaties en situaties. Alcohol wordt vaak geassocieerd met gezelligheid. Helaas kan alcohol, alsje het overmatig drinkt, een spelbreker worden in verhoudingen tussen man en vrouw, tussen werkgever en werknemer, tussen vrienden,, tussen de buren, tussen ouder en kindkortom: tussen mensen. De drinker ontkent echter meestal dat alcohol hierbij een rol speelt Hij onder schat zijn drankgebruik en verdoezelt de problemen die daardoor ontstaan. Daarom is gekozen voor een emotionele aanpak. „Drank maakt meer kapot dan je lief is" schetst de gevolgen van dat steeds terugkerende glas extra. In de campagne wordt een voorland van alcoholproble men getoond dat minder ver weg is dan men denkt. Om mensen werkelijk aan het denken te zetten, zal er een gevoelige snaar geraakt moeten worden. Op 4 september 1986 is de campagne door Staatssecretaris Dees van WVC gelanceerd. Advertenties in de dagbladen en tijdschriften, 22 uitzendingen in het kader van Postbus 51 en een affichecam pagne op de stations vormen samen met een folder bij postkantoren en biblio theken de kern van de campagne. Zo doende kunnen de Nederlanders in de komende maanden via diverse media ken nis nemen van verschillende voorlich tingsuitingen. Meer weten? Haal de Postbus 51 folder bij postkantoor of bibliotheek. Mocht u na lezing daarvan behoefte hebben aan meer informatie, schrijft of belt u dan naar Bureau Alcohol Voorlichtings Plan, Post bus 439, 2260 AK Leidschendam; 070 - 209260, toestel 2572. MOO AMDERE IHDIAMEN? In een Amerikaanse krant las ik over „American Indians", „RedIndians" en nog andere indianen. Wat is nu het ver schil tussen Amerikaanse en rode in dianen? Antwoord: Toen Columbus in Amerika aan wal stapte, dacht hij in Indië beland te zijn, want de route daarheen zocht hij. Hij noemde de roodhuiden dus Indianen. In het Engels werd dat Indians. Maar zo heten de bewoners van het land India ook. Daarom gebruiken Amerikaanse kranten de aanduiding Indians bij voorkeur alleen voor de mensen in India en noemen ze de roodhuiden American Indians. Er leven echter ook immigranten uit India in de Ver. Staten en die noemen zichzelf wel eens American Indians (Amerikaanse In diërs).... Daarom wordt er ook alweer onderscheid gemaakt tussen gewone „In dians" die in India bleven en „American Indians", of ook wel „Idian men" (wij zouden zeggen: Indischmensen) als er immigranten uit India bedoeld worden die nu in de V. Swonen, in tegenstelling tot de „Red Indians" (rode Indiërs) als er sprake is van roodhuiden. PIEPERS-SOEP Op een Frans menu stond met een prach tige naam „Potage Parmentier" aan gekondigd. We herinnerden ons die pi loot van de „Uiver" die de race naar Melbourne won, maar kregen doodge wone aardappelsoep. Wat heeft Parmen tier met die piepers te maken? Antwoord: Die soep is niet genoemd naar genoemde Nederlandse piloot maar naar prof A. A. Parmentier, een Franse geleerde die de aardappelplant uit Zuid- Amerika haalde, om de bevolking te voor zien van goed voedzaam voedsel na een aantal misoogsten bij het graan. Vooral de Franse regering propageerde de aanplant en na de mislukte oogst van 1769 werden in steeds meer landen van Europa aard appels gepoot. We zouden ze niet meer kunnen missen. PAARDEBLOEM VLEKKEN Hoe krijg ik de vlekken van paarde bloemen uit kinderkleertjes? Antwoord: Paardebloemmelk is een soort latex, waarvan wel eens rubber is gemaakt Deze stof lost goed op in ben zine, maar dat gaat langzaam. U moet dus langdurig deppen met wasbenzine. Doe dit vooral buiten, i.v.m. de benzinedam pen en let er op, dat er geen rokers komen kijken. Wasbenzine kan op haar beurt kringen geven in gekleurde kleding, even als tetra. Als de vlek verdwenen is, zult u daarom ook de omgeving even vochtig moeten maken. Het kledingstuk moet u buiten drogen. Latexvlekken verdwijnen ook door langdurig koken, maar daar hebt u bij dit soort kinderkleding vermoedelijk weinig aan. FILM OP DE RUIT Als ik mijn autoruiten ontdoe van straat vuil, dode insekten, uitwerpselen van vogels enz. met ons afwasmiddel, spiritus of ammonia in lauw water, krijg ik ze nooit helemaal schoon. In de zon blijf je een of andere mistsluier zien. Wat doe ik daar tegen Antwoord: Veel reinigingsmiddelen la ten een zg. film achter op het glas. U moet daarom altijd naspoelen met schoon koud water en niet met het restant waswater uit de emmer. Als het leidingwater maar niet teveel kalk bevat drogen uw ruiten daarna schoon op. Zeem ze af met een trekker, die u na élke haal goed moet reinigen, als het resultaat tegenvalt. KAASPAKLES Met warm weer is de kaas gauw uit gedroogd, of schimmelt ze, en ookgingze gauw zweten. Hoe kun je aangesneden kaas nu het beste goed houden? Antwoord: Wikkel het stuk kaas na de maaltijd stevig in plastic folie, of het speciale papier met (folie)voering van de kaashandelaar, en strijk gelijk de lucht er tussenuit, als u die verpakking aandrukt! Laat vooral geen lucht overblijven aan de aangesneden zijde(n). Bewaar dan de in gepakte stukken kaas op een koele plaats, bijvoorbeeld in de kelder(kast) of in de groentenla van uw koelkast AHTI-MOTTENiEEP In zuid-Spanje ontdekte ik, dat men daar stukken Maya-zeep in de klerenkasten legt, omdat de motten daarvoor op 4^ vlucht zouden gaan. Is dat bijgeloof, of kan het wel kloppen? Antwoord: Het klopt, motten houden niet dgl. geuren. Maar genoemde zeep is daar veel goedkoper dan hier. U kunt echter zo'an stuk zeep in stukken snijden en in elke klerenkast een deel ervan neer leggen. Voorts is het erg belangrijk, dat gedragen kleding eerst gewassen of che misch gereinigd wordt alvorens ze voor een half jaar wordt opgeborgen, want transpiratieluchtjes trekken de motten juist aan! (VER)ZEKER ADVIES Is er een objectief adres voor verzekerings adviezen? Antwoord: Ja, het Voorlichtingsbureau, Groot-Hertoginnelaan 8, Den Haag, tele foon 070 - 61.47.31Corr. adres: postbus 990, 2501 CZ Den Haag. DIERENBESCHERMING Bij het opvangadres fam. v. d. Berg, tel. 01877 -1232 is zaterdag vanuit Middel harnis, waar het opgevangen was, een 4 a 5 maanden oud zwart hondje gebracht. Het is een tee^e met half lang haar. De eigenaar/esse gelieve met de fam. v. d. Berg kontakt op te nemen. bij Drukkerij Gcbrs. dc Waal Langewegl3 SOMMELSDIJK MIDDELHARNIS Tot 5 oktober zijn er in galerie Potteriet aan de Nieuwstraat in Middel harnis aquarellen te zien van Loes Kersten. Zij werd in 1937 in Bussum geboren en woont en werkt in 't Harde. Haar opleiding kreeg ze aan de Vrije Akademie voor Beeldende Kunsten te Nunspeet Volgde cursussen voor illustratief werk, etsen en zeefdrukken. Ze geeft ook les in aquarelleren. Voor haar is. aquarel de favoriete techniek, waarbij de natuur als steeds boeiende inspiratiebron een sterke rol speelt Haar werk, met realistisch weergegeven onderdelen uit de natuur maar neergezet als symbool, wordt gefantaseerd realistisch genoemd. Loes Kersten is aangesloten bij verschillende kunstenaars verenigingen en neemt regelmatig aan exposities deel. Zij exposeerde eerder solo en groupe in: Het Provinciehuis, Zwolle; De Ring, Epe; Centraal Beheer, Apeldoorn; Ge meentehuis Elburg; en in Meerle, België. Men is de komende weken van harte welkom in de galerie in Middelharnis. DIRKSLAND Zaterdag 6 september is de laatste wedstrijd van de zwemvijf kamp tussenD.W.F., de Gooye, G.Z.C., Numansdorp en Poseidon '56 gehouden. De Gooye, die na 4 wedstrijden de,2e plaats bezette, handhaafde deze positie ook in de laatste wedstrijd, zodat zij in de einduitslag 2e werden achter G.Z.C. Het werd, in zwembad „de Tobbe" te Gouda, een leuke wedstrijd, en wat de Gooye betreft werd er prima gepresteerd. Er werden 12 medailles bij elkaar ge zwommen, 2 clubrecords werden ver beterd, 1 clubrecord werd geëvenaard en er werden 33 pers. records verbeterd, waarvan enkele zelfs met 9 sec. De club records werden verbeterd door Wanda Jongejan en Theo Jan Tanis. Wanda bracht de 200 m. rugslag dames op 2.35.9 en Theo Jan zwom ruim 6 sec. van zijn oude record af en kwam op de 200 m. rugslag heren op 2.25.3. Menno Kiela evenaarde met 2.45.9 het clubrecord op de 200 m. schoolslag heren. De medailles werden deze middag ge wonnen door: Vibeke Schurink 100 m. wissel m.o. 10 jr. 1.39.0 3e; Eelco van Lenten 100 m wissel j.o. 10 jr. 1.35.1 2e; Katja Nederlof 100 m. vrij m.o. 12 jr. 1.17.5 3e; Stefan Langbroek 100 m. vrij j.l. 12 jr. 117.6 2e; Hellen Soldaat 100 m. schoolslag dames 3.08.9 3e;Menno Kiela 200 m. schoolslag heren 2.45.9 Ie; Vi beke Schurink 100 m. rug m.o. 10 jr. 1.34.4 Ie; Eelco van Lenten 100 m. rug j.o. 10 jr. 1.42.7 2e; Stefan Langbroek 100 m. wisselj.o. 12 jr. 1.27.0 2e; Wanda Jongejan 200 m rug dames 2.35.9 Ie; Theo Jan Tanis 200 m. rug heren 2.25.3 (1 Petr. 57b) Zoals een vogel op een tak onder het dichte bladerdak als 't donker wordt, de nacht aanbreekt zijn kopje in de veren steekt niet angstig voor het nacht'lijk duister of voor het zachte windgefluister maar ingetogen slapen gaat rust tot de nieuwe dageraad, Zo kan Gods kind in Hem geborgen zijn levensgang gaan zonder zorgen. God zorgt als niemand zorgen kan wat er gebeurt, Hij weet er van. Hij is het licht in duisternis niets wat voor Hem verborgen is. Hij geeft de moede moed en kracht Zou ik dan vrezen voor de nacht? De vogel als hij 't licht weer ziet vliegt vrolijk uit en zingt zijn lied. Zo mag Gods kind gerust en blij met Hem zijn weg gaan, zorgenvrij. LANERTA ::::::::::::::::W:W::::::::::::::::^ Ie; Menno Kiela 100 m. vrij j.o. 16 jr. 58.9 2e. Zaterdag 13 september a.s. zwemt de Gooye de 3e wedstrijd van de Z.R.O.-B- competitie te Rozenburg. Spaar-Groei-Rekening tot 2500,- 2500,- - 5000,- vanaf 5000,- 23/4 (was 3 AVa (was 41^%) 51/^ (was 53/4%) OOLTGENSPLAAT e.o. In de week van 15 tot 21 september a.s. zal een huis-aan-huis-kollekte gehouden worden voor het Prinses Beatrix Fonds. Genoemd fonds staat al 30 jaar op de bres voor tachtig-duizend invaliden die een afwijking hebben aan het centrale zenuw stelsel, o.a. kinderverlamming. Multiple Sclerose, Parkinson, Spierziekten, Moto rische handicaps, ziekte van Huntington, enz. Aan deze gehandicapten wordt op veler lei gebied hulp verleend, zoals subsidie bij het aanschaffen van vervoer- en hulp middelen, een paar vakantieweken, die hun leven wat draaglijker maken. Graag wordt op uw medewerking en steun gerekend als de kollektanten bij u langs komen. Spaar-Plan-Rekening 5'^ (was 5%%) Spaar-Vast-Rekening looptijd 2 jaar looptijd 3 jaar looptijd 4 jaar looptijd 5 jaar looptijd 6 jaar Termijnplanbrieven* na 2 jaar na 3 jaar na 4jaar looptijd 5 jaar vast looptijd 6 jaar vast 43/4 (was 5 5 (was 51/4%) 51/4 (was 5'A%) 5'/è (was 53/4%) 5^A (was 53/4%) Spaardeposito, 1 jaar vast* Rabobank Woonspaarplan tot 2500,- 2500,- - 5000,- vanaf 5000,- 23/4 (was 3 4/4 (was 4i/i%) 5'/^ (was 53/4%) Rabobank Kinderspaarplan 43/4 (was 5 Rabobank Tienerrekening 4 (was 4/4%) Zilvervloot 43/4 (was 5 TE KOOP 4,5 ton PIKAART OUDDORP Tel. 01878 - 1721 OUDDORP Wedvlucht vanuit Aalst d.d. 30 augustus 1986. Afstand 95 km. In concours 320 oude en jonge duiven, gelost om 16.00 uur met N.W. wind. Comb. Cees Miep: 1, 15, 18, 29, 59, 62, 67, 72, 76; H. Grinwis: 2,19,27,40, 41, 53, 71; G. van 't Geloof: 3, 8, 9, 56, 69; J. Kaptijn: 4,10; Annette Venneman: 5, 11, 55; Comb. Kievit: 6, 50; Joh. Grinwis: 7, 23, 32, 36; T. v. d. Bok: 12, 78; A. Klijn: 13,21, 37,47; Comb. Pijl Verhage: 14, 31, 51, 61, 63, 65, 66, 70, 77; L. Sperling: 16, 25, 64, 74; A. Me lissant: 17,26,28, 33, 35, 38,42,45,48, 52,58,75; B. Dorsman: 20,46,79; C. M. Grinwis: 22,39,43; H. Kleijn: 24,30,60; K. C. Meijer: 34,44,49; K.Breen: 54,57, 68, 73, 80. Wedvlucht vanuit Orleans d.d. 30 augus tus 1986. Afstand 456 km. In concours 251 jonge duiven, gelost om 08.30 uur met W.N.W. wind. H. Grinwis: 1, 12, 31, 37, 46; Comb. Cees&Miep:2, 7,18,33,40,41,44,45, 53, 57, 59; Joh. Grinwis: 3, 21, 32, 43, 52; T.v.d. Bok: 4,17,36,50,51; Annette Venneman: 58,22,2324,28,61CM. Grinwis: 6,13,54; A. Klijn: 9,14,26,35, 42, 56; J. J. V. d. Berg: 10,11, 15, 30; K. Breen: 16,38,60; K. C. Meijer: 19,25; B. Dorsman: 20, 27, 49, 58; A. Melissant: 29; Comb. Kievit: 34, 39, 48, 55, 62, 63; Comb. Pijl Verhage: 47. Aquarel van Loes Kersten, getiteld Wakend Oog' 5 (was 51/4%) bV4 (was 5'A%) 5Vé (was 53/4%) 53/4 (was 6 53/4 (was 6 43/4(Wc,s5 Van onderstaande spaarvormen (welke niet meer kunnen worden afgesloten) wordt de rente m.i.v. van 16 september met Vi% verlaagd. Spaarrekeningen met opzegtermijn, Spaar-Direkt-Rekening, Spaar-Premie-Rekening en Spaarrekening Grijp-5. *m.i.v. 8 september 1986 wijzigingen voorbeiiouden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 13