Van het front weinig nieuws Eerste paal voor MEAO; „onomstotelijk" bewijs van de komst van nieuw onderkomen Visser Garage KNOPSB.V. Handhaving Openbare Orde komt door bezuinigingen onder druic fiamiSienuui VAM GRASMARKEN TOT GRONDBOREN Onze SHOWROOM htubredttse GYM voor ouderen In Middelharnis twee dieven betrapt Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Nel Benschop bij CPB „Goeree" Citroen - Hesselink S9e Jaargang No. 5528 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend Uit politierapport Middelharnis: Opvangterrein AL 40 JAAR UW VERTROUWDE ADRES RENAULT-dealer Dirksland, 01877 - 1357 ^¥Êi PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Onomstotelijk bewijs Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 Arensman levert alle machines en gereedschappen voor hout- en metaalbewerking, weg- en waterbouw, woningbouw en de agrarische sector. Arensman heeft een eigen servfce-afcfe/ing en Kaai 5, Sommelsdijk, tel. 01870 - 6500 ARENSMAN VRUDAG 5 SEPTEMBER 1986 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Een drietal artikelen trokken deze week onze aandacht. Allereerst een in Inter mediair: Nooit meer vrede? Een van de slotzinnen van dat artikel is treffend: „Ondertussen jakkert de oorlog voort en eist een ontzagwekkende hoeveelheid mensenlevens en rijkdommen als tol". Dat is altijd de prijs die betaald wordt. Het gaat hier over de oorlog tussen Iran en Irak. Een oorlog op de achtergrond. Wei nig spectaculair. Als in de jaren 1914- 1918. Van het front geen nieuws. Intussen woedt daar al sinds 23 september 1980 een verwoede strijd. De ene partij is Irak weliswaar een islamitisch land, maar sterk gesaeculariseerd. Een éénpartijstaat onder het bewind van Saddam Hoessein. Van belang omdat het een van de olie- exporterende landen is. Het heeft een modem leger op westerse leest geschoeid. Die „leest" kost dan ook geld, veel geld, wat voor een groot deel in Frankrijk terecht komt. Aan de andere kant Iran, het land van Khomeini. Vroeger: Perzië en daarmee is een deel van deze (broer)twist verklaard: Perzië tegen Arabieren. Saddan buit die tegenstelling uit. Heeft Irak een modem leger, Iran heeft de mensen; mensen ge noeg om de rijen steeds weer aan te vullen. En het fanatisme, geloofsfanatisme. Voor Khomeini is dit immers een heilige oorlog (gihad). Doelen zijn door sjiieten als hei lige plaatsen te veroveren. Dat zijn steden in Irak, waar een groot deel van de be volking behoort tot deze hoofdstroom bin nen de Islam die in Iran de boventoon voert. Het doel van de gihad ligt echter verder: Jemzalem. Israël is dus gebaat bij de standvastigheid van Irak. De gedreven heid is groot, de Wachters van de Revo lutie, soms niet ouder dan twaalf jaar vechten met doodsverachting. Ook Iran heeft zijn leveranciers, met name worden Syrië en Lybië genoemd. Het subtiele spel van de supermachten in dit gebied blijft daardoor onderbelicht. En daarmee is de belangstelling van de wereld niet zo groot meer. Van het front geen nieuws. Een van de leveranciers is Lybië. Dat zal waar zijn. Op de achtergrond speelt Rus land dan wel een heel nadmkkelijke rol. Ook daarover werd deze week gepubli ceerd. Kolonel Gadaffi's macht zou ta nende zijn. Wat dat betreft hebben de Amerikaanse bombardementen wel efTect gehad. Er is veel van de moraal van het Lybische leger door aan de dag gekomen. Maar dat niet alleen: datzelfde leger onder nam voordien al een poging Gaddaffi af te zetten. Het kostte de leider een neef van de kolonel het leven. Ook hier kregen fanatieke jongeren de macht om greep te houden op het militaire apparaat. In hetzelfde artikel (Elseviers Magazine) wordt de betrokkenheid van Lybië bij de conflicten in Tsjaad en de Soedan be schreven. Ook daar zit een drijfveer ach ter, de vestiging van een groot Afrikaans rijk. Ongetwijfeld zal ook daar de Islam dan de godsdienst zijn, al zal dat niet het enige doel zijn van die expansiezucht. In ieder geval is duidelijk dat er in troebel water wordt gevist, waarin de vissen overi gens nogal eens van (politieke) kleur ver schieten. Het derde voorval is van kleinschaliger aard. Het betreft de revolte tegen het bewind Bouterse door Ronnie Bmnswijk. In het RD verscheen hierover een artikel. Frappant is de motivatie achter het op treden van Bmnswijk: gezichtsverlies doordat hij werd afgedankt Gezichts verlies van de bosnegers. En dan de waar schijnlijke hulp en raad van de geestelijke raadsman of priester. Hij kan krachten aanwenden om Bmnswijk en zijn kor nuiten te beschermen. Wat trof in de beschrijving van alle drie de aangehaalde haarden van onmst is de invloed van de religie die er in doorklinkt. De tijd van de heilige oorlog in Europa ligt ver wachter ons. Hoewel, Eisenhower noemde zijn memoires over de Tweede Wereldooriog„KmistochtdoorEuropa", veel verzet had ook de dimensie van verzet tegen het kwaad, het demonische werd uit overtuiging aangegaan. Toch is het voor ons westerse mensen moeilijk om te bevatten welke drij vende kracht de islam of priester heeft. Wij hebben dat niet zo. We missen er ook de antenne vrijwel voor. Wij beredeneren, wij verklaron na een grondige analyse. Wij hebben zo zachtjes-aan afgedaan met de godsdienst, laat staan dat we daarvoor nog een plaats voor inruimen in het staat kundig leven. Er is nog wat. Zowel in Lybië en Iran speelt de Sovjet-Unie haar spel mee. Met name in Lybië heeft zij een sterke vinger in de pap. Nationalisme (b. v. Egypte), maar ook religieuze eenheid staan echter op gespannen voet met communisme. Het is daarom nog de vraag of de invloed blij vend zal zijn. Er zijn voorbeelden waar vreemde machten wel gebmikt werden om in het zadel te helpen, maar die daarna minder invloed kregen dan verwacht. Religie zeker de Islam maakt zo ook weerbaar. Voorzichtig kan dan alweer de vraag gesteld worden wie dan uiteindelijk meer kwetsbaar is. Europa zal dan hoog scoren. Natuurlijk worden geen toestanden a la Iran bepleit. Wat we wel van deze voor beelden kunnen leren is ons bezig te houden met de vraag: Waar staan wij voor? Hoe worden wij begeesterd? Geen onnodige vraag. In het verlengde ervan ligt de afweging van wat ons de samen leving waard is. LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Wanneer de van Overheidswege aangekondigde bezuinigingen metter daad zullen worden geëffectueerd dan zal ook in Middelharnis de handhaving van de openbare orde onder druk komen te staan, zo laat commandant Kootstra van ^e groep Middelharnis van de Rijkspolitie waarschuwend weten in een halQaarlijks overzicht over de eerste helft van 1986. De teneur van het rapport toont aan dat met de waarschuwing ernst zou moeten worden gemaakt „veel misdrijven in velerlei variaties", zo luidt de meest in het oog lopende constatering. Veel van de misdrijven waren vermogens- misdrijven, „opmerkelijk veel" gepleegd door verslaafden uit de regio Rotterdam die kennelijk hun werkterrein" hebben verlegd van de stad naar het platteland, zo wordt in het rapport geconstateerd onder het hoofdstuk opmerkelijke tendenzen. Een andere bemerking uit die categorie is de diefstal van fietsen, in Middelhamis en Dirksland in het eerste jaar 50 stuks waarvan wordt verondersteld dat het ge- stolene elders weer wordt verhandeld. Een opwekkender mededeling is de ken nelijke bereidheid van het publiek aangifte te doen terwijl het publiek ook duidelijk attenter is geworden en de politie die informatie verschaft die in meerdere ge vallen diefstallen tot een oplossing bracht. In het rapport wordt o.a. gewezen op de noodzaak van een voortdurend verkeers toezicht zeker op de vele jeugdigen die op weg naar en van de scholen ,,in hun jeug dige onbezonnenheid de verkeersregels vaak niet in acht nemen". Een zorg blijft ook het alcoholgebmik door verschillende weggebmikers terzake waarvan weer een groot aantal processen verbaal werden opgemaakt. Speciale al coholcontroles hebben te weinig effect omdat ze snel bekend zijn. Door perso neelsproblemen kunnen ze ook niet wor den gepland.... Stringent uitgevoerde controles op het gebied van de drank- en horecawet hebben tot gevolg gehad dat vrijwel geen klachten meer over ondervonden overlast werden ontvangen. Vergeleken met de situatie in het verleden mag worden vastgesteld dat er sprake is van een verbetering die mede wordt bewerkt door het gerezen weder zijds begrip voor de problematiek die de horeca inrichtingen met zich mee brengen. Met de (vaste) bewoners van de woon wagenkampen bestaat een goede ver houding. Een knelpunt echter is het ver schijnsel van de zich steeds aandienende Door deze jarenlange ervaring en vakkundig gespecialiseerde medewerkers zijn wij in staat, op een voordelige manier, electro- technische en electronische pro blemen voor u op te lossen. Het geheel verzorgen van: kracht-, licht-, stuur-, signaal-, alarm-, geluidsinstallaties. Lid van voor aOe x^terheid VINGERLU« 3-MlDDeLHARNIS-TÊL 01870-2518 DIRKSLAND De gymnastiek voor ouderen is woens dag 3 september in Vroonlande weer van start gegaan. Ook niet-bewoners zijn van harte welkom. Komt u eens kijken, 't is heel gezellig. Alles mag, niets moet" is de leuze van onze lerares. 's Woensdags van half 11 tot 11 uur. Voor lopknalïteit, goeda j n voordelige pri/zen FOTO FILM - REPORTAGE - VIDEO COMPUTER WKtiXraat35 Molenweg Ouödorp Telefoon 0187B1612 er, 2120 Filïael Renesse Ptinahop Hogeioom 172 Telefoon 01116-2400 Bijna zou in de nacht van maandag op dinsdag de 4=6 Supermarkt aan het Ker kepad te Middelharnis ontdaan zijn van een aanzienlijke hoeveelheid rookartike len, als niet de politie er nét op tijd bij was geweest. De diefstal werd voorkomen en twee mannen, ca 25-jarige Rotterdam mers, konden worden ingerekend al lukte dat aanvankelijk niet op de plaats van het delict omdat beiden er bij de nadering van de politie vandoor gingen. Een omwonende die de beide mannen op een verdachte manier bezig had gezien herinnerde zich gelukkig zijn burgerplicht en tipte de politie. Een en ander speelde zich af rond half vijf 's morgens; met behulp van meer assistentie als waarover de politie aanvankelijk beschikte lukte het de beide voortvluchtigen enkele uren later alsnog in de kraag te vatten. Op het politie bureau te Middelhamis werden ze in gesloten en verhoord of ze wellicht al eerdere bezoeken aan nachtelijk Flakkee hebben gebracht. voor Verkoop Service 01871 - 1662 X Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 rondtrekkende bewoners van andere kam pen die geen plaats vinden op de volle kampen en vervolgens een illegale stand plaats innemen. ,-,Het ware te wensen zo wordt in het rapport aanbevolen dat in de regio een terrein aanwezig was waar desnoods tegen vergoeding deze rondtrekkende bewoners naar verwezen konden worden". Het rapport besluit met erop te wijzen dat de groep Middelhamis thans beneden de organieke sterkte opereert en dat er wellicht opnieuw twee personeelsleden zullen vertrekken. Mede i.v.m. de in gevoerde arbeidstijdverkorting en de ver plichte detachering baart de krappe perso neelsbezetting duidelijk zorgen; die maakt het ook uitgesloten een duidelijk beleid te voeren. Waar mogelijk zullen reservisten ingezet worden in de praktische dienst maar het wordt onjuist geacht de reservisten te ge- braiken om tekorten bij de reguliere politie op te vangen. In het kader van de bezuini gingen moeten zelfs al beperkingen wor den opgelegd aan de instractie-avonden van de reservisten. De beide gelegenheids-heiers in aktie. OUDE TONGE In minstens één leerling van de MEAO te Oude Tonge hebben we dinsdagmiddag, bij het slaan van de eerste paal voor het nieuwe schoolgebouw, een komisch talent ontdekt waaraan de jongeman bij een vluchtig kontakt met de pers alle vrijheid gaf. Of we toch wel hadden opgemerkt hoe fraai de paal door hem Nico Schroevers en drie anderen beschilderd was en of we ons tevens hadden gerealiseerd hoeveel inspanning daaraan ten grondslag had gelegen, waren zijn indringende vragen. „Gesigneerd en al; als'tie d'r nog eens uit moet laat ik het u zien...!" beloofde de zonnig gehumeurde jongeman die het maar niks vond dat zijn kunstwerk ondergronds was verdwenen. Omgekeerd evenredig was de vreugd van het bestuur van de Stichting Middelbaar Beroepsonderwijs ZuidhoUandse en Zeeuwse eilanden" waarvan de leden met genoegen toezagen met hoeveel ambitie de oudste en de jongste leerling van de school, Gijs Jan Visser uit Middelhamis en Monique van Oost uit Zierikzee de kleurige, 14 meter lange paal, de grond in heiden. Het was lang wachten geweest op het begin van de bouw die al een halfjaar geleden was aangekondigd. Niemand vond het overigens nog zinvol om over de oorzaak van de aanzienlijke vertraging te filosoferen, al wilde burg. de Vos van Oostflakkee nog wel kwijt nauwelijks meer in de goede afloop te hebben durven hopen: „wellicht komt het er nog eens van dat een van de leden van de beleids commissie na de bouw zijn dagboek gaat publiceren", zo gaf dhr. de Vos een type ring van de worsteling die er is geweest met het Ministerie van Onderwijs en We tenschappen over de vergoeding van de bouwkosten waarvoor de gemeenteraad van Oostflakkee een krediet van 4.150.000,- beschikbaar stelde. Volgende week zal de raad opnieuw worden gevraagd een krediet te verstrek ken, nu van mim een miljoen voor de bouw van een gyrrmastieklokaal en de aanleg van een verhard sportveld waarmee het MEAO-projekt de grootste investering vergt uit de geschiedenis van de gemeente Oostflakkee. De gemeente Oostflakkee is opdrachtgever tot de bouw. Nu de eerste palen metterdaad de grond ingingen en de school er over 7 maanden lijkt te zullen staan nu sprak burg. de Vos zijn waar dering en stomme verwondering" uit over wat er allemaal tóch blijkt te kunnen, een waardering ook die hij liet gelden voor de bestuurders en leden van de beleidscom missie die hun vrije tijd en veel méér dan dat opofferen voor de school. De beide gelegenheids-heiers kregen elk een pen- nenset. De eerste vergadering van de Chr. Platte landsvrouwen Bond afd. „Goeree" zal zijn op donderdag 11 september. De bekende dichteres Mevr. Nel Benschop is voor deze avond uitgenodigd om over haar werk te komen vertellen en een aantal van haar gedichten voor te dragen. De bijeenkomst wordt gehouden in de school voor LHNO „Westvoom", Margrietweg 23 te Ouddorp. Aanvang 8 uur. Kastanjelaan 41 43 Tel. 01870 3094 MIDDELHARNIS In figuurlijke-, maar zeker ook in de meest letterlijke zin vormde de eerste paal voor bestuursvoorz. burg. W. de Boer van Middenschouwen een onomstotelijk be wijs dat een echt onderkomen voor de vorig jaar begonnen school nu echt in zicht is. ,,Een volwaardige huisvesting voor een volwaardige school, zo hoort dat", liet dhr. de Boer vol instemming horen. Het deed hem bijzonder deugd dat de school een goede ontvangst heeft gekregen waar mee de verwachtingen m.b.t. de levens vatbaarheid werden bewaarheid: momen teel 214 leerlingen en volgend jaar wel licht 350, terwijl het bovendien de bedoe ling is aan de school een Middelbaar Technische Opleiding met de studierich tingen werktuigbouwkunde en electro- techniek aan de school te verbinden. Dhr. de Boer sprak zijn vertrouwen uit dat de aanvrage voor een MTO binnen redelijke termijn gehonoreerd zal worden. Bijzonder waarderend liet dhr. den Boer zich uit over de van de gemeente Oost flakkee ondervonden medewerking bij de totstandkoming van de school en; ook alle medewerkers van de verschillende ge meentelijke diensten werden voor hun in spanning dank gezegd. A,ldus gesierd ging de paal de grond in. „Het blijft nog even behelpen, maar er is zicht op een goede huisvesting", zo stelde dhr. de Boer tevreden vast, we tend dat aannemer S prangers er zeker in zal slagen een schoolgebouw neer te zetten dat aan de verwachtingen vol doet stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 professional equipment

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1