OlfElO M V isser A.S. dinsdagmiddag eerste paal voor nieuw MEAO schoolgebouw Zonnebloemen Ontredderde pluimveehouders zoeken ei van Columbus Garage KNÖPS B.V. Oud-Middelharnisser B. van Zijll 40 jaar bij de Provincie fiomi^ieman Rijkshavenmeester E. Groeneveld nog een jaar op wachtgeld Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen'Hesselink AUTO-SCHADE htnbvetMse Spreekbeurt G.B.S. Nieuw Ver.gebouw voor „Amicitia" DIrksiand 1986 goed suikerbietenjaar Zaterdag 6 september Prov. ploegwedstrijd Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRUS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Mammoets als spelbrekers Reddingsplan Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten K* AL 40 JAAR UW VERTROUWDE ADRES Dammen en Schaken in Dirksland r" PEUGEOT TALBOT V- Au Kasta Tel. MIDI tobedrijf njelaan 41-43 01870 - 3094 3ELHARNIS RENAULT-dealer Middelhamis: Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 Dirksland, 01877 - 1357 S9e Jaargang VRUDAG 29 AUGUSTUS 1986 No. 5526 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) lel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De pluimveehouder beurt voor een ei minder dan 30 jaar geleden. Geen wonder dat hij en vele col lega's diep in de nesten zitten. Als de producenten niet op de rem trap pen yindt er in de pluimveehouderij een onherstelbare kaalslag plaats. De huisvrouw zal er niet om treuren: wie elke dag het verse eitje prefereert hoeft niet diep in de beurs te tasten. De eierprijs is sinds 1950 nauwelijks gestegen. De keerzijde van de medaille is des te voel baarder aan producentenzijde. Zij ver liezen jaarlijks miljoenen guldens omdat de toenemende en aldoor hoger wordende eierberg alleen met verlies afgebroken wordt. Het lijkt een eentonig liedje te worden in agrarisch Nederland: melk plassen, graan-, suiker- en vleesbergen en nu dan ook nog een verliesgevende eier- heuvel. Vroeger hield de boer er enkele tientallen kippen op na: wie honderd of tweehonderd kakelaars telde was een grote veehouder. Nu is dat anders: bijna 500 bedrijven tellen elk meer dan 20.000 legkippen en zijn goed voor twee derde deel van de nationale eiproduktie. De hele grote pluim- veebedrijven met 50.000 of meer dieren nemen nog in aantal toe. Gelukkig weet Nederland steeds meer eieren te slijten op de Europese markt. Verleden jaar gingen maar liefst 5,3 mil jard eieren naar de EG-landen dat is 86% van de nationale produktie). De pluim veehouders zijn niet ontevreden met die exportontwikkeling, maar de grote pijn zit in de resterende 14% die buiten Europa geen weg meer vindt. Een paar jaar ge leden liep de afzet naar het Midden- Oosten, waar de olielanden door hun energiewinsten de koopkracht opkrikten, als een trein. Die trein hapert nu omdat de olieprijzen zijn gekelderd en omdat ook de dollarkoers het laat afweten. De olie landen kopen onze eieren niet meer: 25% van de Nederlandse eieruitvoer in 1982 is gereduceerd tot amper 14% (of 850 mil joen stuks op jaarbasis). De eiermisère in Nederland (en ook in Europa) lijkt kompleet te worden. Er worden meer eieren gelegd dan geconsu meerd. De Europese zelfvoorzienings graad is 102%, dus van elke 100 eieren die er worden geproduceerd zullen twee stuks elders verkocht moeten worden. Op het eerste oog is dat niet veel, maar bij een produktie van 52,5 miljard eieren per jaar loopt dat aardig op. Zo aardig dat de pluimveehouders flinke verliezen lijden. De marktprijs voor eieren is al geruime tijd ingestort. Dat kost de pluimveehou ders tezamen meer dan 5 miljoen gulden per week. Hoe lang houden ze dat vol? Een doorn in menig pluimveehouders oog zijn de avonturen van de grootschalige of industrieële mammoetbedrij ven. Een beperkt aantal mammoets koos eieren voor hun geld maar zorgden tevens voor het marktbederf Een produktie-aanbod dat ver boven de consumptiebehoefte uit schiet leidt tot waanzinnig lage eierprijzen. Voor de industrieel opgezette bedrijven speelt dat geen al te zware rol: zij sluiten de deuren, rekenen af met de kapitaal verschaffers (meestal banken) en ver kopen het bedrijf voor „een appel en een ei". Het fnuikende echter is het feit dat de koper van het bedrijf lustig doorgaat met produceren, en vaak met lagere produktie- kosten (omdat de bedrijfsovername zo gunstig was). Dat laatste steekt menig pluimveehouder die met zijn gezin moet ploeteren om een redelijk inkomen te verdienen. Waar ligt de oplossing van het eier- drama? Meestal kijken producenten naar overheid of Europese autoriteit als er iets mis is. De Europese Gemeenschap noch de Nederlaidse overheid kennen een marktbeleid voor eieren. Voor de pluim veehouders "est niet anders dan zelf op de produktierem te trappen. Maar een pro- duktiediscipiine voor een rijk geschakeer de pluimveesector (met grote, middel grote en klein producenten) is heel moei lijk. Toch zblfen de pluimveehouders hun ondergang kunnen afzweren als zij het totale produktie-aanbod beheersen en af stemmen op de veranderde afzetmogelijk heden. Plamieu in die richting zijn er: men wil in navolging van de groente- en fruit sector een fonds instellen om via bodem prijzen eic n uit de markt te halen (de Zgn. CjGC'iCrt'Z..ll^, iiA.-i"t Vv'li piUUTivwi'xCU ders vervroegd laten stoppen met het bedrijf en daarvoor een premie geven (die door alle producenten wordt opgebracht); men wil maramoets-in-faillissement vol ledig ontmantelen en uitschakelen. Als deze plannen slagen, lijkt een goede kans om de eiermisère te overwinnen. Veel hangt af van de pluimveehouders zelf die hun eigen toekomstkansen kunnen bepalen. Ook dat is ondernemerschap. Beter een half ei dan een lege dop. B. Schouwing LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS In aanwezigheid van de Commis saris van de Koningin mr. Patijn is dinsdagmorgen, in het Provincie huis te Den Haag, aandacht be steed aan het 40-jarig jubileum bij Provinciale Waterstaat van dhr. B. van Zijll, oud-Middeiharnisser maar sinds 1974 wonend in Den Briel, na zijn benoeming tot hoofd van het district „de westelijke eilanden" onder welk ook Goeree Overflakkee ressorteert. Het dienstverband van dhr. van Zijll bij Prov. Waterstaat begon in september 1946 en de familie keek daar allerminst van op. Hij was al de derde generatie die zich aansloot in de personeelsgelederen van Prov. Waterstaat. Grootvader had dat gedaan als veerknecht op het veer AUemansgeest tussen Voorschoten en Leiden en vader van Zijll was aanvanke lijk kantonier te Leidschendam en, sinds 1928, hoofdkantonnier en opzichter op Goeree Overflakkee. De fam. van Zijll verhuisde naarFlakkee toen zoonBarend, die nu ook de veertig jaar heeft vol- gemaakt, één jaar oud was. Hij begon zijn loopbaan op het distri butiekantoor aan de Raadhuisstraat te Middelhamis, ondanks het bezit van het diploma 5 jaar HB S als schrijver en koffie zetter. ,,Zo stond je als HBS'er gelijk met twee benen op de grond in de wetenschap dat de wereld niet op je „kennis" zat te wachten", zo ziet dhr. van Zijll op die beginperiode terug. Na aan het eind van de veertiger jaren de militaire dienstplicht te hebben vervuld kwam hij terug op de tekenkamer en bekwaamde zich via avond studie zodanig dat een promotie tot tech nisch ambtenaar volgde. In 1974, bij de pensionering van de Brielse functionaris werd dhr. van Zijll benoemd tot hoofd van het district „de Westelijke eilanden". Het district verricht werkzaamheden voor waterhuishouding en waterkeringen, milieu en landschap en adviseert op aanvragen tot ontheffing van de verschillende verbodsbepalingen, ver vat in een aantal wetten en provinciale verordeningen. Ook oefent het district Door deze jarenlange ervaring en vakkundig gespecialiseerde medewerkers zijn wij in staat, op een voordelige manier, electro- technische en electronische pro blemen voor u op te lossen. Het geheel verzorgen van: kracht-, licht-, stuur-, signaal-, alarm-, geluidsinstallaties. Lid van uooroOe %éherhe%d VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-3518 MIDDELHARNIS De aangekondigde spreekbeurt voor de Gereformeerde Bijbel Stichting in he; kerkgebouw van de Ger. Gem. aan de Chr. de Vrieslaan op D.V. 2 september a.s. waarin ds. E. Venema zou voorgaan, is verzet naar D.V. dinsdag 9 septembef eveneens in het kerkgebouw van de Ger. Gem. waarin dan hoopt voor te gaan ds. A. E gas van Poortvliet. Voor ropkwBliteil. goede i n voordelige prijten FOTO - FILM REPORTAGE VIDEO - COMPUTER WiTüillJaiC t= cj g C3 cj gj Weststner 3S M. 'Itnweg 4 Ouddorp - Telefoon 0J878-JG12en 2120 FiUutl fteneat '".-inü.'iop Hogezoom 172 -. Telefoon Ot 116-2400 Dit voorjaar was het nog een wens, en nü is het zover dat Amicitia" zijn eigen verenigingsgebouw in gebruik kan nemen. Morgen, zaterdag wordt van 17.00 tot 18.00 uur in het nieuwe gebouw open huis gehouden. De officiële opening zal plaats vinden om 16.00 uur. Het adres is: Nijverheidsweg 3, Dirks- land. Een nieuw gebouw; een nieuwe kans om lid te worden van onze bloeiende ver eniging. Komt u vrijblijvend kennis maken met de diverse onderdelen van de vereni ging: blokfluitgroep, majorettes, drum band of fanfare. Tot ziens op zaterdag 30 augustus, van 17.00 tot 18.00 uur. DIRKSLAND De dam- en schaak vereniging Dirksland gaat op maandag 1 september weer van start met de compe titie. De avonden worden gehouden in het gebouw van de buurtver. West/Molen- zicht aan de Philipshoofjesweg en be ginnen om 20.00 uur. Nieuwe leden zowel voor dammen als schaken kunnen op deze maandagavon den eens een kijkje komen nemen. Ook jeugdleden zijn van harte welkom. Voor informatie kan men ook bellen met M. van 't Geloof, tel. 01877 - 2319. controle uit op de naleving van deze wetten en verordeningen. Het district, dat zeven medewerkers telt zetelt in het his torische Merula-huis, een van de fraaie en voortreffelijke gerestaureerde monumen tale panden van Den Briel. Dhr. van Zijll heeft inmiddels te kennen gegeven per 1 oktober vervroegd uit te treden. Het laat zich aanzien dat 1986 een goed suikerbietenjaar wordt. De vorige week plaats gehad hebbende monsternemingen om wortelgewicht en suikergehalte te be palen geven als uitkomst een Kg. wortel gewicht van 37.700 per ha. Vorigjaar was dat op dezelfde tijd 30.200 kg. en het gemiddelde genomen over de laatste 10 jaar is 33 ton. Verwacht wordt dat dit nog oploopt tot 55 ton per ha. Het suikergehalte was vorige week 14.7, tegen 11.7 vorig jaar en een gemiddelde van 12.8 (in de laatste 10-jarige periode). Ook het suikergehalte in kilo's per ha. springt er voor 1986 zeer gunstig uit. De drie cijfers als voren gerangschikt zijn nu: 54.70, vorigjaar 35.50, gemiddeld over tien jaar 42.50. De nu ingetreden regenperiode zal on getwijfeld nog een flinke bietengroei tot gevolg hebben. voor i Verkoop Service 01871 - 1662 1, Verkoop na 17.00 uur: t C. Breen, 01878 - 2496 J ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦A Rijkshavenmeester E. Groeneveld heeft woensdag, tijdens een geanimeerde receptie in hotel-restaurant „de Parel van de Delta" te Middelhamis afscheid genomen uit de alitieve dienst. Hij zou die overigens nog best met een jaar hebben willen verlengen ware het niet dat zijn wericterrein, de buitenhaven van Middelhamis door het Rijk aan de gemeente is overgedragen; geen emplooi derhalve meer voor de Rijkshavenmeester.... Ter receptie maakten dhr. en mevr. Groeneveld niet de indruk daar erg gebukt onder te gaan. Sinds 1964 wonen zij op het Havenhoofd waar dhr. Groenenveld zijn grote baas, het Rijk vertegenwoordigde, een taak waarvan hij zich terdege heeft gekweten vooral toefl het aan en in de buitenhaven nog gonsde van bedrijvigheid van veerdienst en de kleine vrachtvaart. In januari 1983 werd dhr. Groeneveld onderscheiden met een Zilveren Eremedaille in de Orde van Oranje Nassau waaraan, van de zijde van de Personeelsbond E.M.M. (Eendracht Maakt Macht) de gouden bondsspeld werd toegevoegd waarmee de waardering voor het bondswerk van dhr. Groeneveld tot uitdrukking werd gebracht. Dhr. Groeneveld is tweede voorzitter van E.M.M. Goede woorden ten afscheid waren er van Ing. Robijn, Hoofd van de dienstkring, van dhr. J. Bonis, voorz. van E.M.M, en van mevr. de Jong namens de Bijz. commissie voor het georganiseerd overleg. De receptie werd o.a. bijgewoond door alle collega's van de dienstkring. Schets van de nieuw te bouwen sciiool die naar men hoopt over een aantal jaren met een MTS zal kunnen worden uitgebreid. Leerlingen van de in Oude Tonge gevestigde MEAO school zullen a.s. dinsdagmiddag de eerste paal voor de nieuwe school slaan, die wordt gebouwd aan de Melkweg. Het was oorspronkelijk de bedoeling de nieuwe school aan het begin van het pas begonnen schooljaar in gebruik te nemen. Nu er een aanzienlijke vertraging is ontstaan heeft het Gemeentebestuur van Oostflakkee de direct betrokkenen uitgenodigd om getuige te zijn van.... een vliegende start. De MEAO die vorigjaar startte met ruim 90 leerlingen telt nu, aan het begin van het tweedejaar al 215 schoolbezoekers in de beide jaargroepen, waarom gebruik moet worden gemaakt van gehuurde noodlokalen. Wanneer er volgend jaar drie jaargroepen zullen zijn wordt zelfs een aantal van 350 leerlingen verwacht. De leerlingen komen van Goeree Overflakkee, Schouwen Duiveland, de Hoekse Waard en West Brabant terwijl, na het gereedkomen van de Philipsdam in april 1987 ook gerekend wordt op leerlingen uit Sint Philipsland en Tholen. Volgende week zaterdag 6 september zal op het terrein van het Landbouwbedrijf Ambachtsheerlijkheid „Cromstrijen" te Numansdorp de Prov. ploeg- en trekker- behendigheidswedstrijd '86 worden ge houden. Er zal gekampt worden in een drietal categorieën, t. w. twee- tot vierschaar rond gaande ploegen, twee schaar wentelploe- gen en drie- en meerscharige wentelploe- gen. 's Middags van 13.15 uur zullen ook trekkerbehendigsheidswedstrijden wor den gehouden; de beste 5 deelnemers van de afdelingen binnen de Euro Delta zullen proberen elkaar in behendigheid te over troeven. De twee besten zullen volgend jaar deel mogen nemen aan de landelijke trekkerbehendigheidswedstrijd. Op vrijdag 12 en zaterdag 13 september wordt in Zeewolde (Zuidelijk Flevoland) het nationale kampioenschap ploegen ge houden. Flakkeese deelnemers daaraan zijn Jan Mijs en Arie Wesdorp. Aan de dan tevens te houden landelijke trekkerbehendigheidswedstrijd neemt van Flakkee Comelis van Eek deel. MERCEDES-BENZ Stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 BEDRIJFSWAGENS MIDDELHARNIS Beroepen Door de kerkeraad van de Herv. Gem. is een beroep uitgebracht op ds. K. ten Klooster te Lunteren. Door een onzichtb're macht gedreven het gouden zonnehoofd geheven staan ze te stralen in de zon, Fier, als een vorst die overwon. Geen droogte kon haar groei bedreigen we zagen ze steeds hoger stijgen met ogen vol verwondering toen hoog hun bloemknop open ging. Een sierlijk ingelegde kroon van zonnepitten, blinkend schoon, geheel volmaakt en zonder falen staan ze in de zomerzon te stralen. Zwaar buigt het gouden hoofd zich neer als brengen ze de Schepper eer die d'aard uit niets tot aanzijn riep en ook dit bloemenwonder schiep. LANERTA

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1