(^^l'Ccvr Parkeerexcessen Middelharnis-Sommelsdijk worden per 1 september écht aangepakt Politieberichten De Punt bij Ouddorp krijgt welliclit een vermaarde attractie; de RTM spoorlijn uit Hellevoetsluis Grotere leerlingengroep bij „Sempre Crescendo" Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Bietencampagne 1986 Een kwartje voor de politie Verzoelc om openbaarmaicing commissievergaderingen Hervatting repetities Verbetering in CNV onderzoel( woonlasten Middelhamis Dirksland Goedereede Oostflakkee OPEN HUIS BON Muziekdag in Goedereede 59e Jaargang ^/OfK^T^^^ No. 5525 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief mn Kerkdienst gaat niet door Op Schouwen Duiveland: ~-N DINSDAG 26 AUGUSTUS 1986 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MIDDELHARNIS De vele inspan ningen die de Koninklijke Fanfare „Sem- pre Crescendo" te Middelhamis zich ge troost beginnen zijn vruchten af te werpen. Vorig jaar werd in samenwerking met de plaatselijke muziekschool bij wijze van proef gestart met een gerichte muziek opleiding. Al spoedig bleek dat voor velen de opleidingskosten een struikelblok wa ren. Er werd een beroep op de gemeente gedaan wat onlangs werd gehonoreerd met een bijstelling van de subsidie. Ook vanuit het bedrijfsleven is enige belang stelling te willen bijdragen in de opleidings kosten. J.l. zaterdag hield Sempre open huis en een tiental belangstellenden gaven te ken nen lid te willen worden van Sempre. Te samen met de reeds bestaande leerlingen groep gaan zij in september starten met de nieuwe muziekopleiding welke door het ministerie van W.V.D. wordt voorgesteld. De opleiding zal ook dit jaar weer wor den gegeven in samenwerking met de plaatselijke muziekschool. Als docent is aangesteld de heer A. Stolk. Deze is dirigent van Sempre Crescendo en bij zonder kundig op Harmonie en Fanfare gebied. Arie Stolk begon als trompettist bij een amateurorkest. Na zijn docenten oplei ding volgde hij de dirigentenopleiding voor Harmonie en Fanfare-orkesten. Hij vervolgde zijn opleiding aan het Rotter- damsche Conservatorium waar hij vol ledig directie studeerde. Arie Stolk is dirigent van een aantal orkesten in de regio en is tevens leider en arrangeur bij een big band. Belangstellenden zijn van harte welkom op de wekelijkse repetities van het orkest welke gehouden wordt op dinsdag van 19.30 - 22.00 uur in het verenigings gebouw „De Notenkraker", Jul. van Stol- berglaan 17a te Middelhamis. Voor inlichtingen kan men ook bellen 01870-2185 -5023. Voor topkwaliteit, goede iervice en voordelige pri/ien FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER JJ.IJ.II.'ail»} |c=3 CU (=1 C3 a MMbMMIASAK Weststraat 35- Molenweg4 Ouddorp - Telefoon 01878 1612en2J20 Filiaal Renesse Prinishap - Hogeioom 172 -. Telefoon 01116-2400 OUDE TONGE De dienst in de Ger. Gemeente van hedenavond waarin zou voorgaan ds. J. J. van Eckeveld van Zeist, kan wegens ziekte van de predikant, NIET DOOR GAAN. OUDDORP-donderdagavond 7.30 uur ds. T. M. van Dijk, Rotterdam-A. MIDDELHARNIS - heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. NIEUWE TONGE - donderdagavond 7.30 uur ds. A. M. den Boer van Lisse. De suikerbietencampagne 1986 start op maandag 15 september. Men denkt de hoeveelheid bieten in 14 weken te kunnen verwerken en dat betekent dat men voor Kerstmis (20 december) wil afdraaien. Veel hangt hierbij af van de weersomstan digheden, vooral de regen kan hier als spelbreker optreden. Op de geleverde bieten wordt door de fabrieken een voorschot gegeven van 80,- per ton netto voor bieten met 16% suiker. Voor bieten geleverd met een ge halte yan minder dan 16% zal 9,50 per procent in mindering worden gebracht. Vroege levering wordt ook nu weer be hoorlijk beloond. Levering van 15 tot 17 september geeft ƒ18,- per ton meer of 98,-; van 18 t/m 20 september 15,-; vari 22 tot 24 september 12,- per ton, 25 tot 27 september 9,- per ton; 29 sep tember tot 4 oktober/ 6,- per ton en 6 t/m 11 oktober 3,- per ton. Er zijn daartegenover ook premies voor late levering, deze gaat in op 15 november en bedraagt 0,25 per ton per dag tot 30 november, daarna met 0,30 per ton per dag. Ieder procent meer suikergehalte betekent voor de teler een verhoging van 9%. Zelfvervoer tot op de fabrieksterreinen geeft een voordeel van 5,- per ton. Voor iedere ton tarra die een geleverde partij bieten bevat wordt 10,- per ton gekort, ook voor vorstbieten kent men een fikse korting toe. Vorstaantasting van minder dan 15% inhouding/ 15,- per ton, vorstaantasting van 15 tot en met 30% 25,- per ton en voor bieten met een vorstaantasting van meer dan 30% minimaal 35,- per ton. Alle Gemeentebesturen op het eiland Schouwen Duiveland zijn van mening dat de politiesterkte op het eiland onvol doende is VOOV:-}- in h^^ TO'-nï^rsf^izopr; -ik de bevolking door de recreatie vertien voudigd is, wordt dat gevoeld, de rellen in Renesse kregen landelijke bekendheid en het aantal autodiefstallen en inbraken in zomerwoningen is onrustbarend. Een van de redenen, dat de pohtie niet aan haar oorspronkelijke laak toe komt is dat een groot deel van de tijd in beslag wordt genomen door administratieve bezighe den. Een vermindering van deze administra tieve handelingen c.q. de tijd dat die handelingen vergt, kan worden beperkt door de aanschaf van automatiserings apparatuur. Deze apparatuur wordt ech ter niet door het Rijk ter beschikking gesteld. In alle gemeenten wordt nu voor gesteld, een kwartje per inwoner te vo- teren, voor aanschaf van deze tijd be sparende apparatuur. Een bedrag van 20.000,- zal door de Gemeente Wester Schouwen worden voorgeschoten, als alle andere gemeenten op het eiland ook mee doen. Dit zal echter zeker gebeuren, want men wil meer politiepersoneel op straat en minder achter het bureau. De PvdA fractie in Goerees' gemeente raad heeft zijn ijver om de openbaar making van de commissievergaderingen opnieuw kracht bijgezet in een verzoek aan het College en een schrijven aan de mede raadsleden van de overige fracties. In het schrijven wordt het verzoek aldus gemotiveerd: Democratie houdt in dat de kiezers die in onze ingewikkelde samenleving nu een maal niet zelf kunnen beslissen in alle zaken, hun volksvertegenwoordiging kie zen. Maar het is duidelijk dat er nog geen sprake is van een democratie als alleen aan de voorwaarde is voldaan dat de kiezers hun volksvertegenwoordigers kie zen. Het is daarom begrijpelijk dat al meer dan honderd jaar de openbaarheid van vergaderingen van vertegenwoordigende lichamen een vaste staatsrechtelijke regel is. In de Goereese bestuurspraktijk zijn de commissievergaderingen een belangrijke plaats in gaan nemen in de voorbereiding van de besluitvorming. Voor de raads leden is dat natuurlijk voordelig uit een oogpunt van het leveren van goed werk, maar niet alleen de raadsleden behoren deel te nemen in de democratie, ook de burgers. Reeds uit de opzet van onze democratie is duidelijk dat de commissie vergaderingen als regel openbaar moeten zijn. Immers, zowel de volksvertegen woordigers alsook de burgers zelf hebben recht op informatie om tot een oordeel te kunnen komen over het te voeren beleid. Die informatie dient in een zo vroeg mogelijk stadium verschaft te worden. Openbaarheid van commissievergaderin gen is daarvoor noodzakelijk. Gelezen de verkiezingsprogramma's van het CDA en het VGB, gehoord de uit spraken van de RPF en gelet op de stand punten van de VVD, zijn dit redenen om u voor te stellen te besluiten tot het in beginsel openbaar maken van de com missievergaderingen. Kan het zijn spoedig: in 1986. SOMMELSDIJK De kinderkoren Het Jongeland en Het Jeugdland hervatten op D.V. vrijdag 29 augustus a.s. de koorrepetitie om 19.00 uur tot 20.00 uur op de bekende plaatsen. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom. Een attente lezeres maakte ons op merkzaam op een optelfout in het j.l. vrijdag gepubliceerde verslag over het onderzoek dat het CNV naar de woonlasten op Goeree Overflakkee hield. Men vindt die fout terug in de rubriek: „gezin met twee kinderen" waar bij Middelhamis de daar ge noemde bedragen tot 442,27 wor den opgeteld, terwijl dat 249,85 moet zijn. Er wordt al wel ten dele-, maar nog niet ten volle gebruik ge maakt van de nieuwe parkeer plaats die door de gemeente Mid delhamis, langs de Staverseweg, net buiten de bebouwde kom van Middelharnis-Sommelsdijk is aangelegd. Wel staan er al vracht wagens en bussen die sinds 1 augustus niet meer binnen de bebouwde kom mogen worden geparkeerd, maar de overige ca tegorieën aan wie dat na die datum ook verboden is ontbre ken nog, caravans, boot- en paar dentrailers en aanhangwagens. Vorige week, tijdens een nachte lijke ronde door de gemeente heeft de politie ze geïnventari seerd.... Niet alleen de politie-, ook het ge meentebestuur hecht er aan dat er met ingang van 1 september alle ernst wordt gemaakt met de naleving van art. 23 van de Alg. Politie Verordening. Dat verbiedt bestuurders van vrachtwa gens, aanhangwagens en bussen die langer zijn dan 6 meter die binnen de bebouwde kom te parkeren. Voor voor de recreatie bestemde voertuigen als caravans en voor boot- en paarde- trailers werd in het artikel de bepaling opgenomen dat die niet langer dan drie dagen achtereen op dezelfde plaats binnen de bebouwde kom geparkeerd zullen mogen worden. Wanneer in de loop van deze week bij de invalswegen naar Middelhamis en Sommelsdijk de borden zullen zijn aangebracht die op bovenbedoelde ver boden wijzen, dan zal vanaf 1 sep tember door de politie verbaliserend worden opgetreden. Tijdens een nach telijke ronde vorige week werden 23 caravans genoteerd, voorts een aantal te lange aanhangwagens en een aantal boottrailers. Wie mocht twijfelen of de verordening ook op zijn gerij van toe passing is kan daarover bij de politie informatie inwinnen. Parkeerplaatsen zullen van caravans moeten worden vrijgemaaict. B lijkens punt 25 van de raadsagenda voor a. s. donderdagavond wordt de raad van Goedereede die avond gevraagd voor de gebieden de Punt, de binnenzijde van de Brouwersdam en de Kabbelaarsbank een voorbereidingsbesluit vast te stellen i.v.mde aanleg van een spoorlijn!! Geen recreatielijn vanuit de Randstad die drommen dagjesmensen naar het strand zal brengen maar de tramlijn van de Stichting RTM die nu nog in Hellevoetsluis dienst doet voor het materieel van het Rijdend Tram Museum (RTM!). Voor de activiteiten van de RTM, o.a. de exploitatie van een stuk tramlijn, is in de huidige plaats van vestiging Hellevoetsluis nauwelijks ruimte meer beschikbaar. Het bestuur van de Stichting zou dat spoor nu graag gereahseerd zien tussen de Kabbelaarsbank en de Punt te Ouddorp langs de binnenkant van de Brouwersdam, met fraai uitzicht uiteraard op de Grevelingen! Op de Kabbelaarsbank zowel als op de Punt wordt een perron gebouwd; er zullen geen overige haltes komen. B en W stellen de raad voor aan het verzoek van de Stichting RTM medewerking te verlenen. Een van de velen die met de kornet van de lijn in Ouddorp in z'n schik zou zijn is zeker oud-machinist Toon Guérand uit Middelhamis. Zaterdag was hij te vinden op het terrein van Hernesseroord, op de bok van een miniatuurlocomotief die daar de hele dag rondreed op verzoek van de modelbouwvereniging ,,Flakkee" die die dag een welgeslaagde manifestatie hield. - Oplichting videobanden Namens een filmverhuurbedrijf deed een inwoner van O. aangifte terzake oplich ting van 28 videobanden. Op vertoon van een legitimatiebewijs, dat later vals bleek te zijn, werden op 20 augustus 1986 28 videobanden verhuurd aan een tot nog toe onbekend gebleven man. Eerst later bleek dat er gebruik was gemaakt van een vals legitimatiebewijs. De videobanden heb ben een waarde van ca. 7500 gulden. - Hond achter schapen Een hond van een inwoonster van H. bleek op 23 augustus achter de schapen aan te zitten die op de Zeedijk onder de gemeente Nieuwe Tonge liepen. (Batten- oord). Een schaap was al in het achter been gebeten, een aantal schapen was uit angst een sloot ingelopen. Het duurde vrij lang eer alle schapen weer bij elkaar gedreven waren en uit de sloot waren gehaald. Hondenbezitters worden er nog maals op gewezen dat dit geval niet op zichzelf staat. Het komt regelmatig voor dat honden achter schapen aan gaan met alle gevolgen van dien. Nu kon de hond nog worden achterhaald, dat is in vele gevallen niet zo en de schade is vaak groot. - Aanrijding met vier gewonden In de nacht van 24 augustus vond op de Westdijk te Dirksland een eenzijdig on geval plaats waarbij vier personen ge wond raakten. Een inwoner uit Oude Tonge, gen. J. M. reed met zijn auto over die weg. In een bocht raakte hij kennelijk de macht over het stuur kwijt en botste vervolgens tegen een boom. De bestuur der zat bekneld in de ernstig beschadigde auto en moest door de brandweer van Herkingen en Melissant worden bevrijd. In de auto zaten nog drie passagiers, zijnde een inwoonster uit Melissant eri twee uit Oude Tonge. De chauffeur met twee passagiers werden per ambulance naar het ziekenhuis in Dirksland vervoerd, een passagier kon na behandeling van een ter plaatse aanwezige arts, naar huis. - Loslopende schapen In de nacht van 23 augustus werden op de Boezemweg te Dirksland een aantal scha pen aangetroffen. Deze beesten waren kennelijk uit een weide gebroken. Daar op dat tijdstip geen eigenaar bekend was werden de beesten ondergebracht bij een in de nabijheid wonende landbouwer. Eerst later bleek dat dè schapen eigendom waren van een inwoner uit Dirksland. Hij had inmiddels de vermissing geconsta teerd en was op zoek gegaan naar zijn beesten. - Diefstal Op de Brouwersdam werd de afgelopen week een windzak gestolen. Een gedeelte van de mast werd afgezaagd, waarna de windzak werd meegenomen. Op een camping te Ouddorp werd vanaf een motor met zijspan een chromen uit laat en een windscherm ontvreemd. Totale waarde: 1.900,-. Afgelopen zaterdag werd op de Brouwers dam een surfplank ontvreemd van het merk Aquata Custom Made. De surf plank lag op het dak van een auto en werd meegenomen toen de eigenaar even weg was. - Diefstal traktor Vanaf een perceel bouwland aan de Scharrezeeweg te Stellendam werd de af gelopen week een blauwkleurige traktor, merk 6610 Ford ontvreemd. Dagwaarde van de traktor: 40.000,-. - Hond bijt kippen en konijnen dood In de nacht van vrijdag op zaterdag wer den te Ouddorp op 3 plaatsen in totaal 23 kippen en 3 konijnen doodgebeten door een losgebroken herdershond. Van een hond van een inwoner uit Ouddorp werd een braaktest afgenomen waarbij de no dige haren, veren en vlees tevoorschijn kwamen. Totale schade 5 30,-. - Inbraak garage Buys Woensdagnacht werd ingebroken in de garage van Ton Buys aan de Stationsweg te Oude Tonge. De dader(s) verschaffen zich toegang door het forceren van een deur waarna uit een drietal auto's met geweld de geluidsinstallatie werd weg genomen. De schade bedraagt enige dui zenden guldens. - Vernieling banden personenauto Van een op het parkeerterrein van het strandje „De Banaan" op het Hellegats- plein geparkeerde personenauto, werden door onverlaten drie van de vier banden lekgestoken. De eigenaar van de Opel Kadett personenauto, een 24-jarige in woner van Rotterdam, was aan het vissen, toen deze woorden kreeg met de stuurman van een voorbijvarend bootje. Deze man voer over de vislijnen van de Rotter dammer. Pas bij terugkomst later op de dag, bleek dat de autobanden waren lek gestoken. Een onderzoek wordt ingesteld. - Vernieling personenauto Van een in de Irenestraat in Ooltgens- plaat geparkeerde personenauto, eigen dom van een 28-jarige inwoonster van die plaats, werd de lak zodanig beschadigd door het leegspuiten van een spuitbus verf, dat de eigenaresse met een schade van 2000,- bleef zitten. Van de dadels) ontbreekt elk spoor. Op vrijdag 29 en zaterdag 30 augustus houden wij in Dirksland. Wij tonen U ons volledige programma van kunststof ramen en deuren. Openingstijden: van 10.00-18.00 uur U bent van harte welkom stuur mij geheel vrijblijvend uitgebreide dokumentatie over het Weru systeem. Naam: Adres: Postkode plaats: Deze bon opsturen in een ongefrankeerde envelop naar het Weru vakbedrijf, antwoordnr. 352. 3240 WG Dirksland. Ter gelegenheid van het 100-jarig be staan van de Kon. Fanfare „Apollo" te Goedereede, zal op 30 augustus a.s. een muziekdag worden gehouden. PROGRAMMA: 14.00-15.00 uur: Muziekvereniging „Apollo", Nieuwe Tonge - marsen. 15.00-16.00 uur: Muziekvereniging „U.D.I.", Ooltgensplaat - concert. 16.00-17.00 uur: Muziekvereniging „Apollo", Nieuwe Tonge - concert. 17.00-18.00 uur: Jeugdorkest „ApoUo", Goedereede - concert. 18.00-19.00 uur: Pauze. 19.00- 19.30 uur: Kon. Fanfare „Sempre Crescendo", M'hamis - marsen. 19.30-20.30 uur: Brassband „Concordia", Ouddorp - concert. 20.30 - 21.30 uur: Kon. Fanfare „Sempre Crescendo", M'hamis - concert. N.B. De concerten worden gegeven op de Markt en het marsen is vanaf Vereni gingsgebouw „Oostdam".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1