V Garage KNÖPS B.V. ooitgenspiaa, NJeuwo kookfabrlBk van de Ruiter heeft een „bakstraat" van 60 meter lengte Ambulance alarmering op Goeree Overflakkee nog dit jaar vla A.P.C. Rijnmond Een zorgzame maatschappij flomeSemoH isser VAN STOPPEN TOT STOOTIJZERS XiM nm hudnredttse Ouddorp heeft Clir. Mannenkoor Jubilate Deo" Onze SHOWROOM Dirkslands Bouwbedrijf gaat poiitiebureau te Rotterdam bouwen Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen-Hesselink Werkloosheid op Fiakkee In juli toegenomen ARENSAiAN 59e Jaargang No. 5524 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief SEIZOEN OPRUIMING I -----------------------O Ja JVC Newvicon camera ƒ2750,- NU ƒ1695,- JVC Camcoder 15 Lux ƒ5520,- NU ƒ2995,- JVC portable videorec. ƒ2980,- NU ƒ1895,- »:;ËiJGEC>T TALBOT Au tobedrijf Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 op vrijdagavond tot 9 uur ge is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend RENAULT-dealer voor Meer melkschapen bij Zeeuwse landbouwers Dirksland, 01877 - 1357 Arensman levert alle machines en gereedschappen voor hout- en metaalbewerking, weg- en waterbouw, woningbouw en de agrarische sector. en... Arensman heefteen eigen service-afdeling Kaai 5, Sommelsdijk, tel. 01870 - 6500 VRUDAG 22 AUGUSTUS 1986 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Na de Tweede Wereldoorlog nam het aantal geboorten sterk toe. Dat valt te begrijpen na zo'n lange, bange periode. De toename was zo frappant dat zelfs gesproken wordt over de na-oorlogse ge boortegolf. Die generatie heeft veel aan dacht gekregen. Dat kon ook. Zij groeide op in een maatschappij met toenemende welvaart. Veel barrières werden geslecht. Te denken valt aan de toenemende deel name aan het vervolgonderwijs, aan het zich ontwikkelende stelsel van sociale zekerheid, aan de democratiseringsgolf en zo meer. Meer welvaart, meer mogelijk heden. Minder ontbering, althans verge leken bij de vorige generatie. Daarbij de toename in de mogelijkheden van de com municatiemiddelen waardoor de wereld kleiner" werd en de üonge) mens makke lijker te bereiken viel. En te beïnvloeden. Een nieuwe markt ontwikkelde zich met eigen vragen, eisen, gewoonten, geënt op een eigen cultuur. In kleding, gedrag, inzichten enz. onderscheidde deze gene ratie zich van de oudere. Naar alle kanten; van nozems en kabouters tot maatschap pij vernieuwende stromingen in de politiek zoals Nieuw Links en D'66. Het is de generatie die misschien wel het meest heeft kunnen profiteren van de welvaarts staat. Een staat met zorg voor het individu. Zoals we dat wel eens zeggen.... van de wieg tot het graf. Die generatie van toen leverde de smaak makers van vandaag. Zij oogsten daarbij veel van wat toen gezaaid werd. Demo cratiseringsprocessen die toen bevochten werden zijn nu gemeengoed. Het emanci patieproces gaat door. Ook op religieus gebied. De theologie die zich toen ont wikkelde versloeg zijn duizenden. Een mensgerichte theologie-horizontaal. En daarmee kon het proces van verwereld lijking toenemen. Oude inzettingen wer den disentabel gesteld, nieuwe ingevoerd. Er werd geëxperimenteerd. Alternatieve samenlevingsvormen waren (mede) het resultaat. Dat kon allemaal omdat er financiële mogelijkheden waren. Dat kon allemaal omdat de tijd rijp was. Dat kon omdat bijbelse normen werden ingeruild voor produkten van eigen makelij. Het is interessant om na te gaan hoe de generatie die toen 20 jaar ouder was dat allemaal in de loop van de jaren ervaren heeft. Of de veranderingsprocessen daar net zo verlopen zijn, zo fundamenteel. We zijii geneigd nee te zeggen, er is immers sprake van een generatiekloof Of geldt dat niet voor alle gevallen? Zijn de generaties op het gebied van met name het gedrag en de gedragsregels naar elkaar toegegroeid? In ieder geval kan gesteld worden dat de zestigers (en ouder) letterlijk en figuurlijk gevochten hebben voor de verworven heden van de na-oorlogse generatie. Dat hebben zij gedaan volgens hun normen en waarden. Ook zij hebben de toename van de welvaart ervaren. Vanuit de vooroorlogse situatie is het te begrijpen dat zij wellicht gevoeliger waren voor de materiële welvaart dan hun kin deren. Zij hadden andere tijden gekend. Dat mag zo men kritiek heeft niet vergeten worden. Ook niet dat de hier boven geschetste maatschappelijke ver anderingen alleen maar mogelijk waren omdat zij er de materiële basis voor leg den. Het is bijbels als we stellen dat ouderen (ouders) Zich schatten verga deren voor hun kinderen. Het wordt ook wel eens anders gezegd: er wordt geïnvesteerd in de kinderen. Voor de oude dag. Om dan opgevangen, ver zorgd te worden. Globaal genomen was dat altijd zo geweest. Talloos zijn de culturen waarin de zorg voor het zwakke, het zieke en de oudere vanzelfsprekend (was) is. Daar waren de structuren ook naar: het gezin, het dorp, de kerkelijke gemeente, het kruiswerk enz. De zorgmaatschappij riep echter het beeld op dat degenen die het nodig hebben toch wel aan hun trekken zullen komen, zeker als het materiële hulp betreft. Verder heb ben de veranderingen in zeden en ge woonten (dus in de regels) ook een ander Voor iopkw»l/te n voordtlige prijzen. FOTO - FILM - REPORTAGE - VtOEO - COMPUTER ^JJI..I.Il.!«ii» Wnat/»*! 35 Molantvcg 4 - OuMorp Telefoon 01878-J6I2 en 2120 Fili—I Ren«a« Prinahop - Hogataom 173 -. TtttioonOt 116-2400 mensbeeld teweeg gebracht. Er wordt gesproken over het IK-tijdperk, waarin het individu wordt teruggeworpen op zich zelf (Groeps)egoïsme is dikwijls het ge volg. Voor geld is alles te regelen. Zolang het er is. En het is er niet meer, terwijl de na oorlogse golf langzaam in leeftijd op schuift. De planners zien de problemen in de nabije toekomst dagen. Een steeds kleinere beroepsbevolking die de finan ciële zorg moet dragen ook van een toe nemend onderdeel. Prioriteiten worden verschoven. We zien dat momenteel ook in de politiek gebeuren. De aandacht voor de jongeren wordt ingewisseld voor die voor ouderen. Dit zijn maar een paar opmerkingen. Ze doen beter begrijpen waarom dit kabinet met name minister Brinkman op roept tot een zorgzame samenleving. De mensen de generaties moeten weer oog voor elkaar krijgen. En zorg. Nu gaat het niet over het copiëren van eerdere toestanden, wel over wat wij voor elkaar over hebben. Van ik naar wij. In het gezin, de wijk, de buurt, de kerk, de familie. Dat moet. In een zorgzame maatschappij. Dat mag ook maar dan niet alleen omdat om bij het voorbeeld te blijven ouderen zoveel „investeerden", wel om dat de zorg voor elkaar een regelrechte afgeleide is van het gebod de naaste lief te hebben als onszelf Een zorgzame maat schappij ka: 1 daar niet zonder. Daaromzal zij slechts echt slagen na een wezenlijke herijking vin het maatschappelijke nor menpatroon. PORTABLE VIDEO APPARATUUR 10 Lux met datum en titelgenerator vooraOe zefcerheid! VINGERLING 3-MIDDtLHAHNIS-TEL 01870-2518 m y Kasta Tel. ■VIIDI njelaan 41-43 31870 - 3094 )ELHARNIS stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Onderde naam Jubilate Deo is op zater dag 9 augustus in Ouddorp een Chr. Mannenkoor officieel opgericht. In april van dit jaar is men op initiatief van een aantal mannen met het koor van start gegaan. Dat het koor in behoefte voorziet is duidelijk, aangezien het leden aantal reeds tot 52 is gestegen. Het koor stelt zich ten doel het be oefenen van de zangkunst tot eer van God, door het zingen van psalmen, lofgezangen en geestelijke liederen. Het koor staat onder leiding van de bekende dirigent J. Bezuijen uit Ouddorp. Met ingang van zaterdag 23 augustus 1986 repeteert het koor om de veertien dagen in het Nederlands Hervormd Ver enigingsgebouw „Eben Haëzer" aan de Preekhillaan te Ouddorp. Aanvang van de repetities 17.45 uur en einde 19.45 uur. Nieuwe leden, mannen vanaf 16 jaar, zijn van harte welkom tijdens de repetities. Nadere informatie kan worden verkre gen bij de secretaris van het koor, J. de Vogel, Jongkoenstraat 10 te Goedereede, tel. 01879-2501. o LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Afgelopen dinsdag, 19 augustus j.l. is op het kantoor van Gemeentewerken Rot terdam aan het Marconiplein in Rotter- dam-Alexanderpolder de aanbesteding ge houden voor het bouwen van een politie bureau, kompleet met kantoren en verblijf- cellen, aan de Beverwaardseweg in de Gemeente Rotterdam. Het Dirkslandse bouwbedrijf MANS' AANNEMINGSBEDRIJF B.V. was de laagste inschrijver op het projekt en heeft reeds mondeling opdracht voor het werk gekregen. Mede was de reden voor deze snelle gunning, dat Bouwbedrijf Mans momenteel in opdracht van de Ge meente Rotterdam een Basisschool bouwt in Rotterdam-Zuid. Dit projekt verloopt naar volle tevredenheid van de opdracht gever. Het betreft een bouwwerk in 3 bouw lagen. Het gebouw zal gaan stutten op een konstruktie geheel opgetrokken uit be tonnen kolommen. Er komen ruim 50 celverblijven in het bureau, 5 kantoren en voor het overige vergaderruimte, sanitaire verblijven en werkplaatsen. Het totale vloeroppervlak bedraagt ruim 6250 vier kante meter. Met de bouw gaat een bedrag van ettelijke miljoenen gulden gemoeit. Het Dirkslandse bouwbedrijf dat mo menteel ruim 90 medewerkers in dienst heeft, is uiteraard verblijdt met deze eer volle opdracht. Met het werk zal begin oktober worden aangevangen. De in eerste instantie ge plande opleveringsdatum is over circa één jaar. Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 De ondernemers van de Ruiter's bakkerij b.v. te Ooltgensplaat, de broers Bob en Kees de Ruiter, die in 1978 het bedrijf van hun vader Jo de Ruiter overnamen en sindsdien succesvol hebben voortgezet, hebben terwille van de verdere uitbouw van hun bedrijf niet geschroomd een mi^oenen- investering te plegen. Ze bouwden aan de Dorpsweg, op het Industrie terrein „Weipolder" een nieuwe fabriek die een, voor flakkeese begrippen, imposante lengte van tachtig meter kreeg waarvan zestig meter in beslag wordt genomen door een zó lange bakstraat/tunneloven waarop, als 't moet, per dag een half miljoen speculaasjes knappend bruin gebakken worden In de vorige fabriek, sinds 1966 geves tigd aan de Pieter Biggestraat was hét behelpen geworden; er was ruimtegebrek en er kon niet écht efficient meer gewerkt worden terwijl het bedrijf bovendien, in de woonomgeving daar, ook nog wat milieu- „lastig" was, reden waarom de verhuizing door het Gemeentebestuur werd geënta meerd. In de Weipolder werd een nieuwe plaats van vestiging aangewezen waar de grondlegger van het bedrijf dhr. Jo de Ruiter vorig jaar november de eerste paal sloeg.... Iimiiddels is de nieuwe fabriek er gerea liseerd en in gebruik genomen, qua grootte aangepast aan de ovencapaciteit. Niet meer de traditionele oven met de al even traditionele bakplaten, maar een oven straat met een nuttige baklengte van 60 meter, verhit door een 90 tal branders, De schapenteelt speciaal van het Zeeuwse melkschaap zit na 1984 opvallend sterk in de lift. Dat is voor een groot deel te danken aan de vraag naar schapenkaas door Duitse en Franse toeristen in Zeeland, voor de boeren vormt het maken van schapenkaas een welkome bij verdienste, als de andere produkten weinig opbrengen en dat was de laatste jaren het geval. Nadat twee jaar geleden nog slechts 12 ge registreerde schapenmelkers in Zeeland over waren besloten deze de Vereniging het Zeeuw se Melkschaap op te richten. Er kwam een stamboek en dat werkte stimulerend op de houding van melkschapen. Er is nu ook vraag naar melkschapen uit het buitenland (Engeland, Frankrijk, Duitsland en Italië) zodat ook de export van deze dieren een bron van inkomsten voor de landbouwers in de toekomst kan worden. De tunneloven in beeld; links Bob de Ruiter, rechts van hem vader Jo de Ruiter die bijzonder met zijn zoons meeleeft! goed voor een capaciteit van 45 000 specu laasjes per uur, aan de vervaardiging en aan het inpakken waarvan 10 man perso neel te pas komt. De speculaasjes maken een tocht door de tunneloven van 16 minuten in welke periode ze van deeg tot een knapperig koekje zijn geworden. De oven is een zgn. staalbandoven waarom er geen bakplaten meer nodig zijn. Het „Gouden Speculaasje" is het hoof d- produkt van de Ruiter's bakkerij. Ze wor den niet alleen in Nederland gretig ver orberd maar ze gaan ook ver over de grenzen zodat flakkeese emigranten in Canada in hun supermarkt een flakkees speculaasje kunnen kopen! De heren de Ruiter houden volgende week zaterdag open dag bij welke gelegenheid het bedrijf in volle gang zal zijn. Er wordt op veel belangstelling gerekend en op een vrien delijke ontvangst mag iedereen rekenen! Omdat Goeree Overflakkee qua inwonertal niet voldoet aan de daartoe in de WVG (Wet Voorzie ningen Gezondheidszorg) gestelde limiet zal er voor de regeling van het ambulancevervoer op Flakkee géén eigen CPA (Centrale Post Ambu lancevervoer) mogen worden gesticht Dat heeft de bestuurderen van de in 1977 gestichte „Gemeen schappelijke regeling centrale post ambulance ver voer Goeree Overflakkee" genoopt aansluiting te zoeken bij de CPA Rijnmond met welke op 10 maart een Werkovereenkomst werd aangegaan die in de loop van dit jaar gestalte zal krijgen door de invoering van een alarmnummer via 't welk voor taan het ambulancevervoer op Goeree Overflak kee op gang gebracht zal worden. De in Rotterdam gevestigde CPA Rijnmond heeft maar liefst 80 telefoonlijnen beschikbaar waarvan een deel een rechtstreekse verbinding geeft met o.a. politie en zieken huizen. Voor Goeree Overflakkee heeft de CPA Rijnmond voldoende mobilofoonfrequentie beschikbaar om direct verbinding te leggen met politie en ambulances die onder weg zijn; voor de CPA Rijnmond inmiddels meer dan gesneden koek.... Zij verwerkt jaarlijks 80.000 verzoeken om een ambulance hulp warvan er zo'n 70.000 worden gehonoreerd. Van de 750 ambulances die ons land telt heeft de CPA Rijmnond er 70 operationeel; op Goeree Overflakkee zullen de drie bestaande ambulances in bedrijf blijven. Maandagavond, op de toen in Dirksland gehouden voor lichtingsbijeenkomst aan alle betrokkenen werden door de heren Alblas en dokter Hart resp. de technische en me dische aspecten van de ambulancedienst toegelicht. Overi gens wordt met de direct betrokkenen de wijze van samen werking nog nader uitgediept. Duidelijk werd dat het hele berichtenverkeer dat via de APC Rijnmond loopt sterk is geautomatiseerd, zo zelfs dat op elk moment bekend is welke ambulances zich waar bevinden via een codering die door de ambulances wordt doorgegeven. Het maakt het de APC mogelijk bij calamiteiten de dichtstbijzijnde ambu lance te alarmeren. Er wordt overigens door de APC Rijimiond meer verzorgd dan alleen het ambulancevervoer. Er wordt ook een regis tratie bijgehouden van de beschikbare hartbewakingsbed- den en de APC heeft de zgn. „free-call" ingevoerd voor hartpatiënten die a.h.w. een volgende hartaanval aan voelen komen. Voor hen is er een directe telefoonlijn via welke ze hulp kunnen vragen. Op Goeree Overflakkee is in de maand juli de werkloosheid gestegen, zowel bij de mannen als bij de vrouwen. Het aantal mannelijke werklozen liep met 62 op tot 667 (6,9%). Het aantal vrouwelijke werklozen steeg met 82 tot 404 (10,9%). Het totaal aantal werklozen kwam daarmee op 1071 of8,0%.(Eind juni was ditnog 927 of 7,0%). Alleen de categorieën ,,6 tot 12 maanden" en de „langdurig werklozen" namen heel licht af; de andere categorieën groeiden, waarvan de categoriekorter dan 3 maanden" het sterkst. De categoriekorter dan 3 maanden": +137 tot 353; de categorie „3 tot6 maanden": -1-18 tot 161; de categorie „6 tot 12 maanden" liep met 8 terug tot 167 en de „langdurig werklozen" met 3 naar 390. professional equipment

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1