Bananeschil lijkt goede bemesting VDorZONNEBLOEiVIEN.... TAALPRAATJE Kenia-broodjes: nieuwe broodsoort ten bate van ontwikkelingsbulp Meldingen botulisme De slikken van Flakkee Dirkslands Mannenkoor kent grote bloei Zwemwatertelefoon slaat aan Rondrit iJsselmaer Bestrijding Ideine criminaiiteit Poëzie-Binnenmaas '86 Chemie en landbouw steeds nauwer verweven Stijgende benzineprijs geeft al extra inkomsten De regenjas moet weer waterdicht DEUR Nederlandse bakkers exporteren vakkennis Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' VRUDAG 22 AUGUSTUS 1986 De zonnebloem van de fam. Robijn uit Herkingen die de 3.50 meter bereikte en die j.l. dinsdag op de voorpagina van onze krant prijkte blijkt nog maar een beginneling te zijn bij de kolossaal hoge plant die dhr. Knol uit de Pr. Hendrikstraat te Middelhamis' in zijn achtertuintje heeft. Voor de foto nam dhr. Knol naast de plant plaats en men ziet dat die aanzienlijk méér dan 's mans dubbele lengte meet. De teelt van zonnebloemen is dhr. Knol tot een hobby geworden, daartoe geïnspireerd door zijn vader die er zich ook mee bezig hield. Duivenmest en bananeschillen zijn de meststoffen die de plant kennelijk bij de onstuimige groei hebben geholpen. De hoogste plant en bloem hebben een hoogte van 4.30 meter bereikt en wie ziet kans daar nog boven uit te komen? t0i'f^jll^^r»»>rxii^^^^r^>i*'t^^^^r»fM'Ma^ 840M Zaterdagavond, 6 september, wordt in Mijnsheerenland, op het terrein van „Het Hof van Moerkerken" aan de Binnen maas, in grootse stijl een poëzie-festival gehouden. Een immense tent wordt daar toe neergezet en de volgende dichters zijn uitgenodigd vanuit eigen werk te lezen: Jan Eykelboom, Hans Warren, Eddie van Vliet, Tom Lanoye, Dick Hillenius, Frank Koenegrach^ Jana Beranova, As- trid Roemer en uit de regio: Anneke Korporaal en Teunie (Fenny) Knöps (met Flakkeese gedichten). De presentatie is in handen van de burgemeester van Crom- strijen: dhr. E. W. H. Broekhuis. In de jaren '80 van de vorige eeuw verbleef de dichter Frederik van E eden veelvuldig op het landgoed: „de Hof van Moerkerken". Hij schrijft hierover in augustus 1885 aan zijn vriend en dichter Albert Verwey: „Een groot gedeelte van mijn tijd ben ik op het water, in de boot. Het is een groot water, met hoog en dicht riet aan alle oevers en alleen een molentje of een torentje in 't verschiet Het is er groot en geheimzinnig en de wind en het riet fluisteren er eeuwig met elkaar. Wij eten 's middags de visch, die wij des morgens vangen, en de vruchten pluk ik in den moestuin zelf van de boomen, er zijn alle mogelijke vruchten en dieren. Vanmorgen deed ik met Martha een ont dekkingsreis in een kreek, waar de boot nauwelijks voort kon door 't groen en wij brachten groote pruimen en peren mee, die aan de takken over 't water hingen. Er vloog een schitterend blauw ijsvogeltje en wij voelden ons als op een onbewoond eiland". Wie nu, in augustus 1986, goed rond kijkt ziet dat het decor in honderd jaar weinig veranderd is. Misschien is het nu tijd om opnieuw poëzie toe te voegen aan de geschiedenis van dit huis. Aanvang: 20.15 uur. Entree 12,50 (CJP, 65+10,-). Vanaf Mijnsheeren land (afslag Oud-Beyerland) is een weg- bewijzering aangebracht Beeldenroute In de week voorafgaande aan het Poëzie- gebeuren is op het terrein van ,,de Hof van Moerkerken" een route uitgestippeld waarlangs werken van verschillende beel dende kunstenaars te zien zijn. De route voert door een prachtig stuk natuurschoon en is geopend van 14.00 - 20.00 uur. Zaterdag, 6 september van 14.00 - 17.00 uur. Toegang gratis. Gegevens over deelnemende kunste naars zijn verkrijgbaar bij binnenkomst van de Beeldenroute. Bij de provincie Zuid-Holland zijn tot nu toe 2170 gevallen van mogelijke botulis- meslachtoffers gemeld. De warme zomer van 1986 heeft bij de watervogels aan zienlijk meer slachtoffers gemaakt dan de relatief koele zomer van 1985, toen in dezelfde periode maar 456 meldingen bij de provincie binnenkwamen. Bij de 75 tot nu toe onderzochte vogelkadavers blijkt in 54 gevallen botulisme de doodsoorzaak te zijn. Botulisme is een besmettelijke vorm van voedselvergiftiging waaraan vooral watervogels en vissen kunnen sterven. Zodra de temperatuur zomerse waarden bereikt, wordt de kans groter dat de ziekte toeslaat. De bacterie die de ziekte ver oorzaakt vermenigvuldigt zich namelijk veel sneller bij hogere temperaturen. Vooral bij eenden maakt de ziekte veel slachtoffers. Vijfennegentig procent van de slachtoffers valt onder deze vogelsoort. Bij de resterende meldingen gaat het onder andere om meerkoeten, waterhoentjes en meeuwen. Van de verschillende botulis- mevormen is overigens alleen het voor mensen ongevaariijke type C aangetroffen. hoe sloegen haog de golven êêrst over dit stille, stille land de zoute aedem van de zèê ofgesneeje deur 's mensenhand 't waeter ontblootte een geheim èêuw nae èèuw bewaerd wat gewin deezgróóte schat een paerel deur de zèè gebaerd nog hóór 'k de golven slaen in de schelpjes tussen 't gras asofze laete wete dat èèrder nog de zèè hier was T. Knöps f Toen ruim 3 jaar geleden (in april 1983) het Dirkslands Mannenkoor voor de Ie maal in vergadering byeen was in vere nigingsgebouw Rehoboth in Dirksland, kon de oprichtingscommissie niet ver moeden welk een vlucht dit nieuwe koor zou gaan nemen. De eerste avond werd het koor gestart met 47 leden wat bin nen 1 maand al doorgroeide naar een bestand van 75 leden. Dat er behoefte was aan een mannenkoor dat uitsluitend psalmen en geestelijke lie deren zingt in de hollandse taal, heeft de verdere groei van het koor onomstotelijk bewezen. Na 3 jaar mag het koor zich verblijden in een ledental van 124 mannen en jongens wat een enorm volle koorklank tot gevolg heeft Onder leiding van dirigent Dinant Struik en de vaste organisten Martin Mans en Ab Vroegindeweij heeft het koor al diverse uitvoeringen gegeven in de kerk van de Gereformeerde Gemeente te Dirksland en ook op andere plaatsen. Zo werd gezongen in de Doelen in Rotterdam er werd medewerking verleend aan zang avonden in Goes, Krabbendijke, Nieuwe Tonge, Rotterdam, Den Haag enz. Om ook in de regio uitvoeringen te kunnen verzorgen in diverse tehuizen (waarvoor het koor vanzelfsprekend te groot is) is besloten een zgn. deelkoor op te richten van plm. 60 leden waarmee het koor ook in bejaardentehuizen en inrichtingen kan gaan optreden. Tevens staat er voor 10 oktober een bandopname op het program ma in de evangelisch lutherse kerk te Den Haag. Deze bandopname van uitsluitend kerstiiederen zal vanaf begin november in de vorm van een cassettebandje te koop worden aangeboden. De opbrengst hier van is bestemd voor de gehandicapten zorg. 16 augustus j.l. zijn de repetities voor het nieuwe seizoen weer gestart. Deze worden gehouden op zaterdagavond van 17.45 uur tot 19.45 uur in vereni gingsgebouw Rehoboth van de Gerefor meerde Gemeente te Dirksland en wel 1 maal per 14 dagen. In de praktijk blijkt dit tijdstip erg goed te voldoen daar men er geen avond aan kwijt is. Het bestuur van het Dirkslands Man nenkoor wekt vanaf deze plaats dan ook iedere man die graag zingt op eens een bezoek te brengen aan deze repetitie avond. Het verplicht tot niets en u zult bemerken wat een voldoening het geeft zoveel mannen met elkaar te zien en te horen zingen. Bij de bestrijding van de ziekte hebben zich tot nu toe geen problemen voorge daan. Wanneer de voorzorgsmaatregelen worden nageleefd - de dieren niet voeren en dode vogels snel laten verwijderen - zullen de botulismebestrijdende instanties de situatie redelijk meester blijven, is de verwachting. Door het aanhoudend vrij warme weer blijft waakzaamheid echter geboden. Nederlandse zaadhandel in handen grote concerns Vrijwel de gehele Nederlandse zaadteelt en zaadhandel, waar de beroepsmatige land- en tuinbouwers van afhankelijk zijn, blijkt stilletjesaan in handen te zijn van grote, internationale chemische concerns. Reuzen als Koninklijke Shell, British Pe troleum en de Zwitserse Sandoz-Groep hebben de afgelopen jaren Nederlandse bedrijven op dit terrein ingelijfd. Twee van de weinige resterende onafhankelijke zaadtelers en handelaren in Nederland zijn afgelopen zomer opgekocht. De West- landse zaadhandel Rijk Zwaan ging over naar British Petroleum. BP had al sinds 1982 een belang van dertig procent, maar heeft nu alle aan delen van Rijk Zwaan overgenomen. Het Westlandse zaadteeltbedrijf is naar om vang het derde van Nederland en vooral van belang voor de tuinbouwsector. Voor beroepstuinders is Rijk Zwaan de belang rijkste leverancier. Het Westduitse Hoechst-concem, ook al een chemische reus, nam deze zomer Nunhems Zaden in het Nederlandse Hae- len over. Dit is een groenteveredelings- en teeltbedrijf met afnemers door geheel Europa. Bij deze twee bedrijven werken samen zo'n vierhonderd mensen. Agrochemie De grote belangstelling van de chemie reuzen voor de Nederlandse zaadtelers en -handelaren is niet zo vreemd. Chemie en landbouw groeien steeds dichter naar el kaar toe. Er is zelfs een speciaal woord voor: agrochemie. Moleculair en celbiologisch onderzoek spelen een grote rol bij de ontwikkeling van nieuwe rassen en de verbetering van bestaande. En het zijn de grote concerns die hier een interessant werkveld zien voor hun stevig uit de kluiten gewassen researchlaboratoria. Het strekt zich niet alleen uit tot de zaadhandel. Dezelfde dochter van BP, die deze zomer Rijk Zwaan overnam, kocht tegelijkertijd voor liefst 1,2 miljard gulden een Amerikaanse firma in diervoeding op. In de totale Nederlandse zaadteelt en -handel gaat jaarlijks zo'n achthonderd miljoen gulden om. Het grootste Neder landse bedrijf (omzet 400 miljoen) is de Zaadunie uit Enkhuizen. Sinds 1980 al onderdeel van het Zwitserse farmacie concern Sandoz. Plaatsgenoot Sluis Royal, de op één na grootste van Nederland, is nog wel in Nederlandse handen. Ook onafhankelijk isBejoinNoordscharwoude. Maarsamen vertegenwoordigen ze minder dan de helft van de totale Nederlandse activiteiten op dit gebied. Die zowel naar kwaliteit als naar omvang overigens aan de Europese top staan. Wat mede de belangstelling van de chemische reuzen verklaart. Een bekend gevleugeld woord is „met de deur in huis vallen", in de betekenis van direkt en zonder omwegen de kern van de zaak melden of aanpakken. Dit gezegde is afkomstig uit de tijd dat de buitendeur rechtstreeks toegang gaf tot de huiskamer of woonkeuken. Wie zonder kloppen of onaangediend binnenkwam, viel dus let terlijk met de deur in huis. Vergelijk: de koe bij de horens pakken. Men spreekt van huisdeur, gangdeur, tus sendeur, maar ook van buitendeur, dub bele deur of vleugeldeur, vooral bij schu ren en van halve deur. Dat laatste duidt dan op een voordeur die uit twee delen bestaat, die beide open kunnen. Zo be tekende de uitdrukking „over de halve deur (onderuit) liggen" op de uitkijk liggen. „Zijn klak over de halve deur steken" werd gezegd van bedelaars. De klak was de naam van een hoofddeksel. Letterlijk: iemand zijn hoed over de halve deur voor houden, om er iets in te doen. De spreekwoordenkenner Tuinman noemt Een gouden deur aan een varkens kot. Dat wilde zeggen een misplaatste versiering, weelde. Thans verouderd en vervangen door ,,Het slaat als een vlag op een modderschuit". In Vlaanderen zei men wel ,,Open deuren waken goed". In een open huis zal men niet gauw binnendringen. De tijden zijn wat dat betreft wel veranderd, want thans laat men niet graag zijn buitendeur open, uit angst dat ongenode gasten met slechte bedoelingen binnen komen. „De deur (wijd) open zetten" betekent, de gelegenheid geven iets te doen. Tegen woordig meestal gebezigd voor minder gewenste zaken. Veel voorkomend is thans, als onderhandelingen op niets drei gen uit te lopen en er toch nog een kleine kans van slagen is „De deur staat nog op een kier". Een grappige zegswijze is ,,Zet de deur open". Dat werd gezegd als iemand een te grote en opvallende leugen vertelde of geweldig pochte. Letterlijk: de kamer is te klein voor die onzin. „De deur gaat toe, denkt nu hoe". Deze zegswijze drukte argwaan uit. Er ging in het geheim achter de gesloten deur iets onbehoorlijks gebeuren. De uitdrukking „een deur open doen om een venster te stoppen" wilde zeggen, een groter gat maken om een kleiner te stoppen. Zich in een zware schuld steken om een kleinere te kunnen voldoen. Daar tegenover staat „deur noch venster aanzien". Alle men sen zonder onderscheid des persoons de waarheid zeggen. „De deur voor iemands neus sluiten" (ook dichtgooien) betekent iemand op botte manier de toegang ontzeggen. „Aan dovemans deur kloppen" werd ge zegd als men iemand vergeefs een verzoek om hulp deed. Deze zegswijze bestaat ook tegenwoordig nog. Vroeger bezigde men daarvoor: aan een dove deur kloppen. Afkomstig vande nog oudere zegswijze: aan een dood mans deur kloppen. Bij een dode man kon men immers geen antwoord verwachten. In Friesland zei men tevens „Hij klopt niet aan de deur waar hij in wil". Dat betekende: hij gaat niet rechtstreeks, maar langs een omweg op zijn doel af Hiermee in verband stond het bekende „aan de verkeerde deur kloppen", voor zich tot de verkeerde persoon wenden, niet aan het goede kantoor zijn. In Vlaanderen kent men de uitdrukking: Achter de deur staan. Dat wil zeggen: zijn aandeel niet krijgen, er bekaaid afkomen. Bij uitbreiding zei men wel schertsend: Hij heeft niet achter de deur gestaan, toen de neuzen werden uitgedeeld. Hij is goed bedeeld en heeft een grote neus. „De deur toe doen" betekent: elke ver dere redenering overtollig maken, de be slissing is gevallen. In vroeger tijden hadden kinderen neit veel meer in te brengen dan lege briefjes. Daarvan is de zegswijze afkomstig: Je wil staat achter de deur. Met andere woorden: je hebt niets te willen, maar te gehoor zamen. De uitdrukking „een open deur intrap pen" is ontieend aan het Frans en be tekende aanvankelijk een denkbeeldige hindernis nemen. Later meer in algemene zin: overbodig werk doen; trachten me ningen ingang te doen vinden, waarover men het allang eens is. Vooral de laatste jaren is deze term weer erg in zwang gekomen. Een oude, minder bekende zegswijze was: met gesloten deur huishouden. Dat werd gezegd van een echtpaar, dat stil leefde, rentenierde. Om aan te duiden dat mensen er geen geheimen op na hielden, gebruikte men het gezegde: met open deur wandelen. We besluiten met het Chinese spreek woord „De best gesloten deur is die, welke men open kan laten". Een kwestie van vertrouwen. Zo'n open deur ging men niet ongevraagd binnen. Vergelijk het bovenvermelde: met open deur wandelen. Autobranche wijst voorstel accijnsverhoging af De Nederlandse autobranche, verenigd in de Stichting BOVAG/RAI Autobran- chebeleid keert zich tegen de nog steeds in Den Haag circulerende voorstellen tot verhoging van de accijns op motorbrand stoffen. Het idee tot verhoging ontstond enige maanden geleden bij de minister van Financiën die in de gedaalde benzineprijs aanleiding zag tot het verwerven van extra inkomsten. Bij die gelegenheid hebben BOVAG en RAI er al op gewezen dit argument volstrekt ongeldig te vinden. Jaren achtereen was immers de prijs van De eerste drie weken van september organiseren de Nederlandse bakkers een originele en doeltreffende aktie ten bate van de ontwikkelingshulp. Onder de naam „Brood voor Kenia" zal een nieuwe broodsoort, het Kenia-broodje, worden verkocht, waarvan een deel van de opbrengst wordt besteed aan de bakkersopleiding in dit Afrikaanse land. Het Kenia-broodje, dat is gevuld met cashew noten en rozijnen en door een mokka siroop een bijzondere smaak heeft, is door een huisvrouwen-panel getest. Het werd als een „verrukkelijke tractatie" gekwalificeerd. Van ieder verkocht broodje wordt vijftig cent afgedragen aan het Kenia-project. Dh is een initiatief van de Commissie Ontwikkelingssamenwerking van het Genoot schap voor de Bakkerij. In plaats van geld naar het land te sturen is in Kenia een bakkersopleiding gestart om de vaak van goede voeding verstoken bevolking vertrouwd te maken met brood. In Kenia blijkt tarwe namelijk uitstekend te groeien en de verbouw van dit graangewas neemt snel toe. De techniek van het broodbakken is met name op het platteland echter niet of nauwelijks bekend. Primitieve hulpmiddelen In maart van dit jaar is met steun van de Nederlandse bakkers te Kiambu, 15 km ten noorden van Nairobi in Kenia, de eerste bakkersschoöl geopend. Onder leiding van een Nederiandse docent. Jan Bosch, en diens Keniase collega Naftah Gichuki zijn 15 Kenianen begonnen aan de opleiding. Hierbij wordt gebruik gemaakt van primitieve hulpmiddelen zoals een half olievat om deeg in te maken. Als de leerlingen terugkeren naar hun dorp zullen zij daar immers ook moeten werken met materialen die toevallig voorhanden zijn. Het ligt in de bedoeling met o.a. de opbrengst van de verkoop van het Kenia-broodje de opleiding uit te breiden; er ligt een driejarenplan gereed dat 600.000,- kost Of het project slaagt hangt o.m. af van de verkoop van het Kenia-broodje. Het brood is voor 2,90 verkrijgbaar bij bakkers die herkenbaar zijn aan een affiche met de tekst „Brood voor Kenia". Eet smakelijk in het besef dat u mensen in een Afrikaans land helpt! Tot nu toe hebben in dit zomerseizoen ruihi 750 mensen gebeld met de zwem watertelefoon Zuid-Holland. In het va kantieseizoen 1985 draaiden slechts 30 personen dit nummer voor actuele infor matie over de kwaliteit van het opper vlaktewater in de provincie. Gebleken is dat vooral zwemmers en surfers behoefte hebben aan dit soort gegevens. Na bekendmaking van deze telefonische informatielijn (in juni 1986) kreeg de provincie de eerste weken tientallen tele foontjes per dag te verwerken. Achttien juni was met 150 bellers een absolute uitschieter. Momenteel blijft het aantal gesprekken, waarschijnlijk door het min der mooie zwemweer, beperkt tot enkele per week. De zwemwatertelefoon is bereikbaar on der 070-117550 (buiten kantooruren is een antwoordapparaat in werking). Op dit nummer kan ook de provinciale zwem waterfolder worden aangevraagd. Boven dien staan tot en met september bij ruim twintig zwemplaatsen in de provincie in formatieborden met actuele gegevens over kwaliteit, helderheid en temperatuur van het zwemwater. De lichte regenjas telkens weer laten stomen en een speciale behandeling laten geven, zodat hij waterafstotend is.... een nogal dure zaak. Die steeds weer terug komt in een land als het onze, dat met z'n zeeklimaat nogal eens een bui moet ver werken. Zélf doen, dat is in veel gevallen de oplossing. Maar.... kandiejasdanookdie speciale behandeling impregneren ge naamd krijgen? Ja. Er is namelijk een speciale spuitbus in de handel, waarmee een textiel, leer en kunsüeer kan im pregneren, waterafstotend kan maken. Er komt dan een vliesdun laagje over de stof, waarop het water als het ware blijft liggen. Dat impregneren is niet alleen voor regen jassen bedoeld. Het is ook een uitermate geschikte behandeling voor tenten, dek zeilen, schoenen, tassen, zonweringen, enzovoort. Wel is het belangrijk om de spuitbus die doorgaans om en nabij de tien gulden kost eerst even goed te testen op de binnen- of achterkant van het te behandelen goed. Het kan namelijk zijn, dat enige ver kleuring optreedt en vooral bij lichtge kleurde stoffen moet daar even op worden gelet. De drogist bij wie de spuitbus verkrijgbaar is heeft dat advies, en ook andere over het impregneren met de spuit bus, in petto. De Ned. Chr. Reis Ver. afd. Rotterdam organiseert als eerste tocht in het 2e halfjaar een rondrit IJsselmeer. Deze tocht wordt gemaakt op zaterdag 13 september a.s. We starten om 7.00 uur in Ouddorp, waar we 's avonds omstreeks 23.30 uur terug hopen te zijn. Via Rotterdam rijden we naar Noord-Holland, vervolgens - na de koffie gebruikt te hebben - rijden we naar de Afsluitdijk waar de lunch wordt ge bruikt. Aangekomen in het Friese land rijden we richting Gaasterland voor een theepauze. Vervolgens door onze twaalf de provincie Flevoland naar Harderwijk voor het diner. Na het diner snel terug richting Rotterdam - Goeree Overflakkee. De kosten voor deze tocht bedragen 67,50 voor leden en 70,- voor NIET leden. In deze prijs is inbegrepen: busrit, koffie met tractatie, lunch, diner, verzekering, adm. kosten en reisleiding. Dit is een mooie rit door een gebied dat u niet dagelijks zult bezoeken. U gaat toch ook mee??? Instapplaatsen langs de provinciale weg. Tot uiterlyk 30 augustus a.s. kunt u zich opgeven bij: Reisbureau Buysse, Middel hamis, Tel. 01870 - 2853 of bij J. J. Rodenburg, Tel. 01718 - 24041 (alleen overdag) of bij Mw. W. de Bruijn, secr. Tel. 010 - 4209434. benzine omhoog gegaan zonder dat dit voor de regering aanleiding was de be lasting er op te verlagen! Inmiddels is er weer sprake van stijgende olieprijzen. In één week worden de brand stofprijzen soms tweemaal verhoogd. Dit betekent dat de daaraan gekoppelde aard gasbaten de schatkist meer opleveren, ter wijl ook de BTW op motorbrandstoffen hogere opbrengsten geeft, aangezien die als vast percentage over de eindprijs wordt geheven. (Ter illustratie: een stijging van de ben zineprijs met 15 cent Ie vert de schatkist op jaarbasis zo'n 135 miljoen gulden aan exti-a BTW op). Bovendien ligt het in het voornemen de BTW per 1 oktober nog eens te verhogen. Door al deze ontwikkelingen zijn er geen argumenten voor accijnsverhoging meer. De provincie Zuid-Holland gaat gebie den waar sprake is van veel zogenoem de kleine criminaliteit in kaart brengen. Het gaat hier om een inventarisatie van gebieden die door velen als onveilig worden ervaren. Door te bekyken welke plannen de gemeenten ontwikkelen om deze sociale onveiligheid te verminde ren wil de provincie ervaringen op dit gebied bundelen en nieuwe activiteiten stimuleren. Onder andere op deze manier willen ge deputeerde staten (GS) een bijdrage le veren aan de bestrijding van de sociale onveiligheid in de provincie Zuid-Hol land. Vooral in de steden stijgt de kleine criminaliteit. Het aantal inbraken, vernie lingen en geweldsdelicten neemt hier toe. Dit leidt tot een groeiend gevoel van onveiligheid, vooral bij minder weerbare groepen als vrouwen en bejaarden. Het rijk heeft voor de periode 1986 - 1990 landelijk 45 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor experimenten ter bestrijding van de kleine criminaHteit De gemeenten moeten een belangrijke rol spelen bij het opzetten van, projecten. De provincies hebben een coördinerende en sthnuleren- de taak. GS hebben verder besloten die projecten, waarvan de resultaten op meerdere plaat sen m Zuid-Holland toepasbaar zijn te ondersteunen. Dit gebeurt door het los weken van rijkssubsidie en door het in brengen van kennis bij begeleiding en evaluatie van projecten. Een voorbeeld van deze werkwijze is het door de gemeen te Capelle aan den Ijssel in overieg met de provincie opgezette project hoogbouw en sociale veiligheid. Ook gaat de provincie aandacht besteden aan de mogelijkheid reeds bij planvorming rekening te houden met sociale veiligheid. Dit aspect zal een punt van overweging zijn in volkshuisvestingsplannen, streek plannen, structuurplannen en bestem mingsplannen. De komende tijd zal onder andere met de ervaring die de provincie hierbij opdoet bekeken worden hoe dit vorm kan krijgen. Dit gebeurt m nauw overieg met de ge meenten en het rijk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 10