EIIAI1DEI1-t1IEUW5 Door Stichting „Grutterswei" voorgedragen pacliter nog niet geaccepteerd TOERiSlillE: boek Calvijn, leerling en leraar van de Heilige Schrift Afgifte rijbewijzen f 24,90 Wie gaat er in Europa met vaicantie Raad Oostflakkee: Eerst informatie over event, andere gegadigden en over aangelegde kriteria „Sempre Crescendo houdt open huis Ook jonge boeren uit Z-Holland nemen deel aan de Nat. Ploegwedstrijden 1986 Boekbespreking: (slot) 2e Blad DINSDAG 19 AUGUSTUS 1986 No. 5523 HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g Heeft het bestuur van de Stichting „Grutterswei" te Oude Tonge de voorkeur voor dhr. H. J. R. Rigter te Melissant als toekomstig pachter van keuken en buffet van het Verenigingsgebouw en sporthal te Oude Tonge ontleend aan 's mans blauwe-, dan wel bruine ogen, aan zijn bedreven heid in de horeca of gewoon omdat het zo'n aardige vent is....? Het waren vragen die onbeantwoord bleven toen de raad, in de donderdagavond gehouden raadsvergadering werd gevraagd met de per 8 september a.s. aan te gane pachtovereenkomst tussen voornoemde Stichting en de heer Rigter in te stemmen. De raad deed het niet, omdat men eerst informatie wenst over evt overige gegadigden en de kriteria die het Stichtingsbestuur heeft aangelegd. Het Stichtingsbestuur zal daar niet om zichtig om worden gevraagd: „nee", zei dhr. Bamhard (PvdA): „wij wénsen infor matie die gegeven dient te worden!" Dhr. Bamhard speelde daarmee in op de op stelling van de VVD fractie die tegen het voorstel stevig oppositie had gevoerd om dat de meest relevante informatie eraan ontbrak: „....het is niet een kwestie van verzoeken", stelde dhr. v. d. Ree vast, ,,de Stichting heeft met gebruik van gemeen schapsgelden een taak uit te oefenen, maar het gemeentebestuur is en blijft de baas in deze gemeente. Als de raad dan vindt dat er informatie moet komen dan moet daar door het College een andere consequentie uit getrokken worden dan die voorzichtig aan het Stichtingsbestuur te vragen", zo nam dhr. v. d. Ree stelling tegen de toezegging van wethouder Poort- vliet (PvdA) die hij kennelijk onvoldoende krachtig vond. Weth. Poortvliet had tever geefs getracht een zo diepgaande dis cussie af te wenden door te betogen dat de raad de bevoegdheid een keus te maken in de bruikleenovereenkomst aan het Stich tingsbestuur heeft gedelegeerd. Het was pas na een langdurige discussie en enkele schorsingen dat weth. Poortvliet door de knieën ging en het voorstel werd terug genomen om in de vergadering van 11 sep tember opnieuw, maar dan met de door de raad gewenste informatie, aan de orde te komen. Het was de raad duidelijk ernst de ge wenste informatie op tafel te krijgen, waar om ook een waarschuwing van de raads- voorz. burg. de Vos niet méér dan voor kennisgeving werd aangenomen. Wijzend op de datum van 8 september waarop de pachtovereenkomst zou moeten ingaan zei de voorz.: ,,....als er op die datum niet iemand is benoemd die de verantwoorde lijkheid draagt in het kader van de drank en horecawet, dan zal ik vanuit mijn ver antwoordelijkheid voor de openbare orde niet schromen het horecagedeelte te slui ten voorzover het alcoholhoudende dran ken betreft". Dhr. de Vos noemde dat niet een dreigement-, maar een feitelijke mede deling. Het leek er op dat de vergadering op deze warme zomeravond een snel verloop zou hebben, maar bij het bovenbedoelde punt 13 kwam de kink in de kabel. Er brandden gelijk heel wat vragen los zoals die van dhr. van Dam (SGP) of er in eigen ge meente geen gegadigde kon worden ge vonden. Of er meer kandidaten waren werd door dhr. van de Ree gevraagd en beiden vroegen ook naar de aangelegde kriteria. Het waren vragen waarop weth. Poortvliet weliswaar een uitgebreid ant woord gaf maar niét het antwoord waarop met name dhr. v. d. Ree wachtte. Wel verklaarde dhr. Poortvliet dat het College over de door de raad voorgestane commerciële exploitatie van keuken en buffet met het Stichtingsbestuur in dringend van gedachten heeft gewisseld", maar dat het College zich niet heeft willen mengen in de selectiekriteria omdat het Stichtingsbestuur daarin autonoom is, waaruit de bekentenis volgde daar dus ook De mensen die in de Europese Gemeen schap hoogstwaarschijnlijk tot de vakan tiegangers behoren zijn onder de veertig jaar, inwoners van grote steden, topfunc tionarissen en werkzaam in de vrije be roepen. Wat de thuisblijvers betreft die doen dat niet uit vrije wil maar alleen maar omdat ze geen geld hebben om op va kantie te gaan. Een en ander blijkt uit het onderzoek dat de Europese Commissie heeft gedaan naar de vakanties van vorig jaar. Vorig jaar zijn in het Europa van de twaalf 56% van de burgers van 15 jaar en ouder op vakantie geweest. Maar terwijl - 85% van de mensen in leidende funkties en 82% van de werkers in de vrije be roepen met vakantie gingen, bracht slechts 25% van de boeren en vissers hun vakantie buitenshuis door. Tussen deze twee uitersten bevinden zich de kantoor bedienden waarvan 71% erop uittrok, de zelfstandigen (56%), de handarbeiders (51%), de gepensioneerden (49%) en de werklozen (44%). Aan de andere kant zijn de stedelingen in veel groteren getale met vakantie gegaan niet van op de hoogte te zijn. ,,Ik vraag de raad echter vertrouwen te hebben in het voorstel van het College, temeer omdat er een stuk rust moet komen", zo probeerde dhr. Poortvliet de tegen het voorstel ge keerde geesten te keren, maar het lukte hem niet. De oppositie bleef stevig over eind en tijdens een schorsing vonden de fracties van VVD en PvdA elkaar in de wandelgangen. Beiden besloten voet bij stuk te houden, een nieuw, langdurig, maar niet overtuigend pleit van weth. Poortvliet ten spijt. De aangelegde kriteria bleven in 't duis ter gehuld en dat namen de fracties niet, zo zou tenslotte blijken, nadat weth. Poort vliet nog een laatste poging had gedaan „de verhouding met het Stichtingsbestuur die juist de laatste tijd op een acceptabel niveau was gekomen, zo te houden". De raad bleef bij zijn wens om informatie en die wens werd door de totale raad op de CoUegetafel gedeponeerd. Twee locaties Mededeling werd gedaan van de ter inzage legging van de verzoeken om een bouwvergunning door Rijnmond Super stores b.v. voor de bouw van een super markt aan de Dabbestraat zowel als aan de Stationsweg. Door dhr. Bax werd daar over een nadere verklaring gevraagd, hem gegeven door weth. C. L. M. de Wit. Het bedrijf heeft een verzoek voor beide lo caties ingediend omdat de verzekering verlangt dat er zo snel mogelijk herbouwd wordt. Mochten er tegen de ene plaats van vestiging bezwaren rijzen die de bouw zouden vertragen, dan kan altijd nog terug gevallen worden op de oorspronkelijke* locatie aan de Stationsweg. De voorkeur gaat echter uit naar vestiging aan de Achterweg. Taxatie t.b.v. Onroerend Goed belasting De raad werd t.b.v. de 5 jaarlijkse hér taxatie voor de Onroerend Goed belasting een krediet van 74.000,- gevraagd. Dat ging niet zonder een stevige oppositie van VVD zijde. De VVD fractie zou n.l. willen dat van elke honderd vergelijkbare huizen er zes zouden worden getaxeerd terwijl het de bedoeling is dat dat per 3 op de honderd gebeurt terwille van de beperking van de taxatiekosten en de snelheid van werken. Een amendement van de VVD werd verworpen waarna de beide VVD vertegenwoordigers tegen het voorstel van het College stemden. Een krediet van 21.000,- werd be schikbaar gesteld voor de aanschaf van nieuwe brandbluspakken voor de korpsen vanDenBommelenOoltgenspiaat. Opde vraag van dhr. Bax hoe het toch komt dat kennelijk alle pakken tegelijk versleten zijn had de raadsvoorzitter een simpel antwoord: omdat ze ook allemaal tege lijk aangeschaft zijn!" Toch zal voortaan getracht worden een investering als deze meer te spreiden. Een krediet van 475.000,- werd be schikbaar gesteld voor onderhoudswerk dan de plattelandsbewoners. Van de stads bewoners ging tweederde en van de dorpe lingen slechts 45 Van de mensen die op een boerderij of op het land wonen verliet slechts 38% zijn huis voor meer dan vier dagen. Zij die jonger dan 40jaar waren gingen in groteren getale (62%) met vakantie dan oudere personen. Voor mensen tussen de 40 en 55 jaar was dat 53% en voor lieden van 55 jaar en ouder was dat 47%. Familie-omstandigheden schijnen-weinig invloed te hebben op het al of niet met vakantie gaan. Van de personen zonder kinderen of met een kind ging 56%, van de gezinnen met twee kinderen ging 60% en van de families met drie kinderen of meer ging 44%. Onder hen die niet met vakantie gingen bleef 44% thuis uit geldgebrek. Dat was vooral het geval bij de Portugezen, Ieren, Grieken, Spanjaarden en Britten. Maar daarnaast bleef circa een derde van de Italianen, Belgen en Denen thuis, gewoon omdat ze dat leuker vonden. Dan zijn er ook nog die 300.000 Luxemburgers die slechts wegens exceptionele redenen niet met vakantie gaan. De Europeanen zijn in ieder geval niet thuis gebleven uit angst voor terrorisme zoals de Amerikanen dat dit jaar deden. Weliswaar gaf 2% van de ondervraagde Italianen te kennen bang te zijn voor bom aanslagen maar in de andere lidstaten was slechts 1 zo bevreesd voor terreurdaden dat ze de vakantie maar afzegden. zaamheden aan de asfaltwegen in 1986/ 1987 en voor de aanleg van een speel- terrein in Achthuizen werd 30.000,- gevoteerd. Het zal nog worden bezien of de mogelijkheid bestaat het velds winters onder water te laten lopen zodat bij vrie zend weer een ijsbaan kan ontstaan. Beleidsplan Recreatie De raad stemde in met de gevraagde vaststelling van het Beleidsplan Recreatie. In januari 1984 werd aan het Stedebouw kundig adviesbureau Zandvoort opdracht tot de opstelling daarvan gegeven, vanuit de wens richting te kunnen geven aan wenselijke recreatieve ontwikkelingen die zich zullen aandienen en de gemeente Oostflakkee niet ongemoeid zullen laten. Vanuit de raad klonk de bevestiging dat een aktief recreatiebeleid van grootbelang is, maar in de gehouden bespreking wer den voorkeuren en bedenkingen afge wisseld. Zo vroeg dhr. L. Hokke (CDA) waar het geld voor de verwezenlijking van een aantal genoemde projekten vandaan zal moeten komen, terwijl van de zijde van de SGP, bij monde van dhr. Breeman werd benadrukt dat zijn fractie er niet voor voelt een zo veelzijdig aanbod van recrea tiemogelijkheden te creëren. Het was voor dhr. Breeman de vraag wat er in de dorpen over zal blijven van het eigen dorpsleven en de zondagsrust en evenmin was dhr. Breeman optimistisch gestemd over de voorgespiegelde werkgelegenheid: mis schien bij de Rijkspolitie omdat het politie korps uitgebreid zal moeten worden?" veronderstelde hij. Een heel ander geluid vanuit de PvdA fractie die meent dat de kleinere dorpen ten dode zullen zijn opgeschreven als daar niet wat nieuw leven in wordt geblazen, een zienswijze die door de raadsvoorz. burg. de Vos werd bevestigd: „....veel gemeenten laten de ontwikke- hngen maar over zich heen komen met het risico dat dorpen uitsterven en alle leven uit de brouwerij verdwijnt", zo lichtte hij toe, daaruit de consequentie trekkend dat er voor de dorpen nieuwe aktiviteit nodig is die via de recreatie kan worden binnen gehaald. ,,Van onszelf kunnen we over een aantal jaren niet meer rondkomen", zo legde de voorz. de raad de werkelijkheid voor. Gevraagd naar de wijze van financiering wees de voorz. erop dat er veel over gelaten zal worden aan het particulier initiatief, maar dat anderzijds de ge meente ook aan een aantal voorzieningen bij zal kunnen dragen. Het deed de raad deugd dat de voorz. een positieve mededeling had over de mogelijk heid in DenBommel het Haringvliet beter bereikbaar te naken voor de Bomme laren. Het lijkt mogelijk te worden via het gors een toegangsmogelijkheid te creëren; de kansen daarop zijn in elk geval toe genomen. Een werkgroep gaat nu proberen kon takten tot stand te brengen om via die in het beleidsplan genoemde gewenste ont wikkelingen gerealiseerd te krijgen. MIDDELHARNIS Binnenkort zal een belangrijke wijziging worden doorgevoerd in de afgifte van rij bewijzen. Tot 1 oktober 1986 geven de commissarissen van de Koningin de rij bewijzen af. Na deze datum komt die taak bij de burgemeesters van de gemeenten te liggen (mits de Wet Verlenging geldig heidsduur en decentralisatie afgifte rij bewijzen met ingang van 1 oktober in werking treedt). Dit betekent waarschijn lijk voor de burgers een verkorting van de proceduretijd. m Om de overgang van deze taak van de provincie naar gemeenten goed te laten verlopen heeft de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. S. Patijn, de gemeenten in deze provincie voor gesteld aanvragen om vernieuwing van rijbewijzen die na 15 oktober 1986 ver lopen, niet meer naar de provincie te zenden, maar door de gemeenten te laten behandelen. Nieuw is ook dat alle rijbewijzen waar van het zogenoemde „vemieuwingsjaar" na 30 juni 1986 is verstreken nu kunnen worden vernieuwd zonder dat opnieuw rijexamen afgelegd hoeft te worden. Deze regel geldt dus voor alle rijbewijzen die na 30 juni 1986 (zijn) verlopen. Rijbewijzen die na 30 september 1986 worden afgegeven blijven in beginsel gel dig tot de houder zeventig jaar is. Wel moet er elke tien jaar een nieuwe pasfoto op het rijbewijs komen en moeten de gegevens worden geactualiseerd. Rijden met een rijbewijs dat niet tijdig is „op gefrist" is niet toegestaan en dus straf baar. De gemeentelijke bevoegdheid om rij bewijzen af te geven betekent voor de aanvragers in de meeste gevallen dat geen geneeskundige verklaring meer nodig is en dat dus de kosten van deze zogenoemde „eigen verklaring" (f 8,50) vervallen. Zaterdag 23 augustus houdt de Konin klijke Fanfare „Sempre Crescendo" te Middelhamis open huis. Aan belangstellenden wordt de gelegen heid geboden met een fanfare-orkest ken nis te maken. Tijdens een concert kan men tussen het orkest plaats nemen en de muzikanten van dichtbij aan het werk zien. Bovendien zullen de diverse instru menten en al wat er mee samenhangt door dirigent Arie Stolk worden toegelicht. Kinderen en ouderen zijn van harte wel kom. September start ,,Sernpre Crescendo" met een nieuwe muziekopleiding. Door het ministerie van W.V.C, is in 1982 een Harmonie-Fanfare raamleerplan inge steld, de HaFa opleiding genaamd. Be doeling hiervan is dat met ingang van 1986 de opleiding van muziekleerlingen onder dit HaFa plan valt. Hiermee komt een eind aan de erkenning van allerlei soorten diploma's van ver schillende muziekorganisaties. Oktober 1985 is Sempre Crescendo" bij wijze van proef met een dergelijke opleiding gestart. Tot voor kort was het zo dat een aantal seniorleden van de vereniging veel tijd besteedden aan de opleiding van de jeugd leden. De HaFa opleiding houdt in dat les wordt gegeven door bevoegde docenten, al dan niet in samenwerking met een muziekschool. Binnenkort start Sempre Crescendo" dus met deze opleiding. Ge heel volgens de richtlijnen van het minis terie van W.V.C. Wilt u meer weten? Bezoek dan de voor lichtingsmiddag op zaterdag 23 augustus. Deze wordt gehouden in het verenigings gebouw van de vereniging ,,De Noten kraker", Jul. van Stolberglaan 17a te Middelhamis. De aanvang is 14.00 uur. Einde is ongeveer 15.30 uur. Prijs In een veld van ruim vijftig beste ploegers uit alle provincies moeten ploegspecia- listen uit Zuid Holland strijden om het Nationaal kampioenschap in drie katego- riën. Op vrijdag 12 en zaterdag 13 sepH tember organiseert de Stichting Nationaal Ploegcomité Nederland dit evenement in de gemeente Zeewolde, Zuidelijk Flevo land. Het is al voor de 34e keer (sinds 1952) dat jonge boeren en/of leden van agrarische jongeren organisaties in de leeftijd tot 35 jaar elkaar ontmoeten in een sportieve wedstrijd. Binnen de land- en tuinbouw is ploegen een zeer belangrijk onderdeel van de grondbewerking. Immers: goed ploegwerk betekent een betere water- en luchthuis- houding van de grond en daardoor hogere opbrengsten van de verschillende ge wassen. Met wedstrijdploegen wordt ge tracht depraktische vakbekwaamheid van dit zo belangrijke ploegen te verbeteren. Uiteindelijk heeft dit geleid tot een jaar lijks weerkerend evenement, waarbij naast het ploegen ook een aantal aktiviteiten ontplooid worden. Zo worden er trekkerbehendigheidswed strijden gehouden. Door middel van een theorietest en vier behendigheidsproeven met trekkers wordt een goed en veilig trekkergebruik gestimuleerd. Naast de moderne trekkers en ploegen en hun geavanceerde technieken wordt het verleden niet vergeten. Leden van de „oude motoren en trekkervereniging" houden een onderlinge wedstrijd. Hierbij komen trekkers aan de start van vlak na de oorlog. Een prachtig gezicht om die oude petroleum- en benzinemotoren van deze trekkers hun werk te zien doen. De wiimaars van de gewone ploegwed- strijd hebben hun „eindpunt" nog niet bereikt. Zij mogen volgend jaar in Oosten rijk deelnemen aan de Wereldploegwed- strijden, welke op 26 en 27 september 1987 gehouden worden. Maar voor dat startbewijs zal eerst nog de Nationale Eén van de drie recent verschenen bijbel verklaringen van Joh. Calvijn betreft de profetieën van Jesaja, en wel de hoofd stukken 1 tot en met 14. Ik zou u daaruit iets willen doorgeven. Zoals zich laat verstaan kan dat, om een indruk van de geboden commentaar te bieden, maar heel fragmentarisch en beperkt zijn. Ik zal dit keer Calvijn zelf aan het woord laten en hem zo min mogelijk in de rede vallen. In de inleiding op zijn boek geeft Calvijn aan op welke wijze hij de profetieën leest, namelijk als verlengstuk van de Wet die de Heere via Mozes had gegeven. Daaruit immers hebben de profeten hun onder richt, als rivieren uit een bron, afgeleid. Nu heeft de Wet met name drie aspecten. In de eerste plaats het onderricht hoe men dient te leven. Vervolgens bedreigingen en beloften. In de derde plaats het ver bond der genade dat in Christus gefun deerd is en alle bijzondere beloften in zich bevat. Welnu, wat Mozesaldus Calvijn heel in het algemeen had voorge houden, wijzen de profeten in het bij zonder als met de vinger en konkreet aan. Dat geldt zowel de geboden als de be dreigingen en beloften. En wat het genade verbond betreft, dat eertijds door God met de vaderen gesloten werd, daar zijn de profeten veel duidelijker in. Steeds weer opnieuw brengen zij dat de vromen in herinnering als zij hen willen vertroosten en stellen zij hun de komst van Christus in het vooruitzicht, die het fundament van het verbond was en de band van de wederzijdse vereniging van God met Zijn volk. Daarom moet de totale inhoud van de beloften op Hèm betrokken worden. Christus In Christus in Hem, de gegeyene des Vaders, de eeuwenlang beloofde Midde laar vinden wet en profeten hun doel, zegt Calvijn. Als zij van Christus wor den losgemaakt, houden we niets an ders dan inhoudsloze beelden over. Omdat Christus het doel en de ziel van de wet is, stelt alle kennis buiten Hem om niets voor. We moeten dan ook in de Schriften de kennis van Christus zoe ken. Wie in het Woord Christus niet vinden wil, zal nooit tot kennis van de waarheid komen, al spant hij zijn hele leven in om te leren. Dit nu is tevens de rode draad die door Calvijns verklaring van de Jesajaprofetie heeTi loopt. De wet en de profeten, ja het gehele oude testament, getuigen van Christus, zo laat hij zien. We moeten ze daarom lezen met het oog op Christus. Zo heeft de Heere het gewild; zo was en is Zijn openbaring. God is ons immers niet anders genadig dan door de Middelaar. In Hem liggen al Gods beloften vast (9 6). Hoe anders zou Hij met ons verzoend zijn dan door Christus? In Hem zijn immers de uitverkorenen door God in genade aan genomen. Hij zal ze goedgunstig tot het einde toe geleiden. Vandaar dat Paulus kon zeggen dat alle beloften van God in Christus ja en amen zijn. En daarom, telkens wanneer God zijn oude volk te hulp kwam, verzoende Hij Zich met hen door Christus. Hij plaatste hun de Chris tus voor ogen, opdat ze bestendig op ver- hchting zouden hopen. (7 14). God heeft Zich aan de vaderen nooit anders geopen baard dan in Zijn eeuwig Woord en Zijn eniggeboren Zoon. (6 1). Als het dan Christus is en Hij is het, uniek en exclusief! in wie de Heere zijn genadegaven schenkt, dan dienen ze ons ook tot Hem terug te leiden. De weldaden die we van God ontvangen hebben, moe ten we niet „doorslikken" zodat we ze direct vergeten zijn. Nee, wij moeten daar door onze gedachten op Christus rich ten; anders zal de vrucht daarvan gering zijn en de vreugde daarover van voor bijgaande aard. Hij moet de grond voor en de inhoud van onze vreugde zijn.()En anderzijds, wanneer er in plaats van vreugde droefheid is omdat alle wegen voor ons zijn afgesloten, laten we dan hieraan denken dat Christus Wonder lijk" wordt genoemd, omdat Zijn kracht ons begrip ver te boven gaat. En wanneer Ploegwedstrijd 1986 gewonnen moeten worden. Deelnemers: Jan Mijs, Achthuizen 24, 3256 AR Achthuizen. Arie Westdorp, Kleiburgseweg 17, 3245 NC Sommelsdijk Arie Jongejan, Eeweg 45, 3227 AH Oudenhoorn Dick Schenk, Zeedijk la", 3329 LC Dordrecht Jan de Koning, Middelsluissedijkw.z. 34, 3281 LJ Numansdorp we raad nodig hebben, laten we dan bedenken dat Hij een Raadsman" is. En als het ons aan kracht ontbreekt, dan moeten we niet vergeten dat Hij sterk en krachtig is. (9 6). Waarom worden wij anders christenen genoemd? Wel, omdat Hij ons in Zijn gemeenschap opneemt en naar de maat van Zijn gave aan een ieder uit Zijn volheid genade schenkt. De pro feet laat zien dat Christus niet met lege handen kwam, maar dat Hü goed voor zien was van alle gaven waarmee Hij ons wil verryken. En tevens dat wij van Hem zouden begeren wat ons in dezen mocht ontbreken. Want we bedriegen ons zelf, als we zouden denken iets op een andere manier van de Vader te kunnen krijgen. (11 2). Overblijfsel In de uitwerking van, het effect op de verkondiging van het Woord laat zich een scheiding zien. Hij roept wel allen tot Zich, maar het merendeel der mensen weigert zich aan Zijn heerschappij te onderwerpen. Het evangelie is een twee snijdend zwaard. Alleen maar, het ver wondt de verworpenen anders dan de uit verkorenen. In de uitverkorenen doodt het de verdorven natuur; het snijdt de boze lusten in hen weg, opdat ze een wel riekende offerande zouden zijn. Maar de goddelozen brengt het een dodelijke wond toe. (11 4). Waar geloof en ongeloof zich openbaren, voltrekt zich de schei ding. Want wie geen geloof heeft, die kan zijn hand niet tot God opheffen en daarom kan hij geen deel krijgen aan Christus. Het geloof alleen opent voor ons de deur tot het Rijk van God. (6:7). Overigens, ook de kinderen Gods hebben tegen het inwonend ongeloof te strijden. Zo vaak we beseffen dat we de werkingen van de Geest missen, moeten we onszelf beschuldigen van ongeloof Alleen het ware geloof geeft ons deel aan Christus en Zijn gaven. (11 3). God wordt gediend door het geloof en door een oprechte aanroeping van Hem. Alle ceremoniën zijn niets wanneer op rechtheid des harten ontbreekt. Deson danks zijn er die menen dat het voor hen voldoende was naar het vlees af te stam men van de heilige Abraham. Ze wilden enkel op grond van hun afkomst voor heiligen gerekend worden. Aan de hypo crieten echter wordt het vals vertrouwen ontnomen. Alleen het overblijfsel, de daartoe verkoren rest, zal uiteindelijk waarachtig op God vertrouwen. (10: 22). Deze troostwoorden, deze rijke en won derlijke genadegift die de uitgehongerden weer tot nieuw leven zal brengen, zijn niet zo maar tot allen gericht; nee, ze gelden slechts het overblijfsel, dat wonderlijk uit de kaken van de dood wordt gered. (4:2). De Heere zal de Zijnen, die de profeet hier met een klein overblijfsel vergelijkt, aan de algemene ondergang ontrukken. (19). Evenwel de uitnemendheid der Kerk is niet gelegen in haar veelheid, maar in haar zuiverheid, als God met Geestesgaven Zijn uitverkorenen schitterend en koste lijk versiert. (4:3). Troost De vromen der Kerk worden door de Heere beschermd en bewaard. Intussen wil Hij ons geloof nog wel eens beproeven, opdat we niet denken ondanks alles ge lukkig te zullen zijn. We moeten namelijk niet denken dat wij voor allerlei ellende bewaard zullen blijven, ook al staan we onder Gods bescherming. De leden van Gods Kerk lopen echter niet werkelijk enig gevaar. Laten we temidden der ellende deze troost aangrijpen en niet door ongeduld bezwijken. God zorgt voor ons, dus weten we zeker dat we veilig zijn. (14 32). Wat zal men dan antwoor den....? Dat de Heere Sion gegrond heeft, opdat de bedrukten des volks een toevlucht daarin zouden hebben. De gelovigen hebben een goede reden om te zingen. „God de Heere is mijn sterkte!" Hieruit volgt dat slechts zij waarachtig en van harte Gods lof be zingen, die alleen in het besef van eigen zwakheid God smeken om kracht. (12 2). 1 A'^ a. V. Verklaring van de bijbel door 1 Johannes Calvijn. Uitgeverij De Groot - Goudriaan I te Kampen. 1 Jesaja 1-14 Jesaja 15-32 T Zacharia. I Aantal pagina's resp. 415, 319 4 en 370. Gebonden. T Prijzen resp. f 77,50, f 77,50 i en f 54.- m m j. K. 99 ALLARO SCHRODER voor e/k goed v»«»l<liik a m.lOUTO) 2661 miillWlMiiiii

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 5