ElllVHDEt1-HIEUW5 Modelbouwveréniging Flakkee laat één dag - 23 augustus - modelspoor rijden Open Schooi Den Bommei Open Sciiooi Aciitiiuizen Ultsiag P.V. Je Luciitbode" Hervatting repetities 3e Blad VRUDAG 15 AUGUSTUS 1986 No. 5522 HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling CU 01870-3477 m DD Een opname van het materieel dat zaterdag 23 augustus in Middelharnis zal rijden. Wat zou dat mooi zijn; ergens op Flakkee een miniatuur van het eiland met piepkleine dorpjes, zoals Madurodam en klein Walcheren en een heus stoomtrammetje waarin de ouderen de loco motieven en wagentjes van de RTM zouden her kennen! Het is de droom van dhr. C. Lugtenburg uit Dirksland, voorzitter van de Modelbouw vereniging Flakkee, gedreven door de prachtige hobby die hij en de Verenigingsleden beoefenen, maar ook bezet door de vrees dat het wel eens lang wachten kan worden op de verwezenlijking van die mooie droom die op Flakkee toch zo'n pracht slechtweer-voorziening zou kunnen zijn....! Zaterdag 23 augustus, vanaf 's morgens 10 uur geeft de Vereniging evenwel een voorproeve aan ieder die er belangstelling voor heeft en dat zullen er ongetwijfeld velen zijn. Op het achterterrein van „Hemesseroord" waarvan de Vereniging inclusief de prachtige vijver gebruik mag maken zal die dag heel wat te zien en te bewonderen zijn, zélfs een miniatuur locomotief met een aantal wagentjes waarop maar liefst 65 volwassen per sonen mee kunnen rijden! En dat mag die dag! De loc is 50 cm. breed en wordt met kleine briketten gestookt; er wordt gereden op een ovaal circuit van 100 meter lang en ca. 40 mtr. breed. Er wordt mee gedemonstreerd door de zuster modelbouwvereniging uit Krimpen a.d. IJssel. Er zal die dag bij de Modelbouwvereniging zoveel meer te zien zijn. „Het is de bedoeling van deze dag dat we bezoekers tal van mogelijkheden laten zien om een pracht hobby te beoefenen", zo licht dhr. Lugtenburg toe en hij hoeft nauwelijks een beroep op de leden te doen om hen die dag tot aktie te komen met radiografisch bestuurde bootjes in de vijver en met allerhande miniatuur stoomwerktuigen zoals de door een van de leden gemaakte stoomtractormet aanhangertje. De opzet is ook het bedrijfsleven kennis te laten maken met deze prachtige hobby die hier en daar best wel eens wat sponsoring kan gebruiken. De Vereniging bestaat vijfjaar en leidt een florissant bestaan wat de groei van het aantal leden betreft. In de begmpenode waren dat er 19, nu is de 50 al overschreden en na het regiogebeuren van zaterdag 23 augustus zullen dat er wellicht meer zijn want in een tijd waarin velen tot nietsdoen zijn gedwongen moet zó'n hobby velen trekken. Zij met een krappe beurs hoeven niet terzijde te blijven staan want ook voor hen is de modelbouw en het plezier dat daaraan te beleven is weggelegd. De Vereniging ver wacht U de 23e op het achterterrein van „Hemesser oord". Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. NieUWt BLOEM Weet u de naam van de bijbesloten bloem- plant? Antwoord.' De bloem was sterk ver droogd, toen ze bij onze plantkundige arriveerde, maar het moet een Liatris zijn, d.w.z. een snijbloem die de laatste jaren sterk in opkomst is. IM Oe BOMtM Als hobby teel ik bruine bonen, maar als de eerste bonen droog zijn, staan de andere nog groen. Als je dan een natte periode krijgt, gaan ze liggen en schim melen ze. Dan pluk ik de droge er eerst uit en laat ze verder drogen ondereen afdak, zodat de wind er doorheen waait. Antwoord: Ongelijk rijpen van bonen komt vooral voor bij gebruik van zelf gewonnen zaad. U schrijft daar niet over, maar het verschijnsel wijst er op. Gezien het vele werk, dat u als hobby aan de bonen besteedt, is het raadzaam dat u het allerbeste ras kiest. Daarover kan een zaadhandel u advies geven. U krijgt dan ook zaad, dat door koeling vooraf bestand is tegen de bonekever, die zo menige oogst verziekt. De aanschafprijs van nieuw zaad valt in het niet bij de voldoening, dat u dan in één keer de gehele oogst kunt binnen halen. Geoogste planten kunnen onder steboven worden opgehangen, liefst in een luchtige ruimte of onder een afdak zoals bij u waarna ze kunnen worden gedorst ANTItKt WEKKEU Ik heb een antieke klok gekocht met wek- werk, maar als ik die 's avonds instel met dat koperen rad, belt hij me midden in de nacht wakker. Ik zie geen enkel vast punt om me op te richten, want dat stelrad draait mee. Foto's sluit ik in. Antwoord: Volgens die foto's bezit u een zg. Amerikaanse wekkerklok met slag werk en front met houtsnijwerk van om streeks 1840-1850. Dat koperen rad voor het instellen van de wekker loopt rechts om mee met het uurwerk en de 12 staat precies naar boven gericht, als de lichter van de alarminrichting in de inkeping valt van een achter dit rad met reliëfcijfers meedraaiende nokschijf. Bij dit systeem fungeert de kleine wijzer als het vaste punt, waarop de gewenste wek-tijd kan worden ingesteld. Bij de 12 van de nor male wijzerplaat vindt u dan het verschil tussen die wek-tijd en de juiste tijd van de dag. Wijst uw klok zelf 's avonds 11 uur aan en wilt u om 7 uur gewekt worden, dan betekent dat: over 8 uur. U kunt dus ook de 8 van het stelrad naar de 12 van de wijzerplaat draaien. TOUW-WASSeJtIJ Hoe kan ik een vies geworden traptouw schoonmaken, dat al jaren lang langs de toegangstrap naar ons bovenhuis hangt? Antwoord: Zo'n oud traptouw, dat soms generaties lang meeging, bevat natuurlijk veel vet, huidschilfers en vuil van de ontel bare handen die er in die vele tientallen jaren langs gegaan zijn. U kunt zo'n dik touw 't beste met de hand wassen in een tamelijk warm sopje van een vloeibare zeep. Hierbij kan de kabel enigszins krim pen. Is dat een onoverkomelijk bezwaar, omdat het strak gespannen is, dan kunt u er beter mee naar een stomerij gaan. Maar in de regel hangen dgl. touwen voldoende slap langs de trap en zijn ze door het gebruik wel iets uitgerekt CAVIA-rOKKEftlJ Ik kreeg van een oom een paar cavia's. Hoe lang is de draagtijd en hoeveel jongen krijgen ze? Antwoord: Het guinese biggetje (cavia porcellus) leeft bij goede verzorging 3 tot 5 jaar. Het wijfle kan 2 a 3 maal per jaar jongen werpen na een draagtijd van 5 8 tot 72 dagen. Per keer worden 2,3 of 4 jongen geboren. Als het zo ver is, moet je het mannetje een tijd apart zetten. OPEC Wat betekent toch die afkorting van de Opec-landen Antwoord: OPEC is de afkorting van „Organisation of Petrol Exporting Coun tries", d.w.z. Organisatie van olie-expor terende landen, maar niet alle staten die (ruwe) olie uitvoeren, werken mee aan de maatregelen van een aantal regeringen die de produktie willen beperken en de prijzen zo graag verhogen om de industrielanden hun wil op te leggen en/of er zélf beter van te worden. KLAAG-MUUR Ik heb een oud pandje van ijsselsteentjes verbouwd en heb de voorgevel laten stra len en daarna gladgeschuurd. Tegen doorslag van regen is de gevel geheel in gesmeerd met glaswater. Na een week begonnen die oude ijsselsteentjes wit uit te slaan. Waar komt dat vandaan? Antwoord: Bij het zandstralen en glad schuren van deze gevel zijn blijkbaar de voegen beschadigd. Dat gebeurt wel va ker, doordat de specie van de voegen voor een deel uit kalk bestaat om haar beter verwerkbaar te maken. In buitenmuren vindt een vochttransport plaats van bin nen naar buiten. Het vocht uit de muur kan nu echter niet meer naar buiten en de muur wordt aan de buitenkant nat. Hierdoor wordt een chemische reaktie veroorzaakt tussen de kalk uit de specie en het water glas, waarmee u de gevel insmeerde. De kalk komt daardoor naar buiten en ver oorzaakt die witte uitslag. U had beter na het (zand)stralen en schuren de voegen zelf kuimen herstellen, door die stuk voor stuk aan te smeren. Dan was deze voor gevel ook tegen doorslag van regen gevrij waard gebleven, terwijl het vochttransport van binnenshuis naar buiten ongehinderd had kuimen plaats vinden. De enige op lossing lijkt ons dus: het waterglas te ver wijderen. U zult dan geen last meer heb ben van witte uitslag. Dinsdag 19 augustus begint de Open School weer in 't Westerlicht te Den fiom- mel. We starten met een aantal mensen die vóór de zomervakantie al op de Open School zaten. Het is een gezellige groep die hard werkt en veel lacht De groep wordt begeleid door Marja Verhagen. Er is nog plaats voor volwassenen deel te nemen aan de Open Schoolgroep in Den Bommel. De bijeenkomsten duren 3 uur, van 8.45 tot 11.45 uur op dinsdag. We werken aan Nederlands, rekenen, alge mene ontwikkeling of wereldoriëntatie, sociale vaardigheden en Engels. De Open Schoolcursus duurt 2 jaar en kost 60,- per jaar, eventueel in termijnen te betalen. Het lesmateriaal kan van de Open School worden geleend. De vakanties van de Open School zijn gelijk aan die van de basisscholen. Bij het beëindigen van de Open School cursus krijgt iedereen een Eindverldaring waarin de leerresultaten beschreven staan. Heeft u belangstelling deel te nemen aan deze Open Schoolgroep, wilt u dan kon- takt opnemen met Marja Verhagen, tel. 01870 - 3927 (Stichting Volwassenen educatie). U mag ook op een dinsdag ochtend binnenlopen in 't Westerlicht om enig idee te krijgen hoe er in een Open Schoolgroep gewerkt wordt. Sinds een aantal jaren is er een Open Schoolgroep in Achthuizen. Voor de zo mervakantie hebben 3 deelneemsters, na 2 jaar, met een Eindverklaring de Open School verlaten. Daarom is er nu weer gelegenheid om in Achthuizen deel te nemen aan de Open School. ledere donderdagmiddag komt de groep in Achthuizen bij elkaar in het vereni gingsgebouw De Adelaar van 1 tot 4 uur. (Het is altijd mogelijk om wat eerder weg te gaan als dat nodig is i.v.m. kleine kinderen). Er wordt gewerkt aan algemene ont wikkeling, Nederlands, rekenen en ook is er gelegenheid om Engelse lessen te vol gen. De begeleidster is Truke Baggerman. De schoolvakanties vallen samen met die van de basisscholen. Bij het beëindigen van de Open School cursus, krijgt iedereen een Eindverklaring waarin de leerresultaten beschreven staan. Heeft u belangstelling deel te nemen aan de Open Schoolgroep in Achthuizen, dan kunt u, voor informatie, kontakt opnemen met de Stichting Volwasseneneducatie, tel. 01870 - 3927. Dit kan iedere dag van 9.00- 13.00 uur. Uitslag raadwedstrijd Rabobank Ooltgensplaat „Oeltgendag 1986" Ie prijs tw.v. 5000 stuivers: C. Morée, Melissant 2e prijs tw.v. 2000 stuivers: L. Hout Sommelsdijk. 3e prijs tw.v. 500 stuivers: C. J. de Vos, Ooltgensplaat. 4e prijs tw.v. 500 stuivers: J. M. KamerHng, Den Bommel. 5e prijs tw.v. 500 stuivers: A. Noom-van Sliedregt Sint Maartensdijk. 6e prijs tw.v. 500 stuivers: K. Birkhoff, Ooltgensplaat. 7e prijs t.w.v. 500 stuivers: T. Huizer, Stad aan 't Haringvliet. 8e prijs tw.v. 500 stuivers: D. van Broekhoven, Ooltgensplaat. 9e prijs tw.v. 500 stuivers: C. L. M. Verdonk, Ooltgensplaat 10e prijs tw.v. 500 stuivers: C. A. Korteweg, Ooltgensplaat. De prijswiimaars worden van harte geluk gewenst en hebben allemaal persoonlijk bericht ontvangen. Het aantal stuivers in stuiverscarrousel was 117 stuks. DOOELIJKE HAAKOOSOS) Wat is er waar van de verhalen, dat een middel tegen hoge bloeddruk ook in staat zou zijn iemand weer een flinke haardos te bezorgen? Antwoord: Dat is een soms gevaarlijk haargroeimiddeltje! In ons land is men er al zeer voorzichtig mee geweest want het mocht uitsluitend in een apotheek ver kocht worden en dan nog alléén op dokters recept Wie 't wilde gebruiken, moest dus eerst een arts raadplegen en die gaf het ook niet graag. Als haargroeimiddel is het in de handel gebracht onder de naam Mino- xidil-lotion. De Amerikaanse regering heeft echter een duidelijke waarschuwing laten uitgaan tegen experimenten, omdat 't bij uitwendig gebruik de huid biimen- dringt en dan de bloedvaten kan aan tasten. Enkele gebruikers zouden als ge volg daarvan zijn overleden. Eén Ameri kaans preparaat bevatte aanvankelijk een te grote hoeveelheid van de werkzame stof Het is in Nederland ook niet als geneesmiddel geregistreerd. Hét hier ge fabriceerde middel zou veiliger zijn, om dat het een veel zwakkere oplossing be treft Overleg dus eerst met een huidarts! OMOEWENSTE PIEPERS Hoe komt het, dat aardappelplanten of bonen afsterven als er aardbeien in de buurt staan? Als er aardbeitjes of af gehakte plantjes zijn blijven liggen, is het nog veel erger! Antwoord: Het is bij deskundigen be kend, dat bepaalde gewassen elkaar „niet kunnen zien of luchten" en op de aan wezigheid van die andere reageren met slechte groei, weinig vruchten, en dat ze zelfs afsterven. Het omgekeerde komt ook voor. Het verschijnsel is nog niet tot de bodem uitgezocht Dgl. ontdekkingen worden meest in de praktijk gedaan en het is dan wijs, er de juiste conclusies uit te trekken. doet er dus verstandig aan, uw aardbeien zo ver mogelijk van aardappels en bonen vandaan te planten en vooral geen resten te laten liggen. Er is hier Een warme zomernacht. Volop tijd en gelegenheid om heerlijk te pitten maar de doorgedrongen hittigheid des daags drijft de nog aanwezige slaap uit de ogen. Omstreeks vijf uur hebben we nog geen oog dicht gedaan. Maar dan zal het toch nog lukken als de kijkers ook moe van het wakkerblijven gaan dichtvallen. „Neen", verordineren dan de buurtvogels en beginnen met z'n velen aan een luidruchtige serenade op de rand van de dakgoot. Dat is hün morgenstond. In grote behoedzaamheid, om de genisten slaap van de partner niet te verstoren, verlaten we dan maar de klamme sponde. Na een noodzakelijk ochtendgebeuren stappen we in ons trouwe fordje en rijden door de stille straten van het dorp richting polderland. Goeie zin De zon heeft zich net boven de horizon verheven en maaktnu nog lange schaduwen met alles wat in haar stralenbundel komt. Erg rustig op de pad. Pas bij Stellendam ontwaren we de eerste medeweggebruiker. De bestuurder van de vracht wagen kan onze aan deze rustige morgen aangepaste snelheid niet waarderen. En als we door het dorp nog meer gas terugnemen kruipt de kolos dreinend op ons achter- bumpertje. Dan werkt de psychologie weer want het gaspedaal wordt wat dieper ingedrukt. Op de Oosterweg te Ouddorp moeten we even de plattegrond raadplegen. Eerste afslag rechts is de Hofdijksweg. Dan de tweede links en die het Klinkerweg. Die is nog niet zo lang geleden met een nieuwe asfaltdeken toegedekt Een mooie glad gestreken rijbaan maar wel smal voor vierwielig verkeer. Komt er een tegenligger moetje wel achteruit Maar gelukkig komt er dan van links de Vijverweg en dat biedt ruimte om het autootje even te parkeren. Dat moet dan wel voor een in- en doorgang van een vrije wandelroute maar op dit vroege uur bieden zich nog geen kuierende grasduiners aan. Te voet verder door een sereen stukje Flakkee met een uitbundig natuurgeluid om je door blije vogels die ook in deze morgenstond weer een goeie zin hebben. En dan komen we weer op dat kruispunt in het waterwingebied waar we drie weken geleden ons fysiek hebben toevertrouwd aan een hardhouten bank temidden van de bloemen en de bijtjes. We zetten ons weer neer op deze driezitter waarop dus plaats is voor u. Het is maar hooguit vijf minuten. De bank staat achter die lange witte paal. We zitten met de rug naar een compact bronsgroen struweel. De zon klimt nu boven de boomkruinen en schijnt ons recht in het gelaat. De laatste dauwglinsteringen gaan verdampen in stijgende temperaturen. Ook onze zitplaats droogt op. Recht voor ons dan de Oostdijkseweg die links door dat tunneltje verder voert naar De Flipjes. Rechts de Klinkerweg. Een beetje naar links achter dat lagere bordje ziet u een bossage en daarachter wonen zeven jeugdige waterhoentjes in een door struiken omzoomd vijvertje. Riet en biezen voeren in dit watertje een verbeten strijd om de uiteindelijke heerschappij. De rallenjeugd heeft daar geen besef van. Zij ravotten en spelen zich voorlopig naar een onbezorgde toekomst. Niet brommen in een waterwilgboompje zitten twee merels die vamnorgen extra applaus verdienen. Na de massale koorzang van de ganse vogelgemeenschap blijven zij gewoon doortierelieren en ons alzo op de hoogte houden van hun muzikale conversatie. Een miniklasje mussen fladdert schokkend van de ene boomgroep naar de andere. Dan een glijvlucht over het open terrein op zoek naar een stuk kale grond alwaar een stofblad kan worden genomen. Dit alles onder het aanhoudend gekoer van een houtduif. Er komt ook nog een stoorzender. Op deze fraaie paden mag je niet brommen. Let wel: ook niet met en op een bromfiets. Maar een jongedame heeft dat een uur geleden aan haar blauw gelakte laarsje gelapt. Misschien gramstorig dat ze vroeg uit bed moest Nu strooit ze met haar knetterend tweewielig rijtuig even in het voorbijsnellen dissonante naar olie ruikende tonen tussen en over de bermkruiden. Over het malse bloeiende gras en tussen de uitgebluste wilde penen. Inmiddels is de omgeving wakker geworden. Een aanzwellend verkeersgeluid van de Provinciale weg dringt tot hier door. Terwijl we kijken naar het overwieken van een kokmeeuw over dit zonovergoten rustieke stukje eiland aan de rand van de Middel- duinen. Een leeuwerik stijgt op naar hoger sferen om in een cirkelende zangvlucht zijn bijdrage te leveren aan deze mooie morgenstond. J. V. P. HERKINGEN Wedvlucht Chantilly, 9 augustus 1986. 357 jonge duiven, los om 7.45 uur. Afstand 302 km. Ph. Logmans: 1,8,13,15,16,20,24,26, 31, 33, 38,43,44,50,53;I. Kievit 2,56; B. Stoop: 3; J. den Boer: 4, 7, 11,42,46, 59,60,64,69; A. J. A. Volaart: 5,21,37, 40,45,47,49,54,55,66,71A. het Jonk: 6, 18, 36; J. Molenaar: 9, 22,25, 32,48; A. M. Volaart: 10, 19, 27, 30, 34; A. H. Nobel: 12, 29, 58, 68, 70; C. Logmans: 14,23;A.Kievitl7;C.Auperlee:28,41, 57;K.Kievit 35,51;B.v.d.Ochtend: 39; H. Kievit 52, 63, 67, 72; M. Huizer en Zn.: 61, 65; J. A. Veldhuizen: 62; C. Vreeswijk: 73. sprake van een natuurlijke afweer, waarbij de natuur zelf de aanwijzingen geeft. DIRKSLAND Het ouderenkoor „Onder Ons" hoopt op maandag 18 augustus haar repetities weer te hervatten in de recreatiezaal van „Vroonlande". Aanvang 18.15 uur. Nieuwe leden hartelijk welkom. Uitslag wedvlucht Minderhout, 9 augus tus 1986. 284 duiven, los om 9.15 uur. Afstand 53 km. Ph. Logmans: 1, 2, 4, 10, 11; M. Huizer enZn.: 3,6,16; A. Molenaar: 5,21,24; J Molenaar: 7, 12, 27, 37, 45, 47; C Vreeswijk: 8,23, 51H. Kievit 9,13,15 22,33;A. hetJonk: 14,19,25,28,42,44' J.denBoer:17,26,29;A.M.Volaart:18 43, 46, 50; K. Kievit 30, 41; A. Kievit' 35, 39; I. Kievit 38; H. Kagchelland: 48^ 49, 56; C. Logmans: 55. Morgenstond

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 9