ksvuf Kernramp en kernvraag Beroepsvaarders vulden weer eens de haven van Stad Wi V isser Garage KNÖPS B.V. Echtpaar Timmer-Felsbourg vierde liet brll|anten (65-jarlg) huwelijksfeest Ramoco b.v. fioniiSieman AUTO-SCHADE hinbretMse Goeree-Overflakkee Citroen-Hesselink Matrix IVIeubelkollekties b.v. te Stellendam gesloten Lezing over merklappen Ouddorps museum OXagQCOGOtiggaGOGflDOgGOtH^ Grote zanguitvoerlngen Herv. Zangver. Jeduthun" Carillonconcert Goedereede S9e Jaargang VRUDAG 15 AUGUSTUS 1986 No. 5522 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, 'Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392' Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Kernrampen laten niet alleen ra- dio-aktieve sporen maar ook kern vragen na. Dat hebben de boeren ervaren na de kernaffaire in het Russische Tsjernobyl. Na het huls of stalarrest van de koeien en de vernietiging van besmette blad groente bleef er eigenlek nog één kernvraag oven wie draait er op voor de gevolgen. Het is anno 1986 een beetje merk waardig dat een kernramp dagenlang uit het nieuws wordt gehouden. De Sovjet unie is bepaald lichtzinnig omgesprongen met een ernstig ongeluk in één van de kerncentrales. Zelfs politieke motieven kunnen niet zwaar genoeg zijn om een onmetelijke radio-actieve bestraling on der de roos te houden. En als de feiten dan bekend zijn begint elders het gestuntel. Boeren kunnen 'erover meepraten. Tijdens een luchthartig en onderhoudend televisie programma (van een al even luchthartige en onderhoudende omroep) komt een mi nister van Volksgezondheid en Milieu hygiëne vertellen dat de boeren hiJn „Grietjes, Elsjes, Neeltjes en hoe ze ook mogen heten" maar beter op stal kunnen houden. De kwaliteit van de melk zou immers schadelijk kunnen zijn voor de volks gezondheid. Geen boer die op zaterdag middag naar Tineke (zo heet het Veronica tv-programma) kijkt. Wie via anderen de onheilsboodschap moet opvangen blijft in het ongewisse of de minister als overheids vertegenwoordiger adviseert of besluit. Dat maakt nogal verschil, want als de boer geen voer heeft kan hij zijn koeien moeilijk dagenlang in de stal opsluiten. En wie beweert er nu dat de spinazie besmet is en dus niet meer over de toonbank bij de groenteboer mag? Al met al een zeer verwarde reactie. Het wordt nog ongeloofwaardiger als de ge schrokken boer zijn tv-toestel aanzet om te zien dat de koeien in Rusland (niet ver van de plaats des onheils) rustig grazend in de weilanden lopen. Ome Gorbatschov Het boerenleven wordt opgezadeld met nieuwe narigheid. De geruste landman is er trouwens toch al niet meer, want Brus sel met zijn landbouwpolitiek en de vak bonden met de zuivelstaking hebben al flink wat roet in de boerenpap gestrooid. In boerenkringen wordt driftig gerekend wat de Russen teweeg brengen op de be drijven. De schades lopen met de mil joenen omhoog, want boeren hebben extra kosten of zien hun totale (spinazie) pro- duktie in diggelen vallen. Boerenleiders luiden de noodklok en smeken de overheid om tegemoetkomingen. Als de heren mi nisters niets hebben, zouden ze wellicht bij ome Gorbatschov (de hoogste baas iiï Rusland) kunnen aankloppen. De groente boeren hollen achter de boeren aan, want wie hard klaagt maakt kans op smarte- geld. Tot nu toe geeft de overheid weinig krimp, zij het dat de spinazie-ellende een beetje wordt opgevangen. Alle andere schadeclaims worden op een hoop ge veegd en zullen als sneeuw voor de soli- dariteitszon verdwijnen. Rampenplan De boeren zijn reëel en erkennen dat maatregelen na een kernramp nodig zijn. Goede voorzorgsmaatregelen voorkomen ernstige schade, want een agrarisch ex porterend Nederland staat of valt met kwaliteit en gezondheidsveilige produkten. De welwillende medewerking van de boe ren wordt eigenlijk afgestraft met een on bevredigende afwikkeling van geleden schade. En wat eigenlijk nog erger is: een stunte- Uge en warrige preventieregeling die ramp zalige gevolgen moet indammen is nim mer voor herhaling vatbaar. De kernvraag na zo'n kernramp blijft: wanneer komt er een goed draaiboek voor ernstige inci denten of rampen? Burgers, boeren en buitenlui hebberi behoefte aan een kordaat en duidelijk optreden, zeker wanneer nau welijks bedwingbare rampen aan de orde zijn. De snelle opheffing van het koeien-stal- arrest en de garantie van goed voedsel zijn de beste tegemoetkomingen voor boeren die in en met de natuur leven. Het zij zo, maar dat verhj-.dert niet dat de kernvraag onitient eeii iauipóii-uittaiuOciv nu^ aiLij^ op een antwoord wacht. B. Schouwing Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS SEIZOEN OPRUIMING PORTABLE VIDEO APPARATUUR JVC Newvicon camera 10 Lux met datum en titelgenerator ƒ2750,- NU ƒ1695,- JVC Camcoder 15 Lux ƒ5520,- NU ƒ2995,- JVC portable videorec. ƒ2980,- NU ƒ1895,- RENAULT-dealer voor J Verkoop Service 01871 -1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Dirksland, 01877 - 1357 Autobedrijf A. J. van Rumpt Ver!. C. Bakker, tel. 01877-1589 Matrix koUekties b.v., een meubelfabri- cagebedrijf aan de Deltaweg te Stellen- dam is deze week gesloten; voor de 22 werknemers van wie een deel afkomstig van Goeree Overflakkee betekende dat ontslag, overigens nadat ze al vier weken geen loon hadden ontvangen. Aan de bedrijfsvereniging is gevraagd (door de bouw- en houtbond van CNV en FNV) de gedupeerde werknemers bij voorrang een voorschot te verlenen. Dezer dagen besloot de Bank het bedrijf geen krediet meer te verstrekken. Er blij ken vorderingen te zijn tot een hoogte van ca. anderhalf miljoen. De fiscus heeft beslag gelegd op het machinepark van het bedrijf. Overigens was de orderporte feuille van het bedrijf, dat een fiUaal heeft in Moergestel, goed gevuld. Er bestaat een kleine hoop dat het bedrijf nog zal worden overgenomen en zal worden voort gezet. NIEUWE TONGE Repetities „Bid en Zing^^ Het Flakkees chr. jeugdkoor „Bid en Zing" zalD.V. zaterdagmorgen 16 augus tus a.s. om half 10 weer gaan oefenen in „Elim" te Nieuwe Tonge. Nieuwe leden (leeftijd 6-14 jaar) elke zaterdag hartelijk welkom. Gezien het grote succes van de reeds twee keer gehouden lezingen door me vrouw Schipper-Van Lottum over merk lappen, organiseert het bestuur van Mu seum „Ouddorps Raad- en Polderhuis" bij voldoende deelname een derde lezing over dit onderwerp op donderdag 19 augustus in het verenigingsgebouw aan de Dorpstienden te Ouddorp. Mevrouw Schipper-Van Lottum is schrijfster van het standaardwerk „Over merklappen gesproken". Zij zal haar ver haal toelichten met dia's. De aanvang is 1330 uur. Na de lezing is er een bezoek met rondleiding door me vrouw Schipper aan de tentoonstelling „Met het oog op merklappen" in het museum aan de Raadhuisstraat. Omdat de lezing alleen bij voldoende deelname doorgaat, is het noodzakelijk om zich op te geven. Dit kan telefonisch ondernummer 01878 -1303 op vrijdag 15 augustus, 's middags van 4 tot 5 uur, 's avonds van 7 tot 8 uur. De kosten zullen afhankelijk zijn van de groepsgrootte. Nieuwe Tonge: In de haven van Stad aan 't Haringvliet, die steeds meer het domein van sportvaarders lijkt te worden is momenteel ook de beroepsvaart weer nadrukkel^k aanwezig! Ten dele komt dat doordat van schipper Cor Struik vandaag een dochter trouwt welk feestelijk gebeuren ook varende familieleden naar de thuishaven heeft gebracht Er was trouwens ook een aanbod van vracht door de fa. van Schelven uit Oude Tonge die via de Stadse haven zo'n 1500 ton graan wil verschepen. De haven lag, zoals 't ook vroeger is geweest, gezellig vol met beroepsvaarders als de „Annie", van schipper Cor Struik en de „Condor" van Joost Kamerling, beiden met Stad als thuishaven. Ook was er de „Figila" en de „Tempora" van resp. vader en zoon Schouwstra en de „Zeeland" van schipper Adrie Daane uit Stavenisse. De Stadse „beroepsvloot" telt nog zo'n twaalf schepen! Met Oude Tonge heeft Stad de enige flakkeese haven waar de schepen vrijwel tegen de bebouwing liggen en dat maakt een verblijf voor de schippersfamilies in Stad aan 't Haringvliet extra aangenaam. Een langdurige Stadse geschiedenis heeftde klipper-stevenaak „Spessa- lutis" van dhr. W. P. Jelier, het schip dat men op de foto, vanuit het midden naar links, tegen de flank kijkt. Het werd gebouwd in 1906 in opdracht van de grootvader van de huidige eigenaar. De klipper voer toen nog op de zeilen, zoals ze dat tot 1930 heeft gedaan in welk jaar ze van een motor werd voorzien. Het schip was toen (sinds 1928) eigendom van dhr. C. Jelier, zoon van de oorspronkelijke eigenaar W. P. Jelier. Sinds 1967 is het schip opnieuw eigendom van een W. P. Jelier, oud-schipper en kleinzoon van de eerste eigenaar. Het schip is derhalve altijd eigendom van de fam. Jelier geweest en men hoopt dat dat tot in lengte van dagen zo zal blijven. De laatste eigenaar heeft van het 12 mtr. lange ruim een woonruimte gemaakt waarmee de „Spessalutis" (Ophoop van Zegen) een pracht vakantie- schip is geworden dat ondanks haar tachtig jaren nog in een prima staat verkeert, zoals een onderzoek op de werf dat heeft bevestigd. Zelfs op de dag van haar 65-jarige bruiloft, j.l. dinsdag, had de 83-jarige „briljanten" bruid Cornelia Timmer-Felsbourg haar breiwerk gepakt en liet ze de pennen ijverig gaan, ondertussen de komende en gaande man in haar woning aan de Duivenwaardseweg vriendelük de hand drukkend. Direct naast haar, haar 84-jarige levensgezel, vertellend over hun arbeid zame leven dat zich altijd in- en rond Nieuwe Tonge heeft afgespeeld. schoolbanken kennen. Beiden hopen dat En óf mevr. Timmer „een handje" heeft uitgestoken op het boerenbedoeninkje waarop hij voor het gezin van zes kinderen de kost verdiende. „Wel twee handjes óók!" verzekerde dhr. Tiimner als hij terugdenkt aan de tijd waarin het hard werken geblazen was. Hard en lang wer ken deed'ie trouwens graag waarom moe ders hem wel eens van de akker moest roepen als ze het voor die dag écht wel letjes vond. Niet zonder trots kan dhr. Timmer nu zeggen dat'ie bijna heel z'n leven voor zichzelf heeft gewerkt. Koning was hij op z'n eigen land..! En nóg wonen ze tevreden op Duiven waardseweg 5 dat ze 59 jaar geleden be trokken. Kort na hun huwelijk hebben ze nog in een woninkje op Oude Tongse grond gewoond, maar omdat dat ,,een oud zootje" was werd dat zo gauw als'maar kon verlaten en weer werd het Nieuwe Tonge, het dorp waar ze geboren en getogen waren zodat ze elkaar al van de ze binnen niet al te lange tijd hun intrek in het rusthuis kunnen nemen want daar zijn ze zo beseffen ze aan toe gekomen. De gezondheid die dhr. Timmer als „vrie aerdig" beschrijft maakt het nodig dat ze dag en nacht verzorging hebben, al wordt hen die door kinderen en kleinkinderen van harte gegeven. Vijf van de zes kin deren zijn in Nieuwe Tonge blijven wo nen, er zijn 20 kleinkinderen en zelfs al 9 achterkleinkinderen. Oorlog en ramp, ze zijn het met hun gezin redelijk doorgekomen en daar zijn ze dankbaar voor. Dinsdagmiddag werden ze door de kinderen opgehaald om in het Herv. Ver.gebouw „Elim" hun bruilofts gasten te ontvangen. Mevr. Timmer zal toen haar breisel wel hebben thuisgelaten. „Je mot toch wat te doewen hoa", had ze 's morgens het gerikketik nog verklaard. Ze heeft in haar leven ook zóveel handjes uitgestoken dat die gewoon bezig móeten blijven! De in 1985 opgerichte Hervormde zangvere niging „Jeduthun" te Middelhamis mag zich het komende seizoen verheugen op een groot aantal uitvoeringen. Dat nog binnen twee jaar een radio-opname volgt op uitnodi ging van de Evangelische Omroep in de fraaie Hervormde Kerk te Dirksland, mag tot een bijzonderheid gerekend worden. De uitzending daarvan volgt op 26 no vember. Daarnaast staan nog een aantal andere uitvoeringen op het programma, o.a. op 17 september in de Grote Kerk te Middel hamis en nog een zangavond in oktober voor het blindeninstituut „Bartimeüs". De vereniging die onder leiding staat van haar dirigent Ab Vroegindewey, stelt het eenvoudig geestelijk lied centraal in haar repertoire. Het accent ligt op de kracht en eenvoud van het gezongen woord. Een ieder die deze vereniging met haar of zijn stem wil komen versterken, wordt hierbij van harte uitgenodigd voor de eerstkomende repetitie-avond op D.V. woensdag 20 augustus om 19.45 uur in het Verenigingsgebouw „De Hoeksteen" te Middelhamis. SINT ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 12 augustus 1986 Doré gewone 0,32 - 0,46. Doré gewone afwijkend 0,25 - 0,38. Doré drielingen 0,12 - 0,13. Doré kriel 0,80. Gloria gewone 0,30 - 0,47. Gloria bonken 0,60 - 0,71. Gloria drielingen 0,11 - 0,15Gloria kriel/0,83-ƒ0,91. Prior gewone/0,30- 0,42. Prior bonken 0,60 - 0,70. Arcula gewone 0,36. Bintjes gewone 0,44. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: twee honderd en een en vijftig ton. lifl^u-ll.'^fi») Morgen, zaterdag, zal het laatste carillon concert van de zomerreeks worden ge houden door Dick van Dijk uit Utrecht, vijfde jaars student aan de Nederlandse Beiaardschool te Amersfoort. 1Preludium IIM. v. d. Gheijn 2. Daar was een sneeuwwit vogeltjeKees van Eersel 3. Suite ArchaïqueGeo Clément 4. Variaties over: Het waren twee conincskinderen Jos Lerickx 5. Uit het Gmijtters Beiaardboek: a. Gavotte etDouble W.deFesch b. Mars in F c. Soet Chatarintjen 6. PassepieceWillem Pijper 7. Preludium en MenuetJef van Hoof 8. ComtnumetsangJ.vanderEnde -N PEUGEOT TALBOT Au Kasta Tel. MIDI tobedrijf njelaan 41-43 51870 - 3094 3ELHARNIS i 1 voor tdie %éketheidl VINGÉRUNG 3-MlDDËLHAHNlS-TEL 01870-2518 MERCEDES-BENZ Stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 BEDRIJFSWAGENS imh0i^.iS^MM&-^,^™™v^...^,,^^ Voor topkif^liteif, goede service en voonielige prijren: FOTO - f ILM - REPORTAGE - VIDEO -COMPUTER MWarrur 3S Ma/enivi>g 4 Oiuidorp Telefoon 018781612 en 2120 FiliMl Renene PrinOhop Hognoom 172 Telefoon 011 f $-3400 Het programma luidt als volgt: y

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1