Duitsers laten hun geweer thuis en brengen hun portemonnee mee Goeree Overflakkee stak hand uit naar Angutua Zuid Voor 't laatst bieten per schip Jl Repetities 1986-1987 Bejaardenreisje ans Groenendijk! DE ZEE IS ONS LAND Raad Middelharnis: Medewerking aan bungalowpark nabij Middelharnis-Havenhoofd Motorongeval veroorzaakte ernstig rugletsel Wereldberoemde concertzanger Henry Blackmon in Ouddorp Hervatting repetities Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS' DINSDAG 12 AUGUSTUS 1986 PvdA wethouder L. C. Kievit heeft er in de donderdagavond gehouden raadsvergadering geen geheim van gemaaltt hoe hij denkt over de door de raad voorziene aanwezigheid van overwegend Duitsers in het aan te leggen bungalowpark en op het te vergroten strand nabij het Havenhoofd te Middelharnis. „Ik heb daar niet zo'n bezwaar tegen, de Duitsers die nu komen laten hun geweer thuis en brengen hun portemonnee mee", beschouwde de wethouder, de bgdrage van het bungalowpark aan de strandaanleg ziend als een soort „wiedergutmachung" om de schade te betalen die meer dan veertig jaar geleden werd geleden.... Door dhr. Rijvers (Vooruitstrevend Dorpsbelang) werd de wethouder over zijn uitspraak gekapitteld: „Ik vind het niet gepast om een bepaalde bevolkings groep zo met z'n verleden te confronteren; dat getuigt niet van sterkte", vond dhr. Rijvers. Overigens was weth. Kievit het met dhr. Rijvers eens dat het strand langs het Haringvliet primair voor de eigen burgers wordt aangelegd. Wanneer de berekening uitkomt zal het vergroten van het strand, waarvan de totale kosten op 560.000,- worden be rekend, de gemeente niet meer dan 110.500,- kosten omdat het overig deel betaald zal worden door Inogem b.v., de bouwer en exploitant van het te stichten bungalowpark en door de Provincie in het kader van de bijdrageregeling kosten aan leg kleinschalige recreatie-objecten, resp. 307.500,- en 142.000,- van de Provin cie. De raad besloot bij wijze van voorfi nanciering het totale bedrag van 560.000,- beschikbaar te stellen. Het was in de gehouden bespreking dhr. D. Hoogzand die eraan herinnerde dat het oorspronkelijk de bedoeling was geweest dat' het Haringvlietschap voor de aanleg van recreatievoorzieningen zou zorgen. Licht verwijtend stelde dhr. Hoogzand vast dat de gemeente het niet zelf, ten dienste van de eigen bevolking, had aan gepakt toen het Haringvlietschap uitbleef, maar dat nu wel „gelonkt wordt naar de duitse duiten". Hij voorzag dat het op het strand vooral op topdagen dringen zal zijn als ook de bewoners van de 400 te stichten bungalows er gebruik van zullen willen maken. Overigens had dhr. Hoogzand nog zijn twijfels over de gedane toezeggingen door Inogem b.v. en de Provincie. Het vergrote strand krijgt een lengte van tweehonderd meter waarop heel wat be zoekers zullen verpozen, waarom het dhr. Kersbergen (VVD) als onmogelijk voor kwam dat er kennelijk geen toiletvoorzie ning is gepland. Hij vreesde dan ook dat het strand binnen de kortste keren een soort honden-zandbak zal worden, maar dat bleek wat te somber gezien. Er wordt zeker wel aan een toiletvoorziening ge dacht. Een tijdelijke zolang er geen defini tieve is maar een definitieve wanneer er op het Havenhoofd een paviljoen zal worden gebouwd waarin deze voorziening dan zal worden betrokken. Bij de instemming die uit de raad volgde vroeg dhr. Rijvers naar de mogelijkheid in de plaatselijke bladen regelmatig inelding te maken van de kwaliteit van het zwem water, teneinde allerlei geruchten die nu en dan de ronde doen bij voorbaat te ontzenuwen. Ook vond dhr. Rijvers dat een zwemgelegenheid te Stad blijvend de aandacht van de raad moet hebben. Door de voorz. werd verzekerd dat het zwemwater regelmatig bemonsterd wordt maar het leek hem niet juist er steeds melding van te maken dat de kwaliteit opnieuw goed bevonden is. Wanneer er publiciteit gegeven wordt moet dat zijn wanneer het water niet in orde bevonden zou zijn. Een en ander wordt regelmatig in de gaten gehouden. Aan de Provincie zal worden gevraagd het Middelharnisse zwemwater op te nemen in de jaarlijkse opgave van de kwaliteit van het zwem water in de Provincie. Medewerking aan bungalowpark De raad stemde in met een ontwerp overeenkomst die naar B en W menen de uitvoering van de aanleg van een bungalowpark nabij Middelharnis Haven hoofd waarborgt. De medewerking die de gemeente daarin geeft verplicht de ge meente tot het treffen van een aantal voorzieningen aan het kruispunt Oost- havendijk-Oostplaatsedijk, het rioolge maal en tot de aanleg van een strandje wat de gemeente 1.080.000,- zal kosten, omgerekend 2740,- per bungalow, wel ke kosten aldus de berekening volledig door de inkomsten worden ge dekt. De onderhandelingen met Inogem (In ternationale Onroerend goed exploitatie maatschappij) hebben ertoe geleid dat de realisering van het projekt de gemeente per saldo een bijdrage aan het fonds stadsuitbreiding van 196.000,- oplevert. De thans door de raad bevestigde over eenkomst zal aan het College van GS moeten worden voorgelegd. Wanneer GS een verklaring van geen bezwaar geven kan op korte termijn een bouwvergunning voor de bouw van de bungalows worden verstrekt. Vruchtbare grond Vanuit de fractie Hoogzand werd bij monde van dhr. Hoogzand geen „bijster groot enthousiasme" kenbaar gemaakt. „Het is zonde van de vruchtbare grond en ontkarakteriserend voor het overig land schap", zo bezag dhr. Hoogzand die van de ontwikkeling van het gebied bij het Havenhoofd een heel andere voorstelling had gehad, een waarin de daarvoor in aanmerking komende plaatselijke vereni gingen zouden zijn betrokken. „De door de mens zo zeer gezochte rust zal door zo'n ontwikkeling danig worden ver stoord", voorzag dhr. Hoogzand, waarom hij niet kon begrijpen dat G S aan zo'n plan hun medewerking lijken te zullen ver lenen. Daarbij dacht hij ook aan de extra druk op het verkeer die door de bungalow- eigenaren zal worden uitgeoefend: „het zal voorbij Oude Tonge tot het kampioen schap filevorming leiden", vreesde hij. Van de WD viel het hem trouwens tegen dat die bij de beoordeling van de plannen kennelijk gelijk het oog op de opbrengst onroerend-goed belasting hebben gesla gen.... Instemming met de overeenkomst werd toegezegd door dhr. KI. v. d. Ketterij namens de SGP fractie ook al ging dat nauwelijks van harte omdat de SGP op andere gronden de komst van het bun galowpark heeft afgewezen. Nu dat be sluit op democratische wijze genomen is meent de SGP fractie zich niet tegen de overeenkomst te moeten verzetten. Instemming vervolgens van mevr. van Eek namens de CDA fractie en mevr. Vernooi namens de PvdA, menend dat de komst van het park goed is voor de werk gelegenheid en de promoting van Middel harnis. In zijn beantwoording vond weth. Kievit dat er gezien de grote landbouwover schotten best wat van het landbouwareaal afgenomen kon worden. Voor het overige had dhr. Kievit veelal instemming be- Fietsenspecia list Sommelsdyk Tel. 01870 - 2430 luisterd. Zeker deed hij dat van dhr. Kers- bergen die vond dat de gesloten overeen komst helemaal getoonzet is naar de zijde van de gemeente.... Wijziging subsidieverordening Door de raad werd gevolg gegeven aan het door het Ministerie van WVC in gestelde Harmonie Fanfare Raamplan, onder welk plan per 1986 de opleiding van muziekleerlingen valt. Daarmee komt een eind aan de erkenning van allerlei soorten diploma's van verschillende muziekorga nisaties. Ten behoeve van de plaatselijke muziekverenigingen „Sempre Crescendo" en „Apollo" werd de subsidieverordening muziek- en zangverenigingen gewijzigd. Beide verenigingen zullen de kosten van opleiding van maximaal 12 muziekanten per jaar door de gemeente krijgen vergoed a 473,- per leerling per jaar. Een krediet van 226.750,- werd be schikbaar gesteld voor de aanleg van een pad aan de noordzijde van de Molendijk te Nieuwe Tonge, in welke werkzaamheden ook de vernieuwing van de daar gelegen riolering is opgenomen. Voor de aanpassing en de reconstructie van het Kerkepad en omgeving te Middel harnis werd een krediet van 27 2.000,- beschikbaar gesteld. De Centrale Suiker Maatschappij zal dit jaar voor het laatst gebruik maken van vervoer over water voor aanvoer van bieten naar de fabrieken in Breda en Halfweg. In 1987 zal alleen nog vervoer per as plaats vinden. Het scheepsvervoer voornamelijk uit de Zuiderzeepolders maakt nu nog 8% van de totale aanvoer uit. (ruim 20 schepen en plm. 125.000 ton bieten), maar reparaties aan kranen voor de lossing uit de schepen aan de fabrieken zijn nodig en bij vervoer over de weg kan deze grote investering worden vermeden. Een en ander is weer een rib uit het lijf van de binnenscheepvaart, die het toch al niet gemakkelijk heeft. De andere Suikergigant: Suiker Unie is natuurlijk ook nog maar voor een klein deel van scheepsvervoer afhankelijk, maar gezien de investering die men daar pas nog gedaan heeft aan de losplaats voor schepen aan de fabriek in Puttershoek geeft hoop, dat daar nog wel even zal worden gewacht om van vervoer per schip geheel afstand te nemen. ^MANNENKOOR D.V. zaterdag 16 augustus start het Dirkslands Mannenkoor weer met de re petities. Vanaf deze plaats nodigen wij iedere man vanaf 15 jaar uit om deze avond bij te wonen. U kunt dan zelf horen en zien welk een voldoening het geeft om in een groot mannenkoor te zingen. Het tijdstip van de repetitie is van 17.45 uur tot 19.45 uur zodat u er geen avond aan kwijt bent. Datum: zaterdag 16 augustus 1986. Xyd: 17.45 uur. Plaats: Verenigingsgebouw Rehoboth, Geldersedijk 3-5 te Dirksland. Inlichtingen: N. van Ruitenburg, Molen- zicht 167. Tel. 01877-3574. Allen hartelijk welkom. SINT ANNALAND E én dezer dagen werd de 19-jarigeD.M. uit Sint Annaland na een verkeersongeval bij Steenbergen met ernstig rugletsel op genomen in het ziekenhuis te Tilburg. M. reed op zijn motor op de Zeelandweg Oost tussen Steenbergen en Sint Philipsland ter hoogte van de Oude Hijdijk. Voor de motorrijder reden twee auto's, die richting aangaven om linksaf te slaan, terwijl de motorrijder aan het inhalen was. De voor ste autobestuurder, L. J. L. uit Nieuw- Vossemeer, zag M. niet aankomen, waar door een botsing het gevolg werd. Het linkerspatbord van de auto kwam tegen de motor aan. M. viel en kwam met zijn hoofd tegen een lantaarnpaal terecht, waardoor ernstige verwondingen ontstonden. Later werd gemeld, dat het levensgevaar ge weken was, maar dat zich wel verlam mingsverschijnselen voordeden. Op uitnodiging van de Werkgroep Mis sionaire Gemeente van de Gereformeerde Kerk, zal op woensdagavond 13 augustus de beroemde bariton Henry Blackmon het programma van de laatste zomerzang- avond in de Gereformeerde Kerk van Ouddorp opluisteren. Henry Blackmon, een beroepsconcert- zanger, werd in North Carolina geboren. Hij studeerde aan de Shaw Universiteit in Raleigh, North Carolina en behaalde zijn graad aan de Howard Universiteit, Was hington, D.C. in 1951Nadat hij driejaar assistent muziekleraar aan de Shaw Uni versiteit was en een zeven maanden du rende wereldtoernee maakte als deel van de bezetting van Porgy and Bess, bleef de heer Blackmon in Europa, op uitnodiging van de „Union Internationale des Amis du Bel Canto". Tijdens zijn werk als directeur muziek van de Amerikaanse Protestantse Kerk van Den Haag, nu bijna 27 jaar, heeft hij veel concerten gegeven in Europa en Amerika: Radio en Televisie van New York, Washington, Warschau, Hilversum, Brussel, enz. Daarnaast treedt hij veelvuldig op in recitals, kerkconcerten en oratoria en is hij een gewaardeerd dirigent van hetHenry Blackmonkoor" te Maassluis. Naast Henry Blackmon kunt u op deze zomerzangavond tevens luisteren naar de organist/pianist Koos Bons, terwijl er uiteraard ook samenzang in het pro gramma verwerkt is. Deze avond wordt gehouden in de Gere formeerde Kerk aan de Dorps weg ingang Dorpstienden) te Ouddorp (Z.H.) en be gint om 8 uur. De presentatie van deze avond is in handen van ds. A. J. J. van Noord. De entree bedraagt 5,- p.p., na afloop is er gelegenheid nog even na te praten onder het genot van een kopje koffie. STAD AAN 'T HARINGVLIET De Zangvereniging ,,Soli Deo Gloria" hervat volgende week dinsdag, 19 augus tus haar repetities in „Trefpunt", 's avonds om half 8. Graag zullen ook nieuwe leden worden verwelkomd; er bestaat vooral behoefte aan tenoren. OUDDORP Zoals ieder jaar is ook deze keer weer een busreis van een dag georganiseerd door het comité. Deze busreis voert u langs en naar de mooiste plekjes van Nederland. De bus zal op D.V. dinsdag 26 augustus om half acht 's morgens vertrekken. U kunt opstappen bij de „Vliedberg", Hoge Pad, of bij het Verenigingsgebouw „Dorps tienden". Er zijn nog plaatsen vrij voor enthousiaste mensen boven de 50, die zich tot uiterlijk zaterdag 16 augustus kunnen opgeven bij: dhr. J. van Poortvliet, Dirkdoensweg 21, tel. 01878 - 2101. N.B. Laat u ook weten of u een suikervrij dieet heeft. Tijdens de vluchtelingenweek 1985, die werd gehouden van 14-21 oktober, zetten de inwoners van Goeree en Overflakkee zich in voor de landbouw- nederzetting Angutua in Zuid Soedan. De intentie was om de Oegandese vluchtelingen in Angutua Zuid een kans te geven een zelfstandig bestaan op te bouwen. Goeree en Overflakkee bracht een bedrag van 50.000,- by elkaar. De 50.000,- zijn inmiddels ten goede gekomen aan Angutua. De heer Van Krieken bracht in juni 1986 een bezoek aan Angutua om te zien of de inspanningen van de inwoners van Goeree en Overflakkee en die van de Oegandezen in Angutua tot het gewenste resultaat hadden geleid. Hieronder volgt zijn relaas: Op 21 juni 1986 bezocht ik de landbouwnederzetting Angutua. Angutua werd opgezet met financiële steun vanuit Drenthe 280.000,-), Westfriesland 55.000,-), Hoeksche Waard 60.000,-) en Goeree en Overflakkee 50.000,-), dus in totaal 445.000,- bijna een half miljoen. Stichting Vluchteling heeft inmiddels 519.121,- in Angutua geïnvesteerd (1985: ƒ319.121,-; 1986: 200.000,-). Wat ik op deze midzomerdag, waarop het gelukkig voor alle boeren hier in de omgeving behooriijk regende, aantrof, overtrof mijn stoutste verwachtingen: een levendig dorp, met kerk, school, moskee, een voetbalveld, een marktje en overal, maar werkelijk overal, groeiende gewassen. De Oegandezen zijn goochelaars met een paar zaden, landbouwwerktuigen en vrucht bare grond. Geen stukje grond wordt ongebruikt gelaten: maïs, aardnoten (pinda's), sorghum, durra, sweet potatoes, tomaten, pompoenen, okra, aubergines, kassava en simsim. Het bewerken van het land is erg arbeidsintensief Toch was er nog tijd over de eigen woningen te bouwen, latrines en zelfs ook de school en de kliniek. Het 999-geld is als volgt besteed (afgerond: in guldens) aandeel Goeree en Overflakkee 9.000,- 6.000,- 4.500,- 7.000,- 6.500,- 15.500,- 1.500,- waterpompen95.000,- materiaal voor woningen60.000,- dekens, pannen, potten e.d. (basispakket)---- 45.000,- landbouwwerktuigen75.000,- zaden70.000,- constructie (school, kliniek, opslagruimte), incl. functioneren160.000,- gemeenschapsprojekten (fietsen, naaimachines, timmergereedschap)15.000,- Totaalƒ520.000,- ƒ50.000,- Het werk is uitgevoerd door de vluchtelingen zelf met hulp van UNHCR en ACROSS, de partner van Stichting Vluchteling. ACROSS heeft in het gebied 10 buitenlandse vrijwilligers, van wie 5 Nederlanders. Er wonen nu 5182 mensen in Angutua, verdeeld over 1.378 huishoudens. Enkele gegevens: 85% moslem, 12% katholiek, 3% protestant. Met een schoolopleiding: 55%. Op school zitten nu 918 leerlingen (headmaster: Philip K. Jonathan): 670 Oegandese jongens, 190 Oegandese meisjes, en 58 Soenaneesjes uit naburige dorpen. Er zijn 18 leraren 1 vrouw) van wie de helft Oegandees en de andere helft Soedanees. Het geboortecijfer is hoog. Dit hangt samen met het vertrouwen dat de vluchtelingen weer in de toekomst stellen. De vluchtelingen zorgen zelf voor hun gehandicapten door middel van een gemeen- schapstuin. De opbrengsten van deze tuin zijn voor deze groep. Ook hebben een aantal gehandicapten vlak naasthotel de toekomst" een eigen theehuisje. De sociale structuur is goed ontwikkeld: de verschillende klusters kiezen hun eigen vertegenwoordigers voor de „gemeenteraad". Ook is er een „disciplinair comité" dat de verschillende geschillen beslecht. De Soedanezen behoeven slechts hoogst zelden in te grijpen. Er waren laatst relletjes toen het publiek bij de voetbalwedstrijd Angutua- Mekke het oneens was met een scheidsrechtelijke beslissing. Alles liep met een sisser af. Bij een deze week gehouden onderzoek bleek dat 78% vertrouwen heeft in het nieuwe Oeganda onder leiding van Museveni: zij willen graag naar huis. De meesten zullen wachten tot begin 1987, dat wil zeggen, tot na de oogst (december). „Geef ons lege zakken, zodat we niet met lege handen naar huis hoeven". Het lijden is nog niet voorbij. Toch hebben de vluchtehngen bewezen dat zij de relatief geringe steun meer dan waard zijn geweest. We zien de toekomst hoopvol tegemoet zei de Headmaster mij, „....maar zorg alstublieft voor medicijnen in de kliniek, fietsen, schriften, pennen en boeken voor de school. n Het salaris is niet zo belangrijk. Elke dag moeten we benutten. Ook al is de terugkeer in zicht, u moet ons niet nu al vergeten...." (Van Krieken, Maridi, 22 juni 1986) VERVOLGVERHAAL Door Fenand van den Oever - 7- G.F.CallenbachB.V.—Njjkerk Willem de Rauzer, alleen op het stadhuis kende men zijn ware achternaam. Jaren terug was hij hier neer gestreken. Hij trouwde een Vlaardings meisje. Ze schonk hem twee dochters. Het leek zo mooi. Maar lang waren ze niet met z'n vieren in het kleine huis De vrouw ging heen. Zijn dochters zochten elders onderdak. Nu huist hij alleen in een wrak scheepje bvij de Blauwe Dienst van Leen Smit. Barrevoets een lange baard, een jas met gaten trekt hij door het leven. Hij is wel onder hen, maar niet van hen. Hoe het ging? Willem, in gebroken Duits: och, nergens heel thuis, daar niet, hier niet. Hij was, jaren geleden, naar Vlaardingen gekomen. De Vlaardingers hadden vele Duitsers hetharingvissen geleerd. Zij gingen terug. Hij bleef. Jullie gek zijn, eerst Duitsers, toen Polen leren...., zei hij. Ja, zo was het wel een beetje. Meesters ter visserij waren zij geweest, overal vandaan kwam men om de kunst af te kijken. Eenmaal, ver voor zijn tijd, had Nederland meer vissers dan Engeland en Fraiücrijk te zamen. Men keek tegen de Nederlandse visserman op, men wilde van hem leren, men leerde van hem. Maar gek, neen, dat was het niet. Je hield de dingen toch niet geheim. Gendag, zei Willem. Hij huisde wel in zijn hulkje bij de slepers. Op de Maas en tussen de pieren scharrelde hij zijn kostje met de zegen wel bij elkaar. Zijn vrouw was er al lang niet meer, zijn dochters waren getrouwd. En hij zat aan boord. Uren kon hij in het zonnetje aan lij als een poes op een kistje zitten spinnen. Ach, wat had hij nodig? Een stil hoekje, een hond die hij aaide en die hem likte, een visje, een lauw oppertje in de zon. Wat had een mens meer nodig? Laten ze hem gerust Willem de Rauzer noemen. Hem deerde het niet. Ik groetHij slofte weg de hond achter hem aan op blote voeten en in een bollende gerafelde jas. Arend-Michiel staarde hem even na. Die Willem Hij en zijn hond. Aan elkaar hadden ze genoeg. Dat ze als kind doodsbang kond zijn geweest voor deze man. D'n heer wachtte hem op. Meer dan dat. Hij kwam hem tegemoet zelfs. Wat was er veel veranderd. Eens, ééns, meerdere keren had Arend-Michiel met de pet in zijn hand hier gestaan: om een schip, om een vleet te mogen veranderen, om: meneer, mag ikHard tegen hard was het wel eens gegaan. Met de eer voor d'n heer, wel te verstaan. Nu was hij eigenlijk zijn gelijke. Schipper op zijn eigen schip. Het enige wat het kantoor deed, was hem beschrijven. Albertien hield de boeken bij; op de schuur liep men zijn want na. Er werd goed geboet. Hij was er best over te spreken. D'n heer ging op zijn oude plaats zitten. Zijn lieve- lingsplaats. Hiervandaan zag hij alles wat er in zijn kantoor gebeurde dat was belangrijk. Hiervandaan keek hij langs de kant dat was nog belangrijker. Maar en dat was het allerbelangrijkste hiervandaan zag hij zijn vloot, het binnenvallen, het laden en lossen, het keuren van de haring hiervandaan zag hij zijn schepen uitvaren. Nou, meer te zien had hij eigenlijk nimmer begeerd. Hier gezeten liet hij zijn blikken ook gaarne dwalen langs de miniatuur beugsloep „Zorg en Vlijt". Minutieus gemaakt, stofvrij achter glas be waard. Hij was zo gehecht aan dit schip. En aan de wanden hingen een paar schilderijen, heel fi-aaie; beelden van havens en schepen, en een groot, van de plint tot het plafond, met alleen een huizenhoge woeste zeeD'n heer, van nature krent-zuinig, had voor dat schilderij een hoog bedrag neergeteld. Alles was vrijwel donker. Alleen de lamp boven zijn bureau brandde, hoewel Arend-Michiel direct bemerk te, dat d'n heer niet werkte. Onrustig was d'n heer. Toen ze nauwelijks zaten, ging hij weer staan om de stoel, waarop hij zat, dichter bij de zijne te trekken. Uit de lade haalde hij een kist sigaren. Steek eens op! Zelf gaf d'n heer hem een vuurtje. Dat had hij nooit eerder meegemaakt. Ze praatten over een en ander, over ditjes en datjes, natuurlijk kwamen ze rap op de visserij en de afzet Heus, ze konden niet anders. Vroeger zou d'n heer met de zeekaarten naar hem toe zijn gekomen, ze werden dan op de grote tafel ontrold en hij had moeten aanwijzen waar zijn haring vandaan kwam. Dat was er nu niet meer bij. D'n heer trok zwaar aan zijn sigaar. Hij zuchtte. Ook trok hij aan het touwtje, dat onder de lamp hing. Toen was ook deze gedoofd. Alleen wat licht van de lantaarnpaal buiten glansde naar binnen. Het was alsof d'n heer deze duisternis nodig had. Zacht, krampachtig zacht, begon hij te spreken. Van Roon, ik word oud. Ik wil eigenlijk alleen nog rust. Ik begrijp het volk niet meer en de visserij heeft wat anders nodig, als er tenminste nog toekomst is. De Scheveningers hebben een haven, je ziet ze hier niet meer. De Katwijkers schreeuwen erom. Wie zal het hun euvel duiden. Maar wij krijgen steeds minder aanvoer. De pit lijkt er wel uit te gaan. Handel is hier numero één, maar wat heb je aan handel als geen vloot die voedt? En de schepen worden zo duur en het volk vraags steeds meer; ze willen nou alledag verse aard appelen. Hoe moeten die kosten uit het vleetje komen? Ik kan de kracht ervoor niet meer opbrengen. Hij onderbrak even. Arend-Michiel hoorde hem hijgen. Toen ik vanmiddag bij het graf van je moeder stond, dacht ik zo: mens, wat ben jij gelulckig. Heerlijk geleefd, zalig gestorven. Ik keek ook naar je vader, wat een bram-visserman in zijn jaren. Ik keek naar je zussen, naar Japie en Marie, beste boetsters in d'r tijd, nu ordentelijk getrouwd en een paar kinderen over de vloer. Ik keek vooral naar jou. Je mag gerust weten wat ik gezegd heb. Ik zei: daar staat die knul, die heeft nou alle kansen die-ie kreeg, gegrepen. Hij haalde diep adem. In mijn geslacht zit geen reder. Feestnummers zijn het Ze dragen grote brillen, maar er zitten geen glazen in, jij snapt me wel. Het beste van mijn soort zit, net als bij de wortelen, onder de grond. Mijn vader raapte de kromme spijkers nog op, ik heb de spijkers zuinig bewaard, zij zullen ze wel opmaken. Och, wat hebben we hier voor opgroeiend geslacht in het bedrijf? De meeste reders zijn vrijgezel of ze hebben jongens die een andere kant opgaan. wordt vervolgd ^^4*4^»»##»*»»#»##»#»»»**#»»»***#*#**4f#*#»»»#**4»*#**»*»**#»»»»#*»**»*#»»»»**#*»»»»**#*#»»»»*» l^4.4■*4■*'^*■*'^^^***'^'^4■*'^'^>^'^'^'^'^'^'^'^'^>^'^■'^'^>^*'^'^'^'^■'^'^'^*'^'^J^'^*li^>^'^l^l^l^l^.^^^^.^^^.l^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 2