Ouderwets groot gezin maakte de gouden bruiloft ook ouderwets gezellig Ooltgensplaat beleefde een zonovergoten Oeltgendag Politieberichten ks\ A^-s-s Herfst in het Stellebos? „Gay Gannet" na Azoren-race terug in Middelharnis Meisje lastig gevallen Milieuvlucht helikopter Rijkspolitie Extra kerkdiensteti Geref. Gemeenten Middelharnis Goedereede 59e Jaargang DINSDAG 12 AUGUSTUS 1986 No. 5521 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRUS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Het scherpjacht de „Gay Gannef van dokter J. J. Wieringa te Nieuwe Tonge is vrijdag feestelyk ontvan gen in de thuishaven Middelharnis, na deelname aan de Azoren-race die het jacht 1750 zeemylen van huis voerde. Schip en bemanning, van wie een deel op de Azoren wisselde, hebben een enerverende tocht gemaakt die op 5 juli voor de kust van Hoek van Holland begon en vrijdag eindigde met de feeste- lyke ontvangst door de gepavoi- seerde jachten van de Jachtver. Flacquee en een welkomstwoord van de voorz. dokter Dogterom. Vooraleer de „Gay Gannet" zich in het veld van 30 deelnemers mocht bewijzen kreeg het uit 1969 daterende jacht een groot-onderhoudsbeurt. Dat gebeurde vo rige winter door Leen Bom, Machiel van Dijk, Jan Grootenboer, Klaas van Buren en Gijs Jan Wieringa, allen uit Middel- hamis-Sommelsdijk. Alle noodzakelijke onderhoud werd gepleegd, er werd een geheel nieuwe electrische bedrading aan gebracht en de accomodatie werd aan gepast om een langdurig verblijf door 6 opvarenden mogelijk te maken. Boven dien werd het schip opnieuw in de verf gezet Het karwei duurde van november t/m april, in welke periode de „Gay Gannet" een herboren schip werd. De Waterkampioen besteedde er zelfs drie artikelen aan! Met aan boord de heren Bom, van Dijk, Grootenboer, van Buren, J. J. Wieringa en zijn zwager Frits Metselaar zette de „Gay Gaimet" op zaterdag 5 juli, 's middags om 3 uur koers richting E ngeland om vandaar een tevoren uitgestippelde strategie te volgen, vanaf Ierland een koers van 240 graden ZW volgend, tij dens de vorige race,.twee jaar geleden, nog het meest windrijke gebied, nu zou het het meest windarme gebied blijkei) te zijn zodat de „Gay Gannet" zelfs twee abso lute windstille dagen trof. Aan boord heerste een gezonde discipline, 4 uur op en 4 uur af, elke dag per man één pils en één borrel, aardappelen van de fa. Mast uit Den Bommel en vlees van de fa. Krijgsman uit Middelhamis. Koek van koeÖabriek Nipius te Stad aan 't Haring vliet. De heenreis duurde 13 dagen waar na het jacht een feestelijk welkom kreeg op de Azoren. Bij de overschrijding van de 1000 mijl werd een extra oorlam ver strekt. De terugreis duurde 11 dagen met veelal stormachtig weer. De opvarenden J. J. Wieringa, van Dijk en Metselaar stapten daar af om plaats te maken voor dokter G J. Wieringa, Han Dorst en Annelies Vee- Het lijkt wel herfst in het Stellebos. De bomen zijn hun blad kwijt. Wanneer u de bomen eens van dichtbij bekijkt dan ziet u alleen nog de nerven van het blad én zwart gekleurde larven die het bladmoes tussen de nerven wegvreten (skeletteren). Deze zwarte larven vreten uitsluitend aan de bladeren van de zwarte els. Het zijn de larven van het elzenhaantje, een klein staalblauw kevertje. In een jong bos, zoals het Stellebos is de zwarte els een belangrijke boomsoort. Deze soort gebruikt het Staatsbosbeheer als vulhout soort. De zwarte els is een pionier en een snelle groeier. Soorten die in de jonge fase veel beschutting nodig hebben zoals bijv. de eik, profiteren van de rijen met hoog opschietende elzen. Na 4 a 5 jaar gaat de zwarte els veelal de eik in de groei belemmeren. De rijen met zwarte els worden dan afgezet (gedund). Zwarte els wordt ook tussen de populieren gepland. Els heeft evenzo als bijv. lupine het ver mogen om vrije stikstof via de wortels (wortelknolletjes) te binden en om te zet ten in voor planten en dus ook voor populier opneembare voedingsstoffen. In de toekomst zal het gezicht van het Stellebos door duurzame boomsoorten als es en eik bepaald worden. De zwarte els heeft zijn taak gedaan als pionier. Ondanks de vele vraat door de larven is de zwarte els nu nog zeker niet afgeschreven. Bomen hebben een enorm vegetatievermogen. Larvevraat en blad- verlies betekent een rem op de dikte en lengtegroei maar zeker niet het einde van de zwarte elzen. De kevers van het elzehaantje over winteren in de grond. Winters met strenge vorst zijn gunstig voor insekten. Zij heb ben dan weinig alst van parasitaire schim mels. De twee opeenvolgende strenge winters kunnen gezorgd hebben voor de grote aantallen larven van het elzehaantje. Het is nu een vroege herfst in het Stelle bos. Mogelijk dat de trekvogels in de herfst, die in het Stellebos komen rusten, eens goed huishouden onder de elze- haantjes. Op»!iat er weer ceü.3 een luinucr gunstige winter komt voor insekten. Dan kunt u volgend jaar misschien van een lange nazomer genieten in het Stellebos. Staatsbosbeheer, Dordrecht fTn"'-*"* nemans uit Gouda. Zij kwamen donder dagavond kwart voor 7 voor Hoek van Holland. De heenreis telde twee uitvallers en zo ook de thuisreis. De „Gay Gannet" behoorde daar niet toe; ze heeft op de thuisreis een zware storm getrotseerd die veel van schip en bemaiming heeft ge vraagd. Op zaterdag 9 augustus omstreeks 03.00 uur werd tussen Goedereede en Ouddorp ,een meisje lastig gevallen door de be stuurder van een kleine, vermoedelijk wit- kleurige personenauto. De bestuurder be treft een man met een donkere huidskleur. De Rijkspolitie Ouddorp zoekt nu mensen die deze auto en of deze bestuurder op die dag of één dezer dagen hebben gezien. Zij die informatie willen verschaffen worden verzocht om contact op te nemen met de Rijkspolitie te Ouddorp, Tel. 01878-1244 BRUINISSE - Kerkdienst - D.V. donderdagavond half acht hoopt voor de Oud Ger. Gem. voor te gaan Ds. A. D. Muilwijk v^n Dordrecht. DIRKSLAND - heden (dinsdag)avond 7.30 uur Ds. Th. van Stuyvenberg van Terwolde-de Vecht. MIDDELHARNIS - heden (dinsdag)- avond 7.30 uur ds. A. M. den Boer van Lisse. STAD AAN 'T HARINGVLIET - he den (dinsdag)avond 7.30 uur ds. M. Mondria van Waardenburg. HERKINGEN - woensdagavond 13 aug. half acht ds. C. Harinck van Oostkapelle. OUDE TONGE - donderdagavond 7.30 uur ds. de Pater van Krabbendijke. OUDDORP - woensdagavond half acht ds. J. J. Tanis van Tholen. NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. van Eckeveld. En dan te bedenken dat ze een halve eeuw geleden samen begonnen zijn. Er hoefden vrijdag, op de viering van de gouden bruiloft van het echtpaar KI. Grinwis - L. Grinwis-van Oostenbrugge te Ouddorp, niet eens zoveel bezoekers van buiten de familie te komen om toch al een hele toeloop te hebben..! Het echtpaar recipieerde in het Ver. gebouw „Oostdam" te Goedereede want in hun woning aan de Koolweg zouden ze nooit allemaal een plaatsje hebben kunnen vinden. Ze waren er allemaal, de 12 kinderen met hun mannen en vrouwen en kinderen zodat er op de groepsfoto die ter herinnering werd gemaakt meer dan vijftig verheugde gezichten rondom de gouden opa en omi te zien zijn. Een plaatje waard, vonden we temeer omdat alle gezins- en familieleden het uitstekend met elkaar kunnen vinden waarmee het grote gezin van Klaas en Leentje vele kleinere geziimen ten voorbeeld strekt! Dhr. Grinwis werkte evenals zijn broer Jan Grinwis vele jaren bij de Emgo van welk bedrijf vele oud-coUega's hun gelukwensen kwamen aanbieden. Op vrijdag 8 augustus 1986 vond boven Goeree Overflakkee weer een milieu- vlucht plaats met de helikopter van de rijkspolitie. Naast allerlei kleine milieu-overtredin gen ontdekte men vanuit de lucht een olievlek in de binnenhaven van Stellen- dam. Deze vlek was vermoedelijk ont staan tijdens het bunkeren van een aldaar afgemeerde viskotter. Duidelijk was te zien naar welke viskotter het spoor liep. Een nader onderzoek door de Rijkspolitie te Water zal dan ook plaats vinden. Tevens was er een landbouwer in Oolt- gensplaat, die van plan was een hoeveel heid hout te gaan stoken. Hij keek echter vreemd op toen er achter hem een heli landde. Erg verbaasd over deze snelle politiecontrole vanuit een richting die hij nooit zou verwachten, vergat hij de lucifer aan te steken voor het hout. Nadat de vliegende politiemannen hem het één en ander uitgelegd hadden waarom het niet mocht, beloofde hij beterschap. Mede dankzij het allervriendelijkste zomerweer heeft Ooltgensplaat j.l. zaterdag een bgzonder geslaagde Oeltgendag beleefd; er zat die dag echter méér dan alleen maar een be- haagMijke zonnewarmte in de lucht. In de 71-jarige heer Jo Kosten, oud- Platenaar, maar sinds vele laren wo nend te Eindhoven, had de befaamde grondlegger van St. Adolfsland, Oeitgen de Piper, een bevlogen ver tegenwoordiger, zó bevlogen zelfs dat dhr. Kosten een boek vol schreef over de geschiedenis van „De Plaete" wel ke pennevrucht hij zaterdagmorgen kon aanbieden aan burg. drs. de Vos, in geschiedenistermen „de hoogste vertegenwoordiger van de Polder..." Burg. Vos bleek al vroegtijdig op de hoogte te zijn geweest van het voornemen van dhr. Kosten die „als een vreemde vogel" steeds weer in het archief van de gemeente had zitten speuren. Steeds had dhr. Vos kennis gekregen van de nieuwe manuscripten en hij wist ook een goed gedocumenteerd boekwerk in handen te hebben toen hem het eerste exemplaar door dhr. Kosten werd aangeboden, „na mens allen die door de eeuwen heen de geschiedenis van Ooltgensplaat hebben gemaakt, soms met alleen maar een spa en een schrepel", voegde dhr. Kosten aan de overhandiging van het eerste exemplaar toe. Dhr. Kosten verklaarde heel serieus te hebben gewerkt en een groot deel van het verwerkte materiaal in archieven te heb ben gevonden. Hier en daar had hij een duidelijke herkenning vermeden teneinde geen oude wonden open te halen en het werk was heel spannend geweest. „Als ik geweten had waaraan ik begon had ik er wel twee keer over gedacht", verzekerde dhr. Kosten, overigens met genoegen te rugdenkend aan de viering van het 700- jarig bestaan van St. Adolfsland op welke dag hij opnieuw kennis maakte met zijn geboortedorp om nadien te weten er weer helemaal bij te horen! Hij wekte zijn oud-dorpelingen op het boek samen te lezen en elkaar te vertellen hoe het geweest is. Er zal in gelezen worden dat niet altijd is beantwoord aan de door Hem gegeven opdracht met het gekregene voorzichtig om te gaan, reden waarom in het boek hier en daar ook wel iets met de sluier der vergetelheid is bedekt. ,,Ik heb bewust niet alles willen weten", verklaarde dhr. Kosten, beslui tend met een eerbetoon aan die stoet werkers en werksters die in leven en dood de weg hebben gebaand voor hen die na hen kwamen. Het boek „tussen kerk en fort" wordt uitgegeven door uitgeverij de Bonte te Ooltgensplaat. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening D 01870-3477 g - Aanr^ding met gewonden. Op 6 aug. vond op de Oudelandsedijk tussen Dirksland en Nieuwe Tonge een ernstig verkeersongeval plaats. Bij de aan rijding was een personenajrto en een zoge naamde terreinwagen betrokken. De be stuurder van de personenauto, J.C.K. uit D. reed met zijn wagen vanaf het erf van zijn woning aan die weg achteruit de weg op. Op dat tijdstip naderde vanuit de richting Dirksland het andere voertuig, best. doorJ.R. uitN.T. Opgenoemde weg ontstond een aanrijding, waarbij beide voertuigen ernstig beschadigd werden. De beide inzittenden van de personenwagen werden vrij ernstig gewond overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. - Brandje in schuur. Op 7 aug. brak brand uit in een schuurtje, staande op een volkstuin aan de Kaaidreef te Middelhamis. De brandweer van Mid delhamis was snel ter plaatse maar kon niet voorkomen dat het schuurtje vrijwel afbrandde. De schade voor de eigenaar bedraagt ongeveer 2000 gulden. Naar de oorzaak van de brand wordt een onder zoek ingesteld. Aanrijding. Op 7 aug. vond in de polder Oud Kraaijer te Dirksland een eenzijdig verkeersonge- Ja Kosten (r) overhandigde het eerste exemplaar van Vos. In 't midden mevr. Kosten, juffr. voor de oudere Platenaren. zijn boek aan burg. de Maljers Terwijl in het dorpscentrum een plezierige stemming heerste ondernam elders in het dorp oud-metselaar van Ree aktie tegen de gemeente door aan zijn schuurdeur een muurkrant te nagelen waarop vermeende ondeugden van het gemeentebestuur uiteen worden gezet. val plaats. De bestuurster van een pers. auto J.M. de G. uit D. reed over ge noemde weg richting Dirksland. Zij raakte in de berm van de weg en botste vervol gens tegen een spanningsmast van de Emgo. Zij raakte daarbij gewond. Nadat haar eerste hulp was verleend werd van haar ook een bloedproef afgenomen. De personenauto werd door het ongeval aan zienlijk beschadigd. - Diefstal visfuiken. Door een inwoner uit Middelhamis werd aangifte gedaan van diefstal van een aan tal visfuiken. Deze stonden in de Vliegers in Middelhamis en zijn vermoedelijk ont vreemd tusen 1 en 5 aug. j.l. De politie stelt een onderzoek in. - Diefstal rijwielen. In de afgelopen weken werd er weer enige malen aangifte gedaan van diefstal van rijwielen. Dat gebeurde op diverse plaat sen in de gemeente. Ook nu bleek weer dat men verzuimd had het voertuig op slot te zetten. Geef fietsendieven geen kans. - Benzinediefstal. Door middel van verbreking van de dop van de benzinetank werd er in Ouddorp vanuit 2 personenauto's een hoeveelheid benzine gestolen. In Goedereede bleef het gelukkig bij een poging. - Gestolen surfplank terecht Enige weken geleden werd op de Brou- wersdam een surfplank ontvreemd. Het politieonderzoek leidde naar een 20-jarige inwoner van Geldrop. De man had de surfplank iimiiddels verkocht aan een plaatsgenoot, alwaar de surfplank nog net werd aangetroffen. De surfplank kon aan de rechtmatige eigenaar, een inwoner van Delft, worden temggegeven. Tegen de 2 inwoners van Geldrop wordt proces-ver baal opgemaakt terzake diefstal en heling. -Diefstal alluminiumplaten. De afgelopen week werd bij de firma Padmos te Stellendam een aantal allumi niumplaten weggenomen. Nog dezelfde dag kon de dader, een inwoner van Helle- voetsluis, worden aangehouden. Hij be kende het feit en ook hier kon het ont vreemde aan de eigenaar worden temg gegeven. - Diefstal fietsen. Ook de afgelopen week werden er in de gemeente Goedereede weer 5 fietsen, over het algemeen niet afgesloten, ont vreemd. 1 gevonden fiets kon aan de eigenaar worden temggegeven. - Vernielingen. Aan de Hazersweg te Ouddorp werd een stenen muur over een afstand van 30 meter vernield. Schade/ 1000,-. Op de parkeerplaats bij strand De Punt werden enkele personenauto's beschadigd doordat vandalen een afbijtmiddel over de auto's hadden gegooid. Óp een camping aan de Klarebeekweg te Ouddorp werden 2 banden van een personenauto vemield. Schade 500,-. topkwaliteit, goede i n voordelige prijzen: FOTO - FILM REPORTAGE VIDEO -COMPUTER C=) C3 d C3 ■■■■■■UiSAAS 1=3 en CU El C=3 C3 Weststraat 35 Molenweg 1 OudtJorp Telefoon 01878-!612 en 2120 Filiaal Renesse Pantshop Hogeeoom 172 Telefoon 01116-2400 :j,,;,.^»»*:!'^B«f«i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1