^ir SLANGKIEMMEN TOT SLUPSTENEN Een nieuw kabinet Garage KNÖPS B.V. fioniiSiemaH Visser Echtpaar van Heemst-Bazen viert te Oude Tonge de platina (70-jarige) bruiloft FIETSTOCHT BRADERIE in de Goede Ree Citroen-Hesselink fudbrethtse Zaterdag BRADERIE in Ooitgensplaat Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee j^^^ -VVS Onze SHOWROOM Extra kerkdiensten Geref. Gemeenten am TE GOEDEREEDE 59e Jaargang VRUDAG 8 AUGUSTUS 1986 No. 5520 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Het is altijd een mooi plaatje: de koningin temidden van de zojuist beëdigde regering. Meestal kijkt de minister-president in de verte, alsof hij de uitgestippelde lijnen beschouwt. Of is het wat bespiegelend, wordt nagedacht over de afgelopen (in)- formatieperiode? Wat het laatste betreft: er zijn toch nog verrassingen te melden geweest, het begon met de inkrimping van het aantal Staats- secreftariaten. Vijf nogal liefst. Dat moet in de beide regeringsfracties en bij net gekozenen toch wel enige teleurstelling gegeven hebben. Vijf kansen minder. Toch is de „bezuiniging" wel te begrijpen. En dan gaat het niet alleen om de finan ciën. De Staatssecretaris heeft wel poli tieke verantwoordelijkheid tegenover de Kamer(s), maar woont de vergaderingen van de Ministerraad niet bij. En daar wordt de besluitvorming toch voorbereid. Veel staatssecretariaten betekent dus niet alleen spreiding van de verantwoordelijk heid, maar ook „intern" veel doorspreken. Met een staatssecretaris van eigen poli tieke kleur zal dat wel gaan, is hij of zij van de coalitiepartner, dan wordt het anders. Wat dat betreft zijn we benieuwd hoe het duo Brinkman-Dees zal opereren op WVC en ook Nijpels-Brokx. De nieuwe minister van VROM heeft met zijn staats secretaris een oude rot in het vak getrof fen, die zeker niet over zich heen zal laten lopen. Verrassingen tijdens de informatie. Het vertrek van minister Winsemius was er ook één. Door de heer Lubbers werd hij getipt als vice-premier, maar door de Korte voorbijgestreefd. De post defensie ambieerde hij niet, die kwam bij zijn partijgenoot van Eekelen. Minister de Ruyter ging zoals hij de laatste periode defensie „gedaan" had: onopgemerkt, maar ontegenzeggelijk bekwaam. Hij heeft bepaald een moeilijke klus ge klaard in het vorig kabinet, dat had - op een ander terrein de nu benoemde minis ter van Dijk ook. Anders als bij Nijpels kan hier zeker niet gesproken worden over beloning op falen. Van Dijk heeft zich als voorzitter van de RS V-enquetecommissie sterk geprofileerd. Op zich is het opmerkelijk dat de grootste veranderingen die opzien baarden in het persoonlijke vlak lagen. Lubbers mocht dan wel zijn karwei afmaken, het was toch nog altijd de vraag hoe het CDA dat zou gaan invullen nu ze zo sterk gegroeid was ten opzichte van de VVD. Het debat over de regeringsverklaring heeft daar niet zoveel opening over gege ven of het moest zijn dat de minister president enkele keren ingreep in een debat tussen de heren Kok en de Vries. Wilde hij de CDA-weg naar de PvdA duidelijker openhouden dan de Vries? Of is het wennen met een grotere eigen fractie tegenover zich? Tenslotte werd gevraagd om Lubbers het „karwei" te laten af maken. En dan? Reken maar dat ook daarover gefilosofeerd zal worden, 1990 is dichtbij en de eerste hobbel hebben we al over een half jaar: de statenverkie zingen met caaraan gekoppeld de verkie zingen voor de Eerste Kamer. Zeker voor die tijd moet de verstandhou ding met de oppositie niet te slecht wor den, althans niet zo dat een underdog- effect ontstaat. Het optreden van de oppositie was een punt op zich. Nieuwe woordvoerders, nieuwe accenten, nieuwe mogelijkheden. Het laatste ook. Kok is meer dan zomaar een kroonprins die eindelijk eens mag gaan meepraten. Hij is te bekwaam, maar heeft ook tekort in de schaduw van Den Uyl gewerkt om een kopie van zijn voor ganger te worden. Daarmee kan de Twee de Kamer fractie van de PvdA andere wegen gaan. Dat zal wennen zijn, evenals het feit dat met de D'66-politicus van Mierlo een minstens zo geducht tegen stander kwam, die - voor een pragmati sche partij eigenlijk vreemd - in staat is verschijnselen in zijn context te zetten. Als we daarbij denken aan alles wat in de WD gebeurde en het resultaat daarvan in de keuze van Professor Voorhoeve als fractievoorzitter, dan mag het zo zijn dat Lubbers zijn karwei mag afmaken, maar dat de omgeving waarin hij dat mag doen drastisch veranderd is. Ook in de Tweede Kamer is wel eens sprake van een „rollen spel"Men weet van elkaar wat komt. D at zal nu veel minder het geval zijn. Politiek is boeiend. Omdat het uiteindelijk het handwerk is van mensen. Mensen die gekozen zijn o o grond van hun uitgangs punten, van hun politieke overtuiging. Na die keuze moeten compromissen aan gegaan worde-5. Moeten? Het ligt in de uitgangspunten verankerd hoever men daarin kan gaan. Zo ook bij deze kabinets formatie. Het CDA is daarin ver gagaan. In die zin dat ondanks het dominante aantal zetels, minder van de CDA uit gangspunten wordt teruggevonden dan verwacht kon worden. De nieuwe fraktievoorzitter van de SGP - van der Vlies - heeft daar een en ander maal naar gevrsagd. De NRC meldt dat dat in zovenc' éifeci heefi gehad dat de ministerpresident toen wel moest ingaan op deze kant van de zaak. Na winst gaan domineren - zeker op het immateriële vlak zou niet verstandig zijn. De tijd zal het leren. Er staat ons naar een belofte van jaren terug nog een ethisch reveil te wachten, uitstel leidt maar al te veel tot afstel - zeker in de politiek. Wat dat betreft heetf het nieuwe kabinet nog veel wat recht te zetten. Dat kan niet zonder inspiratie en moti vatie. Ook niet zonder voorbede. Laat dat laatste ons dan gezegd zijn. is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG113 TEL. 01870-2222—MIDDELHARNIS Dirksland, 01877 - 1357 Schaaklessen te Stellendam Binnenkort start schaakvereniging „Stel lendam" wederom een cursus jeugdschaak. Deze schaakopleiding voor de jeugd om vat de drie delen van het diplomasysteem van de Koninklijke Nederlandse Schaak bond. In het eerste jaar van de opleiding vindt de voorbereiding plaats voor het pionnendiploma (voor begiimers) en het torendiploma (voor licht-gevorderden). Het tweede jaar wordt afgerond met het pittige examen voor het koningsdiploma. De schaaklessen zullen op dinsdagavond van 18.45 uur tot 19.30 uur in vereni gingsgebouw „De Rank" gegeven wor den. Meer informatie over de cursus jeugd schaak wordt via de basisscholen in Stel lendam verstrekt. Ook kunt u kontakt zoeken met de heer R. J. van Dongen, Langeweg 24 te Stellendam, tel. 01879 - 2427. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Ouderenkoor „Avondklanken" vraagt nieuwe leden Op 19 augustus 1986 hoopt het Ge mengd Bejaardenkoor Avondklanken te Middelhamis/Sommelsdijk, weer met de repetitie's te beginnen. De vakantie's zijn weer voorbij. Wij repeteren elke dinsdag middag in het Dienstencentrum aan de Doetinchemsestraat van 14.00 uur tot 16.00 uur. Onze dirigente en mevr. C. M. Coll. Ik zou een dringends beroepe willen doen op de ouderen in Middelhamis en Sonmielsdijk, om eens te overwegen lid te worden van onze zangvereniging. Ook oud-leden zijn van harte welkom. Onlangs zag ik op de TV een zestal zangverenigingen (alle ouderenkoren) die de finale zongen van een landelijk ge houden concours. Als men dan ziet, met wat voor overgave deze oude dames en heren nog zingen, dan kan men daarvoor alleen maar bewondering hebben. En die bewondering moeten de burgers ook voor ons hebben, als wij op 3 oktober 1986 naar een concours gaan in Gemert, waar wij in de hoogste klasse zingen. Meldt u dus spoedig aan, dan kunt u nog mee. En zeg nu niet meteen ik kan niet zingen, want dat kan iedereen. In de kerk zingt u toch ook mee? Nou dan. Namens het bestuur de sekretaris. SEIZOEN OPRUIMING PORTABLE VIDEO APPARATUUR JVC Newvicon camera 10 Lux met datum en titelgenerator ƒ2750,- NU ƒ1695- JVC Camcoder 15 Lux ƒ5520,- NU ƒ2995,- JVC portable videorec. ƒ2980,- NU ƒ1895,- De organisatie van Oeltgendagen 1986, die nu volop aan de gang zijn heeft éi inschrijving voor de kramen voor de bra derie die morgen, zaterdag, gehouden wordt, moeten stoppen. Er zijn nu 180 kramen en meer kunnen er echt niet bij, „Wij kunnen toch dubbeldeks gaan wer ken?" zeggen de heren Buth en Duram, organisatoren van de braderie wie het spij dat ze enige tientallen „last minut" i, schrijvmgen moesten teleurstellen. Wel heeft de organisatie nog een plekje gevonden voor een groep legervoertuigen, die hun voertuigen zullen demonstreren op de Oeltgendag. RENAULT-dealer Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 OOLTGÈNSPLAAT - Jubileum Oranjevereniging Zoals al eerder in dit blad wewrd bericht, wordt op 13 september a.s. het vijftigjarig bestaan herdacht van bovengenoemde vereniging. Er worden diverse evenementen georga niseerd, waaraan vanzelfsprekend kosten zijn verbonden, om daarin tegemoet te komen zijn aan verschillende bedrijven en instellingen circulaires gezonden, waarin om een financiële bijdrage werd gevraagd. Daar zijn zeer positieve reacties op ont vangen, maar het zou prettig zijn als ook anderen zouden willen reageren. Daarom hier nog even ons banknummer 3491.00. 128 waarop wij gaarne uw evt. bijdrage tegemoet zien. Liefst vóór 16 augustus, dit in verband met „naam-vermelding" in het jubileum-boekje. Het behoeft geen be toog, dat ook giften van partikulieren zeer worden gewaardeerd. Tijdens de braderie, welke zaterdag, al hier wordt gehouden is in de Stoofstraat een stand ingericht waar, zo lang de voorraad strekt, speciale jubileum-bekers en -glazen te verkrijgen zijn, waarvan de netto opbrengst ten bate van de Oranje vereniging is. PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Tel. 01870 - 3094 Eén keer in hun 70-jarig huwelijk heeft Elizabeth Janna Bazen haar man Johannis van Heemst met enige achterdocht in de ogen moeten kyken. Dat was toen hij haar vijfendertig eerlijk verdiende guldens voorhield: „daer kom je toch wel eerlijk an Hangs?", heeft ze hem toen gevraagd, omdat ze een weekloon van 35,- een te grote weelde vond na de 5,- die hij wekelijks op de flakkeese akkers had verdiend. Het speelde zich af in het begin van de twintiger jaren toen het echtpaar van Heemst-Bazen Flakkee verlaten -, en zich in Rotterdam gevestigd had. Een stap waar ze nooit spijt van hadden, maar tóch kwamen ze 14 jaar geleden naar het eiland terug; volgende week zaterdag vieren ze er, in „Ebbe en Vloed" te Oude Tonge hun 70-jarige bruiloft...! De bijzonder vitale echtelieden, hij bijna 92, zij bijna 90, werden resp, te Middel- harnis en te Nieuwe Tonge geboren, maar omdat de vader van dhr van Heemst jong overleed en z'n moeder hertrouwde woon de hij vanaf z'n elfde jaar ook in Nieuwe Tonge, het dorp waar ze elkaar vonden en waar ze een verbond sloten dat minstens 70 jaar duren zou, door vóór en tegen spoed, al is dat laatste hen gelukkig niet al te veel ten deel gevallen. Voor een groot deel 53 jaar speelde hun leven zich afin Rotterdam, toen nog ver van Nieuwe Tonge Nadat dhr van Heemst zijn dienstplicht had vervuld bij het Regiment Jagers te Den Haag en meermalen op wacht stond voor het Koninklijk Paleis, trouwde he jonge paar in 1916 waarna ze in 1920 naar Rotterdam vertrokken op advies van een oom van de bruid die hen voorspiegelde dat er in Rotterdam al gauw meer te verdienen zou zijn dan de karige vijf gulden die op Flakkee konden worden verdiend. Aanvankelijk had dhr van Heemst werk bij Wilton (daar verdiende hij in één week, met nachtwerk die be sproken 35,-) en bij de Spoorwegen, waarna hij in 1939 in dienst kwam als laborant bij het Centraal Diergeneeskun dig Instituut wat een goed plekje zou blijken te zijn om de oorlog zonder honger door te komen, al bedreigden hen, vooral bij het bombardement, andere lijfelijke gevaren. Ze woonden er in de C roos wijkstraat waar mevr van Heemst gedu rende 16 jaar een sigarenwinkel dreef Dankzij de bevoorrading door twee Rijks- veldwachters kon ze ook in de oorlogs jaren haar klanten van dienst zijn. „Nee", zegt mevr van Heemst op onze verbazing: „ik heb hen nooit gevraagd hoe ze er aan Autobedrijf A. J. van Rumpt Vei1.C. Bakker, tel. 01877-1589 kwamen; het was Belgische shag, dat staat me nog goed voor. De veldwachters moesten op de Noordsingel zijn en op de heenweg brachten ze me de gevulde kof fers die ze op de terugweg leeg ophaal den..." Ongeschonden kwam de fam. van Heemst met haar drie kinderen de oorlog door. In 1959 werd dhr van Heemst gepensioneerd maar dat betekende niet da hij een punt zette achter z'n aktiviteiten. „Da's slecht voor een mens!" zo waar schuwt hij ieder die z'n dagen in ledigheid doorbrengt. Hij werkte na z'n 65e nog twee jaar op een koffiebranderij en zelfs 9 jaar bij de Bijenkorf waar hij, keurig in 't pak rondliep om winkeldieven te betrap pen en meermalen is hem dat gelukt omdat de leden van dat gilde in hem bepaald geen surveillant zagen. Veertien jaar geleden kwam het echtpaar van Heemst naar Oude Tonge en zelfs van daar uit ging dhr van Heemst nog naar z'n werk bij de Bijenkorf Mevr. van Heemst wilde eigenlijk niet zo graag maar omdat hun huwelijk steeds getekend is geweest door een grote har monie tekende ze geen protest aan tegen de verhuizing naar Flakkee. „We zullen wel zien waar het schip strandt", zo berustte mevr van Heemst. „En hier zijn we dus gestrand want van hier zullen we niet meer verder varen", zegt ze in haar kamer in „Ebbe en Vloed" waar ze zich omringd weet door ,,oude" mensen. Bei den zijn er nog aktief en voor twaalven gaat nooit het licht uit.... Beiden hopen dat hun medebewoners en familieleden a.s. zaterdag getuige willen zijn van hun grote geluk 70 jaar hecht aan elkaar verbonden te zijn...! DIRKSLAND - Hervatting repetities - De gem. zangver. „Soli Deo Gloria" hervatD.V. woensdag 20 augustus a.s. de repetities in het Verg. gebouw „Reho- both". Aanvang 8.00 uur. Vanzelfsprekend wordt op alle leden ge rekend, maar vooral nieuwe leden of be langstellenden zijn hartelijk welkom. Het platina echtpaar aan de huiskamertafel in hun kamer in „Ebbe en Vloed". De Stichting 100 jaar Kon. „Fanfare ApoUo" te Goedereede organiseert woensdag 13 augustus 1986 opnieuw een fietstocht door het prachtige duingebied, over 25 km. Verondersteld mag worden dat ieder die van deze laatste gelegenheid om door dit gebied te fietsen gebruik wil maken, zich voor deelname op zal geven. Gelegenheid tot inschrijven v.a. 18.00 uur in het Ver. gebouw Oostdam te Goede reede. Inschrijfgeld 2,50 p.p. Doe mee en steun de Stichting. Op woensdag 13 augustus hoopt het ver zorgingshuis De Goede Ree de jaarlijks weerkerende bazar te houden. Het ligt in de bedoeling dat in eerste instantie 's middags de bewoners, het personeel en de vrijwilligers kunnen kijken en kopen. Dit zal kunnen vanaf 14.00 uur. Vanaf 17.00 uur is er voor iedere belang stellende de gelegenheid om ook deel te nemen aan deze verkoping. Dit jaar had het de bewonerskommissie vanDe Goede Ree goed gedacht om de gelden die hier voor worden verkregen, beschikbaar te stellen voor kinderen in nood en er werd gekozen voor een projekt in India. Het gaat met name om het kindertehuis Prem Vihar te Chilikaluripet, waaraan tevens een lagere en middelbare school verbon den zijn. hier verblijven ca. 1.200 hulp behoevende kinderen, wezen, halfwezen en kinderen die om wat voor reden dan ook thuis moeilijk een goede verzorging en opleiding kunnen ontvangen. Dit projekt wordt georganiseerd vanuit Woord en Daad. Op deze braderie zijn er weer de meest boeiende en gebruikelijke aktivitei ten en uiteraard is er ook aan de kinderen gedacht. En wat is een braderie zonder rommelmarkt? Dus ook dat ontbreekt niet en zo zijn er vele interessante verkoop punten en zijn er natuurlijk ook de nodige hartige hapjes en verfrissende drankjes. Komt allen en voeg de daad bij het woord voor een projekt vanuit Woord en Daad. De braderiekommissie. Arensman levert alle machines en gereedschappen voor hout- en metaalbewerking, weg- en waterbouw, woningbouw en de agrarische sector. en...Arensman heefteen eigenservice-ahhling ARENSMAN Kaai 5, Sommelsdijk, tel. 01870 - 6500 o DIRKSLAND- dinsdagavond (i.p.v. woensdagavond) 7.30 uur ds. Th. van Stuyvenberg van Terwolde-de Vecht. MIDDELHARNIS - dinsdagavond 7.30 uur ds. A. M. den Boer van Liss0 OOLTGÈNSPLAAT - dinsdagavond 7.30 uur ds. R. Kattenberg van Scheveningen. Voor lopkwlileit. goed» ttn/ic» vn vooni«lige prijAn: FOTO FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER IJ.I..I.IIJ>u«) WnatrMt 35 Molenw^4- Ouddorp Telefoon 01878-1612 »n 2120 Fili—I R»nea« Prinahop Honeioom 172 THefoon 07} 16-2400 vooraOe nékethetdt VINGERLING 3-WlDOELHARMIS-TEL 01870-2518 voor ^>^■>^>^>^'^•^'^■>^^■'^|^'^'^'^'^'^■'^>^'^>^>^>^•^l^•^'^, w yi Kastanjelaan 41-43 MIDDELHARNIS stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 prokssional equipment

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1