41.000 bezoekers „Delta Flora Henry Blackmon in Ouddorp flomedieman Apollo 100 jaar Politieberichten Üld-timers en veteranen trol(ken in Ideurige stoet door Middelharnis Ob^^-^rr Vragen over vakaturevervulling streekziekenhuis Dirksiand Uit jaarverslag '85 van Z.H.R.M.: Dir. Visafslag Goedereede plotseling overleden Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Overheid behandelt middenstand als Assepoester VERTREKTIJDEN BUSSEN zendingsdag G.Z.B. Middelharnis IJslandse vis In Nederland Reddingswerk in cijfers 59e Jaargang DINSDAG 5 AUGUSTUS 1986 No. 5519 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tei. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief De leden van de Prov. Staten, mevr. M. A. Knol (PvdA) te 's-Gravendeel en de heren.Th. de Boer (PvdA) te 's-Graven- hage en J. D. van D^'k (WD) te Gouda, hebben by G.S. de volgende vragen ingediend n.a.v. de vakaturevervulling in het Streekziekenhuis te Dirksiand. Toelichting: In Dirksiand op Goeree-Overflakkee is het algemeen ziekenhuis van Weel-Be- thesda gesitueerd. Als zodanig is het in dat deel van de provincie een van de belang rijkste werkgevers. Er werken thans 300 personen. Dit aantal zal over enige jaren- na nieuwbouw en capaciteitsuitbreiding - met ca. 40-50% uitbreiden tot ca. 450 personen. Het ziekenhuis vervult als enige op Goe ree-Overflakkee voor de hele eilandbe volking een groot aantal medische func ties, alsmede voor een belangrijk deel voor bewoners van Voome-Purren. In zeer bescheiden mate geldt dit voor Schouwen- Duivelarid. In Hellevoetsluis is een bui- ten-polikliniek met specialisten-spreek uren. De vragen luiden als volgt: 1. Bent u ervan op de hoogte dat in personeelsadvertenties van het zieken huis van Weel-Bethesda een protestants- christelijke levensovertuiging van de kan didaten (beslist) gewenst c.q. verlangd wordt. 2. Bent u met vragenstellers van mening dat een algemeen (basis) ziekenhuis met zo'n duidelijke regionale functie bij het aannemen van personeel een beleid dient te (gaan) voeren dat aansluit bij de levens beschouwelijke samenstelling van de be volkingsgroep waarvoor men werkt? Alle patiënten samen maken door betaling voor de verleende diensten de exploitatie van het ziekenhuis mogelijk. 3. Is het, gezien de breed ondersteunde uitspraken van provinciale zaken met be trekking tot belangrijke capaciteitsuitbrei ding en nieuwbouw eigenlijk wel te ver dedigen dat een belangrijke groep van de bevolking - nl. zij die een andere dan de protestants-christelijke levensovertuiging hebben - wordt uitgesloten van de moge lijkheid een functie te gaan vervullen in de gezondheidszorg in hun omgeving? Wij denken hier met name ook aan jongeren, schoolverlaters en vrouwen die (in hun omgeving) willen (herjbeginnen. 4. Volgens gegevens vn het K.A.S.K.I. neemt de onkerkelijkheid in Nederland jaarlijks met 1 a 1%% toe. Is bedoeld benoemingsbeleid dan niet steeds meer in strijd met artikel 1 van van de Grondwet waarin gelijkwaardigheid van de bewo ners van ons land wordt verzekerd onge acht o.a. de levensovertuiging? 5. Bent u bereid - indien deze bevoegd heden er niet zouden zijn - te bevorderen dat een orgaan ter zake toetsende evt. corrigerende bevoegdheden verkrijgt zon der dat daarvoor het statutaire karakter van zo'n instelling behoeft te worden aangetast? Vragenstellers beklemtonen dat onze frakties met het destijds aktief ondersteu nen van de capaciteitsuitbreiding nooit beoogd hebben 25 tot 45% van de eilan denbevolking namelijk Rooms Katholie ke-, Joodse-, Humanistische- of buiten kerkelijke bewoners om die reden op ach terstand te zetten. Gezien de situatie op de arbeidsmarkt en de ligging der eilanden wordt deze opmerking slechts benadrukt. Vragenstellers verzoeken uw college deze situatie mede in het licht van de te ver wachten ontwikkelingen ter zake in de komende jaren, met de gemeenteraad van Dirksiand en bestuur en directie van het ziekenhuis te bespreken zodat een geëi gend beleid gevoerd gaat worden. Analfabetisme daalt in percentage, groeit in aantal De cijfers over het analfabetisme stem men nog steeds niet vrolijk. De Unesco berekende dat aan het eind van deze eeuw meer dan 9(X) miljoen mensen niet kunnen lezen en schrijven, ook al zakt het per centage analfabeten gestaag: van 32,9% in 1970 tot 26,8% in 1985. In het jaar 2000 zou als deze ontwikkeling zich zo voortzet, dit percentage nog maar 21,5% zijn. Maar door de groei van de wereld bevolking betekent deze geleidelijke da ling toch altijd nog een forse groei in getal. De prijzen waarmee verdienstelijk werk in de strijd tegen het analfabetisme jaar lijks worden bekroond, gingen dit keer onder meer naar Marokko (voor de aktie, ook in de bedrijven, speciaal ten behoeve van de vrouwen), Laos (voor een pro vincie die het analfabetisme snel van 95% tot vrijwel nul terugbracht) en Venezuela (waar via de vakbeweging 275.000 men sen de lees- en schrijfkunst werd bijge bracht). In de nacht van vrijdag op zaterdag is in zijn woonhuis te Ouddorp plotseling over leden de 50-jarige heer D. Raukeam, sinds 1 maart 1969direkteurvandeGem. Visafslag te Goedereede, in het gebouw waarvan juist de jaarlijkse bloementen- toonstelling ,JDelta Flora" werd gehou den. Dhr. Raukema was daar vrijdag avond nog aanwezig geweest. Zijn plotse ling overlijden heeft dan ook een schok van verbijstering teweeggebracht onder de velen die hem kenden en erkenden als een stuwende kracht ten behoeve van Goerees visserij en de visserij in het algemeen. Vanuit zijn plaats in het georganiseerd verband. Toen dhr. Raukema in 1969 zijn post innam bedroeg de jaaromzet van de Gem. Vismijn 5 mi^oen, inmiddels geste gen tot 80 miljoen. De overledene voelde zich bijzonder bij de visserij betrokken en hij liet geen gele genheid ongemoeid als pleitbezorger op te treden, zoals hij laatstelijk deed bij het bezoek van staatssecretaris Ploeg en de Tweede Kamerfraktie van de SGP aan Goedereede. De quotering heeft dhr Raukema per soonlijk geraakt. Hij onderschreef zeker de noodzaak daartoe maar kon fel stelling nemen tegen het feit dat in zijn optiek onze landelijke visserij tekort werd gedaan. Dhr. Raukema was een markant persoon die nog lang in veler herinnering zal voort leven. Zijn stoffelijk overschot zal morgen woensdag te Rotterdam worden gecremeerd. De vorige week gehouden gladiolen- en bloemenexpositie „Delta Flora" heeft met 41.000 bezoekers een record aantal bezoekers gehad. Zaterdagmorgen zou aan de overschrijding an het record aan dacht zijn besteea, maar ooor nei ploise- ling overlijden van dhr Raukema, dir. van de Vismijn in het gebouw waarvan de tentoonstelling werd gehouden, is nage laten daar de aandacht aan te besteden die de organisatie daarvoor in gedachten had. OUDDORP- woensdagavond 7.30 uur ds. J. Beens van Scherpenisse. MELISSANT - woensdagavond 7.30 uur student W. Harinck te Dordrecht. NIEUWE TONGE - donderdagavond 7.30 uur ds. A. Bac van Bodegraven. Bij de verdeling van overheidsgelden behandelt de Nederlandse overheid het midden- en kleinbedrijf (mkb) in vergelij king met de landbouw zo schriel, dat het de rol van assepoester schijnt te vervullen. Hoewel de bijdrage van de agrarische sektor aan het nationaal inkomen (NI) zeker niet onderschat mag worden, over treft de opbrengst van het mkb die van de landbouw ruim zes keer. Niettemin bedragen de kosten van het Ministerie van Landbouw 23% van de bijdrage aan het NI uit de landbouwsek- tor, maar de kosten van Ekonomische Zaken belopen slechts 1,3% van de bij drage aan het NI van mkb en grootbedrijf samen. Dit schrijft de direkteur van het Econo misch Instituut voor het Midden- en Klein bedrijf (EIM), drs. H. A. van der Vegt, waarbij hij een veel ruimhartiger onder zoekbeleid bepleit want die doet in Neder land, volgens OESO-deskundigen, be paald „provinciaal" aan. Waar de over heid thans vier miljard gulden aan onder zoek besteedt, geeft het bedrijfsleven vijf miljard per jaar uit en 70% van dat budget is dan afkomstig van vijf multinationals. Het mkb komt in dit plaatje, aldus drs. Van der Vegt, nauwelijks voor, terwijl onderzoek toch ook beleid is. „De betekenis van het mkb als bron van werkgelegenheid vindt men in het weten schapsbudget van de overheid niet terug. In een meerjarenplan voor wetenschaps beoefening en research mag een onder- zoeksvisie op alle belangrijke maatschap pelijke verschijnselen toch wel verwacht worden. Daartoe behoort ook het klein schalig ondernemen, waarbij de onder nemer in de landbouw op dat gebied er beter af komt dan die in het mkb. Ter vergelijking nog enige cijfers. Indien het gehele bedrijfsleven op 100% wordt ge steld, draagt de landbouw 6, het mkb 43 en het grootbedrijf 51 aan de werkgelegen heid bij. Op dezelfde grondslag is bijdrage aan het nationaal inkomen van het mkb 32 en het grootbedrijf 63%. Dit zijn de vertrektijden van de bussen die opD.V. donderdag 7 augustus a.s. naarde zendingsdag te Driebergen gaan. OOLTGENSPLAAT, Schaapsweg, halte ZWN 7.30 uur STAD AAN ?T HARINGVLIET, Voorstraat, Herv. Kerk 7.00 uur OUDE TONGE, Kolfweg, Herv. Veren, gebouw 7.20 uur NIEUWE TONGE, Kerkring, Herv. Kerk 7.15 uur MIDDELHARNIS-SOMMELSDUK, Langeweg, De Goede Ree 7.10 uur DIRKSLAND, Schelpenpad, halte ZWN 7.00 uur HERKINGEN, Visbank 6.55 uur MELISSANT, Juhanaweg, garage Mijnders 7.05 uur STELLENDAM, Eendrachtsweg, halte ZWN 7.10 uur GOEDEREEDE, Procinciale weg, halte ZWN 7.15 uur GOEDEREEDE-HA VENHOOFD, Duinroosplein 7.20 uur OUDDORP, Preekhillaan Ver. geb. Eben-Haëzer 6.45 uur Opening 15 minuten eerder. U wordt verzocht om voor de aangegeven tijd op de voor u bestemde plaats aan wezig te zijn. Er zij nog enkele plaatsen beschikbaar. Opgave bij dhr. A. van Holten, Tel. 01879- 1498. Wereldberoemde concertzanger op uitnodiging van de Werkgroep mis sionaire Gemeente van de Gereformeerde Kerk, zal op woensdagavond 13 augustus de beroemde bariton Henry Blackmon he programma van de laatste zoroerzang avond, in de Gereformeerde Kerk van Ouddorp, opluisteren. Henry Blackmon, een beroepsconcert- zanger, werd in North Carolina geboren. Hij studeerde aan de Shaw Universiteit in raleigh, North Carolina en behaalde zijn graad aan de Howard Universiteit, Was hington, D.C. in 1951Nadat hij driejaar assistent muziekleraar aan de Shaw Uni versiteit was en een zeven maanden du rende wereldtoernee maakte als deel van de bezetting van Porgy and Bess, bleef dhr. blackmon in Europa, op uitnodiging van de Union Internationale des Amis du Bel Canto". Tijdens zijn werk als directeur muziek van de Amerikaanse Protestantse Kerk van den Haag, nu bijna 27 jaar, heeft hij veel concerten gegeven in Europa en Amerika: radio en televisie van New York, Washington, Warschau, Hil versum, Brussel, enz. Daarnaast treedt hij veelvuldig op in recitals, kerkconcerten em oratoria en is hij een gewaardeerd dirigent V an het henry B lackmonkoor'te Maassluis. Naast Henry Blackmon kunt u op deze zomerzangavond tevens luisteren naarde organist/pianist Koos Bons, terwijl er uiteraard ook samenzang in het program ma verwerkt is. Deze avond wordt gehouden in de Gere formeerde Kerk aan de Dorpsweg (ingang Dorpstienden) te Ouddorp (Z.-H.) en begint om 8 uur. De presentatie van deze avond is in handen van ds. A. J. J. van Noord. De entree bedraagt 5,- p.p. na afloop is er gelegenheid nog even na te praten onder het genot van een kopje koffie. GOEDEREEDE Op 10 oktober 1986 zal de Kon. „Fan fare Apollo" te Goedereede 100 jaar bestaan. In 1982 is ter voorbereiding op dit jubi leum een Stichting in het leven geroepen om een passend geschenk aan te bieden. Op verzoek van de jubilerende vereniging worden er uniformen aangeboden. Om de benodigde gelden hiervoor bijeen te krijgen wordt ter afsluiting op 15 en 16 augustus een huis aan huis kollekte ge houden. Om u in de juiste stemming te brengen voor een gulle gift zal de muziek vereniging Apollo dit geheel muzikaal begeleiden. Het bestuur Diefstal In het eerste halfjaar de juiste datum is niet bekend werd er ingebroken in een boot, liggende bij de haven van Bat- tenoord te Nieuwe Tonge. De eigenaar had het vaartuig medio februari op de wal bij de haven getrokken. Op 1 augustus bleek hem dat men het dekzeil had ver nield en een aantal goederen uit de boot had meegenomen. Zo werden twee roei- spanen weggenomen, een kompas en twee ankers. Een brandblusapparaat en het dekzeil werden vernield. Al met al een behoorlijke schadepost voor de eigenaar van het geheel, dhr. C. A. M. uit Rot terdam. Vernieling In de nacht van twee augustus werden op de Chr. de Vrieslaan te Middelhamis drie geparkeerde personenwagens een aantal banden lekgestoken. In totaal heeft men vier banden met een scherp voorwerp behandeld waardoor de banden leeglie pen. De drie benadeelden waren woon achtig in die straat. De politie heeft de zaak in onderzoek. Mochten er zijn die iets kunnen verklaren over deze zinloze vernieling dan wordt men verzocht met de politie kontakt op te nemen. De schade van het geheel bedraagt ongeveer 500,- gulden. Een inwoner van Sommelsdijk, F. v. N., deed aangifte van diefstal van palingfui ken. De fuiken had hij op 19 juU j.l. gezet in de Oude Haven te Sommelsdijk. Op 2 augustus bleek hem dat de fuiken ver dwenen waren. Wie de fuiken uit het water heeft gehaald is nog niet bekend. De politie heeft de zaak in onderzoek. Wielerronde Bezoekers van het centrum van Middel harnis worden er op gewezen dat a.s. zaterdag de jaarlijkse wielerronde wordt gehouden. Er zijn omliggende routes vast gesteld voor automobilisten. Hierdoor is men er van verzekerd dat men het centrum toch kan bereiken. Indien men de aanwij zingen volgt, behoeft dat geen problemen te betekenen. Wel zal het niet mogelijk zijn tot in het centrum met de auto te komen. Goedereede Aanrijding met gewonde Op vrijdagmiddag vond op de kreuising Eendrachtsweg-Zuiderdiepstraatweg in Stellendam een aanrijding plaats tussen een personenauto en een motorfiets. De bestuurder van de personenauto, de 65- jarige P. K. uit Oude Tonge verleende geen voorrang aan de motorrijder. De motorrijder raakte licht gewond aan zijn voet. Diefstal personenauto Op 1 augustus werd in Stellendam een personenauto ontvreemd. De auto kon op eenvoudige wijze meegenomen worden, omdat hij niet was afgesloten en de sleutel erbij was. De auto werd kort na de diefstal terug gevonden in een sloot. De dader was spoorloos. Diefstal buitenboordmotor Omstreeks 1 augustus werd een buiten boordmotor ontvreemd vanaf een bootje dat bij het Zuiderdiep in Stellendam lag aangemeerd. Fietsdiefstallen Fietsen zijn bij dieven nog steeds in trek. De gemakkelijkste prooi is een fiets die niet op slot staat. In totaal werden in Ouddorp op diverse tijden en plaatsen weer vijf fietsen gestolen. De Noordelijke visafslagen Lauwersoog en Harlingen, maar ook Scheveningen, zien de Deense kotters met kabeljauw en andere vis graag komen, omdat het manco in de exploitatie aan kan vullen, ontstaan door de stilligregeling en andere aanvoer- beperkingen. Naast de Denen is het vooral Lauwers oog, dat mikt op andere visserijnationa liteiten, die men graag als geregelde klan ten van de visafslag zou ontvangen en de reizen daarvoor ondernomen naar IJsland schijnen succes te boeken. Twee keer werd via de visafslag te Lauwersoog een partij IJslandse kabeljauw geveild en er schijnen serieuze plannen te zijn, om Lauwersoog als aanvoerhaven voor vis uit IJsladn te gaan gebruiken. De Groningse gedeputeerde drs. B. Bos, wil bovendien een awantal IJslandse bedrijven aantrek ken om zich op het industrieterrein naast de haven te vestigen en gaat daarvoor in september naar dit uiterste deel van Noord-Europa. De Russen die in de Atlantische Oceaan in de noordelijke wateren vissen schijnen veel belangstelling te hebben voor de Eemshaven als uitval en invalsbasis voor deze vloot Kontakten hierover werden gelegd op een internationale beurs in Leningrad. Vele honderden bewonderaars van oud gerij hebben vrijdagavond hun hart op kunnen halen aan de aanblik en hun neus vol kunnen snuiven met de uitlaatgassen van auto's, motoren en tractoren die meereden in de 9e Old-timerrit die, ten besluite van de braderiereeks, door de Middenstandsver. Middelharnis werd gehouden. Opnieuw trok een bonte stoet van door hun eigenaren gekoesterde en •glimmend geboende vehikels door Middelhamis' straten naar het Winkel centrum, alwaar, op het plein voor het Diekhuus, een beoordeling plaats had op grond van de staat van onderhoud en de oorspronkelijkheid van de combinatie voertuig-bestuurder en passagiers. De eerste prijs was voor de Packard Twin uit 1922, bestuurd door de heer H. van Oorschot uit Simonshaven. Ook de verschijning van Ricky van Dijke (12) op een bakkerstransportfiets oogstte veel applaus! In totaal kozen de reddingboten 162 keer het ruime sop. In 74 gevallen bleek hun anwezigheid uiteindelijk niet nodig te zijn, mdat de „schipbreukelingen" hun moeilijkheden zelf oplosten of omdat andere, dichterbij zijnde schepen hen hielpen. Zoekakties zonder daadwerkelijk resultaat worden onder de vergeefse tochten gerangschikt. Bij overleden personen kan ook moeilijk van een succesvolle aktie worden gespro ken. Twee keer werd een lijk geborgen, één keer werd de hulp van de wal inge roepen bij een zieke kapitein, die bij aankomst van de reddingboot bleek te zijn overleden en die aan boord van zijn schip werd gelaten. Éénmaal verleende de „Koningin Juliana" assistentie bij een ongeluk op het havenlicht door vanaf de Waterweg de plek des onheus te verlich ten en als radioverbinding met de wal te ftmgeren, nadat een arts en enkele EHBO- ers waren overgezet. De score voor „succesvolle" akties komt neer op 54%, dat zijn 88 reddingen, waarbij 19 patiënten, 169 watersporters, 30 opvarenden van zeeschapen, 6 opva renden van de beroepsvisserij betrokken waren. Hoek van Holland neemt altijd het leeu wendeel vn de patiëmtem voor zijn reke ning. De „Koningin Beatrix" uit Burgh- sluis haalde dit jaar 2 patiënten af van een Irakees schip. De grote manoeuvreer baarheid van het schip is een enorm pluspunt. Voorwaarde is wel, dat bij ge wondentransport de toestand van de zee niet meer dan ongeveer zes is. Aan boord bevindt zich geen zwevende brancard zo als op de „Koningin Juliana". Het is interessant te zien hoe het aantal watersporters van 169 is samengesteld: 19 surfers, 48 sportvissers en 102 opva renden van jachten. Voor de hulp aan 6 personen uit de beroepsvisserij waren twee akties nodig. Dertig opvarenden van zeeschepen. Dat is een respectabel aantal, maar hierbij zijn 25 personen, die uit veiligheidsoverwe gingen van een schip werden gehaald na een aanvaring op de Schelde, waarbij het vermoeden bestond, dat hun schip gladen was met een giftige stof. 9In de 161 jaar waarin langs de Noord- en Zuid-Hollandse kust reddingswerk wordt bedreven hebben de reddingsboten van Ouddorp en Stellendam daarin een ver dienstelijk aandeel gehad. In die periode werden door de reddings boot van Stellendam 938 en door die van Ouddorp 573 personen gered tijdens resp. 231 en 141 geslaagde reddingsakties. 99 Voor fopkmitliteit. goed» h n voordfligt prijzen- FOTO - FILM REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER W»ststr»êt 3S MolBn¥i»g 4 Ouddorp Telefoon 01678-1612 «o 2120 Filjaël Renesf Prinahop - Hoguoom 172 -. Telefoon 01116-24O0 Diefstal

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1