INGSSPREKMET... il Orgelconcert EXPOSITIE ^^jr^. kijk op de LlÜl^ 1A door de ogen van 11 kunstenaars Dhr. Gerbrand Hoek Oud-Goereeër Strandloop 1986 Dirk Jan Coljee wint opnieuw Hompelvoetrace ans Groenendijk Slagtand opgevist P.v. de Luchtbode Willem Hendrik Zwart Assortiment PTT telecommunicatie DE ZEE IS ONS LAND Agrarisch Goeree Overflakkee heet bezoekers welkom te koop op beurs Delta Flora Bladz. 2 ,'EILANDEN-NIEUWS' DINSDAG 29 JULI 1986 Dat het hem zó diep zou treffen realiseerde Gerbrand Hoek zich toen misschien niet: de afbraak van een monumentale boerderij uit de 18e eeuw „de stee van Kort" bij Melis sant, ongeveer zes jaar geleden. Ging er behalve steen niet veel méér verloren? Hij heeft er destijds foto's van gemaakt; de gedachte dat er zeker méér van deze oude boerderijen op Flakkee zouden zijn, heeft hem niet meer los gelaten. Vanaf die tijd is hij gaan zoeken in archieven.... nu houdt Gerbrand Hoek lezingen over de vroegere bouwkunst op Flakkee. De idee kwam van het bestuur van het streekmuseum in Sommelsdijk. Hij steekt veel vrije tijd in de bezoeken aan boerderijen. „Het is echt alleen maar een hobby van me, door de lezingen (met dia's) krijgen de mensen een andere kijk op hun cultuur, het besef van cultureel „erfgoed"groeit. Dat bij een eerste bezoek aan zo'n boerderij de eigenaar eerst wil weten „van wie je d'r êên bint", vind ik logisch; als ze eenmaal overtuigd zijn dat ik van geen enkele instantie ben, krijg ik alle mede werking", zegt hij. De ouderdom van een boerderij is o.a. na te gaan aan de hand van de gebinten in de schuur; in een bepaalde periode waren b.v. de balken verankerd. De oude boerderijen op Flakkee dateren uit de 18e eeuw. Kenmerken zijn o.a. houten wagenhuizen (zwart geteerd), gepotdekselde schuren, die beschilderd zijn met een witte band, paarse en blauwe tegels, ijsselsteentjes. Een van de oudste en mooiste boerderijen op Flakkee is „Kleyburg" in Sommelsdijk. Deze heeft als enige op het eiland een trapgevel. Andere mooie boerderijen zijn: Akkerzorg uit 1760 aan de Kraayerdijk in Melissant; deze is gebouwd in de,,Lodewijk de 15e stijl" met een bedstedewand, panelen deuren met een boogje, een klinken schouw, zware balken en op de grond tegels. Dan is er nog „Bouwlust" uit 1732 tussen Nieuwe en Oude Tonge; een boerderij die vroeger toebehoord heeft aan Gravin de Chambuerre. Zo zijn er nog meer prachtige boerderijen op te noemen. Sommige,, ogen wel oud maar dan is de binnenkant door de jaren heen dusdanig vertimmerd dat er van het oorspronkelijke interieur niets meer overgebleven is. Gerbrand Hoek kan er werkelijk ureb over vertellen, hij gaat geheel in zijn hobby op. hij woont in Voorburg en werkt bij de Provinciale Griffie in Den Haag. „Maar", zegt hij, „ik blijf een eilander, ik hou heel erg van het Flakkeese landschap, mijn moederen enkele familieleden wonen in Goeree, ik zit elke week op Flakkee, misschien kom ik ooit nog eens terug om er te blijven. Gerbrand is trots op „zijn" eiland, met de prachtige kerken, de molens, de dorpen met de oude kernen; geef hem een stikzak met brood en wat te drinken en hij is gelukkig temidden van geurig gras, geel koren, stille dijken en de zon. Vrienden van de „overkant" laat hij graag het eiland zien: de Slikken van Flakkee, de Kwade Hoek, de Musea en niet te vergeten de kerke paadjes" in ouddorp. Ik neem mij nu al voor de eerstvolgende lezing van Gerbrand Hoek bij te wonen; ik wist niet dat er op Flakkee zulke oude en fraaie boerderijen waren! Het adres van Gerbrand Hoek is: p.a. Fam. Hoek, Charbonstraat 5, Goedereede, tel. 01879 - 1312. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening CD 01870-3477 m Het 10e orgelconcert van de zomer avondserie die in de Nieuwe Kerk te Middelburg plaats vindt, wordt op dins dag 5 augustus gegeven door de bekende Kampense organist Willem Hendrik Zwart. Deze in 1925 geboren organist, ontving zijn eerste lessen van zijn vader Jan Zwart. Verder studeerde hij bij Simon C. Jansen, Stoffel van Viegen en Willem Mudde. Tijdens zijn studie werd hij reeds be noemd tot organist van de Bovenkerk te Kampen, waar hij de beschikking heeft over het grote 4-klaviersorgel van de be roemde bouwer Hinsch. Het programma dat zal worden uitge voerd luidt: Fantasie over het Lutherlied, J. Zwart; Sonate no. I, A. Guilmant; Evensong, E. Martin; Piece Héroique, C. Franck en Finale. Aanvang 20.00 uur. op vrijdag 1 augustus organiseren de Ouddorpse Reddingsbrigade en S.V. „de Kriekel" de tweede strandloop van Oud dorp. Deze sportieve happening zal om 18.00 uur begiimen nabij strandpaviljoen „de Zeester" (strand Noord te Ouddorp). Een ieder die hieraan mee wil doen kan zich inschrijven in paviljoen „de Zeester" vanaf 16.00 uur (1 augustus). Men kan kiezen tussen twee afstanden, nl. 5 en 10 km. Het inschrijfgeld voor de 5 km be draagt 2,50 en voor de 10 km 5,-. ledere deelnemer(ster) krijgt na afloop een herinnering. Bovendien zijn er voor de eerste drie aankomenden per afstand be kers te winnen! SINT ANNALAND Aardappelveiling van vrijdag 25 juli 1986. Doré gewone 0,50-0,52. Doré gewone afwijkend O, 23 -ƒ0,45. Doré drieUngen 0,22. Doré kriel 0,46 - 0,52. Première gewone 0,42 - 0,45. Première afwijkend 0,22 - 0,35. Première bonken 0,55 - 0,60. Gloria gewone 0,44-/0,49. Gloria afwijkend 0,37. Gloria bonken 0,60 - 0,76. Lekkerlanders gewone 0,35. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer 372 ton. De land- en tuinbouw op Goeree-Over- flakkee houdt op vrijdag 1 augustus a.s. een open dag. De vier verschillende be drijven heten de bezoekers welkom. Men kan deze bedrijven per autobus langs gaan. Dit uitstapje kan men combineren met een bezoek aan de gladiolententoon- stelling Delta Flora te Stellendam. Daar is een stand waar voorlichting over de land- en tuinbouw wordt gegeven. De vier bedrijven liggen verspreid in het polderlandschap van Goeree Overflak kee. Het zijn een akkerbouwbedrijf, een fruitteeltbedrijf, een melkveehouderijbe drijf en een bedrijf waar met alternatieve landbouwmethouden wordt gewerkt. Op al deze bedrijven is veel moderne techniek te zien, maar natuurlijk ook de levende have. Op het akkerbouwbedrijf wordt een selectie getoond van verschillende aard appelrassen. Het veebedrijf biedt bezoe kers een Monatoetje aan. De busrit voert langs de vele verschil lende aspecten van de moderne landbouw. In de bus zal het een en ander over de streek en de gewassen worden verteld. Bovendien ziet men onderweg een aantal meer specialistische teelten, zoals die van bloembollen en bloemzaden, van witlof, uien en spruiten. De bezoekers die per auto de bus willen volgen, vinden overal voldoende parkeer ruimte. De bussen vertrekken om 13.00 uur uit Ouddorp. Ook kan men met de bus naar de oerossen die grazen op de gorzen bij Herkingen. U kunt zich opgeven voor de busrit bij de WV in Ouddorp t/m donderdag 31 juli. Kosten voor de bus zijn 7,50 p.p. Onderweg wordt een consumptie aange boden. PTT Telecommunicatie zal van dinsdag 29 juli tot en met zaterdag 2 augustus acte de presence geven op de beurs Delta Flora in Stellendam. Nieuw is dat het daar getoonde telefoon-assortiment gewoon gekocht kan worden. Geen rompslomp meer met maandelijkse huurbedragen, maar gewoon een bedrag in één keer en het toestel is uw eigendom. Hierdoor wordt het mogelijk om een telefoon kado te doen. Een prima idee voor bijvoorbeeld een verjaardag. PTT Telecommunicatie heeft immers voor elke smaak een telefoontoestel. Zo is er de doorzichtige Delft en de compacte Hel sinki voor de liefhebbers van moderne vormgeving. De Rembrandt en de Loeve- stein zijn er weer voor mensen die liever met een stijlvol klassiek toestel bellen. Maar uiteraard heeft PTT naast dit trio nog tal van andere telefoontoestellen. Ze lopen sterk uiteen in kleur, vormgeving en prijs. Keuze te over dus. 56 is het standnummer waar men al deze telefoonpracht kan vinden. Naast tele foontoestellen treft men er echter ook het speciale gehandicapten-assortiment aan. Bij PTT Telecommunicatie is men im mers men mening dat werkelijk iedereen moet kunnen telefoneren. Vandaar dat voor gehandicapten de meest uiteenlo pende voorzieningen zijn ontworpen. Een hoorn met ontvangstversterking, de tekst telefoon, een toestel met extra grote druk- toetsen. U kunt het zo gek niet noemen, PTT heeft altijd een pasklare oplossing. Mocht u echter speciale wensen hebben. Een aangepast telefoontoestel, informatie over een speciale vergoeding, de PTT- stand zal mede worden bemand door de gehandicapten-adviseurs van PTT. Deze zullen vijf dagen al uw specifieke in indi viduele vragen op het gebied van aange past apparatuur beantwoorden, Weer zo 'n stukje service van PTT Telecommu nicatie. Stand 56 van PTT Telecommunicatie is tijdens de beurs Delta Flora op de vol gende tijden geopend: dinsdag 29 juli13.00 - 22.00 uur woensdag 30 juli10.00 - 22.00 uur donderdag 31 juli10.00 - 22.00 uur vrijdag 1 augustus10.00 - 22.00 uur zaterdag2 augustus10.00 - 21.30 uur De door Watersportvereniging „Goe ree" uit Ouddorp georganiseerde „Hom pelvoetrace", een grote plankzeilwedstrijd voor rond- en platbodems, heeft dit jaar een record aantal deelnemers getrokken. Maar liefst 33 plankzeilers uit heel zuid west Nederland waren naar de Ouddorpse Haven gekomen waaronder ex-Europees en Wereldkampioene dames in de Mistral klasse Liesbeth Kort uit Zierikzee. Uit eindelijk winnaar werd Dirk Jan Coljee, die vorige week bij de wereldkampioen schappen Mistral op het Silvaplanameer in Zwitserland nog zesde werd en daarme de best geplaatste Nederlander. Het was de vierde maal dat watersport vereniging „Goeree" de Hompelvoetrace heeft georganiseerd. De te varen afstand rond het eiland „De Hompelvoet" in de Grevelingen" bedraagt tussen de 14 en 17 kilometer. De snelste tijd tot nu toe bedraagt 53 minuten, neergezet door Dirk Jan Coljee die vorig jaar de race ook op zijn naam schreef. Dit jaar deed hij er door de zwakkere wind echter 13 minuten langer over en kon met moeite Leon Westhoueve uit Ouddorp (tweede) en Leen Zweerus uit Ouddorp (derde), alle bei leden van W.V. „Goeree", voorblij ven. De wedstrijd was verdeeld in twee klas sen: Platbodems en Rondbodems. Er was een staande start tussen twee boeien bij de surfsteiger van W.V. „Goeree". De wed strijd werd begeleid door vier volgboten. Het talrijke publiek kon vanaf de Dijk bij de haven door het zonnige en heldere weer praktisch de hele wedstrijd volgen. Voor elke klasse waren drie bekers be schikbaar gesteld door „De Kreek" uit Ouddorp en voor iedere deelnemer was er een herinneringsvaantje. Voor de overall winnaar, degene met de snelste tijd, was er een wisselbeker, die dus nu voor de tweede maal door Coljee is gewonnen. Einduitslag: Overall: 1. Dirk Jan Coljee, 2. Leon Westhoeve, 3. Leen Zweerus, 4. Stefan Hameeteman, 5. B. de Ruiter, 6. Liesbeth Kort, 7. A. de Vries, 8. C. Nasveld, 9. Peter van de Zande, 10. Ferdinand den Boer. Platbodemklasse: 1 Dirk Jan Coljee, 2. Liesbeth Kort, 3. A. de Vries, 4. P. van de Zande, 5. E. J. van de Velde, 6. G. J. Nieuwenkamp, 7. P. van Soest, 8. Marco Berfelo, 9. dhr. Fleuren. Rondbodemklasse: 1. Leon Westhoeve, 2. Leen Zweerus, 3. Stefan Hameeteman, 4. Bob de Ruiter, 5. C. Nasveld, 6. Ferdinand den Boer, 7. C. J. Vlietland, 8. Hans Drooger, 9. W. Sant fort. De eerstvolgende plankzeilwedstrijd van W.V. „Goeree" is de Ossehoek toertoch en wedstrijd, een plankzeilevenement voor toer- en wedstrijdsurfers die gevaren wordt vanaf het clubhuis De Reddings- lóods op de haven van Ouddorp naar het eiland „Ossehoek" en terug. Datum van dit nieuwe evenement is 17 augustus, start 13.30 uur. Schipper Joh. Bout van de Th. 5 kreeg vorige week bij het vissen in de Roompot, in de nabijheid van de stormvloedkering een gave slagtand van een mammoet in zijn netten. Eind juni ving hijh ook al een gave schedel van een oeros, met de horens er nog aan. Mammoetkiezen behoren, zoals bekend, tot de regelmatige vangsten van onze Noordzeevissers, maar een slag tand is iets heel bijzonders. Lezing over merklappen Ouddorps museum Het bestuur van Museum „Ouddorps Raad- en Polderhuis" organiseert ter ge legenheid van de expositie ,,Met het oog op merklappen" opnieuw een lezing over dit onderwerp. Deze wordt gehouden door mevr. Schipper-van Lottum, schrijfster van het standaardwerk „O ver merklappen gesproken". Hierop aansluitend vindteen beziek aan de expositie plaats. De lezing met dia's wordt gehouden in het verenigingsgebouw dat gelegen is aan het parkeerterrein Dorpstienden. De da tum is 31 juH. Aanvang 13.30 uur. Als u belangstelling heeft, kunt u zich opgeven voor de lezing en rondleiding, tel. 01878-1303. Het aantal plaatsen is be perkt. Aan het geheel zijn kosten verbon den, afhankelijk van de groepsgrootte. Wegens overgrote belangstelling is beslo ten de aanvankelijk tot 31 juli geplande tentoonstelling te verlengen t/m 30 au gustus. Openingstijden in juli en augustus: dage lijks, behalve zondag, 10-13 uur en 14-17 uur. Op de foto ziet u dhrPaalman (2e van rechts) en burg. Van Welsenis (helemaal links) het kunstwerk „Stroom" van Ineke Otte uit Goes bewonderen. „Denkend aan Holland, zie ik brede rivieren - traag stromend door het landschap gaan Met deze woorden van de grote dichter Hennie Marsman opende dhr. Hans Paalman, directeur van het Stedelijk Museum te Schiedam j.l. vrijdag in het Diekhuus te Middelharnis de expositie „Kijk op de Delta". Burg. van Welsenis had tevoren in z'n welkomstwoord uiteen gezet hoe deze expositie tot stand gekomen was n.l. door een gezamenlijke inspanning van de Culrurele Kring „de Welle", de stichting Evenementen en de Gemeente Mid delharnis. Het onderwerp Delta vond de burgemeester vanzelfsprekend: „de verbondenheid met landschap en historie is groot". Dhr. Paalman „schetste" in zijn openingswoord een aantal facetten van de landschappelijke beleving van de kunstenaars, wonend en werkend in het Delta gebied. „Door de verscheidenheid van toegepaste beeldmiddelen zoals: schilderen, tekenen, fotografie, beeldhouwkunst en textiele kunst wordt de bezoeker van deze tentoonstelling geconfronteerd met in verschijningsvorm zeer uiteenlopende kunst werken. Van de bezoeker wordt alle aandacht gevraagd om het thema Delta te herkennen." Na een samenvatting van verschillende stijlen van de kunstenaars besloot dhr. Paalman zijn toespraak met een uitspraak van de hedendaagse dichter Lucebert: „Alles van waarde is weerloos". Al met al kunnen we zonder meer stellen, dat „Kijk op de Delta" een bloeiende expositie is, die gezien mag worden. De openingsdagen zijn: 25, 26, 30 en 31 juli; 1, 2, 6, 7 en 8 augustus. Openingstijden: vrijdagvan 13.30-21.00 uur, andere dagen van 13.30-17.00 uur. Kunstenaars die aan de expositie deelnemen zijn: Nico van Bekkum-Uzen- dijke. Wies de Bles - Heinkenszand, Ernst Blok - Middelharnis, Hans Olieslager - Goedereede, Marinus van Dijke - Burgh Haamstede, Betsy Hake - Numansdorp, Joke Hendriks - Nieuw Beijerland, Harold Jean Jassoy - Goedereede, Peter Marges - Brielle, Ineke Otte - Goes, Ed Reebergen - Wissenkerke. Het is voor het eerst dat een dergelijke expositie, met werk van 11 kunstenaars, in Middelharnis te zien is. SOMMELSDIJK Oud papier Zaterdag 2 augustus komen leden van „Ons Koor" weer bij u langs voor oud papier. Graag gebundeld op de stoep. Bij voorbaat dank. Fietsenspecia list Sommelsdijk Tel. 01870 - 2430 HERKINGEN Uitslag wedvlucht Peronne 26-7. 456 jong duiven los om 11.45 uur, z.w. wind met regen. Afstand 213 km. B.v.d. Ochtend 1,91,92; A.H.Nobel 2, 5,13,17,22; K. Kievit 3,18,46,74; A.J. A. Volaart4,9,11,26,27,33,36,55,73, 81M. Huizer en zn 6, 86; C. Auperlee 7, 8, 62,63,64,77, 78; I. Kievit 10,21,32, 50; A. Molenaar 12, 15, 75; H. Kamer ling 14, 49; A. M. Volaart 16, 61, 65; C. Vreeswijk 19; B. Stoop 20, 82; J. Mole naar 23, 42, 47, 48, 69, 70, 88; J. den Boer 24, 34, 54, 58, 60, 66, 67, 68, 71, 84,87,90;C.Logmans25,31,38,76;H. Kagchelland 28,30,52; Ph. Logmans 29, 39,40,41,43,44,51,56,57, 72, 79, 83, 85, 89; H. Kievit 37, 53; A. Kievit 45; J. Veldhuizen 59, 80. Uitslag wedvlucht Pont st. Maxence 26-7. 110 oude duiven los om 7.30 uur, z.w. wind met regen. Afstand 288 km. H. Kievit 1; Ph. Logmans 2, 14,17,18, 24; I. Kievit 3; A. Molenaar 4, 22; J. den Boer 5, 6, 8, 9, 10, 12, 16, 19, 26; MN. Huizer en zn 7,15; J. Molenaar ll;B.v.d. Ochtend 13; K. Kievit 20, 25; H. Kamer ling 21, 23; C. Vreeswijk 28. VERVOLGVERHAAL Door Fenand van den Oever - 3 - G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk Hij nam de stille wegen voor zover dat mogelijk was. Bij de Oosterstraat ging hij met het pontje over haar het Waaigat. Toen de Landstraat door, het kerkhof over. Sommigen wilden hem aanspreken, hij wou niet praten. Ze konden het plaatsen, dat wel. Toen hij het huis naderde, hing vader over de onder deur. Daar komt-ie, hoorde hij hem roepen. Hij had op de uitkijk gestaan. Hij kwam birmen, de deur stond los in het slot, hij be hoefde maar te duwen. Moeder lag in de bedstee. Ze zag er moe uit. Hij boog zich met zijn sterke lijf over haar heen. Ze kuste hem. Haar lippen op zijn voorhoofd deden hem trillen. Ze keek hem aan. Het eerste wat ze zei was: Ben je daar, jongen? Gelukkig. Toen, meteen erachter: Heb je nog een scheepje vis? Vissersvrouw, vissers dochter, bleef ze. Tot het laatst zou ze meeleven met de visserij. Hij knikte, 't Gaat nogal. Ze lachte dankbaar, ze zweeg verder. Ze zei ook het meeste als ze zweeg, want hij voelde wat ze wilde zeggen: o, jcmgen, je hebt toch voor mij geen misse reis gemaakt? Neen, dat was het niet. Hoewel hij er natuurlijk nooit mee naar huis zou zijn gegaan. Ook uit moeders mond kwamen de woorden „misse reis" niet. Die zouden vooral haar onzegbaar moeilijk gevallen zijn. Hij ging op de stoel voor de bedstee zitten. Alles was hem hier zo vertrouwd. De bedsteeplank met de po en het kistje met de waardepapieren. De bedde- kwast in het midden, om je aan op te trekken. De klam pen, waar vroeger de kribben op rustten, zaten er nog. Daar sliepen Chris en hij in. Aan het voeteneind hingen de teksten, vergeeld, met krullige letters; links: Maar de nederigen geeft Hij genade; rechts: Welzalig hij, die al zijn kracht en hulp alleen van U verwacht... Dat had moeder gedaan. Nou, dan ga ik nou maar even een kantje maken, zei vader, 't Kon nou wel even. Goed, hoor. Ouwe Willem van Roon moest er een ogenblik uit. Wat zou voor hem het leven voorwaarde hebben, als hij niet meer langs de haven kon gaan en de schepen kon zien? Hij ging gauw weg. Hij moest toch zeker even kijken of die logger van zijn zoon er goed bij lag! Toen waren ze samen,zij en hij. Hoe voelt U zich,moeder? Haar ogen gingen dank baar stralen. Vandaag erg goed. Toch heb ik nog maar kort te leven, zegt de dokter. Ik besef dat hij gelijk heeft. Ik heb zo naar je verlangd. Ik heb gesmeekt: Here, laat me hem nog mogen zien, laat me nog één keer met Arend- Michiel mogen spreken. Op jou heb ik zo gewacht. Hij heeft me verhoord. Hij heeft me steeds verhoord, 'k Heb dikwijls gevraagd: laat me toch geen moeder hoeven te zijn van niksnutten. Laten het mannen en vrouwen in de maatschappij mogen worden. Dat zijn jullie. Je hebt allemaal zo goedje brood. Ze praten met ere over ons. Zeker over jóu. Mensen met verstand dan. Vlaring verwacht wat van jou, jongen. Dat moest ik je zeggen, 'k Vind het nog een prachtig scheepje haring. datje hebt. Ze keerde zich op haar zijde om hem beter aan te kunnen zien. Wat heb ik het goed gehad met vader. Hij leefde, zelfs aan boord, zo met alles mee. 'k Zei wel eens, ben jij nou op zee nog thuis? Och, ik was m'n hele leven thuis op zee. Om vier uur 's middags keek ik naar de lucht en ik dacht: er waait genoeg wind, nou gaan ze aan schot, om een uur of één 's nachts wier ik altijd wakker en ik zee: ze gaan halen, kenne ze d'r maar inzitten. Je vader kon zo gelukkig zijn op 't Zand en onder de Engelse Wal. Soms haalde hij er drie mooie reizen vandaan. 't Leed is ons ook niet gespaard gebleven, jou niet, mij niet, het leed passeert geen deurtje. Arend-Michiel, lieve jongen, ik ben verzoend met alles, 'k Ga gerust heen. Huil nooit om me. Ze wachtte even. Alsof ze nieuwe krachten verzamelde. Lang zweeg ze niet. Wat een zegen, dat er altijd jonge mensen komen, Arend-Michiel. Jouw Willem wordt al zo flink. Ik be grijp lang niet alles meer. En Vlaring wordt zo groot. De halve burgelijke stand kan ik niet meer thuis brengen. Vroeger kenden we mekaar allemaal. Vroeger werd je hier twee keer bij je volle Van genoemd, als je geboren en als je gestorven was. Je hoorde het zelf zogezegd nooit. Als Wilhelmina stond je op het stad huis te boek, als Naatje ging je door het leven. Wie hoorde ooit van Hendrieka Stam „Endje Stam", zeeë we. Ik denk zo wel eens, zouden ze hier niet gaan vergeten, dat de zee zo'n zware maar mooie boterham geeft? Waar vaar je voor? hoor je vragen. Het lijkt wel of ze alles van de fabrieken gaan verwachten. Maar de zee weet wat Vlarmg nodig heeft. Wat denk jij hiervan? Resoluut sprak hij: Er moet een andere geest hier komen, moeder. Ik wil wat... Wat, jongen? In het gangetje klonk gestommel, 't Waren de meiden, Japie en Marie. Hij zweeg meteen. Voor geen geld zou hij zijn geheimen willen verklappen. Ze zei zacht: Wat jij wil zal goed zijn, Arend-Michiel. Uit haar ogen sprak een niet te breken vertrouwen in dit kind, haar jongste jongen, die niet te tomen visserman. Als ze hem zag, zag ze haar vader, de grote Arend-Michiel van der Velden, die nooit een misse reis maakte. En die jongen wilde wat Van praten met hem kwam nu niet meer. Het werd roezemoezig in huis. Japie, onstuhnig en bedrijvig, kraakhelder van nature, ging meteen aan de slag. Die kon nooit stilzitten. Ze zou zijn vuile goed morgen ook wel even wassen. Marie nam bedachtzaam de Schrift en het psalmboek om moeder voor te lezen. Als ze kwam, deed ze dat. Marei was zo ingeleid, ze kon zo echt over de geest elijke dingen praten. Marie werd overal geroepen, waar ellende aan de deur klopte. Japie niet. Japie was vaardig m het huishouden. Och, elkeen heeft zijn eigen talenten, dacht Neeltje van Roon. Ze gebruikten ze allebei goed. 't Waren beste zussen. Neeltje zou zo gauw niet weten wie het beste deel had gekozen. wordt vervolgd UD S™

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 2