Zuid-Afrika Laatste steenlegging Lijnbaanpromenade Politieberichten Jjpi-q^c^ fl omiSienum Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Goedereede Middelhamis 59e Jaargang No. 5517 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Somrnelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) al 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01,108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief De twintigste eeuw wordt de eeuw van de communicatie. Althans dat is weleens gezegd. Met de toenemende techniek op dat gebied wordt de wereld kleiner, blijft niets meer verborgen. Nieuws van giste ren, van vandaag wordt ons nu opgedist. Het wordt steeds moeilijker om een ge heim, geheim te houden. Afstanden be^ staan niet meer. Zuid-Afrika staat weer in het middelpunt van de belangstelling. De ontwikkelingen worden op de voet gevolgd. Ontwikkelin gen worden op de voet gevolgd. Ontwikke lingen, er zit beweging in. Alleen de twintigste eeuw heeft geen tijd wachten. Het gezegde „de tijd zal het leren" geldt nauwelijks weer. Processen die vroeger soms eeuwen duurden, moeten in een versneld tempo afgehandeld worden. Daar komt bij dat het gebeurt in het licht van de schijnwerpers van de publieke opinie, over heel de wereld. Een immens land, met een geringe be volking. Al te makkelijk - zeker als we er niet geweest zijn - vertalen wij Neder landse of Europese toestanden naar daar. Tweederde van het EEG-gebied, met een bevolking van 30 miljoen, waaronder zo'n 5 miljoen blanken. Ook die bevolking is de laatste eeuw enorm gegroeid, zo hard dat de ontwikkelingsproblematiek ook een zaak van deze eeuw is. Het proces van integratie of wat dan ook de oplossing zal zijn voltrekt zich dan ook met een snelheid die veel hoger ligt dan gelijksoortige pro cessen in de oude wereld. De blanke bevolking heeft zijn wortels in Europa, Nederland, Frankrijk (Hugeno ten), Duitsland, Engeland. Er ontwikkel de zich een bevolking die langzaam een eenheid vormde, ook qua taal en cultuur. Het land is langzamerhand in bezit ge nomen. Pioniers, die én met de elementen én met de naar het zuiden oprukkende zwarte bevolking gevochten hebben, men spreekt daarom van de lagermentaliteit van de afrikaner. Daarbij wordt gedacht aan de ossewagenlaagers waarin men zich terugtrok ter verdediging. Wie, zeker van de ouderen kent de verhalen niet? Zo is een volksaard gevormd. Land van strategisch belang, de Kaap vaart. Vroeger een aanlegplaats voor het innemen van proviand, in deze eeuw de doorgang van west naar oost, voor militair en vrachtvervoer ter zee. Ook: land van enorme schatten. Goud, diamanten en wat niet meer. Met name Engeland heeft fat belang onderkend en heeft als kolonia le mogendheid haar macht over de boe- renstaatjes uitgebreid. De oorlogen van het boerenvolk tegen Engeland in het begin van deze eeuw zijn toch nog niet vergeten? Vrijwel zonder steun werd de MIDDELHARNIS Kerkdienst Ned. Herv. Kerk Woensdagavond om 7 uur zal in de dienst des Woords voorgaan de beroepen predikant, dr. A. van Brummelen van Huizen. MELISSANT Ophalen oud papier Morgen (woensdag) zal weer oud papier worden opgehaald. Wilt u het vroegtijdig en goed gebundeld gereed zetten s.v.p. OOLTGENSPLAAT Oud papier voor de zending Heden (dinsdag) wordt vanaf 6 uur oud papier opgehaald voor de zending van de Ger. Gemeenten. Zet u het s.v.p. vroeg tijdig gereed. handschoen op:;enomen, laagermentali- teit, jawel - vo >r vrijheid en recht. Met die opkomende belangstelling voor de bodemschatten is de industrie en daar mee de urbanisatie (verstedelijking) toe genomen. Industrie vraagt om arbeids krachten. Die zijn er altijd geweest, zwar ten. Nu werden zij echter in grote aantal len geronseld. Dat geeft problemen met de behuizing, met de gezinsstructuur, met de overgang van assegaai en schild naar moderne werktuigen. De cultuurschok. Werk vraagt ook scholing. Scholing leidt tot sterker bewustzijn. Dit alles gepaard met een relatief grotere bevolkingsgroei leidde tot andere verhoudingen. Verhoudingen die voor een deel analoog (te vergelijken zijn) met ontwikkelingen in Europa in de vorige eeuw voor een deel ook niet. Hier was geen „kleurverschil", verhoudingen die zich moeten ontwikke len in een korte tijd. Daarbij een tijd die veel vraagt. Niet alleen tempo, maar ook rechten. Rechten van de mens. In zekere zin mag ook gevraagd worden of een gescheiden ontwikkeling terecht is, of apartheid de oplossing was, zeker nu blijkt waartoe het leidt, of het verstandig is dat En dan mag, moet er kritiek zijn als er zaken gebeuren die niet kunnen - niet mogen gebeuren. Tegelijkertijd moet goed onderkend worden dat daar een emanci patieproces wordt opgedrongen ónt geen rekening houdt met God. In wezen is het daarom tragisch dat slecht geluisterd is naar kerkelijke leiders, zo slecht dat nu de theologie van de bevrijding vereenzelvigd wordt met het centrale thema van de Bijbel en de kerkelijke gemeenschap ra dicaliseert. De regering Botha heeft het moeilijk. Het laager wordt aangevallen. Politieke krachten spelci i een rol. Desoriëntatie van het werelddeel Afrika, nationalisme, maar ook immense belangen van landen als Engeland, Amerika enz. Een verbo den-verzet me; radicale vleugels en een ultra rechtse bianke beweging in het eigen kamp. En daai bij: de factor tijd die in onze gehaaste eeuw geen kans meer krijgt. Op de achtergrond de generatiekloof die ont staat tussen jcnge zwarten en hun „va deren", en hei onderlinge getwist tussen stammen. ondernomen worden mogen slagen, dat ingezien zal worden dat verdeel en heers politiek in de historie altijd een dure rekening gepresenteerd heeft gekregen. Dat aan de andere kant het besef zal blijven dat alleen een harmonische sa menleving kan leiden tot een „westers" welvaartspeil. Bovenal dat men ook zal inzien dat dat het hoogste goed niet is. uiteindelijk gaat het om de oude wapen- leus, waar dan in Bijbels licht: voor vrij heid en recht. Dat Afrika de ware vrijheid en gerechtigheid zou mogen najagen. <-niii-'"i'*"*' OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur ds. E. Venema van Middelburg-C. MELISSANT - donderdagavond 7.30 uurds. A. Bac van Bodegraven. DIRKSLAND - donderdagavond 7.30 uur ds. E. Venema van Middeburg-C. STAD AAN 'T HARINGVLIET - don derdagavond 7.30 uur ds. J. Baaijens van Aagtekerke. De heer Meijer metselde maandagmiddag de laatste steen in de muur van de Lijnbaanpromenade aan het Zandpad te Middelhamis. Hier komen een tiental winkels met wooneenheden erboven. Het is de bedoeling dat dit complex over ongeveer zes weken geopend wordt. De bouw is zeer snel gegaan: op 10 maart van dit jaar was het nog een oud gebouw! - In Ouddorp kreeg een 16-jarige jongen een paar klappen. De dader, een inwoner van Hellevoetsluis, verklaarde later te genover de politie, dat hij de klappen had gegeven omdat de jongen in de weg stond. - Inbraken en diefstallen. In de afgelopen week werden er in de gemeente Goedereede weer diverse dief stallen gepleegd. In de nacht van 20 op 21 juli werd ingebroken in een woning in Ouddorp. Er werd een geldkistje met geld, cheques en postzegels ontvreemd. Op 21 juli werd een bruine damesfiets gestolen bij strand Noord in Ouddorp. Op 22 juli werden vanaf een camping in Ouddorp twee surfplanken gestolen. De planken waren respectievelijk/1500,-en 500,- waard. Op 22 juli werd bij een café in Ouddorp een blauwe damesfiets gestolen. Op 23 juli werd een bruine damesfiets gestolen bij een woning in de Havenweg in Ouddorp. Op 24 juli vergat een inwoner van Vlaar- dingen zijn portemonnee mee te nemen tijdens zijn bezoek aan een bar in Oud dorp. Toen hij even later terug kwam, was de portemonnee verdwenen. Op 24 juli werd de 17-jarige R.G. uit Rotterdam aangehouden terzake diefstal van een bromfiets. De jongen verbleef op een camping in ouddorp. Hij hadop njuli een bromfiets gestolen. De jongen beken de het feit te hebben gepleegd. Vuurwapens. Na een tip van de Rotterdamse politie is door de rijkspolitie van Ouddorp ee.r: onderzoek ingesteld in een caravan ir- Ouddorp. De eigenaar van de caravar was door de politie van Rotterdam betrap' op het bezit van een gaspatroon. In de caravan werd een Browning-pistool er; diverse scherpe patronen gevonden. Tegen J.C.G. uit Rotterdam wordt pro ces-verbaal opgemaakt. Onder invloed en aanrijding. Op 25 juli reed de bestuurder van eer vrachtauto tegen twee geparkeerde auto* en een schuunje. Dii gebeurde op ae Groenmarkt/Achterom in Goedereede. De bestuurder zou de weg kwijt geraakt zijn. De blaastesten wezen uit, dat hij sterk onder invloed van alcohol verkeer de. Een bloedproef werd afgenomen. De bestuurdervandevrachtauto, de 32-jarige N.C.F., zonder vaste woon- of verblijf plaats, was ook nog vergeten om enkele geldboeten te betalen. Dodelijk ongeval. Op zondag 27 juli, omstreeks 2.00 uur in de middag is de 31-jarige J.v.d.M. uit Middelhamis op de Provincialeweg tus sen Stellendam en Goedereede met zijn motorfiets in een slip geraakt en om het leven gekomen, hij kwam uit de richting Ouddorp. In een bocht begon zijn motor fiets te slippen en raakte hij in de rechter- berm terecht. Via de sloot kwam de be stuurder op een toerit naar een boerderij terecht. De motorfiets kwam een tiental meters verder tot stilstand. De bestuurder was op slag dood. - In de nacht van 25 juli werd er vanaf een perceel bouwland aan de Vroonweg te Middelhamis een agregaat gestolen. Het toestel stond in een niet afgesloten schuur op het land. De waarde van dat toestel bedroeg ongeveer 1500 gulden en was eigendom van dhr. H.R, uit S. - In de nacht van 26 juli werd een inwoner van Middelhamis gewekt door het geluid van een startende auto. Toen hij naar buiten keek zag hij dat een onbekende zijn auto trachtte te starten. Hij waarschuwde direct de politie en ging vervolgens naar buiten. Daar liep hij nog een onbekende tegen het lijf Ter plaatse konden twee verdachten, inwoners uit Oude Tonge, worden aangehouden. Later werd nog een derde verdachte, ook uit Oude Tonge aangehouden. De verdachten bleken die nacht meerdere wagens te hebben beke ken en open te hebben gebroken, men trachtte de wagens te starten door de contactdraden door te verbinden. Men wilde met een weggenomen auto naar huis rijden omdat liften niet lukte. - Vanaf een in aanbouw zijnde woning boerderij in de polder van Middelhamis werden tweehonderd dakplaten ter waar de van ongeveer 4000 gulden weggeno men. Men heeft kermelijk eerst getracht die goederen met een ter plaatse staande kraan op te laden. Dat is vermoedelijk niet gelukt. Bovendien werd er ter plaatse voor ongeveer duizend gulden schade veroor zaakt aan twintig windveren die daar aanwezig waren. - Twee inwoners van Middelhamis wer den op 27 juli gehoord terzake mishande ling. Men had in een horeca-inrichting woorden gehad. Men meende dat dat met vechten was op te lossen. Tijdens de vechtpartij verloor de benadeelde, C.v.P. uit S. zijn portemonnee. Die werd door de verdachten gelijk maar meegenomen. Be nadeelde kreeg wonden aan zijn hoofd, neus enjukbeen. Beide verdachten beken den hun aandeel in de zaak en de porte- Vandaag wqordt de 29e gladiolen- tentoonstelling, de Delta Flora, geopend door de Duitse landbouw- attaché dhr. G. W. Belitz. Aange zien W. Duitsland de grootste importeur en afnemer van onze gla diool is, prijst dhr. Belitz zich ge lukkig de opening te mogen verrich ten. We namen een kijkje bij de opbouw van de tentoonstelling. Deze beslaat in totaal (met de consumentenbeurs) drie kwart hectare. Dhr. Stmik, voorzitter van de stichting Delta Flora, beschrijft enthou siast hoe de opbouw en de organisatie in z'n werk gaat: ,,We zijn vorige week maandag begon nen met de bouw van de decors. Tim merlieden en sjouwers legden de basis voor deze noeste arbeid. Pas de laatste dag voor de opening wordt alles ,,in de bloemen gestoken". Dhr. Leo Kooien uit Haarlem staat voor de taak, tezamen met binders én bindsters, de ingezonden gladiolenpracht met het uitgebreide zomerassortiment te arrange ren. Het thema van de Delta Flora is a priori de Bloem, waarbij arrangementen de Bloem qua vorm en kleur benadrukken. Maar bij de bloem alleen zal het niet blijven. Er zijn verschillende attractieve bezienswaardigheden: het kleinveegebeu- en, verzorgd door de konijnen- en pluim veeverenging ,,Nut en Genoegen" te Ouddorp, een landbouw-voorlichtings- stand, vijvers met zalmforellen van Jaap Meulestee, een Japanse Hoek (gemaakt door Japanse bloemisten). Ook de veilingen zijn vertegenwoordigd: Flora Rijnsburg met een bloemenassor- timent; veiling Aalsmeer (die voor het eerst deelneemt) en veiling Westland, die met informatie over zomerbloemen, bol gewassen, kwaliteitsaspecten en assorti mentsontwikkelingen inspeelt op de groei ende belangstelling van telers in de pro vincie Zeeland om hun produkten op de veiling af te gaan zetten. De Westlandse contactman voor de regio Zeeland is Koos Vijverberg. Vermeldenswaars is nog dat er een stand is met vlees-etende planten. De Delta Flora in opbouw. Hier ziet u een binder bezig om op artistieke wijze de ingezonden bloemenpracht te arrangeren. Voor de Japanse Hoek zijn speciaal bloemisten uit Tokio overgekomen. Zij maken tevens een toemee door Nederland. monnee met inhoud kon daardoor ook weer temg naar de benadeelde. - Op de Langeweg te Middelhamis, t.h.v. de zeven huisjes, vond op 28 juli een aanrijding plaats die zodanig van omvang was dat vermoedelijk twee personenwa gens als vemield moeten worden be schouwd. Een inwoner van M. gen. G. reed over de Langeweg in de richting Nieuwe Tonge. Hij raakte met de wielen van zijn auto in de berm en vervolgens op de linkerweghelft. Daar botste hij tegen een andere personenwagen, best. door IJ. uit O. Beide voertuigen moesten worden weggesleept. Consumentenbeurs Op deze sfeervolle beurs, georganiseerd door dhr de Lignie, wordt nieuws op allerlei gebied gepresenteerd in een mani festatie, die vele facetten van Goeree en Overflakkee laat zien en ook van ver daarbuiten. Tenslotte willen we niet nalaten de firma Vlieto (v.d. Vliet-Overbeeke) lof toe te zwaaien voor haar standvastigheid, aan gezien zij voor de 17e keer aan deze tentoonstellipg deelnemen. Het bestuur en de commissie van de Delta Flora, bestaande uit de heren H. Stmik, G. Lokker, D. Huizer, M. v.d. Reest, T. Human, L. Mastenbroek, J. Hanenberg, D. C. Admiraal en J. HoUe- man verdienen zeker een eervolle ver melding voor de wijze waarop zij deze 29e Delta Flora expositie tot stand heeft laten komen. Namens de redactie spreken wij de hoop uit dat het bezoekersaantal alle verwach tingen zal overtreffen. De Delta Flora duurt Vm zaterdag 2 augustus' iriei iS te iiUpcii ilai uciiiiuücimgen die Voor topkwaliteit, goede service en voordelige prijzen: FOTO FILM REPORTAGE VIDEO-COMPUTER WeiBtraaf35 Molenweg 4 - Ouddorp Telefoon 01878-W12 en 2120 Filiaal Renesse - Printshop - Hogeioom 172 Telefoon 01116 2400 DELTA FLORA een zee van bloemen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1