EIIAtlDEn-niEUWS De trappen des geestelijken levens (siot) Zeeuwse koorschool zingt voor Nepal Abonneert U op Eilanden-Nieuws Eerste zomerlielft verliep positief fotograferen en (video) filmen Oeitgendagen 1986 Excursies Ned. culturele maand in Hongarije WEERPRAATJE Korte nieuwtjes over Boekbespreking Uitslagen P.V. de Reisduif MEDISCHE DIENSTEN No. 5516 Geloof Wereld STICHTING MAATSCHAPPELUK WERK „Goeree - Overflakkee" Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883-10 000 Spelen met dia's 3e Blad VRUDAG 25 JULI 1986 SINT ANNALAND - Geslaagd - Voor de richting akkerbouw en veehouderij slaagde Pieter Weijler uit St. Annaland. Thijs Fase, eveneens uit St. Annaland behaalde het diploma compu- ter-programmeur (COBOL) AAN DE E.T.L te Tilburg. Theodorus a Brakel (1608-1669), de vader van „vader Brakel", liet een geschrift na dat bovengenoemde titel kreeg. Eenjaar na zijn dood werd het door toedoen van zijn zoon uitgegeven. In de twee voorgaande artikelen zagen we al het een en ander van de inhoud van het boek. Centraal staat de gemeenschap met God en Christus, als zijnde datgene waarin de rechte godzaligheid bestaat; alleen zo is het mogelijk met een gerust geweten te leven en met vreugde voor God te wandelen. In die kennis van Christus bestaat trap en mate. De schrijver onderscheidt kinderen, jongelingen en vaders. Om in de ware gods vrucht toe te nemen beval Brakel zijn lezers aan zich in het betrachten van die gemeenschap te oefenen en de daartoe strekkende middelen met ijver en inspanning te gebrui ken. Zozeer was hij van de noodzaak daarvan overtuigd dat hij het tweede deel van zijn boek geheel wijst aan zijn eigen praktijk in dezen. Hoewel met schroom ,,van mijne eigen oefeningen en staat der ziel zelf te spreken, daarin ben ik zeer lang schroomachtig geweest" „nochtans durf ik ook niet te weigeren eenigszins uwe begeerte te voldoen", met name gelet op „de heilige mannen Gods die mij hebben voorgegaan en zich niet geschaamd (hebben) hunnen zonden, de tijd hunner oefeningen, gebedenb, geloof, stand der zielen, zoo ten opzichte van aanvechting als vertroosting te beschrijven", als daar zijn Job, David, Asaf, Heman, Nehemia, Paulus en anderen. Dit onderdeel van het boek is heel stelselmatig opge bouwd. Onderscheidenlük spreekt hij van zijn kind schap in Christus, zijn jongelingschap en zijn vader schap. Elk deel is onderverdeeld in 1. de tyd van de oefening (het tydstip, te weten des nachts, morgens, middags, avonds); 2. van de oefening zelf; 3. van de staat van zyn ziel. En daarin a. de vertroostingen en b. de aanvechtingen. De stiptheid en consequentie van Brakels dagelijkse afzondering weerspiegelt zich dus in de indeling van zyn geschrift Denk echter niet dat hier sprake is van een dorre opsomming van zijn erva ringen. Nee, verre van een toon van zelfsprekendheid is het de toon van verwondering over de nabijheid des Heeren enerzijds en de klacht vanwege eigen zonden en zwakheden anderz^ds die overheerst. Het geheel wordt besloten met een uiteenzetting over „de vrucht uit het H. Avondmaal des Heeren". In die laatste paragraaf komt ook het kleine zinnetje voor dat het doel van dit boek als het ware in een notedop weergeeft. ik schrijf dit opdat God u geve dat gij met die vertroosting, waarmede Hij mij vertroostte, ooku moge vertroosten, en gij God daardoor te meer verheerlijken mocht. Dat zoek ik als 't hoogste einde. Geen wonder dan ook dat de schrijver in niet aflatende ijver aanmaant de weg der oefem'ng waarop hij zoveel zegen ontving, ook te gaan. „Velen zouden wel de zoete gemeenschap met God willen hebben zonder de ijverige betrachting der Gods dienst, en willen rusten van den arbeid, maar dat kan niet wezen, want God heeft dat te zamen gevoegd. Zoo vermaan ik u als mijn beminde in den Heere; gebruik naarstig en zorgvuldig deze mid delen en deze heilige betrachting, zo al- gemeene als bizondere, en gij zult gewis- selijk toenemen in die zalige gemeenschap met uwen God en Zaligmaker, en dikwijls in zoete liefde onderling met Hem ver- eenigd worden. Hij zal u dikwijls zeer gemeen en liefelijk worden." Theod. a Brakel wordt wel een ,,erva- ringstheoloog" genoemd. Zijn bevindin- gen en oefeningen nemen een groot deel van zijn boek in. Ook zijn twee andere geschriften ademen eenzelfde geest. Hoe wel van hem geen preken zijn nagelaten mogen wel wellicht aannemen dat van zijn predikarbeid hetzelfde kan worden ge zegd. De verborgen omgang met zijn God stempelde hem. In de Chr. Encyclopedie (1956) typeert prof. J. van Genderen hem als iemand over wiens werk een mystieke gloed ligt. Van de 17e-eeuwse schrijvers over het leven der godsvrucht legt hij de meeste nadruk op het gevoel. Laten we echter niet menen dat Brakel het geloof laat opgaan in het gevoel of dat hij de kenmerken van het geloof laat funktio- neren als de grond van het geloof. Wel iswaar vertoont hij in zijn geschriften enige verwantschap met middeleeuwse mystici als Ruusbroec, a Kempis en ande- liy it -jreJu.v.'e van- Aljrajiain vanden Burgh toe, tu ■l^'^S'OimpoonJ toorn inJe Gurefonruerde CatJitmfrtui -^^j-^ ren - zijn theologie laat zich in veel groter mate terugvoeren op de belijdenis van de reformatie, samen te vatten in de bekendfe trits: sola scriptura, sola fide, sola gratia; ofwel „solus Christus". Brakel erkent dat de gelovige ziel dik wijls van God „de gemeenschap trooste- lijk en zoet wil gevoelen". Dat is op zich wel een goede en aangename zaak. Maar hij wijst zijn lezers verder. Im mers, komt het ni^t menigmaa! voor dat „God ons zijn genade en gemeenschap onttrekt en Zich vreemd tegen ons houdt?" Welnu, dan komt het op het geloof aan, om op God te vertrouwen. En dan bevinden we, hoe kostelijk en troostelijk de beloften des Heeren zijn. Het is de eigenschap van het geloof, neit eerst te zien en te gevoelen en dan te geloven, maar te geloven als wij niet zien en niet gevoelen. Op veel plaatsen in zyn boek spoort Brakel de gelovigen aan „altijd op Gods onveranderlijke liefde en waarheid der Goddel^ke be loften gerust te zijn en voort te gaan God te verheerlijken." Vroegere erva ringen kunnen de funktie van het Woord niet overnemen. „Al denkt dan zulk een bedroefde ziel dikwyis aan de vorige goedertierenheden des Heeren, zoo kan hij zich daar weinig mede ophelpen." Daarentegen, „wie is er onder ulieden die de Heere vreest? Als hij in duisternis wandelt en geen licht heeft, dat hij vertrouwe op de Naam des Heeren en steunt op zyn God." Door zijn strenge en ascetische levens wijze wordt Brakel sr. wel eens als een wat wereldvreemd man beschouwd. Zijn ge schriften geven nauwelijks enig blijk van een positieve betrokkenheid op de wereld. Concert door het Jongenskoor uit Goes in de koorkerk te Middelburg op de donder dagen 7,14 en 21 augustus. Het concert staat onder leiding van de directeur van de Zeeuwse Koorschool de heer E. Heijblok. De concerten beginnen om 11.00 uur. Op 21 augustus wordt er een tweede concert gegeven om 13.00 uur. De toegang is gratis. Na ieder concert wordt er een collecte gehouden ten bate van de actie „Zeeland helpt Nepal". Het programma wordt per keer vastge steld, maar is ingedeeld in kerkmuziek, klassieke muziek en volksliedjes. Geëin digd wordt met het Unicef-lied, waarvan de heer Heijblok de componist is. Het is maar weinigen bekend, dat Zeeland kan bogen op een rijk muzikaal verieden. Aan tal van grote kerken werd dagelijks gemusiceerd door mannen en jongens. De zangers en zangertjes uit Middelburg werden in de 15e en 16e eeuw meermalen gehoord tot in Aken en Keulen, terwijl de jongens van „Ter Goes" werden verzocht om in Haarlem te komen zingen als daar de Prins op bezoek kwam. In 1954 vond de oprichting plaats, de oprichters noemden het de (huidige) Zeeuwse Koorschool. In bijna ons hele gewest werden en worden concerten gegeven. Meestal treedt het koor alleen op, maar ook vaak in kombi- natie met bijv. het Zeeuws jeugdorkest, het Zeeuws Orkest, het Koperensemble van de Zeeuwse Muziekschool en tal van groepen in de amateuristische sector. In ruim vijftig radio-uitzendingen en een der tigtal t.v.-programma's werd een stukje Zeeuws cultuur uitgedragen. Het reper toire van het Jongenskoor werd zelfs via de B.B.C, uitgezonden. Bij tal van voor komende gebeurtenissen, waarbij leden van het Koninklijk Huis aanwezig waren, mocht het koor zich laten horen. In 1972 werd met veel succes opgetreden in Am sterdam met het Concertgebouworkest 0.1.V. Bernard Haitink. Regelmatig zijn de jongens te horen in de grote muziekcentra van ons land, zoals de Doelen te Rotterdam, het concertgebouw in Den Haag en het Turfschip in Breda. Ook in het „Jaar van het Kind" trad de Koorschool op de voorgrond tijdens de huldiging van Danny Kaye te Amsterdam met een eigen Unicef-lied, dat nu ook al buiten onze grenzen in meerdere talen wordt gezongen. In het buitenland weet men ook de zang van de jongens te waarderen; er werden vele tournees gemaakt naar Engeland, West-Duitsland, België, Oostenrijk en in 1986 ook in de Verenigde Staten. Integendeel - hij is va* de wereld afge wend, zoekend de dingen die boven zijn. En inderdaad, bij Brakel missen we we reld en schepping bijna geheel. Dat hij als dorpspredikant ook in het maatschappe lijk leven een plaats innam, komt niet binnen het blikveld. Zelfs het pleidooi, zo kenmerkend voor de Nadere Reformatie, de praktijk der godzaligheid ook en juist in het dagelijks leven naar buiten te doen blijken, lezen we bij hem niet. Wat over zijn leven bekend is, geeft ons echter geen beeld van een wereldvreemde. Wat zijn zoon over hem schreef doet hem kennen zo typeert ds. Van Gorsel hem terecht als een zachtmoedig en vrien delijk mens, een liefhebbende echtgenoot, een zorgzame vader en een trouwe herder van zijn gemeente. Wat hij evenwel het belangrijkste in dit leven vond, dat be schreef hij in zijn boeken, dat hield hij zonder twijfel ook zijn gemeente voor, namelijk dat in het zoeken van God en het betrachten van de gemeenschap met Christus het leven en de vrede ligt Van Lodensteins dichtregel ,,'t ware leven, lieven, loven is maar daar men Jezus ziet", kon ook van hem afkomstig zijn. Zou Brakels boodschap geen heilzame korrektie, ook nu nog, kunnen zijn?! N.a.v. Th. a Brakel, De trappen des geestelijken levens. Met een inleiding door ds. J. van der Haar. Gebonden. Uitgeverij Kool b.v. te Veenendaal. 312 pag. Prijs 39,50. J. K. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK Een wedvlucht vanuit Chartres d.d. 19 juli. In concours 107 duiven. Afstand 415 km. Gelost om 6.45 uur. Gebr. Kieviet 1, 2, 4, 6, 10, 13, 17, 21, 26,27; P. v.d. Geest3,11,12,14,15,18, 22,24; P. V. Moort5; C. Looij 7,16; A. de Gans 8, 19, 20, 25; P. Verkerke 9; C. Vroegindeweij 23. En een wedvlucht vanuit Moeskroen. Jonge duiven in concours 445 duiven. Gelost om 8 uur. Afstand 130 km. A. de Gans 1, 33, 34, 44, 65, 69, 103, 107,109; Gebr. Kieviet2,22,23,25,54, 55, 56, 59, 72, 89,93,95, 97; G. Kieviet 3,5,10,11,12,13,24,27,30,31,32,35, 36, 40, 43, 46, 81, 83; P. v. Moort 6,19, 26, 37, 39, 57, 60, 77, 86, 88, 100; C. Looij 4, 20, 102; H. v. Rees 7, 47, 90, 108; P. v.d. Geest 8, 42, 45, 50, 61, 62, 64,66,68, 71, 74, 82, 85,101,104; J. v. Alphen 9, 15, 49, 51, 53, 58, 79, 98; B. W. Kalkman 14; C. Blom en zn 16. Het jongenskoor van de Zeeuwse Koor school is één van de weinige jongens koren, die Nederland nog rijk is en waarop het repertoire Engelse liederen staan. Actie „Zeeland helpt Nepal" Vrijdag 1 augustus is het zover. Met de herinnering aan 1985 zal menige inwoner van Ooltgensplaat naar deze dag hebben uitgezien. Een week volop festiviteiten, waarbij de verenigingen zich van hun beste kant zullek laten zien. Deze Oeitgendagen, wederom georgani seerd door de ondernemersvereniging Ooltgensplaat, hebben een ieder veel te bieden en zijn volledig gratis toegankelijk. Dit is mogelijk door de belangeloze me dewerking van velen en de financiële ondersteuning van de ondernemers. Bij de Oeitgendagen 1985 was het vaak slecht weer. Om deze reden zal op het schoolplein bij de muziektent een grote feesttent geplaatst worden. In deze tent is volop ruimte, om als het weer iets minder is, de aktiviteiten ongehinderd te laten doorgaan. Het natje en droogje in de feesttent wordt verzorgd door café „Het Tramstation" en „Snackbar Ooltgens plaat". In het kort vermelden we heir het pro gramma: Vrijdagavond en zaterdagavond zijn voor de jeugd en een ieder die zich hier mede aangesproken voelt. Maandagavond is een culturele avond. Optredens van het chr. gemengd koor Jubilate, Burg. van der Harst Tamboer en Trompetterskorps, muziekvereniging U.D.I. en de jubilerende zangvereniging Advendo. Dinsdag. Het Tiroler Orkest de „Ossen- kopfen" brengt u deze avond bergen en alpenweide. Woensdag. BINGO; vele mooie en waar devolle prijzen zijn beschikbaar gesteld door de plaatselijke ondernemers. Donderdagavond. Demonstratie van de gymnastiekverenging DOS. Muziekver eniging U.D.I. zal een en ander muzikaal ondersteunen. Vrijdagavond. De open Flakkeese play back kampioenschappen. Zaterdag 9 augustus. Oeltgendag 1986. De dorpskern is vol aktiviteiten. De groot ste braderie van de omgeving gaat van start. Meer informatie hierover leest u volgende week in deze krant. OUDDORP ZATERDAG 26 JULI is er een excursie in de Kleister. Verzamelpunt bij het toe gangshek aan de Dijkstelweg, te bereiken door het pad in te slaan naast Kia-Ora. Aanvang 10.00 uur. DINSDAG 29 JULI. Excursie in de Westduinen. Verzamelpunt bij de werk- schuur aan de Westduinweg 37. Aanvang 18.30 uur. Excursie in het natuurreservaat de Kwade Hoek. Verzamelen om 19.00 uur bij het zg. Plaatje, eind Oostdijkseweg. Toe gangsbewijzen af 1of 2,— zijn te verkrijgen bij het VVV-kantoor te Oud- dorp. Van 27 september tot 27 oktober 1986 organiseert het ministerie van WVC een Nederlandse culturele manifestatie in Boedapest en enkele andere Hongaarse steden onder het motto „Nederland in Hongarije - Hollandia Magyarorszagon". Het is, na vier jaar voorbereiding, het eerste deel van een geïntensiveerde uit wisseling tussen Nederland en Hongarije in het kader van het cultureel verdrag. In 1987 toont Hongarije zijn cultuur in Ne derland, onder meer in de vorm van een omvangrijke bijdrage aan het Holland Festival in Amsterdam. De manifestatie wordt op 27 september in Boedapest geopend door de minister van WVC en zijn Hongaarse collega van Cultuur en Onderwijs. In de manifestatie nemen behalve WVC ook de ministeries van Onderwijs en Wetenschappen en Bui tenlandse Zaken deel alsook het Hon gaarse ministerie van Cultuur en Onder wijs en vele partikuliere organisaties en kunstenaars. Het programma toont onder meer een tentoonstelling over De Stijl, een tentoon stelling van foto's van de Nederlands- Hongaarse fotografe Eva Besnyö en op- tredens van Jozef van den Berg, Orkater, het Amsterdams Barok Orkest o.l.v. Ton Koopman, Reinbert de Leeuw en Vera Beths, Frans Bruggen en de Margriet Eshuijs Band. Het Nederlands Dans Theater treedt met twee programma's een week lang op in de Staatsopera van Boe dapest. Aan die opvoeringen verleent het Kühn-koor uit Praag medewerking. Voorts zijn er een Nederlandse literaire week (o.a. Harry Mulisch) en een Neder landse filmweek. De wereldpremière vindt plaats van een Hongaars-Nederlandse coproduktie over de opvang van Hon gaarse kinderen in Nederland na de Eer ste Wereldoorlog, „Trein naar Neder land". Er zijn verscheidene wetenschap pelijke symposia en workshops (o.m. over welzijn). s, Een aantal bedrijven sponsort de mani festatie. Zo neemt de uitgeverij Martinus Nijhoff een tentoonstelling „Books from Holland" voor haar rekening. De laatste hand aan het programma werd vorige maand gelegd door de betrokken ministe ries en een Hongaarse delegatie. Donder dag 19 juli arriveerden twaalf Hongaarse journalisten om zich te oriënteren op de Nederlandse cultuur. Op hun programma stond een ontvangst door Prins Claus. Schrijver/schilder Jan Cremer heeft het ontwerp aangeboden voor het affiche dat de komende tijd in Hongarije zal worden verspreid. In totaal vinden meer dan vijftig evenementen plaats. (van onze weerkundige medewerker) Meteorologisch wordt de zomer berekend naar de drie volle zomermaanden. Dit betekent dat wij deze dagen aan de tweede helft van de zomer zijn begonnen. Hoe de tweede helft zal verlopen is onzeker, zeker is al wel dat in de eerste helft ondanks de koude start van juni en een te koele periode van tien dagen in juli de temperatuur en het aantal uren zon dat is waargenomen toch iets boven de normaallijn ligt. Er zijn gemiddeld weinig klachten over de zomer, zeker niet nu in de loop van deze week het weer langzaam meer zomers is geworden. Erg koel was het de laatste dagen in Scandinavië door een depressie boven Finland. De koele lucht reikte tot de lijn West Frankrijk - Zwitserland - Hongarije. Geheel Zuid-Europa heeft al vrij veel tropische dagen genoteerd, vooral Spanje met maxima van 30 tot 38 graden. Op zondag 6 juli in Oostelijk Spanje 43 graden, totnu toe de hoogste stand van deze zomer in Europa. Doordat in juni het gebied van de IJsselmeerpolder wqeinig regen kreeg 30 tot 45 mm moeten de landbouwers daar veelvuldig de regeninstallaties laten draaien. Ook begin deze week was het daar nog steeds opvallend droog. Inmiddels zijn wij het komende weekeinde aangekomen in de periode van de zg. Hondsdagen die vaak een sterk wisselvallig weertype geven, hoewel echt niet altijd. Soms in juli koude nachten. In de nacht van vrijdag 11 juli waren er minima op de Veluwe van 2 a 3 graden, dicht aan de grond vlak bij het vriespunt. Door de hardnekkige west tot noordwestelijke stroming was het vorige week vooral langs de kust en op de Waddeneilanden met 13 tot 15 graden veel te koel. Velen zullen daar een plekje in de luwte achter de duinen hebben moeten opzoeken. Een topzomer zal deze zeker niet meer worden, al kuimen er zowel in de tweede julihelft als ook in augustus zoals in de zomer van 1975 nog heel goed een aantal zeer warme dagen op ons afkomen. SINT ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 22 juli 1986. Doré gewone 0,35 - 0,58. Doré drielingen 0.22. Doré kriel 0,50 - ƒ0,70. Première gewone 0,51 -ƒ0,55. Première drielingenƒ 0,22. Première kriel 0,52. Gloria gewone 0,53 - 0,56. Gloria bonken 0,74 - 0,76. Gloria drielingen 0,22. Gloria kriel 0,55 - 0,56. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer 272 ton. van vrijdag 25 juli 1986 t/m zondag 27 juli 1986 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter J. Dogterom, tel. 01870 - 2121. Deze arts is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Meüssant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur heeft dienst dokter H O. Zoon, tel. 01877 - 1262. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 17.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter P. J. Bulthuis, tel. 01879 - 1367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter W. Westra, tel. 01874 - 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van vrijdagavond 18.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Nijhofi"de Moree, tel. 01873 - 1201. APOTHEEK „MENHEERSE" Voorstraat 16 Middelharnis Telefoon 01870 - 3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoed- recepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aange boden. Inlichtingen via telefoonnummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts van Ramshorst, tel. 01879 - 1050 (van 11.00 tot 11,30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441; L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870 - 2897; G. J. C. Wennink, Oud- dorp, tel. 01878 - 1538. WUKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 -1440 Den Bommel01871 -1312 Dirksland01877 - 1500 Goedereede01879 - 1267 Herkingen01876- 224 Melissant01877 - 1234 Middelharnis/Sommelsdijk 01870-2300 Nieuwe Tonge01875-1390 Ooltgensplaat01873-1310 Ouddorp01878-1321 Oude Tonge01874 - 1289 Stad a/h Haringvliet.01871 - 2301 Stellendam01879 - 1296 Oost-Achterweg 15a 3245 AN Sommelsdyk Telefoon 01870 - 5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00 - 10.00 uur Crisissituaties: mat/mvrij 9.00-12.00/13.00-17.00 uur WEEKENDDIENST Gelieve in het weekend 01870 - 5166 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft Steeds meer nieuwe films Hoewel er toch al veel voortreffelijke films op de markt zijn, wordt de filmkwa- liteit in de laboratoria nog steeds verbe terd. D at komt omdat die nieuwe films nóg meer scherpte en kleurverzadiging geven, en ook meer speling bij de belichting. Het percentage goed-belichte opnamen wordt er groter door. En dank zij die nieuwe vindingen en verbeterde films, beleeft u nog meer plezier aan het fotograferen. Aangepast videolicht Bij flitsers voor fotograferen bestaan al uitvoeringen waarbij de hoeveelheid licht wordt aangepast aan de afstand van het onderwerp te opzichte van de camera. Dat is nu ook mogelijk voor (video)filmers. Videocamera's hebben over het algemeen een grote lichtgevoeligheid, maar vooral bij opnamen binnenshuis is een extra videolamp toch vaak nodig om een echt briljant beeld te krijgen. De nieuwste videolampen zorgen voor een hoeveelheid licht die is aangepast aan de afstand, waardoor overbelichting op een korte af stand wordt voorkomen. Direkt-klaar als hulpmiddel Wie er op uit trekt en foto's wil maken van onbekenden, bijvoorbeeld in eenv vreemd land, krijgt niet altijd de spontane medewerking van zo'n fotomodel. Een goed hulpmiddel is een direkt-klaar-ca- mera. De eerste foto die u maakt geeft u dan aan uw fotomodel(len). U maakt de mensen er blij mee en stelt ze op hun gemak, zodat het fotograferen daarna geen problemen meer geeft. Op die manier kunt u rustig uw fotoreportage afmaken. Wie beschikt over een royale serie dia's kan veel plezier beleven aan het maken van sandwichdia's. Dat zijn twee of meer dia's in één raampje, die samen een bij zonder efFekt veroorzaken als ze gepro- jekteerd worden. De beelden moeten ui teraard wel met zorg worden samenge voegd of door middel van deelbeeïden gecombineerd worden. Een mogelijkheid is al bij het maken van de opnamen rekening te houden met het later samen voegen van dia's. Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.30 - 9.30 uur. Stichting voor Gezinsverzorging op Goeree-Overflakkee Voor gezinsverzorging in: Nieuwe Tonge Stad aan het Haringvliet en in de Gemeente Oostflakkee spreekuur iedere werkdag van 8.30 tot 9.30 uur. Tel. 01874 - 1612, Julianastraat 9, Oude Tonge. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01873- 1968 of033-620244 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel.01879- 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlyk Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878-2511 Informatie- en klachtenburo over de Gezondheidszorg: Tel. 01100- 31594 op maandag t/m donderdag van 9 tot 12; dinsdag half 2 tot 5 en donderdagavond van 6 tot 9 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 5