4^1^ Cf Zomerwind Zeer geslaagde kunstmarkt te Middelharnis BRADERIE 18+: basisbeurs of kinderbijslag? Vruchtentijd is Rumtopftijd Abonneert U op Eilanden-Nieuws Politieberichten te Middelharnis Onderzoek windturbines en vogelhinder fioniiSseinaH Politieberichten Rien Poortvliets „Ark van Noach" in Gereformeerde Kerk Oostflakkee 59e Jaargang No. 5515 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Ik heb geluisterd naar het ruisen van de wind die in de polder zong van zomervreugd en zegen. Het hoge bermgras boog en juichte langs de wegen mee met de windezang, al wiegend, snel gezwind. Wijd lag het korenveld die lichte zomerdag. De wind kwam over 't gersteland met geestdrift aangevaren 't Was als het golven van de zee, het kwam niet tot bedaren Het golfde, golfde maar zover ons oog het zag. De zomerwind zong door, wij horen, zien hem niet Hij zong een lofzang voor de Schepper van het leven die zomervreugd Zijn schepselen wil geven. Laat loven dan wat loven kan, breng dankend Hem uw lied. LANERTA Op 1 oktober treedt de Wet op de studiefinanciering in werking. Daarmee zal voor een grote groep jongeren van 18 jaar en ouder de huidige beurs en de kinderbijslag worden vervangen door een nieuw stelsel van studiefinanciering. Een speciale regeling garandeert dat de kinderbijslag wel blijft bestaan voor jon geren die geen recht hebben op studie financiering. Wie krijgt nu een beurs en wie kinder bijslag? Het nieuwe studiefinancieringsstelsel is bestemd voor jongeren van 18 jaar en ouder die een opleiding volgen aan b.v. MAVO, HAVO, VWO, LBO, MBO, HBO, Hoge school of Universiteit. Ook deeltijd studenten vallen onder de wet als zij tenminste dagonderwijs volgen van minimaal 19 lesuren per week. Voortaan zullen al deze studenten hun studie moeten bekostigen van een basis beurs, die voor thuiswonenden ongeveer/ 265,- bedraagt. Uitwonende studenten krigjen 600,-. Deze bedragen zijn niet voldoende om van te leven en daarom kunnen stude renden een aanvullende financiering vra gen. Deze aanvulling wordt, afhankelijk van de opleiding, opgebouwd uit een extra beurs en een rentedragende lening. De lening moet na de studie worden terug betaald, de beurs is een gift. Of de aanvraag tot aanvullende finan ciering wordt gehonoreerd, is afhankelijk van het inkomen van de ouders. Als zij in staat worden geacht bij te dragen aan de kosten, zal de student van hen een aan vulling moeten krijgen op zijn basisbeurs. De financieringsmogelijkheden zijn ook beperkt als een student (of zijn partner) een eigen inkomen heeft boven de 2400,- per jaar. Over de nieuwe studiefinanciering is een uitgebreide brochure verkrijgbaar bij scho len, de Centrale directie Studiefinancie ring en het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering. In de brochure is ook het aanmeldings formulier opgenomen, dat zo spoedig mo gelijk ingevuld en opgestuurd moet wor den door degenen die niet eerder voor studiefinanciering in aanmerking kwamen. Omdat de wet pas op 1 oktober ingaat, kunnen zij voor de periode daarvoor een Rijksstudietoelage of Tegemoetkoming in de Studiekosten aanvragen. Zoals gezegd, heeft niet elke 18-plusser recht op studiefinanciering en voor hen is de speciale kinderbijslagregeling bedoeld. Wie komt na 1 oktober nog voor kinder bijslag in aanmerking? Wat is een Rumtopf? Een rumtopf is een delicate compositie van allerlei vruchten, gelegd in 60% rum. Zo slaagt de Rumtopf beslist: U begint met de eerste vruchten van het jaar. 500 gram rijp, ontpit fruit goed wassen en laten drogen, in een schaal doen en er de helft van het gewicht kristal suiker over strooien. Een uur laten in trekken. Vervolgens in de Rumtopfpot doen en zoveel rum er bij gieten, dat deze twee vingerbreed hovende vruchten staat. Nu de pot met cellofaan afdekken en koel wegzetten. U moet regelmatig kijken of de rum nog twee vingerbreed boven de vruch ten staat Zodra de eerstkomende vruch ten rijp zijn, handelt u als hierboven beschreven staat. Voor plm. 750 gram vruchten heeft u 0,7 liter Rum nodig. Rumtopf voor laatkomers Als u midden in het vruchtenseizoen Op de eerste plaats studerenden aan een opleiding, die niet voldoet aan de voor waarden van dfi Wet op de studiefinan ciering. Tot hun 27e jaar kan voor deze jongeren kinderbijslag aangevraagd wor den, mits de studie minimaal de helft van een werkweek i.i beslag neemt. Ook voor werkloze schoolverlaters tus sen de 18 en 21 jaar blijft de kinderbijslag bestaan. Na het verlaten van de school, krijgt men pas na ongeveer 6 maanden een RW W-uitkering. Gedurende deze wacht tijd wordt de kinderbijslag gewoon door betaald. Men moet dan wel als werk zoekende ingeschreven staan bij het ar beidsbureau. Tenslotte kunnen na 1 oktober ook de ouders van de zogenoemde „huishoud- kinderen" nog kriderbijslag krijgen. Huis- houdkinderen ^ijiijuiigcicn Jic liti. volle dige huishouden verzorgen omdat een van de ouders deze taak niet meer kan ver vullen. De huishoudelijke werkzaamhe den moeten minimaal de helft van de week in beslag nemen. Overigens krijgt men voor de genoemde groepen alleen kinderbijslag als voldaan wordt aan de onderhoudseis. In geld uit gedrukt betekent dit, dat de ouders ten minste 56,- per week moeten besteden aan het levensonderhoud van hun kind. Wilt u meer weten over deze kinder bijslagregeling, vraag dan de folder aan „Kinderbijslag voor kinderen van 18 jaar en ouder" bij de Raad van Arbeid of het Voorlichtingscentrum Sociale Verzeke ring. Central directie Studiefinanciering Postbus 30006 9700 RH GRONINGEN Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering Zwaansvliet 3 1081 AP AMSTERDAM (Deze publikatie kwam tot stand in samen werking met het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekering.) NIEUWE TONGE Zendingsdag te Urk De bus naar de zendingsdag te Urk vertrekt a.s. zaterdag 26 juli om half 7 vanaf „Elim". Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar (event, bellen 01875-1769). alsnog met een Rumtopf wilt beginnen, kunt u heel goed diepvriesfruit gebruiken en verder aanvullen met fruit dan nog wel vers te verkrijgen is, b.v. appels, peren, pruimen, druiven enz. Appels en peren in stukken snijden, pruimen ontpitten. Ver der is de werkwijze zoals reeds beschre ven is. Na vier weken de rum bijvullen en weer vier weken wachten. Zo kunt u Rumtopf-fruit toepassen: Over ijs puur, als nagerecht, evt. met slagroom of vanillesaus mengen met andere compotes met vanille of chocoladespijzen, rijst ter verfijniung van een vruchtensalade in perzikhelften gevuld met vlees als vulling voor taartbodems. Nog enkele tips: zwarte bessen wassen, drogen en stuk- wrijven appels in acht stukken verdelen en blancheren kersen heoven niet ontpit te worden voor ale vruchten geldt: wassen, drogen, steeltjes en kronen verwijderen. OUDDORP Tot en met 16 augustus kunt U in de Gereformeerde Kerk van Ouddorp nog genieten van de orignele aquarellen van het nieuwste boek van Rien Poortvliet „De ark van Noach". Deze tentoonstelling wordt georganiseerd door de Werkgroep Missionaire gemeente van de Gereformeerde Kerk in het kader van het projekt „Welkom in een Open Kerk". Ook voorgaande jaren zijn talloze men sen op zomaar een doordeweekse dag over de drempel van ons kerkgebouw gestapt om te genieten van een interes sante tentoonstelling. De kerk is te vinden aan het grote parkeerterrein Dorpstienden in het cen trum van Ouddorp en dagelijks geopend van 10 tot 12 uur en bovendien op maan dag-, dinsdag-, donderdag- en vrijdag avond van 19 tot 21 uur. U zult worden ontvangen met koffie en bovendien staat een ruim gesorteerde lees tafel klaar. Kosten: UW GIFT! EXTRA KERKDIENSTEN GEREF. GEMEENTEN OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur ds. A. Hofman van Aalburg. MELIS SANT - heden (dinsdagavond) 7.30 uur ds. Chr. v. d. Poel van Yerseke; zaterdagavond 7.00 uur ds. J. Karens van Opheusden. OUDETONGE-donderdagavond7.30 uur ds. A. M. den Boer van Lisse. SINT ANNALAND - Aardappelveiling van donderdag 17 juli 1986- Doré gewone 0,40 - 0,50; Doré gewone afwijkend 0,24 - 0,39; Doré drielingen 0,24; Doré kriel/0,51- 0,86; Première gewone 0,36 - 0,38; Première bonken 0,65; Gloria gewone 0,33 - 0,40; Gloria bonken 0,64 - j u,oö. Aardappeipnjs per Kg. Aanvoer 340 ton. - Uienveiling van donderdag 17 juli 1986. - Uien, maat veertig/opwaarts klasse twee N.L. 35,90. Uienprijs per 100 kg. Aanvoer 10 ton. Middelharnis - In de nacht van 18 juH werd er een aanhangwagen, een tandemasser, gesto len vanaf het parkeerterrein bij het post kantoor aan de Langeweg te Middelhamis Het betreft hier een aanhangwagen met een bovenbouw van het merk Westfalia. De aanhangwagen, eigendom van een doe-het-zelfcentrum uit Middelhamis, werd in het verleden ook al eens gestolen en later onder de gemeente Dordrecht temggevonden. - Op 17 juli vond op de kmising Oude- landsedijk - Zeedijk onder Stad aan 't Haringvliet een ernstig verkeersongeval plaats waarbij een vrachtauto en een bromfietser betrokken waren. De bestuur der van de vrachtauto, gen. J.P.V. uit M. reed over de Oudelandsedijk. De bestuur der van de bromfiets, gen. R.O. uit S. reed over de Zeedijk. Beide bestuurders moe ten nagenoeg gelijktijdig de kruising gena derd zijn. Op de kmising verleende de bestuurder van de bromfiets niet de ver eiste voorrang. Achter op de bromfiets zat als passagier een broertje van de bestuur der. Op de kmising ontstond een aanrij ding waarbij de bromfietsbestuurder en de passagier ernstig werden verwond. Beiden werden afgevoerd naar het ziekenhuis te Dirksland. De bromfiets werd vernield, de auto bekwam lichte schade. - Op de Oostmoersedijk onder Stad aan 't Haringvliet werd op 16 juli een aanhang wagen aangetroffen. Deze aanhangwagen bleek in eigendom toe te behoren aan een isolatiebedrijf uitDordrecht. De aanhang wagen bleek te zijn gestolen in Oude Tonge. Kennelijk hebben de daders de aanhangwagen niet meer nodig gehad en hebben deze ter plaatse achtergelaten. De aanhangwagen kon na onderzoek temg naar de eigenaar. - De politie te Middelhamis ontvangt nogal eens klachten over de overlast die waterskieërs veroorzaken bij het strandje aan het Havenhoofd te Middelhamis. Het uitoefenen van die sport is ter plaatse niet toegestaan. De rijkspolitie te water zal vanaf heden daar nauwlettend op toezien. - Reeds eerder werden veehouders ge waarschuwd om de afrasteringen van hun weilanden etc. goed na te zien. het komt veel voor dat hun vee de weg op gaat hetgeen voor het overige verkeer emstige gevolgen kan hebben. Nu de droogte al wat langer aanhoudt komt het steeds va ker voor dat dieren uitbreken omdat de afrastering niet deugt. Laten alle veehou ders daar zeer attent op zijn. Het kan veel ongelukken voorkomen. Het poppen-gezelschap laat zich bewonderen. De middenstandsvereniging „Middelhamis" is er dit jaar weer in geslaagd tijdens de Braderie een kunstmarkt te organiseren waarvan het gebodene een hoge kwaliteit bezat. We maakten een praatje met één van de kunstenaars mevr. Versteeg uit Goirle. Ze deed voor ons uit de doeken, hoe ze haar poppen maakte: „het geraamte is van ijzerdraad omwikkeld met een speciaal soort watten, deze mag niet te dun en niet te dik zijn. Vervolgens maken „de kleren de man of de vrouw", vertelt ze. De maat wordt genomen en het patroon getekend naar eigen fantasie. Het hoofd is gemaakt van een grove, bruine kous opgevuld met watten. Het haar is in iedere hobby-zaak te koop. De kunst is om het gezicht een bepaalde uitdrukking te geven. Nog veel meer mooie kunstwerken waren op de braderie te bewonderen, het was dan ook gezellig druk op „den Diek". Een markante kop van een schilder. Voor de braderie op vrijdag 25 juli a.s. biedt de Middenstandsvereniging „Mid delhamis" weer een goed programma. Van 13.00 - 21.00 uur is daar opnieuw voor de jeugd het luchtkussen en de scoo ters. Van 15.00 - 21.00 uur „Het Grote Spektakel", de Sky Channel „Kris Kras Kwis" met o.a. Talentenjacht, een Kris Kras Kwis en een tocht met een luchtbal lon voor de winnaar. Presentator: Anthonie Parker. Van 18.00 - 21.00 uur zijn er twee Bands. Om 20.30 uur is er het Braderie- Concert in de Grote Kerk door Jaap Kranenburg, organist te Maassluis. Aanvang 20.30 uur. De provincie Zuid-Holland zet een eer ste stap om te komen tot meer inzicht in de hinder die vogels kunnen ondervinden van windkrachtcentrales in de kuststrook. Gedeputeerde staten (GS) willen via onderzoek een eerste indmk krijgen van het mogelijke aantal vogelslachtoffers bij plaatsing van meerdere windturbines op de Maasvlakte. Dit onderzoek start waar schijnlijk in augustus en bestaat uit een nadere bewerking van in 1976 verricht radaronderzoek naar de trekbewegingen van vogels over de Maasvlakte en een slachtofferonderzoek (het tellen van ge wonde en dode vogels) bij een reeds bestaande „sixmaster" (een windturbine met een mim 50 meter hoge mast met drie dwarsbalken met elk twee retoren van 15 meter diameter) op de Maasvlakte. Om meer inzicht te krijgen zal over enige jaren een vervolgonderzoek moeten plaatsvin den. Hoewel de kuststrook in verband met het windaanbod aantrekkelijk is voor de vestiging van windturbineparken heeft de provincie Zuid-Holland hier voorlopig geen locaties aangewezen, omdat vooral parken met hoge windturbines (50 meter of meer) problemen kuimen opleveren voor vogels. Slechts voor de Maasvlakte houden GS de mogelijkheid open om een - voorlopig - beperkt aantal windturbines te plaatsen. In de kustzone, met haar intensieve vo- geltrek, kunnen zich mogelijke aanvarin gen met windturbines voordoen. Dit kan vooral het geval zijn als vogels bij slecht weer laag vliegen. Omdat echter nog geen hoge windturbi nes in de kuststrook aanwezig zijn en het vlieggedrag van trekvogels bij verschil lende weersomstandigheden niet volledig bekend is, kan men niet aangeven of er werkelijk veel vogelslachtoffers zullen vallen. Alleen via onderzoek bij een proefwind- turbinepark in de kuststrook kan men meer informatie krijgen over de gevolgen van windturbines voor vogels. De Maas vlakte is landschappelijk gezien een ge schikte locatie voor een dergelijke proef neming. Maar omdat elke locatie in de kuststrook zijn eigen specifieke terreinkenmerken en vogeltrekbewegingen heeft kunnen de ge gevens van de Maasvlakte niet zonder meer worden vertaald naar ander locaties. Het Zuid-Hollandse onderzoek op de Maasvlakte moet dan ook worden gezien als een onderdeel van een breder natio naal onderzoeksprogramma. Zo vindt bij voorbeeld bij het nationale proefwindpark in Sexbiemm (Friesland) ook vogelonder- zoek plaats. Auto-inbraak Ten nadele van M. uit Den Bommel werd vanmorgen ingebroken in zijn personenauto, die was geparkeerd op de pool-parkeerplaats aan de Schaapsweg. Men kwam in de auto door inslaan van een zijruit. Ontvreemd werd de aanwezige stereo-installatie met geluidsboxen, ter waarde van 800,-. Luchtbuks Bleek het een surveillance, dat enkele jon geren zich op de Buitendijk te Ooitgensplaat bezig hielden met geweerschieten. Vast kwam te staan dat het een luchtbuks betrof. Omdat het verboden is om met dit soort wapen op de openbare weg of openbaar terrein te komen, werd de buks in beslag genomen en tegen de eigenaar G. A. uit Den Bommel proces-verbaal opgemaakt Diefstal spouwmachine Werd in de morgen aangifte ontvangen van diefstal van een aanhangwagen met opgebouw de motor en compressor en verdere toebehoren voor het vullen van spouwmuren. De wagen was de vorige avond geplaatst op de parkeer plaats aan de Schaapsweg, zonder verdere blokkering en kon zó weggereden worden! Dat gebeurde dan ook door de nog onbekende daders. De nieuwwaarde van het geheel was ruim/50.000,-. Later op de dag werd de wagen onbe schadigd op een weg in een polder weer aangetroffen, wat wel een wonder mag heten. Of wilde men de eigenaar zo een lesje geven?? Honden achter schapen De buitendijken van Oostflakkee worden veelal begraasd door enkele kudden schapen. Steeds weer krijgt de politie van de eigenaren klachten over honden die achter hun dieren aanjagen. Met klem wordt wederom een beroep gedaan op eigenaren van honden om deze dienren steeds onder toezicht te houden. Het voorkomt onrust bij alle partijen.... '.^^t.^^^^^gi^M^^t^nt.^M^.tt^^t.^V.^X.^^t.^^t.^^^.^^C^H^'K^^^.tv^H^V^V^^^^n^ Voor lopkftaliteil, gotdf ifntct n voordolige prijzan FOTO FILM REPORTAGE VIDEO -COMPUTER HWflWJwrtf Wntstraax 35 Molenweg 4 Oot/fforp Telefoon Ü1878-1612 on 2120 Filiaal Renesse Prinn/iop- Hogeioom 172 Tsleloon 01116-2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1