Tweede Braderie concert te Middelharnis De slaap Gospelavond Jeugd- hoekje JULIRAADSEL 3 u EXTRA RAADSEL 3 van Oom Ko Briefwisseling zé ALLEMAAL Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 18 JULI 1986 Deze vraag- en antwoord-rubrjek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. AMTEMMeVRCeS Ik heb een grote t. v. -antenne op mijn dak. Als die omwaait door een storm, zijn dan de kosten voor de eigenaar of voor de huurder? Antwoord: Als de huiseigenaar die an tenne heeft laten plaatsen, zal hij die wel mèt zijn andere bezittingen hebben ver zekerd voor hij een en ander verhuurde en behoeft u zich geen zorgen te maken. Heeft een vorige huurder de mast laten zetten, dan kan die inmiddels aan de huisbaas zijn vervallen als die huurder hem aan de eigenaar naliet. De laatste verhuurde u waarschijnlijk dit huis met alles wat erop en eraan vastzit, dus met inbegrip van die televisie-antenne. Dat kunt u in het huurcontract nagaan (als dat er is). Hebt u echter zelf de mast laten plaatsen, of van een voorganger over genomen, dan draagt u persoonlijk de ver antwoordelijkheid. U moet dan eerst na kijken, of dgl. zaken meeverzekerd zijn in uw polis wettelijke aansprakelijkheid, of in een afgesloten verzekering van uw inboedel tegen div. schaden. Normaal is echter, dat men bij plaatsing van een eigen antenne op andermans eigendom een af zonderlijke verzekering afsluit met het oog op evt. schade aan het dak van dit huis en nog andere zaken van derden. Want de mast kan ook op andermans auto terecht komen en zelfs voorbijgangers verwon den! Juridisch is er nog een mogelijkheid evt. schaden te verhalen op degenen die een mast ondeugdelijk hebben bevestigd, maar dat is lastig te bewijzen achteraf, als een ongeval reeds heeft plaats gevonden. WATCRVLEKktlt Op koperen s ierpotten blijven waterdrup pels zichtbaar als ik planten begoten heb. Hoe krijg ik die vlekken er af? Antwoord: De vlekken van opgedroogd water moet u eerst behandelen met een schoon lapje, dat vochtig is gemaakt in een 3 a 4% oplossing van citroenzuur. Hebt u de vlek(ken) daarmee kunnen wegvegen en is de plek goed droog, dan kunt u het koper poetsen met de normale koperpoets. Soms lukt het ook met azijn i.p. v. citroen- zuur, maar het laatste middel is veiliger. PF GOOT LEKT Een kunststofgoot lekt door de lasnaden. Hoe dicht ik die? Antwoord: Met pvc-lijm die ervoor ge- maaakt is, of siliconenkit die o.m. in een handig klein spuitje bij ijzerhandelaren en doe-het-zelfzaken te koop is. OIE GOEIE OUWE TIJD Wat is precies de zomertijd van vóór de oorlog? Ik meen dat de klok nu I uur en 40 minuten scheelt met de tijd van voor 1940. Volgens mij is de klok onder de Duitse bezetting 40 minuten vooruit ge zet. Plus nu dat uur zomertijd. Antwoord: Op 1 meil 909 trad de Wet in werking die de middelbare zonnetijd van Amsterdam aanwees als tijd die voor geheel Nederland zou gaan gelden. Voor dien had eigenlijk elke gemeente een eigen, plaatselijke tijd, afgesteld op het tijdstip waarop de zon daar ter plaatse z'n hoogste stand had bereikt. Dat was dan de „zonne tijd" aldaar. Maar iedere reiziger moest dan onderweg telkens z'n horloge bij stellen. En als iemand z'n komst per brief of kaart aankondigde, moest hij er goed bijschrijven welke plaatselijke tijd hij be doelde, of dat het spoortijd was, want de Spoorwegen gebruikten een tijd lang de Engelse tijd, waar ze toen meer vastigheid aan hadden.... In 1936 werd het verschil tussen onze (Amsterdamse) tijd en die te Greenwich (Engeland) officieel vastgesteld op 20 minuten. Het verschil met de Duitse tijd (van Beriijn) werd toen 40 minuten. Toen de Duitse legers hier op 1-9 mei 1940 onze klokken gelijk (lieten) zetten met hun Duitse tijd, moesten we de wijzers dus 40 minuten vooruit schuiven. Die zomertijd hadden we al eerder. De eerste werd van kracht op 1 april 1918, omdat onze voor vaderen in de Eerste Wereldoorlog merk ten, dat ze veel kolen, gas en elektriciteit konden sparen met verlenging van de avonden. In 1943, 1944 en 1945 werden de klokken een uur verzet tijdens de duur van de Middeneuropese zomertijd. De bevrijdingsroes van 1945 en allerlei drin gende zaken maakten, dat het Militair Gezag en onze (voorlopige) regering er niet aan hebben gedacht de zomertijd die 2 april 1945 was ingegaan, in dat jaar te laten beëindigen, zodat die pas op 16 september 1946, eenjaar te laat, afliep. Bij de wet van 30 augustus 1946 werd toen gelijk bepaald, dat Nederland niet zou terugkeren tot de vooroorlogse Amster damse tijd, Tmaar dat de Middeneuropese tijd voor het gehele land als wettelijke tijd zou gelden. Den Haag koos voor de M.E.T. inplaats van voor de Westeuro- pese tijd (die hier eigenlijk beter zou passen) met het oog op het vele grensover schrijdend verkeer met België en Duits land waar ook die Middeneuropese tijd bleef gelden. Op D. V. vrijdag 25 juli a.s., aanvang 20.30 uur, hoopt de organist van de Grote Kerk te Maassluis, Jaap Kroonenburg, een concert te geven op het orgel van de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis. Het programma begint en eindigt met werken van zijn voorganger te Maassluis, Feike Asma. Te beluisteren zullen zijn bewerkingen van Psalm 77, Psalm 79 en een fantasie over Gezang 138: „De Heer' is God en niemand meer". Daarnaast komt ook de orgelliteratuur uit vroegere tijden ruim aan bod. We noemen de Fantasia en Fuga in c-moU van Joh. Seb. Bach, het Concerto in D van G. F. Handel (arrangement van de concerten voor orgel en orkest), de Fantasie opus 157 van C. Saint-Saëns en de schitterende Sonate I in f-moll (mit den Choral „Was mein Gott will") van Felix Mendelssohn. Jaap Kroonenburg (geb. 1948) kreeg orgelles van o.a. Bram Bruin, Jan J. van den Berg, Piet van Amstel en Feike Asma. In 1977 begon hij zijn orgelstudie aan het Rotterdams Conservatorium bij André Verwoerd, die hij in 1981 afrondde met het behalen van het diploma Uitvoerend Musicus. De heer Kroonenburg geeft regelmatig concerten door het hele land en heeft al een aantal radio-opname's op zijn naam staan. Ook bereikte hij finale plaatsen bij orgelconcoursen in 's-Hertogenbosch, Elburg en Gouda. Zijn eerste solo-LP kwam in 1979 uit bij Cantilena met koraalbewerkingen van Nederlandse componisten uit de 19e en 20e eeuw. In 1980 maakte hij zijn tweede LP met variaties op Valerius Gedenckklanken ter gelegenheid van de troon- wisseling. Daarnaast werkte hij mee aan een tweetal platen van het Henry Blackmankoor te Maassluis. Van dit koor is hij de vaste begeleider. Het concert wordt gegeven onder auspiciën van de Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee. De toegangsprijs bedraagt 5,- voor volwassenen en 3,- voor scholieren, CJP-houders en 65-1- HATTE VRIESKIST Mijn vrieskist is aan de buitenkant nat en van binnen prima. Hoe komt dat? Antwoord: Geen paniek. Met die erg warme dagen is de wand van diepvries- kisten (en ook koelkasten) kouder dan de omgeving en als de lucht daar (in keuken of bijkeuken) vochtig is, zet die water- damp zich als condens af op de wanden. U zou dat kunnen tegengaan door die vries kist in een droge ruimte te plaatsen, maar u wilt haar natuurlijk bij de hand houden. In dat geval is het verstandig meer te venti leren, zonodig door een (grotere) venti lator of afzuigkap in de keuken te laten plaatsen. Dat is beter dan teveel water- damp in huis. Uw voorraad diepvries loopt echter geen gevaar. 8ESUIKSRD Onder het hoofd „Velloze pudding" geeft u de raad plasticfolie te gebruiken over de hete vla. Een betere methode is m.i. de vla te bestrooien met kristalsuiker, of bruine basterdsuiker te gebruiken. Antwoord: Dat is niet zo verstandig. Veel suiker maakt dik, er zijn heel wat mensen die niet van zulke extra gezoete spijzen houden en ook nog suikerpatiënten of andere diëethouders die maar weinig of helemaal geen besuikerde pudding of vla mogen gebruiken. Maar als u een vel plastic folie over de uitgestorte vla spant, zult u geen last hebben van vel en van dergelijke problemen. U zult dan zélfs de speciale puddinkjes voor diëetpatiënten kunnen klaar maken en puur kunnen op dienen. STOELEMA TTERSBIEZEM Wanneer kan ik biezen snijden en hoe moet ik die drogen, als ik er straks zélf stoelen (opnieuw) mee wil matten? Antwoord: De echte stoelemattersbies snijdt u vanaf half september tot begin november. U laat ze 't beste langzaam drogen onder een afdak, dus wel in de wind, maar uit de zon. Zijn ze goed droog, dan bindt u ze in niet te dikke bosjes en bewaart u ze in een droge schuur waarin niet gestookt wordt. MOS-GAZON M'n prachtige grasveld is een mos-gazon geworden. M'n buurman heeft erin rond- gehakt, maar nu lijkt 't nergens meer op. Wat te doen? Antwoord: Mos kan ontstaan door te veel zon, teveel schaduw, te kort maaien en door droogte. In de winter kunt u een flinke kalkbemesting geven en in 't vol gend voorjaar mag u pas het dode mos met een scherpe hark uitkammen, 's Zomers mag u bij droogte en felle zon niet te kort maaien, want dan brandt de zon teveel op het wortelbestand van het gras en krijgt het mos weer meer kans. Als u enkele jaren geen kalk gaf, kunt u int naj aar per 100 m^ stalmest of compostbemesting 25 a 30 kg kalk geven, maar dan ééerst die kalk en na enkele weken of een maand pas stal mest of compost In de zomer nog een keertje bemesten na het maaien met 3 kg. kalkammon salpeter per are en dat zo nodig herhalen als u weer mos ziet. Wilt u het mos in één winter bestrijden, dan kunt u per are 2500 gram ijzersulfaat uit strooien en na het afsterven van het mos die klitten gelijk uitharken. Uw gras her stelt zich dan wel snel. Zonodig kunt u op kale plekken wat bijzaaien, GROEIENDE KLEINIGHEDEN Wat is de betekenis van de woorden Cres- cunt Concordia res parvae, die in een antieke zilveren broche gegraveerd staan Ze staan om het Nederlandse wapen. Antwoord: Wat u in die broche ziet, is de voorzijde van een oude munt. We kunnen zo niet zeggen welke, omdat u de achter zijde niet laat zien en de afbeelding ver moedelijk vergroot hebt om de letters duidelijker te laten lezen. Dukatons en gouden rijders hadden dit omschrift, maar dan begon men rechts boven te lezen, want de spreuk luidt: Concordia Res Par vae Crescunt. Dat is latijn en betekent: kleine dingen groeien door eendracht. Als die munt nog zo gaaf is als ze eruit ziet, en niet beschadigd is doordat ze in een bro che werd gevat, kan ze nog enige waarde hebben. Is er een speld of dgl. aan gesol deerd, dan niet. Beste jongelui, hoop dat jullie het allemaal naar je zin hebben. Het is de laatste weken beslist goed vakantie weer, en jullie konden volop genieten. Want het is wel zeker dat voor een fijne vakantie je mooi weer moet hebben. Stelje voor, dat het iedere dag zou regenen of koud zou zijn. Dat zou niet zo fijn zijn. Zelfs niet al benje thuis gebleven. Ook dan wil je er opuit. Als je naar het strand wil, moet het zeker warm weer zijn. Daar is het al gauw koeler dan op het land. Daar er niet zoveel briefjes te beant woorden zijn, zullen we een briefje af drukken van Jacqueline, waarin zij haar belevenissen schrijft. Moe gewerkt en moe gespeeld Leg ik 's avonds mij ter ruste. Als de slaap mijn ogen streelt Lig ik naar mijn harteluste. In mijn bedje, rein en zacht. Sluimer ik de gansen nacht. 'k Sluit mijn oogen, 'k sluit mijn oor, 'k Hoop genoegelijk te droomen. Als ik zie en als ik hoor. Kan er niets van slapen komen. Daarom, vrienden, spreekt wat zacht! Ik ga slapen! Goeden nacht! Och, wat goedertierenheid Zendt de Heer weer naar beneden. Die mijn bedje heeft gespreid. Die den slaap geeft aan mijn leden; Hij, Die alles heeft volbracht. Zorgt voor mij ook in den nacht. Steunende op Zijn dierbaar bloed. Buig ik mij voor Hem ter neder; 't Is de Heer die mij behoedt; 's Morgens wekt Zijn hand mij weder. Ja, Zijn engel houdt de wacht Voor mijn bed den gansen nacht. STATISTIEKZEGELS Bij mijn postzegels trof ik een paar zegels aan die wel origineel door de PTT ge stempeld waren (29-V-8, 1934) maar met opschrift Statistiekrecht, 4 cent. Wat zijn dat voor zegels? Antwoord: In Nederland kwam de sta tistiek pas laat op gang en toen de regering een verplichte registratie van in- en uit voer voorschreef, moest zij daarvoor extra geldmiddelen hebben, omdat zij het toen niet uit de staatskas wilde betalen. Zij meende namelijk, dat die statistische ge gevens hoofdzakelijk in het belang van handel en nijverheid waren, dus sloeg ze de kosten zo goed mogelijk om over de genen die goederen in- of uitvoerden. Op dgl. zendingen moesten toen statistiek- rechtzegels worden geplakt en met dat statistiekrecht werd in de dertiger jaren de financiering van deze in- en uitvoerstatis- tiek geregeld. De PTT en evt. de douane zorgden ervoor, dat die statistiekrecht- zegels met hun stempels werden geraakt, zodat zij geen tweede maal konden wor den gebruikt. Het zijn dus geen postzegels en ze worden door de filatelisten niet ver zameld. Ze komen ook niet voor in de normale postzegelcatalogi. Omdat er geen „markt" voor is, is de verzamelwaarde te verwaarlozen. Misschien kunt u er op een ruilbeurs een belangstellende voor vinden. MOSTERD-ADRES Voor mijn studie moet ik nagaan, hoe onze voorouders de mosterd maakten. Is er ergens nog een ouderwets mosterd fabriekje in bedrijf? Antwoord: Ja, aan de Boekholtstraat22, 6981 CW Doesburg, tel. 08334 - 2230. HAARLEMMER OLIE In een encyclopaedic lees ik, dat Haar lemmer olie bestaat uit lijnolie met ter pentijn, waarin zwavel is opgelost. Is dat werkelijk waar? Antwoord: Dat staat indderdaad in die encyclopedie, maar de fa. C. de Koning Tilly (en haar voorvaderen) in de Antoe- niestraat 13-17, Haarlem, bewaart al drie eeuwen angstvallig uit fabrieksgeheim en wij rriogen dus niet rondbazuinen dat het drankje hoofdzakelijk gebrande lijnolie bevat. Overigens geeft de firma zelf u graag alle gewenste inlichtingen. Maar dat Haarlemmer olie goed zou zijn voor alle kwalen, gelooft men zelfs in Haarlem niet meer. Dinsdag 22 juli verzorgt de groep „Free lance in Jesus" een optreden in het Ver enigingsgebouw te Ouddorp. Dit uit Steenwijk afkomstige gospeltrio, brengt een muziekstijl die het midden houdt tussen country en luisteriied. De teksten en muziek worden door Freelance zelf geschreven en zijn over het algemeen gebaseerd op hun eigen leven als christen. Ze willen met hun optredens een brug slaan tussen het publiek en God, met de mogelijkheden die de Heere God ieder mens wil geven. Niet zwaar op de maag, wel stof tot nadenken. ROB, BEPPIE en MARILIE SNEL heten u/jij van harte welkom om 20.00 uur in het Verenigingsgebouw in Ouddorp. Entree: 3,- Organisatie: Evangelisatiecommissie Gereformeerde Kerk. SINT ANNALAND Nieuwe diaken Ger. Gem. De directeur van de School met de Bijbel, de heer E. van Veldhuizen is door de leden van de Gereformeerde Gemeente ge kozen tot diaken van de Gereformeerde Gemeente in de vacature van de heer P. van Lit, die wijlen L. H. Guiljam op volgde als ouderling. De andere kandidaat was de heer K. A. Heijboer. Zestig jaar getrouwd Het echtpaar P. H. Walchenbach (83 jaar) en M. S. Walchenbach-Moerland(78 jaar) hebben in Den Haag hun zestigjarig huwelijks feest gevierd. De heer Walchenbach is afkomstig uit Sint Maartensdijk, waar hij bij zijn vader op het land werkte; zijn echtgenote is afkomstig uit Sint Annaland en een dochter van wijlen de jachtopziener W. van Vossen uit de Tienhoven. Het echtpaar heeft zes kinderen, van wie er drie in Den Haag wonen, één in Friesland, één in Eindhoven en één in Califomië, negen kleinkinderen en één achterklein kind. De heer Walchenbach is koster geweest van de Triomfatorkerk aan de Laan van Nieuw Oost-Indië in Den Haag. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling 01870-3477 Maar eerst dus de nieuwe opgaven. 3 Z i" 9 JO ?z IS- 19 1é 13 IB 1-14 med beid e-ar- er 11 10 van Paulus (Rom 16) JJ Jacob (Gen. 29) 3-16 vader van Jozaca r 1 l^ 2& 4-17 schoonvader van David (1 Kron. 3 Beste oom Ko, We gaan nu al weer een paar weken naar school. Ik heb het héél leuk gehad in Gisbome. Ik kon heel goed met het meisje, Elma, opschieten. Ik logeerde bij de mensen die de kiwifruit houden. Ze hadden nog twee jongens thuis,waar ik ook goed mee overweg kon. De ene heeft een meisje in Holland. Ik ben er plm. drie weken geweest. We hebben heus niet elke dag geplukt hoor, want als het fruit nat is, mogen ze niet geplukt worden. We moesten een zak aan. Die gaat op je rug vast en de kiwifruit gaat voorin. Al het gewicht komt eigenlijk op je schouders aan. De eerste dag waren ze goed zeer, maar alles went. Ik ben ook wel drie keer in de fabriek geweest, waar ze het verpakken. Eén keer kwam de hele fabriek stil te staan, want er was iets fout. Het was ongeveer 9 uur, maar iedereen ging alvast maar koffie drinken. Het is best interessant, maar ik geloof dat ik liever plukte, want dat verpakken is geloof ik wel wat saai. Het plukken heus ook wel, hoor! 'k Ben ook nog op een kiwischip geweest. Erg interessant hoor! En heel groot! Het was er één van Japan, en ze konden moeilijk engels. Maar we mochten overal zomaar in kijken. We zijn in de machinekamer geweest, in de stuur- kamer (hoe noem je dat?) en onder het dek. Er waren verschillende verdiepingen, waar allemaal kiwifruit ingaat. Er was één Japanner die goed in de gaten hield of er hetzelfde aantal personen af gingen als op het schip gegaan waren enzo.... maar anders.... ik zou best met zo'n schip meewillen. Het ging ook naar Duitsland, dus had ik misschien kunnen komen. Corma Grinwis - Ouddorp: Het is bij jullie dus ook zomer Corma; nou, oom Ko heeft het ook al warm gehad hoor! Het zal best druk zijn in Ouddorp, nu, met de vakantie. Je hebt een mooi rapport Corma; zomaar doorgaan. Oom Ko dacht dat „tweelingen" wel dezelfde cijfers zouden halen, maar daar is je oom toch mis mee. Dank voor het leuke briefje hoor! Nelleke Grinwis - Ouddorp: Jullie hebben maar lekker vakantie, en wat lang, Nelleke! Zijn jullie al naar het strand geweest? Oom Ko nog niet, die wacht tot de grootste drukte voorbij is. Ook al zo'n keurig rapport; jullie hebben je best gedaan hoor. Wat hebben jullie toch een lieve oma, zeg. Jammer dat oma zelf niet mee mag doen met de puzzels. Want zij kan het, hoor! Theo Tanis - Ouddorp: Hartelijk dank voor de mooie kaart Theo. Ik hoop dat je veel mag genieten op je vakantie-adres. Het is wel een fijne zomer m te „surfen". Jammer datje de cijfers nog niet wist, maar die komen vanzelf wel Theo! Ben ook erg benieuwd of het gunstig zal uitvallen. Groetjes en een fijne va kantie toegewenst! Jozina Koppenaal - Ooltgensplaat Dit zal dan de laatste keer zijn datje in ons hoekje prijkt, Jözina! Het is wel jammer, want oom Ko ziet er niet graag gaan. Maar het was te verwachten hé. Ik dacht datje zo'n jaar of zes hebt meegedaan, en nu ben je op een leeftijd gekomen om er mee te stoppen. Je was een trouwe klant van het Jeugdhoekje. Hartelijk dank Jozina voor de vele gezellige brieven die ik mocht ont vangen. Wens je des Heeren zegen toe op je verdere levensweg. Ook succes met de studie, want dat vergt ook veel tijd. Zou het zeer op prijs stellen nog eens wat van je te horen, maar reken er niet op. Weet bij ondervinding dat zoiets niet, of bijna niet te doen is. De hartelijke groeten Jozina, ook je ouders en verdere gezinsleden. Jaqueline de hartelijke groeten van OOM KO 1. europeaan - inw. orgaan - vervoermiddel - gedijen 2. kever - schoorsteenzwart - klein aardappeltje - deel - boom - barst - kazemat - pit >- scharnier - listiger - graad - draad - groter - dik touw - staaf - sleepkabel 3. muil 4. kooi 5. soort 6. bres - getal - kreet - schending - baksteen - binnenkort - aalscholver Bij elk woord steeds een letter bijvoegen, zodat de woorden „groeien". B.v. een- veen- veren etc. De beginletters van de laatste woorden geven dan van boven naar beneden een beroep. 6-19 zoon van Cham (Gen. 9) 7-20 schrijver van de brief aan de Romeinen (Rom. 16) 8-21 dochter van Saul (1 Sam. 14) 9-22 zoon van Bani (Ezra 10) 10-23 zoon van koning David (2 Sam. 5) 11 - 24 grootvader van Jozua (1 Kron. 9) 12-25 vader van Achihud (Num. 34) 13 - 26 plaats door Paulus en Barnabas bezocht (Hand. 13). Van boven naar beneden in de middelste hokjes: werd aan de borstlap van de Hoge priester toegevoegd (Lev. 8). 5 m - 1 2 3 4 6 7

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 6