Zeumerlied Halve eeuw lid van „Accelerando" k jeugd- hoekje Benen en voeten Briefwisseling JULIRAADSEL 2 EXTRA RAADSEL 2 Expositie Aris Roslom enMarjaSlobinHerl(ingen van Oom Ko r 7 s u Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS" VRUDAG 11 JULI 1986 >v*2?.( Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er icosteloos gebruilc van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker- bovenlioek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. PRUIMLOiE PRUtMeN Zo 'n 6 jaar staan er bij ons tweepruime- bomen van een ons onbekende soort bij elkaar, maar die hebben nog nooit ge bloeid of vrucht gedragen. Ééntje is hele maal verwilderd. Wat kan de oorzaak zijn? Antwoord: Gezien uw beschrijving lijkt het erop, dat genoemde pruimebomen zaailingen zijn. De verwilderde struik wijst extra in die richting en dan is er weinig hoop op eetbare vruchten. U kunt proberen de meest boomachtige vorm te gebruiken als wilde onderstam, waarop een edele tak van een wèl vruchtdragende pruim wordt geënt. De rest van de kroon moet eerst flink worden ingesnoeid, zodat er groeikracht voor de nieuweling over blijft Enten is vakwerk en kan het beste door een ervaren kweker worden gedaan, maar een „groene duim" verricht soms wonderen. Wilt u het zelf proberen, dan zijn er boekjes in de handel, waarin de werkwijze stap voor stap wordt beschre ven. Blijkt de ingreep een succes, dan kan die verwilderde pruim ook nog fors wor den ingesnoeid, waarna op de zwaarste tak daarvan ook kan worden geënt. BESLOZe BES Dit jaar komt er geen enkele zwarte bes aan de bomen. Dat is nog nooit gebeurd. In 't voorjaar zij ze nog gesnoeid. Vogels lusten toch zeker alleen maar rijpe bes sen? En dan nog geen zwarte! Antwoord: Mogelijk is deze zwarte bes gedputeerd door de ongunstige winter. Het gewas is namelijk nogal gevoelig voor kou, vooral in de vorm van wind. Dit seizoen valt er niets meer te redden, maar in het najaar kan worden gesnoeid tot boven de tweede knop, waarna elke plant moet worden omringd met een 5 cm dikke laag goed verteerde mest, bladaarde of tuinturf. Eind januari wordt er wat kunst mest gegeven en begin maart kunt u per vierkante meter twee emmers mest of compost uitspreiden. Zo wordt vocht vast gehouden en onkruid onderdrukt. Door schoffelen zouden de wortels kunnen wor den beschadigd. En wat uw opmerkingen over de vogels betreft: die lusten wel degelijk zwarte bessen en zelfs knoppen! Een beschermend net kan daarom nuttig zijn. DE EERSTE BRAAM! Onze bramenstruik bloeit dit jaar voor 't eerst. Er zitten ook dikke (wilde?) takken aan zonder bloesem. Moeten die er nu al uit? En moeten de takken die wèl dragen aan het eind van de oogst worden ver wijderd? Antwoord: Bij bramen worden de tak ken die vrucht hebben gedragen na de oogst bij de grond afgesneden om ruimte te maken voor de nieuwe loten die dit sei zoen nog geen vrucht dragen. Het snoei- mes heeft dus nog even rust. VERDWIJM-POSTEIEIM We zaaien postelein, houden de grond nat, zakken erop en ze komt op, maar zodra we die zakken eraf halen, ver dwijnt de postelein en wordt 't niets. Houdt deze groente soms niet van goed organisch bemeste grond? Antwoord: De schade aan uw postelein ontstaat waarschijnlijk al ónder de zak ken, daar het gewas bij gebrek aan frisse lucht gemakkelijk rot. In de koude bak die regelmatig wordt gelucht, kan eind maart worden gezaaid. In de volle grond na de ijsheiligen. Een beschutte plaats is van belang: postelein komt namelijk uit de subtropen. De grond moet vochtig, fijn en goed vlakgeharkt zijn, dit laatste om het snijden te vergemakkelijken. Voor een goede verdeling van 't gewas wordt het zaad vooraf met fijn zand gemengd. Bij schraal voorjaarsweer licht afdekken tot de kiempjes zichtbaar worden en nooit langer dan 3 a 4 dagen. Is in de bak gezaaid, dan wordt het raam weggenomen om rekken en slap worden van de plantjes te voorkomen. Al na 14 dagen kan er worden geoogst. De hergroei daarna gaat zó langzaam, dat opnieuw zaaien wel de voorkeur verdient. DE BIJBEL EN DE MODE Is het Bijbels aan te wijzen, dat mannen een broek en dames een jurk of rok moeten dragen? as 'n d'r dan eind'lijk is, mit een liefste lach in riek getooid kleuren uut de losse hand gestrooid weet ik, dat het de zeumer is. as 'n d'r dan eind'lijk is mit blauw borduursel op het klêêd d'aarmen wied, de gebaeren brèêd weet ik, dat het de zeumer is. as 'n d'r dan eind'lijk is 't binnenste gevuld mit zuujewind het waeter wiegend as een kind weet ik, dat het de zeumer is. as 'n d'r dan eind'lijk is voel 'k de volheid van de aerde êêrst geschaepe in sinds bewaerde wat ieder j'aer de zeumer is. TEUNIE KNÖPS Sint Annaland: A. J. Scherpenisse (63): „De muziek is voor mij onmisbaar" VERJAARDBEIEN Hoe lang kun je dezelfde aardbeiplanten houden, zodat ze nog goede vruchten dragen? Kunje onbeperkt stekken van de oude planten gebruiken? Antwoord: Nee, het is beter aardbei- planten op twee- en driejarige leeftijd te vervangen. Ze gaan op de duur steeds minder goed dragen en worden ook veel vatbaarder voor ziekten. Nieuwe planten kunnen onbeperkt van de uitlopers aan de moederplanten worden voortgekweekt Als de hoeveelheid te groot wordt voor de beschikbare bedden, kies er dan de beste uit, en doe de rest weg. Voorkom ver wildering, want dan krijgen de vruchtjes onvoldoende licht, lucht en voeding. BASISSCHOOLRIJP Wanneer kan een kind ojficieel naar groep 3 (dus de Ie klas) van de Basis school? Ik ben erg benieuwd wat men doet met een kind dat in november 6 jaar wordt en bovendien erg schoolrijp is. Antwoord: Schoolrijpheid is (helaas) nog geen basisschooltoegangskaartje. In de bedoelde groep 3 wordt een kind uit sluitend toegelaten indien het dat jaar vóór 1 oktober 6 jaar wordt. Die datum is niet veranderd, want die gold vroeger ook voor kinderen die naar de eerste klas lagere school gingen. Als een kind pas in no vember zes wordt, blijft het dus nog een jaar lang in groep 2 (het kleuteronderwijs). WEER BlUUfD KLAOS? Weer bluufd Klaos van Sanne, mit zen stikjes in de krante. Kastellen 't is strak- jes eenjaer ulee uut Delft dat un schreef! Antwoord: U hebt die bijdragen van Klaos dus wel gewaardeerd. Jammer ge noeg moest hij z'n schrijverij een poosje onderbreken. Mogelijk komt hij spoedig weer eens terug, maar wanneer weten we nog niet IMSEKT tH DE WIEC Ingesloten insektje vonden we in de wieg waarin de baby sliep, wat is het voor een beestje? Antwoord: Het is een larve van de Pels- kever/Attagenuspellio. De kevertjes zijn gemakkelijk te herkennen omdat ze op beide dekschilden een wit vlekje hebben. De kevertjes vliegen in het zomerhalfjaar buiten rond waarbij ze bloemen bezoeken en stuifmeel en nectar eten. De eieren worden gewoonlijk in muize en vogel- nesten gelegd, doch als zo'n kevertje onze woning binnenkomt legt ze haar eitjes in wollen stoffen, bont of opgezette dieren. De larven zijn te herkennen aan een pluimpje haren op de punt van het achter lijf. Antwoord: Het is u zeker ook wel opge vallen, dat zoveel meisjes en in de grote plaatsen ook gehuwde vrouwen tegen woordig lange broeken en shorts dragen. Maar toen de Bijbelboeken geschreven werden, werden er voor zover bekend uitsluitend door de (manlijke) priesters broeken gedragen tijdens de eredienst, als bescherming van de heiligheid van het altaar tegen aanraking door de geslachts delen. Die broeken drukten „cultische reinheid" van de dienstdoende priesters uit maar werden buiten die godsdienstige plechtigheden afgelegd (Zie Exodus 28 41). Zowel mannen als vrouwen droegen een zogenaamde „lijfrok", dat was een hemd dat bij mannen tot aan de knieën en bij vrouwen tot aan de enkels reikte. De kleding van de vrouwen was langer, wij der, maar ook fijner en sierlijker. Er was dus wel degelijk verschil tussen manne- en vrouwekleding en op dat punt geeftDeuter- onomium 22 5 het gebod: ....een vrouw zal geen manskleren dragen en een man geen vrouwenkleed.... ,Ik sta nog steeds te popelen voor iedere repetitie. De muziek is voor .mij onmisbaar, die gaat eclit voor alles". A. J. Scherpenisse uit Sint Annaland is al een halve eeuw lid van de koninklijke fanfare „Accele rando" in zijn woonplaats. Scherpe nisse ontving op elQarige leeftijd zijn eerste muzieklessen. In juni 1936 werd hij officieel lid van „Ac celerando". Sinds die tijd heeft hij maar weinig repetities verzuimd. Alleen tijdens zijn wethoudersschap, eerst van de voormalige zelfstandige ge meente Sint Annaland en na de herinde- TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M drukkerij kranse bv ling van de gemeente Tholen, moest hij wel eens verstek laten gaan. Dat deed hij dan met de grootst mogelijke tegenzin. „Ik had toen bijna voor de raad bedankt", aldus Scherpenisse. Hij vertelt dat vooral in de periode dat de gemeentelijke her indeling speelde, er vaak vergaderd moest worden. De fanfare bleek toen een uit stekende uitlaatklep". Al had je een hele dag besprekingen gevoerd, alles viel van je af bij de repetitie. Je vergat alle drukte en was alle spanningen onmiddellijk kwijt". In die dagen bespeelde hij de grote trom, omdat voor dat instrument wat minder gerepeteerd behoefte te worden. Verder hanteerde hij de afgelopen 50 jaar de bugel, de alt en de bariton. De laatste 15 jaar speelt Scherpenisse de partijen van de baritonsax, een instrument waarop hij zichzelf wegwijs heeft gemaakt. Volgens Scherpenisse, die ook nog 20 jaar secre taris geweest is van Accelerando, is er in de halve eeuw dat hij in de fanfare speelde flink wat veranderd. „Er is nu veel meer verloop onder de leden. Vroeger bleven de mensen langer hangen. De fanfare was toen vrijwel de enige mogelijkheid om je te ontspannen. Nu is er veel meer te doen in Sint Annaland". Hij herinnert zich dat Accelerando vroeger de beschikking had over een mobiele kiosk. „Als we daarop speelden, stonden er soms wel zo'n dui zend mensen te luisteren. Maar dat was toentertijd dan ook zowat het enige dat in het dorp gebeurde. Tegenwoordig is er voor zoiets niet zoveel belangstelling" W. Scirocco 1.6zilver VOLVO Daarom zijn de muzikanten de mensen zelf maar gaan opzoeken. Regelmatig rukt de fanfare uit om een rondgang te maken door Sint Aimaland of een van de andere dorpen op het eiland. Bij Accelerando staat al sinds jaar en dag het bereiken van een hoog muzikaal niveau voorop. De fanfare speelt op dit moment in de hoogste afdeling. Scherpenisse: „We hebben een goede naam als het gaat om muzikale prestaties. De vaandelafdeling hebben we weten te bereiken door er samen hard voor te werken. Het niveau wordt nu wat minder omdat een aantal leden een dagje ouder wordt. Ik hoop dat de jongeren het peil weer wat naar boven halen". Zeer tevreden en te spreken is Scherpe nisse over de onderiinge band tussen de leden. „We zijn net een grote familie. Iedereen leeft met elkaar mee. Als er eens wat is, hangen ze echt aan elkaar. Wan neer er bijvoorbeeld in de familiekring iets ernstigs is gebeurd, wordt er geen repetitie gehouden", vertelt Scherpenisse. Hij voegt er aan toe, dat Accelerando ook bij de plaatselijke bevolking goed staat aangeschreven. „We leurden eens met lucifers langs de deur voor nieuwe uniformen. Die dingen waren zo slecht, daar kon je echt niets mee aansteken. Toch kochten de mensen om de fanfare te steunen" weet Scherpenisse nog. De laatste jaren heeft hij, mede om ge zondheidsredenen, al zijn funkties neer gelegd. Behalve 17 jaar wethouder waar voor hij in 1980 de ere-ring van de ge meente Tholen ontving, was'Scherpenisse ook nog 3 7 jaar beheerder van het plaatse lijke postkantoor. Daarnaast was hij on der meer correspondent van de P.Z.C, en aktief in een aantal verenigingen. Van al die zaken heeft hij afstand genomen, maar van de fanfare bleef hij lid. Scherpenisse: „En dat probeer ik ook vol te houden. Zolang als het gaat blijf ik van de partij". Na een jubileumconcert o.l.v. Pierre van Broekhoven feliciteerde voor zitter W. A. Boogaard de jubilaris en reikte de heer Scherpenisse de gouden speld van de Koninklijke Nederlandse Federatie van muziekverenigingen (KNP) uit Een en ander had plaats in de Sakofa- hal in de Bierensstraat. •^^—^—^—^^^—^-^ voor zoiets met zovee belangstellins" r.r.ir w; 3.. \,io„r r-T' u ii ""^-^^cncuauuernaapiaaismae saKota- gs.ieiung ook bij de plaatselijke bevolkmg goed hal in de Bierensstraat. ,,Uniek, buitengewoon en heel apart" zijn termen waar de kunstenaar Aris Ros kam uit Numansdorp niet meer van op kijkt. Immers, hij hoort ze al zo'n lange tijd. Het werk van Aris Roskam wordt veelvuldig geprezen om zijn originaliteit „Kijkkastjes die ook werkelijk prachtig om te kijken zijn en aan een wand gewoon weg hangen te pronken, beeldjes die je zo op een opvallende plek zet want die moet je zien en de schilderijen die altijd blijven boeien". Ook dit zijn omschrijvingen van het werk van Aris Roskam. Wie met eigen ogen wilt zien wat dit werk inhoudt kan tot 21 juli een bezoek brengen aan de theetuin van Olga en Ton Lohr te Herkingen. Aris Roskam exposeerde vorig jaar ook in Herkingen hetgeen veel reakties op leverde. De inmiddels overbekende „alter natieve tuinkabouter" heeft zijn weg nu ook in het buitenland gevonden. Voor Roskam betekende dit dat hij weer met iets nieuws moest komen. Er werd meer tijd gestopt in de kijkkastjes hetgeen resul teerde in een aantal boeiende exemplaren die ook op deze expositie te zien zijn. Naast de beeldjes, de kijkkastjes natuur lijk ook de schilderijen. Behalve de kleurige werkstukken van Roskam is er in Studio Lohr ook een plaats ingeruimd voor wat fijner werk. De tekeningen van Marja Slob uit Oud Beijerland vormen een heel andere we reld; de wereld van de dieren. Bekend van haar zijn de prentbriefkaarten met alleriei poezen. Nu zijn er behalve nieuwe poezen- series ook berenprenten in de maak. Ook deze fijne maar vooral grappige teke ningen zijn tot 21 juli te zien in de expo sitieruimte van de fam. Lohr. De openingstijden zijn van half elf 's morgens tot half elf's avonds. Donderdag gesloten. Beste jongens en meisjes, het is nu volop vakantie, en de meesten van jullie zullen wel naar een vakantie adres zijn vertrokken. Hetzij in eigen land, misschien in het buitenland. Maar velen zullen niet een vakantiebestemming heb ben. Zullen hun vakantie thuis doorbren gen. Daarom zal oom Ko ook maar geen vakantie houden. We gaan gewoon verder met ons hoekje. En de puzzelaars die nu geen krant ontvangen kunnen bij thuis komst toch nog wel inzenden. Maar thuis of van huis, ik hoop dat jullie allemaal een „vakantieverhaal" schrijven. Niet zo van „en toen, en toen", maar werkelijk een mooi verhaal. Immers thuis is ook vol doende te beleven. Daar hoefje echt niet voor naar het buitenland, of verre reizen te maken. Het raadsel van de week is neit zo moeilijk. De beginletters van links be neden naar rechts onder geeft een gedeelte Twee voeten heb ik en twee beenen. Daar loop ik overal mee henen; Zij dansen in het groene gras. En springen over steen en plas. Maar word ik eenmaal oud van dagen. Dan kunnen zij mij niet meer dragen; Mijn enkels worden zwak en zwik. Mijn knieën zeggen knak en knik. En komt de dood mijn krachten sloopen. Dan kan ik niet meer staan ofloopen. Dan heb ik heerlijkheid noch kracht. Zelfs in mijn kleinen teen geen macht. Wat zal 'k dan op mijn beenen steunen. Of op mijn eigen krachten leunen? Al spring ik over steen en plas. Mijn beenen zijn maar stof en asch. O, Heer! die al mijn heil bewerkte. Gij zijt mijn staf, mijn steun en sterkte; Wanneer ik uitglijd op mijn pad. Houdt Gij mij bij de hand gevat. O Heer, steun Gij mijn zwakke leden, O, Heer, maak vast mijn wank'le schreden. En leer mij bij het Bijbellicht Te wand'len voor Uw aangezicht. De stevigste enkels zullen zwikken. De sterkste knieën zullen knikken. Maar wie den Heer zijn God verwacht, Krijgt eeuwig onvermoeide kracht. weer van de gelijkenis, die de profeet Nathan tot koning David sprak. Naar rechts onder zijn natuuriijk de laatste letters. Maar dat snappen jullie toch wel. Monica Murre - Goes: Dat heb je er niet zo best afgebracht met de gymnastiek Monica. Een ongeluk ligt op een klein plekje. Gelukkig dat het nog meegevallen is, al ben je er wel een aantal dagen mooi mee geweest Nog gefelici teerd met het huwelijk van je zus, hoor. Oom Ko wist het niet anders had hij vast wel een kaart gestuurd. 1. letter 2. koning der Amalekieten (min één G) (1 Sam. 15). 3. koning van Israël (2 Kon. 15) 4. priester te Silo (Sam.) 5. toren (Neh. 3) 6. vrouw van Boaz 7. generaal van Absalom (2 Sam. 17) 17) 8. Joods meisje, dat koningin werd 9. vrouw die Paulus volgde (Hand 10. zoon van Jacob (Gen. 14) 11zoon van Benjamin (Gen. 46) 12. broedermoordenaar 13krijgsoverste van koning David (2 Sam. 15) 14. plaats door Paulus bezocht (Hand. 20) 15. zoon van 7 Z 3 f 6 17 1. speels 2. immer 3. specerij 4. levendig; druk 5. oogholte 6. verbijsterd 7. nakomeling 8. plaats in Gelderiand 9. drijvende aanlegplaats 10. stemming 11. idem Bij juiste invulling geven de eerste en de vierde letters van boven naar beneden gelezen een gezegde! Jan Murre - Goes: Je hebt je best vermaakt met de trouwdag. Maar daar is het ook feest voor. Was je haast je fiets kwijt Jan. Een boffer dat hij weer terug is. Zelfs een slot helpt niet meer; of stond je fiets niet op slot? De schoolreis zit er al op, maar nu heb je vakantie. Dank voor de leuke foto, hoor! Co Melissant - Nieuwe Tonge: Ook al aan het feesten geweest Co. Eerst bij je zusje en toen bij je vriend. Ik denk dat je inmiddels toch wel hebt gezwommen, want het is zulk heeriijk weer geweest. Jullie kunnen ook wel in de Grevelingen zwemmen, of is daar het water te ondiep? Je oom wacht nu op een heel lange brief want dat heb je beloofd! Corine Melissant - Nieuwe Tonge: Corine schrijft dan wèl een heel lange brief. Je kan er wat van hoor. Het is wel erg jammer dat jullie ruzie hebben ge maakt Dat is helemaal niet nodig hé. Moet je niet meer doen hoor! Leuk voor jullie dat Andrea in Holland is. Dat was wel feestelijk voor hen dat „de vlag uit hangde". Dank voor je leuke brief Corine. Andrea van Zielst - Nieuwe Tonge? Het was uitje brief niet op te maken, maar ik denk dat je thans in Nieuwe Tonge gehuisvest bent Of heeft oom Ko het mis'' Dat IS weer eens iets heel anders dan Texas Andrea? Je rapport was goed'' Knjgen juüie daar geen cijfers? Ik hoop datje oom Ko ook nu niet vergeet Andrea en van harte welkom in Nederiand. Groetjes aan je ouders en tot „schrijfs". Jaqueline Funcke - Nieuw Zeeland: Het gaat gelukkig heel goed met je oom, en uitje bnef op te maken gaat het bij jullie ook goed? Je bent wel ver van huis geweest zeg. Je moeder heeft me een leuk briefie geschreven, vandaar wist ik dat je in de „kiwi's" zat. De kiwi in mijn tuin doet het heel best maar er komen zelfs geen bloe men aan. Misschien weet jij daarvan de oorzaak? Hartelijk dank voor je fijne lange bnef Jaqueline, en ook voorde mooie foto! Remco Funcke - Nieuw Zeeland: Jij hebt ook je best gedaan Remco, om zo n fijne brief te schrijven. Ja, oom Ko kent die jongen zelfs heel goed. De wereld is tegenwoordig maar klein hoor. Bij ons was het de laatste weken zeer warm Ik denk dat het bij jullie wel frisser zal zijn. Groetjes Remco, ook aan je ouders! ALLEMAAL de hartelijke groeten van oom Ko, en een prettige vakantie toegewenst. V«o>'o,' voorstraat 13 3245 t>g sommelsdijk tel. 01870-2275 V.W. Jetta Cgroen M V.W. Golf Dieselgroen M Volkswagen Jetta 1.6 C LPGgoud M V.W. Golf GLD 5 drsgroen M V.W. Golf C Dieselgoud M V.W. Golf 1.1 MXzilver M V.W. Golf 1.5 LSgroen M V.W. Golf 1.3 LXrood M V.W. Jetta CL Diesel 4 drsgoud M V.W. Jetta 1.6 C 4 drs. 5 bakgoud M V.W. PAssat 4 drs. GL 5 cylgoud M V.W. Passat CL Dieselgroen M V.W. Golf C Dieselblauw V.W. Passat LSgroen Volvo 340 DLblauw M f 16.200,- Volvo 340 DL automaat ...blauw M f 14.200- Volvo 340 Luxewit Volvo 340 DL 5 drsgroen M f 12.800- Volvo 260 Sedangroen M 23.000,- Volvo 360 GLTzwart 18.950- Volvo 240 Gr Lux Stwzilver M f 35.000,- Volvo 242 DLbeige 1982 1981 1984 1980 1982 1980 1979 1983 1984 1985 1985 1984 1982 1977 1978 59.000 km 83.000 km 63.000 km 113.000 km 80.000 km 110.000 km 105.000 km 61.000 km 67.000 km 8.000 km 22.000 km 95.000 km 155.000 km 131.000 km 130.000 km Volvo 66 Lwit 1984 1982 1983 1982 1985 1983 1984 1976 1980 61.000 km 35.000 km 50.000 km 60.000 km 45.000 km 40.000 km 40.000 km 183.000 km 100.000 km V. Erkelens V. Erkelens de Gast V. Geest V. Geest V. Geest V. Geest V. Geest V. Geest V. Geest V. Geest V. Geest Ramoco Ramoco V. Rumpt Karels Karels Karels Karels Karels Karels Karels Ramoco d. Sluys

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 6