k-\l\^^ G.S. gelasten illegale buitendijkse afvalstort te verwijderen Parkeeroverlast in MiddeHiarnis-Sommelsdijk wordt minder na 1 augustus Visser Garage KNÖPS B.V. Meer kans ap werk voor gehandicapten Bij de informatie Onze SHOWROOM fnulnvtMse Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Bijna 63-jarige man verdronken Touwtrek-wedstrijd in Ouddorp Citroen-Hesselink Zomerzangdienst in Goedereede POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tei. 01870 - Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01 3392 .108 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend Het is er nu WEER voor ^^"9 mnryneii RENAULT-dealer Herkingen: A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 ff^!1IJ«ii«i Dirksland, 01877 - 1357 Autobedrijf MIDDELHARNIS S9e Jaargang No. 5512 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRUS II,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Het ziet er naar uit dat de kabinets formatie nu binnen zeer korte termijn af gerond zal zijn. Bij het uitkomen van dit nummer van dit blad zal dat ongetwijfeld het geval zijn. Na wekenlang onderhande len is het resultaat in de fracties van de beoogde regeringspartijen besproken. Dat resulteerde in zo'n tweehonderd voor stellen tot wijziging. Die amendementen zijn nu besproken en al dan niet (gedeelte lijk) gehonoreerd. Nu is het wat de informateur betreft „slikken of stik ken". Geen gezeur meer. Aaimemen of afwijzen. De heer de Koning is een bekwaam onder handelaar. Dat was bekend. Die naam heeft hij wederom waargemaakt. Er was nogal wat te doen. Allereerst had hij te maken met de vraag of constatering: laat Lubbers zijn kar wei afmaken. De kiezer besloot dat dat mocht De verkiezingsoverwiiming van het CDA was sterk persoonsgebonden. Dat schept verantwoordelijkheid: je nioet je beloften waar maken. Het karwei af maken betekent een sociaal economisch beleid voeren waarbij het terugdringen van het aantal werklozen èn het financie ringstekort grote nadruk krijgen, en te recht. Elke ombuiging naar de collectieve sektor, ofwel elke ruimte die er voor de burger geschapen wordt, zonder dat er geld ter dekking op tafel gelegd wordt zal leiden tot verhoging van de lasten, dus tot de vraag om weer (belasting)geld en/of hogere rentelasten in de toekomst. Hope lijk zijn we er nu voor goed achter dat het bedrijfsleven daarbij geen koe is die zo veel produceert dat superheffing mogelijk is. Overigens valt op dat de vakbonden over het algemeen, zeer terughoudend reageren op het nu bereikte akkoord. Ook voor hen was de verkiezingsuitslag een signaal: laat deze regering het karwei afmaken. Een nieuwe lente, een nieuw geluid. De informatieperiode heeft nu zolang ge duurd dat het nieuwe geluid zo het er mocht zijn nog niet vertaald kon wor den in de begroting 1987. Het beleid wordt voortgezet. De nieuwe bewindslieden kunnen inspe len met ,,oud" materiaal, dat is het minst gevaarlijk. Naast de vraag laat Lubbers zijn karwei afmaken speelde nog een andere vraag. Die zal nooit uitgesproken zijn, maar hij was er wel: Geef de tijd om orde op zaken te stellen. In wezen hebben alle drie de grote partijen dat gedaan, al dan niet in de oppositie. Als randverschijnsel was het voor de media het „spannendst". Men heeft in het verleden kennelijk voorjaren leergeld betaald door de informatie zo openbaar mogelijk te laten verlopen. Nu is men (weer) zo gesloten als een pot. De partij en fraktiekrakelen, met name binnen de VVD, waren dus hèt nieuws. Na enig zelfonderzoek, voor de PvdA in een buitengewoon „besloten" sfeer schijnt de strategie daar uitgestippeld. De opvol ging van de heer Den Uyl is geregeld, de Statenverkiezingen staan voor de deur. Tot dan rust en werken. Ongetwijfeld zal de toon van de oppositie veranderen, soms zullen we goed moeten luisteren waar de verschillen in inzicht met de regering zit ten. Op het immateriële vlak zal men „toe slaan". Het CDA moge dan gewonnen hebben, de Nederlandse burger laat zich steeds minder betuttelen, op het terrein van de wetgeving die beperkingen oplegt voor het „persoonlijk" leven liggen dus kansen. Het karwei afmaken kan voor an deren beteken: wachten op een gespreid bedje. Dit alleen al betekent dat ook binnen het CDA de tijd genomen moest worden om orde op zaken te stellen. Winst betekent: nieuwe gezichten, inpraten, volgorde van belangrijkheid binnen een fraktie bepalen, procedures inscherpen. Het betekent zeker voor het CDA ook: er uit halen wat de winst mogelijk maakt (welke partij zou dat niet doen?) zonder daarbij de indruk te vestigen met pure machtspolitiek bezig te zijn. Ga daar maar aanstaan, als je die naam toch al hebt. Tenslotte zal er ook de vraag spelen van „na Lubbers". Enkele vragen: waarom gaat de heer Brink man de Kamer in, zou de Vries echt weer fraktieleider worden en is onderwijs het eindpunt voor minister Deetman? Dan was er ook nog de VVD. Die heeft ondervonden wat grote winst voor ge volgen kan hebben, ook wat een fraktie met zeer veel jonge ambitieuze mensen betekent Tenslotte heeft men daar ge worsteld met de gevolgen van de druk op de identiteit die zo'n massale verschuiving als vier j aar geleden tot gevolg heeft. Want hoe hou je die kiezer bij je? Dat antwoord is kennelijk niet gevonden. Nu likt men de wonden. Nou ja, likken. Het spreekwoord van de zachte heel meester wordt toegepast. Een minister schap is daarbij nauwelijks een pleister op de (persoonlijke) wond te noemen. Nijpels is zo beschadigd dat hij bestuurlijk toch wel heel veel if huis moet hebben om nu niet als ,,gfi':'l>pi?d" minister of staats secretaris verder te gaan. In ieder geval maar dat wist hij al heeft hij de hard heid van het politieke vak ondervonden. En dan was er de informatie. Het is veel zeggend dat de immateriële zaken het weerbarstigst bleken. D at vraagt dan weer om compromissen. Een ding daarover. Nog steeds het zal zo blijven belijdt de kerk dat Christus zal weerkomen om te oordelen, de le venden en de doden. Wanneer zal het tot ons doordringen dat met het accepteren van euthanasie genade tijd in handen wordt genomen? o LANGEWEG 113-TEL. 01870-2222-MIDDELHARNIS Automatische ontdooiing 40 L vries. 190 L koel ruimte. Adviesprijs ƒ999,- NU 3 JAAR volledige GARANTIE* vooraOe teketheid'. VINGERUNG 3 - MIDDELHARNIS - TEL 01870-2513 voor Verkoop -F Service 01871 - 1662 5 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 MIDDELHARNIS i->c ^vijiia uo-jêiiigc uuu-liui&&\.;ljiiuii i Vroegindeweij, wonend in de Marijke- straat te Middelhamis, is dinsdagavond verdronken in de watergang die onder langs de Oudelandsedijk loopt en de ver binding vormt tussen de Vliegers en het gemaal. Hij werd woensdagmorgen vroeg gevonden door dhr. M. v. d. Slik die de fiets van het slachtoffer aantrof op het pad dat vanaf de Oudelandsedijk langs het Concordiaveld voert; in het water, voor- overliggend, werd ook dhr. Vroegindeweij gevonden. Hij moet dinsdagavond even na kwart over elf te water zijn geraakt nadat hij op dat tijdstip vertrokken was van de fam. den Engelsman aan de Oudelandsedijk, waar hij regelmatig op visite was nadat hij vorig jaar weduwnaar was geworden. Vrijwel nog aan het begin van het pad moet dhr. Vroegindeweij van zijn fiets zijn geraakt om via het 5 meter hoge talud te water te raken. De politie heeft door de technische recherche een reconstructie laten houden waaruit is vast komen te staan dat er geen sprake van enig misdrijf is; het is duidelijk een ongeval geweest. Vanwege het College van GS is dhr. D. S. te Herkingen verzocht-, dan wel gelast de buitendyks aan gelegde stortplaats van puin en uien en groente-afval zo spoedig moge lijk te verwijderen en de gestorte materialen af te voeren. Een en ander op straffe van politiedwang die zal worden toegepast wanneer door S. geen gevolg zou worden ge geven aan deze sommatie. Een laat ste stap die S. kan nemen is in beroep te gaan bij de afd. recht spraak van de Raad van State. Met de gelasting bestendigen GS hun besluit van 5 december 1985 waartegen dhr. S. een AROB procedure had aan gespannen. Zijn zaak diende d.d. 16 april maar de Arob-commissie achtte zijn be zwaren ongegrond te zijn waarom GS hun eerdere beschikking handhaven, waarvan S. begin juni jn kennis werd gesteld; hij kreeg zestig dagen om aan een en ander uitvoering te geven. In zijn verweer heeft dhr. S. steeds aangevoerd dat het bij voederen van dieren niet Afvalstoffenwet-plichtig is, maar GS hebben er hun ernstige twijfels over of er in dit geval van bijvoederen gesproken kan worden. „Bijvoederen geschiedt veelal door landbouwafvalprodukten spaarzaam over de grasmat van het weiland of het dijktalud uit te strooien of door regel matig geringe hoeveelheden verse land- bouwaft'alprodukten in voederbakken te deponeren", zo demonstreren GS hun kennis daaromtrent. Zij hebben echter geconstateerd dat dhr. S. dermate grote hoeveelheden uien- en groente-afval op zijn buitendijkse perceel heeft gestort dat van een „gedoseerde bijvoedering" niet meer kan worden gesproken, doch dat er van een afvalberging sprake is. GS vinden dat zij in hun mening gesterkt worden door de aanwezigheid van grote hoeveelheden plastic tussen het groente-afval. Geringe proporties van dat afval zouden ook, slechts een gering restant hebben wat in gecomposteerde vorm zou kunnen wor den verspreid, maar daarentegen vinden GS dat er sprake is van ,,een enorme hoeveelheid" overblijfselen, waarvan de verspreiding slechts nu en dan plaats vindt. Het overgrote deel blijft op hopen liggen waardoor het restant op onjuiste wijze wordt aangewend en zelfs kan leiden tot stankoverlast en grondwater-veront reiniging. ,,De verbetering van de bodem structuur die normaliter uit het gebruik van compost voortvloeit blijft in dezen uit", constateren GS, zelfs wordt ge meend dat er van bodembederf sprake is. Ook het gestorte puin zal moeten worden verwijderd. GS hechten geen waarde aan het verweer dat dat zou moeten dienen tot herstel van de betonnen stelconplaten waaruit de weg naar de zgn. „voeder"- plaatsen bestaat. GS vinden zo'n ver harde weg niet eens noodzakelijk en ze hebben dhr. S. eerder aangeraden de voe- derplaatsen aan de rand van het perceel te situeren, op korte afstand van de weg langs de dijk. De hoeveelheid landbouw- afval die nodig is voor bijvoedering kan ook met lichter materieel worden aan gevoerd dan het „zeer zware vrachtver voer" dat nu is gebruikt. Ook dat gebruik versterkt GS in hun mening dat er van een afvalberging sprake is. Omdat zij geen toestemming hebben verleend het puin op grote schaal toe te passen en er derhalve van een illegaal storten sprake is, zal het puin in z'n geheel dienen te worden verwijderd. stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Voor topkwaliteit, goetle service en voordelige prijtan: FQTO FILM - REPORTAGE -VIDEO -COMPUTER C=3 C3 C3 '^WÊÊtÊÊÊÊÊ^^SS^ Weztitraat 35 - Molenwitg 4 - Ouddorp Telefoon 01878-1612 en 2120 filiaal Reneste Printsftop Hogetoom 172 Telefoon 01116'2400 Aan de rand van de bebouwde kom is een groot parlceerterrein aangelegd. Op de achtergrond garage Knöps. Voor die inwoners van de woonkernen Middelhamis en Sommelsdijk die ergernis ondervinden van in hun directe woonomgeving geparkeerd staande voertuigen, breken per 1 augustus betere tgden aan. Een publicatie, enkele weken geleden in de kranten opgenomen, liet weten dat met ingang van genoemde datum een aantal verboden zullen gelden die betrekking hebben op het parkeren van voertuigen van allerlei soort en slag langs straten en wegen binnen de bebouwde kommen, in dit geval die van Middelhamis en Sommelsdijk. Voorshands betreffen de maatregelen alleen Middelhamis en Sommelsdijk omdat daar een alternatieve parkeer gelegenheid geboden wordt nu aan het begin van de Staverseweg, buiten de bebouwde kom, een grote nieuwe parkeerplaats is aangelegd. In Stad en Nieuwe Tonge is het nog niet tot de aanleg van zo'n parkeerplaats gekomen maar in die dorpen is het probleem ook aanzienlijk minder groot. Na I augustus zal het in Middelhamis en Sommelsdijk verboden zijn om binnen de bebouwde kom langer dan drie dagen achtereen een kampeerwagen, een caravan, enig recreatievoertuig of een paardentrailer cp dezslfde plaats t? parkeren. Wie dat tóch doet zondigt tegen artikel 23 van de Alg. Politie Verordening en kan daarom worden bekeurd. Ook artikel 24 van de APV is in het geding. Het laat zich wat moeilijk lezen maar het behelst een verbod om binnen de bebouwde kom voertuigen langer dan 6 meter te parkeren, uitgezonderd op werkdagen tussen 08.00 en 18.00 uur. Het verbod geldt derhalve voor werkdagen na 18.00 uur, voor erkende feestdagen en voor zaterdagen en zondagen, allemaal uren en dagen waarop het grote gerij naar de nieuwe parkeerplaats buiten het dorp zal worden verwezen. De politie is voornemens de naleving van een en ander strikt in de gaten te houden. In het kader van het WV Evenementen programma wordt morgen, zaterdag, in Oud dorp een touwtrek-wedstrijd gehouden op de wei van dhr. C. Santifort aan de Oude Nieuw- landseweg tegenover hotel Duinzicht". Er kan worden deelgenomen door ploegen van de diverse recreatieterreinen en door touw- trekkersclub. De wisselbeker is momenteel in het bezit van de touwtrekclub van hotel „Duin zicht". Aanvang van de wedstrijd is 10.00 uur 's morgens. A.s. woensdag, 16 juli 1986 begint de eerste zomerzangdienst in de Ned. Herv. Kerk te Goedereede. Medewerking wordt verleend door de chr. gem. koren .Jubilate" uit Oolt- gensplaat en „Soli Dep Gloria" uit Stad aan 't Haringvliet o.l.v. dhr. C. v. d. Heuvel. De meditatie wordt verzorgd door ds. W. H. van Koeten. Daarnaast is er ook veel samenzang. Na afloop is er gelegenheid om koffie te drinken in het verenigingsgebouw ,JDe Ark". Daar is ook een uitgebreide boekentafel. Hierbij wordt u hartelijk uitgenodigd. De aanvang is half acht Kastanjeiaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 De Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) is verheugd dat per 1 juli de Wet arbeid gehandicapte werknemers (WAGW) in werking is getreden. WAGW De gehandicapte werknemers moeten meer kansen op de arbeidsmarkt krijgen. Daar moet de WAGW een handje bij helpen. Deze wet schept voor de GMD dan ook betere mogelijkheden om faciliteiten te verlenen bij het zoeken van een baan voor gehandicapte of gedeeltelijk arbeidsgeschikte werknemers. Werkgeversorganisaties, werknemersorganisaties en werkgevers hebben nu de plicht maatregelen te treffen zodat gehandicapten aan het werk kunnen blijven. De WAGW betekent iets voor de werkgever, de werknemer en de GMD die samen een oplossing dienen te zoeken als de werknemer wegens ziekte niet meer in staat is de eigen funktie uit te oefenen en op een voor hem geschikte arbeidsplek aan de slag moet. De problemen die zich daarbij kunnen voordoen kunnen met de WAGW in de hand gemakkelijker en sneller opgelost worden. De GMD heeft een centrale rol gekregen bij het uitvoeren van de WAGW. De GMD heeft bijna 20 jaar ervaring met het werk vinden voor gedeeltelijk arbeidsgeschikte werknemers. Stimulansen Natuurlijk krijgen gehandicapten nietzomaar een betere positie op de arbeidsmarkt. De WAGW bevat daartoe een aantal stimulansen. Zoals reeds gezegd krijgen werkgevers de plicht om het werk aan de gehahdicapte werknemer aan te passen. De GMD krijgt meer mogelijkheden om te scholen of te adviseren maatregelen te treffen om de arbeidsplek aan te passen. De GMD heeft een vergunning gekregen voor het uitoefenen van de arbeids bemiddeling voor gedeeltelijk arbeidsgeschikten en gehandicapte arbeidskrachten. Met het verlenen van de bemiddelingsvergunning heeft de GMD een eigen pot met geld gekregen, voor scholing met als doel een gehandicapte aan het werk te helpen. Ook bevat de WAGW een regeling voor het vergoeden van de kosten die werkgevers moeten maken om hun plicht de arbeidsplaats en de inrichting van het bedrijf aan te passen te kunnen nakomen. De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau vraagt in het vervolg eerst een advies aan de GMD over de herplaatsingsmogelijkheden bij de eigen werkgever voordat hij een ontslagvergunning afgeeft voor een gedeeltelijk arbeidsgeschikte werknemer. 2ijn er mogelijkheden dan zal er in het algemeen geen ontslagvergunning worden afgegeven. Tot slot is het goed er op te wijzen dat de werkgever zich niet vrijblijvend kan opstellen bij het zoeken van een nieuwe werkplek voor de gedeeltelijk arbeidsgeschikte arbeidskracht in zijn bedrijf. In die gevallen dat een werkgever onvoldoende medewerking geeft nieuw werk te zoeken in het ziektewetjaar of weigert maatregelen te treffen, kan de Bedrijfsvereniging op advies van de GMD van de werkgever een geldbedrag ter waarde van het te verdienen loon vorderen. Verplicht aantal gehandicapten Uiterlijk binnen drie jaar moeten de maatregelen ter bevordering van de deelname van gehandicapten aan het arbeids proces resultaat hebben. Is er onvoldoende gedaan dan wordt per bedrijfstak of onderdeel daarvan een verplichting opgelegd om een bepaald percentage gehandi capte werknemers in dienst te hebben. Dit percentage zal minimaal 3 en maximaal 7 bedragen. Gemiddeld streeft de overheid naar 5 procent. Perspectieven Er zijn met de invoering van de WAGW betere voorwaarden geschapen voor gehandicapten om een baan te behouden of zonodig te verkrijgen. Zoals het er nu naar uitziet zullen vooral mensen die door ziekte of gebrek langdurig of zelfs blijvend dreigen uit te vallen profiteren van de WAGW. Meer informatie over wat de GMD voor werkgever of werknemer kan betekenen en welke diensten de GMD kan verlenen kunt u krijgen door de gratis brochure ,,WAGW dienstverlening door de GMD" en de folder „Hoe zit dat met de WAGW" te bestellen. De brochure en verdere informatie kunt u krijgen door kontakt op te nemen met het GMD kantoor te Goes, ta.v. E. D. G. Poll, districtsarbeidsdeskundige. Schuttershof 10, tel. 01100 - 23640.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1