Raad Middelharnis keert zich niet van K. v. K. te Dordt Politieberichten Oud-Platenaar Jo Kosten schrijft boek over zijn geboortedorp Raad Middelharnis weer ai(l(oord met aani(oop bedrijfspanden Sommeisdijic Mosselaanvoer plots op gang Duits landbouwattaché opent 29e Delta Flora Geen schrik voor windturbines Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Goedereede Middelharnis 59e Jaargang DINSDAG 8 JULI 1986 No. 5511 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijlc Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRUS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Amper een halfuur nadat hy in Middelharnis' gemeenteraad als raadslid voor de PvdA was geïnstalleerd heeft dhr. H. J. van Heemst m.b.t. de experimentele winning van schone energie, c.q. het plaatsen van wind turbines, een opmerking geplaatst die meerderen uit Dirkslands gemeente raad zich misschien aan zouden kunnen trekken. „Als de proefopstelling van windturbines in Herkingen geen doorgang zou kunnen vinden dan kunnen ze, wat ons betreft, in Middelharnis terecht", zo nodigde dhr. van Heemst namens z^n fractie de Energiemaatschappü naar een locatie in de Van Pallandtpolder langs het Haringvliet In de bijstellingsnota van het streekplan Zuid Holland-Zuid, gepresenteerd door het College van GS, was die „voorkeurslocatie" naar voren gekomen. Er zouden daar maxi maal 20 turbines kunnen worden geplaatst, elk 75 a 80 mtr. hoog. zouden dan van de achterzijde bevoorraad kunnen worden en er zou parkeerruimte Er viel nauwelijks weerstand tegen deze filosofie te beluisteren, wel was het dhr. Kemner lijst Hoogzand) die ertegen waar schuwde van windenergie al te hoge ver wachtingen te hebben: „....het is geen alternatieve-, maar slechts een aan vullende energie", waarschuwde hij tegen de gedachte dat de maatschappij ooit met de opwekking van windenergie zou kun nen volstaan: „....windturbines kunnen alléén als het waait de produktie over nemen, maar ik ken er geen die zonder subsidie economisch draait, zeker niet bij de verlaagde energieprijzen die we nu hebben", liet hij weten. Dhr. Kemner vond, als de anderen, evt turbines in de van Pallandtpolder het minst slecht op z'n plaats, al vreesde hij anderzijds dat het geluid zich richting Stad aan 't Haring vliet zou kunnen verplaatsen. Slagschaduw? In zijn beantwoording leek het weth. Jacobs toe dat geluidsoverlast nauwelijks te duchten is. Zelf woont hij vlakbij een turbine waarvan hij nauwelijks enig geluid opvangt. „Ik vind het eigenlijk nog ■vie.X een mooi ding ook", bekende dhr. Jacobs, maar hij ontkwam niet aan een ander, jes avonds de slagschaduw van de wieken op je wand geprojecteerd krijgt wordt je er op d'n duur wel ziek van...!" Overigens had dhr. Jacobs deze avond nog meer originele bedenkingen zoals die keer dat hij opperde dat met een gewone riek de hele kademuur van Sommelsdijk zó op te scheppen is.... In de bijstellingsnota en de nota van antwoord door het College geproduceerd ging het ook over de Sortmielsdijkse haven. De Provincie zou die in ere willen her stellen en een funktie geven t.b.v. de watersport terwijl het College een vol komen tegengesteld" standpunt daarover heeft, daarin gesteund door de ANWB; geen behoefte aan een inrichting van de havenkom en het havenkanaal omdat voor lagere kosten betere locaties in te richten zijn. „Inderdaad komt de Sommelsdijkse ha ven maar voor één doel in aanmerking: dempen!" gaf dhr. G. C. Joppe daarover zijn mening. De winkels aan het Zandpad De 29e DELTA FLORA, die van 29 juli t/m 2 augustus 1986 wordt gehouden in en rondom de Gebouwen van de Ge meentelijke Visafslagte Stellendam, wordt 29 juli a.s. officieel geopend door de heer G. W. Belitz, landbouwraad van de Ambassade van de Bondsrepubliek Duitsland. Opnieuw zullen zomerbloemen in ver rassende composities samengebracht, borg staan voor een indrukwekkende zo- merbloemententoonstelling waarin de gla diool in schoonheid zal ijveren met vele andere zomerbloemen. Sierheester, coni feren en berken completeren het geheel. Behalve een 2000 m^ grote zomerbloie- mentuin biedt de JDelta Flora" weer een gezellige consumentenbeurs (ruim 4.300 m^met meer dan 100 deelnemers, die een breed skala van produkten en diensten aanbieden. Openingstijden: 29 juli13.00-22.00 uur 30 juli t/m 1 aug10.00 - 22.00 uur 2 augustus10.00 - 21.30 uur Braderie-orgelconcert te Middelharnis aangelegd kunnen worden. De mening van dhr. Joppe druiste overigens wel in tegen die van de fractie Hoogzand die veel liever de kademuren hersteld zou zien, zoals ook Monumentenzorg dat graag zou willen, terwijl weth. Jacobs zich meer af vroeg of het daaraan te besteden geld in het kader van de dorpsverfraaiing niet beter zou kunnen worden gebruikt „het havenkanaal en de haven van Sommels dijk worden in 't geheel niet gebruikt. Niemand voelt er kennelijk voor er zelfs maar even binnen te varen", zo hield de weth. de raad voor. Kamer van Koophandel Wat ook naar voren kwam was het pleit van de vier eilandelijke Colleges een her indeling van bet werkgebied van de Ka mers van Koophandel te bereiken, zodat Goeree Overflakkee niet langer bij de KvK te Dordt zou horen maar voortaan bij het werkgebied van de KvK Rotterdam zou horen. In Middelhamis' raad was daar echter geen enkele instemming mee te beluisteren: „De KvK voelt deze dis cussie als eer, klap in 't gezicht'" ver- i,,„,^,, Kemner. Ook dhr. v, d. Ketterij achtte een en ander te weinig onderbouwd om er een oordeel over te kunnen geven waarom hij dan ook vond dat de hele filosofie over de herindeling van het werkgebied van de KvK niet in de discussie over de bijstelling van het streek plan thuishoort. Het was een gedachte die ook door dhr. Kersbergen werd geopperd en tenslotte ook door de raadsvoorz. burg. van Welsenis bevestigd: „Er is geen spra ke van enige ontevredenheid over het werk van de Dordtse Kamer en het is dan ook niet op óns initiatief opgenomen", zo waste de voorz. zich de handen in on schuld. Het was opgenomen, zo ver klaarde hij, omdat allerlei regionale ver banden werden bekeken, als politie, brand weer, veiligheid en waarom dan niet de Kamer van Koophandel. College en raad waren het er snel over eens dat er in de nota van beantwoording maar niets over de KvK opgenomen zou worden omdat een en ander nog te opportuun wordt geacht OUDDORP - donderdagavond (in plaats van woensdagavond) 7.30 uur kand. drs. P. van Ruitenburg. DIRKSLAND - woensdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. HERKINGEN - donderdagavond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop van Zwijn- drecht. STAD aan 't HARINGVLIET - donder dagavond 7.30 uur ds. J. Karens van Opheusden. OOLTGENSPLAAT - dinsdagavond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop van Zwijn- drecht. f^'ipi'IU«ii«| Container met papier verbrand Anjerkollekte Stellendam De in juni j.l. gehouden Anjerkollekte heeft in de kern Stellendam 741,op gebracht. Alle gevers en kollektanten (mensen van SoU Deo Gloria en De Hoop) hartelijk dank. Een derde gedeelte van de opbrengst ig bestemd voor ge noemde verenigingen. - Diefstallen Op 2 juli werd ingebroken in een hotel in Ouddorp. Men nam o.a. geld mee uit de kassa en uit enkele fruitautomaten. Zelfs de geldbakken van de automaten werden meegenomen. In de nacht van 2 op 3 juli werd er op twee adressen in de Mr. Iman Caustraat in Stellendam ingebroken. Bij de een nam men geld mee en bij de ander een cirkel zaagmachine, een boormachine, een ka belhaspel, twee sporttassen en etens waren. Op een derde adres in dezelfde straat bleef het bij een poging tot inbraak. Op 3 juli werd uit een geparkeerde auto een sleutel van een appartement ont vreemd. De auto stond bij Strand Noord in Ouddorp. Een dag later bleek, dat uit het appartement waar de sleutel bij hoorde, een portefeuille was ontvreemd. Daarin zaten diverse buitenlandse waardepapie ren, cheques en geld. - Snelkraak In de nacht van 29 op 30 juni werd bij een fotohandel in Ouddorp een snelkraak ge pleegd. Men gooide de etalageruit in en griste een dure video-camera, een video recorder en fotocamera's weg. De daders vluchtten in een auto. Nadat door omwo nenden snel alarm was geslagen en de politie was gebeld werd de vluchtauto bij Hellevoetsluis opgemerkt door een sur veillance-auto van de Rijkspolitie Brielle. In samenwerking met een tweede surveil lance-auto van de Rijkspolitie Brielle en een surveillance-auto van de gemeente politie Hellevoetsluis werd de vluchtauto achtervolgd. De auto werd kort daarna in Hellevoetsluis aangetroffen. De daders waren gevlucht. Eén van de daders, de 22- jarige P. de B. uit Dordrecht meldde zich in de loop van de dag op het poUtiebureau in Ouddorp en legde een volledige beken tenis af. Zijn mededader wie hij zei in een discotheek in Renesse te hebben ontmoet, is nog spoorloos. De ontvreemde goe deren ter waarde van/10.500,— konden, met wat schade, terug naar de eigenaar. - Bromfietsdiefjes gepakt Door het bekend worden van de namen van twee jongens, kon de Rijkspolitie van de groep Goederede vijf bromfietsdief stallen en de diefstal van twee helmen ophelderen. Enkele bromfietsen zijn al terecht. De daders kwamen uit Ouddorp en Hellevoetsluis en waren allebei 14 jaar oud. - Parkeren tydens de braderie-avonden Aanstaande vrijdagavond wordt er te Middelhamis weer een braderie-avond georganiseerd. Deze avond wordt o.a. opgeluisterd met een grote truckerwed strijd. Zoals het er thans naar uitziet zullen zeker weer 50 truckers deelnemen aan de wedstrijd. Een en ander heeft tot gevolg dat het centrum van Middelharnis per auto erg moeilijk te bereiken zal zijn. Bezoekers van buiten de gemeente wordt aangeraden hun voertuigen buiten het centrum te parkeren, dus niet door te rijden naar het centrum. Verwacht mag worden dat daar geen parkeerplaats meer denkbaar is. - Vermissing portefeuille met Inhoud Een inwoner van Nieuwe Tonge deed aangifte van vermissing van zijn porte feuille met inhoud. De inhoud bestond o.a. uit een aanzienlijk bedrag aan geld. Hoe de vermissing is ontstaan was niet precies na te gaan, de mogelijkheid is aanwezig dat men de portefeuille met inhoud uit zijn jas heeft weggenomen toen deze in de auto bij het bedrijf lag. Het is ook niet uitgesloten dat de portefeuille werd ontvreemd vanuit het kantoor van benadeelde. Later is de portefeuille zon der het geld teruggevonden in Numans- dorp. - Twee aanrydingen tussen een paard en een auto In het afgelopen weekend werden twee ongevallen gemeld waarbij sprake was van een konHikt tussen een paard en een auto. Op de Oud Kraaijersedijk te Som melsdijk reed een amazone, A. B. uit S. Tijdens het passeren door een auto draai de het paard zich om en botste tegen de auto. De auto werd licht beschadigd, het paard werd licht gewond. Een soortgelijk geval vond plaats op de Prinsesselaan te Sommelsdijk. Daar reed A. M. met haar paard. Tijdens het inhalen van een per sonenauto, bestuurd doro P. Z. uit D schrok het dier en liep tegen de auto. Er ontstond hierdoor enige schade aan het voertuig. Oud-Platenaar Jo Kosten (71) heeft een eigen-, maar aanspre kende terminologie bedacht om de gevolgen van een gedwongen ledigheid te illustreren: ,Je han den gaen daer scheef van staen.!" Dat ongemali vreesde hij dan ook zeer toen hg in 1973 van de dokter te horen kreeg „voor alle diensten" te zgn afgekeurd, ter wijl zijn leven tot dan gevuld was geweest met de ene activiteit na de andere. Dankzij de viering van het 500-jarig bestaan van Sint Adolfsland (Ooltgensplaat en Den Bommel) kreeg een oude liefde een nieuwe impuls en mag Ooltgensplaat op Oeltgendag d.d. 2 augustus de verschijning van een boek over de geschiede nis van het dorp tegemoet zien: „Tussen kerk en fort" gaat het heten. We hadden nog geen inzage in het manuscript maar ook zonder dat dur ven we in het succes van het boek te geloven omdat dhr. Kosten, vanuit zijn woonplaats Eindhoven n.a.v. het his torische feest in 1981 en het bijwonen daarvan pracht ingezonden bijdragen instuurde waarvan zijn oud-dorpelin- gen werkelijk smulden toen ze in de krant verschenen. Kosten sloeg daarin de juiste toon aan en dat zal hij zeker ook doen in het boek waarin het niet alleen gaat om geschiedkundige feiten maar óók over de geraniums die ner gens zo rood-, en de steentjes die nergens zo geel waren als in de slopjes waarin hij als kind in de Plaet speelde. „Het boek is geschreven voor gewone mensen en 't is dan ook voor ieder leesbaar", belooft dhr. Kosten over zijn pennevrucht waarvan de inhoud hem overigens niet zomaar aan kwam waaien: „Welnee....", zegt'ie: „het ver garen van informatie bleek een klus die ik niet had kunnen overzien!" Niet dat bezoeken aan archieven in Den Haajg, Middelburg en Oostflak- kee hem tégen stonden, integendeel, hij mag dat sfeertje wel. Ge„snuffel" op andere plaatsen als rommelmarkten leverde hem en zijn echtgenote .Juf frouw Maljers" al een schat aan boe ken en een rijke verzameling merk- lappen op, al bleek het doorspitten van archieven toch een bezigheid waartoe meer concentratie wordt verlangd. Het was dan ook met een gevoel van op luchting dat hij voor zijn boek de laatste punt kon zetten en uitgever A. de Bonte uit Ooltgensplaat het manus cript meenam om het bij drukkerij Kranse te Sommelsdijk te laten ver werken tot een fraai boek dat in hnnen wordt gebonden, zo'n kleine 250 blad zijden en een aantal historische illus traties zal bevatten en dat bij voor- "J intekening/35,kost Na 10 augus- tus zal een prijs van 42,50 berekend moeten worden. Wonend en werkend in E indhoven in het Prot Chr. Jeugdwerk had dhr. Kos ten de herinneringen aan Ooltgens plaat wat naar de achtergrond ge drongen. Hij was in 1915 als bakkers zoon in Ooltgensplaat geboren en had er tot tot 1942 gewoond. „Midden in de oorlog en midden in de nacht" was hij er weggegaan omdat hij niets voelde voor tewerkstelling in Duitsland en 't was hem gelukt uit Duitse handen te blijven, vooral dankzij een onderduik adres. Na de oorlog was hij betrokken bij de voedselvoorziening en zelfs bij de centrale recherche om daarna 23 jaar in het jeugdwerk bezig te zijn en intussen ook nog twaalf keer een reis gezelschap door Italië te gidsen. Een maal op non actief verkoos het echt paar Kosten niet een huisje in Oolt gensplaat en dhr. Kosten geeft daar een plausibele verklaring voor: „ik zou het wel uithouden in Ooltgensplaat, maar Ooltgensplaat houdt het niet meer uit met mij!" Mede daarom staat het zomerhuisje van de Kostens in het Zeeuwse 's Heerenhoek, niet te ver van Veere waar ,juff Maljers" geboren werd. Vijftien jaar was ze onderwijze res aan de Chr. Nat. School in Oolt gensplaat voordat ze met Jo Kosten in het huwelijk trad. „Wat erin staat is verantwoord", zegt diir. Kosten over de inhoud van zijn boek. Ook waar hij beweert dat keizer Napoleon eens een nacht in Ooltgens plaat heeft geslapen toen hij in de lage landen een inspectietocht hield. Er gens in de archieven vond hij een biljet dat herinnert aan de overtocht van de keizerlijke paarden en dat zette hem op het spoor van Napoleon's logeerpartij in de Plaat, niet in he tlogement „de drie Kroonen" maar kennelijk in het Gemeentehuis dat toentertijd ook lo gies kon bieden. De inhoud van het boek, waarvan de hoofdstukken zo zijn gegroepeerd dat ze steeds een periode van honderd jaar beschouwen, begint in 1483, nog voor de acte van inpoldering en het boek eindigt in 1939, de 29e augustus, de dag van de mobihsatie en voor dhr. Kosten de dag dat zijn jeugd ophield. Hij vertrok in 1942 en hij is er bij zonder gelukkig mee na ruim veertig jaar de Plaat weer te hebben „terug gevonden". In zijn eerder genoemde „ingezonden stukken" sprak dhr. Kos ten zijn oud dorpsgenoten aan „op grond van die wonderlijke band die ons samenbindt" en de lezers zullen die band ook in het boek ontdekken. „Een boek voor en van de gewone man" gaat het worden; „....de geschiedenis van een stug, maar nijver volk dat ondanks tegenslagen van water en wind, van vuur en overstroming, van bezetting en kaapvaart, steeds weer opnieuw begon. Een monument voor aerebeiers", zo wordt gezegd op het intekenbiljet dat in Ooltgensplaat huis aan huis werd ver spreid en dat al heel wat intekeningen heeft opgeleverd. Het adres van uitgever de Bonte is: Brandewijnstraat 11, tel. 01873 - 2386. De gemeenteraad van Middelhar nis, althans de meerderheid daar van, heeft in de j.l. donderavond gehouden raadsvergadering niet ge schroomd voor een bedrag van ƒ221.000,- de bedrijfspanden van Van Wezel-Elektra aan de St Joris Doelstraat te Sommelsdijk aan te kopen. De raad deed dat ingevolge het beleidsvoornemen dat midden standers die zich uit het beschermd dorpsgezicht van Sommelsdijk naar het winkelcentrum „d'n Diek" te Middelharnis willen verplaatsen daartoe in staat worden gesteld doordat de Gemeente hun panden overneemt tegen de getaxeerde waarde, z^ het dat daarop in het onderhavige geval iets in mindering werd gebracht De getaxeerde waarde werd vastgesteld op 230.000,- en de verkoopwaarde van de twee panden op 175.000,- waardoor derhalve voor de gemeente een verlies van ƒ55.000,- zal ontstaan. Weliswaar wordt met een verlies rekening gehouden maar vastgelegd is dat dat niet meer dan 20% van de getaxeerde waarde mag bedragen. Dhr .Meijer, eigenaar van Van Wezel Elektra daarmee geconfronteerd, ging ak koord met een prijsvermindering van 9.000,- zodat de aankoop voor de gemeente voldeed aan de gestelde normen. Dhr. Meijer bouwt een nieuwe winkel aan de „Lijnbaan promenade" aan het Zand pad. Niet alle raadsleden waren ingenomen met de regeling, zoals trouwens bij de eerder gedane aankopen al was gebleken, al hadden die, inclusief de verkoop ervan een goed verloop gehad. „De meerderheid van de PvdA is steeds tegen dit beleid geweest omdat het geen oplossing biedt voor de problemen van de kleine kernen", zo bracht thans mevr. Vemooij het ge voelen van de meerderheid van de soc. fractie over. Deze zou prefereren té stre ven naar het behoud van de leefbaarheid van de kleine kernen die met het verhuizen van de winkels zeker niet is gediend. Die mening correspondeerde geheel met die van dhr. Rijvers (VDB), al verklaarde hij zich de moeilijke situatie van de onder nemers wel in te kunnen denken. Hij vond echter dat de gemeente zich daar niet financieel in moet mengen. De tegenstanders van het voorstel tot Nu de temperatuur belangrijk is gedaald komt ook de mosselaanvoer die veertien dagen stagneerde wegens de warmte in één klap goed op gang. Er worden deze week 40 ladingeaaan de veiling te Yerseke verwacht, de meesten uit de Waddenzee. De kwaliteit en het visgewicht is uitstekend maar de schel pen zijn bij vele partijen bezet met zee- pokken, zodat de mosselconsumptie op zaterdag 19 juli op de reünie van de Mosselsector van de Zeeuwse Vereniging van de Visserijbelangen te Bruinisse ver zekerd is. Op deze reünie zal dr. Ir. J. Lpentvaar van RWS (hoofd van de afdeling Getijde- wateren) een causerie houden over Visse rij- en milieu-effecten tijdens de bouw van de Oosterscheldewerken. aankoop van de panden waren daarmee geteld, 4 in totaal. Instemming kwam van de overige fracties en de beantwoording door weth. Jacobs kon dan ook kort zijn. Wel hoopte hij dat deze 3e aankoop ook de laatste zal zijn. Het lijkt haalbaar de panden voor de getaxeerde waarde te verkopen, het liefst in de „kale" toestand van nu omdat in dat geval adspirant kopers gebruik kunnen maken van gel dende subsidies in het kader van de wo ningverbetering. Oil^cüacilL UC£.vvaiii, uc aiii^lïCliauuvv; ,,üiia De Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflaklcee or ganiseert op vrij(^,ag 11 juli a.s. om 20.30 uur een bijzonder interessant orgelconcert in de Ned. Herv. Kerk te Middelhamis. Paul Kieviet en Rinus Verhage spelen a quatre mains et quatre pieds het onderstaande programma. De toegangsprijs voor dit concert be draagt 5,- voor volwassenen en 3,- voor scholieren, CJP-houders en 65+. Programma: 1. Fantasia in f-moll KV 608W. A. Mozart - allegro (1756-1791) - andante - allegro (4-handig) 2. Partita diverse sopraJoh. Seb. Bach „Ach, was soil ich Sunder 1685-1750) machen?" BWV 770 (Solo: Rinus Verhage) 3. Fuga in d-moUJ. C. Kellner (4-handig) (1736-1803) 4. a. Deutscher Tanz.J. H. Schein (1586-1630) b. TanzV. Haussmann (plm. 1600) Voor topkwaliteit, goede servict en voordeligeprijten. FOTO FILM REPOHTAGE VIDEO COMPUTER C3 ^3 C3 ^3 ■■■■■■l^fÏHf We%mra»t 35 - Molenweg 4 - Ouddorp Ttlefoon 01878-1612 en 2120 Filital Renesse Pr:ntzhop Hogeioom 172- Telefoon 01116-2*00 SOMMELSDIJK Van een container die door het Mannenkoor „Ons Koor"wordt gebruikt voor het bergen van ingezameld oud papier en die gestald staat op het erf van de fam. Nipius aan het Kortewegje is gistermiddag de inhoud in brand geraakt. Juist zaterdag hadden de nijvere leden van „Ons Koor" een nieuwe portie aan de voor raad toegevoegd. De brandweer van Sommelsdyk smoorde de brand zodat niet alles in vlammen opging; toch is een aanzienlijk deel van het papier verbrand. c. Maitanz (4-handig)Anonymus 5. Praludium undJ. G. Albrechtsbérger Fuge in Bes-dur (4-handig) 1736-1809) 6. a. „An WasserflüssenJ. S. Bach Babylon" BWV 653 b. „Von Gott wU ich nicht lassen" BWV 658 (Solo: Paul Kieviet) 7. Fantasie in d-moUA. F. Hesse - andante (1809-1863) - allegretto - allegro vivace - pöco moderato (4-handig). Een van de twee ajbeeldingen die op de omslag komen, de oorspronkelijke dorpskerk die half vorige eeuw werd afgebroken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1