Oma hoefde niet zo^n grote V isser Voor de boer droom of werkelijkheid Onbestraald voedsel zal in Polen bijzonder welkom zijn VAN PRIEMEN TOT POMPEN Garage KNÖPS B.V. Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee hiübreéMse Winkeldieven op heterdaad betrapt Ophalen oud papier Gefaseerde bouw jachthaven te Stellendam nu bijna een feit Oud papier en lompen voor „Las Flors Kerk" projekt floniiSemaH Citroen- Hesselink J. van Koppen 25 jaar in gemeentedienst Biotechnologie: Twee transporten van Flakkee: Het is er nu WEER voor AUTO-SCHADE 59e Jaargang VRUDAG 4 JULI 1986 No. 5510 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie' tel. 01870 - Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01 3392 .108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Biotechnologie luidt een nieuwe industriële golf in. Voor de land- en tuinbouw lyken de kansen onbe grensd; maar of de boeren en tuin ders er beter van worden blyft voor alsnog een vraag. Op zichzelf ligt het voor de hand dat het agrarisch gebeuren tegen biotechnologie aanleunt. Boeren werken met levende/ natuur, dieren en planten. Biotechnologie richt zich eveneens op levende orga nismen. Zonder nou een definitie te geven van biotechnologie komt het toch neer op het maken van produkten met behulp van bacteriën, schimmels, cellen of celdelen van planten en dieren. Als de boeren en tuinders goed inspelen op de technieken van biochemie, molecu laire genetica en microbiologie, kan het agrarisch produktieproces goeddeels de traditionele kleur afleggen. In de land bouw ktmnen geheel nieuwe produkten worden gemaakt Bovendien kunnen de bekende „conventionele" agrarische pro dukten voor geheel andere bestemmingen dienen. Neem bijvoorbeeld de weefseltechnie ken bij gewassen. Tot nu bleef het voor namelijk laboratoriumwerk (veelal in het groene Wageningse heiligdom), maar via weefselteclmieken worden gewassen op grotere schaal veredeld en vermeerderd. Weefsels met bepaalde eigenschappen (ziektebestendig tropische groei enz.) worden in een nieuw gewas in gebracht. Er is voorts nog een andere mogelijkheid via weefseltechnieken: men mikt op hoogwaardige plantaardige pro dukten die als grondstof worden gebruikt bij de commerciële farmaceutische fabri- cages, bij de produktie van smaak- en geurstoffen en andere fijne hoogwaardige chemicaliën. In de dierlijke sector is de biotechnologie ook al aardig op gang gekomen. Denk in dat verband aan de embryotransplantatie, het overplaatsen van embryo's van goede dieren in minder kwalitatieve dieren. De normale koe is aldus in staat een kalf voort te brengen dat de beste eigenschappen (melkcapaciteit, vlees, enz.) bezit. Ook in de veehouderij wordt veredeld door em bryo's van verschillende rassen samen te voegen in een nieuw, „super" ras. Vee houders schrikken niet meer van de term „dubbeldoel-koeien", dieren die hun spo ren verdienen zowel in de melk- als in de vleessector. Wordt de boer gepasseerd? De land- en tuinbouw gaat een nieuwe toekomst tegemoet. De gids daarbij heet biotechnologie. Maar wordt de boer er zelf ook beter van? Nieuwe processen als weefselkweek hoeven niet persé plaats te vinden op het boerenbedrijf Grootschalig heid gepaard aan hoge technische ken nis, begeleiding en controle kan wel licht beter de weg vinden binnen de „fa- brieksmuren". Biotechnologische proces sen worden bij succes ook meteen op gehangen aan patenten. Jarenlange re search gaat vooraf aan praktijk-produktie, maar dan houdt men deze produktie zeker voorlopig in eigen hand via het patent recht Simpel vertaald naar de boer en tuinder: zelfs al willen ze de nieuwe bio technologie in de praktijk hanteerbaar maken, dan nog zullen ze toestemming behoeven van de „uitvinders". Het komt nu al voor dat technieken, in moderne laboratoria ontwikkeld, gedurende korte of langere tijd niet beschikbaar zijn voor boeren en tuinders. De roep om andere, alternatieve aan wendingen van traditionele agrarische produkten wordt aldoor luider. Tot ver velens toe worden granen en suiker ten tonele gevoerd. Men vergeet daarbij niet dat alternatieve produkties altijd op zoek zijn naar de goedkoopste grondstoffen. Het is een illusie om bio-ethanol te fabri ceren met Europees graan dat te hoog geprijsd is. Moderne ondernemingen die hun ziimen zetten op biotechnologische processen gaan veeleer naar landen waar de grondstoffen rijkelijk aanwezig zijn en waar dezelfde grondstoffen veel goed koper zijn dan in Europa. Het gevolg van een en ander laat zich raden: boeren en tuinders in Europa zijn als grondstofleveranciers meestal te duur en niet in trek. De biotechnologische revolutie passeert dan de Europese land bouw, zeker voor wat betreft de fabricage van alternatieve agrarische produkten. De nieuwe kansen voor de boer en tuinder kunnen worden gevonden in de biotech nologische sfeer, maar dit hangt dan wel af van meerdere factoren. Is de boer met zijn organisaties in staat de agro-industrie in de arm te nemen? Weet de boer met zijn organisaties de juiste weg te vinden en met kennis van zaken te opereren? Geeft de Europese landbouwpolitiek de ruimte om de grondstoffen aantrekkelijk te maken voor alternatief (via biotechnologie) ver vaardigde eindprodukten of blijft Europa vasthouden aan de hoge, best mogelijke prijzen voor landbouwprodukten? In net ladtót^ gCvai vvOiucii gOcüc moge lijkheden op lange termijn opgeofferd aan korte termijn-succesjes of leuke dingen voor de boer van vandaag. Voorlopig blijft de vraag of de boer en tuinder beter worden van de op handen zijnde biotech nologische revolutie! B. Schouwing RENAULT-dealer voor 1662 Verkoop Service 01871 5 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 De straling die in ons land werd waargenomen als gevolg van de ramp in de kerncentrale van Tsjernobyl is gelukkig zo meegevallen dat die de dosis, die optreedt by het maken van één röntgenfoto, niet heeft overschreden, maar heel anders en verontrustender ging het toe in Polen. Paul Ruygers uit Sommelsdgk heeft al eerder getoond een zwak voor dat land en z^n bewoners te hebben en opnieuw verbindt dhr. Ruygers daaraan conse quenties; op 20 juli koersen weer twee vrachtwagencombinaties vanaf Flakkee naar Polen, met voedsel en met kleding want ook daaraan bestaat grote behoefte. westerse overvloed werden toebedeeld. Opnieuw echter is er een kwaad in dat land geschied: de straling...! Veel voedsel, wat de Polen zorgvuldig in hun eigen tuintjes hadden opgekweekt is besmet verklaard, zoals dat ook geldt voor een deel van het drinkwater en een deel van de melk. Het transport dat 20 juli vertrekt zou daarom vol met gezonde etenswaren moeten zijn; dat zou een bij zonder rijke inhoud zijn. Paul Ruijgers is met elke gift blij en op zijn adres Meer koet 7 te Sommelsdijk kan dat dan ook worden afgegeven, blij zal hij ook zijn met giften waarvoor levensmiddelen kunnen worden gekocht; hij heeft er n.l. het adres voor waar dat zo goedkoop mogelijk lukt Het nr. waarop giften kunnen worden gestort is 45.45.79.268 op de AMRO- bank te Umuiden, de plaats waar het secretariaat is gevestigd. Elke cent zal nuttig worden besteed aan de aanschaf van o.a. blikconserven, Brintaprodukten, bonen, olie, rijst e.a. Misschien wilt u er een deel(tje) van Uw vakantiegeld aan besteden? Dan hebben zij daar óók es wat extra's...! Jaap Taaie Jr. zal aan het stuur van een van die combinaties zitten. Al sinds het begin van de hulpakties van wat dhr. Ruijgers „de Christelijke Werkgroep voor hulpverlening" heeft genoemd, augustus vorig jaar, heeft dhr. Taaie belangeloos materieel beschikbaar gesteld. Dit jaar steekt hij er ook een deel van zijn vakantie in; in één week hopen ze de tocht v.v. te maken. Sinds hij voor het eerst kennis maakte met mede-christenen in Bielsko-Biala em Zywiëc is een deel van hun ergste nood gelenigd, maar dhr. Ruijgers heeft bericht ontvangen over de enorme duurte van kleding. Samen met zijn in Umuiden wo nende zwager heeft hij al veel kleding ingezameld, zowel heren-, dames-, als kinderkleding en dat zal in Polen dan ook bijzonder welkom zijn. Ook gaat er mate riaal voor de kerkbouw aldaar mee, voorts een zestal gekregen rolstoelen en een aantal fietsen waarop de ouderen uit de gemeente die geen afstanden meer kunnen lopen zich zullen kunnen verplaatsen. De Polen hebben zich bijzonder dankbaar getoond voor de brokjes die hen van de Automatische ontdooiing 40 L vries. 190 L koel ruimte. Adviesprijs ƒ999,- NU "^"9 maryneij 3 JAAR volledige GARANTIE* MIDDELHARNIS Twee jongemannen uit Rotterdam zijn woensdagmiddag in het winkelcentrum van Middelhamis op heterdaad betrapt op het plegen van winkeldiefstal. Dat gebeurde in de zaak van „het Dump- paleis'waar een van hen enkele trainings pakken in z'n tas probeerde te bergen, wat echter door het winkelpersoneel werd ge zien. Een van hen zag kans weg te komen, de ander wist zich niet meer los te werken uit de stevige greep die hem in bedwang hield. Precies op het moment van deze ontknoping passeerde de politie die gelijk werd ingeschakeld en de voortvluchtige dief in de kraag vatte. /-e bleken ook m kapsalon ,,de Jager' een bezoekje te hebben gebracht. N.B. om.... een vuurtje te vragen! Daar namen ze enkele flesjes parfum mee. Politieverhoor heeft uitgewezen dat het tweetal al vele malen op hetzelfde feit betrapt is. Het wordt voor stadse winkel dieven i.v.m. steeds verder gaande bevei ligingen steeds moeilijker artikelen weg te nemen, waarom het erop lijkt dat dit gilde zijn activiteiten naar het platteland gaat verleggen. STELLENDAM In verband met vakantie van de oud- papier-handel haalt de financiële com missie van het open Herv. Jeugdwerk op zaterdag 12 juli a.s. geen oud papier op. Wij komen weer op zaterdag 9 augustus. Bewaart u het tóch. Bij voorbaat dank voor de medewerking. Autobedrijf i, A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 De oma die we woensdagmiddag, terwijl 't zo gloeiend heet was, op het bankje voor de HEMA in Middelhamis met een grote ijs zagen worstelen miste duidelijk de gewenste bedrevenheid. In haar jeugd kan ze die niet hebben opgedaan en later zal ze de verfrissende lekkernij ook maar mondjesmaat tot zich hebben genomen en nou, ineens dat andere uiterste. „Ze hoa m'n oak zo'n groóten gegeven", mopperde ze terwijl ze niet wist waar ze eerst moest likken. Met de fotograaf zo onbescheiden voor haar wilde ze eigenlijk helemaal niet meer, maar we hadden de zon aan onze zijde; oma móest wel. Op de foto maakt ze zich dan ook klaar voor een nieuwe lik van die weelderig grote ijs die oma best in z'n geheel zal hebbeii geconsumeerd, 't Was er tenslotte wel het juiste weertje voor.... Goed nieuws voor de schippers die nog een plekje zoeken in het wondermooie vaargebied van de delta nabij de Haring- vlietdam. Liefhebbers van ruim binnen water en de vrije Noordzee kunnen nu intekenen op de nieuw aan te leggen jacht haven „Plaat van scheelhoek" te Stellen- dam. Deze haven wordt „gefaseerd" gebouwd, hetgeen de mogelijkheid schept om een ligplaats te reserveren zonder een gedeelte van de stichtingskosten te hoeven dragen. Alleen het liggeld (voor 1987 zal dit 40,per nr per jaar zijn) wordt bij reservering betaald. De haven wordt een verenigingshaven en zal aan ongeveer 500 schepen plaats gaan bieden. Er komen drijvende steigers en de boxen zullen worden ingedeeld in lengtes van 7 t/m 25 meter. De totale oppervlakte van boxen zal ca. 19.000 m^ bedragen. De haven wordt gesitueerd aan de bin nenzijde van de Haringvlietsluizen. Aan de landzijde zal hij worden begrensd door het prachtige natuurreservaat „De Scheelhoek". Via de nabij gelegen schut sluis heeft men een verbinding met open zee. OUDDORP Op D.V. zaterdag 5 juli hopen wij weer oud papier en lorren op te halen voor bovengenoemd projekt van de GZB. Wij gaan gewoon door met ophalen in de vakantietijd, daarom zet alles wat u hebt opgespaard 'voor de zending vóór half negen aan de weg, ook als het regent gaan wij gewoon door, zet het maar gerust goed verpakt buiten. Er komt een verhard parkeerterrein dat tevens geschikt is voor winterberging. Uiteraard zal er voor de nodige sanitaire voorzieningen worden gezorgd, alsmede kantoor en opslagruimten. In de haven zal tevens een gelegenheid gekreëerd worden voor het lichten van schepen. Ook zullen voorzieningen voor licht en water op de steigers worden gemaakt. Inlichtingen omtrent voorwaarden en in- schrijf-formulieren kunnen ingewonnen worden bij: Stichting Jachthaven „Plaat van Scheelhoek" Postbus 8 3252 ZG Goedereede Arensman levert alle machines en gereedschappen voor hout- en metaalbewerking, weg- en waterbouw, woningbouw en de agrarische sector. en...Arensman heeft een eigen service-afdeling Kaai 5, Sommelsdijk, tel. 01870 - 6500 ARENSMAN ^■■Bi-IUim» Dirksland, 01877 - 1357 Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten I LANGEWEGU3 TEL. o 1870-2222 MIDDELHARNIS PEUGEOT TALBOT V- Al Kasti Tel. MIDI 'tobedrijf njelaan 41 43 01870 3094 OELHARNIS Verder is ook uw kleding in de zomer nog steeds welkom bij de zending, wel even een kaartje er aan „kleding" of „lorren". Wie wil ons helpen a.s. zaterdagmorgen? Velen hebben vakantie, dus kan het geen probleem zijn om even te helpen, dan zijn wij a.s. zaterdag vroeg klaar. Opbrengst is als volgt, deze maand: Oud papier1178,40 Lorren100,00 Giften110,00 Totaal1388,40 Oude stand42563,59 Nieuwe stand44951,99 Wij willen u allen hartelijk dank zeggen voor dit mooie bedrag deze maand, maar vooral de chauffeurs en ophalers voor hun blijk van medeleven deze morgen. Het stortregende en u liet ons niet in de steek, daarom is het ook deze keer weer een mooi bedrag geworden, dankzij uw doorzettings vermogen. P.S. Op D.V. donderdag 7 augustus gaan wij weer met een bus naar de landelijke zendingsdag van de GZB. U gaat toch ook weer mee, noteer alvast de datum. De zendingscommissie GOEDEREEDE Op 1 juli jl. herdacht de heer J. van Koppen te Ouddorp, dat hij 25 jaar in gemeentedienst werkzaam was. De heer van Koppen begon zijn loop baan als timmerman in het bedrijf van zijn vader. Per 1 juli 1961 kwam hij in dienst bij de Dienst gemeentewerken van de gemeenten Goedereede, Ouddorp en Stel lendam als opzichter-tekenaar. Na de gemeentelijke herindeling per 1 januari 1966 trad hij in dienst bij de nieuwe gemeente Goedereede, waar hij thans de rang van technisch ambteiiaar A bekleed. In een besloten bijeenkomst in het ge meentehuis is aan dit heuglijk feit een feestelijk tintje gegeven. Bij die gelegenheid dankte loco-burge meester L. Visser de jubilaris om. voor de wijze waarop deze de hem opgedragen werkzaamheden steeds tot volle tevreden heid van het gemeentebestuur uitvoerde, terwijl gemeente-secretaris A. J. Vogelaar hem dankte voor de collegiale wijze waar op van Koppen omging met de overige medewerkers van zowel de binnen- als de buitendienst. Ook de heer L. Grootens, direkteur gemeentewerken en de heer W. A. Kloet namens de personeelsvereniging wensten de heer van Koppen van harte geluk met dit jubileum. Uiteraard werd een en ander vergezeld van de nodige attenties. uooroOe %tiserhetdl VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-;51S MERCEDES-BENZ stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 BEDRIJFSWAGENS professional equipment Voor topkv/Bliteit, goede service en voordelige prijien: FOTO - Fl LM - REPORTAGE VIDEO COMPUTER Wèitstroat 35 - MotónwBff 4 - Outldorp Telefoon 01878-1612 en 2120 Fihsal Renesse Prinahop - Hogezoom 172 Telefoon 01716-2400 M M

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1