Woninkje binnen Goerees veste mag geen valcantieiiuisje zijn Poiitiebericiiten PolitiebericiiterË Opnieuw een Icoude douctie voor gem.raail üfliddeiiiarnis; icrediet voor recreatie-centrum „de Staver" ontoereilcend Lege schapenschuur gebr. den Boer Herkingen totaal afgebrand \m£\ i{^( -^S' Dodelijk ongeval bij Oude Tonge rlonieetenuui Ford Escort werelds meest verkochte auto KLEI-IN tijdens braderie Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Oostflakkee Middelhamis Natuurvoedingswinkei „De Dreef' verdwijnt Beklimmen kerktoren van Ouddorp Oud papier voor de zending Lezingen over mericiappen Ouddorps museum 58e Jaargang DINSDAG 1 JULI 1986 No. 5509 POSTBUS 8 3240 AA MIDDEl,HARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Het ly'kt nauweiyks aannemeiyk dat dhr. J. Breen, directeur van garage Knöps zich metterwoon in Goedereede zal vestigen, in een piepklein huisje aan de Kinderdük (9) dat hem in totaal 5 7 m' ruimte biedt!.Met die bedoeling zal dhr. Breen ook niet ingeschreven hebben op de aangekondigde verkoping; hy was trouwens de eerste en enige voor een bedrag van 5.695- waarom in de donderdag avond gehouden raadsvergadering de raad voorgesteld werd tot verkoop voor dat bedrag aan dhr. Breen over te gaan. De raad deed het niet, niet omdat het bedrag te laag werd bevonden maar omdat niet zal worden toegestaan het woninkje als tweede woning te gebruiken. Als dat het voornemen van dhr. Breen zou zijn dan gaat, wat de gemeenteraad betreft, de verkoop niet door. Het College had daarentegen wel onthefFmg willen verlenen van de Verordening die verbiedt woningen binnen de bebouwde kom als tweede woning te gebruiken. Het is trouwens een bevoegdheid van het College een ontheffing al dan niet te verlenen maar nu de tegenstand in de raad zo groot bleek verklaarde weth. Visser, die de raad presideerde, dat het College van die bevoegdheid geen gebruik zal maken. In tegenstelling tot wat de raad dacht verzekerde weth. H. Klepper (SGP) dat meerderen een kijkje hadden genomen in het woninkje Kinderdijk 9 en Pieterstraat 38, op welk laatste niemand ingeschreven heeft. Wel voor Kinderdijk 9 bleek een koper te zijn en 't leek dhr. Klepper toe dat dgemeente het niet kwijt zal raken wanneer aan het verbod het woninkje als twe 3de huis te gebruiken zal worden vastgehouden. Tóch vond de raad dat het moest gebeuren tenein.'e geen precedenten te scheppen. „Het past niet in ons beleid" vond ook dhr. va:i Oosterom. Ook dhr. F. v. d. Laan geloofde dat tweede bewoning pas in uiterste noodzaak moet worden toegestaan, waaraan dhr. van Gurp (RPF/Visserijbelangen) ertegen waar schuwde terwille van deze minimal verkoop het gevoerde beleid aan de kant te zetten. Ook dhr. R. van Dongen (PvdA) geloofde dat het een slechte zaak zou zijn en zo kwam het dat de raadsvoorzitter de consequentie rrok dat het College geen gebruik zal maken van de bevoegdheid de woning als tweede woning te laten gebruiken. De vraag ^as in hoeverre de aankoop voor dhr. Breen dan nog interessant is. Op de Provinciale weg 47 te Oost- flakkee, op het wegvak tussen het dieren pension en de Kranendijk is zaterdag middag een verkeersongeval gebeerd dat het leven heeft gekost aan de 53-jarige P. Hermans uit Bergen op Zoom; mede werker van de J.C.J. te Rozenburg van waar hij op weg was naar zijn woonplaats Bergen op Zoom. Het is niet duidelijk geworden wat de preciese oorzaak van het gebeurde is; het zou kunnen zijn dat het slachtoffer onwel geworden is. Zijn wagen is van de rechter baan afgeweken en aan de linkerkant van de weg tegen een boom gebotst. Gelukkig werd daarbij geen tegenligger geraakt ter wijl het op dat tijdstip, kwart voor vier, toch behoorlijk druk was. Het slachtoffer overleed ter plaatse, zijn stoffelijk overschot moest door de brand weer van Oude Tonge worden geborgen. MIDDELHARNIS Tijdens de braderie op 4 juli in Middel hamis organiseert „van der Kamp" i.s.m. Volleybalver. „Intermezzo" een KLEI DE onder de luifel van „Textiel van Hans" in het pad naast het pand van „van der Kamp" aan de Westdijk. Kinderen tussen de 6 en 11 jaar kunnen tegen betaling van 1,50 naar hartelust, onder toezicht, kleien, terwijl hun ouders de braderie bezoeken. OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur ds. H. Paul van H. I. Ambacht. MELISSANT - vrijdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke (H.D.). OUDE TONGE-donderdagavond7.30 uur ds. E. Venema van Middelburg-C. (H.D.). OOLTGENSPLAAT - woensdagavond 7.30 uur kand. G. J. van Aalst van Nieuw Beijerland. - Ongeval De 22-jarige V. vanD. uit Rotterdam reed met zijn bromfiets over de parallelweg van de Provincialeweg 47 nabij Oude Tonge tegen een geparkeerde auto aan. De jonge man brak een bovenbeen en werd met ambulance overgebracht naar Dirksland. In de afgelopen nacht vond er een inbraak plaats in de Grutterswei te Oude Tonge. Door een raam als ingang te gebruiken, kon men binnenkomen. De buit viel tegen. Slechts enkele sloffen sigaretten is men kwijt. - Inbraak WZE opgelost Dat niet alleen de burgerij behulpzaam kan zijn bij het voorkomen van mis drijven door de nodige voorzorgsmaat regelen te treffen doch ook bij het op lossen van misdrijven is weer gebleken Door de oplettendheid van een inwoner uit Rotterdam konden te Rotterdam twee mannen worden aangehouden die in de nacht van 21 op 22 juni hadden ingebro ken bij de WZE op de Westdijk te Mid delhamis. Alle gestolen goederen konden worden achterhaald en aan de eigenaar worden temggegeven. De waarde van de bedroeg ongeveer 5500, - Diefstal vlaggestokken Door de oplettendheid van een inwoner van het centnmi te Middelhamis konden in de nacht van 25 op 26 juni 1986, drie jongemannen worden aangehouden die een drie-tal vlaggestoken van restaurant Bellevue wegnamen. De gestolen vlaggen werden teragbezorgd bij de eigenaar. - Zeden Op 24 juni werd er ten opzichte van vier meisjes te Nieuwe Tonge openbare schen nis gepleegd. Voor dit feit werd een 27- jarige man uit Zeeland aangehouden. Tij dens het onderzoek bekende deze persoor zich aan dergelijke feiten reeds -eerdei schuldig te hebben gemaakt te Middel hamis. - Preventie De laatste tijd vinden er weer inbraker plaats in woningen. Meestal verkrijgt mer: de toegang tot de woning via de voordeur. Met een ijzerdraadje of iets dergelijks kar. men via de brievenbus dan de deur openen Dit is echter te voorkomen door de deuren af te sluiten middels het nachtslot. De politie adviseert dus de deuren op he: nachtslot te doen, zodat dergelijke in braken in het vervolg op deze wijze niet meer plaats kuimen vinden. - Inbraak Op 29 juni bleek dat er was ingebroken ii; gens te Middelhamis. Bij Midlandtmx werd aan de achterzijde een ruit in de garagedeur weggenomen. Het kantoor in dat bedrijf werd doorzocht. Er kon nog niet worden vastgesteld wat er precies vermist wordt. Bij de firma Stolk in dat zelfde pand had men getracht biimen te komen, hetgeen kennelijk niet gelukt is. Het is bijzonder spijtig dat een inwoner die het gestelene voor afvoer gereed heeft zien staan de politie daarvan niet tijdig op de hoogte bracht. De politie had dan stellig de middels gevonden om de daders te pakken. De natuurvoedingswinkel „De Dreef' te Sommelsdijk wordt per 14 juli opgeheven. Tot deze datum wordt opheffingsuitver koop gehouden woensdag, vrijdagmiddag en -avond en zaterdagmorgen. De fa. Kastelein, Voorstraat 41 te Som melsdijk neemt een deel van de artikelen van „de Dreef' in zijn assortiment op, o.a. de prödukten voor het dr. Moermandiëet. Naarmate de zomertemperatuur is toegenomen bestaat het gevaar dat het krijgen van een „kouwe douche" niet meer zo'n schrik aanjaagt, maar een deel van de gemeenteraad van Middelhamis zal die beeldspraak best herkennen en er beducht voor z|jn. In de vergadering van a.s. donderdag avond gaat er zo een rgkelyk stromen wanneer (de meerderheid van) het College een royale half mi^oen (f 563.500,extra vraagt boven de 10,4 mi^oen die al eerder waren beschikbaar gesteld voor de realisering van het Sport- en recreatiecomplex „de Staver" te Middelhamis. De totale investering komt derhalve heel dicht bü de 11 mi^oen.... Het was, in de raadsvergadering van september 1984 met een stemmenver houding van 8-7 dat de raad besloot de investering van 10,4 miljoen te plegen. In het over die vergadering geschreven raads- verslag lezen we temg dat de stem van CDA'er dhr. Krijgsman de doorslag zou geven. Hij stemde met de gevraagde kre dietverlening ,in op voorwaarde dat het complex niet duurder zou worden dan toen voorgesteld. Het was op grond van die toezegging dat dhr. Krijgsman in middels uit de raad verdwenen zijn fiat gaf. In de plaats van dhr. Krijgsman is dhr. V. d. Boogert gekomen en het al of niet doorgaan van de plannen lijkt van zijn stem af te hangen. Wanneer hij afhaakt (en zijn fractiegenote mevr. van Eek haar eerdere instemming bestendigt) zullen er 8 voorstemmers tegen 9 tegenstenuners te tellen zijn, vooropgesteld dat zich tussen tijds geen wijzigingen in de standpunten hebben voorgedaan, dat de nieuwkomers in lijst Hoogzand (tegen) en PvdA (voor) eenzelfde stemgedrag als hun fractieleden hebben en dat de raad kompleet aantreedt, met 4 PvdA leden, 5 SGP/RPF leden, 2 CDA, 1 Voomitstrevend Dorpsbelang, 3 lijst Hoogzand en 2 WD. De beslissing lijkt een dubbeltje op z'n kant te worden. De sportverenigingen zouden de nieuwe sportvoorziening bij zonder graag willen, maar anderen zijn er, met name weth. Koppelaar, in casu de minderheid van het College die een zo grote investering sterk ontraden, zowel om financiële redenen als uit principiële overwegingen. ,J)e investering die met het geheel gemoeid is, is van een al te grote schaal voor onze gemeente", zo waar schuwt de College-minderheid. „De ver meende regionale funktie waarmee een en ander wordt gemotiveerd is een idee waar van het werkelijkheidsgehalte twijfelach tig is en de exploitatie zal dan ook grote risico's met zich brengen. Risico's ten gevolge waarvan de negatieve uitkomsten ten laste van onze eigen inwoners zullen moeten worden opgebracht", zo waar schuwt dhr. Koppelaar, voor wie en voor wiens fractie het ook niet acceptabel is dat het komplex op zondag geopend zou zijn. In de toelichting op het voorstel beijvert het College zich een uitleg te geven van de oorzaak van het duurder worden, maar interessanter is het te lezen dat het nadelig slot van de exploitatie op 136.000,- per jaar wordt geraamd, hetgeen door de Col lege meerderheid een reëele voorstelling van zaken wordt geacht te zijn. Het zal ons en naar we veronderstellen velen met ons benieuwen welk geluid het donderdag avond wint, óf dat van de waarschuwende minderheid óf dat van de meerderheid die aanvoert dat uit de sportwereld steeds meer noodkreten worden gehoord omtrent de kwahteit van de huidige accomodaties. Een bloedserieuze zaak voor Middel hamis en ditmaal best de moeite waard met de door U gekozen raadsleden daar over van gedachten te wisselen....! Een foto die de diepte van de schuur laat zien; rechts achter wordt nog vuur bestreden. Terwijl de gebruikelyke inhoud, meerdere hon derden schapen, vredig langs de buitendijk graas den, is zaterdagmiddag de schapenschuur van de gebr. den Boer, onder aan de Peuterdük te Her kingen, geheel in vlammen opgegaan. Het heeft gelukkig geen schaap het leven gekost al moesten een aantal dieren die in de wei achter de schuur liepen nog wel worden weggejaagd naar veiliger gebied. De brandweerlui van Herkingen, Dirksland en Melissant hebben ervaren hóe heet het was, waaraan uiteraard de zomerse buitentemperatuur enorm heeft bijgedragen. Som mige van de brandweerlui hadden de wintervoering nog in hun jacks en vooral zij hebben het nap gehad. De koele pils en de frisse limonade die na de eerste aanpak werd getapt ging er dan ook gretig in, zoals de foto laat zien. „'t Zweet staet in m'n laerzen", kon je er horen. De oorzaak van de brand is vooralsnog onduidelijld De technische recherche heeft er gisteren een onderzoek naar ingesteld. Het frappante was dat ook 14 jaar geleden, precies op dezelfde datum en op dezelfde plek een schuur van de gebr. den Boer in vlammen opging. Alleen de weersomstandig heden waren toen andere; de schuur moest toen tijdens een onweersbui door de bliksem getroffen zijn. Ook toen werd er gehooid zoals ook zaterdagmiddag het geval was; de brand brak uit nadat het eerste voer hooi op het erf gereden was. De schuur, met een omtrek van zo'n vierhonderd vierkante meter was al niet meer te redden toen de brandweer van Herkingen arriveerde. Vooral een deel van de dakbedekking brandde enorm en was oorzaak van een enorme rook ontwikkeling. Drie bluseenheden van de gemeente Dirksland hebben het vuur bestreden, 's nachts is de ploeg van Her kingen nog temg geweest om nablussing te verrichten omdat toen, voor de omgeving, de rook nog bijzonder hinderlijk was. Een pilsje of sinas ging er wat graag in. ^-"•'■■'■"■•"•l Totale produktie nadert de 5 miljoen In 1985 was de Ford Escort, voor het vijfde achtereenvolgende jaar de meest verkochte auto in de wereld. De totale verkoop in de wereld bedroeg 932.000 eenheden. Uit onderstaande tabel blijkt dat F ord op haar eerstvolgende rivaal een voorsprong van zo'n 40.000 auto's heeft. In 1985 werden er 901.000 Escorts geproduceerd. Dit aantal ligt niet ver af van het in 1984 behaalde record van 908.000 eenheden. Met een produktie die de 5 miljoen nadert, wordt de voorwielaangedreven Escort nu gebouwd in zeven verschillende landen. De afgelopen vijfjaar is de Escort in Europa Fords meest verkochte model geweest In 1985 zorgde een verkoop volume van 402.0(X) eenheden voor een zesde plaats op de lijst van europese autoverkoopresultaten. De totale produk tie van Ford auto's en tmcks (5.55 mil joen) maakte Ford in 1985, na General Motors, de grootste autofabrikant. De voorsprong op de nummer 3, Toyota, bedroeg mim twee miljoen auto's. Vanaf zaterdag 5 juli is het weer mogelijk de in 1983 gerestaureerde kerl^toren van Ouddorp te beklinmien. Vanuit het mu seum in de Raadhuisstraat worden groeps- rondleidingen verzorgd onder leiding van een gids, die allerlei wetenswaardigheden over de bouwgeschiedenis, de oude ge vangeniscellen en de soldatenkamer zal vertellen. Vanaf de trans van de toren heeft u een fraai uitzicht op Ouddorp en omgeving. In het vakantieseizoen is er ook op vrijdagavond de mogelijkheid de toren te beklimmen. De rondleidingen vertrekken elk uur van uit het museum. TUden: Zaterdagmorgen. Zaterdagmiddag Vrijdagavond vanaf 10.30 uur .vanaf 14.30 uur vanaf 7.00 uur Kosten: 0,75 per persoon. SINT ANNALAND Aardappelveiling van donderdag 26 juni 1986 Doré gewone 0,45-ƒ0,72. Doré drielingen 0,35 -ƒ0,51Doré kriel 1,10-1,36. Première gewone 0,52- 0,61. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer, honderd en achttien ton. Aardappelveiling van vrijdag 27 juni 1986 Doré gewone 0,52 - 0,81. Doré drielingen 0,45 -ƒ0,50. Doré kriel 1,20-1,25. Première gewone 0,55 - 0,63. Première drielingen 0,40. Pre mière kriel 1,14 - 1,15. Aardappel prijs per kilogram. Aanvoer: honderd en acht ton. OOLTGENSPLAAT Vrijdag 4 juH a.s. des nam. om 6 uur zal oud papier worden opgehaald voor de zending van de Geref Gemeente. Vrien delijk verzoek vanaf genoemde tijd uw voorraad gebundeld of in dozen gereed te zetten. Het bestuur van Museum „Ouddorps Raad- en Polderhuis" organiseert ter ge legenheid van de expositie „Met het oog op merklappen" enkele lezingen over dit onderwerp. Ze worden gehouden door mevr. Schipper-Van Lottum, schrijfster van het standaardwerk „Over merklappen gesproken". Hierop aansluitend vindt een bezoek aan de expositie plaats. De lezingen met dia's worden gehouden in het verenigingsgebouw dat gelegen is aan het parkeerterrein Dorpstienden. De data zijn 7 juU en 31 juli. Aanvang 13.30 uur. Als u belangstelling heeft, kunt u zich opgeven voor de lezing en rondleiding, tel. 01878 - 1303. Het aantal plaatsen is beperkt. Aan het geheel zijn kosten verbonden, afhankelijk van de groepsgrootte. Wegens overgrote belangstelling is besloten de aanvankeUjk tot 31 juli geplande tentoon stelling te verlengen t/m 30 augustus. Openingstijden in juli en augustus: da gelijks, behalve zondag, 10-13 uur en 14- 17 uur. - Inbraak Grutterswei ■iïi\>M«%i#'.'';. Voor topkwaliteit, goede service e/i voordfligf prijlen: FOTO FILM REPORTAGE-VIDEO COMPUTER c3 a 1=1 c3 a nMMHMiaslli CJ CJ m C3 C3 Wasatr»êt35 Molenweg4 - Ouddorp Telefoon Ot878 1612 en 2120 Filitêl Reneae - PrinOhop - Hogezoom 772 - Telefoon 01116-2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1