EIIAtlDEn-niEUWS Ziekenhuis-behandeling en klachten Orgelconcert te Oude Tonge PRIJZEN: De Oogmerk OjÉteieii winFop punten... Een dagje buitenlucht Vrijzwemmen Orgelconcert Gerrit Chr. de Gier Eilanden-Nieuws Laat de natuur helpen! Nieuwe Kerk Middelburg Hoeveel is dat in guldens of in franken? Diplomaz wemmen Middelhamis MEDISCHE DIENSTEN KEUVELAAR'S BRILCENTRUM 3e Blad VRIJDAG 27 JUNI 1986 No. 5508 Dagel^ks worden duizenden mensen in ziekenhuizen in Nederland opgenomen, terwül tienduizenden dagelijks een bezoek aan een polikliniek brengen. Zo worden ook in het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland per dag honderden patiënten gezien voor opname, onderzoek en/of behandeling. Wij zijn er van overtuigd dat alle ziekenhuismedewerkers hun uiterste best doen om iedere patiënt optimale behandeling en aandacht te geven. Desalniettemin is het voorstelbaar dat patiënten soms teleurgesteld zijn over bepaalde aspekten van hun onderzoek of behandeling en daar een klacht over willen indienen dan wel suggesties tot verbetering naar voren willen brengen. De direktie van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis wil graag de garantie geven dat binnengekomen klachten met de grootst mogelijke zorgvuldigheid en aandacht diepgaand zullen worden onderzocht en behandeld. ledere patiënt kan zich altijd met een klacht rechtstreeks tot de direktie wenden. Echter, een aantal mensen zal menen dat de direktie en de klachten kommissie van het ziekenhuis gebonden zijn aan het ziekenhuis en daardoor niet in staat zullen zijn tot een volledig onafhankelijke klachtenbehandeling. Teneinde een zo onafhankelijk mogelijke behandeling van klachten te garanderen is kortgeleden besloten om, naast de ziekenhuis-klachten kommissie, ook een buitenstaander te benoemen tot patiënten-vertrouwens/ ombudsman. Het zal zijn taak zijn om als vertrouwenspersoon van patiënten of familie leden van patiënten te fungeren en op te komen voor de belangen van patiënten, die een klacht hebben over de behandeling, de verzorging of de bejegening binnen het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis. Patiënten zullen rechtstreeks een beroep op deze vertrouwensman kunnen doen. Hij is onafhankelijk van het ziekenhuis en zal toezien op een juiste behandeling van klachten. Het bestuur van het ziekenhuis heeft gezocht naar een persoon die geen binding met het ziekenhuis heeft, algemeen bekend is in onze omgeving en die geacht wordt voldoende vertrouwen te bezitten bij de bevolking. Het bestuur meent in de heer L. Haeck, oud-konrektor van de Prins Maurits Scholen gemeenschap in Middelhamis, een dergelijke persoon gevonden te hebben en heeft hem benoemd tot patiënten-vertrouwensman/ombudsman. Tot onze vreugde heeft de heer Haeck deze benoeming aanvaard. De heer L. Haeck is te bereiken op het adres Prins Bemhardlaan 38, 3241 VD Middelhamis, tel. 01870 - 2719. Dat betekent dat patiënten die een klacht hebben aangaande onderzoek of behandehng in het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis kunnen kiezen of zij hun klacht bij de direktie willen indienen danwei of zij via de vertrouwensman een klachtenbehandeling willen. Uiteraard blijven alle ziekenhuismedewerkers zich alle moeite getroosten om elke patiënt zó te behandelen dat klachten zoveel mogelijk voorkornen kunnen worden, omdat ook hier geldt dat „voorkomen beter is dan genezen' Wij hopen dat op deze wijze het ziekenhuis opnieuw laat blijken een optimale behandeling van iedere patiënt na te streven. Vrijzwemmen tijdens de zomerva kantie in het Instructiebad van Middelhamis. maandag - dinsdag - woensdag - donderdag - vrijdag; 9.30 -11.30 uur alle leeftijden 13.00-15.00 uur alle leeftijden maandag - dinsdag - donderdag; 19.30 - 20.45 uur vanaf 16 jaar vrijdag 15.30 - 16.30 uur vanaf 30 jaar bewegen voor ouderen. Opgaven voor de zwemlessen aan de kassa van het bad of telefonisch 01870 - 2903 (liefst tijdens de ochtenduren). Lees voor eventuele wijzigingen de mede delingen op het bord in de hal van het zwembad. SINT ANNALAND Aardappelveiling van maandag 23 juni 1986 Doré gewone 0,70 - 1,22. Dorédrielingen/0,55. Doré kriel/ 1,39. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: twaalf ton. Aardappelveiling van dinsdag 24 juni 1986 Doré gewone 0,37 -ƒ0,96. Doré drielingen 0,51 - 0,59. Doré drielingen afwijkend 0,50. Doré kriel 1,33 - 1,39. Doré kriel afwijkend 1,25Première gewone 0,50 - 0,75 Première drielingen 1,50. Première kriel 1,35. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: acht en zestig ton. is het blad voor uw familieberichten ^y vlooienoverlast: De vlooienoverlast is voor u en uw huisdier een ware plaag. Bestrijding daar van gebeurt meestal met de z.g. vlooie- banden, waarvan de werking berust op de insektendodende middelen die ze bevat ten. In vele gevallen een oplossing voor het probleem, maar voor mens en dier zijn er wel risiko's aan verbonden. Giftige be standdelen zijn bepaald niet ongevaarlijk, vandaar dat op de verpakking meestal moet worden vermeld: buiten bereik van kinderen houden. Sabri introduceert een band, die revolu tionair mag worden genoemd. Geen gif tige band, die insekten doodt, maar een geurband die een mengsel bevat van na tuurlijke etherische oliën, waaronder cin- tronella- en lemon grass olie. Die staan bekend om hun voor insekten uiterst on aangename lucht. Dat is bij het dragen snel merkbaar! De vlooien verschijnen op de vacht omdat ze de huid, hun voedingsbodem, reeds heb ben verlaten. Ze kunnen nu gemakkelijk met een kam worden verwijderd of men kan de natuur gewoon haar gang laten gaan: de vlooien verlaten vanzelf de hond of de kat. Deze milieuvriendelijke BIO-BAND bevat geen giftige bestanddelen. Is daar om volkomen veilig, ook voor drachtige, zogende, zieke en jonge dieren. EN DUS OOK VOOR KINDEREN! De BIO BAND houdt haar prettige geur gedurende vier maanden en is water dus ook regenbestendig. Onder grotere spanning laat de sluiting los zodat de dieren nooit door de band „gevangen" kunnen worden. De BIO BAND, zowel voor de hond als voor de kat, is verkrijgbaar bij de dieren speciaalzaak. De Stichting Kerkconeerten Goeree- Overflakkee organiseert op zaterdag 28 juni a. s. een orgelconcert in de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge. Zij heeft hiervoor uitgenodigd Ton Koop man, die wel een barokspecialist bij uit stek genoemd mag worden. Het programma luidt als volgt: 1. Batalha famosa C grAnoniem 2. Tode el Mundo F grFr. Correa d'Arrauxo 3. Tiento g klC. Cabanilles 4. a. Chaconne d klD. Buxtehude b. Wie schön leuchtet der Morgenstern G gr o. Fuga C gr 5. Sonate I D grC. Ph. E. Bach 6. a. O Lamm GottesJ. S. Bach unschuldig A gr b. Toccata d kl (de „bekende") In de serie orgelconcerten die door de Stichting Orgelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg wordt georganiseerd, zal op dinsdag 1 juli het orgel worden bespeeld door Gerrit Chr. de Gier. Deze in 1962 geboren musicus, eerder organist van de Ned. Herv. Kerk te Groe nekan, werd vorig jaar in gelijke funktie benoemd in de Grote Kerk van IJssel- stein. Gerrit de Gier studeerde aan het Utrechts Conservatorium, o.a. bij Nico v. d. Hoo- ven en Jan Welmers, waar hij ook zijn Solistendiploma behaalde. Hij studeerde aan de Internationale Zo- meracademie te Haarlem (Duitse Roman tiek) en bij Daniël Roth (Franse Roman tiek) Voorts bij Jean Guillou aan de Inter nationale Meestercursus te Zurich. In 1982 behoorde hij tot de prijswinnaars van het Albert Schweitzerconcours in Deventer. Hij ontmoet ook veel respect voor zijn buitengewoon muzikale voor dracht en opvallende vertolkingen van de symphonische orgelliteratuur. In het door hem uit te voeren programma worden een drietal beroemde organisten/- componisten herdacht. Aanvang 20.00 uur. PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 29 juni 1986 SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 uur kandidaat J. J. Verhaar uit Sliedrecht en 18.00 uur ds. A. van Herk - Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur lees dienst. Mensen die in het buitenland reizen zijn voortdurend aan het rekenen. De vraag die zij zich altijd stellen is:Hoeveel kost dit of dat in ons geld?" Maar prijzen zijn zelden te vergelijken ook al kent men de wisselkoersen van buiten. Met andere woorden, in sommige landen kan men meer met zijn geld doen dan in andere. Om precies te weten hoeveel meer of minder uw geld waard is in dat andere land kunt u een eenvoudige tabel raadplegen die door Eurostaat, het statistisch bureau van de Gemeenschap, werd gepubliceerd onder de geleerde titel „Koopkrachtpariteiten en wisselkoersen". Uit deze tabel blijkt dat u meer met uw gulden of frank kunt doen in de Middel landse Zeelanden dan in Duitsland of Denemarken. Het prijspeil in Grieken land ligt ruim 30% onder dat van Neder land en België. De tabel bevestigt wat de meeste toeristen al lang wisten nl. dat het prijspeil in Zuid-Europa lager ligt dan in het noorden. Maar het laat ook zien dat het prijspeil in Europa relatief laag is in vergelijking met de Verenigde Staten en Japan. Zo lagen de prijzen in maart in Portugal 46% onder die van de VS maar in Denemarken waren ze bijna 6% hoger dan in Amerika. Op zaterdag 21 juni j.l. slaagden de volgende leerlingen uit het Instmctiebad van Middelhamis voor hun A of B di ploma van de Nationale raad voor zwem diploma's. Diploma A Cornells Grinwis; Ranses Veldman; Ra mon Passchier; Bart Lugtenburg; Annie Boer; Bethina Visser; Angelique Bro- catus; Amout Taaie; Gertjan Dupree; Carla van der Ent; Eline de Geus; Wil liam Hout; Rien Polak; Liesbeth Scheffer; Mariska Grotenboer; Annelies Osse- weijer; Janine Wielhouwer; Roel Kerpel; Edwin van Eek; Marloes Bruning; Trude van Gulik. Diploma B Jos Troost; Peter Troost; Iris van Breda; Leon Looy; Hein Brinkman; Ronald Breen; Cebes Horseling; Jan vanDamme; Roland Sarelse; Annewien Koote; Marjo lein Versaevel; Arko Korpershoek; Caro- Une Smitshoek; Viola Schellevis; Johanna Poortvliet; Jan-Willem van Kampenhout; Jan-Willem de Vos; Christiaan Kramer. De aanvang van het concert is 20.00 uur, kerk open 19.30 uur. De toegangsprijs bedraagt 5,— voor volwassenen en 3,— voor scholieren, CJP-houders en 65+. van vrgdag 27 juni 1986 t/m zondag 29 juni 1986 ARTSEN Middelliarnis - Sommelsdijlc van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter G. J. D. Wieringa, tel. 01870 - 2090. Dokter Wieringa is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur hebben dienst de doktoren K. J. Huisman en T. v. d. Doel, tel.01877- 1412, b.g.g. 1752. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 17.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter P. J. Bulthuis, tel. 01879- 1367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter W. Westra, tel. 01874- 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van vrijdagavond 18.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Nijhoff-de Morée, tel. 01873 - 1201. APOTHEEK „MENHEERSE" Voorstraat 16 Middelhamis Telefoon 01870 - 3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoed- recepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aange boden. InUchtingen via telefoonnummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Dogterom, tel. 01875 - 2325 (van 11.00 tot 11.30 uur). i DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441; L. Tjebbes, Middelhamis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870 - 2897; G. J. C. Wennink, Oud- dorp, tel. 01878 - 1531 WIJKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen; Achthuizen01873- 1440 Den Bommel01871 - 1312 Dirksland01877 - 1500 Goedereede01879 - 1267 Herkingen01876 - 224 Melissant01877 - 1234 Middelharnis/Sommelsdijk 01870-2300 Nieuwe Tonge01875- 1390 Ooltgensplaat01873- 1310 Ouddorp01878- 1321 Oude Tonge01874 - 1289 Stad a/h Haringvliet.... 01871 -2301 Stellendam01879 - 1296 STICHTING MAATSCHAPPELIJK WERK „Goeree - Overflakkee" Oost-Achterweg 15a 3245 AN Sommelsdijk Telefoon 01870 - 5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00 - 10.00 uur Crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00 13.00-17.00 uur WEEKENDDIENST Gelieve in het weekend 01870 - 5166 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND". MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.30 - 9.30 uur. Stichting voor Gezinsverzorging op Goeree-Overflakkee Voor gezinsverzorging in: Nieuwe Tonge Stad aan het Haringvhet en in de Gemeente Oostflakkee spreekuur iedere werkdag van 8.30 tot 9.30 uur. Tel. 01874 - 1612, Julianastraat 9, Oude Tonge. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelhamis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01873-1968 of033-620244 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel.01879- 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlek Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878-2511 Informatie- en klachtenburo over de Gezondheidszorg: Tel. 01100-31594 op maandag t/m donderdag van 9 tot 12; dinsdag half 2 tot 5 en donderdagavond van 6 tot 9 uur. zorgvuldige oogmeting met modeme precisie-apparatuur vakkundige controle door gediplomeerd personeel uitgebreide collectie eigentijdse en modieuze brilmonturen voor elke smaak en elk budget vele soorten glazen alle typen contactlenzen volledige service, begeleiding en garantie aandacht en kwaliteit, herken baar aan het Oogmerk-vignet. Waarborg voor Oogzorg. Deze keer beste lezer, leuk dat u weer meeleest, wordt het een praatje zonder plaatje. Het fotorolletje is, deftig gezegd in het ongerede geraakt. We zullen proberen af en toe een woordbeeld te schetsen waarmee uw voorstellingsvermogen wat kan illustreren. Het wordt op deze mooie zonnige snipperdag in juni een fietstocht. De kerktoren van Sommelsdijk laat tien slagen uit de galmgaten fibreren als we onze gazellige karretjes de Nieuwlandse Dijk opsturen. Wat zijwind van rechts en bij een boerderij zwevende pluizen. Halverwege freewheelen we van een afrit Kraayestein in. Aan de slootkanten langs de Kruisweg vechten wilde penen om een plekje. Dat kan nog net want straks komt de cyclomaaier weer en dan is het ook meteen gedaan met het uitbundige bermtoerisme van vogels en insekten. Sas van Dirksland. Ook een geliefde plek voor zwemlustigen. Nu roeien er alleen twee waterhoentjes. Ze doen dat een beetje schokkend. Steeds weer een knikje met hun kop. Dat komt: ze hebben geen zwemvliezen dus moeten ze extra hun best doen om bij onraad de rietrand in te duiken. Nu moeten we 4at smalle houten bruggetje over met die hele hoge rug. Vereist enige stuurmanskunst maar dan zijn we aan de andere kant van de haven. Door een weidse Kroningspolder vervolgen we deze trip. Er zijn al aardappelsoorten die met z'n allen op bedden de grond waarin ze groeien met een loverdak hebben gedekt. Graangewassen reiken al naar een meter. Erwten zijn goed vertegenwoordigd. Meneer Hak, die graag's morgens vroeg op het land is, kan straks zijn hart ophalen. Als u dit leest zijn er al knoppen en bloemen en weer andere kleurschakeringen. Want alles gaat zo vlug... Daar is het stille haventje van Stellendam. Hebben we nu evenwel geen oog voor. Lichaamsprikkels seinen al om lafenis. Er is een tunneltje onder de grote weg naar de andere kant van het dorp. In het cafégedeelte van een etablissement is het nog rustig. De waard zet een volle vies op de bar. Misschien denkt de man dat we om een „elfuurtje" komen. Het is de aangename geur van Douwe E. of Van Nelle, wij proeven en ruiken nooit enig verschil, die onze keus bepaald. Meneer brengt twee dampende koppen kompleet met verpakte biscuitjes en voor ieder een minitonnetje melk. Zijn wederhelft komt van de andere kant aanzetten met ferme punten appeltaart waarop een schelpachtige krul slagroom is gespoten. Het echte wapen van deze woongemeenschap kennen we niet maar nu wel eentje alwaar zomaar even in het voorbijgaan de inwendige mens toch op een prettige wijze kan worden versterkt. De smalle fietsbandjes draaien nu hun rondjes op de brug over het Zuiderdiep. Langs de rand scharrelen wat eenden. Af en toe staat er een op zijn kop in het water. Ze grondden graag naar plantedelen. We zien nog net een hengelaar een leeg haakje binnendraaien. De volgende afslag brengt ons op de rijbaan van de Meester Snijderweg. Rechts is er menselijke bedrijvigheid op en rond de buitenhaven. Links vermeien zich de vogels, de vlinders, planten, bloemen, bomen en vissen in een natuurgebied. Er staat ook een paard stil te dromen met één geknikt achterbeen. Na de asfaltdijk glooit er een variabel struweel in velerlei kleurnuances naar boven. We besluiten naar boven te klauteren. Op sommige plekken moet dat op handen en voeten. En je kan je niet aan ieder bosje vastgrijpen want er zijn er bij die lelijk naar je prikken. Op deze plek zie je boven de verrichtingen van de rode haan een paar maanden geleden. Toch niet getreurd want de natuur zet onmiddellijk een herstelprogramma op touw. Door het bladerdak van de vele bomen zien we nu de rode pandaken van de woningen der Havenhoofdse bevolking^ Waarover zou nu op dit moment gesproken worden in de beslotenheid van die huizen. Dat weetje natuurlijk niet en je hebt er ook niets mee te maken. Maar die vraag komt wel eens op als je zo af en toe de omgeving verkent. Ook hun handelingen zijn privé maar een enkele keer vertelt een waarneming een heel verhaal. Bijvoorbeeld dit: Vanmorgen heeft hier een propere mevrouw haar wasmachine gevuld met enkele kilo's ondergoed. Toen is er reuzenwaskracht bijgegaan en daarom wapperen nu de hemdjes en de schorten witter dan wit aan de lijn. Er wordt ook nog in een tuintje geschrepeld en een enkele afscheidingsheg heeft al bezoek gehad van een boerenkapper. De Stellingweg heeft ons op de Oostdijkseweg geloodst. Peddelen nu nog langzamer voorbij huisjes die met open of gesloten luiken wat verscholen staan in het bron groen peppelhout. Af en toe een groentunnel waarin het vogellied heel dichtbij is. Dan even afstappen om de solist te observeren. Er is er niet eentje bij die voor je wil poseren. Wel een duif die dan met wild gefladder een ander heenkomen zoekt. Zo zitten we nu al uren op de fiets en gaan dat ook voelen. Daarom uitkijken naar een geschikte plek om even aangenaam te verpozen. Je kan niet zomaar ergens in het gras neerroUen. Er zijn nogal wat onzichtbare mierenlegers die oplettende soldaten op wacht hebben staan. Door een paar ervaringen een heel klein beetje wijzer geworden kijken we nu eerst goed uit.... De weg waarop we zoeven reden is inmiddels een fietspad geworden. Het slingert zich wat heen en weer en voor we er erg in hebben zitten we in het waterwingebied. Dan zomaar ineens een open terrein. Een beetje heuvelachtig dus een mooi jachtterrein voor roofvogels. Daar is er al een. Een kiekendief. Maar die houdt het voorlopig bij paalzitten. Ons pad buigt nu sterk af naar rechts. Van de andere kant stoot de Klinkerweg erop. Een soort splitsing. En juist hier heeft de Provinciale Waterstaat voor ons een hardhouten bank neergezet of doen plaatsen waarop we nu rustig kunnen uitblazen in gezelschap van de bloemen en de bijtjes in de buitenlucht. J. v. P. Zandpad 56 3240 AA MIDDELHARNIS Telefoon 01870-3437 OOGMERK OPTICIEN T

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 9