NIEUWS uit de Kerken r De armen ^.«■Jl Oplossing rebus ondernemersvereniging ieverde f 375,- op Jeugd- hoekje BOVAG GARANTIEBEWIJS Zomeravondzang te Ouddorp JUNIRAADSEL 4 EXTRA RAADSEL 4 Briefwisseling Jarige Dankbetuiging ALLEMAAL Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS' VRUDAG 27 JUNI 1986 OOLTGENSPLAAT „Een reis kan u misschien ontgaan, als u niets met deze rebus heeft gedaan". Deze spreuk was de oplossing van een rebus die op de Vaderdag-folder van de Ondernemersvereniging „Ooltgensplaat" was afgedrukt. Veel inzendingen kwamen binnen en vanzelf veel goede oplossingen. De man en vrouw van het jaar, Jaap en Riet van de Velde trokken de hoofdprijs, een reis ter waarde van 375,De gelukkige was de familie L. Bom-Mooijaart, Zuid Achterweg 15. Op het kantoor van de Rabobank kreeg mevrouw Bom de prijs uitgereikt door de directeur van de Bank, de heer G. J. M. Appelman die een korte toespraak hield en bij de cheque ook nog een mooi boeket bloemen overhandigde. Het bestuur van de onderneming was hierbij tegenwoordig. „Een leuke prijs die vanzelf altijd welkom is", was de mening van mevrouw Bom, die voor deze onverwachte uitreiking het bestuur hartelijk bedankte. Eenzelfde prijs heeft de Ondernemersvereniging ook met Moederdag uitgereikt. Toen was mevrouw Co Hotting-van den Ouden de gelukkige. Op woensdag 2 juli start alweer voor de zesde keer de Zomeravondzang-serie in de Gereformeerde Kerk aan de Dorpsweg te Ouddorp, avonden waarin samenzang en instrumentale muziek rondom een be paald thema centraal staan en waaraan diverse musici hun medewerking verlenen. De avonden beginnen om 20.00 uur en duren tot ongeveer 21.00 uur. Voor woensdagavond 2 juli ziet het programma er als volgt uit: Titia Dijkstra, zang. Piet Westhoeve, orgel. Jan van Huizen, orgel. Cantorij Gereformeerde Kerk Ouddorp. Ad van Noord, presentatie. Twee liederen van Philipp Nicolaï, „Wie schön leuchtet der Morgenstern" en „Wachet auf, ruft uns die Stimme" (resp. 157 en 262 in het Liedboek), staan cen traal in de eerste Zomeravondzang. De Cantorij zingt een bewerking over „Wa chet auf' van Pepping, Titia Dijkstra en Piet Westhoeve voeren een compositie over „Wie schön" van Kaufmann uit, een orgelsolo van Buxtehude en natuurlijk worden beide liederen ook gezongen. De aanvang is acht uur en de toegang is gratis, wel is er na afloop een kollekte ter bestrijding vari de kosten. Tevens is er na afloop gelegenheid voor een praatje terwijl de koffie dan klaar staat. NED. HERV. KERK Beroepen te: Katwijk dr. G. Bos te Urk; Nieuwe Tonge W. Pieters te Gene muiden; door de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk tot pred. buitengew. werkzaamheden (legerpredikant) W. van Vreeswijk, kand. te Nieuw Lekkerland. Nieuwer ter Aa en Wilnis Joh. A. de Koeijer, kand. te 's-Gravenpolder; West broek K. C. Kos te Meeuwen. Aangenomen naar IJsselmuiden/Graf- horst J. H. C. Olie te Opheusden. Bedankt voor: Ede (toez.) A. W. v. d. Plas te Bergambacht; Dirksland M. van Campen te Vlaardingen. Toegelaten tot de Evangeliebediening: E. Haas-Postma, Binnensingel 19a te Vlaardingen; D. Schreuro, Adm. de Ruy- terweg 360III hoog te Amsterdam; H. F. de Winter-de Boef, Joh. Vermeerstraat 4 te Heerhugowaard. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: R. de Koning-Gans, Veld en Beemd 9 te Berschenhoek; H. J. Cats- burg, Kuipersgilde 22, Houten; C. Cluis- tra, de Heygraeff 7, Woudenberg; W. F. Kruis, Potselaan 4, Veenendaal; H. C. van Zet Maalpad, Kluisweide 2, Houten; ds. M. de Boer, Boompjesgoed 223 te Veenendaal; P. C. Kousemaker, Bolle- stein 85 te Amsterdam; W. Meyer, Mui 8, te Katwijk; W. Uytdewilligen-Koenders, Begoniaveld 20 te Nieuwerkerk a/d IJssel. NED. GEREF. KERKEN Bedankt voor: Kampen M. de Jong te Alphen a/d Rijn. GEREF. KERKEN Beroepen te: Heerhugowaard (voor mis sion, dienst in Bangladesh) drs. A. Fer- werda te Abcoude, die dit beroep heeft aangenomen. Bergen (N.H. Samen op Weg) part-time A. H, Groenendijk, kand. te Amsterdam; Leidschendam J. ter Horst te Kampen; Houten (Herv. Geref S.O. W.) drs. S. L. van Deventer te Frieschepalen/Siegers- woude en Sassenheim drs. K. E. Bras te Deventer. Een mooi bloemstul<je bestellen HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 jg Aangenomen naan Berlicum drs. G. van Reeuwijk te Wierden; Bolsward J. v. d. Ploeg te Westerbork; Bunschoten/Spa kenburg W. D. Omta te Aalten. Beroepbaarstelling: drs. M. M. Jansen, Groen van Prinstererstraat 103 te Wage- ningen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar: Bergentheim P. M. de Wit te Lelystad. Beroepen te: Broek op Langendijk drs. A. Boersma, kand. te Kampen; Zeist W. Pouwelse te Langley B.C. (Canada). Bedankt voor Heemse en Leusden (wijk oost), P. M. de Wit te Lelystad. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Harderwijk-Zeewolde (2e pred.pl.) B. de Graaf te Zierikzee. Bedankt voor: Apeldoorn-Centrum Jer. V. d. Groeden te Broek op Langedijk. VRIJE OUD GER. GEM. Aangenomen naar: Hendrik Ido Am bacht A. Kot te Rijssen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te: Enkhuizen, Vlissingen, Westkapelle, Meliskerke, Enschede, SL Annaland en Kruiningen drs. P. van Rui tenburg, kand. te Zevenhuizen. Aalst, Amsterdam-Noord, Hoogeveen, Hoogvliet, Katwijk aan Zee, Kortgene, Krimipen aan den IJssel, Nijkerk, Oud- Beijerland, Slikkerveer, Spijkenisse, Mid delburg-Zuid, Puttershoek, Bameveld, Benthuizen, Klaaswaal, Rotterdam-West, Rotterdam-IJsselmonde, Goudswaard, Kapelle-Biezelinge, Lelystad, Meeuwen, Haarlem, Apeldoorn, Stolwijk, Leerdam, Nieuwerkerk, Sprang-Capelle(i.e.m.Do- venzorg), Gouda, Hardinxveld-Giessen- dam. Hoofddorp, Kootwijkerbroek, Mid delburg-Centrum, Middelhamis, Brakel, Dirksland, Gorcum, 's Gravenzande, Haamstede, Ridderkerk, Veen, Waarde G. J. van Aalst, kand. te Nieuw Beijer- land. Aangenomen naar: Meliskerke drs. P. van Ruitenburg, kand. te Zevenhuizen, die bedankte voor de andere op hem uitgebrachte beroepen. Hallo, beste vrienden en vriendinnen, het is de afgelopen week wel zomers geweest, en dat is het nu nog. Dat is wel fijn, maar het valt niet mee om met zulk warm weer te werken. Vooral de eerste warme dagen. Je moet eerst aan die hoge temperaturen wennen, en dan gaat het ook wel. Maar voor oude en ook voor zieke mensen valt het niet mee. Die hebben het maar zwaar met die warmte. Zoals jullie al hebben gezien heeft oom Ko weer een nieuw soort raadsel gemaakt. Het zijn allemaal namen van 5 letters, die van buiten naar binnen moeten worden in gevuld, met de wijzers van de klok mee. De laatste letter komt dan in het hart te staan, en is van alle woorden dus het zelfde. De buitenste letters, met de wijzers van de klok mee gelezen, geven een naam van de ark, die in het Heilige der Heiligen stond. Het is tevens de laatste opgave van de junimaand. Dat wil dus zeggen dat het ooic weer tijd is van inzenden. Niet ver geten hoor! Daar gaan we dan met 1een beek (Deut. 2) 2. oudste zoon van Jacob (Gen. 29) 3. zoon van Enos (Gen. 5) 4. afgod der Filistijnen (Richt. 16) 5. zoon van Zohar (Gen. 23) 6. koning van Damaskus (2 Kon. 15) 7. vrijstad in het Over Jordaanse (Deut. 4) 8. koning der Moabieten (Richt. 3) 9. één der zeven diakenen (Hand. 6) 10. nachtvogel (meervoud) (Lev. 11) 11. boomsoort (meervoud) (Hos. 4) 12. landstreek in Egypte (Gen. 45) 13. richter 14. Babylonische maand (Esth. 8) 15. bewoners van Ierland 16. schrijvervankoningJosia(2Kon.22) 1Heineken of Oranjeboom! In elk geval een stroom! 2. M.M.M.M.M 3. garstige gemeente. 4. stortregenen in Drenthe. 5. van afkomst 'n toeter! 6. 'n waterkering van geldstukken. De eerste letters van boven naar beneden, een plaats in Friesland. Dit zijn vragen in Kryptogramstijl. Met een beetje fantasie is er best uit te komen. Het zijn allemaal Nederlandse plaats namen. Twee armen heb ik, vlug en sterk, Waarmee ik alle dagen werk; Ik kan ze buigen op en neer. Ik kan ze zwaaien heen en weer; Ik kan er mee rekken, Ik kan er mee trekken; Ik kan er mee sleepen, Ik kan er mee zweepen; Ik kan er mee sjouwen. Ik kan er mee douwen; Ik kan er mee draaien. Ik kan er mee maaien; Ik kan er mee bonzen. Ik kan er mee gonzen; Ik kan er mee tillen. Ik kan er mee drillen; Ik kan er mee beuren, Ik kan er mee sleuren. En spreiden ze uit als twee vleugeldeuren. Nelleke Grinwis - Ouddorp: Leuk dat het versje van oom Ko een ere- plaatsje heeft gekregen. Of je papa en mama het leuk vinden? Of hebben die er in toegestemd? Dat was een fijn uitstapje naar Madurodam? Er is daar heel wat te zien Nelleke; maar het strand van Oud dorp hebben ze er nog niet! Zijn jullie al naar het strand geweest? Op 1 juli hoopt Nathalie Kamp haar geboortedag te herdenken. Van harte ge feliciteerd Nathalie; wij wensen je een fijne verjaardag toe, maar ook een goede verjaardag. Voor hen die Nathalie een kaart willen sturen (en wie wil dat niet?) het 3.dr6S is* Rozelaan84, 4401 HH Yerseke. Mare Kamp wil langs deze weg allen hartelijk dank zeggen voor de vele kaarten die hij op zijn verjaardag heeft ontvangen. Hij is er erg blij mee! Corma Grinwis - Ouddorp: Bij oom Ko heeft het ook wel geregend, maar het zou nu weer eens lekker moeten regenen. Het is nu wel lekker zonnig, en dat kunnen we ook goed gebruiken Corma. Fijn uit geweest naar Madurodam, en ook nog „pik-genikt"!! De meester heeft nu dus een andere juffrouw?" Dat kon hem best eens tegenvallen, Corma! Mare Kamp - Yerseke: Ik ben er blij mee dat je zo'n mooi boek kon kopen voor de boekenbon. Jammer datje het al hebt uitgelezen, want het duurt nu nog een poosje voor je weer een prijs kan winnen. Gefeliciteerd met het behalen van het verkeersdiploma. Annelies Kamp - Yerseke: Als het regent ga je onder moeders para plu naar de kerk; of heb je zelf ook een paraplu? Je kan hem ook opzetten als parasol, maar dat doe je natuurlijk niet. Schrijf je even als de pruimen rijp zijn; komt oom Ko helpen plukken. Jammer dat jullie gaan verhuizen, dan blijven de pruimen achter Annelies! Nathalie Kamp - Yerseke: Muizentarwe strooien Nathalie, en dan een nieuwe agenda kopen. Het is inder daad een hele reis van Yerseke naar Dirksland, al is het hemelsbreed niet zo ver. Heb je nog steken laten vallen? Geeft niet hoor, want dat doet de beste breister nog wel. Groetjes! Ellij Looü - Nieuwe Tonge: Eindelijk toch de prijs ontvangen. Lang gewaöht, maar niet gezwegen; en daarna toch gekregen. Je schrijft fantastisch Ellij; het is toch een kunst met zo'n pen te kunnen schrijven. Al was het briefle dan maar kort; mooi was het wel. Rudolf Verkerke - Nieuwe Tonge: Dat is best een fijn schoolreisje geweest, naar de Beekse Bergen. Nouja, honden zie je in Nieuwe Tonge ookwel, en leeuwen en beren kan je soms ook wel tegenkomen. Of zie jij die niet in Nieuwe Tonge? Maar zo'n hond als Snuf... die zijn er niet zoveel Rudolfl Natasja Verkerke - Nieuwe Tonge: Ook al met het schoolreisje mee geweest? Ik dacht dat jij nog niet in aanmerking kwam voor zo'n reisje. Maar dat doet er niet toe, je bent fijn uit geweest. Op het water gefietst en al. Als je eens een leldce band had gekregen Natasja; dan had je moeten zwemmen. Hannie Grinwis - Ouddorp: Gefeliciteerd Hannie, met het behalen van het diploma, maar ook datje zo spoedig aan de slag kan. Hoop datje het in de betrekking ook goed mag gaan, en datje met plezier je werk mag doen. Het is een mooi werk, maar het eist veel liefde en verdraagzaamheid. Heleen Boone - Hoedekenskerke: Het is inderdaad schitterend, bloeiende kastanjebomen, Heleen. Deboomisopzichzelfalzomooi. Maar ook datis weer voorbij. Nu zijn er weer andere bloemen die de aandacht trekken. En zo is er steeds wat nieuws te zien in de natuur. Het is een heel feest geweest bij jullie? Jarigen len een geslaagde. En hoe is het met Heleen op school? de hartelijke groeten van jullie OOMKO Uw zekerheid voor een scherp ge prijsde en goed onderhouden auto. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Voor dames bestaat er al een netje met extra haar in de gewenste kleur, waarmee zij dun haar kunnen aanvullen, zonder dat er iets in de huid hoeft te worden ingeplant en zonder narigheid met kom- plete, 's zomers wel erg warme, pruiken. Maar is er ook zoiets voor mannen? Ik tob bijvoorbeeld met een heel hoog kaal voorhoofd.... Antwoord: De Rotterdammer Dick Gu- liker heeft veel succes met zijn uitvinding, die hij de naam „Fill in hair" meegaf. Een netje waaraan reeds haar in de juiste kleur is vastgeknoopt, wordt over het hoofd getrokken en daar trekt men het eigen haar doorheen, zodat iemands hoofdtooi ermee wordt verveelvoudigd. Dat is inderdaad lichter en ook gezonder dragen dan een pruik. Voor dames zijn ze in confectie- maten verkrijgbaar voor civiele prijzen vanaf ca. 100,maar voor heren is dat niet zo gemakkelijk. Die hebben meer last van kale plekken, ofzoals u van een hoog doorlopend voorhoofd. Met'toog op die ongelijke haargroei is er voor hen altijd maatwerk nodig. Daar wordt nu aan ge werkt en vermoedelijk kunt u daarvoor binnenkort terecht bij de fa. Meric Fas hion, Westersingel 34, 3014 GS Rotter dam, telefoon 010 - 4 36 34 07 of 4 36 07 33. De prijzen voor dit maatwerk komen echter wel op 1500,en hoger. JtUtTENKLADDëRS Nu ik de muren van m'n winkel liet behandelen met een afstotend laagje, waarop spuitbussenspul niet meer houdt, besmeurde 't jonge schrijversvolkje m 'n etalageruiten met zwarte kreten. Hoe krijg ik die er 't snelste af? Het lijken wel balpen- of viltstifstrepen. Antwoord: Met wat spiritus of aceton uit dat zelfde flesje of busje, dat uw vrouw gebruikt oni'de nagellak van haar nagels te verwijderen. U weet natuuriijk, dat aceton zeer brandbaar is en dat u de damp beter niet kunt inademen, maar u gebruikt het buiten en hebt er maar héél weinig van nodig. Enkele druppels op een watje moe ten voldoende zijn. VeUOiS PUDDING M'n kinderen zijn gek op pudding, maar verafschuwen 't vel. Ze vertelden me, dat „andere moeders nóóit vellen op de pud ding" krijgen. Hoe spelen die dat dan klaar? Antwoord: Het geheim van die (andere) koks is, dat zij direct na het overgieten van een kokende pudding in de puddingvorm een vel plastic folie over de opening spannen, zodat de damp daaronder ge vangen blijft en de afltoeling veel geleide lijker plaats vindt, omdat er geen koude lucht bij de pudding komt. Die folie ver wijdert u pas, als u de stijf geworden pudding uit de vorm op een schaal overzet. DOORZAKKEN S NAT HOUDSN De zitting van een oude rieten stoel wordt langzamerhand slapper. Vóórdat die he lemaal „doorzakt" wil ik de biezen graag weer strak trekken. Maar hoe flik ik 'm dat? Antwoord: Nu u er tijdig bij bent, kunt u volstaan met het nat maken aan de onder kant van de zitting met heet water, waarin een flinke hoeveelheid azijn. Bij gunstig weer naspoelen en in de open lucht en de zon laten drogen. Ook een zeepsopje met een scheut spiritus kan de gewenste krimp veroorzaken. SCHUIM-MACHiNS Onze wasmachine wast erg goed, maar als ik er vitrages in doe, dan s.chuimt hij zo vreselijk, dat het schuim er achter heen komt. Die gordijnen zijn tegrootom met de hand te wassen. Antwoord: Als er schuim komt uit de opening( en) waarin u het waspoeder moet toevoegen aan het water, zult u er ver moedelijk tevéél van dat middel bij heb ben gedaan. Er zijn helaas fabrikanten van waspoeders die te grote hoeveelheden voorschrijven of aanbevelen. Vooral in het begin zijn er flinke maatbekers ver strekt, met soms géén en anders wel een erg onduidelijk streepje hoever ze gevuld dienden te worden, met het gevolg dat de meeste huisvrouwen die bekers helemaal vol schepten met het poeder. En dan moest men algauw een nieuw pak halen, hetgeen de fabrikant wat extra beleg op z' n boterham bezorgde, maar de riolen en openbare wateren onvoorstelbaar veel overlast met overdadig schuim gaf Vooral vitrage kan met een vingerhoedje was poeder worden gewassen, want ze wordt niet zo vies en vet als een spijkerbroek na enkele maanden.... Overigens kunt u vitrages heel goed in een badkuip uitspoelen, als u ze met de hand wilt wassen. VeJlSLETEN GELD Ik heb ronde stuivertjes van 1850 en 1855. Ze zijn al aardig afgesleten. Zijn deze helemaal van zilver? En wat zijn ze dan nog waard? Antwoord: Helemaal van zilver zou zui ver zilver zijn en dat is te zacht om te gebruiken. Dan zouden dgl. munten gauw verbogen en versleten zijn. Het gebruikte muntzilver is harder gemaakt door toe voeging van andere metalen en het gehalte aan zilver in deze ronde stuivertjes be draagt 640 op de 1000 delen. Desondanks zijn ze flink gesleten, schrijft u. Dan is de waarde ook gering, want de ware munt- verzamelaars nemen liever nieuwe of zo goed als nieuwe exemplaren in hun ver zameling op. U voegt er geen potlood- overtrekjes van voor- en achterzijde bij, zodat we niet kunnen beoordelen, hoe de kwaliteit precies is, maar afgaande op uw brief vrezen wij, dat ze niet meer kunnen opbrengen dan zo'n/10,- a 20,-. Maar u kunt proberen er meer voor te vragen als u een verzamelaar weet, of ze op een ruilbeurs aanbiedt (Muntenhandelaren geven er nog minder voor, omdat die er hun brood mee moeten verdienen). LIED Kunt u mij een adres geven, waar ik een gehoord lied kan aanvragen? Ik hoorde het dinsdag 13 mei nog zingen bij de Muzikale Fruitmand van de E. O. Antwoord: In dit geval is dat heel ge makkelijk, want u weet nog welk pro gramma het was, met de datum en de tijd en de beginregels. Dat kunt u dus allemaal in een brief vermelden en dan vraagt u de bedoelde tekst op bij de Evangelische Omroep, Oude Amersfoortseweg 79a, 1213 AC Hilversum. Wel postzegels voor antwoord bijvoegen op een extra en veloppe die u al vast aan u zelf adresseert en dan leeg in de brief insluit. PLAS-TAPIJT Wat moet ik aan met urinevlekjes in een Perzisch tapijt? Antwoord: Leg een schone lap onder die plekken en probeer 't eerst met water, waarin u een scheutje ammonia óf azijn hebt gedaan. Vocht en vuil kunnen dan in die lap trekken. De evt. resterende vlekjes kunt u dan met een synthetisch wasmiddel wegwrijven. Vaak wil een afwasmiddeltje al helpen. Als het tapijt na een paar dagen volkomen droog is, kunt u zien, of uw poging lukte. De heer Appelman reikt de cheque en de bloemen uit aan mevrouw C. Blom-Mooijaart en haar dochters Cornelia (l) en Adriaantje. Bloemenhuis KORTEWEG bellen Zandpad 68, M'harnis 01870-2328 He 4c 4c 4: *Hf ^^t «04'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 6