Uit de Historie Middelharnis Het hoofd GRATJS GRAM jeugd- hoekje EXTRA RAADSEL 3 JUNIRAADSEL 3 i s Oude „Mennistenkerk" aan gemeente Middelharnis verkocht (IX) van Oom Ko 5 r/ ALLEMAAL VARIA en...Arensman heeft een eigen servke-^Meling ARENSMAN Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS' VRUDAG 20 JUNI 1986 De tekening van vorige week van de burger Jan Vroegindewey in 't gedeelte van onze artikelen over Middelharnis, heeft dit voordeel, dat men in Jan Vroeg indewey met een Christen te doen heeft, die in het volle gewone leven stond, en niet met iemand, die zich slechts tot het dus- genaamd geestelijke, bevindelijke leven beperkt. Jan Vroegindewey ging ook voor op vele plaatsen in Nederland. Ik las dat hij, de vader van 4 dominees, z'n zonen het ambt heeft voorgeleefd. NL het wezenlijke daarvan: „te spreken over de wegen des Heeren". Dat heeft een stempel gezet op de predi king van de gebroeders Vroegindewey. (naar E.N.). Over vader Vroegindewey geven de vol gende woorden van z'n zoon Ds. Arend Vroegindewey ons nog iets belangrijks: Ds. Boone is wel eens bij ons geweest om mijn vader over te halen predikant bij hem te worden. Maar hij zei: ik ben Hervormd en dat ben ik niet zomaar, dat ben ik met veel pijn soms, maar ik kan die oude vaderlandse kerk niet verlaten. Dat heeft hij ons meegegeven, ja, zo vertelt Vroeg indewey, bewust: Hervormd met pijn. ('t R.D.). Over ds. L. Vroegindewey dit: Hij was Flakkeeër en dat is hij ook ge bleven. Wie hem weleens hoorde preken (en dat zullen er ongetwijfeld velen zijn!) kon het merken, zelfs aan zijn taal en aan zijn stijl. Hij deed geen moeite om dat te verbergen. Waarom ook? (E.N.). Tenslotte het volgende: (Arend Vroegindey): „Ik ben de jongste, zo vertelt de Veenendaalse predikant. Mijn derde broer, Wim, is direct met de studie begonnen. De twee oudste be gonnen pas later. Mijn moeder heeft er heel wat tranen om geplengd. Middel harnis lag op een eiland. Wij hadden alleen een rijks-HBS. Mijn broer moest naar Doetinchem, daar was een gym nasium met een internaat. Alleen in de vakanties kwam hij thuis. Toen het eenmaal zover was zei mijn oudste broer: ik wil ook dominee worden. Ik heb het al lang gewild, maar ik dacht dat het niet kon. Die is toen ook naar Doe tinchem gegaan. Dat was Leen. Hij zat al te studeren toen hij de koeien aan het melken was, zo, met het boek op de knie. Hij is gelijk in de vijfde klas van het gymnasium gekomen. De ander. Wouter, wilde nu ook predikant worden. Mijn vader een vrome man, hij heeft ons het geloof en de liefde voor geleefd zei toen: dan ruim ik de boer derij maar op. Hij had inmiddels allerlei functies. Tot zijn tachtigste was hij wet houder. Ik óók nog? Eigenlijk was het te mooi. Ik zei tegen mijn vader: ik heb wel geprobeerd om iets anders te worden, maar dat lukt niet ('t R.D.). Over de ontwikkeling in de Ned. Herv. Kerk van Middelharnis vond ik in: 100 jaar Bosseschool het volgende: De Hervormde Kerk had in het begin van deze eeuw een liberaal karakter, en steeds meer leden konden zich niet meer vinden in de aard van de prediking. Er ontstond een zogenoemde „evangelisatie" die pre dikanten van elders liet komen en diensten hield in een zaaltje onder aan de Westdijk, op de hoek van de Eendrachtstraat. J. VroegindeweiJ (midden) met zijn vier zoons: v.l.n.r. ds. A. VroegindeweiJ, ds. W. Vroegindeweij, ds. Wr. VroegindeweiJ, ds. L. VroegindeweiJ. (archieffoto uit 't R.D.) Omstreeks 1915 kreeg deze evangelisatie zoveel invloed dat er een ommezwaai in de Herv. Kerk plaats vond, en men een predikant kon beroepen die het evangelie bracht op een wijze die de Hervormde kerkmens in Middelharnis meer aansprak. De eerste predikant van die richting heette Ds. Pop, de tweede ds. Alers". (p. 30,31). Beste puzzelaars en puzzelaarsters, het is eigenlijk te warm om te werken, daarom begint oom Ko maar aan het hoekje. Kan je teimiinste in de schaduw zitten. Het is me daar maar even 35° Celsius in de zon. Wel lekker hoor, maar niet om in te werken. Maar we hebben allemaal om mooi weer verlangd, dus moeten we erg blij zijn dat het zulk weer is. Wel jammer dat jullie nu geen vakantie hebben, maar jullie kunnen er toch wel van genieten. Het mag gerust zo een poosje blijven hoor. We zullen nu maar wat werk opgeven, dat is ook goed tegen de warmte. Dan denk je er niet zo over na, Want dan zitje met je gedachten vanzelfbij de opgave, om die zo goed mogelijk, en vanzelf zo netjes mogelijk, opgelost te krijgen. De Bijbelse opgave is al heel erg eenvoudig. De beginletters en de laatste letters geven van boven naar beneden gelezen een tekstgedeelte uit Johannes. n 65 9J lè ^9 ^l JL 2. 5 h 5 10 ------- 1. kleinzoon van Juda (Gen. 46) 2. profeteerde in het leger (Num. 11) 3. zoon van Ruben (Joz. 15) 4. zoon van Ginath (1 Kon. 16) 5. naar deze stad vluchtte Paulus (Hand. 14) gemeend; oprecht (Hand. 18) 7. onrein roofdiertje (Lev. 11) 8. stad in Bazan (Joz. 13) dienstmeisje (Hand. 12) zoon van Juda en andere naam voor Paradijs (Num. 26 Gen. 2). (twee namen dus!!!) 6. 9 10 van links naar rechts: 1vluchtige stof4. grote bijl 7. modegek9. stapel 12. geneesheer 14. machine 16. In.eiland 17. strijd 19 kledingstuk 20. rand 22. aanw. vnw. 23. muil 24. vaartuig 26. landbouwwerktuig 26. cijfer 30. rivier in Duitsland32. pers. vnw. 33. teer— 35. harde wind— 37. beet 38. plant 39. pasvorm 40. klaar, afgelopen 41plant 44. ontkenning— 46. idest(afk.) 47. vrouw— 49. delfstof— 52. voorzetsel- 53. kruipend dier 54. hemellichaam— 56. boom— 58. steekwapen— 59. deel v.e. wet 60. europeaan 62. eeimiaal 63. plooi 65. streek in Brabant/Limburg 67. jong dier 68. stomp 69. mannelijk dier 70. deel van een schip. van boven naar beneden: 1. bevel2. vaartuig— 3. grote gemeente 5. lengtemaat6. ijsdrank 7. beroep 8. slee 9. reservoir 10. zangstem 11. noot 13. beroep 15. dicht 16. patroon 18met 20. toiletartikel 21. grasland 25. volgroeid 27. militaire afdeling 29. moh. godsdienst 31vat met hengsel 32. vaartuig 34. europeaan 36. bid 37. kip 40. nachtvogel 42. ambassadeur 43. kramer45. plaats inN.O. Polder 47. zachte veren 48. lokspijs 50.1000kg. 51. steeg53. bevreesd— 55. munt 57. courage 58. gesteente 61. hinde 62. getijde 63. verslagen 64. huisgenoot 66. maanstand. Bij juiste oplossing in de onderstaande balk: nuttige instelling. Een hoofdje is op mijn hals geplant; Dat denkt en oordeelt met verstand; Daarmee bestuur ik voet en hand. En al mijn andere leden. Ik draai dat hoofdje heen en weer. Ik hef het op en buig het neer. Als ik eerbiedig tot den Heer Genaak in mijn gebeden. Maar schoon 'k een denkend hoofdje kreeg, Het blijft een hoofdje bijster leeg, Als ik niet eiken dag terdeeg Mijn lessen tracht te leeren. God heeft het hoofd ons toebereid. Opdat het zonder hoofdigheid. Zich buig voor alles, wat Hij zeit; Zich willig laat regeren. En Christus is van alles 't Hoofd, Wiens glans het zonnelicht verdooft; En zoo mijn hart in Hem gelooft. Behoor ik tot Zijn leden. Al ben ik dan nog jong en kleen. Een kleine pink, een kleine teen. Ik ben toch met Zijn lichaam één En 'k erf Zijn zaligheden. Oplossingen meiraadsels 1„En werd opgenomen in den hemel" (Lukas24: 51b) 2. Lasteraar 3. „Ziet hoe goed en hoe liefelijk is het dat broeders ook samenwonen". (Psalm 133 Ib) 4. De Goede Herder. 5. Eer uw vader en uw moeder. Oplossingen extra meiraadsels 1Een natte mei, geeft boter in de wei" 2. Moederdag? ledere dag! 3. Badhoevedorp - Rinsumageest - Bovenkarspel 4. In goede aarde vallen 5. Vlaardingen Prijswinnaars meiraadsels Nathali Kan^JYerseke Marieke RasYerseke Natasja VerkerkeNieuwe Tonge Beste allemaal, wegens omstandigheden van de week geen briefwisseling. Hopen het volgende week bij te werken. Allemaal de hartelijke groeten van jullie OOMKO En over een andere ontwikkeling schreef F. den Eerzamen in HetEiland Goeree en Overflakkee op pag. 257 aldus: Gezien de mentaliteit van de Flakkeese bevolking zal ieder begrijpen, dat men op het eiland van de Oecumene (algemene ker, die alle christenen omvatten moet) niet veel hebben moet. Alle Hervormde Kerken op het eiland zijn aangesloten bij de Bond en hebben de Gezangen afge schaft. Een aantal vrijzinnigen in Middel harnis wilde een vrijzinnige prediking van het Evangelie horen in de Hervormde Kerk, maar het kerkbestuur wilde er niet toe meewerken een derde predikant van hun richting te beroepen. Ze kregen in 1963 van de Ned. Hervormde Kerk toe stemming om een eigen gemeente te stich ten, en hielden hun kerkdiensten voorlopig in de Openbare U.L.O.-school, die ze van de gemeente voor één keer per week in huur kregen. Zo ontstond in de Her vormde Kerk een buitengewone wijkge- meente in wording. In mei 1966 werd in de aula van de school onder leiding van de scriba van de Provinciale Kerkvergade ring een vergadering belegd, waarin be sloten werd een eigen predikant te be roepen en een eigen kerkgebouw te stich ten. Eenjaar later was het zo ver, in mei 1967 werd de nieuwe kerk, die plaats biedt aan 200 personen, in gebruik ge nomen. Het is dus een Hervormde Kerk, van afscheiding is geen sprake. Ze heet „Wijk- gemeente in wording", maar men hoopt, dat die laatste woorden overbodig worden en ze eenvoudig „Wijkgemeente" zal zijn van Middelharnis, één met de zogenaam de „grote kerk". (1966). Een lidmaat der Herv. Gem. te Middelharnis berijmde in 1789 de Heidelbergse Catechismus De Zaaier van 23 maart 1940 vertelt daarvan: In een weivoorziene boekenschat vonden we een oud geschrift, dat we na lezing wel gaarne op deze wijze in breeder kring bekendheid willen geven. Op de binnenzijde van het omslag staat vermeld, dat het exemplaar dat we voor ons hebben, indertijd is gegeven als prijs, mogelijk aan een ijverig catechisant. We lezen daar: Cornells Pleunsz. v. d. Schenk heeft dit (boekje) prijs gekregen van Domine C. Brinkman; oud 12^ jaar, Com. V. d. Schenk natuurlijk te Dirksland 1790, den 29ste Maart". Mogelijk zijn meerdere exemplaren van dit werkje nog in het bezit van deze of gene. Uitgever was: „Joost van der Laan te Rotterdam, Boekverkooper in de Korte Hoofdstraat 1789". Als alle kerkelijke en godsdienstige ge schriften vóór de revolutie van 1795 draagt het de erkenning en goedkeuring van de classis, in welks ressort het boekje is uitgegeven. Visitatoren waren: Comelis Gavél, predi kant te Goedereede en Stellendam, en Joh. de Milde, predikant te Piershil. Evenmin ontbreekt de bepaling, dat ieder exemplaar van deze uitgaaf, zal het voor echt erkend worden, eigenhandig door den auteur geteekend moet zijn. Doopsgezinden te Middelharnis In E.N. schreef H. de Jong: Toen in 1604 ds. J. van Henkelum, ge komen uit Nijland, intrede bij de her vormde gemeente te Middelharnis had gedaan, rapporteerde hij al spoedig aan de classis Voome en Putten „datter over ettelijke jaeren totten wederdoop waren afgevallen, waervan dat er twee van de dooperen herdoopt waren". De classis adviseerde ds. van Henkelum deze leden te vermanen „en bij volharding procedeeren tot excommunicatie". Van dat laatste is niet veel gekomen. Ds. Van Henkelum oyerieed reeds in 1606 en ex communicatie had weinig zin, omdat de „dopers-gezinden" zich door aansluiting bij de doperse gemeenschap zelf al buiten De AEROLIJN van Alko. Door de uitgekiende afstemming van motorvermogen -windvleugelmes en het Aerochassjs maaien en vangen zij perfect. (Ook nat gras). Kaai 5, Sommelsdijk, tel. 01870 - 6500 de hervormde (toen „gereformeerde") kerk stelden. In 1617 leidden de doopsgezinde ge meenten te Sommelsdijk en Middelharnis, hoewel zij officieel niet getolereerd wer den naast de Hervormde kerk, reeds een „erkend" bestaan, hoewel zij klein waren. (Opm.: Ds. G. v. d. Zee schrijft Ds. Heuchelom). Uit E.N. nu dit stukje: Gedurende heel de 17e eeuw konden de gemeenten zich handhaven, zij het niet zonder steun van zustergemeenten. Toch krijgt men de indruk, dat de gemeenten, hoe klein ook, een opgewekt leven leid den, hetgeen vaker voorkomt juist in klei ne gemeenschappen, waar men elkaar kent en steunt. In de achttiende eeuw bestond te Middel harnis een kleine groep doopsgezinden, die een eigen kerk en een predikant had den. Deze Mennonieten, (naar Menno Simonsz.) werden op z'n Flakkees' de „Mennisten" genoemd en hun kerk de „Mennisten-kerk". Dit gebouw aan de Steneweg is in het jaar 1805 verkocht en ingericht als woonhuis en pakhuis. Later is het uitsluitend pakhuis geworden; de laatste eigenaar was dhr. C. de Graaff te Middelharnis, van wie de gemeente Mid delharnis dit pand met de bijbehorende grond ter sanering heeft aangekocht. Beroemd predikant Onder de predikanten van de kleine doops gezinde gemeente te Middelharnis, be hoorde onder meer ds. Jan Nieuwen- huyzen, aan wiens naam „Het Nut" is verbonden, de huiselijke naam van de „Maatschappy tot Nut van het Alge meen", in 1784 door hem gesticht. Wanneer het gebouwtje aan de Steneweg te Middelharnis wordt afgebroken, zal daarmee de laatste herinnering aan de „Mennisten" van meneerse, zijn verdwe nen. L, van Wallenburg vertelde in E.N. over Van Nieuwenhuyzen: In 1758 kwam deze vroegere uitgever en boekverkoper uit Haarlem naar Middel harnis. Het was zijn eerste standplaats, hij was toen 34 jaar oud. Hij is hier gebleven tot 1763. Toen kreeg hij een beroep naar Aardenburg. „U kunt me dan en dan (noemt een datum) per schip komen ha len", schreef hij aan de kerkeraad. Ze zullen het wel gedaan hebben, want van 1763 tot 1778 was hij Doopsgezind leraar in Aardenburg, in Zeeuws-Vlaanderen gelegen vlak bij de Belgische grens. Van Aardenburg vertrok hij naar Mon nikendam, waar hij tot zijn dood in 1806 gebleven is. Daar is hij vooral bekend geworden, toen hij in 1874 't Nut op richtte. En F. den Eerzamen: Van 1758 tot 1763 was hij predikant van de doopsgezinden in Middelharnis op een traktement van 500 gulden met het ge bruik van één kamer met keukentje in het schamele kerkje, dat niet veel beter dan een schuur was. Hier verkondigde hij het evangelie aan enkele arbeiders, hun vrou- weii en kinderen; hier kwam hij in aan raking met de armoede van de plattelands bevolking, armoe en de onkunde. Tot 1778 werkte hij in Zeeuws-Vlaanderen, waar de toestanden niet beter waren dan hier en van 1778-1806 stond hij te Mon nikendam, waar hij in 1806 overleed. J. L. Struik 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 63 54 55 56 57 68 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ^0 J/ 9/ Electrische maaiers: 100 beveiligd d.m.v. motorrem, kabelbegeleiding, veiligheidsschakelaar etc. Benzinemaaiers met start- zekere electroniscfie ontsteking, div. uitvoeringen o.a. met wielaandrijving en net als uw auto: Electrostart. Nu nog interessanter: Bij aankoop van zo'n (electr. v.a. f 549,- benz. v.a. f 899,-) een t.w.v. f 129,-GRATIS. uw DEALER professional equipment

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 8