EiüvriDEn-rtiEuws Het wonder van de negentiende eeuw Nederlandse melkpakkenrace op Flevohof Onze huiszwaluwen rekenen op uw hulp! Stichting Vrije Recreatie Stelle boekt krappe overwinning Film „uit de oude doos" Boekbespreking: 3e Blad VRUDAG 20 JUNI 1986 No. 5506 1986 is het herdenkingsjaar van de Doleantie. Honderd jaar geleden kwam, met name in Amsterdam, de kerkel^ke herstel beweging onder leiding van Abraham Kuyper tot een hoogtepunt en mondde uit in een gebeurtenis die als deDoleantie de geschiedenis is ingegaan. Het zou de tweede grote aderlating van de Hervormde kerk in de vorige eeuw worden. In 1834 vond, zoals bekend, d^ Afschei ding plaats. Een aantal jonge predikanten stelde zich samen met hun gemeenten buiten het kerkgenootschappelijk ver band, de een in mindere mate vrijwillig dan de ander. Na de „crisis der jeugd" van de kerken der Scheiding volgde een periode van betrekkelijke rust en con solidatie, zelfs zodanig dat in 1869 een vereniging plaats kon vinden tussen de Afgescheidenen en de Kruisgemeenten. De laatstgenoemden waren ontstaan ten gevolge van kerkrechtelijke en leerstel lige geschillen. Meermalen al werd er op gewezen dat de Christelijke Gerefor meerde Kerk in de jaren 1869 -1892 een bloeitijd meemaakten, een tijd van saam horigheid, theologische verdieping, con fessionele betrokkenheid, zendingsbe- wustheid en kennelijke godsvrucht. Een gezegende tijd. In 1886 vond, als gezegd, de tweede uittocht uit het Hervormde Kerkgenoot schap plaats. Het centrum van de crisis die tot die scholckende gebeurtenis leidde, was Amsterdam. De zogenaamde lid- matenkwestie, waarin de kerkeraad tegen de synodale regels in weigerde een aantal catechisanten als lidmaten toe te laten omdat dezen de gereformeerde leer niet waren toegedaan, was de directe aan leiding. Het classicaal bestuur schorste de weigerachtige kerkeraadsleden resoluut, welke schorsing enige tijd later werd om gezet in een definitieve afzetting. Op 16 december 1886 brak de kerkeraad, die zich bleef beschouwen als de enige wettige instantie ten opzichte van de gemeente, met de synodale organisatie. Men ging zich,.dolerend"noemen: klagend, name lijk over de afval van de kerk, klagend om aangedaan onrecht, klagend ook vanwege de onwettige beroving van het kerkelijke goed. Voorthuizen Het zal niet verwonderen dat in dit jaar 1986 op diverse wijzen uiting wordt ge geven aan het herdenken van wat honderd jaar geleden plaats vond. De officiële herdenkingsplechtigheid is al gepasseerd. Zoals te verwachten viel, zijn en worden ook enige boeken gewijd aan honderd jaar Doleantie. Op één daarvan wil ik u dit keer atten deren. D aarvóór nog dit: de namen van dr. Abr. Kuyper en zijn gemeente te Amster dam noemde ik al. Zij speelden een grote, zo niet dominerende rol in het geheel van de kerkherstel-, uitmondend in de Do leantiebeweging. Toch mag niet vergeten worden dat de kerkeraden van Kootwyk, Voorthuizen en Reitsum Amsterdam al waren voor gegaan. Zij hadden in het begin van 1886 al met de synodale organisatie gebroken. In Kootwijk beriep men de eerste kandidaat van de Vrije Universi teit, J. H. Houtzagers. In Reitsum te Friesland was het ds. J. J. Ploos van Amstel die de kerken opriep zich te ontdoen van het knellende juk van de Hervormde organisatie. En in Voort huizen kwam het door toedoen van de predikant dr. mr. Willem van den Bergh tot invoering van de Dordtse Kerkorde en daarmee verbreking van de be staande kerkelijke banden. Eind vorig jaar kwam bij uitgeverij Kok te Kampen een fraai geïllustreerd en boeiend geschreven boekwerk uit over de in Voort huizen begonnen Doleantie. „Iets goeds uit Voorthuizen?", het boek met deze merkwaardige titel, werd samengesteld door dr. G. Kuypers, voorheen hoog leraar aan de Vrije Universiteit en woon achtig te Voorthuizen en lid van de Gere formeerde kerk aldaar. Het central onder werp is de voorgeschiedenis en het ge beuren van de Doleantie in Voorthuizen, waarbij de figuur en het optreden van ds. W. van den Bergh scherp en markant wordt getekend. Het kader waarin het geheel staat is veel wijder. De gehele Doleantie komt ter sprake, tevens de gehele levensloop van Van den Bergh en het kerkelijke en maatschappelijke leven van Voorthuizen van toen en later even eens. Boeiend en informatief, dat zeker. Vanwege de breedheid af en toe wat vermoeid, dat ook. In ieder geval, een qua stijl, woordkeus en illustraties aantrekke lijke publicatie. Vreze Gods Kuypers typeert de gemeente van,, Voort- huizen" als „de moederkerk der Do leantie". Na een lange voorbereiding, met weloverwogen argumenten, gesteund door de kerkvoogdij, besloot de kerkeraad op 5 februari 1886 de banden met de synodale hiërarchie te verbreken. De over eenstemming tussen kerkeraad en kerk voogdij had tot gevolg dat men vier jaar lang in het ongestoorde bezit van de dorpskerk zou blijven. De opvattingen van de predikant van Voorthuizen, ds. W. van den Bergh, had den met deze daad alles te maken. De wijze waarop hij in 1884 zijn beroep naar de gemeente had aangenomen, had bij velen indruk gemaakt. Hij stelde namelijk de voorwaarde dat hij niet zou gehoor zamen aan de kerkelijke verordeningen indien die Schrift en belijdenis ontkracht ten. Hij zou zich „in bestuur en opzicht slechts door Gods Woord en de daarop gegronde Formulieren van Enigheid'ge bonden achten. Met het geschetste ge volg. Van den Bergh had in zijn gemeente grote achting. De schrijver tekent hem als een man van oprechte vroomheid. Het waren zijn eenvoudige godsvrucht en beminnelijk karakter die aantrok ken. Hü bracht een Schriftuurlijk-be vindelijke prediking. Ondanks zijn be minnelijkheid was hij een ware boete prediker. Hij getuigde van Gods recht en eer. „God dat was voor hem de levende God, voor Wiens aangezicht hij stondi Een verterend vuur, dat de zonde moet wegbranden. Hij beefde voor Gods heiligheid. Van die heiligheid, van de eer, het recht, de geboden en orde ningen van God moest hij getuigen. Hij wist het: indien Gods liefde geen reali teit is, zyn wij verloren, maar indien Gods récht niet gehandhaafd wordt, is God Zélf verloren. En dit alles ging gepaard met een diep besef van eigen schuld". Dominee Van den Bergh was een man van veel gebed. Bij dag en nacht. „Als in zijn drukkenj kranse bv gemeente de macht der zonde openbaar was geworden, dan vastte hij. Het licht bleef 's nachts soms in zijn studeerkamer branden en als de boeren 's morgens gingen melken, wisten ze niet of dominee al op was of nog op. Tenslotte, zo meende hij, leert men het Christendom niet op de Academiën, noch in de boeken, maar op de knieën". Erfenis Deze man, sympathiek en scherp, een voudig en geleerd, (hij promoveerde twee maal), stond aan de wieg van de Doleantie. Hij heeft haar mede bevorderd. Óver de legitimiteit van deze stap mag men het oneens zijn. Onbetwistbaar is dat velen ook vele eenvoudige voorgangers in de ban van de dominerende strateeg Abra ham Kuyper zijn gekomen. Hoe het zij, aan de integriteit van Van den B ergh hoeft niet te worden getwijfeld. Zijn benaderingswijze was geestelijk; hij lééd aan zijn kerk en achtte het zijn roeping door prediking én daadwerkelijke maatregelen zijn gemeente terug te leiden naar de erve der vaderen. Bekend is dat in later tijden de gerefor meerde prediking in de Hervormde ge meente is wedergekeerd, ondanks de ader lating van de Doleantie. De Gerefor meerde kerk, die Willem van den Bergh als haar geestelijke vader ziet, is inmiddels gescheurd bij de Vrijmaking in 1944. De vraag waarmee Kuypers zijn boek besluit, is veelzeggend. ,,Als Van den Bergh in Voorthuizen kon terugkeren, bij welke gemeente zou hij zich dan aansluiten: bij een hervormde of bij een gereformeer de?".... Wie heeft de erfenis, het toe- betrouwde pand, bewaard? N.a.v. Dr. G. Kuypers, Iets goeds uit Voorthuizen? Uitgeverij Kok te Kampen. 188 pag. Prijs f 35,— Groothandel A. Kool Zn. Bij 1000 balpennen nn a-rm (bedrukt) altijd 2 fietSBn GRATIS Oe nu al meer dan 1100 kampeerboeren van de Stichting Vrije Recreatie bieden aan Icampeerders in Ned. nog meer ruimte De Stichting Vrije Recreatie zit in de lift. Steeds meer boeren in Nederland gaan inzien dat ze een taak kunnen vervullen in de recreatievoorziening. Het aantal tot de Stichting toegetreden boeren bedraagt op dit moment al ruim elfhonderd. Een stij ging van meer dan 10%. Een stijging die voorziet in nog meer rust en ruimte voor de kampeerder. Ondanks enorm veel aanvragen is er toch nog ruimte voor enkele duizenden kam peerders. D at is mogelijk omdat het aantal kampeerboeren alweer is gestegen. Elf honderd zijn het er nu. Dat betekent voor vele honderden gezinnen meer de moge lijkheid om op een betaalbare manier te kunnen genieten van de rust en de ruimte die uniek is voor het kamperen bij de boer. Deze vorm van recreatie krijgt steeds meer belangstelling. Financieel gezien zul len steeds meer Nederlanders wel ver plicht zijn de vakantie in eigen land door te brengen. Bij een groot deel van dit publiek prijzen de grote camping/recreatie be drijven zich uit de markt Deze bedrijven staan dikwijls dichter bij een kompleet pretpark dan bij een camping en de prijzen zijn hoog tot zeer hoog. De gewone kampeerder, de man of vrouw die het liefst met zijn caravan of tentje in een boomgaard staat, dicht bij de natuur, voor die kampeerder is er de kampeerboer van de Stichting Vrije Re creatie. Rust en ruimte voor elke knip. Vele gemeenten stellen zich inmiddels dan ook soepel op tegenover de kampeer der en de kampeerboer, omdat ze inzien dat een grote groep recreanten in Neder land geen baat heeft bij de hoge prijzen voor de gecamoufleerde pretparken van de Recron. De Stichting Vrije Recreatie past dus uitstekend in het totale recreatiepakket. Dat blijkt ook wel, want ondanks dat het weer zich typisch Nederlands gedraagt loopt het er storm en verwacht de Stich ting deze zomer een ongekend grote be langstelling. De Stichting Vrije Recreatie (kamperen bij de boer), Broekseweg 77 in Meerkerk, kunt u telefonisch bereiken onder num mer 01837 - 2741, 2742 en 1516. Be langstellenden krijgen op verzoek gratis alle door hen gewenste informatie toe gezonden. Het was afgelopen zaterdag enorm druk in het zwembad van Stellendam. 's Och tends vond daar het diploma-zwemmen plaats en 's middags organiseerde zwem- club de Stelle haar traditionele toernooi. Dit jaar bleek het toernooi enorm sterk bezet te zijn. Het waren vooral Waterloo uit de Lier en Hieronymus uit Roosendaal die de Stellendammers benauwde mo menten bezorgden. De andere vereni gingen (Luctor et Emergo uit Middelburg, Wiekslag uit Alblasserdam en de Krab ben uit Bergen op Zoom) hadden niet zoveel in de melk te brokkelen. In het begin nam Hieronymus duidelijk de leiding en had Waterloo een slechte start. Maar halverwege de wedstrijd was Waterloo weer helemaal terug. De Stelle had intussen de leiding genomen, maar Waterloo stond slechts 1 punt achter en Hieronymus 4 punten. Na de eerste helft lichtjes te zijn weg gezakt, kwam Hieronymus enorm sterk terug. Ze namen duidelijk afstand van beide rivalen. Echter, deze krachtsexplo sie was keimelijk teveel geweest voor Hie ronymus, want met nog 6 programma- nummers te gaan, kwamen zowel Waterlo als de Stelle zeer rap dichterbij. Het werd dus een zeer spannend slot! De Stellendammers bleken over de meeste reserves te beschikken en hadden Hieronymus snel weer ingehaald. Daarna snoepte Hieronymus punt na punt af van hun zojuist opgelopen achterstand. Maar de Stellendammers hielden het hoofd koel in dit zinderende slot van het toernooi en hielden uiteindelijk 9 punten voorsprong over. Voor Waterloo bleek het gat net te groot te zijn geweest zodat zij in dit door Textielhuis „Modem" (Ouddorp) gespon sorde toernooi met de derde plaats ge noegen moesten nemen. De eindstand van dit toernooi (de span nendste in haar geschiedenis) luidt of- ficicdi 1. De Stelle379 punten 2. Hieronymus370 punten 3. Waterloo363 punten 4. Luctor et Emergo251 punten 5. De Krabben249 punten 6. Wiekslag.230 punten Voor komende zaterdag staat al weer een zwemwedstrijd op het programma. Dit maal de tweede en laatste wedstrijd tegen 't Rooie Paerd uit Klundert. Daarin staat de Stelle slechts 4 punten achter, dus dat kan nog een uitermate interessante wed strijd worden. Na afloop van deze wed strijd gaan beide ploegen, ongeacht de uitslag, gezamenlijk barbecuen. Ook dit jaar kunnen kinderen van zes tot en met vijftien jaar weer deelnemen aan de „Nederlandse Melkpakkenrace te Water". De race, die plaats vindt op Flevohof, houdt in dat de deelnemers in een zelfgebouwde boot van melkpakken een trajekt over water moeten afleggen in een zo kort mogelijke tijd. De voorronden worden gehouden op dinsdag 18 en 15 juli a.s. Er wordt gestreden in verschillende leeftijdsklassen en één „meermansklasse", waaraan minimaal twee en maximaal zes personen tussen 6 en 15 jaar kunnen deelnemen. De winnaars in de voorronden van de eerste, twee en derde prijs gaan door naar de finale die eveneens op Flevohof wordt gehouden en plaats vindt op 22 juli. Hoe kun je meedoen - Om mee te kunnen doen moeten de deelnemers in spé zelf lege melkpakken sparen of afhalen bij Flevohof of Coberco en deze aan elkaar plakken met watervaste lijm van Van Wijhe, Zwolle. Het inschrijven voor de races kan door een inschrijfformulier aan te vragen bij Flevohof, afd. Voorlichting, Postbus 40, 8250 AA Dronten, tel. 03211 - 1514. Deelnemers met een boot en één begeleider hebben vrije toegang tot Flevohof op vertoon van het toegangsbewijs dat wordt toegezonden nadat Flevohof het inschrijfformulier heeft ontvangen. Boot zelf in elkaar lijmen - De lege voorgevormde melkpakken, die bij Flevohof en Coberco-vestigingen afgehaald kunnen worden of zelf gespaard kunnen worden, moeten stevig aan elkaar gelijmd worden. Het maken van de boot kan thuis gebeuren, maar kan ook onder begeleiding van Flevohofop maandag 30 juni, 7 en 14 juli. Kinderen die hiervoor belangstelling hebben, kunnen dat op het inschrijfformulier aangeven. De boot mag net zo hoog of breed zijn als de plakker zelf wil, maar mag alleen met peddels of riemen worden voortbewogen. Bij deelneming is een zwemdiploma verplicht en wordt geadviseerd een zwemvest mee te nemen. Lege melkpakken kunnen worden afgehaald bg: Flevohof, Spijkweg 30, Biddinghuizen (03211 - 1514). Coberco Arnhem: Westervoortsedijk 124 (085 - 437341) Coberco Eefde: Zutphenseweg 172 (05750 - 40222) Coberco Nijkerk: Gildenstraat 30 (03494 - 51641). Voor meer informatie over inschrijving: Flevohof, tel. 03211 - 1514. Zwaluwen brengen ons de zomer. Zij komen in het voorjaar terug vanuit Afrika om in ons land te broeden. De Huis- zwaluw komt in de loop van april terug maar het duurt vaak tot diep in mei voor ze hun nest aan de gevel van uw huis beren vast te metselen. Dat nest lijkt op een half ronde grijze voetbal met bovenin een kleine opening. Het portret van de huiszwaluw Het zijn donkerblauwe vogels met een korte, gevorkte staart. Vooral als ze laag vliegen valt de witte stuit op. Vliegen ze over u heen, let dan op de witte buik en de donkere ondervleugels. Bij en aan de huizen wonen ze en in de zomermaanden wordt soms twee tot drie keer een nest met jongen groot gebracht Huiszwaluwen zgn insekten-eters Dat zij deze vogels gedurende hun hele leven, zowel in Europa als in Afrika. Er zijn veel insekten bij waar mensen last of hinder van kunnen hebben (steekmug, vlieg) en sommige soorten vormen een gevaar voor de volksgezondheid (malaria mug, vlieg). Huiszwaluwen en veel andere vogel soorten vormen een geïntegreerde factor bij de natuurlijke bestrijding van deze insekten. Het is daarom interessant te weten, dat een ouderpaar in de periode dat er jongen zijn zo'n 150.000 insekten wegvangt' Waaruit bestaan de bedreigingen? Direkte negatieve invloed van de mens zijn o.a. Het bruin verven of beitsen van daklijsten (Huiszwaluwen broeden bijna uitsluitend onder wit geverfde daklijsten). Er worden steeds meer huizen gebouwd met ongeschikte daklijsten. Door huiseigenaren (-bewoners) worden nesten afgestoten, weggespoten of ver nietigd. Deze handelingen zijn overigens verboden volgens de vogelwet Het gebruik van in onze streken voor de volksgezondheid en het milieu verboden bestrijdingsmiddelen in Afrikaanse lan den. Het droogleggen van moerassen in Afrika. De woestijnvorming in Afrika. Natuurlijke faktoren met negatieve invloed Onderstaande faktoren hebben onder normale omstandigheden geen of weinig invloed op de populatiegrootte van Huis zwaluwen op lange termijn. Nestplaatskonkurrentie met andere vogelsoorten. De lange, koude, regenachtige perioden in het voorjaar, waardoor er minder voedselaanbod is. Dit heeft invloed op het broedsukses. Zwaluwparasieten. Slechte weersomstandigheden tijdens de trek. Wat kunt u doen? Vogels die dicht bij de mensen leven zijn sterk afhankelijk van onze gastvrijheid. Dat geldt wel in het bijzonder voor de Huiszwaluw. In ruil voor die gastvrijheid gappen ze duizenden muggen en vliegen uit de lucht en kunt u genieten van hun snelle vluchten. Zwaluwen helpen en beschermen kunt u gewoon zelf doen. Uw woning is voor deze zwaluw niets anders dan een eigentijdse rotspartij. Al leen onder een wit geschilderd dakover stek (rotsrichel) kan genesteld worden. Breng eventueel kunstnesten aan. Dit stimuleert de zwaluwen om uw woning tot HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling 11=1 01870-3477 m DD Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Rotterdamsche Tramweg Maat schappij is in 1928 een film opgenomen. Passagiers, vee- en goederenvervoer per tram, bus en/of boot in die tijd en tevens de werkzaamheden aan het materieel wor den in deze, 70 minuten durende, film belicht Door de Z.W.N, wordt deze film ver toond in ONS DORPSHUIS te Nieuwe Tonge op dinsdag 24 juni a.s. om 20.30 uur, na afloop van de Algemene Leden vergadering van de Rabobank Nieuwe Tonge. Iedereen is bij deze voorstelling van harte welkom. Toegang en een consimij>- tie zijn gratis. Een mooi bloemstukje bestellen nestplaats te kiezen (verkrijgbaar bij Vo gelbescherming). Waimeer u Huiszwa luwen onder het dakoverstek heeft, be vestig dan op 40 cm. onder het nest een licht gekleurd plankje van 35 x 35 cm. Hier valt dan het overgrote deel van de uitwerpselen op en uw ramen en zon weringen blijven dan beter schoon. Afname of niet? Reeds lange tijd wordt gesteld dat Huis- zwaluwenpopulaties nogal kuimen schom melen. Maar de laatste jaren blijkt uit systema tische nesttellingen elders in Nederland dat de afname steeds grotere vormen aan neemt De Vogelwerkgroep van de Ver eniging voor Natuur- en Landschaps bescherming Goeree-Overflakkee gaat op het gehele eiland nesttellingen organi seren in de komende jaren. Het is dus mogelijk dat er leden van de V.W.G. bij u aan de deur komen om de Huiszwaluwnesten te tellen. Mogen wij daarbij op uw medewerking rekenen. Verder kunt u ons helpen wanneer u vermoed dat de huiszwaluwen bij u niet geteld zijn, dan kunt u kontakt opnemen met onderstaande adressen. Het ligt in de bedoeling aan het eind van het jaar de resultaten in de streekpers te publiceren. Bij voorbaat dank voor uw medewerking. K. Tanis, Dorpsweg 16, Ouddorp. Telefoon 01878 - 1045. K. van 't Zelfde, Nachtegaalstraat 23, Sommelsdijk. Telefoon 01870 - 5566. L. de Wit-Meyer, Oudelandsedijk 7, Oude Tonge. Telefoon 01874 - 1241. a^ voorstraat 13 ^*-^^ 3245 bg sommelsdijk tel. 01870-2275 Bingo- en bazarprijzen Sportprijzen Relatiegeschenken Snoepwaren Horeca-artikelen „Jops Jansestraat,35 SOMMELSDIJK "(Goeree-Óverfiak'kee) telefoon 01870 - 2690 Bloemenhuis KORTEWEG bellen Zandpad 68, M'harnis 01870-2328

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 5