Us -UW" Visser Hoge gasten bezochten Streekmuseum Sommelsdijk Is kruising bij watertoren Middelharnis' of Dirkslands grondgebied? Naar aanleiding van Tsjernoby! 40 GEBRUIKTE AUTO'S Garage KNÖPS B.V. floniiSiemavt «i Drs. K.C. van Kempen neemt afscheid van Suiker Unie 169,- hmbvethtse Rommelmarkt/Fancy Fair op 't Fort Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee v.d. Velde B.V. Onze SHOWROOM 58e Jaargang No. 5504 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommeisdijic Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Midcjelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Wij kennen in onze taal het woord uit vinder. Dat hoef je niet uit te leggen. Iedereen weet wat of beter, wie daarmee bedoeld wordt. We weten ook dat lang niet elke uitvinding zomaar ge bruikt kan worden, dikwijls gaan er mis lukkingen aan vooraf, terwijl het de vraag is of de uitvinding „aan zal slaan". Zo'n uitvinding is meestal vrucht van veel denk werk. Dat denkwerk wordt dan in een produkt neergelegd: de vinding. Achter elke vinding gaat dus een theorie schuil. Bij elke vinding maken we gebruik van reeds door anderen verworven kennis. We zeggen dan dat we het wiel geen tweede keer hoeven uit te vinden. We kunnen het ook anders formuleren. Van-ouds heeft de mens nagedacht over zijn bestaan, maar ook over de middelen van dat bestaan. Noem het wetenschap. Die verworven kennis werd neergelegd in werktuigen, machines enz. Noem dat tech niek. De grens tussen die twee is overi gens vaag en wordt met de toenemende mate van ingewikkeldheid vager. Voor beelden van de techniek? Laten we het wiel maar weer noemen en het apparaat wat ons leven in toenemende mate binnen dringt: de computer. Zolang de vinding niet voor honderd pro cent ,,rond" is wordt er nog mee ge ëxperimenteerd. Dan wordt ze in de prak tijk gebracht, tenminste als er een markt voor deze toepassing is. Meestal is dat essentieel. Er moet vraag naar zijn. Die is er omdat de vinding duidelijk voldoet aan de behoefte of ze wordt door reclame opgewekt (of niet). Iedereen kan voor beelden verzinnen, zowel van het een als van het ander. In de praktijk, bij massa- gebruik, wordt er weer geschaafd aan het toestel of wat het ook moge zijn. Nieuwe vormen worden gezocht, de veiligheid wordt aangepast. Denk maar aan de auto. Heel veel situaties om bij het laatste voorbeeld te blijven worden dan weer experimenteel uitgeprobeerd, waarna de verbetering wordt aangebracht. Bijvoor beeld het nabootsen van botsingen om een kooiconstructie voor een auto te ont wikkelen. Naarmate de techniek verder gaat (of is het de wetenschap) worden de toepas singen ingewikkelder, is de ontwikkeling kostbaarder. Denk aan vliegtuigen, maar ook aan apparatuur die maar eenmalig of zeer zeldzaam gebruikt zal worden. De Oosterscheldewerken vroegen om zeer gespecialiseerd gereedschap. Het is mis schien maar voor één keer gebruikt. Het experiment wordt dan in model na gebootst of gesimuleerd. In het laatste geval kurmen computers dan van alles berekenen, of allerlei situaties na (laten) bootsen. Je kunt dan een aantal vragen laten beantwoorden: als er dit of dat gebeurt, wat zijn dan de gevolgen? Hoe groot is de kans dat het gebeurt? Er wordt dan een theoretische grens getrok ken, „waarboven" risico's aanvaardbaar zijn. De delta-hoogte van de dijken is een voorbeeld. ^T!■^'^"1^"^ mn Men zegt wel dat we in onze eeuw in een stroomversnelling van ontwikkelingen zijn gekomen. Dat zal waar zijn. We hebben nauwelijks de tijd om over het een na te denken of het volgende dient zich aan. Ook hier helpt het moderne „reken- tuig" ons. Het gevaar is echter dat we inderdaad geen tjjd meer hebben om na te denken, om ons te bezinnen op de ge volgen, om ons ethisch te bezinnen. Daar bij worden de vindingen zo complex dat ze nauwelijks te doorgronden zijn, dat de nawerking, bijwerking, gevolgen, afgelei den of wat dan ook zo ingewikkeld kunnen zijn dat makkelijk iets over het hoofd gezien kan worden. Wie zal dan zeggen: men had dat moeten voorzien? Er is een vredesbeweging die als motto heeft de zwaarden om te smeden in ploeg ijzers. In beide toepassingen gaat het om ijzer, het effect van de toepassingen is zeer verschillend. Ook dat is een kant van de zaak. Wat doet de mens met wat hem als rentmeester is toevertrouwd? De geschie denis van de (toegepaste) wetenschap is er een van middelen tot geweld en vreed zame toepassing. Over het gebruik wordt beslist door enkelingen of gecontroleerde regeringslichamen. Door dictators, elite groepen of een door een parlement gecon troleerde regering. Door „de politiek". Op zich laat die zich weer leiden door maat schappelijke inzichten. Waar het dan om gaat is dat men een juist inzicht krijgt in wat moet, wat mag en wat kan. De politiek is dan het ontmoetingspunt van maat schappij en wetenschap. Daar worden vragen, maar ook emoties, argumenten pro en contrgetoetst. Daar wordt ge kozen. We h;bben het nu niet over een noodzakelijke normering daarbij, maar signaleren de gang van zaken. Zij die atoomkernen leerden splijten heb ben weet gehad van oorlogs- en vreed zaam gebruik. We kennen nu zowel het gebruik van het een als het ander. Alles wat hierboven geschreven is is toe te passen op b.v. de kernreactor. Ingewikkeld, moeilijk mee te experimenteren, alle varianten zijn nau welijks te overzien. Acceptabel boven een bepaalde veilig- heidsgrens, eeii zeer geringe kans van ongelukken. j-,;y steeds veiliger f en schoon) gebruik. Pompeuze monumenten van menselijk kunnen. Varianten op de toren van Babel? Soms (in Frankrijk) onmisbaar voor het behouden van de wel vaart (energiebehoefte), maar tegelijker tijd een (statistisch met een uiterst geringe kans) bedreiging van de welvaart. Wie kent de effecten van (geringe) straling echt? Als er wat gebeurt, hoeveel gene raties na ons zullen dan blijvend geschaad worden? Dat kan paniek-, angst, onrust gevoelens oproepen. Maar het zal alle maal zo'n vaart niet lopen. Pro en contra. Dwars door bevolkingsgroepen, door par tijen heen. Tsjemobyl was een les. Hierboven zijn aantekeningen gemaakt om zelf die les te lezen. Om een keuze te maken, hoe diep die dan ook kan snijden in ons wel bevinden of onze welvaart. Er is een boekje: „de moderne God heet wetenschap"! In een recent artikel stond dat de pro- en contra discussie over kern energie in feite een twist gesprek is tussen gelovigen, over de vraag wiens God de enige echte Ware is. Als we dan toch nadenken over wetenschap en techniek is het de moeite waard eens te peinzen over onze plaats: zoeken we in dat alles Babel te versterken of wegen we af als burgers van de stad Gods? Op dinsdag 17 juni 1986 neemt de voorzitter van de Coöpera tieve Vereniging Suiker Unie U.A., de heer Drs. K. C. van Kempen, na ruim drieëndertig jaar betrokken te zijn geweest bij de coöperatieve suikerindustrie, afscheid. Ter gelegenheid hiervan wordt de heer en mevrouw Van Kempen een receptie aangeboden na af loop van de jaarvergadering van Suiker Unie op genoemde dins dag van 16.30 tot 18.00 uur in de foyer van het congrescentrum „Het Turfschip" te Breda. Gelijktijdig worden de gasten in de gelegenheid gesteld om kennis te maken met de opvolger van de scheidende voorzitter, de heer C. Geerligs, en zijn echtgenote. Jaarvergadering - De jaarvergadering van de Coöperatieve Vereniging Suiker Unie U.A. te Breda zal gehouden worden op eveneens dinsdag 17 juni a.s. om 14.30 uur in congrescentrum „Het Turfschip", Chasséveld 15 te Breda. Bij deze gelegenheid zal de heer Ir. W. A. Luitjens, voorzitter van de directie, spreken over: „Suiker Unie twintig jaar op weg". Hierna volgt het afscheid van de voorzitter, de heer Van Kempen. Drs. K. C. van Kempen: 33 jaar in de suiker GESLAAGD? gefeliciteerd! nu tyd voor ontspanning, b.v. met een SOUND MACHINE met dubbel cassettedeck Zie ook onze Pluskrant! Met zijn fantastische aanbiedingen van de nieuwste apparatuur van topkwaliteit. OOLTGENSPLAAT De commissie die jaarlijks vele activi teiten ondemeemd voor de kinderen van de camping Fort „Prins Frederik" en omstreken te Ooltgensplaat, organiseerd ook dit jaar weer een leuke Rommel markt/F ancy-F air op zaterdag 28 juni om 11 uur op het plein voor deDon-Jon" op het genoemde Fort. Op de rommelmarkt is er weer van alles te koop, van een nostalgisch lampje tot een paar geiteharen sokken toe. Voorts draait er het rad van avontuur met leuke prijzen. Lukt dit niet dan is er altijd nog de grabbelton waar iedereen prijs heeft. Bovendien is er ook gelegenheid om iets te drinken in de Don-Jon. De opbrengst ,s om diverse (kinderj-activiteiten te finan cieren. Niet alleen zijn de campingbe woners en die van de parken welkom maar ook bezoekers van het dorp en omstreken worden graag verwacht op 28 juni a.s. Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert-C. Bakker, tel. 01877-1589 RENAULT-dealer Verkoop Service 01871 - 1662 J t C. Breen, 01878 - 2496 PEUGEOT TALBOT A iitobedrijf Tel. 01870 - 3094 VIIDDELHARNIS Onverwacht bezoek maandagmiddag voor het Streekmuseum te Sommels dijk, door mevr. Zoomers, informatrice van de VW Flakkee te Middelharnis, ingelast voor de gasten met wie bankier van Lanschot met zijn jacht „de vier venten" een bezoek aan Middelharnis bracht. Museumdirecteur A. J. Kruider werd graag bereid gevonden de gasten te ontvangen en hen de boeiende inhoud van het museum te tonen. Een en ander voltrok zich in een bijzonder ontspan nen sfeer en ook dat moet sommige van de gasten, wier gangen veelal met vei ligheidsmaatregelen zijn omringd, goed hebben gedaan. Onder hen de Ambassadeur in ons land van de Bondsrepubliek Duitsland, dhr. vpn der Gablentz en echtgenote, de Consul van Jordanië dhr. Rabani en zijn echtgenote, dhr. en mevr. Wallis de Vries, dir. van de AVRO, voorts o.a. Mr. F. W. B. Baron van Lijnden, jhr. en mevr. van Leeuwen, jhr. en mevr. van Meeuwen, generaal b.d. van Brackel, prof. dr. Eckhard en echtgenote, dhr. en mevr. Slingerland, dhr. Lubbers (niet de Min. Pres.) en andere prominenten; geheel links op de foto de gastheer op zijn jacht dhr. van Lanschot. Zitting politierechter in Sommelsdijk: Of de nieuwe kruising Oudelandsedyk-Staverseweg, nabij de watertoren, op Dirkslands of op Middelharnis' grondgebied ligt zal maar weinigen kunnen bezighouden, maar voor die inwoner van Sommelsdijk, die zich woensdagmorgen, verdacht van het rijden onder invloed, voor de Politie rechter moest verantwoorden, is het antwoord op de vraag wel degelgk van betekenis! Zijn vervolging valt of staat ermee; in het proces-verbaal staat n.l. dat de verdachte, met een promillage van 1,98, gereden heeft op de Oudelandsedijk te Middelharnis. Blijkt de plaats van aanhouding, c.q. het kruisingsvlak echter Dirkslands grondgebied dan zal de man vrij uit gaan. En en ander komt opnieuw aan de orde in de volgende zitting die de Politierechter opnieuw in Sommelsdijk zal houden. met Bovaggarantiebewijs. Een heel jaar garantie! Bij: Garage De Off. had tegen de verdachte al een eis uitgesproken waarna niets meer aan de ten lastelegging mag worden gewijzigd van tweeduizend gulden boete en een ont zegging van de rijbevoegdheid van 9 maan den, waarvan 4 mnd. voorwaardelijk, toen de raadsman mr. H. J. Sepers zijn twijfel over de juistheid van de locatie in stelling bracht, toegelicht met enkele gedetail leerde kaarten die zijn bewering leken te bevestigen; de kruising zou Dirkslands grondgebied moeten zijn: „het waren mis schien maar meters maar in het strafrecht worden de grenzen streng bepaald", zo leek raadsman zich te verontschuldigen. De verdachte zelf had het feit overigens wel toegegeven. Hij was uit de richting Goedereede gekomen en de politie had hem, met een snelheid van 130 km, achter na gezeten, maar verd. meende heel wat af te moeten dingen op de constatering in het proces-verbaal dat hij bij zijn aanhouding (door een bij de watertoren postende sur veillance) „nogal agressief' was geweest. „Ik werd daar benaderd als een soort misdadiger, terwijl ik best een goed willend burger ben", liet verdachte weten, anderzijds beseffend datje in zo'n situatie als waarin hij terecht was gekomen je woorden op een goudschaaltje zou moeten wegen. Zijn raadsman viel hem daarin bij, vast stellend dat van een ambtenaar die een bepaalde macht heeft mag worden ver wacht dat hij die op een rationele manier is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113 - TEL. 01870 - 2222 - MIDDELHARNIS doet gelden en niet, zoals raadsman in Griekenland was overkomen, op een ma nier die grote irritatie opwekt. Over het feit op zich meende raadsman dat het niet te bewijzen is dat zijn cliënt gereden heeft op de Oudelandsedijk te Middelharnis; zover was hij nog niet gekomen en het kan hem dan ook niet ten laste worden gelegd. De Provinciale Waterstaat zal gevraagd worden opheldering te verschaffen. De aanwezige verbalisant was daartoe niet bij machte. Er komt derhalve een aanvullend proces, zo kwamen Politierechter mr. T. Fransen en Officier W. Hendriks overeen. Al te luidruchtig Bijna is de Politierechter ertoe over gegaan een al te luidruchtige verdachte uit Den Bommel buiten de zaal te laten zetten, met zoveel misbaar trachtte de man duidelijk te maken dat er onrecht zou worden gesproken als hij zou worden veroordeeld voor het ten laste gelegde: doorrijden na aanrijding (met een schuur), weigering van een bloedproef en agressie tegen de politie. Verdachte verklaarde dat de slippartij, de schuiver, die hij tegen de schuur had gemaakt niet door drankgebruik-, maar door pee-slik was gekomen. Hij was maar doorgereden omdat hij de schade aan z'n auto toch zelf moet betalen en over de weigering van de bloedproef moesten Off. en Politierechter zich maar niet verbazen: „die kriege ze niet als ze me in mekoare gesloge hé", maakte verdachte duidelijk. Hij verklaarde trouwens ook een bloed proef te weigeren als hij zelf vindt dat hij niet teveel gedronken heeft...., een lezing waarmee de Rechtbank duidelijk moeite had. De verbalisanten die kort na het ge beurde, op aanwijzing van getuigen, ver dachte thuis hadden opgezocht kregen een weinig gastvrij onthaal. Ze gaven verd. toestemming wat spullen uit de auto te halen alvorens ze die meenamen, maar om zelf ook mee te gaan naar het bureau. daar bleek verd. niets voor te voelen. De politierechter las uit het verbaal dat verdachte zich had losgerukt „ze spron gen op m'n rug en ze hebben me met vijf man in elkaar geslagen" verklaarde ver dachte. Hij beweerde voorts dat hij daar aan zijn blijvende werkloosheid te danken heeft: „ik had al een zwakke rug, maareen baas neemt iemand met rugklachten niet meer aan!" Politirechter Mr. Fransen probeerde overigens tevergeefs de man tot kalmte te brengen en hem te laten zien dat de politie wel móet ingrijpen wanneer er een verdachte weigert mee te gaan: „de politie heeft de bevoegdheid u mee te nemen, niet goedschiks, dan kwaadschiks", legde mr. Fransen de verdachte voor, maar die bleef luidkeels zijn verontwaardiging spuien, ook tegen het feit dat de hardhandigheid van de politie niet in het proces-verbaal staat vermeld, „'n Schandoal", vond verdachte. Het speet mr. Fransen vast te moeten stellen dat verdachte nauwelijks interesse heeft in hoe het zover gekomen is en bij herhaUng moest hij de sputterende ver dachte tot de orde roepen: „In welke wet staat het dat ik thuis geen pilsje mag drinken?" zo bleef hij vragen. In geen enkele wet blijkt dat voor te komen maar dat maakte ook geen onderdeel van de tenlastelegging uit, zo werd hem ver zekerd. Zowel Off. als Politierechter vinden het terecht dat verd. is aangehouden. Ze acht ten de tenlastelegging op alle drie de punten bewezen, ook het doorrijden na aanrijding terwijl de schuur toch een scha de had opgelopen van 3836,Eis en uitsprak luidden: ontzegging van de rijbe voegdheid voor 18 maanden, waarvan een halfjaar voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar, plus een gevangenisstraf van 4 weken waarvan de helft voorwaardelijk. Forse boetes werden uitgesproken tegen een aantal verdachten die onder invloed een auto hadden bestuurd; enkele ervan waren zelfs twaalfhonderd gulden. Extra kerkdienst Ger. Gemeenten OOLTGENSPLAAT - dinsdagavond 7.30 uur ds. A. J. Gunst van Ter- neuzen. Voor lopkwalneit, goede service en voordelige prijien: FOTO - FILM REPORTAGE - VIDEO COMPUTER C3 C3 CZ3 CJ CJ CU WssUtraaf 35 Mo/en^g 4 Ouddorp Telefoon 01878 1612 en 2120 Filiaal Renene Pi.nuhoo Hogeroom 172 Telefoon 01116 2400 vooraOe zdierhetdt VlNGtRLlNG 3-MIDDEtHARNlS-TEL 01070-2518 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 voor J Verkoop na 17.00 uur: l^l^.l^l^l^.J^tn^i^J^.4t^4.^^:^l^.4.J^l^l^.l^.l^l^.l^.l^.J^^A Kastanjelaan 41-43 Dorpsweg 28-34, Sommelsdijk Tel. 01870-4466 ►^>^i<>< (1 M o

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1