Plan voor tweede Openb. School in Sommelsdijk ingetrokken; J. C. van Gentschool wordt vergroot GESLAAGD! Bij de Rabobank ligt een gratis Diplomap voor je klaar! Rabobank Q Open School op stap in België Ingezonden: Concourssucces ans Groenendijk Eindexamen CItr. S.G. LHNO/LAVO Zomerfeest Hernesseroord Jeugd-maatschappelijk-werk LAAT MIJ MAAR ZWEFVErT Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 10 JUNI 1986 Raad Middelharnis: Geen tweede openbare basisschool in Sommelsdijk, zo heeft de meerder heid van Middelharnis' gemeenteraad in de donderdagavond gehouden raadsvergadering beslist Dat betekende dat werd afgerekend met het vorig jaar oktober genomen besluit wél zo'n school te bouwen in de wijk Sommelsdijk-Zuid; zelfs werd toen vastgesteld dat de nieuwe school in augustus 1987 in gebruik zou worden genomen. Thans, driekwart jaar later zijn die plannen van de baan. Aan die beslissing ligt een „diepgaand overleg" met het schoolteam van de J. C. van Gentschool ten grondslag, waarin o.a. de effecten van de nieuwbouw in Zuid van de CNS werden betrokken. Punt van overweging was ook dat nog steeds geen zekerheid bestaat inzake de dorpsuitbrei ding op de middellange en lange termijn, een uitbreiding die wordt verondersteld niet meer in zuidelijke-, maar juist in noordelijke richting te gaan, in welk geval de J. C. van Gentschool redelijk centraal zou liggen. Een en ander overwegend vinden het schoolteam zowel als de ouder raad van de van Gentschool dat een grote school in Sommelsdijk te preferen is bo ven de stichting van een tweede openbare school. Afzien van een 2e openbare basisschool betekent zo werd de raad voorgelegd aanpassing van de J. C. van Gentschool met o.a. ruimte voor de onderbouw (de kleuters omdat er dan tegelijkertijd een gebouwelijke integratie dient plaats te vinden) en o.a. uitbreiding van de gemeen schapsruimte. Het bestaande gymnastiek lokaal dient dan bij de school te worden betrokken, maar gymonderwijs zou dan voortaan kunnen worden gegeven in het lokaal van de tegenover gelegen „Molen wiek" en in de nieuw te bouwen sporthal. Bespreking Schoolteam en ouderraad mochten dan deze voorkeur hebben, zo niet meerderen uit de gemeenteraad van wie dhr. Kers- bergen (VVD) vrij bits reageerde: „het zijn toch niet het schoolteam en de mede zeggenschapsraad die het beleid maken; daar zijn wij als gemeenteraad toch ver antwoordelijk voor?" Dhr. Kersbergen wilde er „een stokje voor steken" dat ouders in Sommelsdijk-Zuid die voor hun kind openbaar onderwijs begeren nauwe lijks een vrije keuze hebben en daarom hun kinderen maar naar de dichtbij ge legen CNS of de Bosseschool sturen. „Wij staan in een dorpsdeel een even wichtige opbouw van openbaar en bij zonder onderwijs voor, zodat overal een vrije keus gewaarborgd blijft", maakte dhr. Kersbergen duidelijk. Hij meende dat het schoolteam een vergissing maakt door te denken dat een grote school ook een machtige school is. Dinsdag 27 mei jl. was het zover. 50 Flakkeese Open Schooldeelnemers stap ten in de bus naar Leuven in België waar zij waren uitgenodigd door een Basis educatieproject aldaar. Na een rit van 2 uur kwamen zij aan en werden zeer gastvrij ontvangen met koffie en cake. Na de koffie volgde een stads wandeling met opdrachten. Er werd veel gezien en geleerd over de stad, ook omdat alles erg goed georganiseerd was. Leuven is een universiteitsstad, dus zijn er veel studenten en de vele terrasjes werden druk bezocht. Na een lekkere broodmaaltijd werden dia's vertoond waarbij uiüeg werd ge geven over de geschiedenis en de fraaie gebouwen van Leuven. Na het maken van groepsfoto's in de tuin achter de school, werd nog een uurtje doorgebracht in het Begijnhof, terwijl anderen nog even de stad introkken. Na een laatste blik op het „La Deuze- plein" ging men weer richting Nederland. Het as een leuke en leerzame dag die zeker voor herhaling vatbaar is. Open Schooldeelnemersgroep M'hamis In eenzelfde lijn redeneerde ook dhr. Rijvers(VDB). Hij begreep best dat er aan een grote school voordelen zijn verbon den, maar de waarschijnlijkheid dat er van een tweede school wervende kracht zou uitgaan en het gegeven dat er op een kleinere school meer aandacht zal zijn voor het individuele kind deed hem toch de bouw van zo'n tweede school voor staan. Vanuit de PvdA fractie, destijds groot pleitbezorgers voor een tweede school werd, bij monde van dhr. A. Tiggelman „met enige schroom" met het voorstel het bij één grote school te houden ingestemd, daarbij de inspraak van het schoolteam honorerend. Of het schoolteam wel zo zeker van z'n zaak is wat een vraag van dhr. v. d. Ketterij (SGP). Hij filosofeerde wat over de toekomstige dorpsuitbreiding naar het noorden, maar hij moet toch geweten hebben dat niemand hem daarop een konkreet antwoord kon geven, ook niet het College, waarin deze avond trouwens burg. van Welsenis ontbrak. De vergade ring werd dan ook gepresideerd door weth. Koppelaar. De scholen-problematiek kwam aan de orde in het kader van het huisvestingsoverzicht 1987/1990 voor de openbare en bijzondere basisscholen. In zijn beantwoording gaf PvdA wet houder L. C. Kievit toe dat het voorkomt dat ouders die voor openbaar onderwijs zouden kiezen hun kind i.v.m. de kortere afstand naar de CNS sturen. Ouders die voorstander zijn van openbaar onderwijs zijn dikwijls in de schoolkeuze minder principieel dan christenouders", was ook hem bekend. Toch heeft het schoolteam de voorkeur aan een grote school op de huidige plek omdat in een grote school meer dan op een kleinere meer aan zorg verbreding kan worden gedaan. Mevr. van Eek (CDA) en dhr. v. d. Ketterij (SGP) deden trouwens niet zo dramatisch over de wat grotere afstand. „Ouders die openbaar onderwijs prefe reren maar hun kind toch naar de CNS of de Bosseschool sturen zullen er wel zo over redeneren dat ze er op een chr. school niet minder van worden"bezag me vr. van Eek. Dhr. v. d. Ketterij wees er op zijn beurt op dat de Van Gentschool zelfs leerlingen uit Dirksland heeft getrokken waarbij weer een ander wees op de aan wezigheid van Nieuwe Tongse leerlingen op de Groen van Prinstererschool in Mid delharnis.... Niet meer eigentijds Dhr. Rijvers merkte het voorzichtig op, maar hij liet het toch niet ongezegd de JC Een optocht van oude trakteren, vele spelletjes, een rommelmarkt, een middel eeuwse volksdansgroep, hapjes en drin ken, fanfares en majorettes en nog veel meer attrakties zullen zaterdag 14 juni het Zomerfeest bepalen op Hernesseroord. Al met al genoeg ingrediënten voor een gezellige dag, waarop alle bewoners van Middelharnis en omgeving van harte uit genodigd worden. Het programma loopt van 12.00 tot 17.00 uur en het geheel vindt plaats rond het gebouw „de Meerpaal", achter de kinderboerderij. 's Ochtends wordt de traditionele kinder- boerderijdag gehouden. Er zullen ±19 lagere scholen van het eiland strijden om de wisselbeker op de speelweide van Her nesseroord. van Gentschool niet meer zo eigentijds te vinden. Mede daarom begreep dhr. Rij vers niet de houding van de PvdA fractie door, zij het weer met schroom, met het Collegevoorstel in te stemmen. De heren Rijvers en Kersbergen ver klaarden zich dan ook tegen het voorstel, temeer toen weth. Kievit moest verze keren dat aanpassing van de Van Gent school „iets minder" zal kosten dan de bouw van een nieuwe tweede school; het gaf dhr. Rijvers een gevoel van verbazing waarom de raad, dat wetend, Sommels dijk een tweede school onthoud. „Ik be grijp van dit beleid niks!" stelde dhr. Rijvers wat toornig vast Wist u dat, er in uw gemeente een Open School. Wist u dat, wij deelneemsters aan de Open School in Dirksland zijn. Wist u dat, er best een hoop te leren valt. Wist u dat, er mensen zijn die drempelvrees hebben, dat niet hoeft, woorden met d en dt best moeilijk kunnen zijn. Wist u dat, wij veel aan algemene ontwikkeling doen. dat best interessant is. ieder in zijn eigen tempo en op zijn eigen niveau kan werken. Wist u dat, je jezelf niet hoeft te schamen om de Open School te volgen. Wist u dat, het erg gezellig is om in zo'n groep te zitten. Wist u dat. Wist u dat. Wist u dat. Wist u dat. NIEUWE TONGE Opbrengst kollekte AVO De kollekte voor AVO-Nederland heeft in Nieuwe Tonge 1.257,30 opgebracht. Allen hartelijk dank. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 EH IZZI DD Wist u dat, je leert praten met anderen. Wist u dat, ook u best nog wat bij kunt leren. Weet u, u kunt ons ook bellen als u meer wilt weten hoe het is om in zo'n groep te zitten; Onze namen zijn: Nel van Dam, tel. 01877 - 3067. Joke van Prooyen, tel. 01877 - 2995 óf Open School, Kastanjelaan 3 te Middel harnis, tel. 01870- 3927. Ben je geslaagd? Proficiat. Bij de Rabobank in je eigen woonplaats ligt dan ook nog gratis een Diplomap voor je klaar. Je moet natuurlijk wél je diploma meenemen. En bij de Diplomap krijg je ook nog eens drie waardebonnen voor een gratis kopie van je diploma. Voor als je gaat solliciteren of wanneer je om andere redenen je diploma op moet sturen of tonen. Kom naar de Rabobank en we leggen je graag uit wat we je nog meer te bieden hebben. geld en goede raad S edert kort heeft de Stichting Pro Ju ven- tute Rotterdam zijn activiteiten op de Zuid-Hollandse eilanden kunnen uitbrei den door één van zijn medewerkers (de maatschappelijk werkster mevr. R. W. Goutier) speciaal beschikbaar te stellen voor het jeugdmaatschappelijk werk op Goeree-Overflakkee, Voome-Putten en Rozenburg. De taak van mevr. Goutier is om aan ouders en kinderen (jongeren), die daar aan behoefte hebben, hulp te verlenen, indien zich opvoedingsmoeilijkheden voordoen. Bij oudere kinderen kan men daarbij óók denken aan de problemen waarmee het zelfstandig worden gepaard kan gaan. Ouders en kinderen die deze hulp wen sen, kunnen dit telefonisch of schriftelijk aanvragen bij mevr. R. W. Goutier, p/a Pro Juventute, Mathenesserlaan 311, 3021 HL Rotterdam; tel. 010 - 4771377. Er kan dan een afspraak gemaakt worden voor een eerste oriënterend gesprek, veel al in de vorm van een huisbezoek door mevr. Goutier. NIEUWE TONGE Zaterdag 7 juni nam de Gem. Zangver. „ApoUo" deel aan het concours in Oolt- gensplaat. In de afdeling Uitmuntendheid behaalde men een tweede prijs. Gezien de sterkte van het koor, dat deze maal voor het eerst onder leiding van dirigent Jaap Dekker aan een concours deelnam, beslist geen slecht resultaat. Maar het koor heeft dringend behoefte aan versterking van zowel dames als he ren. Daarom, wie „ApoUo" wil helpen om een groter koor te worden kome naar de repetitie op woensdagavond van 20.00 tot 22.00 uur in de bovenzaal van „Ons •Dorpshuis". Fietsenspecialist Sommelsdük Tel. 01870 - 2430 Alle leerlingen zijn geslaagd en maar enkele leerlingen kregen een herkansing. Veel vrolijkheid dus op 9 juni 1986: de datum van de diploma-uitreiking. Voor de vr^e afstudeerrichting slaagden: Sommelsdijk: Carolien Arensman, Jaco- line de Bonte. Middelharnis: Truus v. d. Loenhorst, Agnieta Vroegindeweij. Herkingen: Petra van Boshoven. Dirksland: Annet Goedegebuure, Sonja Hoek, Annet Kievit Ouddorp: Ingrid Klink, Evelien v. d. Klooster, Nelie Tanis. Oude Tonge: Trudy Meijer, Miranda de Neef. Verzorgende: Sommelsdijk: Letty Abrahamjan, Cori- na de Geus, Katie Leune, Sandra Looij, Maaike van Wijk. Herkingen: Conni Kalle, Dianne Kievit, Diana Looij, Gerda van de Veer, Coretta Verspeten. Dirksland: LiesvanBrussel, Lindavan't Geloof, Marieke Grootenboer, Marianne de Man, Corine Poortvliet. Melissant: Cora van Bniinisse, Lea Kie vit, Marjan Leijdens, Anja Kriek. Oude Tonge: Bea van de Veer. Nieuwe Tonge: Anita van Oostende. Stad aan 't Haringvliet: Anja Diepen horst, Bresetta Jelier, Nanda Klop, Lie- zeth Koningswoud. Ooltgensplaat: Margrieta van Dronge- len. Textielverwerkende: Sommelsdijk: Carolien van de Boogert. Nieuwe Tonge: Erica Hüizer, Lenny van Loon. Ooltgensplaat: Petra van Dam. VERVOLGVERHAAL 75 G.F.CallenbachB.V. Nijkerk Daarvoor waren de papieren wel in orde. Er was trouwens geen net aan boord. Bewijs het dan maar. Neen, neen, zo erg was het niet. En met een poosje praten en een pot jenever werden de bezwaren weg gespoeld. Toch verduisterde dit akkefietje enigszins de vreugde van deze dagen. Arend-Michiel deed stil zijn werk; ruimde zijn logies op, dat hij met Tinus de Ridder delen zou. Hij instal leerde zich helemaal. Op de tafel, in de hoek, liet hij een paar slingerlatjes timmeren, waarin precies het flessen- schip paste. Zo had hij er altijd kijk op. Het oponthoud kostte bij elkaar een week. Dat was lelijk. Maar toen lag de boel ook volledig vaar-klaar. Op een avond toen er een stijve bries uit het zuid westen woei, ging Arend-Michiel om een sleper. Trek me zo gauw mogelijk naar buiten! Goed hoor! Aan boord zeiden ze: is-ie gek, bij nacht en ontij varen. Echt wat voor zo'n wildevracht-mirakel, geen orde en geen regel. Hij speelt met een mens! Maar ze gingen. De lange reis om Engeland-west naar Stomoway begon. Arend-Michiel stond aan dek. Het was donker, de lichten van de wal en het pitje in zijn kompas waren de vuren. Het was hèm voldoende. Hij had zijn schip gezien, ééns, voor jaren, daarna op de werf gevonden als een vod, nu zou hij het voelen. En daarom gaat het toch bij een varensgezel. Ze hadden diep water. De sleper maakte los. Van achter, waar hij het roer had, gaf hij door welke zeilen ze hijsen moesten. Ze deden hetgeen hij vroeg, al had hij het soms graag wat sneller gehad. Eerst het gatzeil. De leuvers langs de nieuwe bezaan piepten. Hij voelde het gatzeil omhoog komen en wind grijpen. Hap, hap, de konen helemaal vol. Hoe zou het nu sturen? Hij gaf een tikje aan het roer, zijn schip vlóóg in de gewenste richting. Het juichte in hem. Ja, ja, deze zeilers hadden vlijmscherpe roer oren. Ze zetten de rest bij, het grootzeil, in één teug bol en rond, schoven de kluiverboom uit en de fokken bliezen strak. Hij voelde hoe de kop zich in het water duwde, omhoog rees en: wég schoten ze. Ineens, in een oogwenk. Dat was niet de trage reactie van sommige loggers, maar de wiekslag van een vogel, laverend, scherend op het minste tochtje. Hij stond een tijdje alleen achterop. Maar verlaten gevoelde hij zich niet. De meesten waren op de plecht. Hij begreep: ze kuimen niet anders erkennen dan: dit is een verrukkelijk scheepje. Maar zeggen zouden ze het niet. Behalve zijn trouwe makker. Gerrit Krab dan. Hij kwam, nadat de log overboord was gegaan, bij hem staan en zei: Arend-Michiel, weetje nog, toenje de bruigom was, voer het ons voorbij. Jij zei bij het passeren: mij zou zo'n ding wel lijken.Ik zag er niks bijzonders in, jij zag wat er in zit. Man, hij greep uitgelaten zijn arm, wat een bezit, wat een engel te water. Zie z'n kop, let eens hoe droog alles aan dek blijft. Je kunt op je klompjes bij deze bries nog naar voren. Gooi je laarzen maar overboord. Ze lachten allebei schaterend. Arend-Michiel keek naar de lappen, ze zogen de wind op, hij zag naar de lijnen, als snaren gespannen. Van zulle zeilen kreeg je in der eeuwigheid geen genoeg. Hier, neem jij het roer even. Arend-Michiel haalde de log in. Hoeveel, hóevèèl? riep Gerrit. Hij antwoordde: Twaalf knopen houwen we staande. Twaalf knopen? Ja! Allemensen, wat een knopenkakker. Had óóit een logger van Holland dat gehaald? En Arend-Michiel van Roon voelde zich schatrijk. Die nacht was hij niet van dek te krijgen. Eerst de andere morgen, omdat hij beslist een brief aan d'n heer wilde schrijven, ging hij omlaag. En ook alleen daar voor. Hij nam meteen een vel papier en verzocht d'n heer de regelingen te treffen, die hij nodig achtte. Weet je wat, dacht hij, ik doe er ook een paar regels voor Albertien bij. En hij schreef op een snippertje van een oud journaal: Jammer, dat we geen enJcele keer ver trouwelijk konden praten over Willem enzo. Ik ben toch nieuwsgierig naar je antwoord op wat ik vroeg, kijk mijn brief uit Antwerpen maar eens na. O, meid, ik heb een schip, een schip, een SCHIP. Laat je me niet te lang wachten? Ineens overwoog hij: maar dat kan niet in de envelop voor het kantoor en 't is eigenlijk niks voor een aparte brief. Hij nam het op en verscheurde het Hij schreef haar niet Als hij binnen kwam in Vlaardingen, zou déze Wil-Willem zijn brief aan haar zijn. Daarin stond: dit heb ik bereikt Albertien, ik ben een vrij man op Gods vrije zee, ik ben reder. Nu jij nog ja zeggen en ik heb alles, we hebben alles, alles, versta je dat Albertien? En ze zou knikken. Als ze hem trouwde, trouwde ze tevens dit heerlijke schip. Na het zonnetje-schieten zoch thij de mensen voorin op. Het werd nu toch tijd om de wachten te gaan verdelen, zeker voor vanavond en vaimacht Ze moch- ten allemaal hun wensen kenbaar maken, want de afspraak was, dat deze reis de een niet meer dan de ander zou wezen. Arend-Michiel gebood niet, hij overlei, hoewel zaniken dwars tegen zijn inborst was. Hij wilde vóór alles de lieve vrede bewaren. Tja, de wachten. Wat ze er van dachten? Wie zou vanavond lopen, wie de na-nacht hij zag zelf geen been in het Hondje. De kok voor deze reis klaagde over zijn ogen. Die gingen tranen bij duisternis. Hem moesten ze dagwachten geven. Goed. De anderen keken voor zich uit Hij zag al, dat ze niet happig waren. Zier Roeleveld, die halverwegen uit de kooi hing, klaagde over buikpijn. Hij wou juist vannacht eens warme doeken proberen. Arend-Michiel dacht o, mensen, wat een theetantes, voor een wind hollen ze naar de dokter. Hij herhaalde: nou, zeg maar op. Toen zei er eentje: Als je 't mijn vraagt, zou ik zeggen: kunnen we 's nachts niet beter een oppertje onder de wal zoeken, dat ding vaart als de duivel en 't is hier zo onbekend en zo druk. Er werd instemmend geknikt. Arend-Michiel stelde vast: Dat gaat niet, de reis is te lang, ik vecht met de tijd en 't water is trouwens te diep voor ankeren. Dat konden ze niet tegenspreken en met tegenzin regelden ze hun torn. Er werd verder met geen woord meer over gerept. Maar toen hij 's middags, na het bakkie, boven kwam voor zijn beurt, zag hij er een paar wat in de sloep brengen. Hij keek verwonderd. Waar is dat voor nodig? (wordt vervolgd) 0023 ****^^*^■^■********'^**^>■**********'^********'^****'^***'^*******'^*■**'i■'^'^'^4■^■**'^^■'^'^>f■^■'^'^'^'^^■^■4■* Fenaad van rten Oever

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 2