EIIAt1DEt1-t1IEUW5 li Weer missers op stemmachine Overdenking uit de Heilige Schrift Meldt UW afwezigheid aan de pülitiel M'harnis behaalde Ie prijs op brandweerwedstrijden te IVIoerl(apelle K. Hameeteman Icampioen Schaal(ver. Stellendam IVIetU.D.I. naardeEfteling HETL KIJKVENSTER - Verkiezingsuitslagen - Klein-rechts (Ingezonden) Géén machteloosheid HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen vóór deskundige bemiddeling nn 01870-3477 m DD drukkerij kranse bv VERVOLGVERHAAL LAAT MIJ MAAR G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk 2e Blad VRUDAG 30 MEI 1986 No. 5500 blik op kerk en samenleving Zelden zal in ons land een verkiezings campagne zo heftig zijn gevoerd en zelden zullen de uitslagen met zoveel spanning tegemoet zijn gezien als deze keer. Het was dan ook minder een strijd tussen par tijen, veel meer ging het om de vraag: moet de coalitie van CDA en VVD in stand blijven? Op die laatste vraag hebben de kiezers overtuigend ja gezegd. Maar daarbij zijn toch wel wat merkwaardige feiten te me moreren. Allereerst dit, dat de oppositie, hoewel ze de grote slag moest verliezen, toch behoorlijk winst heeft geboekt. En vervolgens dat er binnen de coalitie een flinke verschuiving is opgetreden van de WD naar het CDA. Ik vertel geen nieuws meer wanneer ik zeg dat dat voor een groot deel te danken is aan de populariteit van premier Lubbers, maar zeker ook aan de interne moeilijkheden die de VVD de laatste jaren heeft moeten ondervinden. Hoe dan ook. De Koning is inmiddels bezig zijn informatie-opdracht uit te voe ren en we zien met spanning de resultaten tegemoet. De VVD zal haar verlies wel vertaald krijgen in het inleveren van een paar ministersposten. Dat betekent dat het CDA versterkt uit de strijd tevoor schijn komt. Of dat een gunstige invloed zal hebben op de wetgeving inzake ethi sche kwesties als euthanasie en anti-dis criminatie is nog maar de vraag. 4: Ht Hi Nog nooit is „klein-rechts" zo „in the picture" geweest als bij deze verkiezingen. En geen wonder, want de vrees dat de coalitie geen meerderheid zou halen deed toch elke keer weer de mogelijkheid van een „Staphorster variant" onder ogen zien. Dat is nu wel definitief van de baan. Ook zonder de steun van SGP, RPF en GPV zal er wel een kamermeerderheid zijn. De drie kleine partijen mogen overigens niet ondankbaar zijn! Er zijn stellig nogal wat potentiële kiezers geweest die, om de coalitie te redden, toch op het CDA hebben gestemd. En desondanks kwamen ze samen met zes zetels uit de bus. De SGP beschikt nu eenmaal over een stabiel kiezerscorps, evenals het GPV. Wat het laatste betreft, hoe goed Schutte het ook doet, de kerkelijke binding van deze partij is voor velen toch een beletsel om erop te stemmen. Jammer, dat de RPF niet met twee zetels terugkomt, al heeft ze dat voor een goed deel aan zichzelf te wijten. De onverkwikkelijke affaire-Wagenaar heeft ongetwijfeld velen doen afhaken. En Wa- genaar die zich de luxe permitteerde om „voor zichzelf te beginnen" haalde slechts een fractie van de kiesdeler.... Gevolg: verlies van een zetel. Als ik het mag zeggen maar wie ben ik dan is het de hoogste tijd voor de kleine rechtse partijen om de handen ineen te slaan. Dat hoeft nog niet een volledige fusie te betekenen, maar zeker een lijst- verbinding. Het zou misschien één of twee zetels méér opleveren, er zouden minder stemmen verloren gaan, en samen zouden ze sterker staan. En wat is er harder nodig tegenover de sterk oprukkende krachten dan dat? Waarnemer Op 21 mei j.l. hebben de verkiezingen voor de Tweede Kamer plaats gevonden. Het opkomstpercentage werd erg hoog geacht. In de vier gemeenten op Goeree en Overflakkee was dit voor Goedereede 91,8%, voor Oostflakkee 89,2%, voor Dirksland 87,9% en voor Middelhamis 84,8%. De laatstgenoemde gemeente heeft we derom de laagste opkomst en dit kan te wijten zijn aan het gebruik van de stem machine. Verschil in opkomst is echter van plaats tot plaats een algemeen verschijnsel. Maarrr.het is voor de gemeente Middel- harnis wederom zeer opvallend te noemen dat de partij, welke bij de indeling van de kolommen naast de SGP komt te staan, daarvan niet weinig profiteert. Dit is in middels een bewijsbaar gegeven en lijdt tot een onaanvaardbaar systeem. Nu kan men wel stellen „ben ik mijns broeder hoeder" doch het gaat hier om de zuiverheid van de verkiezingen! Zo heeft in 1982 in Middelhamis de PPR een enorme winst geboekt in duide lijke tegenstelling tot de andere drie ge meenten op ons eiland en ook tot de rest van Nederland. Ook toen weer betrof het lijst 7 naast lijst 6 van de SGP. De SGP lijdt door het gebruik van de stemmachine in Middel hamis onnodig verlies. Bij de Tweede Kamerverkiezing van 21 mei jl. had de CPN de gelukkige positie van lijst 7, dus naast lijst 6, de SGP. De CPN kwam van 25 stemmen in 1982 op 135 stemmen nu in 1986, een aardige winst zo te zien. Zoals u weet, heeft de CPN een voor die partij catastrophale nederlaag geleden. In Oostflakkee stemden 4, in Goede reede 8, in Dirksland 13 en in Middel hamis stemden 135 mensen op de CPN. Nogal geen verschil. Geen wonder dat de heer Harmen Sie- zen in het NOS programma „Tweede Kamer Verkiezingen" d.d. 21 mei j.l. (19.12 uur) bij het oplezen van de uit slagen uit de gemeente Middelhamis de opmerking maakte, dat de CPN bij uit zondering veel stemmenwinst had ge boekt! Het is zonder meer duidelijk en aanwijs baar dat een deel van de kiezers met name bij de SGP tijdens het machinaal stem men onherstelbare bedieningsfouten maakt. De machine doet domweg zijn werk. De mogelijkheid tot het maken van bedieningsfouten is dus reëel aanwezig en wie zal zeggen dai deze fouten bij andere partijen niet worden gemaakt? Intussen hebben de dagbladen ook mel ding gemaakt van dezelfde bedienings fouten in o.a. de gemeente Katwijk. Maar geen spoor van enige conclusie inzake de onzuiverheid!! Hoe dan ook, dit is een emstige zaak! Het staat mij als volbloed democraat tegen, dat de zuiverheid van de verkiezingen met het gebmik van de stemmachines in het geding is. Daarom heeft de fraktie Hoogzand zich eerder in verbinding gesteld met o.a. de Kiesraad, de nationale Ombudsman en met de minister van Binnenlandse Zaken (wijlen de heer Rietkerk) over het euvel van de bedieningsfouten welke steeds door een deel van de kiezers wordt ge maakt. De minister van Binnenlandse Zaken volstond met een reactie, waarin hij te recht de verantwoordelijkheid bij de ge meenteraad legde. Echter de gemeenteraad van Middel hamis besloot in meerderheid de ma chine's toch maar weer te gebmiken. Interessant is overigens, dat gedurende de verkiezing voor het Europese Parle ment, door een aantal stembureauleden een telling werd gehouden van het aantal gemaakte bedieningsfouten. Dat kon ge makkelijk worden gedaan, omdat de be langstelling van de kiezers voor deze ver kiezing slechts 50% bedroeg. Zaterdag j.l. waren er wederom brand weerwedstrijden klasse II in Zuid-Hol land waaraan door flakkeese blusploegen werd deelgenomen. Het aantal deelnemende ploegen was zo groot dat er op 2 banen werd gespeeld, op deze beide banen was de brandenscene- ring vrijwel gelijk. Er was tijdens laswerkzaamheden brand uitgebroken in een werkplaats van een bouwbedrijf, de man die de brand ver oorzaakt had was achter de vlammen weggekropen en moest met behulp van een straal water worden gered, tevens was de brand doorgeslagen naar een daar boven gelegen zolder. Na de wedstiijden volgde de prijsuit reiking in sporthal „de Moer" en hier bleek dat de blusploeg van Middelhamis de brand het best had geblust en het behaalde dan ook de Ie prijs op baan I terwijl Melissant 2e werd op baan II. De volledige uitslag was als volgt: Baan I 1Middelhamis576 pnt. 2. Schoonrewoerd558 pnt. 3. Brielle557 pnt. 4. „den Oudsten"555 pnt. 5. Unimils554 pnt. 6. Westvoome551 pnt. 7. Goedereede535 pnt. 8. Herkingen534 pnt. 9. Nieuwerkerk a.d. IJssel.531 pnt 10. Poortugaal525 pnt. 11Numansdorp511 pnt. 12. Vlaardingen II508 pnt. 13. Benthuizen508 pnt. 14. Vlaardingen post475 pnt. 15. Marnix telefoon469 pnt. Baan II 1. Maasdam575 pnt. 2. Melissant572 pnt.* 3. Zwijndrecht572 pnt* 4. Heinenoord550 pnt. 5. Maasland529 pnt. 6. Oud-Alblas521 pnt. 7. du Pont Memours508 pnt. 8. Schoonhoven505 pnt. 9. Oudenhoom502 pnt. 10. Giessenburg497 pnt. 11Nieuwe Tonge460 pnt. 12. Hagestein452 pnt. 13. Krimpen a.d. Lek412 pnt. 14. Gouda post408 pnt. 15. Fokker drechtsteden II 401 pnt. Middelhamis en Melissant zullen de flakkeese eer proberen hoog te houden op de selektie wedstrijden op 21 juni a. s. Veel succes!!! Melissant had een iets beter technisch totaal, zodat deze ploeg 2e werd. Tevens kon door het gering aantal be nodigde kolommen een blanco kolom worden aangebracht om vergissingen te gen te gaan. Vergissingen werden dus erkend!! Ondanks de aangebrachte blanco kclcm menwerd er door iets meer dan 8% van de kiezers het knopje achter de kandidaat van de gekozen partij, ingedrukt. In dat geval (blanco kolom) wordt er op een knopje gedmkt waarmee geen stem kan worden uitgebracht. Daama moet de herstelknop worden in- gedmkt en kan men het opnieuw pro beren, maar dan op de wijze zoals het dient te gebeuren, nl. het knopje vóór de gekozen kandidaat indmkken. Die 8% van de kiezers betroffen niet alleen oudere mensen, integendeel juist veel jongeren maakten de bemchte bedie- ningsfout. Wanneer echter geen blanco kolommen kunnen worden aangebracht, zoals dit bij de vele ingediende lijsten voor de Tweede Kamerverkiezingen van woensdag jl. het geval was, dan is een foute bediening niet waar te nemen dan slechts alleen bij de telling. Kijkt u zelf maar naar de uitslag van Middelhamis. Bij gebmik van de stemmachine is het, zoals na het verlaten van het stembureau de ene vrouw tegen de ander zei: „weet joe noe, wie je gestemd heit".... Stemmen op personen is geheim. Stem men moet te allen tijde zuiver gebeuren en dat is bij de traditionele wijze per stem biljet geheel gewaarborgd. Met dank aan de redaktie, Hoogachend, D. Hoogzand „Kan Hij, Die de ogen van de blinde geopend heeft, niet maken, dat ook deze niet gestorven was?" (Joh. 11 :37) Als God liefde is, hoe heeft Hij dan kunnen toestaan, dat....? Kan Hij er niet voor zorgen, dat alle mensen....? Dat zijn van die vragen, die u telkens weer horen kunt en die u zelf misschien ook al vaak hebt voelen opkomen en zelfs wel geteld heeft. Vragen, die getuigen van een zekere kennis van God, maar die tege lijkertijd ook getuigen van grote onzeker heid en twijfel; zelfs van een beschuldi gend ten hemel geheven vinger! Je moet maar eens bij de puinhopen van je geluk staan of veel moeten inleveren, terwijl je de voorspoed van anderen ziet. Dan ko men de vragen gemakkelijker op dan dat ze beantwoord kunnen worden. Dan rijst Asaf naast ons op, die ook geen vrede vond als hij zag op anderen en zichzelf zonder het rechte zicht te hebben op de Heere zijn God. Inderdaad is de Heere een God van liefde en terecht schrijven we Hem grote, ja alle macht in hemel en op aarde toe. Indien er iets zeker is, dan is het dat: Gaf Hij Zijn eigen eniggeboren Zoon niet aan een wereld verloren in schuld om een ieder, die in Hem gelooft, niet verloren te laten gaan, maar het eeuwige leven uit enkel genade te schenken? Een wereld vol haat en vijandschap, die niet naar Hem ge vraagd had en Zijn geboden overtrad! Had Hij dat zo diep gevallen scheppingswerk Zijner handen niet zó lief, dat Hij Zijn Zoon niet gespaard heeft om haar te redden van de ondergang en allen, die zich tot Hem bekeren in berouw, te maken tot kinderen van Zijn eeuwig Koninkrijk? Als dat niet getuigt van de zuiverste liefde en heerlijkste macht, dan is er nergens meer een bewijs voor te leveren, 't Is een Uefde en macht, die kan doen boven bidden en denken. Hij is een God, Die wonderen doet Hij spreekt en het is er. Hij gebiedt en het staat er! Hij dacht de werelden en zij waren; Hij telt het getal der sterren en noemt ze alle bij name. On geneeslijk verklaarde en opgegeven zie ken heeft Hij de gezondheid weergegeven en ze leven nog onder ons. Kreupelen heeft Hij doen lopen, doven doen horen en blinden het gezicht weergegeven. Oor logen deed Hij ophouden; de boog heeft Hij verbroken en de spies in tweeën ge slagen, hongerigen mild gevoed en rijken ledig heengezonden. Als dat geen be wijzen zijn van onbegrensde macht en hartelijke liefde, dan is alles puur toeval en onberekenbaar noodlot! Hoe stierf Lazams, die Hij liefliad. Zo lezen we in het verband van de tekst, die hier boven staat De broer van Martha en Maria, waar Hij zo graag en een geziene Gast was, liet Hij, al was Zijn hulp zo dringend ingeroepen, de laatste adem uit blazen. Hij liet ze daar in Bethanië rou wen en mateloos bedroefd worden, vol onbeantwoorde vragen! Misschien stond u ook zelfbij een graf, dat gesloten moest worden boven één, die u bijzonder lief was en waarvan u nog zoveel verwachtte. Om wiens behoud de hemel bestormd was en die ook zelf gebeden had om te mogen leven. Toch was het einde gekomen, onafwendbaar ondanks uw lief de en de bekwaamheid van behandelende artsen en zorgzame verpleegkundigen! Er is zoveel ellende en verdriet op deze aarde, die Gods scheppingswerk is. We lopen voortdurend op tegen de onbe grepen noden en onbeantwoorde vragen van deze tijd op allerlei terrein en in allerlei vorm, terwijl toch de nood van land en volk, verdmkten en lijdenden de Heere zonder onderbreking voorgelegd woj-dt door een ontelbare, veelkleurige schare smekelingen! Is de Heere dan toch machteloos? Of erger nog: Is Hij zonder Uefde, die meeleeft en meelijdt? Of is het een machteloze liefde, waarmee Hij dan misschien wel naast de mens staat maar zonder hem te kunnen helpen en stierf Zijn Zoon dan aan het krais als teken daarvan? Wat zou dat een schrale troost zijn! Wat een arme prediking moest er dan vanaf de kansel en in de huizen gebracht worden.... Bent u misschien vergeten of wilt u er niet aan, dat we rechtelozen bij de Heere zijn? Mensen, die niets te eisen hebben en die soms door de beproevingen en slagen van het leven moeten komen waar de zege ningen ons niet brachten. Vergeet ook niet, dat Gods wegen hoger zijn dan de onze evenals Zijn gedachten. Vergeet eveimiin, dat het lijden door Hem gehei ligd kan worden in hart en leven. Vergeet toch nooit, dat al de goede óók de minste of geringste en vaak zo vanzelfsprekend gevonden zegeningen onverdiend en meer dan waar we recht op hebben zijn. Vergeet uzelf eens en merk op, welk antwoord God u geeft in Zijn Woord, als de apostel Paulus schrijft over zijn onver hoord gebed om verlossing van de doom in zijn vlees: „Mijn genade is u genoeg"; en dat hij óók heeft mogen getuigen: Als God Zijn eigen Zoon niet gespaard heeft, toen wij nog zondaren waren, en dat voor zondaren, hoeveel temeer zal Hij ons ook met Hem niet alle dingen schenken, die ons werkelijk nodig zijn, als we door het geloof in Hem gerechtvaardigd zijn en leven mogen door de verbondenheid des Geestes met Hem. „Zoek dan eerst het Koninkrijk Gods en Zijn gerechtigheid; en al het overige zal u toegeworpen worden". ■W. H. van Kooten Door zijn overwinning op C. van Ast behaalde K. Hameeteman voor de 2e keer binnen 3 jaar het kampioenschap. In een merkwaardig verlopen competitie bleef Hameeteman als enige constant spelen. Alhoewel Hameeteman's openingskennis niet bijster goed is, blijft zijn midden- en eindspel ongeëvenaard. Proficiat'! P. van Rhee en J. Gottschal degraderen naar Groep 1 Uitslagen Kampioensgroep: A. Roon - C. van Ast1-0 R. van Dongen - J. Gottschal1-0 L. Koese - W. van RossumVi-Vi C. van Ast - K. Hameeteman O - 1 Uitslagen Groep 1: H. van Meenen - T. Draper .Vi -Vi T. Draper - G. J. Zonneveld'/4 - W H.vanMeenen-D. Hameeteman.1 - O Eindstand Groep 1: 1. W. Breeuwer7 uit 8 (kampioen) 2. T. DraperSVi uit 8 (promotie) 3. H. Maagdenberg5 uit 8 4. G. J. Zonneveld4 uit 8 5. G. SellathuraiIVi uit 8 6. H. van Meenen3 uit 8 7. J. van Dam3 uit 8 8. D. Hameeteman2Vi uit 8 9. K. Tanis2!4 uit 8 In Groep 2 gaat de strijd tussen Myrthe Leydens en Jouke van Gosliga, waarbij Myrthe de beste papieren heeft gezien haar afgebroken partijen. Rosientje Leydens - Myrthe Leydens0-1 Myrthe Leydens - Jouke van Gosligaafg. Aernold van Gosliga - Myrthe Leydensafg. ^S voorstraat 13 3245 tig sommelsdijk tel. 01870-2275 OOLTGENSPLAAT Op zaterdag 21 juni a.s. gaat de Muziek vereniging U.D.I. uit Ooltgensplaat naar de Efteling te Kaatsheuvel om een dag aldaar de muziek te verzorgen. De reis gaat met een bus en tegen betaling van 10,per persoon kunnen er nog enkele mensen mee. Deze prijs is alleen de buskosten. Wie mee wil kan zich voor 10 juni a.s. opgeven bij de penningmeester van U.D.I., de heer C. van Dam, P. Biggestraat 20, tel. 01873-1320. In nagenoeg alle gemeenten in de politieregio Rijnmond zal door de politie in de maand mei een uniforme kaart in gebmik worden genomen. Daarop kan men de periode(n) van afwezighei(^ door vakantie invullen en bij de politie inleveren. Ook kan men daarop een waarschuwingsadres of een adres, waar zich de sleutel van de woning bevindt vermelden. Indien u gebruik wilt maken van de mogelykheid om de vakantieperiode(n) aan de politie te melden, kunt u aan elk politiebureau terecht De ingevulde kaarten zullen door de politie in veel gemeenten in de regio worden gebraikt om de woningen, die in de vakantietijd door de bewoners zijn verlaten, indien mogelijk, in de surveillance op te nemen. Ook de waarschuwings-/sleuteladressen zijn van groot belang. Bij onraad of na onheil kan adequaat hulp worden verleend ais de politie beschikt over een waarschuwingsadres of een adres waar de sleutel voorhanden is. De politie adviseert vakantiegangers ook de buren in kennis te stellen van hun afwezigheid en hun te vragen een oogje in het zeil te houden. Bij om-aad snel de politie waarschuwen is het advies! Waar het de politie om gaat is samen met de bevolking het aantal inbraken in de vakantie te voorkomen of in ieder geval zoveel mogelijk te beperken. Vakantiegangers wordt tevens aangeraden de folder „32 tips voor een onbezorgde vakantie", die op elk politiebureau gratis verkrijgbaar is, op te halen. De politie brengt deze folder onder de aandacht omdat elk jaar vakantiegangers tijdens hun afwezigheid in hun woning bezoek hebben gehad van ongenode gasten. Naast deze tips wordt het publiek attent gemaakt op een uitstekende inbraakpreventiebrochure die eveneens aan de politiebureaus verkrijgbaar is. Deze inbraakpreventiebrochure is een handleiding om de kans op een inbraak te verkleinen. Ook geeft de brochure antwoord op de vraag hoe beter kan worden beveiligd tegen inbraak zonder dat van de woning een vesting wordt gemaakt. Het moet mogelijk zijn op deze wijze en in samenwerking met de gehele bevolking het aantal inbraken tijdens de vakantie periode te verminderen. Voorkoming misdry ven is een zaak van de politie en ui jfjf# J^*♦♦**♦♦♦♦♦#*♦♦♦♦♦♦♦♦*♦♦♦**♦*♦♦♦♦J^♦»♦*♦♦♦♦♦^f♦»♦*♦*♦♦».^^♦^f^^♦ Fenaod van den Oever - 72 - Dus, als ze hem goed op de peiling hadden, hij wou een scheepsvolk meenemen? Ja! Met welk schip? Een goed schip! riep hij uit. Het antwoord viel niet in goede grond. Ja, maar ze stapten zomaar niet aan boord. Dacht hij daar nu nog haring te vangen? Ja! Er werd geroepen: Man, je vaart je te barsten op de klippen. Ik niet! Nou, nou. En Tinus de Ridder stelde de vraag: Wie zal er schippers zijn en wie matroos en wie afhouwer? Daar maakte Tinus zich dmk om. Hij antwoordde: We zijn allemaal evenveel, de winst delen we gelijkelijk, het verlies draag ik. Even stilte. Ze verzonnen nieuwe vragen, andere bezwaren wilden ze opwerpen. Arend-Michiel voelde het. Pesterij was het, anders niets. Hij werd hels, sarren kon hij nu helemaal niet ver dragen. En waar dacht hij hen precies heen te brengen? Ik neem je mee en ik breng je thuis. Dat was geen antwoord, hij kon hen wel naar de hel jagen. Arend-Michiel keek de mannen aan. Ze zagen hoe de aderen bij zijn slapen zwollen. De maat was vol. Wil je mee, of niet? schreeuwde hij. Gemompel: Nou, nou, maar, maar.... Wat nou, nou, maar, maar. Hij vloog op en bulderde: Je mag niet eens meer mee, logge verzadigde slampampers. Hij deed alsof hij aanstalten maakte om zijn jas aan te trekken en weg te gaan. D'n heer en zijn compagnon zaten verbouwereerd achter hun bureau. Er was een leven als een kabaal. Was die kerel een vulkaan en overstroomden zijn verwijten allen? Niemand durfde zich verheffen. Op één na. Wijnand Hoogendijk stond op en ging naar voren. Hij greep Arend-Michiel bij de arm. Wat, een vechtpartij? Het werd stil. Wijnand stond daar en Arend-Michiel voelde voor de zoveelste keer na jaren, dat deze man hem helemaal in zijn macht had. Wijnand stond daar als in de beste jaren op het achterschip van zijn logger; de ogen op het want, de handen aan het roer. Kort, afgebeten waren de ziimen die hij sprak. Hij sprak tot zijn maats en keek naar Arend-Michiel, de man, die hij eens op de Zorg en Vlijt liet monsteren voor ouwenjongen. Wat denken jullie, datje een snotneus voor hebt? was bij mijn stuurman en ik weet, dat zijn pink breder is dan jullie lendenen. Arend-Michiel, ik ben oud en ik heb een trekbeen, maar ik wil met jou graag mee naar de westkust, al is het voor afhouwer. Arend-Michiel gaf hem een hand. Hij zei schor van aandoening: Dankie, Wijnand. Hij kon niet meer. Wat een reuze vent, die rauwe Wijn toch, die kabeljauwkoning. Schuchter stond Gerrit Krab op, zijn ouwe stuurmans maat. Hij sprak: Arend-Michiel, ik vraag je minzaam, mag ik mee? God weet, dat ik niet spot als ik zeg, dat ik met jou desnoods door de hel heen durf. Jij brengt ons er uit Het was stil. Het korstdikke verzet smolt weg. Tinus de Ridder keek stuurs en verbolgen. D'n heer kwam naar voren. Mannen, we hebben alles gehoord. Wie weigert gaat staan. Iedereen bleef zitten. Arend-Michiel, ontdaan, zei tegen d'n heer, zich met moeite bedwingend: Overmorgen om acht uur met een paspoort aan het station. Ik ga. Hij holde ervandoor, de duistemis in en hij huilde. Dat was in jaren niet gebeurd. Hij had om Wil niet eens gehuild, maar hierom snikte hij. Met wantiouwen zou hij uitvaren. En hij wou het beste, hij wou vaart voor het volk, hij wou werk en welvaart. Gerrit Krab begreep hem en Wijnand Hoogendijk had hem in zijn ziel getroffen met diens belijdenis. Als hij straks met de Wil-Willem voer, wist hij welk soort tot de zijnen behoorde. Aan de haring voor Amerika werkten ze 's nachts, in ploegen, door. Toen hij wat bedaard was, ging hij nog even in de kuiperij kijken. Ze deden hun best. 't Zag er mooi uit. Onderweg naar huis liep hij langs de woning van Albertien. Het was al laat en hij besloot: ik maak geen gemcht meer. Zij zijn toch naar bed. Door één van de raampjes meende Mj wel het schijnsel van een kaars vlammetje te zien. Thuis deed vader hem open. Met een bromstem zei hij zacht verwijtend: k Sst, sst, ze slaapt, je bent geen ogenblik thuis. Het speet hem niet zacht geklopt te hebben. Maar moeder had zich slapende gehouden. Ze opende haar ogen toen hij de kamer instapte. Hij moest in elk geval een warm bakkie doen. Morgen praten we weleens, moeder, zei hij, ik heb zoveel aan m'n hoofd gehad. Ze sprak: Goed hoor, jongen, zul je voorzichtig zijn? Je hebt maar één leven te verliezen. Hij knikte en dronk. Ze ging verder: Als je het soms koud hebt, hier heb ik nog een deken voor je, hoor. Ze wees op haar beenbedekking. Goed moeder. Zo was ze! Zelf desnoods kou lijden om hem te verwarmen. Een kwartier later rolde hij bonzend in bed. De andere morgen liet Ary Dorsman, de dmkker van Het Visserijblad en De Godvrezende Zeeman, de etiketten brengen. Hij-bekeek ze. Ja, zo had hij het bedoeld. En hij nam ze mee naar de kuiperij. Moet die er op, me....? vroeg de kuipersbaas. Zeg gemst Arend-Michiel. De kuipersbaas liet ze op de deksels der zestientjes slaan. Het stond goed, daar niet van, moest men bekennen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 9