Uit de Historie Middelharnis De rampspoed ener Kerkbrand Kerk en toren van suikerklontjes Oostmoerse Ruiters Zaterdag 31 mei EO-Famieliedag (VI) Eigen zegel voor Herv. Kerk Middelharnis Poëzie-avond op de R.G.O. Muziekvereniging Apollo zoekt aandeelhouders Vergadering Sportraad Middelharnis Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS' VRUDAG 30 MEI 1986 (slot) Langzamerhand begon er bezinning te komen en de tot nog toe onopgeloste vraag naar de oorzaak van de brand begon ons te interesseren. De oorzaak niet alleen waar door de brand was ontstaan, maar ook de oorzaak, waarom de Heere ons zo had bedroefd. En mijn ziel doorzocht de re den, waarom God de tegenheden ons in zulk een mate zond, en wat ons te duchten stond! Niettemin waren wij verblijd, dat de Heere Aangezicht niet verborg voor onze ziel en voor de ziel der Zijnen. Midden in de druk, waren wij droevig en toch blijde, want de gunst des Heeren lichtte over ons. Zijn eeuwig trouwverbond bleef onze ho pe en de Koning der kerk troostte ons, Hij, die eeuwig meer is dan welk geliefd voor werp ook! Hij heeft gescheurd en zal ons verbinden. Hij heeft geslagen en zal ge nezen! Zijn er oorzaken waarom de Heere heeft geslagen? Wie geen vreemdeling is van eigen verdorvenheid, zal die vraag nimmer ontkennend kunnen beantwoor den, evenmin als hij, die bekend is met kerkelijke verhoudingen en klein- zieligheden, die in alle gemeenten voor komen, 't Zijn immers de zonden, die ons wonden! Gelukkig, wanneer wij onder des Heeren hand mogen buigen en tegelijk iets beluis teren mogen van Zijn vaderlijke goedheid over Zijn erfdeel. Want onder alle om standigheden is het beter in de hand des Heeren te vallen, dan in de hand der mensen. Ook dat hebben wij ervaren. Ver telde ons niet een bevriende collega, dat in éénderZuid-hollandse dagbladen te lezen was geweest, dat er aan de vooravond van de brand een toneeluitvoering in de kerk was gehouden?! Wat was echter de werkelijkheid? Op die bewuste avond had de Chr. Gemengde Zangvereniging een repetitie in het koor der kerk, dat voor verenigingsdoeleinden werd gebruikt, gehouden. Het is grove laster om van een repetitie-avond ener zangvereniging een toneeluitvoering te maken. Bovendien was het een uitzonde ring, dat deze vereniging in het koor der kerk vertoefde, aangezien zij door om standigheden van haar gewone vergader plaats geen gebruik kon maken. Uit de aard der zaak worden bij een brand de vreemdste geruchten verteld, die niet be hoeven te worden weerlegd, maar op deze verkondigde dwaasheid meenden wij te moeten wijzen, aangezien het gerefor meerde volk de opmerking kon maken: Wordt daar ginds dan maar alles toege laten? Nu ik toch over deze dingen schrijf, moet mij nog iets van het hart. Het is algemeen bekend, dat er onder de gereformeerden sommige tegenstanders zijn van vereni- gingswerk e.d. Wij kunnen ons dat be grijpen, al kunnen wij het niet toejuichen. Deze mensen nu gebruiken nog al eens overdreven uitdrukkingen in verband met het verenigingsleven. Eén voorbeeld: In het koor van onze verwoeste kerk was een podium aangebracht voor de avonden van verenigingen, voor vergaderingen van ker kelijke aard e.d. Nu spreken sommigen van een toneel in de kerk. Zo krijgen zij, die buiten de kerk zijn, een totaal ver keerde indruk van het verenigings- en ker kelijk leven, zo worden de geruchten, die het bedoelde dagblad verspreidt, in de hand gewerkt. Wanneer men in het kerke lijk leven misstanden meent aan te treffen, moet men niet gaan overdrijven. Daar mede wordt geen goed, maar kwaad be reikten men geeft aan de vijand een stok in de hand om onschuldigen te slaan. Ook in onze kritiek op tal van kerkelijke hande lingen moet de vreze Gods ons regeren. zodat wij niet uit de hoogte, maar uit liefde vermanen. Ook wie persoonlijk van mening is, dat dergelijke samenkomsten niet in het koor der kerk gehouden moeten worden, mag toch het middel van laster niet gebruiken om aan die mening kracht bij te zetten. Laat er billijkheid en waarheid heerschap pij hebben onder ons. Oudejaarsdag was een dag om tot be- zirming te komen voor Middelharnis. De verstandelijke overweging moest weer het veld winnen en het gevoel mocht niet belemmerend werken op onze werkzaam heid. Niettemin was de Oudejaarsdienst in de Herv. Kerk van Sommelsdijk een indrukwekkend gebeuren. Nooit zullen wij de indruk vergeten, die over gemeente en prediker kwam, toen de laatste zich een weg baande door de volle kerk naar de kansel, terwijl de gemeente zong: O, God, hoe hebben wij getreurd. Door U verstoten en gescheurd! In diepe bewogenheid moest in het kerk gebouw, dat het onze niet was, over de gemeente het votum worden uitgesproken! De weemoedige gedachten, die op die avond over ons plegen te komen, werden versterkt door de geleden ellende. Over de Oudejaarspreek zal ik niets schrijven, want deze is uitgegeven ten bate van de herbouw der kerk en daarin zult u ook foto's van ons verwoeste bedehuis aan treffen, 'k Wil slechts in herinnering roe pen, dat de gemeentezang voor de predi katie ons ontroerde: Uw heiligdom is door het vuur verteerd. Niets heeft zijn glans voor 't woên des gloeds beveiligd. Uw schoon paleis. Uw woning is ontheiligd. Ten gronde toe in puin en as verkeerd. Gij evenwel. Gij blijft dezelfde, o Heer, Gij zijt van ouds mijn Toeverlaat, mijn Koning. De trouw des Heeren alleen zal onze sterkte zijn en wij hopen eenmaal de her bouwde kerk in onze gemeente weer te, mogen in gebruik nemen, als een bewijs, een zichtbaar bewijs, dat de Heere aan ons denkt. Dat in de dagen, waarin de puin hopen der kerk ons dorp telkens weer somber stemmen, de Heere zich in het midden der gemeente een Kerk mocht bouwen van levende stenen. Welk een zegen zou er dan uit groot verlies geboren worden! Tenslotte wil ik er nog op wijzen, dat wij ons terdege bewust zijn, dat in het oorlogs geweld vele even mooie kerken zijn ver woest en nog lang niet zijn hersteld. Het zou kunnen lijken, alsof wij anderen ver getend, eigen rampen groter achten. Al wil ik niet ontkennen, dat ieder mens een egoïst is in zijn hart, toch mag men deze gevolgtrekking niet zonder meer maken. In dat verband denk ik aan koning Hizkia, die ziek werd tot stervens toe. Dat was niets bijzonders, immers zulks grijpt dage lijks plaats. Toch geeft de koning in zijn latere danklied voor zijn herstel een bij zondere reden aan, waarom deze ziekte hem buitengewoon onaangenaam was ge weest. Hij zegt: In de vrede is mij de bitterheid bitter geweest. In een tijd van grote vrede en voorspoed overviel de bitterheid der ziekte hem als een bij uit stek bittere zaak. Zo is het ook voor de gemeente Middel harnis geweest Na een vacature van ruim twee jaren ontving de gemeente weer een eigen herder en leraar. Bij het uitbreken van de brand was deze ongeveer twee maanden in de gemeente. Die twee maan den waren een tijd van vreugde en vrede voorde gemeente geweest. Er was samen binding onderling en vooral in de predi king. En zie, in de vrede, welke de ge meente en haar voorganger smaakte. kwam een grote bitterheid, die des te bitterder was, naarmate de vrede aan genamer was geweest. Neen, geen oor logsgeweld velde onze schone kerk, doch middeain de vrede, was de bitterheid ons niettemin zeer bitter. Wij vergeten de rampspoed niet van de gemeenten, die in de oorlog zwaar hebben geleden, doch kunnen veeleer thans nog beter begrijpen, welke moeilijkheden zij doorworsteld hebben en nog doorworstelen. Ondanks alle bitterheid luidt het parool: Vooruit in de naam des Heeren! Niet blijven stilstaan bij het verwoeste heilig dom, maar voort naar een herbouwde kerk. Niet blijven staan bij verkoolde balken en bij koperen kronen verpletterd onder neerstortende binten, niet blijven toeven bij een verbrand orgel en een ver nietigde kansel, maar hopend op het heil des Heeren arbeiden in zijn Naam. Als wij gevoelig aangedaan blijven stilstaan bij het verleden, sluiten wij de mogelijkheid voor onszelf af om uit dit alles lessen te trekken. Dat het door velen in de ge meente en buiten de gemeente als een roepstem Gods verstaan werd: Vernedert u onder de krachtige hand Gods en Hij zal u verhogen te zijner tijd! M. G. In het Gereformeerd Weekblad stond ook deze advertentie: Een ure des gebeds zonder Huis des Gebeds IV Vraag: Is de G. onder het bovenstaande artikel Ds. Goedhart? Opmerking: Het artikel laat ons zien, het „geestelijk werkzaam zijn" met deze brand. Een geestelijke werkzaamheid vanuit de Schrift. Aantekeningen: I In 1804 is de kerlt niet afgebrand. A. J. Kruider vertelt in Opbouw van 7 januari 1949: Op 25 Februari 1804, om half vijf woedde een onweer boven het dorp, waarbij de spits door de bliksem getroffen, vlam vatte. Niettegenstaande de storm, be klommen Hendrik de Wit, Aren van Gel deren en Dirk Dekker de toren en wisten de vlammen te bedwingen. De vermelding in verschillende bladen, dat de kerk in 1804 afbrandde, is dus onjuist. Aan de mannen werden, als blijk van waardering na een toespraak van de Schout, enkele geschenken als aandenken uitgereikt, II Over de brand van 1904 vertelt A, J. Kruider in hetzelfde artikel: In 1904 brak echter een brand uit, die niet te stuiten was. De fraaie kerk werd geheel in as gelegd op de 24e Juni en na de De kerk na de restauratie. (Trouw) Niet steen voor steen, maar klontje voor klontje heeft banketbakker van Helden uit Middelharnis een kerk en toren gebouwd. Zijn werkstuk, waarin zo'n vijfduizend klontjes zijn verwerkt, staat te pronk in zijn rijk voorziene etalage. Dhr. van Hel den en zijn bedienden werkten vele nachte lijke uurtjes aan hun karwei, dat zoals de foto ook laat zien, zeer geslaagd mag heten. Als metselspecie werd een meng seltje van eiwitglazuur en poedersuiker gebruikt. Onnodig nog te zeggen dat het werkstuk de kerk en toren van Middel harnis voorstelt. De deuren en wijzer platen zijn van chocolade. Dhr. van Hel den gaat zijn maaksel nog niet slopen, integendeel, hij zoekt er een nuttige be stemming voor. (E.N. 16-12-1975) restauratie, in Juni 1905 weer in gebruik genomen. Bij die brand werden de meeste grafzerken vernietigd. In het koor bevond zich nog een zerk, met 2 wapens, vast gehouden door een engel. In de rand stond: „Hier leit begrave.,.. Anthonis Bettenz, rentmeester van Middelhamisse, stief ao. XVCen Jouffrou Johanne Jansdoch ter. Sij eerste hi^ysfrou sterft ao. XVCXXXII de.... dach July. Ill 2 april 1952 werd de herbouwde kerk met het nieuwe orgel in gebruik genomen. (E.N. 5 april 1952). In dat nr. lezen we: De heer Leeflang, die op gebied van orgel bouw een groot kunstenaar kan worden genoemd, heeft met dit machtige instru ment een levenswerk tot stand gebracht. „De beste Orgelbouwers wonen in Dene marken en in Middelharnis" schreef „Het Orgel" in Juli 1949. Dit is misschien wat overdreven, maar.... waar! De Hervormde Kerk van Middelharnis beschikt sinds deze week over een eigen Kerkzegel. Terwijl een groot aantal an dere Kerkelijke Gemeenten al wel zo'n symboliek bezaten was het er in Middel harnis nog steeds niet van gekomen, temeer omdat het bezit ervan niet nood zakelijk is en kennelyk ook omdat het tot dusver had ontbroken aan een vol doende kreatieve geest die een ontwerp zou bedenken. In het Kerkzegel, waarvan het gebruik al direct na de Reformatie in zwang kwam, wordt meestal de (historische) plaats naam van de Gemeente of van de mid delen van bestaan verzinnebeeld, met als randschrift een daaraan te onüenen Bijbel tekst. Voor het Middelhamisse zegel werd gekozen voor de afbeelding van een gaffel- Uitslagen van de op Tweede Pinksterdag gehouden club-wedstrijden van de R.V. „Oostmoerse Ruiters", gehouden in Ma nege Oostmoer te Stad aan 't Haringvliet. Dressuur B7 pony's: 1. Sandra Dees120 pnt. 2. Vivian Miezenbeek120 pnt 3. Francina Huyssen109 pnt. 4. Tamara de Groot109 pnt. 5. John van Dis103 pnt 6. Karin Neleman.100 pnt 7. Pepijn Nierop96 pnt 8. Jolanda Bijloo91 pnt Dressuur LIO pony's: 1Margriet Maas135 pnt. 2. Yvonne Mackloet128 pnt 3. Nancy Stoel125 pnt 4. Helga Nagtegaal122 pnt 5. Janneke Melissant121 pnt 6. Liesbeth de Looze120 pnt 7. Esther Vervenne111 pnt 8. Jeroen Le Pole108 pnt 9. Maria ZonneveijUe105 pnt 10. Woudie v. d. Sluis103 pnt Dressuur B5 paarden: 1. Annemarie v. d. Gaag118 pnt 2. Dhr. Kievit113 pnt 3. Monique v. d. Gaag113 pnt 4. Corma de Groot96 pnt Dressuur B7 paarden: 1. Korrie v. d. Sluis125 pnt 2. Marjoke Huisman116 pnt 3. Willemijn Voogd114 pnt 4. Henk Bosman114 pnt. 5. Greet Breen112 pnt 6. Jeanet Le Roy112 pnt. Aangespannen pony's dressuun 1. Dhr. van Dis90 pnt 2. Dhr. Kievit82 pnt. 3. Dhr. Voogd82 pnt 4. Dhr. Groenendijk69 pnt. Aangespannen pony's hindernisbaan: 1. Dhr. van Dis114.50 sec. 2. Dhr. Voogd123.05 sec. 3. Dhr. Kievit123.44 sec. 4. Dhr. Groenendijk129.60 sec. Springen C-pony's: 1Jeroen Le Pole 2. Tamara de Groot 3. Pepijn Nierop 4. Maria ZonneveijUe Springen D-pony's: 1John van Dis 2. Sandra Dees 3. Annemiek Nijssen 4. Vivian Miezenbeek 5. Woudie v. d. Sluis 6. Marlies Bakelaar 7. Yvonne Mackloet 8. Jolanda Bijloo 9. Esther Vervenne Springen beginners paarden: 1Corma de Groot 2. Marjoke Huisman 3. Greet Breen 4. Nancy Stoel Springen paarden: 1Anja Riemens 2. Kees Voogd 3. Willemijn Voogd w w w 'X' 'X' 'X' 'X' 'X' 'X' 'JL' w w Op dinsdag 3 juni om acht uur 's avonds hoopt de Rijksscholengemeenschap te Middelharnis een voorstelling te bieden, die voor ieder aantrekkelijk is, die inte resse heeft in de Engelse taal en cultuur. Het betreft een optreden van drie En gelsen, die onder de naam „The Triad Stage Alliance" met veel succes een toer- nee door Nederland maken. Zij brengen een poëzie-programma waar in spel, deklamatie en zang elkaar afwisse len en dat borg staat voor ongeveer ander half uur kijk- en luisterplezier. Hun voor stelling heet „A Slice of Wedding Cake" en omvat een rijk assortiment gedichten en liedjes, van Chaucer to heden. Kaarten voor deze door de R.G.O. ge subsidieerde uitvoering zijn vanaf nu ver krijgbaar op drie adressen: R.G.O.-gebouw, Burg. Mystaan 5; dhr. Kievit, Voorstraat 23, Ooitgensplaat; dhr. Lokker, Dirkdoensweg 44, Ouddorp. Daar is tevens het volledig uitgetypte en verklarende programma te koop voor slechts 1,De kaarten kosten 7,50, C.J.P. 5,en zijn ook aan de zaal verkrijgbaar. Gratis koffie bij aanvang. schip, de voorloopster van de meer be kend geworden Middelhamisse sloepen. Met de verbeelding van het gaffelschip grijpt het zegel derhalve dieper in de ge schiedenis terug. De gekozen tekst is Joh. 621 a, in 't Latijn op het zegel verwoord: „Zij hebben aan Hem gewilliglijk in het schip genomen". Het ontwerp werd ge tekend door dhr. A. Vogelaar te Middel harnis. (wordt vervolgd) J. L. Stmik Onder dit motto voert muziekvereniging APOLLO uit Nieuwe Tonge, campagne tot het uitgeven van renteloze aandelen ten bate van het instmmentenfonds. Zoals inmiddels wel bekend, is ApoUo omdat het ledental bij de fanfare om uiteenlopende redenen terugviel om geschakeld van fanfare naar harmonie. Deze omschakeling heeft natuurlijk con sequenties. De verwachtte stijging van het ledental (+20) heeft verstrekkende ge volgen ta.v. organisatie, opleiding, instm- mentarium, uniformen, huisvesting, etc. De directe zorg is uiteraard het instm- mentarium en de opleiding. Een klarinet b.v. kost zo'n/1300,-(x20 is/26.000,-). Een aantal instmmenten zijn reeds aan vernieuwing toe en de nieuw aangemelde leerling moet op zijn minst een instmment ter beschikking worden gesteld. De vaste inkomsten van de vereniging bestaan uit Gemeentelijke subsidie, do naties, contributies. Variabele inkomsten komen o.a. uit optredens van het orkest, de alpenkapel, een incidentele bijdrage van het anjerfonds en diverse akties. Desalniettemin zijn deze inkomsten lang niet toereikend om in de noodzakelijke financiële behoefte te voorzien. Derhalve heeft men het plan opgevat tot het uitgeven van renteloze aandelen tot een totaalbedrag van 10.000,meteen looptijd van 10 jaar. Inhoudelijk betekent dit een totaal uit- lotingspercentage van 10, wat neerkomt op 1000,- per jaar. Wanneer men dus 1 of meer aandelen koopt van 10,- of 25,- bestaat de mogelijkheid dat het volgend jaar een of meer van deze aandelen worden uitgeloot en uitbetaald aan de te-naam-gestelde. Men leent dus het geld minimaal een en maximaal tien jaar aan de vereniging. Weliswaar renteloos maar, het fijne ge voel gevend dat door uw steun deze bloei ende vereniging door een moeilijke finan ciële periode wordt heen geholpen. Aandelen zijn verkrijgbaar bij alle leden van Apollo (boven 16 jaar) en door stor ting van 10,- of/ 25,- of een veelvoud daarvan op rekening nr. 34.54.12.052 bij de Rabobank te Nieuwe Tonge, t.n.v. Muziekvereniging ApoUo, onder vermel ding van „aandeel". Per omgaande wordt dan uw bewijs van aandeel (of aandelen) u toegezonden. Twee toespraken over het thema „Het Woord van God is levend en krachtig", enkele interessante interviews en veel koor- en samenzang. Dat is in grote lijnen het programma van de EO-Famüiedag die D.V. zaterdag 31 mei wordt gehouden in de Jaarbeurs in Utrecht. Voor kinderen van 4 t/m 12 jaar is er een groot „EO- kinderfeest" met onder anderen Aad Pe ters van de Kinderkrant en ,,The Buming Candles". De dag begint om 10.00 uur en de toegang is vrij. Op de Familiedag '86 zal beduidend meer gezongen worden dan voorgaande jaren. Uit de vele reakties van Familiedag bezoekers is gebleken dat men graag veel samen wil zingen en dat zal dit jaar dan ook kuimen. Verder werkt er 's ochtends een groot jeugdkoor (500 leden) mee, dat is samengesteld uit een aantal, uit een aantal koren van de Koninklijke Christe lijke Zangersbond. Deze bond bestaat honderd jaar en zal daarom op de Familie dag de nodige aandacht krijgen. 's Middag wordt de muziek op de Fa miliedag verzorgd door de bekende muzi kale familie Zwart. Deze familie levert op 31 mei twee organisten, twee pianisten en twee dirigenten met 600 zangers uit hun koren. Solo-zang komt er van de sopraan Femmy van de Weg en de bariton Klaas Lentink. Over het thema van de Familiedag „Het Woord van God is levend en krach tig" wordt gesproken door ds. J. H. Velema en de heer J. Frinsel van de ver eniging „Tot heil des volks". Feike ter Velde, die de hele dag presenteert, praat verder met één van de gasten uit zijn tv- programma „God verandert mensen". In de pauze kan men in de Julianahal nader kennismaken met de diverse werk zaamheden van de Evangelische Omroep en/of luisteren naar optredens van Gert en Hermien, EO's radio- en tv-orkest „Psal ter" en de vocal-groep „Voice". De Stichting Sportraad Middelhamis is voomemens om op maandag 2 juni 1986 in de kantine van de SV Flakkee op het Industrieterrein te Sommelsdijk te ver gaderen. Aanvang 20.00 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Bespreking notulen. 3. Ingekomen/verzonden stukken. (De, voor deze vergadering niet van belang zijnde stukken liggen ter inzage). 4. Mededelingen: a) SSM. b) Gemeente. c) Stichting Olympia. 5. Plan de Staver. 6. Diversen. 7. Rondvraag. 8. Vaststelling volgende vergadering. 9. Sluiting. Belangstellenden zijn op deze vergadering hartelijk welkom. VERSCHENENi OUDEJAARSAVONDPREDIKING, na het afbranden der Ned. Herv. Kerk, door Ds. H. GOEDHART te Middelharnis. Aan dit werkje zijn een 4-tal foto's toege voegd, zowel van het exterieur als van het interieur der kerk. Prijs slechta f t, DE OPBRENGST KOMT GEHEEL TEN GOEDE AAN DE HER- BOUW DER KERK Verkrijgbaar hj: Drukkerij ROOY EN VAN DER VELDE Middelharnis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 6