EIIIVIIDEn-niEUWS Het wonder van de negentiende eeuw VAN BOLLENPLANTERS TOT BOSMAAIER5 Holle Bolle Dagen in Sommelsdijk MEDISCHE DIENSTEN Toelating aantal bestrijdingsmiddelen ingetrokken Boekbespreking: (I) Jeugddienst Goedereede Flakkeese Zaterdagvliegers Muggebeten, brandnetels en kwallen Gouden EHBO-medallle voor Veilig Verl(eer Nederland No. 5500 M"- -^„S?^ a. SCHATiOCKtRS VÓÓK ZIJN ucHTGevtüüe ghatsm MteUWSGISKIG AASJS OP ZN HOUANÜS TUlPSNHAMOeN Ieder nu die God eenigermate oogen gegeven heeft om te zien, en eenige liefde voor de eere Gods, de waarheid, en de welstand van Gods kerk en Gemeente, kan hieruit genoegzaam zien wat hem te doen staat, en hoe wettig onze afscheiding is, waartoe zy ons door de verlating en ver oordeeling der waarheid genoopt en genoodzaakt hebben. Het is die mannen toch niet te doen om de waarheid gelijk zij zelve verklaren, maar om die vrede die gevloekt is bü God, en die niet anders behouden kan worden, dan met verlies van de waarheid. Hendrik de Cock Vrije kerken en kleine luyden Arensman levert alle machines en gereedschappen voor hout- en metaalbewerking, weg- en waterbouw, woningbouw en de agrarische sector. en...Arensman heeft een eigen service-afdeling ARENSMAN Kaal 5, Sommelsdijk, tel. 01870 - 6500 Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel. 01879-1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlek Informatie- en klachtenburo over de Gezondheidszorg: Tel. 01100- 31594 op maandag t/m donderdag van 9 tot 12; dinsdag half 2 tot 5 en donderdagavond van 6 tot 9 uur. 3e Blad VRUDAG 30 MEI 1986 '«o 4[ •6 o Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Ik zie wel eens advertenties, waarin schatzoekers" worden aangeboden. Als mensen daarmee oude munten in de grond kunnen opsporen, kunnen ze vol gens mij ook een verstopte geldkist of ingemetselde brandkast binnenshuis er mee vinden. Hoe voorkom ik nu, dat inbrekers mijn geld en kostbaarheden vinden? Antwoord: U bedoelt die detectors, waar mee in de oorlog landmijnen werden op gespoord en die nu in verbeterde vorm in de handel zijn, o.m. voor de controle op wapens van vliegtuigpassagiers en het zoeken naar munten in de grond. Metalen kaatsen namelijk binnen bepaalde afstand de uitgezonden stralen terug. Bij gebruik binnenshuis zijn ze echter erg onbetrouw baar, omdat zich in ieder huis overal metaal bevindt. Denk maar aan de vele oude buizen, de bedrading, scharnieren en sloten, kranen, radiatoren, lampen en al lerlei apparaten. U kunt nog loze metaal platen aanbrengen of laten inmetselen als u inbrekers op een dwaalspoor wilt bren gen, maar als u veel geld bezit, kunt u dat beter naar de bank brengen, en andere kostbaarheden kunt u veiliger in een safe loket van een bank opbergen dan bij uw thuis, mede met 't oog op brandgevaar. Wij hebben nieuwe haring gegeten, maar toen wij 't licht uitdeden, grijnsden ons een paar oplichtende graten aan. We konden niet slapen door dat spookach tige verschijnsel. Waren die haringen soms niet vers? Antwoord: Visgraten zijn enigszins fos- forhoudend, 'evenals de diertjes die bij avond het oplichten van de zee veroor zaken. Het verschijnsel komt ook voor in beenderen en in droog en vermolmd hout. Vandaar dat men vroeger zo bang was voor een geraamte en dat er spookver halen bestonden in heel oude huizen en ruïnes van kastelen. Toen men het fosfo- riseren en fluoresceren nog niet kende, zocht men er immers bovennatuurlijke verklaringen voor. Met uw haring was niets aan de hand, maar om hygiënische redenen is het verstandiger de graten en ander afval op te ruimen voor u erbij gaat slapen. van vrijdag 30 mei 1986 t/m zondag 1 juni 1986 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter J. Dogterom, tel. 01870 - 2121. Dokter Dogterom is woensdag a.s. van 12.00 tot.24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur hebben dienst de doktoren K. J. Huisman en T. v.d. Doel, tel. 01877-1412-1752. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter R. P. van Rijswijk, tel. 01879 - 1207. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter M. de Jager, tel. 01875- 1301. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter A. J. Janssen, tel. 01871 - 1306. APOTHEEK „MENHEERSE" Voorstraat 16 Middelharnis Telefoon 01870 - 3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoed- recepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aange boden. Inlichtingen via telefoonnummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Kroon, tel. 01873 - 1310 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441 L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870 - 2897; G. J. C. Wennink, Oud- dorp, tel. 01878- 1538. Omdat ik Aagje heet, word ik vaak „Nieuwsgierig Aagje" genoemd, vooral als ik toevalig wat te vragen heb. Zo langzamerhand wil ik wel eens weten, wie deze Aagje wérkelijk was. Dat kan niemand me vertellen. Antwoord: Die bijnaam is ontleend aan de titel „'t Nieuwsgierigh Aeghje van Enkhuizen" boven een verhaal van de humoristische dichter Jan Zoet van Am sterdam. Dat boekje verscheen in 1655, maar de titel werd alras gebruikt om er het slag vrouwen mee aan te duiden als Trijn tje Comelis, een schippersvrouw uit Zaandam, die met haar man naar Ant werpen voer en daar van alles beleefde. Dat is een levensecht getekende volks figuur uit een klucht van Constantyn Huy- gens, geschreven in 1651 en opgevoerd vanaf 1657. In feite moeten we dus spre ken van „Nieuwsgierig Trijntje", maar het is ook in dit geval gegaan als met Bar bertje, die zelf helemaal niet hoefde te hangen, want in Multatuli's verhaal was sprake van Lothario. Het zal u echter niet helpen, als u dat allemaal rondvertelt.... Met enige moeite leerden wij op school, datje Noord-Holland en Noord-Brabant met een streepje schrijft, maar dat Noord hollands, Oostduits, en bijv. oostindisch doof zónder koppelteken moet. Nu zag ik in officiële stukken ook Noordholland aan elkaar geschreven staan. Heb ik dat fout geleerd, of zijn de hoge heren zelf mis? Antwoord: U hebt het destijds goed ge leerd, maar de hoge heren hebben het in de loop der jaren veranderd en de provincie Noord-Holland uit uw schooljaren heet nu officieel Noordholland, dus zender koppelteken en met een kleine h. Zuid- Holland en oost-Berlijn blijft men mèt een streepje schrijven. Ik help een kweker met ve/pakken van bloemen, maar kreeg daar zogenaamde tulpenhanden van. De smeerseltjes van de dokter helpen niet. Weet u er raad op? Antwoord: Nee, als de specialist ook geen afdoend middel kan geven, zit er niet anders op dan ai ce blijven van de tulpen en wat daarmee in aanraking is gekomen. De geleerden hebben nog geen serum kunnen vinden, dat u onvatbaar kan maken voor deze allergie. Vraag uw werkgever of u andere bloemen kunt verpakken, of zoek een andere werkkring. Er kunnen echter ook huidaandoeningen voorkomen in be roepen als bakker, slager, leerlooier, rub berbewerker en dgl. dus overleg met uw huisarts wat u het beste kunt doen met het oog op uw allergie. WUKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 - 1440 Den Bommel01871 - 1312 Dirksland01877 - 1500 Goedereede01879 - 1267 Herkingen01876- 224 Melissant01877 - 1234 Middelharnis/Sommelsdijk 01870-2300 Nieuwe Tonge01875 - 1390 Ooltgensplaat01873 -1310 Ouddorp01878 - 1321 Oude Tonge01874 - 1289 Stad a/h Haringvliet.01871 - 2301 Stellendam01879 - 1296 STICHTING MAATSCHAPPELUK WERK „Goeree - Overflakkee" Oost-Achterweg 15a 3245 AN Sommelsdijk Telefoon 01870 - 5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00 - 10.00 uur Crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00 13.00-17.00 uur WEEKENDDIENST Gelieve in het weekend 01870 - 5166 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft. Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur Maandag l/m vrijdag 8.30 - 9.30 uur. DIEN STENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01873 - 1968 of 033 - 620244 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Traditiegetrouw worden op drie opeen volgende woensdagen in Sommelsdijk, gemeente Middelharnis, de Holle Bolle Dagen gehouden. Dit jaar is dit op 4,11 en 18 juni. Naast de weekmarkt is er tevens een braderie met vele leuke kramen voor elk wat wils, zoals mode voor groot en klein, eten en drinken, een gezellig terrasje, antiek en nog evel meer. Ook de midden stand uit Sommelsdijk is goed vertegen woordigd op deze immer gezellige Holle Bolle Dagen. Dit jaar is er voor het eerst een vlooien markt op het Marktveld. Op deze vlooien markt kunnen particulieren een kraam huren. Alleen standhouders die hun eigen overtollige spulletjes verkopen komen voor een kraam in aanmerking. Beroepsmatig mogen er op de vlooien markt geen goederen te koop te koop worden aangeboden. Op 4 juni is er een muzikaal optreden van het bekende duo „Country Color" uit Brabant. Naast een fijne selectie van Country Western nummers brengen zij vele oude toppers in hun eigen bekende stijl, variërend van slow tot rock. Voor de kinderen is er verder nog een overdekt springkusspn en een mini scooter- baan. Verdere informatie geeft u Vestingstad Promotions uit Hellevoetsluis tel.: 01883 - 13742. Staatssecretaris A. Ploeg (landbouw en visserij) heeft op 22 mei j.l., mede namens de minister van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieubeheer en de staats secretarissen van welzijn, volksgezond heid en cultuur, en van sociale zaken en werkgelegenheid de toelating voor de be strijdingsmiddelen op basis van de werk zame stof Captafol ingetrokken. Uit wetenschappelijk onderzoek is ge bleken dat bij het gebruik van deze midde len de mogelijkheid van het optreden van schadelijke nevenwerkingen niet met rede lijke zekerheid valt uit te sluiten. De be windslieden hebben daarom tot intrekking van de toelatingen besloten. Het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne (RIVM) heeft ge gevens van buitenlands onderzoek ge ëvalueerd en de conclusies juist bevonden. In de rapportage van het buitenlandse onderzoek op ratten en muizen met de werkzame stof worden schadelijke neven werkingen gemeld. Overigens zijn zowel uit het binnenland, als uit het buitenland geen gegevens bekend van schadelijke nevenwerkingen bij produktiemedewer- kers of al? gevolg van toepassing van de betrokken bestrijdingsmiddelen. De toelatingshouders van deze middelen hebben, op aandrang van de Nederlandse Stichting voor Fytofarmacie (Nefyto), het overkoepelende orgaan voor producenten en leveranciers van bestrijdingsmiddelen, reeds in het begin van dit jaar, in af wachting van nadere besluitvorming vrij willig besloten de levering van middelen op basis van deze werkzame stof op te schorten. Synode mijner conditioneele veroordee ling en mijne verdere pogingen tot herstel van Gods waarachtigen dienst". De Cock werd niet oud; al in 1842 overfeed hij op 41-jarige leeftijd. In 1840 ver scheen zijn laatste geschrift. In de tussen liggende jaren liet De Cock een twintigtal publicaties het licht zien. Van onderschei dene omvang, adressering en inhoud. De Cock was niet slechts apologeet van de Afscheiding meerdere keren verzond hij een „Ernstig vertoog en ootmoedig smeekschrift" aan koning en Staten-Ge- neraal hij wilde ook leraar der kerk zijn. Nee, niet van een nieuwe leer, maar van de leer door de vaderen overgeleverd. Vandaar zijn ijver voor de heruitgave van zowel de Dordtse Leerregels als (een uit treksel van) Calvijns Institutie. In de hele 18e eeuw was er slechts één uitgave van Calvijn van de pers gekomen. Gelet hier op was zeker sprake van „een nieuwe lente en een nieuw geluid in deze landen" (Van der Linde). Geen wonder dat De Cock zo veel waarde hechtte aan'de ver breiding van de klassiek-gereformeerde overtuiging: „....omdat het mij in 't bij zonder een middel geweest is in Gods hand, tot ontdekking van den weg des heils en vordering daarop, gelijk mede in de kennis der waarheid die naar de Godzalig heid is". Aan het woord is Hendrik de Cock, in 1835 „gereformeerde Leeraar onder 't Kruis". De hem toen nog onbekende Derk Hoksbergen te Wilsum had hem in het jaar daarvóór een brief geschreven „over den tegenwoordigen verdorvenen Kerkstaat..." Het moet voor De Cock een bemoediging zijn geweest in de tijd rondom de kerkelijke procedures die tegen hem gaande waren in oktober van dat jaar zou hij zich mèt zijn gemeente te Ulrum van het Hervormd kerkgenoot schap afscheiden een schrijven te ont vangen van die „eenvoudige landman". Welnu, in 1835 gaf De Cock deze brief, voorzien van een Voorrede van zijn eigen hand, in druk uit. In feite is de Voorrede, waaruit ik hierboven enkele zinnen aan haalde, een apologie van de Afscheiding. Aan de hand van een recente uitspraak van de Hervormde Synode verantwoordt De Cock zich ten overstaan van de be lijdenis van de kerk dat hij met de zijnen tot afscheiding gedreven is. Het was noodzaak zich af te scheiden, betoogt hij enkele malen. Had de Synode niet onlangs nog alle hoop op herstel der waarheid afgesneden met haar uitspraak dat „zij zich zelve onbevoegd acht, om eenige alteratie, explicatie of wijziging van het vastgestelde onderteekenings-for- mulier te bepalen, en van dergelijke be paling daarenboven, zoo voor de rust en den vrede der Nederlahdsche Hervormde Kerk, hoogst ongunstige gevolgen zoude voorzien". Inderdaad, niet de waarheid maar de rust stond bovenaan voor het toenmalig kerkbestuur. Wie hét waagde die rust te verstoren, werd als een beroerder Is raels tegengestaan. Zoals in diezelfde jaren ook iemand als Kohlbrugge, wien „get lidmaatschap der Hervormde Kerk willekeurig belet" werd (naar de titel van zijn pamflet), het moest onder vinden. „Mijnheer, wij moeten rust hebben in onze kerk. Rust moeten wij hebben", zo werd hem door de presi dent van het provinciaal kerkbestuur voorgehouden. En hij bleef geweerd.... Aanleiding tot het bovenstaande is de verschijning, enkele weken geleden, van het tweede en tegelijk laatste deel van de Verzamelde Geschriften van ds. H. de Cock. Het achttal deskundigen dat samen het eerste deel verzorgde, voorzag ook in deze tweede bundel De Cocks geschriften van inleidingen en aantekeningen. Hun namen: D. Deddens, W. van 't Spijker, M. Drayer, J. C. L. Starreveld, H. van Veen, M. te Velde, H. Douma en H. Natzijl. Deel I besluit met de weergave van de Acte van Afscheiding of Wederkeering. Naar de gehanteerde chronologische volg orde zet het tweede deel in met het in maart 1835 verschenen Verder berigt nopens mijne verantwoording voor de Dat de kerken der Scheiding in hun eerste jaren van bestaan veel hebben geleden door hun innerlijke twisten en onenig heden is een even bekend als droevig feit. Niet zonder reden is sprake van decrisis der jeugd" (Bouwman). Een aantal van De Cocks geschriften moeten dan ook in dat kader worden gezien. Hij signaleerde afwijkingen zowel bij zijn medestrijder van het eerste uur H. P. Scholte, als bij de al genoemde D. Hoksbergen. De aard en inhoud van de geschillen zal ik hier niet nader aangeven. Wie er meer over wil lezen, kan terecht in de bekende hand boeken én natuurlijk in deze bundel. Wel wil ik nog kwijt dat De Cock, zonder van slapheid of besluiteloosheid beticht te kunnen worden, al het mogelijke heeft gedaan de gemeenten bij elkaar te houden. Zijn „Opwekking en toespraak aan de gemeente des Heeren in Nederland" 1840) was een appèl op het hart van alle broeders, die hij zo graag in vrede zag samenwonen. „In het noodzakelijke een heid, in het niet-noodzakelijke vrijheid, in alles liefde", aldus zijn levensregel. Boven deze recensie schreef ik „Het wonder van de negentiende eeuw". Het is de titel van een bekend boek dat ieder wien de geschiedenis van de kerk ter harte gaat, tot zgn verplichte literatuur moet rekenen. De auteur, wijlen Hen drik Algra, schreef over vrye werken en kleine luyden gedurende de vorige eeuw. En dat op zulk een wijze dat hij daar voor in brede kring grote waardering mocht ondervinden. Respect voor zijn uit historisch oogpunt verantwoorde De Afscheiding w.-is een explosie, waarbij vele „gezel schappen" tut gemeenten werden. De autoriteiten waren door deze explosie verrast en onthutst. Dat verklaart voor een deel de scherpe maatregelen. Op dit kaartje zijn met aangegeven de plaatsen, wa.ir vóór 31 dec. I83.S reeds een gemeente was ge sticht, en met waar dit in 1836 plaats vond. professional equipment Evenals vorig jaar zullen in Goedereede de aktiviteiten van de diverse jeugdclubs en verenigingen worden afgesloten met een speciale jeugddienst. Deze dienst, die uitgaat van de Her vormde Jeugdraad van Goedereede, zal worden gehouden op D.V. vrijdag 6 juni a.s. in de Ned. Herv. Kerk. Aanvang 19.30 uur. Medewerking aan deze dienst verlenen het kinderkoor „Goedereede" o.l.v. J. Wolfert, het Jeugdkoor uit Middelharnis o.l.v. P. Wessels en organist Joh. van Erkelens. Een korte meditatie wordt gehouden door ds. H. Westerhout, Graag verwacht de Jeugdraad in deze dienst alle leden en leidinggevenden van de jongens- en meisjesclubs en leiding en bezoekers van het Haventje en de Open Deur. Uiteraard zijn Ook verdere belang stellenden uit de gemeente Goedereede of daarbuiten van harte welkom. Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878-2511 Een wedvlucht vanuit Soissons d.d. 24 mei 1986. In concours 1533 duiven. J. van Seters en Zn., Stellendam: 1,17;H. Kievit, Herkingen: 2; Gebr. Kieviet, Som melsdijk: 3, 12; C. Auperlee, Herkingen: 4; A. Molenaar, Herkingen: 5; P. van de Geest, Nieuwe Tonge: 6,13,19; H. Kag- chelland. Herkingen: 8, 30; C. Vreeswijk, Nieuwe Tonge: 8,24; K. Breen, Ouddorp: 9; M. Melissant en Zn., Stellendam: 10, 15J. v. d. Valk en Zn.Middelharnis: 11 28; C. Venneulen, Dirksland: 14; J. Vis van Heemst, Sommelsdijk: 16; N. H. v. d. Groef, Dirksland: 18; P. Verkerke, Som melsdijk: 20; K. de Jong, Dirksland: 21J. Kleinenberg, Dirksland: 22; A. Redert, Goedereede: 23; J. H. Ju, Stellendam: 25; K. Hameeteman, Stellendam: 26; L. S. v. d. Baan, Dirksland: 27; J. Smit, Stellen dam: 29. Een muggesteek is op zich geen ramp, maar kan wel zeer vervelend zijn. Vooral voor kinderen, die daardoor 's nachts niet kunnen slapen of tijdens htm spel worden gestoord door jeuk en pijn. Sinds kort is er een nieuw middel ver krijgbaar bij drogist en apotheker, dat zeer snel jeuk en pijn weghaalt van o. a. insekte- en kwallebeten, en verkoeling brengt bij het branderige gevoel na kontakt met bijvoorbeeld brandnetels. Dit nieuwe middel heet Benadryl en is verkrijgbaar in een flacon a 50 ml (ƒ6,75). De Koninklijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp Bij Ongelukken (EHBO) heeft de gouden Dr. C. B. Tilanus Jr.- medaille toegekend aan de vereniging Vei lig Verkeer Nederiand (WN). Deze onderscheiding, de hoogste die de landelijke EHBO kent en die is genoemd naar de grondlegger, oprichter en eerste voorzitter van de EHBO-vereniging, wordt uitgereikt op 30 mei a.s. tijdens het openbaar gedeelte van de Algemene Le denvergadering tussen 17.00 en 18.00 uur, in het EurOase Hotel, Stichtse Ro tonde 11 te Amersfoort. De vereniging Veilig Verkeer Nederland krijgt de gouden medaille, omdat zij, even als de Koninklijke Nederlandse Vereni ging Eerste Hulp Bij Ongelukken, streeft naar het voorkomen van ongevallen en dan in het bijzonder op het gebied van de veiligheid van weggebruikers. Het hoofdbestuur van de landelijke EHBO-vereniging, met 58.000 leden en 700 afdelingen, vindt de schaal en de indringendheid waarmee VVN het ge stelde doel in de afgelopen jaren heeft nagestreefd, een bijzondere verdienste van landelijke betekenis. Vandaar dat Veilig Verkeer Nederland, met 59.000 leden en 450 afdelingen, in dit Europese Jaar voor de Verkeersveilig heid de gouden Dr. C. B. Tilanus Jr. medaille is toegekend. De onderscheiding wordt al sinds 1943 uitgereikt aan een persoon of organisatie/instelling op grond aanpak. Dankbare herkenning door het kerkvolk vanwege zijn van verwant schap getuigende toonzetting. Niet dat met dit boek het laatste woord over de historie van kerk en volk in de vorige eeuw is gezegd. Algra toont een eigen visie en een daaruit voortvloeiende benadering in zijn vertolking van het een en ander. Elke historiograaf selecteert en accentueert in zijn teboekstelling. Daar aan ontkwam ook Algra niet. Van der Zwaag noemt diens optiek „«eo- gereformeerd". En dat is ze onmisken baar. Algra zag het wonder van de negentiende eeuw zich openbaren langs de lijnen van Afscheiding (1834), Doleantie (1886) en Vereniging (1892). Dat laatste gebeuren heette te zijn „meer dan een feest;.... een wonder waarin gehoorzaamheid werd ge zegend". Maar daarop valt nog wel het een en ander af te dingen, dunkt me. In het hele boek ontbreekt dr. H. F. Kohlbrugge. Dat is een misser. Kohl brugge, martelaar van het liberalisme, cri ticus van de Afscheiding, boven alles pleitbezorger van de prediking der genade. Wie de vorige eeuw beschrijft, mag hem niet passeren. Veeleer is hij zelfs sleutel figuur, „hoewel velen meer mèt hem dan öm hem verlegen zijn (geweest)" (Van der Zwaag). Desondanks schreef Algra een verdien stelijk boek. Sedert 1966 kwam de zesde druk uit. Dat zegt iets van de waardering die het ontving. Niet ten onrechte. N.a.v. Hendrik de Cock, Verzamelde Geschriften, deel 2. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Gebonden. 695 pag. Prijs 74,50. H. Algra, Het wonder van de negen tiende. Uitgeverij Wever te Franeker. Gebonden. Geïllustreerd. 363 pag. Prijs f 24,75. J. K. van bijzondere verdiensten van landelijke betekenis. Eerder werd de gouden medaille onder meer uitgereikt aan prinses JuUana (1946), Het Nederiandsche Roode Kruis (1953), het Veiligheidsinstituut (1957), prof. dr. P. Muntendam (1964), minister drs. T. E. Westerterp van Verkeer en Waterstaat (1976), de Nederiandse Spoorwegen (1977) en de Nederlandse Hartstichting (1985).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 5