kimh V isser „Rumptstad" zag Kaunda, Abraham en de Commissaris der Koningin ...en wij vliegen daarlieen Citroen-Hesselink Garage KNÖPS 6.V. laas^ Grote Marktdag in Stad aan 't Haringvliet Hartpraatgroepen VHS videorecorders Ramoco b.v. Güeree-Overflal(l(ee Onze SHOWROOM Orgelconcert in Herv. Kerk Middelhamis Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Extra l(eri(dienst Ger. Gemeenten Autobedrijf A. J. l'SÜ BL'.*!!''! Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 Dirksland, 01877-1357 OPEN JEUGDWERK RENAULT-deaier PEUGEOT TALBOT Au Kasta Tel. MIDI tobedrijf njelaan 41-43 01870- 3094 DELHARNIS is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend De opening Opbrengst Astmakollekte No. 5500 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie; Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief De titel van dit artikel is ontleend aan Psalm 90. Mozes heeft het daar o.a. over een mensenleeftijd. Met name over het einde. In dat verband merkt hij open wij vliegen daarheen. Zo'n opmerking relativeert veel. Je ziet je daden dan in de juiste omlijsting. Erg betrekkelijk. Wij vliegen daarheen. En dan? Maanden hebben we naar de verkiezingen toegeleefd. Dat mag gerust geschreven worden. Meer dan ooit zijn beslissingen van de laatste jaren onderwerp van de politiek geweest. De kruisvluchtwapens, de stelselherziening, euthanasiewetge ving, de breedmaatschappelijke discus sie over kernenergie, de wet gelijke be handeling. We hoeven het niet te her halen. De Nederlandse bevolking heeft daarna gekozen. Zeer bewust gekozen. De op komst was hoog, de uitslag verrassend. Dwars tegen de opinie-onderzoeken in werd een groot vertrouwen uitgesproken in de regering, of beter in de minister president. Grote verliezers.... links en de WD. Een uitslag waar we ons over mogen verheugen. Althans, als we bedenken dat daarmee een partij de grootste werd die het Evangelie als uitgangspunt heeft. Je zou zeggen: de kans om dat gestalte te geven is volop aanwezig. We wachten af. (Te) groot zijn in de nederlandse verhou dingen kan ook nadelig zijn. De kiezer is alert voor machtsdenken. Dat wordt nogal eens afgestraft. Daarbij komt dat in een combinatie CDA/VVD, het CDA zo groot is dat ook het eventuele falen voor haar rekening komt. De VVD kan wat dat betreft nu heel wat makkelijker opereren als voorheen. Bijkomend punt is dat er altijd ook andere meerderheden" in de Kamer te vormen zijn. Het schrikbeeld dat met name de VVD heeft opgeroepen voor het geval de PvdA in de regering zou komen is dat van een desastreus sociaal- economisch beleid geweest Op immate- rieële zaken ligt dat allemaal anders. De vorige regeringsperiode is gewerkt met een zogenaamd regeer-akkoord. Daarin wordt door de coalitiepartners afgespro ken hoe een komende periode het beleid zal zijn. Men heeft zich daaraan te hou den. Nu is het in ons parlementaire stelsel zo dat de Kamers de Regering contro leren, terwijl o.a. bij de wetgeving een grote invloed kan worden uitgeoefend. Dit als twee voorbeelden dat Regering en Parlement niet zoals in bv. de Ge meente het geval is één bestuurscollege vormen. Hoe meer gedetailleerd het re geer-akkoord uitvalt, hoe minder er voor de Kamer(s) overblijft om werkelijk het beleid bij te sturen. Dat was de kritiek die de laatste jaren veel te horen was. Het regeerakkoord was zo tot op komma's en punten uitgeschreven dat inderdaad van te voren te voorspellen was dat een voorstel het (net) zou halen of niet. Spannend werd het pas als een zaak een zgn. vrije kwestie was of als er dissidente fractieleden ope reerden. Nu zal geen partij zitten te wachten op het laatste. Wie zich op een lijst laat plaatsen dient loyaal te zijn, dan wel van te voren zijn voorbehouden in te brengen. Worden die geaccepteerd dan kan men afwijkend stemmen. Is eenonderwerp een zgn. vrije kwestie dan mag ook afwijkend gestemd worden. De praktijk van vandaag is echter dat zelfs in de meest ingrijpende gevallen een strakke fractiediscipline wordt gehandhaafd. Het „euthanasie wetsvoorstel" is een voorbeeld. Het is ook mogelijk een andere vulling aan het begrip vrije- kwestie te geven: niet regelen in het regeerakkoord. De coalitie partner is niet gebonden aan een bepaalde mening. Bij afwijkend stemgedrag hoeft de coalitie dan ook niet uit elkaar, te vallen. Enerzijds is het een goede zaak als een volgend regeerakkoord meer ruimte laat voor de verantwoordelijkheid van de Ka mer, anderzijds valt te vrezen dat de ruimte die geschapen zal worden juist in het niet-materiële vlak zal liggen. Het CDA mag dan het karwei afmaken, terwijl de coalitiepartner zich op het „vrije" stuk kan profileren als de vooruitstrevende partij. Dat zou juist op de „zwevende" kiezers zijn invloed kunnen hebben. Wat dit alles aangaat zou het wel eens een moeilijke (in)formatieperiode kunnen worden. Wij vliegen daarheen.... de betrekkelijk heid van het leven. De koning is dood, leven de koning. De heer Den Uijl is in zekere zin verliezer, zijn opvolger heeft in ieder geval de steun in de rug van voorkeurstemmen ter waarde van negen zetels. Verlies, of geringere winst dan verwacht roept altijd reacties op die vra gen of leiden tot wisselingen in de top, danwei verandering (bijsturen) van de visie. We zien het nu eigenlijk zeer snel na de verkiezingen gebeuren. Daarbij is het gênant om te zien,hoe met name in de VVD politiek leider Nijpels De Restauratiecommissie van de Her vormde Kerk in Stad aan 't Haringvliet organiseert ook dit jaar weer een Grote Marktdag" zaterdag 31 mei om half 9 begint deze markt. Op de Voorstraat is dan een Rommel markt en zijn er diverse stands met hand werk, planten, droogbloemen, oude bij bels, boeken, tweede handskleding, enve loppen, paimekoeken, etc. Daarnaast kunt u meedoen met spelletjes als de Spiraal, de Kop van Jut, blikgooien en gewichttillen. Bij slecht weer vindt het gebeuren plaats in het „Trefpunt" in de Oranjelaan. In Melissant is febr.-april 1986 een praatgroep geweest voor hartpatiënten en hun partners. Gezien de belangstelUng voor deze ge spreksgroepen en de animo van de deel nemers heeft dit in een behoefte voorzien. De kruisvereniging is voornemens om in het najaar weer een gespreksgroep te organiseren. Tijd en plaats worden nader bekend gemaakt. Indien u belangstelling hebt kunt u zich nu al opgeven bij mevr. I. Los, tel. 01877- II86 of schriftelijk bij Kruisver. Dirks- land, p/a Boezemweg 26, 3247 BB Dirks- land. OUDE TONGE - dinsdagavond 7.30 uur ds. P. Blok van Capelle a.d. IJssel. DIRKSLAND Beroepen Door de Ned. Herv. Gem. is een beroep uitgebracht op drs. M. van Campen te Vlaardingen. stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 met het boetekleed om weggestuura worm pardon geen ambities meer heeft. Jong in de politiek is vroeg oud. Wij vliegen daarheen.... Wie denkt nu nog, echt het is nog maar negen dagen na de verkiezing, aan de Staphorster variant? Even waren de kleine confessionele (in derdaad protestant-christelijke) partijen in het beeld. Nu zijn ze weer wat ze behoren te zijn franje. Niets is minder waar. Politiek heeft het CDA deze par tijen nodig. Om het met een voorbeeld duidelijk te maken als een luis in de pels. Maar er is veel meer. Wie nu ineens vergeet dat zijn stem een stem was op een bepaalde onderliggende levensbeschou wing is verkeerd bezig. En dan is het zaak om nu meer dan ooit na te gaan hoe de levensbeschouwing in de praktijk wordt vertaald. Ga het regeerakkoord maar na: op het gebied van wetgeving rond het leven, wet gelijke behandeling, de plaats van het gezin, kostwinnerschap, emancipatie, zorg voor de zwakken, loyaliteit t.a.v. bondgenoten, bestrijding van criminali teit, schuld en boete. Wie eerlijk is gaat dan na waar ten diepste de normering voor dit alles gezocht wordt. Dat is essentieel. Daarom was een stem op klein rechts geen overbodige luxe of gevaarlijk, want als het CDA nu eens.... maar een verantwoorde stem. Daarom was een stem op welke partij dan ook niets overdacht een juiste, maar we verbinden er wel een opdracht aan.... En wij vliegen daarheen. Een eindje verder in die Psalm staat: leer ons alzo onze dagen tellen dat wij een wijs hart bekomen. Er is ruimschoots de gelegenheid om daar werk van te maken. Tot de volgende verkiezingen. Wereldkampioen schappen voetbal, U kan nog lang nagenieten! PHILIPS vanaf 1579," JVCvanaf 1499," FISHER vanaf 1299," Alleen bij ons 3 JAAR volledige GARANTIE GOEDEREEDE Ophalen oud papier Morgen, zaterdag, zal door leden van het restauratiefonds van de Herv. Kerk weer oud papier worden opgehaald. De rommel markt die zaterdags voor Pinksteren werd gehouden heeft het bruto bedrag van 30.0Ó0,— opgebracht. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Voor degenen, die zich hebben opge geven voor deelname aan de strandwar - deling e.d. op 31 mei a.s. volgen hier de vertrektijden: 18.30 uur: de Hoeksteen, Middelhamis. 18.45 'iiir Onderde Wiek, Dirks1.?rr' 18.55 uur: Provincialeweg, Melissant. 19.00 uur: Bushalte, Stellendam. 19.05 uur: Bushalte, Goedereede. 22.30 uur: Vertrek vanuit Ouddorp. Van jullie zal een bijdrage gevraagd worden van 5,per persoon. Bij slecht weer zal er een alternatief programma worden geboden in ,,de Hoeksteen" te Middelhamis. In verband met het ,,dor- penspel" raden wij jullie aan om niet je duurzaamste kleding aan te trekken. Graag tot ziens. Yie\. team voor J Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: X C. Breen, 01878 - 2496 *- Voor wpkwalnuit, goede service en voordefige prijzen: FOTO FILM - REPORTAGE VIDEO COMPUTER ca en IZ3 C3 WeiBfraar 35 Molenweg 4 Ouddorp- Telefoon 01878 1612 en 2120 Filiaal Renene Prinuhop - Hageioom 172 - Telefoon 01116-2A00 m ►«11 LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Een halve eeuw geleden waren het de „heren" van Rumpt die het bedrijf begonnen en sinds meerdere jaren zijn het deJongens" van Rumpt die de zaak met eenzelfde gedrevenheid voortzetten, zó succesvol dat j.l. dinsdag in een meer dan tevreden stemming het 50-jarig bestaan van Rumptstad kon worden gevierd. Zelfs kwam daar de Commissaris van de Koningin aan te pas aan wie de eer was deze dag de nieuwe fabriekshal officieel te openen, een kolos van 4600 m^ grootte. Een las-robot die ook al z'n intrede in het enerverende bedrijf heeft gemaakt verrichtte onder's Commissaris' commando feilloos de handeling die van hem werd verwacht. Feilloos...., dat moest ook wel „want wat zouden we anders met een rooie kop hebben gestaan!" besefte de huidige directeur dhr. A. J. van Rumpt. Al vorig jaar, direct na de vakantie kon het personeel in de nieuwe fabriek aan de slag. Ze werd, om het produktiewerk maar door te kunnen laten gaan, niet naast-, maar óver de oude hal gebouwd waarna de afwezigheid van het personeel werd benut om de oude fabriek te slopen en de ma chines over te zetten naar de nieuwbouw. Het werd een prima geslaagde operatie waarop op de jubileumbijeenkomst met voldoening werd terug gezien, een vol doening die dir. van Rumpt ook liet gelden voor de houdeing van het personeel aan wie een en ander niet zomaar voorbij was gegaan: ,,soms met de overjas aan achter de machines", zo herinnerde dhr. van Rumpt zich de van de medewerkers er varen aanpassing. En óf de Commissaris Mr. S. Patijn bekend was met de aanwezigheid van Rumptstad op het eiland Goeree Over- flakkee: „het bedrijf staat in Stad, het hoort in Stad en het is door Stadse jongens groot gemaakt!" stelde hij met veel waar dering vast. „Ik ben al in veel bedrijven geweest, maar niet eerder in een bedrijf dat zozeer verbonden is met de gemeen schap en met de produkten van het land", zo proefde de Commissaris de goede ver houdingen binnen en buiten het bedrijf. De Commissaris begreep dat de agra rische sector wélvaart bij de vernieu wingen en verbeteringen die Rumptstad ontwikkelt, een profijt dat niet tot de landelijke agrariërs beperkt blijft maar zich via export uitstrekt tot zelfs naar de ontwikkelingslanden, van welke kortge leden President Kaunda van Zambia op bezoek was: .u bent derhalve bezig met een van de belangrijkste problemen op te lossen, want een ontwikkelingsland zal zich niet kiinnen ontwikkelen als ze niet eerst leert zich te voeden", was daarover 's Commissaris' filosofie. In zijn felicitatiewoord tot de fam. van Rumpt betrok dhr. Patijn ook de voor Flakkee zo welkome werkgelegenheid die het bedrijf, als flakkees' grootste werk gever met ruim negentig medewerkers, biedt. Voor hem een reden te meer om zijn bijzondere waardering uit te spreken over wat in de afgelopen 5 O jaar door het bedrijf werd gedaan en wat het voor de hele flakkeese gemeenschap heeft betekend. Ook voor wat het bedrijf nationaal en internationaal heeft betekend, waarover de Commissaris zijn overtuiging uitsprak dat de produkten van Rumptstad velen, waar ook ter wereld tot profijt strekken, een profijt dat hij ook de aktieve fam. van Rumpt toewenste. De officiële opening, te plegen door de Commissaris, bestond uit het in werking stellen van de las-robot, nu eens niet om te lassen maar om via een chablone in rode verf een tekst over het gouden jubileum van het bedrijf te spuiten. Aan de weduwe van mede-oprichter P. van Rumpt was de eer een bronzen wandplaquette te ont hullen, waarop in relief de portretten van de broeders P. en A. J. van Rumpt, die het bedrijfin 1936 begonnen. Het kunstwerk werd vervaardigd door de kunstenares Christina Nijland uit Tilburg. Door direc teur van Rumpt kregen de Commissaris-, zowel als mevr. van Rumpt en dhr. A. J. van Rumpt elk een miniatuur ploeg voor dierlijke tractie aangeboden, vervaardigd door dhr. A. A. van Gurp. In het geschenk aan zijn moeder (de weduwe van Rumpt) en aan zijn oom, dhr. A. J. van Rumpt symboliseerde dir. van Rumpt de waardering voor beiden die elk voor zich een rol in de ontwikkeling van het bedrijf hebben gespeeld, dhr. van Rumpt als technisch man, mevr. van Rumpt die in de beginperiode talloze malen de telefoon aannam, voor koffie zorgde en haar huis openstelde wanneer er gesprekken moesten worden gevoerd. Dhr. van Rumpt die in vogelvlucht de ontwikkeling van het bedrijf was door gelopen besloot dat overzicht met zijn dank uit te spreken aan de oprichters voor hun gigantische werklust, hun visie, vak manschap en verantwoordelijkheidsge voel waardoor het bedrijf groot was ge worden. Te hunner ere de fraaie bronzen plaquette. (Vervolg op pagina 2) De Commissaris (2e van rechts) heeft de openingshandeling gepleegd en bekijkt het werk van de las-robot. Geheel rechts dir. A. J. van Rumpt, geheel links zijn echtgenote en vervolgens naar rechts broer, schoonzus, moeder en enkele zussen. Reitze Smits, organist te Utrecht en Breukelen, hoopt zich zaterdagavond met een concert te presenteren in de Grote Kerk te Middelhamis. Het programma luidt als volgt 1. Sonate IV van C. Ph. E. Bach. 2. Fantasie in f moU van W. A. Mozart.. 3. Thema mit vier Veranderungen van J. H. Knecht. 4. Sonate I van A. Guilmant. Al met al: goed in het gehoor liggende werken. Aanvang: 20.00 uur. Toegangsprijs/5,Scholieren, houders van CJP en Pas-65 3,-—. Organisatie: stichting kerkconcerten Goe- ree-Overflakkee. NIEUWE TONGE De koUekte voor het Ned. Astma Fonds, welke huis aan huis werd gehouden in de week van 12 mei tot en met 18 mei j.l., heeft opgebracht 2.633,10; hetgeen 50,minder is als in '1985. Namens het Ned. Astma Fonds, danken wij alle gevers en geefsters en de mede werksters voor het ophalen van dit grote bedrag. Commissaris Patijn toonde zich bijzonder ingenomen met de hem aangeboden miniatuurploeg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1