Raad Dirksland stamt in met proef met windturbines nabij Herkingen Polltiebericliteii Open dag Philipsdam/Sluizen naderen eindfase Politiebericliten Voorjaarsmarkt in „de Samaritaan" 46 -H^'? Goedereede Jaarvergadering Hollandse nieuwe Middelhamis floniiSiemaH Harry Westhoeve wint eerste ronde Funboardwedstrijd Kontaktbijeenkomst verstandeliik gehandicapten ZENDINGSMIDDAG Voortaan op Flakkee speciale containers voor schadelijke stoffen GEEN SPREEKUUR Tienerclub „'t Haventje" S8e Jaargang No. 5499 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Vereniging „De Cliristenvrouw" afd. MiddeHiarnis/Sommelsdijic OpD.V. donderdag29 mei a.s. hoopt dr. K Agema, zenuwarts, voor ons een lezing te houden over „Het huwelijk boven 50- jarigen, betr. de overgangsjaren". Aanvang: 19.45 uur in ,,De Hoeksteen" te Middelhamis. Gasten zijn ook deze avond hartelijk welkom! De afdeling Goeree-Overflakkee/Schou- wen-Duiveland van de „Vereniging Ge handicaptenzorg van de Gereformeerde Gemeenten" nodigt alle verstandelijk ge handicapten en hun ouders/verzorgers uit voor een clubmiddag, te houden op D.V. zaterdag 31 mei 1986 om 14.30 uur. Het programma voor deze middag is: opening, bijbelse vertelling, pauze, spel- letjes/lmutselen, sluiting(plm. 16.30 uur). Plaats van bijeenkomst: Verenigingsge bouw achter de kerk der Ger. Gemeente, Molenstraat 16 te Nieuwerkerk (Zld.). Met de schrik over de kernramp in liet verre Tsjernobyl nog in de benen heeft de gemeenteraad van Dirksland in zijn vergadering van j.l. donder dagavond echt ernst gemaakt met zyn mede-verantwoordelijkheid voor het zoeken naar nieuwe milieuvriendelijke(r) energiebronnen, met name de windenergie. Weliswaar had de raad nog vorig jaar oktober verklaard dat er nabij Herkihgen geen plaats kan zijn voor de bouw van wind turbines, nü stapte de raad van dat standpunt af en mag de Energie maatschappij een proef nemen met ten hoogste een zestal van die turbines die gebouwd zullen worden in de polder Oud Herkingen, evenwijdig aan de Oud Herkingense Zeedijk. Het was de College meerderheid die de raad tot deze instemming had aange spoord, gezien het grote belang ervan en temeer omdat de Provincie in een derge lijk ,,bovengemeentelijk" belang een ge meente kan verplichten een bestemmings plan vast te stellen ofte herzien. In samen werking met het Centrum van Energie besparing heeft de Emgo alle in aan merking komende locaties onder de loupe genomen waarbij de locatie in de polder Oud Herkingen als de meest aangewezene naar voren is gekomen i.v.m. het wind- aanbod en de landschappelijke inpasbaar heid van de turbines. Uit het College dacht dhr. J.H. Kalle daar anders over; hij vreest geluidsoverlast en horizonvervui ling. „Windenergie is weliswaar een de gelijk alternatief-, maar niet vlak naast m'n achterdeur", liet dhr. Kalle weten. „Wind kost niks" „Wind kost niks en wind zal er boven dien altijd wel blijven", overwoog dhr. A. C. van Rossum. Hij vond de te nemen proef „alleszins waardevol", wetend dat de toename van kernenergie ook gevaren in zich bergt; „al zullen we er voorlopig niet omheen kunnen", berustte hij. Dhr. van Rossum's inede SGP fractie genoot dhr. Koningswoud wist zich gesi tueerd tussen een warm voorstander en.... zoals hij weth. Kalle typeerde „de Don Quichotte" (vechter tegen windmolens) uit de fractie. Persoonlijk was dhr. Ko ningswoud er wat beducht voor dat er met de toestemming tot de proef een zodanig precedent geschapen wordt dat straks meerdere en definitieve turbines niet meer tegengehouden zullen kunnen worden. „De Slikken van Flakkee zijn trouwens niet al te nadrukkelijk aan een onderzoek onderworpen", geloofde dhr. Konings woud met een kennelijke voorkeur voor die locatie. Van de zijde van de CDA fractie kwam bij monde van dhr. Schouten instemming met het proefproject al had hij best wel z'n bedenkingen tegen de landschappelijke inpasbaarheid van de turbines, bovendien vindt hij uit een oogpunt van mogelijke geluidsoverlast de turbines te dicht bij Herkingen komen. Dhr. Schouten stapte echter over die bedenkingen heen omdat de recente gebeurtenissen dringend plei ten voor het onderzoeken van alternatieve energie-vormen. Ruim baan geven Dhr. L. van Prooijen (Gemeentebelang) verklaarde zich weliswaar voorstander van het experiment maar hij wilde het Prov. bestuur daar pas toestemming voor geven nadat ze de gemeente Dirksland zal zijn tegemoet gekomen met een accepta beler invulling van het streekplan waarin nu dhr. van Prooijen pikte dat op uit 's voorzitters betoog de gemeente Dirks land zo goed als dood wordt verklaard. Dat laatste bracht ook dhr. van Nieuwen- huijzen (VVD) wat in mineur: „voor Dirksland geen huizen en geen wegen, maar we zitten straks wel met die wind- meulens opgescheept!" stelde hij wat gram vast. Windturbines vond hij trou wens industriële dingen, voor fabrieken e.d., niet om een heel woongebied van electriciteit te voorzien. Gedachtig aan het gezegde dat na het geven van een vinger het nemen van de hele hand volgt besloot dhr. van Nieuwenhuijzen, en met hem zijn fractiegenoot Poortvliet, niet met de proefneming in te stemmen. Dhr. G. Robijn (PvdA) had daar minder moeite mee, tegenstander als hij is van de aanwending van kernenergie: „molens zie je inderdaad, maar lekken van kerncen trales zie je niet, maar die zijn heel wat gevaarlijker!" zo nam hij stelling vóór de proefname. Iedereen heeft gelijk ,,U hebt allemaal gelijk!" vond de voorz. burg. Oversier in zijn beantwoording, ,,dan drinke m'n een bakje en dan gaen we naer huus!" ,,Het standpunt dat het voor ons onaanvaardbaar is is het makkelijkst, dan laten we het gewoon aan een ander over!", zo confronteerde hij de raad met zijn verantwoordelijkheid ten dezent. Per soonlijk tilde de voorz. niet te zwaar aan een horizonvervuiling" door een aantal windturbines en ook geluidsoverlast leek hem niet te vrezen te zijn, tot welke ver onderstelling de voorz. bleek te zijn ge komen nadat hij een luisterproef genomen had bij de windturbine bij Battenoord. „Die hoorde ik niet boven het geruis van de populieren uit!" verzekerde hij de raad. Het leek de voorz. onheus om al of niet toestemming te laten afhangen van de inhoud van het Streekplan. Liever zegde hij de raad in de eerstvolgende vergade ring het streekplan uitvoerig aan de orde te zullen stellen. Dhr. Oversier ging trou wens niet mee met alle kritiek op de Pro vincie omdat de gemeente Dirksland aan de Provincie o.a. het Verzorgingshuis, de uitbreiding van het ziekenhuis en de toe komstige rondweg te danken heeft. Weth. Kalle had er behoefte aan zijn minderheidsstandpunt nader te verduide- liujken. Zijn bezwaar gold vnl. de locatie te dicht bij de woonbebouwing en het recreatiegebeuren: „We hebben honder den hectare gorzen en slikken met een crossterrein en een puinstort, ze daar te localiseren moet toch mogelijk zijn?" vroeg hij zich af Nadat de raad ook in de tweede ge spreksronde zijn zegje had gedaan werd tot instemming overgegaan. Het voorstel van de Collegemeerderheid werd met 9-4 aangenomen. De 4 tegenstemmers waren de heren Kalle, van Prooijen, van Nieu wenhuijzen en Poortvliet De instemming met de proef betekent niet dat daarmee automatisch instemming met de situering van een windturbinepark met ca. 25 tur bines mag worden ontleend, zo stelde de raad nadrukkelijk vast iftif»^^Cfti(t^ift^i(»Cf»Cf»^ NIEUWE TONGE D.V. zaterdag 31 mei 1986, zal er in de Ned. Herv. Kerk een Zendingsmiddag worden gehouden t.b.v. de Eben-Haëzer- zending. Aanvang 14.00 uur. Sprekers zijn: Ds. D. Heemskerk uit Maartensdijk Ds. M. Pronk uit Ede Ds. W. Roos uit Harskamp Een ieder, jong en oud, worden hartelijk opgewekt deze middag bij te wonen. Ook belangstellenden van buiten Nieuwe Ton- ge worden hierbij heel hartelijk uitgeno digd. Er zal een pauze worden gehouden, waarin u in „Elim" koffie en frisdrank kunt gebruiken. Tevens zijn er zendings- artikelen te bezichtigen en te koop. In deze week, een week na de ver kiezingen, wordt de flakkeese be volking opnieuw opgeroepen, nu om te kiezen voor een schoner mi lieu. Het is het fantasiefiguurtje Max Milieu dat vanaf een folder, die in elke brievenbus terecht be hoort te komen, oproept om schade lijke stoffen, ook wel „klein che misch afval" apart te houden. Het is terwille van het milieu zaak aan die oproep gevolg te geven. De eilandelijke gemeenten hebben elk speciaal voor de verzameling van dit afval containers aangeschaft. Op de folder wordt per gemeente vermeld waar die con tainers zijn geplaatst en wanneer men er zijn chemisch afval in kwijt kan. Ook bestaat de mogelijkheid dat het door de gemeenten zelf wordt opgehaald, ook deze mogelijkheid wordt op de folder nader aangegeven. Het gaat niet om volumineus bedrijfs afval, maar om die spullen die in huis houdens en kleine bedrijven overschieten en nu nog in het milieu of in de container voor huishoudelijk afval terecht komen. Het flakkeese huisvuil wordt voortaan in de AVR, de Afvalverbranding Rijmnond verbrand en daar stelt men er de hoogste prijs op dat dergelijke stoffen uit het afval verwijderd zijn. Het gaat om o.m. resten medicijnen, gewasbeschermingsmiddelen, verfresten, batterijen, olieën e.d. Op het gemeente lijk inlever-adres is iemand aanwezig om het aanbod in ontvangst te nemen en het in de juiste unit van de container te dumpen. Voor het inleveren behoeft niets te wor den betaald, integendeel, gemeente en Provincie zijn U er juist erkentelijk voor. - Aanrijdingen In de Achterstraat in Goedereede werd een geparkeerde auto aangereden door een bruine personenauto. De bestuurder van de laatste auto ging er vandoor zonder zijn identiteit bekend te maken. Op de Bokweg in Ouddorp werd een bromfietser aangereden door een rode personenauto. Ook deze automobilist reed na de aanrijding door zonder zijn identiteit bekend te maken. Hij liet alleen een sierstrip achter. De bromfietser raakte gewond aan zijn been en zijn bromfiets liep nogal wat schade op. Op de Burg. Snijdersweg in Stellendam kwam een wielrenner ten val. Hij liep enkele schaafwonden op. Een inwoner van Ouddorp, die kennelijk teveel alcohol had gebruikt, raakte met zijn auto van de weg. Dit gebeurde op de Provincialeweg in Ouddorp. - Diefstallen en vernielingen Het aantal diefstallen en vernielingen was de afgelopen week schrikbarend. In de haven van Stellendam vernielde men een buitenboordmotor en ontvreemde men een tank van een bootje. Daarna liet men het bootje zinken. In de Oude Nieuwlandseweg in Ouddorp werd ingebroken in een woning. Men nam daar geld, cheques en sierraden mee. GOEDEREEDE Het zal burg. van Velzen a.s. vrijdag niet mogelijk zijn zijn wekelijkse spreekuur te houden. GOEDEREEDE OpD.V. 31 mei 1986 hopen we de slot- avond van de tienerclub het Haventje te houden met een gourmetfeest. De plaats is niet als gebruikelijk de Ark, maar de fam. Van Holten verleent gastvrijheid. De avond wordt gehouden Provinciale weg 16, de aanvang is 18.00 uur en de kosten bedragen 6,00 perpersoon. Ieder moet zelf in een draagtasje bord en bestek meebrengen. MELISSANT De gezamenlijke verenigingen van de Ger. Gemeente hopen D.V. vrijdagavond a.s. hun jaarvergadering te houden in het kerkgebouw aan de Beatrixlaan 2. Als spreker is uitgenodigd de heer Dul>- beldam van de Stichting „Kom over en help", welke hoopt te spreken over „Hulp aan de verdrukte Christenen achter het IJzeren Gordijn". Aanvang 7.00 uur. Ieder is hartelijk welkom. Maandag 26 mei koos de haringvloot zee en dat betekent dat in die aanstaande week dus weer de Hollandse Nieuwe verkrijg baar zal zijn. Er is gegronde hoop op een goed seizoen, al neemt maar een beperkt aantal schepen aan de haringteelt deel, met volop verse maatjes, in 1986 en volgens de biologen ook nog in 1987. Vrijdag 30 mei organiseert de welzijns- zor^ommissie van het verpleeghuis „De Samaritaan" te Sommelsdijk een voor jaarsmarkt Het is de eerste keer dat dit evenement gehouden wordt in het verpleeghuis. Na tuurlijk kent iedereen de jaarlijkse bazar in september die velen naar Sommelsdijk trekt Deze voorjaarsmarkt is opgezet om de zelfde gezelligheid te brengen als met de bazardagen. Dit houdt in dat iedereen welkom is. Natuurlijk familie en vrijwil ligers maar ook iedere belangstellende is van harte welkom. Immers deze belang stelling voor de aktiviteiten brengt altijd veel bekenden naar de bewoners toe. De diverse aktiviteiten zullen zich alle maal afspelen in de rekreatiezaal. Zo kunt u een bezoek brengen aan de Bloemen- kraam waar mooie biedemeiertjes te koop worden aangeboden, de lekkere Panne- koeken en de Fruitkraam zullen ook zeker niet worden vergeten. Er is niet alleen verkoop maar ook di verse demonstraties worden gegeven. Zo kunt u zien hoe brooddeegfiguren wor den gemaakt, hoe bloemen van nylon worden vervaardigd en hoe men glas- graveren in de praktijk brengt. Ook weven en schilderen staat op het programma met daarbij speciale aandacht voor de demonstratie kantklossen. De bewoners van „De Samaritaan" zul len zelf ook een aantal artikelen in hun Biejekurfkraam verkopen en voor de allerkleinsten is er de grabbelkoe en de altijd populaire ijscoboer. Uit Oude Tonge laat het Tierelantijntje zien dat deze winkel deze naam niet voor niets draagt. Diverse leuke dingen voor kleine prijzen o.a. prachtig beschilderde kaarsen. Zoekt u een stukje nostalgie dan vindt u dit bij de kraam vol rommel, kitsch en antiek. De poppen zulten ook aanwezig zijn om te showen hoe fijn dit poppen- maken is. Ook voor de inwendige mens wordt gezorgd want behalve de eerder genoemde pannekoeken is er natuurlijk de gehele dag verse koffie met gebak. Deze eerste voorjaarsmarkt in ver pleeghuis „De Samaritaan" wordt ge houden op vrijdag 30 mei van 14.00 uur tot 21.00 uur. Iedereen is van harte welkom in de rekreatiezaal. De toegang is vrij. Op zaterdag 31 mei a.s. wordt een open dag gehouden op de Philipsdam, waarbij het ingewikkelde zout-zoet systeem van de sluizen te zien is. Op deze open dag wordt informatie gegeven over de Compartimenteringswerken en tevens is er gelegenheid een bezoek te brengen aan de duwvaartsluizen, de bewegende- en elektronische installaties en het werkeiland. De Philipsdam is een onderdeel van de Oosterscheldewerken en samen met de Oesterdam en het Bathse Spuikanaal vormen zij de Compartimenteringswerken. Nu een groot gedeelte van het ingenieuze elektro-mechanische bestek geïnstalleerd is, nadert het sluizencomplex langzaam maar zeker zijn voltooiing. De ringdijken rond de duwvaartsluizen zijn weggebaggerd en de sluizen üggen in het Oosterscheldewater. Om iedereen de gelegenheid te geven de Philipsdamwerken te zien, wordt deze open dag georganiseerd. De Krammersluizen bestaan uit twee jachtensluizen en twee duwvaartsluizen met een ingewikkeld riolenstelsel tb.v. het zout-zoet-scheidingssysteem. Hierdoor wordt in 1987 het doordringen voorkomen van zout water op het zoete Volkerak en berust op het vervangen van een zoute kolk door een zoete en eventueel omgekeerd bij gesloten deuren. Tijdens de open dag zal de direktiekeet ingericht worden als expositieruimte met een videohoek, een filmzaal en een expositie over de werken. In de hal is de mogelijkheid tot het nuttigen van een kopje koffie, frisdranken, bier en broodjes. Een kantine op het eiland zal dienst doen als filmzaal \yaar kontinu een film over de geschiedenis van het baggeren vertoond zal worden. Langs een wandelroute komt men over en in de sluizen en doorlaatgebouwen en het gemaal, waarbij een blik gegund wordt op de bewegende delen en een gedeelte van de 700 km elektriciteitskabel. Tevens komt men via de rijroute langs een uitzichtpunt op 20 meter NAP. In de centrale direktiekeet en op strategische plaatsen op het werk geven medewerkers van Rijkswaterstaat uitleg over de betreffende onderdelen. Het werkeiland is via een werkbrug verbonden met St. Philipsland en staat vanaf de provinciale weg met borden aangegeven. Gedurende de open dag is het werkterrein toegankelijk van 09.00 uur tot 16.00 uur, indien men de grote drukte wil vermijden dan kan men beter zo vroeg mogelijk komen. - Inbraak in vrachtwagens In het afgelopen weekend werd er weder om ingebroken in twee vrachtwagens, die geparkeerd stonden in de bebouwde kom van Middelhamis. Beide voertuigen wa ren eigendom van een transportbedrijf uit Dirksland. De dader(s) hebben de cabines van de voertuigen opengebroken en door zocht. Er werd slechts een geringe hoe veelheid geld ontvreemd. - Diefstal bromfiets Door een inwoner uit Dirksland werd aan gifte gedaan van diefstal van zijn brom fiets. Het betrof hier een Puch Maxi, kleur wit. Het voertuig werd weggenomen vanaf het Boven Zandpad te Middelhamis, na bij een ter plaatse gevestigde dancing. - Poging diefstal surfplank Een inwoner van Middelharnis werd aan gehouden omdat hij getracht had een surf plank weg te nemen. Hij was in de nacht van 24 mei j.l. een niet afgesloten garage ingelopen. Daar was de surfplank op geslagen. Toen hij met de plan wilde ver dwijnen, had hij buiten de eigenaar ge rekend. Deze was in de nabijheid van de garage aanwezig en had gestommel ge hoord. Hij zag de man met de plank de ge uitlopen en greep de dader in zijn kraag. - Aanhouding verdachten Door de Rijkspolitie te Middelhamis wer den een drietal jeugdige personen uit O. aangehouden. Deze verdachten hadden zich schuldig gemaakt aan diefstal van twee vrij dure bromfietshelmen, dan wel aan opzetheling, omdat men gestolen bromfietsen verkocht. Na verhoor zijn de verdachten weer in vrijheid gesteld. OUDDORP De afgelopen zaterdag gevaren surfwedstrijd voor Funboards aan de Zuiddijk in Ouddorp was een groot succes. Aan deze eerste van een serie van vier wedstrijd voor de Ouddorp Fun- board Cup" namen 32 surfers deel. Win naar werd Harry Westhoeve uit Ouddorp, lid van de organiserende vereniging W. V. „Goeree" uit Ouddorp. De wedstrijd startte 's morgens om 12 uur onder ideale weersomstandigheden. De wind was kracht vier Beaufort en er was veel zon. De wedstrijd werd gevaren in drie manches, een halve finale en een finale. Aan de spannende finale deden acht surfers deel. De einduitslag is: 1. Harry Westhoeve; 2, R. Haas; 3. dhr. Biesheuvel; 4. J. Santifort; 5. A. Visbeen; 6. Stephan Hameeteman; 7. dhr. Hesse- link; 8. dhr. Kemner. De volgende wedstrijd voor de „Oud dorp Funboard Cup" zal op zaterdag 5 juli worden gevaren op zee aan de Brouwers- dam in Ouddorp bij het nieuwe strand paviljoen „De Kous". De laatste twee wedstrijden zijn zaterdag 6 september, opnieuw aan de Zuiddijk, en zaterdag 4 oktober. FOTO FILM REPORTAGE - VIDEO COMPUTER l3!1.'.l.1IJ«ii«) C=> 1=3 CJ C3 C3 l^eshrraal 3S Molentveg 4 Ouddorp Telefoon 0)8/8-1672 en 2120 Fil.asl Renene PnnKhop - Hogezoom !72 Telefoon 0116-2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1