EIIAI1DEI1-t1IEUW5 AUTO'S: Mensenlevens sparen en vervuiling verminderen Rabobank Q Sportduikers Motorstoring Vaste oeververbinding HANDIG ZIJN EN T KOPPIE ERBIJ KAN OOK VANUIT EEN ROLSTOEL Vertrektijden van de bus op 27 mei Ver. *De Christenvrouw' Gemeentemuseum voor Brouwershaven MEDISCHE DIENSTEN Echtgenote van wijlen ds. J. Vink overleden Zwemdiploma's „de Gooye" Dirksland ALGEMENE VERGADERING VAN DE RABOBANK te Ooitgensplaat/ Stad aan 't Haringvliet 4e Blad VRIJDAG 23 MEI 1986 No. 5498 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-N ieuws. Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. NOG IETS TC LSRSH In de sportberichten is herhaaldelijk sprake van namen als ROD A enLUTO. Ik vroeg eens zo 'n sportjiguur watLUTO betekende, en toen zei hij: ,,Laat uw tegenstander overwinnen". Dat zal toch niet waar zijn? Antwoord: Vroeger hadden de redacties nog wel eens ruimte om namen volledig te vermelden en dan de afkorting tussen haakjes er achter te plaatsen, maar tegen woordig wordt (soms te gauw) aange nomen, dat de lezers de betekenis van al die gebruikte afkortingen wel weten. RODA komt van „Recht Op 't Doel Af'. (Schuin op 't doel af zou SODA hebben opgeleverd). LUTO staat voor „Léért Uw Tegenstander Overwinnen", maar na een nederlaag zeggen de clubleden wel eens vergoelijkend dat ze hun tegenstanders immers laten overwinnen.... NOTARISKOSTEH Wat mag een notaris berekenen bij erfe^ nissen van f 5.000 tot f 25.000? Antwoord: De notariskosten hangen niet alleen af van het bedrag van de boedel, maar ook van al hetgene hij er voor moet doen. Gaat het bijvoorbeeld uitsluitend om een bedrag dat op de bank staat en dat verdeeld kan worden tussen enkele nabe staanden, en hoeft hij eigenlijk niet veel meer dan een verklaring van erfrecht af te geven, dan kan het met zo'n 70,- gedaan zijn. Maar het is ook mogelijk, dat eerst verhuisde of geëmigreerde familieleden moeten worden opgespoord, onroerend goed moet worden getaxeerd en allerlei moeilijkheden ontstaan bij de boedelver deling. Verder laat men de notaris vaak ook diverse formaliteiten vervullen, zoals de afwikkeling van de verschillende be lastingaangiften. Om even de gedachten tot normale zaken te bepalen, kunt u voor boedelverdelingen van goederen een be drag aanhouden van zo'n 300,- tot ongeveer 700,- bij boedels ter waarde van circa 30.000,- resp. 100.000,- BRei-LES Nu ik een breimachine wil kopen, valt 't mij op, dat dubbelbedsmachines soms goedkoper zijn dan enkelbeds. Hoe komt dat? Antwoord: U hebt misschien een spe ciale aanbieding zien staan, want de dub belbedsmachines zijn altijd duurder dan enkelbeds, maar.... dan wel nieuw en binnen het zelfde merk. U vergelijkt in uw brief Brother enkelbed met Singer dubbel bed, en Pfaff idem dito. Hebt u wel geïnformeerd, wat de eerste nieuw kost in dubbelbeds uitvoering? Er zijn ook wel eens handelaren die zelf geen machines maken, doch ze gewoon elders opkopen en er een eigen merknaam aan geven. Dat kan dan erg voordelig zijn, maar het nadeel is dat zoiets duur uitkomt als er iets aan mankeert, want de handelaar verricht dan geen reparaties, of is weer met iets heel anders bezig, elders in het land. U bent dus veiliger uit, als u een breimachine koopt bij een bekend en vertrouwd adres, waar u later zonodig ook kunt aankloppen bij storingen en/of vervanging van onder delen. Wilt u goedkoper uit zijn, dan is er nog het merk Toyota. Kijk dus nog eens rond bij echte breimachine-leveranciers en bespreek daar ook, welke service u kan worden geboden. Want bij die firma komt u toch weer terecht als er eens iets met de machine van uw keuze is. VLOER VERVUILEN Ik heb een nieuwe vloerbedekking laten leggen en kreeg er de boodschap bij, dat ik daar zelf niet met schoonmaakmid delen aan moest komen omdat ik dan de glans eraf zou halen. Maar hoe haal ik er dan vlekken uit? Antwoord: De meeste goede kwaliteiten vloerbedekking zijn tegenwoordig voor zien van een beschermend laagje. Dat voorkomt aantasting van de wol en/of de kunststof door vocht, stof en andere on reine bestanddelen in de lucht, straatvuil e.d. Als u nu met schoonmaakmiddelen evt. vlekken gaat wegboenen, haalt u daar de beschermende laag weg en wordt uw tapijt erna veel sneller vuil, resp. aan getast door het milieu. Houd dus dat bovenlaagje in stand! Kleine vlekjes kunt u toch wel wegnemen, maar dan met een schoon doekje met enkele druppels azijn. CHINESE KIMONO Ik kreeg een mooie Japanse kimono cadeau. Ik zocht naar een wasmerk en vond deze Japanse letters, die ik voor u natekende. Wat staat daar? Antwoord: De letterlijke vertaling luidt: Gemaakt in Tai-wan. Uw kimono komt dus niet uit Japan, maar van het zuide lijker gelegen eiland Formosa, ook wel Nationalistisch China genoemd. ERf-SROER Hoeveel procent gaat er van een erfenis af, als een broeder of zuster erft van een broeder of zuster? Antwoord: Wanneer iemand van een broer of zus erft, is de verkrijging vrij indien dit bedrag of totale waarde de 1299,- niet te boven gaat Is zijn of haar aandeel groter, dan is die gehéél belast. Ieder betaalt over zijn eigen verkrijging en naar zijn eigen verwantschapsgraad met de erflater. Het tarief van de successie rechten voor een erfenis van een broeder of zuster bedraagt: over de eerste32.500 26% van32.500 t/m 65.000 30% van65.000 t/m 129.997 35% en zo verder tot 5 3% boven 1.299.945,- GOROIJN AAN DE ROL Een rolgordijn viel omlaag toen de kin deren er te wild mee omsprongen en nu veert het niet meer terug. Heb ik het dan verkeerd opgehangen? Antwoord: Volgens uw tekening hebt u wel de goede kant naar binnen hangen, maar vergat u de veer te spannen. Trek het dus zo'n 75 cm omlaag, neem het dan uit de steunen en rol het met de hand netjes op. Daarna goed vasthouden en terug steken in de steunen. Als u het daarna aan het touwtje omlaag haalt, zal het na een kort rukje aan dat touwtje weer omhoog schieten. WRATTEN IN OE WATTEN Op aanraden van kennissen verpakte ik m'n wratten in watten die in uiesap gedoopt was, maar het helpt helemaal niet. Weet u wat beters? Antwoord: U schrijft er helaas niet bij, hoe uw wratten er precies uitzien. Er zijn pas beginnende, kleine rode stipjes die nog gemakkelijk zijn weg te halen, voorts de uitgroeiende donkere plekken waar de doktoren wel raad mee weten, en dan die grote, volgroeide die meestal ook nog een steeltje hebben gevormd. De eerstge noemde kunt u zelf te lijf gaan met een middel dat de apothekers en goede dro gisten in voorraad hebben. U tipt er de kleine plekjes mee aan en de opkomende uitwasjes verschrompelen dan, mits u er tijdig bij bent. Maar met de grotere gaat dat niet. Daarmee moet u naar de dokter die zonodig een verwijsbriefje geeft voor een huidarts of ze zelf elektrisch ver wijdert. Specialisten kunnen wratten laten verdwijnen door bevriezing en dat is af doende. Bij zeer ernstige wratvorming kunnen injecties worden gegeven, maar die hebben vaak zoveel nare nevenver schijnselen dat men dat alleen in een ziekenhuis doet en slechts als het dringend nodig is. Hoofdzaak is, dat u de groei tijdig laat remmen en dus op tijd laat ingrijpen. MN JAS ROEST! Ik kreeg roestvlekken op m 'n jas. Hoe haal ik die eruit? Antwoord: U hebt zeker tegen een roes tige balk of machine aangestaan. Als uw jas van een goede kwaliteit wol gemaakt is, kunt u die roest met puur citroensap verwijderen. Rabobank, Melissant7.20 uur Vroonlande, Dirksland7.25 uur Schakel, Dirksland7.30 uur Schelpenpad, Dirksland7.35 uur Papa van het jaar verkiezing Iedere vader in ons land maakt dit jaar kans op de titel: „Papa van het jaar 1986" Tenminste, als ze heel lief geweest zijn én als hun kinderen dat ook zo ervaren hebben. ledere zoon of dochter kan er voor zorgen dat zijn of haar vader deze titel een jaar lang mag dragen. De gelukkige krijgt op vaderdag thuis een V.I.P. ontbijt op bed, verzorgd door het Amsterdam Marriot Hotel. De verkiezing werkt als volgt: Alle kinderen in het land ongeacht leeftijd kunnen een briefje insturen naar het Amsterdam Marriott Hotel met daarin vermeld de reden waarom zij vinden dat hun vader de „Papa van het Jaar" moet worden. De jury, bestaande uit een aantal des kundigen op het gebied van het vader schap, die allen werkzaam zijn in het Amsterdam Marriott Hotel, zal de origi neelste inzending honoreren door het toe kennen van de fel te begeren titel: „Papa van het Jaar". Daarnaast zullen er vier eervolle ver meldingen een presidentieel ontbijt be zorgd krijgen. Ook op bed. Brieven kunnen tot 12 juni ingezonden worden aan: Amsterdam Marriott Hotel Stadhouderskade 19-21 1054 ES AMSTERDAM Onder vermelding van: „Papa van het Jaar" De Gemeente Brouwershaven, een stad je met een rijke historie, krijgt een ge meentemuseum, dat in een gebouw is ondergebracht dat de Gulden Gamael is genoemd. Gedeputeerde J. P. Boersma opent het museum vrijdagavond 24 mei en dat is tevens het sein van een reeks feestelijkheden waarmee het 700-jarig be staan van Brouwershaven wordt gevierd. Boersma was- eerder burgemeester van Brouwershaven. van vrijdag 23 mei 1986 t/m zondag 25 mei 1986 ARTSEN Middeltiarnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter van Kempen, tel. 01870-2710. Dokter van Kempen is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirlcsland - Herltingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur heeft dienst dokter R. P. Boot, tel. 01877 - 1227, b.g.g. 1291. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter P. J. Bulthuis, tel. 01879- 1367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter W. Westra, tel. 01874 - 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bomntel - Ooitgensplaat: van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Nijhoff-de Morée, tel. 01873 - 1201. APOTHEEK „MENHEERSE Voorstraat 16 Middelharnis Telefoon 01870 - 3666 i. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoed- recepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aange boden. Inhchtingen via telefoonnummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Visser, tel. 01874 - 2091 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441; L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink. Sommelsdijk, tel. 01870 - 2897; G. J. C. Wennink, Oud- dorp, tel. 01878 - 1538. WIJKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 - 1440 Den Bommel01871-1312 Dirksland01877 - 1500 Goedereede01879 - 1267 Herkingen01876 - 224 Melissant01877 - 1234 Middelharnis/Sommelsdijk 01870-2300 Nieuwe Tonge01875- 1390 Ooitgensplaat01873- 1310 Ouddorp01878- 1321 Oude Tonge01874 - 1289 Stad a/h Haringvliet.01871 - 2301 Stellendam01879 - 1296 STICHTING MAATSCHAPPELIJK WERK „Goeree - Overflalckee" Oost-Achterweg 15a 3245 AN Sommelsdijk Telefoon 01870-5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00 - 10.00 uur Crisissituaties: mat/mvrij 9.00-12.00/13.00-17.00uur WEEKENDDIENST Gelieve in het weekend 01870 - 5166 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft. Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflaki^ee Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.30 - 9.30 uur. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01873- 1968 of033-620244 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel.01879- 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlyk Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878-2511 Informatie- en klachtenburo over de Gezondheidszorg: Tel. 01100-31594 op maandag t/m donderdag van 9 tot 12; dinsdag half 2 tot 5 en donderdagavond van 6 tot 9 uur. STAD AAN 'T HARINGVLIET Op de leeftijd van 76 jaar overleed op woensdag 14 mei 1986 te Waalwijk, mevrouw Dirkje van Merkerk, sinds 4 mei 1978 weduwe van ds. Johannes Vink. Ds. Vink was hervormd predikant te Stad aan 't Haringvhet van 1939 tot 1948. De begrafenis heeft plaats gehad dinsdag 20 mei op de Begraafplaats „Den en Rust" teBilthoven. Om 10.30 uur vonder een rouwdienst plaats in de aula van genoemde begraafplaats. Het correspon dentie-adres van de familie Vink is: Fre- derikstraat 14, 3314 JM Dordrecht. De eensgezindheid waarmee het nieuwe plan voor ondertunneling van de Wester- schelde door Ged. Staten van Zeeland aan de Staten werd gepresenteerd, is niet overgenomen door de provinciale werk groep voor de Vaste Oeververbinding. Een tunnel van zeven kilometer zoals is gedacht voor het tracee Ellewoutsdijk- Temeuzen wordt door sommige leden bezwaarlijk geacht, het tracee Kruiningen- Perkpolder is gedacht in gedeeltelijk een brug en een tunnel. Door enkele leden werd naar voren gebracht, dat bij de aanleg van een tunnel, de verbinding Vlis- singen-Breskens met een veerboot nood zakelijk blijft. In het nieuwe tunnelplan wordt ervan uitgegaan, dat de veerdiensten vervallen. Slechts over een conclusie is men het unaniem eens, de vaste oeververbinding moet er komen. Hoe kan men jaarlijks duizenden mensenlevens sparen, tienduizenden ongelukken voorkomen, op benzine bezuinigen en de vervuiling verminderen? Het antwoord van de Europese Commissie op al deze problemen is het verplicht stellen in de hele Gemeenschap van een regelmatige en serieuze technische controle op motor voertuigen. De Commissie zal dit dan ook aan de lidstaten voorstellen nadat zij vorig jaar een gedetailleerde studie heeft laten ma^en van de gevolgen van een eventuele Europese technische controle. De resultaten van die studie zijn indrukwekkend. Aangezien veel ongelukken veroorzaakt worden door wagens die in slechte staat verkeren zouden door een algemene technische controle op Europese schaal jaarlijks 1000 tot 1800 mensenlevens gered kunnen worden. Verder zou het aantal gewonden met minstens 24.000 kunnen worden teruggebracht en zouden er tussen de 60.000 en 130.000 minder ongelukken gebeuren waarbij alleen maar blikschade wordt veroorzaakt. De Commissie stelt voor dat alle auto's die driejaar oud zijn aan een technische controle worden onderworpen, vervolgens twee jaar later nog eens en dan verder elk jaar. Elke lidstaat heeft echter het recht de wagens eerder en vaker voor een controle op te roepen. Omdat in bepaalde landen de gespecialiseerde controle installaties nog moeten worden opgezet zou het Europese systeem stukje bij beetje worden ingevoerd. Men begint eerst met de controle van wagens die ouder zijn dan zeven jaar en dan vervolgens die van zes jaar, vijfjaar enz. Sedert 1 januari 1983 bestaat er wel een verplichte technische controle in de Gemeenschap maar die geldt alleen voor autobussen, taxi's, ziekenwagens, trekkers en vrachtwagens van meer dan 3Vi ton. Voor personenwagens en bestel auto's bestaat er alleen maar een verplichte controle in de Benelux, Duitsland, Italië, het Verenigd Koninkrijk en Griekenland. Indien de lidstaten de Commissievoorstellen aannemen dan zal de controle niet alleen worden uitgebreid tot alle motorvoertuigen maar dan zullen de inspecteurs verplicht worden een hele serie mogelijke „breekpunten" te controleren. Dit zijn de remmen, de besturing, de veiligheidsriemen, de wielen, de vering en het chassis. Ook zullen de uitlaatgassen en oUelekken worden gecontroleerd alsmede het motorlawaai. Aangezien oude en slecht onderhouden auto's meer brandstof gebruiken hoopt de Commissie de Europeanen met deze inspectie zo'n 1,2 miljoen ton brandstof te besparen hetgeen toch altijd 1^% van het totale verbruik is. Steun de conecte GIRO 625.000 Dat de duiksport nog allerminst op zijn retour is, bewees het grote aantal sport duikers, dat gedurende de Pinksterdagen aktief is geweest in de Grevelingenmeer zowel als in de Oosterschelde. Geschat wordt dat 500 a 550 sport duikers de oevers van deze voormalige zee-armen hebben bevolkt. Vooral onder de Belgen is deze sport populair en ge lukkig kwamen mede dank zij het mooie weer nergens ongelukken voor. Zeeuw in Spanje aangevallen De 55-jarige Vlissinger C. de Zeeuw, werd vorige week in de Spaanse haven- plaats Barcelona in zijn hut aan boord van zijn schip Combi Trader overvallen door twee Ghaneese matrozen van wie er een kon worden gearresteerd. Het tweetal kwam de hut binnen via een raampje en begon op de man in te steken. Bij het licht van een imniddels door hem ontstoken kooilampje volgde een worsteling, waarbij de Zeeuw verschillende messteken op liep. Door hard te schreeuwen en op de kooiwand te bonken, kon hij de aandacht trekken van de stuurman en andere be manningsleden die hem daarna te hulp kwamen, waarop de Ghanezen op de vlucht sloegen. De zwaar gewonde kapitein werd naar een ziekenhuis gebracht. De nieuwe dubbeldekker op de lijn Vlis- singen-Breskens van de Prov. Stoomboot- dienst over de Westerschelde blijkt met talrijke kinderziekten te kampen waar door de nodige oponthoud ontstaat. Het meest ongerust maakt men zich echter over de motorstoring die zich vo rige week voordeed, want als er een motor kan uitvallen, dan kan dat ook bij de overige zeven gebeuren. Mede met het oog op de schadevergoeding (de nieuwe boot vaart nog onder volle garantie) zal een minitieus onderzoek naar de oorzaak worden ingesteld, dat zeker wel zes weken in beslag zal nemen. Voor het zwemdiploma A slaagden: Corina Zwanenburg; Anthony Redert; Jeroen Groenendijk; Rosita Groenendijk; Michel Sieling; Jolanda Grinwis; Anne- lies Verbunt; Mirabella Los; Danielle Vis; Cornelis J. Bezuyen; René Lokker; Re- nate Naninga; Willem van Ginneken; André in 't Veld; Jaco Peeman; Marlous Sloven; Dirk M. Hoekman; Anne Poot; Dirkje Kievit; J. P. Vrolijk; Leonard van Kempen; Catri Verkley; Linda van Gin- kel; Jeroen Kuckelkom; Jobke Konings woud; Robbert Spijker; Adriana v. d. Zande; J. Th. H. de Bruine; Hendrik Zondervan; Inge Kruijmer; Cornelis Ro bijn; Abner Abee. Voor het diploma B: Leendert A. Looy; Willem v. d. Veer; HenkTanis; Vincentöreen; Albert J. van Wageningen; Corine Tanis; Bert Wer vers; Willem P. J. JeUer; Jacob Gebraad; Jacobus G. Don; Aart J. van Dam; Jo landa Huizer; A. B. J. de Waal; Henk Diepenhorst; Michel Tetteroo; Abraham V. d. Veer; Jos Snijder; Sonja de Wit; Sebastiaan Smit; Jos de Jager; Lucinda Boone; Claire Tetteroo; Martijn Gier man; Corine Gierman; Mennix Hoek; Menlou Zeydel; Marieke Koppejan; Len- neke v. d. Baan; Huig v. d. Tol. Hierdoor roept de Coöperatieve Rabobank B.A. haar leden op tot het bijwonen van de algemene leden vergadering die gehouden wordt op donderdag 12 juni 1986 om 20.00 uur in het verenigingsgebouw „'t Centrum", van Weelstraat, Ooitgensplaat. Verkorte agenda Opening Notulen vorige vergadering Verslag 1985 Verkiezing leden Bestuur en Raad van Toezicht Mededelingen en rondvraag. De volledige agenda, de notulen van de vorige vergadering alsmede het verslag 1985 liggen vanaf heden op het hoofdkantoor van de bank voor de leden ter inzage. De Rabobank is een coöperatieve bank. Dus een bank met leden. Leden die door middel van leden vergaderingen en het door hun gekozen bestuur, invloed kunnen uitoefenen op het beleid van hun plaatselijke bank. Dat is een garantie voor u, dat bij elk advies dat de Rabo bank geeft het belang van de leden en cliënten zwaar weegt. Het Bestuur AVO-NEDERLAND bemiddelt bij en zoel<t werl< voor mensen meteen handicap. Reeds60jaar. AV.O- Nederland maakt nog meer mogelijk, o.a. opleidingen, vorming, recreatie, aanpassingen. Opdat b.v. teveel vrije tijd toch positief gebruikt wordt. AVO-Nederland helpt waar wettelijke voorzieningen échtte kort schieten. Voor iedere gehandicapte! antwoordnr.201, 3800 VB Amersfoort. Tel.: 033-63'52 14 HMdeKoningin l '-"•

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 13