Uit de Historie Middelharnis Tussen Veld- en Landlust Viswedstrijd voor de jeugd De rampspoed ener Kerkbrand (V) Thema-avond voor betrekkingen psychiatrische patiënten Schaakkampioenschap van Goeree-Overflakkee 1986 Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRIJDAG 23 MEI 19 Over het kerkelijk leven De zorg voor een kerk was de dijkers opgedragen. Arjanus citeert in z'n historisclie in E.N., uit Boers: „In het midden van het dorp staat de kerk, een ruim gebouw. Deze kerk, oorspronke lijk toegewijd aan den H. Engel Michael en St Johannes den Evangelist, moet bijna gelijk met de bedijking zijn aan gelegd, want uit eene aanteekening blijkt, dat reeds in het jaar 1476 zilver en ju- weelen aan dezelve zijn toegewijd en uit zeker kontrakt van den 3 Junij 1488 blijkt dat er toen reeds verschil bestond (het geen echter vereffend werd) tusschen de Heeren van Middelharnis, over een va cante pastoors-plaats in deze kerk. In het jaar 1657 werd aan deze kerk eene Consistorie aangebouwd op last van de burgerlijke overheid; en in het jaar 1686 werd de predikstoel met het omstaande hek vernieuwd. De inwendige inrichting der kerk werd in het jaar 1793 veranderd, om meerdere toehoorders te kunnen be vatten; hoewel het gebouw hierdoor in wendig aan regelmatigheid verloor. In dit zelfde jaar werden de 4 koperen kaars- kronen in dezelve geplaatst. Tot het jaar 1795 vond men in deze kerk zeer fraaije banken, ten diender regerings leden, versierd met keurig bewerkte wa penschilden; doch de gelijkheidszucht meende zich ook door de vernieling dezer onderscheidingsteekenen te moeten open baren. Aan beide zijden van de predikstoel han gen twee groote houten borden, toegewijd aan de nagedachtenis van Nicolaus Ma gerus, die van het jaar 1663 tot 1718 predikant te Middelharnis was". En in deze schets neemt hij ook uit Boers dit over: De leuning (nl. van de preekstoel) aan de noordzijde was aldus versierd door een beeldhouwer; doch in het jaar 1794 is het kunstig gebeeldhouwde kabeltouw ver legd op de zuidelijke leuning, en op de noorderlijke een ander dergelijk kabel touw aangebracht door wijlen van Aren Marinsz. Wafelbakker, een eenvoudig stuurman van Middelharnis, die hetzelve aldus bewerkt had door middel van een gewoon haringkaakmesje. Naar het oor deel van deskundigen verdient het werk van den Visscher voorrang te meer, door dien de beeldhouwer een zachtere hout soort gebezigd heeft". In een boek over kerkgebouwen las ik: De kerk van Middelharnis vormt on betwist het stralende middelpunt van het dorp, hoewel gezegd moet worden dat het immense grasveld waarop het gebouw ligt door zijn uitgestrektheid te grote afstand schept tussen kerk en bebouwing; daar door heeft het noch de verheven waardig heid van een kerkelijk erf, noch de leven dige intimiteit van marktplein. Hoe mist men hier de kerkgracht en een bomen- singel! Interessant is de benadering van de kerk vanaf de Voorstraat via een poortje onder het stadhuis betreedt men de kerkring. De toren vertoont vanwege de verticale in deling in korte geledingen verwantschap met die te Nieuwe Tonge. De forse steun beren zijn met natuurstenen blokken ver sierd. De romp wordt bekroond door een balustrade; de karakteristieke spits, met grote peervormige bol, afgebeeld op Hob- bema's bekende schilderij „Laantje van Middelharnis" werd in 1811 gesloopt terwille van één der optische telegrafen uit Napoleons seinstelsel hoewel in 1804 Hendrik de Wit den Ouden nog met levensgevaar 's nachts tijdens een on weersbui de buitenzijde der bol had be klommen om een door blikseminslag ont stane brand te blussen. In aanleg is het gebouw een eenbeukige kruiskerk waarvan het koor het eerst, om streeks 1450, tot stand kwam, waarna het schip tussen 1450 en 1475 met dwars- armen, en omstreeks 1500 met een zij beuk werd vergroot In 1904 en 1948 brandde de kerk geheel uit doch werd beide keren in oud evorm herbouwd. Het interieur bezit dan ook geen historisch meubilair en is slechts vanwege de ruimtewerking interessant. Het gewelf is in zachte moderne kleuren beschilderd. De Ned. Herv. Kerk brandde 30 de cember 1948 af (Eerder in 1904). De historische leuningen van de preek stoel konden opnieuw uit de brand worden gered. Ook het antieke doopvont uit begin 1700. De lezenaar, door de kansel ge dragen, uit de 2e helft van de 17e eeuw, werd zwaar gehavend. Ze kon hersteld worden (naar Flakkeese Nieuwsbode). In „Opbouw" van 7 januari 1949 lezen we: In het begin van de brand heeft men nog wat meubilair en enige bijbels kunnen redden, alsmede het kerkarchief De do minee redde zelf de bijbel van de kansel. Bij de vorige brand werd deze gered door de heer A. Zaaijer. Vanwege de neer vallende brandende stukken en de verstik kende rook moest men het reddingswerk spoedig opgeven en kerkebanken met kus sens en de verdere inventaris werd een prooi der vlammen. In het Gereformeerd Weekblad stonden twee artikelen over: Uit de taal der eeuwen beluisteren wij in de geschiedenis onzer grote kerken meer dan eenmaal de vermelding, dat schone gebouwen door het vuur zijn verwoest Zij, die het schone in oudheidkundig op zicht en het innerlijke in geestelijk opzicht van de grote cathedralen kunnen be wonderen, kennen een lichte aandoening van het gemoed, als zij horen hoe voor vele jaren en eeuwen prachtige Godshuizen een prooi der vlammen werden. Zo heb ben wij zelf de verheven bouwwerken onzer voorvaderen als monumenten van hun liefde voor de kerk aanschouwd en er ons over bedroefd, dat in vroegere eeuwen de afweer van het vuur zo zwak was, dat telkens weer het kerkgebouw afbrandde. Verschillende onzer lezers kunnen een gelijke gewaarwording kennen, wanneer zij oude kerken hebben bezichtigd. Wij spreken over een bekend gevoelen. Maar stel u dan voor, dat wij, kinderen van de 20ste eeuw voor onze eigen ogen een schoon kerkgebouw door het vuur zien verteren, zoals de zwaar getroffen ge meente van Middelharnis dat heeft mee gemaakt Welk een heftige ontroering brengt zulk een ramp te weeg in het hart van gevoelige zielen, die de macht des verderfs zien triumpheren over hun sier lijke bedehuis, dat de liefde huns harten bezit. Over deze aangrijpende gebeurtenis iets te vertellen, is het doel van dit artikel. Wie schetst de schrik en verbazing, als op donderdag 30 december de roep door de gemeente gaat: Het koor der kerk staat in brand! Voor een brand is immer belang stelling meer dan genoeg. Maar voor deze brand was meer dan belangstelling. Met een angstig hart werd het vuur en zijn bestrijding gadegeslagen en een gerust stelling ging door de gemeente, toen men de gevolgtrekken durfde maken: De brand zal wel tot het koor beperkt blijven. He laas, de gevolgtrekking was te gedurfd, want terwijl men zich aan een lichtelijk blijde stenmiing overgaf, begon het vuur de kerkhemel aan te tasten. Plotseling werd het gehele dak der kerk, een lengte van ruim dertig meter, in zware rook gehuld. Het ging tot ons doordringen, dat de kerk verloren zou zijn, wanneer niet spoedig hulp daagde, wanneer niet dra assistentie voor de plaatselijke brandweer kwam opdagen. Een onbeschrijfelijk ge voel van onbestemde vrees maakte zich van allen, die het gadesloegen meester. Een vrees, die bewaarheid werd. Na korte tijd sloegen de vlammen uit het dak! Nimmer zal ik het gelaat vergeten van de verschrikte man, die de armen ten hemel hief en wanhopig uitriep: ,,De hele kerk gaat er aan!" Hij had gelijk! Deze zeker heid, die zich langzamerhand voor onze ogen voltrok, was adembenemend! Het vuur verteerde balk en bint Wie zal onder woorden brengen, wat er omgaat in het mensenhart, als de vlammen spelen door de leien van het kerkdak, als zij zich verheffen en razen door het geliefde bede huis, als de zoldering bij stukken en brok ken instort, als het orgel een welkom voed sel voor het vuur blijkt te zijn, als aan genomen moet worden, dat preekstoel en omgeving, het middelpunt der kerk, bran dend vergaan. Ondanks alle moeite, die de brandweerlieden zich getroostten, red deloos gaat de kerk van Middelharnis onder. Rondom de brandende kerk ontmoeten wij kerkeraadsleden. Gisterenavond nog een kerkeraadsvergadering gehouden in de consistorie der kerk. „Wie had kunnen denken, dat het de laatste maal was, dat wij de kerk be traden?" Dat was eigenlijk het enige, wat er gezegd werd. Wij werden stil onder de ramp, die ons teisterde! Waren wij ook stil van binnen? Zouden wij het goede van God ontvangen en het kwade niet? Moe ten wij een oordeel Gods zien, in hetgeen zich daar voor onze ogen voltrok? Of mochten wij er in zien een voorbereiding voor grote zegeningen? Onze gedachten werden beneveld door droefheid, wij kon den ons niet helder rekenschap geven van de vragen, die zich aan ons opdrongen. Het gevoel overheerste volkomen en het redelijk verstand moest zwijgen, al poogde het nog vragen te stellen. Het gevoel behield echter de overhand: Wat al tranen zijn er gestort, wat al zuch ten geuit! Hoe weinigen hebben het mid dagmaal kunnen nuttigen als op andere dagen! De kerk was weg, de kerk, waarin wij op beide Kerstdagen nog viermaal des Heeren Woord hadden mogen beluis teren. De laatste preek op Zondagavond in de kerk kwam ons weer helderder voor de geest Er was catechismus behandeld. Merkwaardig, dat juist de laatste dienst was geweest over de vraag: Waaruit kent gij uw ellende? Uit de wet Gods! Moesten wij daaruit gevolgtrekkingen ma ken? Voorlopig ontbrak nog iedere be zinning. Niet terugzien, maar onmiddel lijk vooruit zien, was de taak van de kerke- raad. Morgenavond is het Oudejaars avond, en waar zullen wij moeten samen komen? Nieuwjaarsdag, dat is Zaterdag en dan reeds een Zondag, dus twee dien sten. En onder de loeiende vlammenzee van het eens zo schone huis des Heeren werd het besluit genomen des avonds kerkeraadsvergadering te beleggen ten huize van de predikant. Immers de dienst des Woords voor de gemeente moest doorgaan te midden van smart en ont roering. Voor de stadsbewoners onder de lezers moet ik eerst een opmerking ter verduide lijking maken. Zelf van huis uit ook in woner van één onzer grote steden, is het mij bekend, dat zij, die de gereformeerde waarheid liefhebben, moeten kerken dan hier en dan daar. Niet één kerk is eigenlijk hun kerk en overal blijven zij betrekkelijk vreemd. Gans anders is het in een dorp. In het ene bedehuis, het middelpunt van het dorp, komt de gemeente samen. En zoals het in Middelharnis is, wil dat dan zeggen, komt de gemeente trouw samen in beide diensten op de dag des Heeren. Er zijn zitplaatsen, waar gehele geslachten heb ben neergezeten onder de verkondiging van het heilig Evangelie. En al is het waar, dat ook in 1904 de kerk is uitgebrand, vier en veertig jaren heeft de gemeente her innering aan haar kerk. Was het in 1904 zo, dat de predikantsplaats bezet was door een vrijzinnig predikant, reeds tientallen jaren is er heden een gereformeerde predi king, zoals ook het grootste deel der gemeente een gereformeerde inslag heeft. Voor de kinderen des Heeren zijn er dier bare herinneringen aan tal van zitplaatsen in het bedehuis. Daar en daar hebben zij de stemme Gods beluisterd in het ver kondigde Woord. Zij zijn in die kerk gedoopt, zij deden er belijdenis, hun hu welijk werd er ingezegend, zij gingen er ten Avondmaal en zij lieten er hun kinderen dopen. En vanuit dat heiligdom stijgen nu de rookwolken op, hun zitplaatsen werden een hoopje verkoold hout, bedolven onder de neerstortende brandende balken. De indruk was dan ook zeer algemeen. Som migen treurden meer om het verlies der schoonheid dan om het verlies van een plaats van samenkomst, maar verreweg de meesten waren bedroefd over beide. En waar zal de gemeente nu haar Oude- jaarsdienst moeten houden? Een grote schare pleegt het kerkgebouw te vullen en op de laatste avond des jaars is die menigte nog groter. Zal er een oplossing worden gevonden? Deze gedachte leeft inde kerk se gemeente. Maar wij, we wisten al meer en werden temidden van de noden ver troost door de liefde der broederen. Nau welijks was het zichtbaar, dat de kerk verloren was, of er kwam een boodschap van de kerkeraad der Geref Kerk, dat hun kerkgebouw te onzer beschikking stond, ook op Oudejaarsavond. En deze ver troostende tijding was nog maar nauwe lijks binnengekomen of de Hervormde Gemeente van Sommelsdijk deed het zelfde aanbod. Wel moesten wij nog vast stellen, hoe één en ander geregeld zou worden, doch er was in ieder geval uit zicht Later bood ook de Chr. Geref Kerk en de Geref Gemeente hun bedehuis aan. Inmiddels verging de eigen vergaderplaats der gemeente en was de ramp een feit geworden. Om zeven uur in de avond van de dag, die noodlottig was geworden voor de ge meente, vergaderde de kerkeraad. Was het een wonder, dat bewogenheid zich van allen meester maakte bij deze bijzondere en onverwachte bijeenkomst? De predi kant las 1 Sam. 30 1-6. De verwoesting van Ziklag. Was het wonder, dat zijn stem haar vastheid verloor bij de woorden van het derde vers: En David en zijn mannen kwamen aan de stad, en ziet, zij was met vuur verbrand!.... Toenhief David en het volk, dat bij hem was, hun stem op en weenden, totdat er geen kracht meer in hen was om te wenen. Indien ooit een kerkeraadsvergadering voor de broeders onvergetelijk zal zijn, dan zeker wel deze! Het resultaat van de bijeenkomst was echter, dat de eerst volgende kerkdiensten geregeld werden. De gemeente zou ondanks alle ellende toch weer kunnen opgaan om Gods Woord te horen en zijn heilig Aangezicht te zoeken. (Slot volgt) (wordt vervolgd) IJ. L. Struik TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 CiS CU DD De praat en contactgroep voor familie en vrienden van psychiatrische patiënten houdt weer een thema-avond. Ds. Kuiper, hervormd predikant van het Deltazieken huis komt met ons praten over: het om gaan en verwerken van verdriet en schuld gevoelens. Ook zal ds. Kuiper over zijn werk vertellen en de relatie: patiënt, fa milie, plaatselijke gemeente proberen te belichten. Voelt u zich betrokken bij deze problematiek dan bent u van harte wel kom op 4 juni om 20.00 uur in het contact centrum van het Deltaziekenhuis (ingang bij de portiers loge). En vervolgens elke eerste woensdag van de maand, houden we afwisselend een praat of thema-avond. Het kontakt met mensen in dezelfde leef situatie kan opbouwend en leerzaam zijn. Inlichtingen: tel. 01880-40901 01880-20939 01883-12527 Uitslagen van de vijfde ronde, gespeeld op 12 mei in Sommelsdijk: 1. A.C.Baas-J.W.deJonge....O-1 2. J. Dijkstra - J. van Gurp0-1 3. J. A. Gottschal - D. Hameeteman.'1-0 4. J.Grinwis-E.P.vanRhee1-0 5. K.Hameeteman-A.Douw0-1 6. G. de Jager - M. VerolmeH - Vi 7. P. Lesuis - A. J. Kastelein O -1 8. J. H. van Meenen - J. M. van Rossum1-0 9. J. Noordijk - G. J. W. Zonneveld1-0 10. W.I.Peeman-C.Bakelaar.1 -O 11. Joh. du Pree- T. C. van ProoijenVz-Vi 12. A. T. Robijn - E. Verbeek.1 - O 13. W. J. van Rossum - A. L. van Maurik0-1 14. E. Santifort-J. van'tGeloof.1 - O 15. J. Santifort - D. Wolfert1-0 16. C. J. Smit - Joh. Soeteman.1 - O 17. W. L. van Strien- W. Markwat0-1 18. J.W.Tanis-R.Groenendijk..0-1 19. C. Vis - J. C. Hagens0-1 20. A. Visser - C. Wassenaar1-0 21. M. L. V. d. Waal- L. HoUeman'A-Vi 22. K.W.Wijnands-C.d.Waal...l-0 G. Sellathurai w.o. De stand aan de top van de ranglijst met nog 2 ronden te spelen: 1 en 2: W. I. Peeman en M. Verolme AVz 3 t/m 5: G. de Jager, J. W. de Jonge en A. T. Robijn, 4 6 t/m 12: C. Bakelaar, A. Douw, A. L. van Maurik, Joh. du Pree, T. C. van Prooijen, C. J. Smit en A. Visser, 3%. Aanstaande zaterdag, 24 mei, zal, geor ganiseerd door de Hengelaarsveremging „Krammer" te Middelharnis, de eerste van de serie witviswedstrijden voor ae jeugd worden gehouden. De jeugd, die lid is van deze veremgmg or in het bezit is van een geldige zomer-/ seizoenkaart en de leeftijd van 16 jaar nog niet heeft bereikt kan aan deze wedstrij den deelnemen. Evenals vorig jaar wordt er in 2 groepen gevist, namelijk: Groep 1: leeftijd tot en met 12 jaar; en: Groep 2: leeftijd 13 tot en met 15 jaar. De winnaar van iedere groep, dus de hoogst geklasseerde over de 3 wedstrij den, ontvangt een beker met inscnptie. Tevens is er voor de algemeen kampioen een erebokaal, waarop zijn/haar naam komt te staan en die tot het volgende wedstrijdseizoen een ereplaats krijgt in de algemene prijzenkast van de vereniging. Verder zullen er afhankelijk van het aantal deelnemers fraaie zgn. dagprijzen (per wedstrijd) beschikbaar zijn. Het inschrijfgeld is wederom bepaald op 2,50 per wedstrijd of in totaal 6,— voorde 3 wedstrijden wanneer een „abon nement" op de wedstrijden wordt ge nomen. De wedstrijden worden gehouden te Middelharnis in principe in de Binnen haven. Ingeschreven wordt bij Zaaier te Middelharnis. Het wedstrijdprogramma ziet er verder als volgt uit: 24 mei: Insclirijftijd13.30 - 14.00 uur Wedstrijdduur15.00-17.00 uur Prijsuitreikingzaaltje café Zaaier 6 september: Inschryftüd13.30 -14.00 uur Wedstrijdduur15.00-17.00 uur Prijsuitreikingzaaltje café Zaaier 20 september: Wedstrijdduur15.00 -17.00 u prUsuitreikingzaaltje cafe Zaai Slechts met één gewone hengel mag a de wedstrijden worden deelgenomen. A aas is toegestaan: brood, deeg en/of m den Rode maden of andere onnatuurlij gekleurde maden, evenals op dezelf wijze gekleurd lokvoer, zijn niet teeg staan. Via loting wordt het plaatsnummer b paald en alleen op deze plaats mag wo den gevist Hulp van ouders is niet tijden het vissen toegestaan. Wel zal de nodig hulp worden verleend door de leden va de wedstrijdcommissie en/of de contr- leur. Vijf minuten voor de aanvang van d wedstrijd wordt een signaal gegeven waar na gevoerd mag worden. Het feitelijk begin van de wedstrijd en het einde word door middel van een (hoom)signaal aan gekondigd. Tot zover de belangrijkst wedstrijdvoorschriften. Nadere gegeven volgen bij het inschrijven. Voor eventuele nadere informatie kunt u terecht bij P. v. d. Valk, Rubensplein 48 te Middelharnis of S. W. Mol, Vink 1 te Sommelsdijk. kolleMie1986 BRUINISSE - Oud Gereformeerde Gemeente Woensdag 28 mei hoopt ds. M. Pronk uit Ede voor te gaan om half acht. Soms gaan we op pad, nieit wetend waar we uiteindelijk zullen neer strijken. Nu staan we op het kruispunt van West- en Zuiddijk. In deze contreien beter bekend als Oude- en Gelderse Dijk. In de bocht een boerderij die op dit moment vanuit de lucht wordt bekeken door een koppel duiven. Onze al jaren door Zeis ondersteunde blik probeert op de gevels een naambord te ontwaren. Veldlust zou toch best kunnen. Even verder, wat verscholen achter ontluikend voorjaarsgroen. Land en Tuin- zicht. Rode en gele tulpen staan breeduit in bloei. Dit alles en nog veel meer onder het geklank van de Herkingse toren. Als deze dorpsklok zijn metalen boodschap de atmosfeer inzendt, dan, beweren boze tongen, valt er weer een aker in de tras. Concert Het wordt vandaag de Westdijk. Bij Kleikamp worden wel al uitgenodigd plaats te nemen in de grasberm die dan even dienst doet als gratis tribune. Hoog- reikend boomgewas en laag bij de grond levend struweel hebben dit stuk dijk een fraai aanzien gegeven. Soms is het een podium voor optredende fladderaars. De vogelgemeenschap geeft namelijk weer een uitvoering. Ze putten uit het klassieke repertoire van de natuur die ook zelf de dirigeerstok hanteert. De familie merel heeft twee solisten afgevaardigd. Een heeft er positie gekozen in een licht ritselende boomkruin en de andere partij zit op de rand van een dakgoot Om beurten fluiten ze een strofe dat het een lieve lust is. De insekten hebben vlinders op de luchtlagen gebracht die een kleurige show verzorgen. Ze dwarrelen als ballet- pluizen tussen en van blad naar bloem. Als we ons nu een halve slag omdraaien kijken we op een stuk land dat nog in de ploegvoor ligt. Maar niet lang meer want tractorchauffeurs manoeuvreren hun paardekrachten in starthouding op het veurhaod. Hun taak is dit perceel toe te bereiden tot een ontvankelijk bed voor de zaaier. Zwaar grommend kruipen ze weg met aan de trekhaak een eerst nog wat hobbelende zig-zag egge. De gevleugelde zangkoren gaan gewoon verder met hun concert. Sinds de paarden- tractie heeft plaats gemaakt voor mecha nische trekkracht schijnen ook deze deci bels bij de voorjaarsgeluiden te behoren. Een hofstee verder probeert een poter- legger kaarsrechte aardappelbedden neer te leggen. De pootmachine wordt geëscor teerd door een viertal meeuwen die kenne lijk hebben afgesproken de opgewoelde wormenbuit gezamenlijk te verdelen. Af en toe moeten ze wat stuntwerk ten beste geven om de kronkelende hapjes in korte glijvluchten weg te snappen. Soms lijkt het wel of ze even aan een onzicht bare draad hangen te vibreren. Scheerwol Tussen Oud Hof en Landlust een mini schaapskudde onder het toeziend oog van Equis asinus. Dat is eigenlijk een volle neef van het paard maar krijgt meestal een heel ander waarderingscijfer. De ezel wordt toch omschreven als een zacht aardig beest die in grote nederigheid enorm veel geduld kan opbrengen. Onder gaat in ootmoedige berusting straffen die hij niet verdient. Maar betoont een ge wetensvolle verzorger wel met liefdevolle aanhankelijkheid. Bij verschillende werk zaamheden heeft het dier bewezen taaier te zijn dan het paard. Waren er vroeger gevaarlijke expedities (misschien nog wel) dan moest asinus altijd voorop lopen als een der beste spoorzoekers. En toch wordt hij als dom en koppig omschreven terwijl zijn neef met de lofprijzingen gaat strijken. Zo zijn er nog al wat wezens die de verdiende haver niet krijgen.... Maar deze twee wel want ze passen goed op de schapen die hier pp het droge van een milde namiddagzon genieten. Het schaap en de geit waren de eerste herkauwers die de mens aan zijn wil heeft onderworpen. Sindsdien is Ovis aries in menigte uitgebroken. De verhouding schaap-mens wordt geschat op één-drie. Een wereldpopulatie van circa een miljard. Landelijk Nederland schat het aantal in Nederland onder de honderdduizend. Mis schien één op elf Genoeg hierover, nu proberen dit vreedzame tafereeltje op de prent te krijgen. Wel voorzichtig want ze hebben het niet begrepen op verschijningen die ze niet regelrecht kunnen thuisbrengen. Als we ons door het prikkeldraad pro beren te wurmen, boven op de dijk, komt er al enige beroering in de voorste gele deren. Geluidloos laten we ons nu door het malse gras naar beneden zakken. Ineens heffen ze allemaal hun koppen opwaarts en kijken als het ware uit- drukkingloos naar een voor hun afwijkend gedrag aan het dijktalud. Houden ons nu doodstil. Wellicht gaan ze dan die houding vertalen in een boom- stomp. Of dat is gelukt zullen we nooit weten. Maar ze gaan niet op het hun bekende holletje aan de haal. Wel keren ze hun achterwerk naar ons toe. Niet aardig van deze makke schapen maar wat wil je. De meeste vreemdelingen met attributen zijn voor O. aries alleen maar liefhebbers van zuiver scheerwol. Op weg naar huis zien we nog net een trotse eendemoeder met in haar kielzog piepende donskuikens genoeglijk dobbe rend in een boerenslootje tussen Veld- en Landlust J. v. P. Bruidsmode is binnen. Interesse? Bel voor een afspraak 01110-5204 St. Domusstr. 4 ZIerikzee

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 10