Korendag bracht netto/8.000-op Politieberichten I Een variant Op Lubbers f en „z'n" karwei l Politieberichten Wist U al „La Provence a Middelharnis^^ ücmmemim Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Middelhamis Goedereede Openingstijden Ouddorps museum Oostflakkee Toekenning bijdrage Anjerfonds Filmavond voor ouderen Watersport-opleidingen POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) :e!. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief OUDE tONGE Op donderdagavond 15 mei 1986 a.s. organiseert de plaatselijke commissie wel zijnswerk voor ouderen te Oude Tonge een filmavond. De film gaat over het 700-jarig bestaan van Grijsoord. De avond wordt gehouden in het Dienstencentrum, Bemhardstraat. De avond begint om zeven uur. De toegang is kosteloos. Tevens wordt u koffie aangeboden. Komt u ook!! OUDDORP- donderdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater, Krabbendijke. HERKINGEN - woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok, Capelle a.d. IJssel. MIDDELHARNIS - donderdagavond 7.30 uur ds. Chr. v.d. Poel, Yerseke. OOLTGENSPLAAT - woensdagavond 7.30 uur ds. H. Paul, H. L Ambacht. De suggestie van burgemeester van Velzen, vorig jaar, om de koren dag te herlialen, is geblelcen een goed idee te zijn geweest. Hü was er met zijn vrouw ook nu en hij was er getuige van dat opnieuw zp'n 2200 mensen naar de vismyn waren gekomen om 19 Flakkeese koren te horen zingen, naar de trompettisten te luisteren en aan de samenzang deel te nemen. Ze kwa men van ons eiland, maar ook van elders, zelfs tot vanuit Ede toe. In zijn openingswoord bepaalde de lan delijke voorzitter van Woord enDaad, ds. Beens, zijn gehoor bij een citaat uit de Bergrede, de grondwet van Christus: Za lig zijn de barmhartigen, want hun zal barmhartigheid geschieden. Ons valt op, hoezeer de zaken in Gods Koninkrijk haaks staan op de dingen van deze wereld. Sprak Jezus zelf niet: Mijn ■Rijk is niet van deze wereld. Maar dat mag onze ogen niet sluiten voor de taak, die wij als Christenen in deze wereld hebben. Ds. legde verband tussen zijn tekst en de gelijkenis over het laatste oordeel, be schreven in Matth. 25. Hij, Die ten hemel voer, zal eenmaal wederkomen. De Vader heeft alle dingen, ook die van het gericht, aan Christus overgegeven. Christus stelt de uitspraak: „Komt in gij gezegende Mijns Vaders" in het licht van „Ik ben hogerig geweest en gij hebt Mij te eten gegeven, enz". Wij worden niet door onze werken zalig, maar er is geen geloof zonder werken. Het komt op de vruchten aan. Barmhartigheid zal geschieden aan allen, die uit innerlijke aandrang, gewerkt door het geloof, de lasten van anderen hebben helpen dragen. Tot hen zal Christus zeg gen: „Komt in, gij gezegende Mijns Va ders". Ze hadden er neit op gerekend, dat deze dingen op de jongste dag zoveel gewicht in de schaal zouden leggen. Daarom vragen ze: „Wanneer hebben wij u dat gedaan?" Het antwoord luidt: „Voor zover gij dit aan Mijn minste gedaan hebt, zo hebt gij het Mij gedaan". Jezus wijst ons vanmiddag in het werk van Woord en Daad, met name in het werk van Lia Jongejan en Bastia Morée, onze minste broeders aan. Mensen, die wij mogen helpen! Zij kunnen straks als broeders en zusters van Christus openbaar komen. Er lopen op deze werelt! ".cnscr; rond van goeste lijke adel, ook al zijn ze gehuld in lompen. Christus schaamde zich niet om verloren mensen broeders te noemen. Ware liefde handelt zonder opzet. En die liefde komt tot uitdrukking bij wie zelf als een ver lorene door de Grote Herder werd op gezocht en opgeraapt. Wij mogen Hem dienen in Zijn ellendigen. Wat zou het een wonder zijn, als we allen op die grote dag uit Zijn mond mogen horen: „Komt in, gij gezegende Mijns Va ders, beërft het Koninkrijk...." Is dat Uw toekomst? zo besloot ds. B eens zijn openingstoespraak. De koorzang, die nu volgde, werd afge wisseld door samenzang, op een inspi rerende wijze begeleid door de organist Ab Vroegindewey en de trompettisten Kom en Van Broekhoven, die ook nog enkele solo-stukken ten gehore brachten. Vooral de Koraalfantasie was een goede keus. Een spontaan applaus viel het Jeugdkoor van de Chr. S.G. „Prins Maurits" ten deel. Dit koor, dat juist in deze week een plaat met Flakkeese liedjes aan Minister Brinkman had overhandigd, kenmerkte zich door een enorme discipline. Hoe mooi klonk het „I believe!" Voortreffelijk zong ook het Hervormde Kerkkoor ,,Jeduthun", een koor van on geveer 130 zangers, dat onder leiding Voorproejjes van een hete zomer Onder deze titel worden tussen 17 en 19 mei a.s. te Middelhamis enkele manifes taties georganiseerd. Een en ander wordt u aangeboden door: De Bibliotheek, Het Diekhuus en Galerie Potteriet, en moge lijk gemaakt door initiatieven van de As- sotiation Culturelle et Touristique du pays Brignolais en de Alliance Francaise van Rotterdam. Op drie lokaties wordt u de gelegenheid geboden met de PRO VANCE kennis te maken, of eerdere kennisname op te fris sen of uit te diepen. - In de bibliotheek staat van 17 tot 29 mei voor u een „Provencaalse tafel" klaar, waar u weliswaar niet van kunt eten maar wel van smullen. U vindt daar allerlei boeken uit en over de Provence; literatuur, reisgidsen, recepten, historie en andere wetenswaardigheden. - In het Diekhuus zijn op vrijdag 23 mei (van 15 tot 17 uur en van 19 tot21 uur) en op zaterdag 24 mei van 10 tot 12 uur dia's en videobeelden te zien. De dia serie over de indrukwekkende Cister- cienzerkloosters van Saint Maximim tot Thoronet wordt begeleid met com mentaar van de samensteller Didier Vacher. (Er is een tolk aanwezig). Op video is een verslag te zien van de viering van het 800-jarig bestaan van Roquebrunne, met o.a. prachtige histo rische kostuums, en een film over paar den „La fête du cheval a Garcès". Een en ander wordt verlucht met een toeQe „air de Provence": herbes, een olijQe, een glaasje wijn. - In Galerie Potteriet is van 17 tot en met 29 mei een tentoonstelling van werken van drie kunstenaars uit de Provence. LOU GIESEN: in zijn schilderijen, met een soms bijna fotografische weer gave, speelt het licht een zeer belang rijke rol. VINCENT PRE ZIOZI: keramiek met verrassende uitsnijdingen en reliëfs. PATRICK MEILLER: fragiele con structies in glas als drooirUandschap- pen of wintertuinen. Deze tentoonstelling wordt op zaterdag 17 mei om 14.00 uur geopend door Philippe Delacroix, eerste secretaris van de Franse Ambassade te Den Haag en Odile Chenal, belast met kunstzaken van dezelfde ambassade. De kunste naars zijn daarbij ook aanwezig. Openingstijden Galerie Potteriet woensdag t/m zaterdag van 10 tot 16 uur. Vrijdag tot 21 uur, en na tel. afspraak. De omgeving van Brignoles, het hart van de Provence, aan weerszijden van de route Aix enProvence-Nice, is een rustig maar riant zondoorzinderd land met zeer pittoresque stadjes en prachtige histo rische abdijen. Kom en geniet tussen de buien door even van deze voorproe^es van een hete zomer en van een vleugje zonovergoten Pro vence in Middelhamis. staat van de organist van deze middag, Ab Vroegindewey. En dan te weten, dat dit koor nog maar één jaar bestaat. Maar daarmee is niet alles gezegd. We denken aan de Ambrosiaanse Lofzang en Ps. 148, begeleid door een trompet, en uitgevoerd door de dirigenten A. L. van 't Geloof en C. C. v.d. Heuvel. Ook de Koorpastorale over Ps. 23 van het Ouddorpse koor „Hart en Stem", begeleid door een uitstekende pianist, had ieders aandacht. Graag zagen we dit koor aangevuld met nog een aantal mannen stemmen. „Het „Troost Mijn volk", met als soUst J. de Geus, werd ademloos aangehoord. Zonder verder iemand tekort te doen noemen we nog de 7 kinderkoren, die uit volle borst zongen. En bij wat ze ten gehore brachten, waren mooie liederen. Ook nu weer vernamen we, dat het een voudige, bekende lied het publiek het meest aanspreekt. Al met al mag door de organisatoren, ie ongetwijfeld veel werk hebben verzet om deze middag mogelijk te maken, worden teruggezien pp een geslaagde middag. Vooral ook vanwege de netto opbrengst voor het Lia Jongej an-projekt, die naar wij vernamen, rond de 8.000,cirkelt. Een wens van het comité de tijdsduur van het concert wat in te korten is gedeeltelijk geslaagd. Voor de kinderen bleek het toch nog wat lang te duren. De toehoorders, die in de onmiddellijke omgeving van de kin derkoren hebben gezeten, zullen wel eens door het geroezemoes zijn afgeleid. Mis schien hebben de organisatoren, die naar wij hopen van dit gebeuren op Hemel vaartsdag een traditie maken, de volgende keer ook hier een afdoende oplossing voor. In het laatste weekeinde van april zijn de examens voor de watersporters weer af genomen door de watersportbonden. Dit was het examen Theoretische Kust- navigatie, hetwelk vragen bevat over navi gatie, voorschriften en meteo. Deze exa mens zijn landelijk en worden op dezelfde dag afgenomen. De Vaarschool Voorna had 21 examen kandidaten en deze zijn ALLEN geslaagd. Proficiat! Een prima resultaat. Ook zijn de exa mens voor het wettelijk Vaarbewijs en Marifoon bedieningscertificaat afgeno men door het KNVW, KNMC, ANWB en NWB. Van de kandidaten van Vaar school Voorne is mim 90% geslaagd voor hun diploma. Ook hier een resultaat wat ver boven het landelijk gemiddelde ligt. Wat betreft het Vaarbewijs is men bij het ministerie van Verkeer Waterstaat nu zover dat men vanaf 1 januari 1987 gaat kontroleren of men een Vaarbewijs heeft. Bij de Marifoon dient men voor de aan schaf een Bedieningscertificaat te halen, want als u een Machtiging aanvraagt voor het gebruik ervan, moet u dat Bedienings- certificaat hebben anders krijgt u geen machtiging. Voorts heeft de ANWB en het KNWV een gezamenlijk Commissie Watersport Opleidingen (CWO) opgericht en deze CWO ging per 1 mei van start met het uitgeven van praktijkdiploma's Plezier- vaart op zee. De CWO heeft hiervoor een aantal „Be- oordelings Gemachtigden" aangesteld en de hoofddocent van de „Vaarschool Voome" is er één van. In een volgend artikel wordt hierover verdere informatie verstrekt. Indien u ech ter nu reeds hierover meer wilt weten, dan kunt u de „B.G.", de heer Koos Koud- ijzer bellen, tel. 01810 - 16764. De theoretische opleidingen voor het Vaarbewijs, Kustnavigatie en Marifoon en Astronavigatie beginnen weer in het komende seizoen vanaf oktober. Voor het Vaarbewijs is dit dan tevens de laatste, mogelijkheid voor 1 januari 1987. Voor meer informatie over de theore tische kursussen kunt u nu reeds de Vaar school Voorne bellen onder telefoon 01810- 16764. - Diefstal surfmaterialen Tussen 26 april en 8 mei j.l. werden surfmaterialen ontvreemd ten nadele van een inwoner uit Middelhamis. De ma terialen, bestaande uit een mastvoet en een zwaard van het merk Mistral, lagen opgeslagen in een afgesloten schuurtje aan het Havenhoofd te Middelhamis. De ont vreemde goederen hadden een waarde van circa 200 gulden. - Diefstal personenauto In de nacht van 9 mei werd er een personenauto weggenomen bij een garage bedrijf te Middelhamis. Door oplettend heid van getuigen kon de dader van deze diefstal, een inwoner van O. later worden aangehouden. Hij was nog in het bezit van het voertuig. Hij bekende de diefstal en de gestolen auto kon weer terug naar de rechtmatige eigenaar. - Diefstal bromflets met helmen Door een inwoner uit Stad aan 't Haring vliet werd aangifte gedaan van diefstal van zijn bromfiets ter waarde van ca. 2700 gulden. De bromfiets had afgesloten ge staan op het plein bij hetDiekhuus aan het Ben. Zandpad te Middelhamis. Aan de bromfiets waren bevestigd twee bromfiets helmen, die ook werden ontvreemd. - Diefstal autoradio Op 11/12 mei 1986 werd er ingebroken in een personenauto, die geparkeerd stond op het parkeerterrein aan het Kerkepad te Middelhamis. Eigenaar van de auto was een inwoner uitDirksland. De dader heeft een tochtraampje van de auto vernield, waardoor de deur kennelijk kon worden geopend. Uit de auto werd een radio cassetterecorder ontvreemd. - Vandalisme Vanaf een winkelpand in de Weststraat te Ouddorp werd een vlaggemast afgebroken en de daarbij behorende vlag ontvreemd. Vier dubbelglasmiten van het Herv. ver. gebouw aan de Preekhillaan te Ouddorp werden vernield door kogeltjes vanuit een luchtbuks, schade maar Uefst 5000, - Inbraken Vanuit een stal aan de Kelderweg te Oud dorp werd een paardehoofdstel en zadel ontvreemd. Op het Industrieterrein te Stellendam werd in de nacht van dinsdag op woens dag op maar liefst 8 plaatsen ingebroken. Het betrof hier enkele loodsen, kantoor- mimten en kantine's. De toegang werd over het algemeen verkregen door het openwrikken van de sloten bij ramen of deuren. In totaal werd voor ongeveer 150,aan geld meegenomen. De scha de welke aangericht werd was aanzienlijk hoger. Tevens bezochten onbevoegden de ge meentelijke visafslag te Stellendam. Ook daar werden de sloten van de toegangs deuren opengewrikt. Helaas kon de politie hier geen nader onderzoek verrichten, daar men het allereerst niet nodig vond om aangifte te doen en men daarna maar vast de sloten, welke opengewrikt waren, ver nieuwde, zodat ook een technisch onder zoek achterwege moest blijven. Vanuit een fabriek op het industrieterrein te Ouddorp werd eveneens een geldbedrag weggenomen. Ook hier wist men de fa briek in te komen door een raam te forceren. - Loslopend vee De afgelopen dagen kreeg de rijkspolitie meerdere meldingen van op de weg lo pende koeien en schapen. Gelukkig von den hierbij geen ongevallen plaats, maar wat niet is.... De eigenaars van vee wordt dringend verzocht de afrastering te controleren en ervoor te zorgen, dat deze deugdelijk zijn en blijven. De politie zal niet nalaten om de volgende keer verbaliserend op te tre den. Op vrijdag 16 mei wordt het museum weer voor publiek opengesteld. De kol- lektie is dit jaar uitgebreid met een vol ledig ingerichte klompenmakerij. In de voormalige raadzaal van het gebouw is tot 31 juli de tentoonstelling „Met het oog op merklappen" ingericht. De openingstijden zijn als volgt: In de maanden mei en juni: Maandag t/m vrijdag 14-17 uur. Zaterdag 10-13 uur en 14-17 uur. In juli en augustus: dagelijks van 10-13 uur en 14-17 uur. Het museum is 's zondags gesloten. Voor groepen zijn ook andere tijden na afspraak mogelijk (tel. 01878 - 1303). Toegangsprijzen: Volwassenen 2, Kinderen en 65+ 1, Het museum is ook op Tweede Pinkster dag 19 mei geopend. I Een inwoner van Goedereede, wie we, gezien de moeilijkheidsgraad I van de gepleegde bevestiging van het CDA pamflet, hoog aan z'n X schuur, zeker de nodige CDA sympathieën mogen toedenken, heeft al die sympathie ten spijt toch een eigen draai aan het opschrift gegeven. „Laat Lubbers z'n karwei afmaken", zo wordt de kiezer vanaf het pamflet toegeroepen, maar de man heeft de toestand van z'n beplakte schuur li's overzien om tot de vaststelling te komen dat enige arbeid daaraan ook best besteed zou zijn. „Wat een karwei", zal hij hebben overdacht en toen kwam er een dikke viltstift aan te pas: „Laat Lubbers m'n karwei afmaken!" kwam er toen te staan....! l - Diefstal portemonnee J.l. dinsdag werd omstreeks 13.00 uur uit een kleedkamer van de sporthal de Gmt- terswei te Oude Tonge een portemonnee met 35,gestolen. In de loop van de middag werd daarop de 16-jarige R. H. uit Bminisse aangehouden. Hij bekende het feit. Een deel van het geld was reeds aan consumpties opgemaakt. - Schapen doodgebeten J.l. woensdag liet schapenhouder den Boer uit Herkingen weten dat van zijn kudde, grazende aan de buitendijk te Oude Tonge, ter hoogte van de sport velden enkele schapen doodgebeten wa ren. Daags tevoren was er ook een lam dood gevonden. De veroorzakers van deze schade, een of meer honden, waren niet meer aanwezig. Het sterke vermoeden bestaat dat men aldaar zijn honden uitlaat, echter zonder voldoende toezicht, zodat de dieren achter de schapen gaan jagen met kwalijk gevolg. Praktijk is, dat honden, die eenmaal scha- penbloed geproefd hebben, naar deze schapen moordzuchtig blijven. Met klem wordt honden-eigenaren dan ook geraden om hun dieren steeds goed onder toezicht te houden. Dezerzijds krijgt de klacht extra aandacht. Bij constatering dat honden achter schapen jagen of erger, zal de politie de honden wegvangen óf on schadelijk maken. - Inbraak Aangiften werden ontvangen terzake in braak afgelopen nacht in de bibliotheek, de peuterschool en de oefenmimte van muziekvereniging „Vooruit", allen ge legen in hetBolbaeken te Oude Tonge. Er werd veel breekschade aan deuren en kas ten aangebracht. Toegang werd verkregen na forceren van buitendeuren of ramen. Ontvreemd werd ondermeer geluidsappa ratuur. - Inbraak Terwijl de bewoners boven op bed lagen, werd in een woning aan de Vogelenzang te Oude Tonge ingebroken. Omdat het niet gelukte om de achterdeur te forceren, werd een achterraam opengebroken. Uit de woonkamer werden ondermeer betaal cheques weggenomen. In dit geval dachten de bewoners dat er onraad bij de buren was. Ga in zo'n geval OOLTGENSPLAAT Kerlceliike iiuweiijicsbevestiging Op vrijdag 16 mei a.s. des nam. 2.30 uur zal in de Hervormde Kerk te Ooltgens- plaat de huwelijksbevestiging plaats heb ben van Joop Verolme, Essenlaan 3 te Middelhamis en Ina van der Vliet F.d., Reiger 4 te Sommelsdijk, door ds. J. T. Cazander, predikant/directeur H.D.G. te Sommelsdijk, wonende te Oude Tonge. Hun toekomstig adres is: Reiger 4 te Sommelsdijk. GOEDEREEDE Door het Anjerfonds Zuid-Holland is een subsidie van 4.250,toegekend aan het Fanfare orkest „De Hoop" te Stellendam. Dit bedrag zal worden besteed aan de aanschaf van instmmenten. OUDE TONGE dat de Kmisvereniging te Oude Tonge een themamiddag over „Gezonde voeding" wil organiseren? Voor deze middag is een diëtiste uit genodigd. Tijdens; deze middag zal de diëtiste din gen aan de orde laten komen zoals: - wat doet een diëtiste; - voeding vroeger en nu; - wat heb je dagelijks aan voeding nodig. Wilt u meer over bovenstaande dingen weten of vragen hebben over andere onder werpen, dan kunt u zich voor deze thema middag opgeven bij de wijkverpleging te Oude Tonge, telefoonnummer tussen 13.00 en 14.00 uur, tel. 01874 - 1289. Datum themamiddag: Dinsdag 27 mei. Aanvang: van 14.15 tot 16.15 uur. Plaats: Interkraisgebouw, Arendstraat 34, Oude Tonge. in elk geval even kijken of bel de politie in uw woonplaats. Is het bureau niet bezet, dan wordt u op kosten van de rijkspolitie doorverbonden met de meldkamer der rijkspolitie te Dordrecht, die een politie man ter plaatse stuurt. - Autodief Terzake diefstal van een personenauto bij een autobedrijf te Middelhamis, werd P. K. uit Ooltgensplaat aangehouden. Hij reed al raim een week met de auto, dus het feit viel moeilijk te ontkennen. FOTO F(LM - REPORTAG€ VIDEO - COMPUfER iVeimraal35 Molenv^eg 4 Ouddorp Teleloon 01878-1612 en 2!20 Filiaal Renene Prinnhop Hogczoom 172 - Teleloon O U IS-2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1