AUTO-TIP Visser Minister Brini(man nam in IVliddelliarni 1 e piaat met flai(i(eese iiedjes in ontvangst Verkiezingsstrijd Garage KNÖPS B.V. 30 GEBRUIKTE AUTO'S 4^ I AUTO-SCHADE Christelijk Flal(kees Mannenkoor jubileert Verkoping bij afslag hmbretMse Ramoco b.v. Citroen-Hesselink „De Open Deur natuurlijk Vandaag en morgen Braderie in Dirksland Torenmuseum Goedereede weer open Ver. „De Christenvrouw" afd. Dirksland 1399,- Goeree-Overflakkee Jaarvergadering „Protestants Mederland" 58e Jaargang No. 5495 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond De verkiezingsstrijd is nu echt losgebar sten. Althans naar Nederlandse begrip pen. Als we de campagne in ons land bezien gaat het altijd nog een stuk „netter" dan elders soms het geval is. Dat neemt niet weg dat men over en weer elkaar de waarheid zegt. Tegelijkertijd houdt men de deur open. Tenslotte is het al moeilijk genoeg om zonder uitspraken vooraf tot een redelijk snelle formatie te komen. De onderlinge verschillen tussen de mogelijke combinaties zijn te gering om van een voorspelbare meerderheid te komen, ten zij er in het centrum inderdaad het CDA een zwenking wordt gemaakt. Dat zou de image van die partij overigens geen goed doen. Al teveel wordt deze partij al als machtsbelust voorgesteld. De partner van vandaag zal morgen wel uit kijken. Voor de CDA politici zal het dus behoedzaam manoevreren zijn. Doen als of alles bespreekbaar is; de huidige coa litie in het oog houden; binnen die coalitie de grootste zijn en blijven. Vooral zo manoevreren dat zij regeringspartij blijft. Gezien de aversie die groeit tegen identi teitsgebonden organisaties is dat een moeilijke zaak. De heer Den Uyl heeft echt niet in een zwak moment zijn ge dachten over de christelijke politiek ont vouwd. Daarbij komt dat de college vorming na de gemeenteraadsverkiezin gen ons ook een en ander geleerd heeft. Op het niveau van B en W hebben socialisten en liberalen minder moeite met elkaar dan op het niveau waar de grote lijnen worden uitgezet. Je vraagt je af hoelang de van zelfsprekendheid van het ,,niet kunnen" van een coalitie PvdA/VVD nog zal du ren. De campagnes zijn nu allemaal gestart. De leden van de Tweede Kamer hebben het zich niet makkelijk gemaakt. Er werd langer doorvergaderd dan gepland. Op het eind werd de stelselherziening sociale zekerheid nog behandeld. Wel werd zo voorkomen dat de sociale zekerheid ver- kiezingsinzet werd. Er zal hoogstens nog nagemokt worden. Een vereenvoudiging werd overigens nauwelijks bereikt, een (lichte) bezuiniging wel. Tenminste licht in verhouding tot het totale be drag. Ook de problematiek rond de kern centrales zal waarschijnlijk nog wel voor de verkiezingen aan bod komen. Het ka binet durft wel. Soms lijkt de dadendrang weg te ebben, aan de andere kant kan niet gezegd worden dat de moeiUjkheden voor uitgeschoven zijn. Daardoor heeft het zich wel in de vuurlinie gesteld. Dus kwets baar. Het is de vraag hoe de kiezer die politieke moed waarderen zal. Er is nog genoeg om mis te laten gaan. Bijvoorbeeld de onrust bij de CAO-onder handelingen. De regering heeft het toe zien. Op den duur zal sturing gevraagd worden. Als dat niet gebeurt zal hetzelfde gebeuren als wanneer het wel gebeurt verwijten van de oppositie. Zo is er meer te noemen. Duidelijk is dat nu een en ander uitgeprobeerd wordt, maar dat een verschuiving naar (met) links van het midden de resuhaten van vier jaar een niet zo populair beleid (wat anders?) voor een groot deel ongedaan kan maken. Geen wonder dat de zgn. Staphorster variant zo nu en dan wordt ingebracht. Het is zo zachtjes aan niet duidelijk meer door wie. Het is ook niet duidelijk meer of de variant als alternatief of schrikbeeld wordt voorgehouden. In ieder geval gaat het bij die variant om veel meer dan alleen maar het voortzetten van het huidige be leid. RPF en GPV-woordvoerders heb ben dit direct; de SGP indirect gezegd. Althans als het over voorwaarden gaat. Als het over beleidsterreinen gaat is er geen misverstand. De laatstgenoemde partij hield een jongerendag. Thema: Onze vrijheid bedreigd? Daarbij werd niet (alleen) gedacht aan het feit dat in de Sovjet Unie deze week de week van de anti religieuze films was. De atheïs tische propaganda draait op volle toeren. Inderdaad een bedreiging. Je vraagtje dan echter gelijktijdig af: Wat wordt er tegen overgesteld. Minister Brinkman stelde voor een extra heffing op het bioscoop kaartje te zetten teneinde de nederlandse film te promoten. In vrijheid. Wie niet wil hoeft niet, hoeft ook niet te kijken. Ondertussen zijn daar niet minder atheïs tische produkten bij. Zomaar een voorbeeld. Een voorbeeld overigens dat ook een visie op het denken over de staat en de funktie van de staat weergeeft. Een voorbeeld wattevens dui delijk maakt hoe moeiliJk het is samen te werken voor morgen, en daarbij in trouw recht te doen. Het laatste is echter onont beerlijk. Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS f Het torenmuseum in de Dom van het stadje Goedereede zal voortaan weer elke werkdag en elke zaterdag voor belang stellenden geopend zijn, van 2 tot 5 uur. Op de Ie verdieping wordt momenteel een interessante expositie gehouden over scheepjes in flessen. Op 3 aprilj.l. was het vijfjaar geleden dat te Middelhamis de oprichtingsvergade ring gehouden werd van het Christelijk Flakkees Mannenkoor. Gedurende de afgelopen vijfjaren heeft het koor, onder de bekwame leiding van dirigent Jaap de Geus en organist/pianist Kees van Eek, in de regio bekendheid gekregen door het gevan van zanguitvoe ringen op vele plaatsen op ons eiland. Ter gelegenheid van de viering van het eerste lustrum is op D.V. 17 mei a.s. een jubileumuitvoering belegd in de Neder lands Hervormde Kerk te Dirksland. Naast het Christelijk Gemengd koor „Sursum Corda" uit Dirksland onder lei ding van Jaap de Geus, het bekende Mauritskoor van de Christelijke scholen gemeenschap te Middelhamis onder lei ding van Mar van der Veer en de trompet tisten Henk Mackloet en Hans Kom. De organist van het mannenkoor. Kees van Eek, zal voor de orgelbegeleiding zorgen. Naast zang door de verschillende koren zal het mannenkoor met het gemengde koor een tweetal werken gezamenlijk uit voeren. Eveneens is plaats ingemimd voor een orgel/trompetsolo. Naast al deze aktiviteiten door de koren op deze avond wordt ook de aktiviteit door het publiek niet vergeten, doordat veel plaats is ingeruimd voor samenzang. Zoals u uit bovenstaande kunt lezen is er voor elk wat wils. De kerktelefoonluiste raars kunnen ook mee genieten. Aanvang 19.45 uur. De toegang is gratis. Op D.V. 14 mei houden we weer ver gadering in Onder de Wiek". ,,Hoe wordt een krant gemaakt?" is het onder werp van deze avond. Verzorgd door mensen van het „Reformatorisch Dag blad" met dia's en quiz. Aanvang 19.45 uur. Ook kunt u nog opgeven voor het reisje van 27 mei. Leden en gasten zijn hartelijk welkom. OOLTGENSPLAAT Jaarvergadering bejaardenwerlc D.V. woensdag 14 mei a.s. worden de bejaarden uitgenodigd om in „Elthato" de jaarvergadering bij te wonen. Deze samen komst begint om 6 uur nam. Na gebruik van de broodmaaltijd zal door ds. K. van Meijeren een meditatie gehouden worden, vervolgens wordt er gezongen, het jaar verslag en een verhaal voorgelezen. Op uw komst wordt gerekend. OOLTGENSPLAAT Door notaris M. A. Korbijn te Oude Tonge werd in samenwerking met kol lega's van elders op dinsdagavond 6 mei j.l. in Hotel Hobbel bij afslag verkocht: de RECREATIEBUNGALOW metber- gmg en onder- en bijgelegen grond, in het Bungalowpark „De Plaete" aan de Ha- vendijk, nummer 6d te Ooltgensplaat, groot 1.45 are (eigen grond). Het pand werd vorige week bij opbod ingezet op 17.500,— door A. H. Boelee te Zoeter- meer en werd j.l. dinsdag afgemijnd op 23.100,— door A. J. Hobbel te Oolt gensplaat. Het WOONHUIS met onder- en bij gelegen grond aan de Vroonweg 1 te Acht- huizen (het z.g.n. „Kraaiennest"), groot 28.30 are. Het pand werd vorige week bij opbod ingezet op 130.000,— door J. W. P. Herreveld te Bergambacht en is dins dag j.l. aangelopen. Hoe kleiner het gezin, hoe groter de besparing. Met het re volutionaire wasmiddel. 35% energie. 10% tijd. adv.pr. 1699, 3 JAAR volledige GARANTIE* zorgeloos op vakantie GARANTIE TOT 1-5-1987 Garage v.d.VQlde Tel. 01870 - 4466 Dorpsweg 28-34, Sommelsdiiki rrtiïn']*"*^ RENAULT-dealer. voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Dirksland, 01877 - 1357 DIERENBESCHERMING In Ooltgensplaat werd dezer dagen een hondje opgevangen dat is ondergebracht bij de fam, v.d. Berg, Westdijk 15, tel. 01877- 1232 te Melissant. Het betreft een geelachtig hondje, reu, half lang beharing en 7 a 8 jaar oud. De eigenaar gelieve met bovengenoemd tel.nr. kontakt op te nemen. Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 PEUGEOT TALBOT A utobedrijf Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS Er moet al een heel grimmige oppositie ontsteken om een welbespraakt Minister uit balans te krijgen, maar moeiteloos deden dat dinsdag namiddag de jeugdige zangers uit het koor van de Chr. Scholengemeen schap voor HAVO en MAVO „Prins Maurits" te Middelhamis. Dat gebeurde, heel spontaan, bij de uitreiking aan de Minister van W.V.C. drs. J. C. Brinkman van het eerste exemplaar van de door het schoolkoor volgezongen langspeelplaat „'s Even luustere", een plaat vol met liedjes in 't Flakkeese dialect, 't Was duidelijk dat de Minister met emoties was bezet vooral toen soliste Els van Splunder, getooid in de flakkeese dracht, als met gouden stem een ontroerend liedje zong.... „Ik sta in 't algemeen niet verlegen om woorden, maar nu doe ik dat wel", moest Minister Brinkman erkennen toen hij ach ter de microfoon had plaats genomen. De tocht vanuit Den Haag had al langs het Dirkslandse ziekenhuis gevoerd waar dhr. Brinkman ter wereld kwam en ook dat had al indruk gemaakt, verklaarde hij. Nu, in een zaal met zo'n honderd weimenende mensen en een „schitterend koor" was de Minister even weg uit zijn drukke beslom meringen en deed hij waartoe een van de hedjes oproept: ,,goewd luustere nae 'n kind" en dat ontroerde hem. „Naar elkaar luisteren en van elkaar leren is de moeite waard om dat aan volgende generaties door te geven; 't is goed dat dat op de plaat is vastgelegd, dank daarvoor!" zo vol stond Minister Brinkman. De begroeting door 4irecteur dhr. J. Boot was evenzeer hartelijk geweest, temeer omdat dhr. Boot kon vermoeden dat 's Ministers tijd „uiterst bezet" moest zijn waardeerde hij het heel bijzonder dat dhr. Brinkman tóch gekomen was, in weerwil van een hardnekkige file die de rit naar Flakkee aanzienlijk vertraagde en een drukbezet avondprogram in hetBrabantse. Het deed dhr. Boot daarom bijzonder deugd de Minister ook iets unieks te kunnen bieden, een plaat met liedjes in het dialect, meerdere geschreven door regio nale dichters en gecomponeerd door mu ziek- en zangleraar Mar. v.d. Veer. In de Minister van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur had dhr. Boot een aandachtig luisteraar toen hij het culturele aspect van de plaat aanroerde, al besefte dhr. Boot dat niet alles daaraan tot de Cultuur met een hoofdletter behoort. „We troosten ons met de gedachte dat we een school zijn waarop alles nog moet groei en", maar anderzijds leek het dhr. Boot waardevol dat met de plaat is aangetoond dat hier niet alleen een agrarische cultuur heerst maar dat de invloed van de cultuur uit de Hollandse en Vlaamse en Zeeuwse steden zich nog laat merken. De aan raking met het culturele erfgoed van de eeuwen achtte dhr. Boot een groot voor recht te zijn, waarom het hem bijzonder speet dat in het Middelbaar en zelfs het Hoger Vormend Onderwijs zo weinig ken nis wordt genomen van het culturele erf goed. Twee platen werden daarop aan Mi nister Brinkman overhandigd, een voor hemzelf en een voor de Minister van Onderwijs dhr. Deetman die door het schoolbestuur stellig ook hartelijk ont vangen zou zijn, mede i.v.m. het verlangen naar een aan de school verbonden athe neum. Ook voor de 3 kinderen van de Minister werden hem cadeautjes aange boden. Uit handen van leraar Pau Heer schap kreeg de Minister de originele aqua rel waarmee de hoes wordt gesierd. Prachtige plaat Op de achterkant van de hoes wordt bij de vermelding van de medewerkenden gezegd dat een dialect uitermate geschikt is om diepere gevoelens te uiten. De plaat levert daar inderdaad het beste bewijs van. Prachtige, ontroerende liedjes zijn het, gedicht door o.a. mevr. Soldaat- Poortvliet, Cathy Westdorp en Teunie Knöps. Ook het Flakkeese volkslied wordt erop gezongen. Mevr. Soldaat-Poortvliet had een aan genaam babbeltje met de Minister en 't moet haar zelfs zijn gelukt hem lid te Els van Splunder en Lémone Vijfhuizen bo den de Minister de eerste plaat aan. Els deed dat met de volgende woorden: Excellentie, Ikpraete mar op m 'n Ouddurps, ik hope dat u dat wel verstaat, as 't niet zo is dan vraegt u 't mar, dan vertaele men 't wel even. Naemens het héle schoolkoor in alles watdaer om hene hangt, magge Lémone in ik, as den ouwsten in dejongsten u as eersten uzeplaete overhandige. Zoas u meschien al vjel zal wete is deze plaete d'r eentje mitFlakkeese liedjes. Het luusteren naer „Even luustere" zal voor u wel géén probleem weze, u heit tenslotte op Flakkee eweunt. Meschien is deze plaete aak nog wel wat voor deTweadeKaemer.Aszedaerongereendebat waer goa loape of kranten goa zitte leze, probeer ze dan es te laete luusteren naer uze plaete. Dan luustere ze in 't vervolg meschien oak beter naer mekoare. Mar om 't kort te maeken we hope dat u een gezellig uurtje zal beleve mit het luusteren naer Even luustere. maken van de Vereniging voor dialect onderzoek. Op de plaat waarvan er duizend zijn geperst is inmiddels een ware run ontstaan. De verkoopadressen werden in ons nummer van j.l. dinsdag gepubliceerd. De jaarvergadering van de vereniging „Protestants Nederland" zalD.V. ditjaar worden gehouden op zaterdagmiddag 31 mei a.s. in het Vergadercentrum ,JDe Schakel", Oranjelaan 10 te Nijkerk. In deze bijeenkomst hoopt drs. K. Exalto uitBenthuizen te spreken over „Reforma torische vroomheid" (een plaatsbepaling tussen Rome en Subjectivisme). De bijeenkomst begint om 2 uur nam. Alle belangstellenden zijn hartelijk wel kom. GOEDEREEDE Voor velen blijft de natuur een fasci nerend gebeuren. Zeker als u Gods schep pende hand achter de verschijnselen weet; Dat wij als mensen nauwelijks in staat zijn de natuur schoon en zuiver te bewaren, bleek wel in de afgelopen dagen. Juist daarom is het goed om zo nu en dan tijd vrij te maken om Gods Schepping te bewonderen en te bestuderen. Zaterdagavond 10 mei a.s. hopen wij in „de Goereese Ark" 3 natuurfilms te laten zien. Een ervan biedt schitterende op namen van zeevogel-kolonies op Noord- zee-eilandjes. Een ander laat ons enkele van 's werelds mooiste natuurparken zien. Tot slot een grappig filmpje van de bekende Bert Haanstra. Tot ziens vanaf 19.30 uur in Goedereede voor 16 jaar en ouder. Evenals voorgaande jaren organiseren Muziekvereniging Amicitia, Buurtvereni ging „West" en stichting Thunderbird ook dit jaar weer een Braderie in Dirksland. Nadat men elkaar gevonden had in de vereniging voor Klein Parijse dagen, waar in het grootste deel van de Dirkslandse verenigingen waren ondergebracht, wil den genoemde verenigingen hun samen werking niet verbreken na het opheffen van de vereniging voor Klein Parijse da gen. Deze samenwerking manifesteert zich, naast allerlei vriendendiensten, voor namelijk in het jaarlijks, in het weekend na Hemelvaartsdag, organiseren van een Braderie. Ditjaar al voor de 3e keer, na eerst 5 jaar ervaring te hebben opgedaan bij de Klein Parijse dagen. Het meest opvallende van deze Braderie's is de gezelligheid. Op een betrekkelijk klein oppervlak, de Zomerstraat en het Achterdorp staan de kramen, typische braderiekramen en de plaatselijke middenstand, aangevuld met kramen van verenigingen. De voorwaarden voor gezelligheid wor den uiteraard gecreëerd door de organi serende verenigingen. Zo zal op vrijdag 9 mei tussen 15.00 en 22.00 uur afwisselend stichting Thunder bird, een dames-looporkest en muziek- verenigir.g Amicitia de braderie muzikaal opluisteren. Op zaterdag 10 mei zal de braderie open zijn tussen 9.00 - 17.00 uur. De muziek zal afwisselend verzorgd worden door stichting Thunderbird, met muziek voor jong en oud, en een looporkest. Zowel om 11.00 uur als om 15.00 uur zal er een kinderprogramma met clowns zijn en om 14.00 uur zal de volksdansgroep „De Driekusmen" een optreden ver zorgen. Voorgaande jaren werd als extra at tractie het paalzitten gehouden. Wat dat betreft kan men stellen, dat de paalzitters gewonnen hebben. Sommigen kunnen waarschijnlijk wel een week blijven zitten, terwijl de organiserende verenigingen slechts voor 2 dagen en 1 nacht ver zorgers kunnen leveren. Dan moet je je als organisatie gewonnen geven. Maar er is weer wat nieuws. Het ,,Toren- bouwen". In groepjes van 2 mag men proberen op een aangegeven vlak met behulp van plastic veilingkisten een zo hoog mogelijke toren te bouwen. Voor de hoogste toren stellen de organisatoren 500,beschikbaar. Deelnemers kunnen zich opgeven bij: J. Lodder, Bosdreef 18, Dirksland, tel. 01877-2038. VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS -TEL 01870 -2518 topkwaliteit, goede service en voordelige prijzen: t=t t=3 en en CS en c^ en W^sni'aat 35 - Molenweg 4 - Ouddorp - Telefaod 01873-1612 en 2120 Filiaal Renesse PniiKhop - Hageioam 172 Teietoon 01116-2400 MERCEDES-BENZ stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 BEDRIJFSVl/AGENS Kastanjelaan 41 43 ,99

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1