Jaap Tieleman Politieberichten Scholieren v.m. Openbare Ulo M'harnis ontmoetten elkaar op drukke reünie fl omiSemon Inwoners van Stad volkomen verrast door gevolgen te hoge gasdruk Jubileum „De Hoop" Veel belangstelling voor de korendag op Hemelvaartsdag Goedereede Provinciale brandweerwedstrijden eerste klas Installatiebedrijf Installatiebedrijf JSSP 11616111811 58e Jaargang DINSDAG 6 MEI 1986 No. 5494 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEFtEFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 33 cent per mm. Bij contract speciaal tarief STELLENDAM Fanfare-Orkest „De Hoop" uit SteUen- dam viert dit jaar haar 90-jarig muziek- jubileum. Het Bestuur wil dit een extra accent geven met een receptie in restau rant „De Goede Reede", Zuiderdiep- straatweg 26-2*8, Stellendam op zaterdag 17 mei a.s. van 15.00 tot 17.30 uur. Het officiële gedeelte is van 15 tot 16 uur. U bent van harte welkom! ITInlIlj*!!* MELISSANT Ophalen oud papier Morgenavond woensdag wordt van wege het Restauratiefonds van de Herv. Kerk weer oud papier opgehaald. De Stadse bevolking heeft in de vroege middag van j.l. zaterdag, toen de druk in het gas-distributienet zo hoog opliep dat de bedrading van o.a. zes C.V. kachels in brand vloog, daarmee iets beleefd wat eigenlijk niet had kunnen gebeuren. Een verhoogde gasdruk, zo die al ontstaat, dient door regelaars, waarvan er vier in het Stadse net zijn aangebracht, te worden geblokkeerd, maar zaterdagmiddag faalde dat systeem en klonk er in menig huis een daverende knal. In enkele brak zelfs brand uit die door de bewoners zelf werd geblust. De schade bleef daardoor weliswaar beperkt maar bedraagt niettemin vele duizenden guldens, tientallen duizenden zelfs.... Hoe de verhoogde druk is ontstaan lijkt ook voor de deskundigen van de energiemaatschappij EMGO een raadsel, al zal de geringe gasafname t.g.v. het mooie weer daar niet vreemd aan zijn. Ons simpel vergelijk dat in de hoofdleiding van eèn soort „oprisping" sprake is geweest werd als on mogelijk van de hand gewezen, temeer omdat de m"'. :zp-p?soP2V-' die zo'j hebben geregistreerd. Hoe het ook zij, zaterdagmiddag glipte een te hoge druk door een van de 4 regelaars met als gevolg dat in menig huis de op dat moment in gebruik zijnde gasfomuizen, gaskachels, cv. ketels en geysers onheilspellend felle vlammen produceerden die hier en daar een begin van brand veroorzaakten. Van meerdere gasketels verbrandde de bedrading. De Stadse brandweer kreeg om 13.38 uur de eerste melding van iemand die boven een explosie had gehoord en daarna een rookontwikkeling waarnam; bevelvoerder Jaap Maliepaard en ondercommandant Leen Jordaan beves tigen dat er in het eerste kwartier sprake was van wat een „panieksituatie" heten mag. Daaraan kwam een eind toen door de Emgo de gastoevoer werd afgesloten. Dat gebeurde tegen twee uur. Het zou 5 uur in de middag worden vooraleer er weer gas kon worden gegeven.... In de tussentijd was de schade opgenomen. De Emgo had daartoe de assistentie ingeroepen van 4 bedrijfsmonteurs en een zestal particuliere installateurs. Elke woning van waaruit een klacht was binnengekomen werd bezocht en het zijn o.a. vele tientallen cv. ketels die vervangen zullen moeten worden. Het lijkt voor particulieren raadzaam hun installatie in de komende dagen door een erkend installateur na te laten zien op evt. gevolgen van de plotselinge gas-stoot. De brandweer die ook ettelijke adressen heeft bezocht behoefde nergens te blussen, de bewoners waren daar zelfbijzonder aktief in geweest, zoals de winkelier die een paar emmers met bloemen had staan en het water daarvan in een reflex als bluswater gebruikte. Bij de fam. Gravesteijn was de explosie zo hevig dat de deur uit de sponningen vloog. Dhr. Gravesteijn kreeg nadien de complimenten van de brandweer omdat hij de blussing precies naar de regels had verricht. Heel opvallend is dat in geen van de woningen van de Woningbouwver. de gasketels verbrandden. Kennelijk komt dat omdat die in onderscheid van menig particulier huis niet zijn ingebouwd maar op de zolder zijn geplaatst waar de overdruk gemakkelijk een uitweg vond. Toch is in de loop van maandag een geval bekend geworden waarin in een leegstaand huis van de Wbv. via de kapotte gasketel een nacht lang vrijelijk gas heeft weg kunnen stromen zodat de toekomstige bewoners een van gas verzadigd huis aantroffen. Zoals eerder opgemerkt, wat zaterdagmiddag in Stad gebeurde had eigenlijk niet kunnen gebeuren. Het is heel uitzonderlijk wanneer een regelaar, waarin de druk van 8 bar tot 25 millibar, de normale huisdruk wordt gereduceerd, een te hoge druk doorlaat door het niet functioneren van een veiligheidsklep. De regelaars worden door de Emgo elk jaar grondig nagekeken. Stad aan 't Haringvliet zit met de brokken omdat de schade niet op de Energiemaatschappij verhaald zal kunnen worden. De brandweer is tot zaterdagavond half negen bezig geweest met het behulpzaam zijn van de burgers o.a. door het leegpompen van kelders omdat ook waterleidingen waren geknapt. Ook heeft de Brandweerkazerne zaterdag als commando centrum gediend. Zekerheidshalve werd ook langsgegaan langs die openbare gebouwen waarin zich zaterdags niemand bevindt. Daar werd overigens geen schade in aangetroffen. ïsoo&osoQOOOsoecoooccocoecooQccoaeoooeoeeceooecooscoooosQ Centrale verwarming e Gashaarden k Dakbedekking S Gas Water Sanitair voor: Voor kwaliteit en service naar: Ben.Zandpad9 MIDDELHARNIS Telefoon 01870-4661 Evenals vorig jaar wordt er ook nu weer een grote opkomst verwacht voor de Ko rendag in de Vismijn, waaraan niet alleen gemengde koren, maar ook kinderkoren, een mannenkoor en een vrouwenkoor hun bijdrage leveren. Daamaast is er volop gelegenheid voo samenzang, zo nu en dan begeleid door trompetten. De koorleden ontvangen hun program ma bij een aparte ingang. De dirigenten weten de plaatsen, die voor de koorleden gereserveerd zijn. Deze ingang is ook bestemd voor mensen, die al in het bezit zijn van kaarten. De programma's die telefonisch besteld zijn, liggen gereed. De plaats waar ze kunnen worden opgehaald, is aangegever; Ook is er gezorgd voor mensen, üie graag naar de vismijn willen, maar niet kunnen, omdat ze geen eigen vervoer hebben. Een telefoontje naar één van de comitéleden is voldoende om bij de bushalte in Stellen- dam te worden afgehaald! De toegangsprijs is opzettelijk laag ge houden om zoveel mogelijk mensen (en kinderen) in staat te stellen de uitvoering bij te wonen. Omdat de organisatiekosten niet gering zijn zal er ook nog een koUekte worden gehouden voor Woord en Daad, ten bate warvan deze middag is georganiseerd en wel in het bij zonder voor het Lia Jongej an- projekt. Het programma is enigszins ingekort om het mogelijk te maken de middag uiterlijk half zes te beëindigen. - Radio-activiteit maatregelen De Minister van Binnenlandse Zaken heeft de Algemene Inspectiedienst (AID) en de Nederlandse Politie opgedragen om te controleren of de boeren op dit moment al melkveen in de wei laten lopen. Door de kernramp in Rusland is het stralings niveau in Nederland iets hoger en een deel van de in de lucht aanwezige radio-activi teit heeft thans het grondoppervlak be reikt. Op grond van artikel 40 van de Kernenergiewet kan de Minister gelasten om melkvee onmiddellijk binnen te halen en tot nader order binnen te houden. Ook omtrent de voedering kan hij regels af kondigen. De Minister heeft een beslis sing hierover genomen en daarom moet het melkvee tot nader order binnen blijven en mag het niet gevoerd worden met te veld staande gewassen of delen daarvan, tenzij deze gewassen of delen tevoren grondig met leiding- of grondwater zijn gespoeld. Ook de Rijkspolitie van Goeree- Overflakkee heeft al controles uitgevoerd. Als de boeren het melkvee toch buiten laten lopen, kan proces-verbaal worden opgemaakt. - Diefstal en vernielingen In het laatste weekend van april werd geprobeerd om in de Stenenbaak te Oud dorp een personenauto open te breken. Men kreeg de auto niet open, maar richtte wel wat schade aan. Eveneens werd in dat weekend schade aangericht aan de wegafzettingen op de fietspaden bij Strand Noord. Het afzet tingsmateriaal werd losgerukt en twee knipperlichten zijn meegenomen. Nadat het bushokje aan de Preekhillaan in Ouddorp met viltstiften was beklad, is men nu verder gegaan door een ruit van het bushokje te vernielen. De gemeen schap draait weer voor de kosten op. - Ongevallen met gewonden Een inwoonster van Ouddorp raakte op de dag voor Koninginnedag licht gewond Alhoewel Henriëtte Roland Holst in een gedicht heeft neergeschreven dat elk weerzien droeviger is dan het scheiden hebben zo'n kleine vijfhonderd oud-leerlingen van de voormalige openbare Ulo'ers die j.l. zaterdag werd gehouden in de ruime aula van de LTS te Middelharnis. Droefheid hebben we er niet bespeurd, wel groot plezier wanneer oude schoolmakkers en-vriendinnen elkaar na vele jaren letterlijk in de armen vielen....! Wie daar ook van genoten hebben waren de organisatoren van deze happening, met als gangmaakster Lenie v.d. Valk (mevr. HisschemöUer) die vorig jaar met de idee rondliep een klasse reünie te houden maar bij haar naspeuringen op het gegeven stuitte dat de school dit jaar 60 jaar geleden werd opgericht. Het was het sein om de reünie een alle schooljaren omvattende opzet te geven, waarvoor Lenie snel gehoor kreeg bij oud-schoolgenoten Els van Schouwen, Jaap v.d. Velde, J. van Vliet, Els Breur en mevr. T. Briek-v.d. Velde. Els Breur (mevr. Keuvelaar) vertegenwoordigde de laatste lichting van Het zestal van het comité. de Ulo die in 1968 werd opgeheven, waama de laatste leerlingen in 1970 examen deden. De leden van het comité dat bijzonder veel werk heeft verricht werden zaterdagmiddag voor het front van de velen die ze verzameld hadden in de wel verdiende bloemetjes gezet. De oudst aanwezigen waren de leerlingen uit de jaren 1927- 1931, zij die de Ulo bezochten terwijl de school aan de Juliana van Stolberglaan nog niet gebouwd was. In die eerste jaren werd school gehouden in de openbare lagere school aan het Beneden Zandpad. Op de foto ziet u, staand v.l.n.r. dhr. M. Edewaard, J. Huijssen, A. Jongeling, C. Jongejan. Zittend dhr. H. Noordijk (1) en Hen Waling (r). Van de leraren waren o.a. aanwezig dhr. van Ooijen (84) en dhr. v.d. Horst, oud gym.leraar. De reünist die de grootste afstand had afgelegd was woonachtig in Neurenberg. Uit Spanjea was een schriftelijke groet ontvangen van een van de zonen van wijlen Aai Boogerman. Enkele van de eerste leerlingen. toen zij met haar auto tegen een lantaarn paal op de Provincialeweg in Ouddorp botste. De auto en de lantaarnpaal werden geheel vernield. Het ongeluk ontstond, doordat de bestuurster teveel rechts hield, waardoor zij in de berm raakte. Op de dag na Koninginnedag kwamen in Stellendam twee bromfietsers onzacht met elkaar in aanraking. De ene be stuurder liep een hersenschudding en borstletsel op terwijl de andere bestuurder met gebroken ribben in het ziekenhuis in Dirksland werd opgenomen. - Snelheidscontrole Tijdens een snelheidscontrole in Stellen dam werden 16 personen bekeurd wegens te snel rijden. - Illegale recreatie Nu de zomer in zicht komt, zijn er weer mensen die met hun caravan buiten de campings willen kamperen. De Rijks politie houdt hierop streng toezicht. Op één avond moesten een tiental recreanten weggestuurd worden. - Rijden onder invloed De festiviteiten op onze Koninginnedag waren voor een Duitser kennelijk aanlei ding geweest om wat alcoholische versna peringen tot zich te nemen. Toen hij daarna in zijn auto reed, kreeg hij van de politie een stopteken. Daar schrok hij zo van, dat hij bijna de sloot inreed. Een blaasproef op het alcoholapparaat wees uit, dat het promilage in zijn bloed boven de 1,8% was. De bloedproef zal het juiste promilage moeten aangeven. Aan de oproep van het A.B.W.C. van vorig jaar aan de blusgroepen om meer deel te nemen c.q. door te stromen van de tweede klas naar de eerste-, werd dit jaar door de blusgroepen van Goeree-Over- flakkee een goed gehoor gegeven; vorig jaar namen drie groepen aan deze wed strijden deel, nu zes. Wedstrijdterrein j.l. zaterdag was de immens grote bloemen veiling van Honselersdijk. - Inbraken in zomerwoningen Op een camping in Ouddorp werd in gebroken in een zomerwoning. Een kunst stoffen bankje werd ontvreemd. De ruiten waren metr rauwe eieren bekogeld. De inbraak heeft waarschijnlijk in de winter maanden plaats gevonden. Men had n.l. ook de hoofdkraan open gedraaid en de andere kranen dichtgedraaid. Door de vorst zijn diverse leidingen gesprongen en is de geijser kapot gegaan. - Bermbrand Afgelopen zondag is ongeveer 100 m^ berm verbrand op de Brouwersdam in Ouddorp. Door recreanten werd de brand geblust. De aanstichters van de brand zijn waarschijnlijk twee jongens van ongeveer 16 jaar oud. Door de Directeur van voornoemde vei ling werden na een lange wedstrijddag na de gebruikelijke uiteenzetting door de jury, de uitslagen bekend gemaakt welke als volgt luidden: Op baan 1 eindigde de brandweer van Ouddorp als eerste met 750 punten, op de voet gevolgd door de brandweer van Som melsdijk als tweede met 745 punten, de brandweer van Dirksland werd op deze baan vijfde met 720 punten, Stellendam eindigde op de twaalfde plaats met 660 punten en op de zestiende en laatste plaats de brandweer van Nieuwland met 596 punten. Evenals vorig jaar had de brand weer van Ouddorp weer de snelste wed strijd. Op baan twee eindigde de brandweer van Maasdam als eerste met 772 punten, tweede werd hier de bedrijfsbrandweer van de P.T.T. Middelhamis met 751 punten, de brandweer van Herkingen ein digde op de veertiende plaats met 589 punten, 15e en laatste op deze baan was de bedrijfsbrandweer van Gist-Bracades met 585 punten. De blusgroepen welke op de eerste, tweede of derde plaats eindigden zullen eikaars kunnen en van de overige groepen welke aan deze voorselectie voor de Landskampioenschappen zullen deelne men op 14 juni meten in de gemeente Korendijk, in de dorpskem Goudswaard. Voor topkwaliteit, goede service en voordelige prijien: FOTO FILM REPORTAGE VIDEO COMPUTER Wensiraat 35 Molenweg4 Ouddorp - Telefoon 0)878-1612en 3120 Filiaal Renesse Prinahop - Hogeioom 172 Telefoon 01) 16-2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1