Wethoudersverkiezing in Middelharnis Belangrijkste gemaal - in ruilverkavelingsverband -, liet Gemaal Joh. Koert gisteren officieel in gebruik gesteld 18-jarige Peter Wielaard winnaar ronde van Middelharnis Predikbeurten Controle op gebruik van autogordels Verkoping bij inzet Koeltas voor fietsers 'n Geslaagde laatste dag op „de Molenwiek" Schaakkampioenschap van Goeree-Overflakkee 1986 Zaterdagavond Jeugdwerk Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 2 MEI 1986 (vervolg van voorpagina) Instemming met de opnieuw bereikte coalitie van dhr. J. Th. M. Jacobs (VVD). Hij vond het niet erg, onvermijdelijk zelfs, dat er in de voorbije raadsperiode nogal eens van meerderheidsvoorstellen sprake was geweest. Daarentegen waren de per soonlijke verhoudingen steeds beter ge worden „en niets staat de voortzetting van de coalitie dan ook in de weg", verklaarde dhr. Jacobs, wijzend op de overeenstem ming die in de nota Uitgangspunten voor het beleid gestalte heeft gekregen. Minder tevreden toonde zich dhr. Rijvers (VDB) die een college zonder degelijk beleidsprogramma niet als een afspiege lingscollege wilde zien. Het feit dat dhr. Hoogzand met 3 zetels buiten de bespre king was gehouden achtte dhr. Rijvers een minachting van de kiezers te zijn. Dhr. Rijvers had ook best mee willen werken aan de keuze van een vrouw in het College. Spr. besloot met de verzekering in de ko mende periode het program zoals door het College gepresenteerd nauwkeurig te zul len toetsen. Tweede gespreksronde In de tweede gespreksronde, waaraan de meest aangevochten SGP/RPF fractie niet deelnam, werden nog enkele grim mige opmerkingen gemaakt, zoals door dhr. Hoogzand die verklaarde medelijden met dhr. Koppelaar te hebben, o.a. omdat het coalitieprogramma niet meer is dan een bros chocolaatje, geen enkel houvast biedend. Mevr. van Eek herinnerde hen die zich tegen de aanwezigheid van een vrouw in een bestuurlijk ambt verzetten eraan dat het Voorhangsel is gescheurd en dat het Pasen is geweest, waarbij een vrouw de opdracht kreeg de opstanding van Chris tus aan de discipelen te verkondigen. Een stekelige opmerking had dhr. A. Tiggelman voor de heer Hoogzand, waar die zijn onbegrip had uitgesproken over de blijvende vijandigheid van de PvdA: „Hoogzand is tweemaal bij ons weg gelopen, we wachten ons voor een derde keer!", waarop dhr. Hoogzand zich haast te te verzekeren dat dat een totaal ver keerde voorstelling van zaken is! Nadat mevr. Mouw (PvdA) tegenover mevr. van Eek had verzekerd dat binnen de PvdA de emancipatie van de vrouw een hoge plaats heeft en dat het belangrijk wordt geacht dat een vrouw op die plaats zit waar ze invloed uit kan oefenen, kwam het tenslotte op stemming aan, met de vooraf bekende uitslag: elk van de wet houders Koppelaar, Kievit en Jacobs kre gen 11 van de 17 uitgebrachte stemmen. De nieuwe raad bestaat n.l. niet meer uit 15-, maar door de bevolkingsgroei boven de 15000 uit 17 leden, voor wie in de raadszaal geen plaats meer kan worden ingeruimd waarom, in afwachting van het nieuwe gemeentehuis, in het Ver.gebouw „de Hoeksteen" zal worden vergaderd Nieuwkomers waren voor de PvdA mevr. Ph. W. Vemooij, voor de lijst Hoogzand dhr. D. D. Slinger en voor het CDA dhr. M. van de Boogert. Aan het begin van de vergadering legde zij in handen van de voorz. de eed of de gelofte af, waarna ze, gemaand steeds de democratische spel regels hoog te houden, door de voorz. werden gelukgewenst met hun benoe ming. De voorz. burg. van Welsenis wen ste ieder bij het besturen zowel enthou siasme, als het vermogen teleurstellingen te verwerken toe. „Openbreken" van de commissies Tot dusver zijn alle in 1982 gevormde commissies van advies aan B en W door raadsleden bemand geweest, maar thans lag van het nieuwe College het voorstel voor om die „open te breken" en ook niet-raadsleden als leden toe te laten. „Een unicum in de politiek van de ge meenteraad van Middelharnis", had PvdA'er A. Tiggelman bij zijn beschou wing op de wethoudersverkiezing hierover al voorzegd. Achterliggende gedachte tot de benoeming van niet-raadsleden is dat het vooral voor de kleine fracties bijna ondoenlijk is de commissies te bemannen. Voorgesteld werd overigens de niet-raads leden te benoemen uit hen die op de kandidatenlijsten voor de gem. raads verkiezing zijn opgenomen, „potentiële" kandidaten voor opvolging in vacatures derhalve. De enige uit het College die tegen een en ander overwegende bezwaren heeft bleek de raadsvoorz. burg. van Welsenis. Hij vond dat met de voorgestelde wijziging een vervlakking van de staatkundige ver houdingen wordt binnengehaald en dat de met realisering van de wijziging de speci fieke verantwoordelijkheden worden mis kend. „Hét is een duidelijk verschil of iemand als raadslid gekozen is omdat dan de eed of de belofte is afgelegd!" wees de voorzitter aan als waarborg voor te be trachten vertrouwelijkheid. Hij vond ook dat bij het accepteren van niet-raadsleden in de commissies de klei ne partijen meer invloed zouden krijgen en dat achtte de voorz. een miskenning van de uitslag van de verkiezingen te zijn. Een commissie is tenslotte onderdeel van het besluitvormingsproces. Het voorstel werd daarentegen wel met verve bepleit door de heren Tiggelman (PvdA) en Rijvers (VDB) terwijl dhr. Hoogzand en mevr. van Eck-Knape (CDA) met minstens zoveel overtuiging tegengas gaven. Zij stelde voor dat het nieuwgevormde College het voorstel terug zou nemen voor een nadere beschouwing. Weth. Koppelaar (SGP) verklaarde i.v.m. de overeengekomen samenwerking in het College gehoor te hebben gegeven aan de wens van de beide coalitiepartners PvdA en VVD. In de SGP fractie leek weinig overtuiging te bestaan: „wij heb ben ook wat weerstand tegen deze gang van zaken; we kunnen uit ervaring de motivatie van de raadsvoorzitter beves tigen", aldus dhr. v.d. Ketterij die dan ook voor uitstel pleitte. Er werd geen gehoor aan gegeven, het voorstel kwam in stemming en verkreeg een meerderheid van 12-5. Tegenstem mers waren 2 CDA en 3 lijst Hoogzand. In het vervolg van de vergadering werd tot benoeming van de leden van div. com missies overgegaan. Alarm tegen fietsendieven Weer een nieuw hulpmiddel om fietsen dieven op afstand te houden. Een nieuw stevig fietsslot dat de naam „Sound-Lock" kreeg. Het is een combinatie van een flexi bele staalkabel en een onverbrekelijk huis met elektronische sirene. Als een zwijn tjesjager aan het slot gaat morrelen treedt de sirene in werking. Op vrijdag 25 april organiseerden de 4e klassers van „de Molenwiek" een gekos tumeerd softbal wedstrijd, omdat het de laatste schooldag was. De wedstrijd bestond uit 2 teams waar van ieder team eigen cheerleaders met pompoenen en supporters met span doeken had. Ook de docenten waren enthousiast en deden spontaan en zelfs verkleed aan de wedstrijd mee. Zo hadden we korporaal Klinger, Petje Pietemientje, een punker en een tuin- vrouw. De deelnemers werden enthou siast door de rest van de school langs de zijlijn toegejuicht. Iedereen probeerde zijn eigen team te redden door elkaar onderuit te halen en de weg naar het thuishonk te belemmeren. Bij valpartijen was de E.H.B.O. met spons en water snel ter plaatse en werd de gewonde op eigen wijze weer opgeknapt. De gezellige ochtend werd met koffie en gebak besloten. Als tegenprestatie gaf de directie de 4e klassers de verdere dag vrij af. Straks geboortekaartjes nodig Bij drukkerij GEBR. DE WAAL ligt een pracht modellenboek voor u ter inzage. Ook uw keus is er zeker bij Bij tijdige bestelling snel gereed. LangewegU SOMMELSDIJK Uitslagen van de derde ronde, gespeeld op 28 april in Sommelsdijk: 1. A.,C.Baas-A.L.v.Maurik 1-O 2. C. Bakelaar - G. de Jager ...Vi- Vi 3. A.Douw-T.C.v.Prooijen0-1 4. J. A. Gottschal - L. Holleman0-1 5. J. Grinwis - C. de Waal1-0 6. K. Hameeteman - A. Roon.1 - O 7. J. W. de Jonge - G. J. W. Zonneveld1-0 8. P. Lesuis - C. VisVi-Vi 9. J. H. van Meenen - J. SantifortVi-Vi 10. J. Noordijk - J. W. Tanis O - 1 11. Joh. du Pree - J. Dijkstra1-0 12. A. T. Robijn-W. Markwat ...Vi- V2 13. J. M. van Rossum - E. P. vanRheeO- 1 14. W. J. van Rossum - A. J. Kastelein1-0 15. C. J. Smit - J. C. Hagens 1 - O 16. Joh. Soeteman- G. Sellathurai1 -O 17. W. L. v. Strien-E. Santifort 1 - O 18. E. Verbeek - W. I. Peeman.uitg."* 19. A. Visser - J. van Gurp1-0 20. M. L. v.d. Waal - M. VerolmeO - 1 21. C. Wassenaar- R. Groenendijk1-0 22. D. Wolfert-J. van'tGeloof 1 - O 23. K. W. Wijnands - D. Hameeteman1-0 Stand na 3 ronden (aan de top): 3 punten: Baas en Verolme. 2+ punten: Bakelaar, de Jager, du Pree, van Prooyen, Robijn, Smit, Visser. 2 uit 2: Peeman en Verbeek. Het belangrijkste gemaal dat in het kader van de ruilverkaveling Flakkee tot stand zai komen is gisteren officieel in werking gesteld, waarbij het de naam Joh. Koert gemaal heeft gekregen. De officiële handeling werd gepleegd door de weduwe van de overleden Dijkgraaf Joh. Koert, mevr. P. E. Koert-Quartel. Zij onthulde een gedenkplaat waarop naast het grafische portret van haar in aug. '83 overleden echtgenoot diens betrokkenheid bij het Waterschap en de voorbereidingen tot de ruilverkaveling en het daarbij behorende waterbeheersingsplan worden vermeld. Ook zette mevr. Koert met een druk op de knop het gemaal in werking. Morgen, zaterdag wordt er „open dag" gehouden, elders in deze krant is een advertentie geplaatst waarop de ligging van het nieuwe gemaal wordt verduidelijkt. In het nummer van a.s. vrijdag hopen we van de opening en de daarna gehouden roeiwedstrijd tussen Waterschap en ruilverkaveling nader verslag te geven. De roeiwedstrijd werd overigens door de ploeg van het Waterschap, met dijkgraaf van Kampenhout aan het roer, gewonnen. De ploeg van de Ruilverkaveling, RVK werd door een vertegenwoordiger van de Marine wegens onreglementair gedrag de Roeivereniging Krukkitas genoemd! De 18-jarige HAVO-leerling Peter Wielaard uit Middelharnis is op Koninginnedag winnaar geworden van de 11 e Omloop van Middelharnis, een wedstrijd van bijna 7 kilometer. Peter werd op de voet gevolgd door Wim Hoek, geboren Oude Tongenaar, thans wonend in Scheveningen. Vorig jaar kwam Peter vrijwel gelijk over de finish met de man die toen als winnaar werd uitgeroepen, Simon Blom uit Zierikzee. Deze keer zette Peter er tegen de finish een extra sprintje bij waardoor zijn belager, op de foto juist achter hem te zien, wat meters achteropraakte en Peter glorieus als winnaar werd ingehaald. Later op de dag liep hij weer mee in de prestatieloop, toen verkleed als politieman die een boef achterna zat! DORDRECHT De verkeersgroep van de rijkspolitie in het district Dordrecht zal in de maand mei extra gaan contro leren op een juist gebruik van autogordels. Bestuurders, die geen gebruik maken van de autogordel, kunnen vrijwel zeker op een bekeuring rekenen. Met deze controle ondersteunt de rijks politie de aktie van Veilig Verkeer Neder land, die gericht is tegen het niet dragen van autogordels. Het belang van het dra gen van de autogordel wordt ook door de rijkspolitie nog eens nadrukkelijk onder streept. Wie op voorzitplaatsen autogordels draagt, vergroot zijn overlevingskansen met 60 a 70%. Desondanks vindt de helft van de automobilisten het niet nodig om de autogordel te dragen. Omdat men maar een klein stukje moet rijden of omdat men zich voelt opgesloten of gewoon omdat men de autogordel maar een lastig ding vindt. Zo bestaan er ook nog steeds een aantal hardnekkige misverstanden, die het dra gen van de autogordels niet bevorderen. Mogelijk dat het wegnemen van deze mis verstanden het gebruik van de autogordels zal doen toenemen. Ook bij kleine ritjes kan een botsing plaats vinden. De bestuurders moeten er zich wel van bewust zijn, dat een botsing bij 50 km/uur vergelijkbaar is met een val van 10 meter hoogte. Uw lichaam kan met het zich schrap zetten deze klap niet opvangen; de autogordel wel! Het in brand raken van een auto is bijna altijd het gevolg van een zeer zwarte botsing. De kans op een slechte afloop voor de inzittenden is dan erg groot. Om uit een brandende auto te ontsnappen moet u bij bewustzijn zijn en zo min mogelijk letsel hebben. De autogordel zorgt daarvoor. Hetzelfde is eigenlijk van toepassing, indien een auto te water raakt. De klap, waarmee de auto het water raakt is gelijk aan die van een middelzware botsing. Zonder gordel bestaat de kans bewusteloos of gewond te raken; ont snapping is dan vrijwel onmogelijk. De autogordel houdt de inzittenden op hun plaats. Ze kuimen zich oriënteren in de auto, waardoor paniek wordt voorkomen. Heel wat mensen, die na een botsing uit hun auto werden geslingerd, zijn daarna overreden. Ongevallenonder- zoek heeft aangetoond, dat de mo derne autocartosserie met kreukel zones en kooiconstructie in combi natie met de autogordels verreweg de beste bescherming biedt. Ook bij kinderen wordt niet altijd een juist gebruik van de gordel gemaakt. In principe moeten kinderen tot 12 jaar ach terin de auto zitten. Alleen als zij in een goedgekeurd kinderzitje zitten of gebruik maken van een heupgordel mogen kin deren vanaf vier jaar wel op de voorbank zitten. De automobilisten zijn de komende maand terdege gewaarschuwd. Het dra gen van een autogordel kan niet alleen een hoop leed, maar ook een bekeuring voor komen. De rijkspolitie hoopt echter wel, dat men ook na de maand mei het dragen van een autogordel als nuttig blijft zien. Overigens, de verkeersgroep van de rijks politie rijdt niet alleen op de doorgaande wegen. Ook op de polderwegen en in de dorpen kunt u ze tegenkomen. Zondag 4 mei 1986 OUDDORP-Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. W. Jop 't Hof, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzeg ging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. Hessels en 17.00 uur ds. A. J. J. van Noord-Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. M. C. Malipaard, Heemstede. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. H. Westerhout, nam. bediening Heilige Doop. STELLENDAM-Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Codée, Heidelberger Catechismus zondag 44; kollekte zit plaatsen- Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. Jf. J. van Noord en'4<?.00 uur ds. ïlcsscls. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr.; extra kollekte vrije zitplaatsen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. de Lange, Aals meer - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur lezen. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. I. Hoornaar, v.m. be diening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal; extra kollekte expl. Onder de Wiek - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen, voor bereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. H. Verheul, Tholen; extra kol lekte onderhoudsfonds - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. Kruijmer, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal; kol lekte diakonie - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. H. van Waveren. LUKASKAPELHDG-10.15 uur ds. J. T. Cazander, bediening Heilig Avond maal. MIDDELHARNIS-Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. Quist en 18.00 uur ds. P. H. van Trigt; extra kollekte onderhoud kerkgebouw - Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur dra. M. A. Sijbrandij-Ver bist - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter-Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 uur kand. mw. A. A. van Osnabrugge en 14.45 uur ds. J. de Vries (aan gepaste dienst) - Ger. Kerk (Vrij gemaakt) 9.30 uur lezen en 14.30 uur ds. H. K. Bouwkamp. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. H. v.d. Post, Monster; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte vrije zitplaatsen- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur eerw. hr. K. Groenendijk en 18.00 uur ds. T. Ouwerkerk, IJzendoom; extra maandelijkse kollekte kerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke, v.m. bediening Heilige Doop; extra maandelijkse kollekte - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen-Ger. Kerk 10.00 uur ds. Wilschut en 18.00 uur de heer K. Baas. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur kand. C. J. Hiensch, Veenendaal en 18.00 uur ds. A. Vos - Ger. Kerk 10.00 uur kand. T. Roozeboom en 18.00 uur dhr. A. v.d. Schee. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. K. van Meijeren, be diening Heilige Doop en 18.00 uur ds. C. van Sliedregt, Katwijk; extra kol lekte kerk - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 uur ds. J. v.d. Schaft en 18.00 uur ds. J. Noord hof. OOLTGENSPLAAT Door notaris M. A. Korbijn te Oude Tonge werd in samenwerking met kol- lega' s van elders op dinsdagavond 2 9 april j.l. in Hotel Hobbel te Ooltgensplaat bij inzet de volgende percelen verkocht: het WOONHUIS met onder- en bijge legen grond aan de Vroonweg 1 te Acht- huizen (het z.g.n. „Kraaienest"), groot 28.30 are, ten verzoeke van de eerste hypotheekhoudster. Het pand werd in gezet op 130.000,— door J. W. P. Herreveld te Bergambacht. De RECREATIEBUNGALOW met berging en onder- en bijgelegen grond, in het Bungalowpark „De Plaete" aan de Havendijk, nummer 6d te Ooltgensplaat, groto 1.45 are, (eigen grond), ten ver zoeke van de eerste hypotheekhoudster. Deze bungalow is niet gelegen in het park „Weipolder" zoals aanvankelijk werd ver meld. Het pand werd ingezet op 17.500,— door A. H. Boelee te Zoeter- meer. De recreatiebungalow in het park Vol kerak" aan de Havendijk kwam niet in behandeling, aangezien de verkoop hier van werd ingetrokken. De verkoop bij afslag van de twee ge noemde percelen zal plaats hebben dins dag 6 mei 1986, des avonds om half acht in Hotel Hobbel te Ooltgensplaat, Kaai 1 NIEUWE TONGE Door omstandigheden kan er a.s. zater dagavond 3 mei geenjeugdwerk gehouden worden Op D.V. 17 mei hopen we het seizoen af te sluiten met een gourmet-avond. De kosten van deze avond zijn 10, Je kan je daarvoor opgeven bij Leendert van ALphen, Hertog Jan vanBeierenlaan 29, Nieuwe Tonge, tel. 01875 - 1921. Breng gerust je vriend of vriendin mee. Commissie zaterdagavondjeugdwerk Tassenfabriek Hesling heeft een binnen- tas ontwikkeld, die de inhoud gedurende lange tijd koel kan houden. Deze koeltas kan worden geplaatst in verschillende typen fietstassen en wordt in vier maten geleverd. Ideaal voor fietstoeristen die onderweg graag een koele dronk bij de hand willen hebben. Voor ruim een tientje kun je in het bezit van zo'n koeltas komen. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur eerw. hr. L. D. Burger, Waddinx- veen. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G-. van Loon- Ger. Gem. in Ned. 3x lezen - Oud Ger. Gem. 3x lezen. Dinsdagavond 6 mei: 19.00 uur ds. M. v.d. Ketterij, Urk. PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 4 mei 1986 SINT ANNALAND - Herv; Gem. 10.00 uur ds. A. van Herk en 18.00 uur ds. P. vanBergenBravenboeruit Scher- penisse - Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur lees dienst. Donderdag 8 mei 1986 (Hemelvaartsdag) SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. vanHerk-Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en Ger. Gem. in Ned. 9.45 uur leesdienst. <^^«^^^^^t-^^t^V.^^i.^(^>1t^^t^^(,^H,^ïl^^t.^^t^^t^^t^^t.^^<.^^(^^t.^^L^t<

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 2