Uit de Historie Middelhartiis Pacht is meer dan rendementszaak Herinnering (III) MEDISCHE DIENSTEN Bladz. 2 Het Gemeentehuis Een herinnering aan de Hoge Heerlijkheid op de Voorstraat Argumentatie eenzijdig en overdreven Nieuwe studie over pacht Vertederende geboortekaartjes „EILANDEN-NIEUWS" VRUDAG 2 MEI 1986 MIDDELHARNIS Het uit 1639 stammende raadhuis van Middelhamis. In dit gebouw heeft bode Van de Polder heel wat uren doorgebracht. De poort onder het bordes geeft toegang tot het kerkterrein. De toren van de Hervormde Kerk is rechts op de foto voor een deel te zien. (uit 't R.D.) Arjanus citeert in E.N. dit van Boers over het raadhuis: „Het werd gesticht in het jaar 1639, Mid den uit het dak verrijst aen net torentje, voorzien van een kleine klok. Voor het gebouw is een frontispies, waarin het jaartal met het wapen van het dorp, voor stellende den ridder St. Joris den draak doorstekende. Op den eenen hoek van het gebouw staat het beeld der Gerechtigheid, op den anderen dat der Voorzichtigheid, en in het midden, op den frontispies, het beeld der Liefde. Tot den opbouw van dit raadhuis in het jaar 1639 hebben de ambachtsheeren van Middelhamis eene vrijwillige toelage ver strekt, en in derzelver naam is de eerste steen gelegd door den toenmaligen rent meester Otto de Rooij. De gehele opbouw kostte ruim 9000,Sedert het jaar 1834 en 1839 is dit gebouw uitgebreid en verfraaid; zoodat het een sieraad van het Dorp en ook inwendig bezienswaardig is". Over de restauratie schreef E.N. 5 mei 1981: Zij de plaatselijke smeden, de ge broeders Witvliet) maakten een nieuwe windvaan in de vorm van een Middelhar- nisse visserssloep. Het materiaal van de bestaande vaan was dermate aangetast dat het scheepje uit elkaar dreigde te Zo'n vijftig jaar geleden woonde in dit huis op de hoek van de Voorstraat bij de Kaai „Tanne de Man", die er een winkeltje dreef in van alles en nog wat kruideniers- waren, fruit, petroleum, tot zelfs pilletjes voor de stoelgang toe! Bij goed weer had Tanne een tafel buiten staan met fruit en snoep en de kinderen kwamen dan voor een cent wat kopen van het snoepblad, of een z.g. „stroopje" (een lik warme stroop in een puntzakje) of een appeltje. Of er een rot plekje aan zat was niet zo erg, één schraap met de duimnagel en weg was het' De man van Tanne hakte bosjes hout, die voor één cent werden verkocht om de kachel aan te maken. Naderhand heeft Jan Roodzand er gewoond; die de handel uitbreidde met boter, kaas en eieren. In 1929 kwam de Wed. Krijtenberg er in, die in de volksmond genoemd werd ,,Tine van de kaoie" of „Tine bij d'n dikken boam". Door erving werd de heer Leen Koudijzer fiigenaar; de huurprijs was 3,per week. Omstreeks 1954 heeft de familie Gootjes er nog in gewoond; weer later kreeg het antieke huis het predikaat „on bewoonbaar verklaard". Reeds voor de tweede wereldoorlog stond het huis onder toezicht van Monumenten zorg. Het huis is n.L gebouwd in het laatste van de 16e eeuw. Het is een hecht bouwwerk; in de tijd dat de Wed. Krijten berg er woonde zijn alle muren nagekeken; Ansicht uit de tijd, dat er 'n postzegel van 4 cent op kon. vallen terwijl het ook al lange tijd niet meer gehoorzaam was aan de wind, geketend als het was door de oxydatie. In de top dus een nieuwe geheel koperen sloep die speels meemanouvreert op de nukken van de wind. Doorgang (onder het raadhuis) naar de Hervormde Kerk te Middelhamis. Van de „ontstuymige vissers" uit Middelhamis liggen hier heel wat voetstappen. (E.N. bij: Historische Schetsen van Arjanus). de ankers in de gevel waren nog prima in orde.. Wel helde de gevel wat voorover, maar gevaar leverde dit niet op. Het huis is nog altijd een sieraad voor de gemeente en ook de boom, die er nóg voorstaat, heeft geschiedenis gemaakt Vroeger, toen in erge mate de iepenziekte heerste werd deze boom niet besmet en bleef gespaard. Toen het nog een jong boompje was, heeft men waarschijnlijk een ijzeren hekje om de stam gezet, wat later voor de dag kwam, toen de boom eens is uitgebrand van binnen. Naar buiten is de boom door gegroeid, en van binnen is een holte, die in de bezettingsjaren nogal eens dienst ge daan heeft als bergplaats voor dingen, die de moffen beter niet konden zien. Grens- polizei en Kriegsmarine zaten immers vlak in de buurt. De dochter van de Wed. Krijtenberg, die ons een en ander over de lotgevallen van dit oude huis vertelde, houdt zich aan bevolen als de boom ooit afgezaagd wordt en er komt een gouden damesringetje voor de dag. Dat is er n.l. per ongeluk eens in verdwenen. In 1922 ging ik bij Tanne de Man, nog familie van m'n moeder, tussen de middag m'n brood opeten. Ik vond dit gedicht In mijn herinnering zie ik het staan, het oude huisje met z 'n trapjesgeveltje, beschaduwd door de grote iep. Kwam ik naar huis, dan was er warmte en licht, de boom ritselde, alsof hij mij riep. 't Was oud, maar zo gezellig, zo veilig, zo vol van leven. Nu zie ik het terug.... Men heeft het opgeknapt, maar de raampjes zijn als lege ogen, geen takken meer er langs gebogen, geen rook kringelt er omhoog, geen zwaaiende hand, geen lief gezicht achter een ruitje. Het is dood.... en weemoedig gaat het door mij heen: Heet dat niet juist herinnering? zó was het.... maar het is onherroepelijk voorbij. Het antieke huis „mit d'n dikken boam". In het witte huis links woonde het laatst de kleermaker Teun van Hoften; later is dit pand aan de firma Nipius gekomen, die er de bekende grote manufacturen- en con- fectiezaak heeft gebouwd. Nunspeet A. A. K. De prachtige voorgevels van „de Hooge Heerlijkheid" waarachter de Koninklijke gasten aan het diner zullen aanzitten. Op de Voorstraat in Middelhamis ont dekte het daarvoor opmerkzame oog van dhr. Kem een leeggekomen pandje uit de zestiende eeuw. Bij informatie bleek dat spoedig daarna ook het naastgelegen pand, uit 1632, leeg zou komen en de koop was toen gauw gesloten. Dit laatste pand wordt in de volksmond wel ,,het huus mit d'n trommel" genoemd omdat op de top van het karakteristieke trapgeveltje een trommel staat afgebeeld. Het verhaal gaat dat in de Franse tijd dit huis ook al eens als „uitspanning" heeft gediend. 3|e 3|t :f( Op de Trommel staan de letters T.I.T. die de heer Kem uitlegt als de beginletters van de naam Theunis Isaczn Trommel aan wie het pand vroeger moet hebben be hoord. De voorgevels staan onder monu mentenzorg en werden daarom in hun oude luister gehandhaafd. De rest van de woningen werd gesloopt waarbij de hon derden oud-Hollandse tegels en plavuizen zorgvuldig werden gespaard om in de nieuwe „Heerlijkheid" weer hun decora tieve dienst te doen. Nieuwe zware balken werden aangebracht en het meubilair werd consequent in Oud Hollandse stijl gekozen. Dhr. Kem is bijzonder inge nomen met het werk van architect Koole die het overigens graag in het moderne zoekt maar hier blijk gaf ook in het klas sieke zijn mannetje te staan. Th. v.d. Vad schreef in „Op z'n Flakkees gezeid" ook over dit „huis met de dikke boom". Je leest daarin dat Tanne d'r man Sprong heette. (wordt vervolgd) J. L. Stmik Moet het rendement verbeteren om beleggers naar de grond te trek ken? Loopt het pachtareaal terug omdat verzekeringsmaatschappU^n en pensioenfondsen het laten af weten? De overheid wil de institu tionele beleggers met fikse pacht- prysverhogingen onder de kin strij ken. Het grondgebmik mim 2 miljoen ha wordt in de land- en tuinbouw als cultuur grond geëxploiteerd is globaal te ver delen in twee varianten: eigendom en pacht Tot in de zeventiger jaren hielden eigendom en pacht elkaar in evenwicht Daama is het pacht-areaal zeker procen tueel gedaald tot beneden 40%. Pacht is voor vele boeren een zeer aantrekkelijke financieringsvorm, want de agrarisch on dernemer behoeft minder vermogen of geld te steken in het bedrijf Een eigen- domsboer heeft aanzienlijke sommen ge stoken in zijn land en beurt in de regel maar een mager rendement of een karige beloning voor de produktiefactor grond. De pachtperikelen(rechten, plichten van de contracterende partijen, de beloning, de bijstellingen, enz.) zijn sindsjaar en dag geregeld in de Pachtwet. Deze wet geeft ook de mimte en de spelregels aan om de pachtprijzen van tijd tot tijd aan te passen. Er zijn immers voldoende argumenten om de pachtprijzen bij te stellen. Dat is zowel in het belang van de pachter als in dat van de verpachter. Pachtprijsverhogingen worden aangekaart door de wetgever, in de meeste gevallen door de overheid. De staatssecretaris van Landbouw (hij is de verantwoordelijke bewindsman) doet voorstellen voor de nieuwe pachtverhogingen en het agrarisch bedrijfsleven reageert vervolgens met commentaren of adviezen. Daama wor den pas wettelijke regels van kracht. Dit jaar heeft de staatssecretaris van Landbouw voorgesteld de agrarische pachtprijzen op te trekken met 11 tot 15%, afhankelijk van de grondkwaliteit en de exteme produktie-omstandigheden (zo als waterhuishouding, verkaveling, enz.). Dit voorstel heeft bij de boeren geen genade gevonden; hun bezwaar richt zich met name tegen de al te forse bijstelling én tegen de argumenten die de staatssecre taris aanvoert. De pachtprijsverhoging is allereerst in gegeven door de stijgende eigenaarslasten (die zijn de laatste drie jaar met mim 4% gestegen). Grondeigenaren betalen im mers meer onroerend goedbelasting, meer waterschapsbelasting en ook hogere ver zekeringspremies. van vrijdag 2 mei 1986 t/m zondag 4 mei 1986 ARTSEN Middelhamis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter J. Dogterom, tel. 01870 - 2121. Dokter Dogterom is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant van vrijdagavond 19.00 uur tot dins dagmorgen 8.30 uur heeft dienst dokter R. P. Boot, tel. 01877 - 1227, b.g.g. 1291. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter R. P. van Rijswijk, tel. 01879 - 1207. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter de Jager, tel. 01875- 1301. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Nijhoff-de Morée, tel. 01873 - 1201. APOTHEEK „MENHEERSE" Voorstraat 16 Middelhamis Telefoon 01870 - 3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoed- recepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aange boden. Inlichtingen via telefoonnummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Dogterom, tel. 01875 - 2325 (van 11.00 tot 11.3Ö uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441 L. Tjebbes, Middelhamis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870 - 2897; G. J. C. Wennink, Oud- dorp, tel. 01878- 1538. WUKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 -1440 Den Bommel01871 -1312 Dirksland01877 - 1500 Goedereede01879 - 1267 Herkingen01876- 224 Melissant01877 -1234 Middelharnis/Sommelsdijk 01870-2300 Uiteraard behoren deze lastenverzwa ringen te worden gecompenseerd door hogere pachten. Het venijn van de overheidsvoorstellen zit in de rendementsverbeteringen voor verpachters. De staatssecretaris mimt daarvoor 6 tot 10% in en dat gaat de (pacht)boeren veel te ver. De overheidsvrees dat de grote grondbeleggers (verzekeringsconcerns en pensioenfondsen functioneren als ver pachters) zich temgtrekken omdat het rendement te laag is, wordt door de boeren niet gedeeld. Dat institutionele beleggers minder belangstelling tonen wordt door de statistieken nauwelijks ondersteund. Het pachtareaal in handen van deze „beroeps beleggers" is amper gedaald (nominaal iets, relatief nauwelijks!). Bovendien re deneren institutionele beleggers niet voor de korte termijn. Hun rendementsver wachtingen zijn gestoeld op lange termijn beleggingen in grond die waardevast is en niet inflatie-gevoelig is. Het is dus ietwat kortzichtig om de pachtprijzen fors op te .trekken teneinde de institutionele beleg gers gunstig te stemmen. Vandaar dat de boeren de pachtprijsvoorstellen willen af zwakken tot een percentage dat recht doet aan zowel pachterse- als verpachtersbe- langen. Alle paniek over een fors temglopend pachtareaal is misschien ook overdreven. Het zou best de moeite lonen om het totale pachtwezen eens nader onder de loupe te nemen. Ervan uitgaande dat pacht als een financieringsinstituut fungeert is een na dere financieringsstudie gewenst. De be drijfsovername geschiedde in het verleden vaak onder de vlag van pacht (ouder of schoonouder of kind schoonzoon dan wel schoondochter). Tegenwoordig han teert men andere juridische constmcties bij bedrijfsovername. Een ander facet dat bij de pachtwetgeving versluierd is, geldt de kortstondige mondelinge pacht die niet geregistreerd wordt Wie het aldus ver pachte land meerekent kan wel eens tot een nationaal pachtareaal komen dat bo ven de 50% uitstijgt Het is te simpel geredeneerd om het instituut pacht in ere te herstellen door de pachtprijzen flink bij te stellen. De boeren voelen er trouwens niets voor; eerstens omdat hun inkomensmimte ze ker in deze tijd te klein is en tweedens omdat het pachtprobleem een andere aan pak vraagt. Dat laatste is een fundamen tele zaak die niet is af te doen met simpele rendementsverbeteringen voor verpach ters, lees institutionele beleggers. B. Schouwing U vindt ze bij Gebr. DE WAAL. Maak uw keuze uit het nieuwe modellen- boek. We zien u graag op ons adres: Langeweg 13 SOMMELSDIJK Nieuwe Tonge01875 - 1390 Ooltgensplaat01873-1310 Ouddorp01878 - 1321 Oude Tonge01874- 1289 Stad a/h Haringvliet.01871 - 2301 Stellendam01879-1296 STICHTING MAATSCHAPPELUK WERK „Goeree - Overflakkee" Oost-Achterweg 15a 3245 AN Sommelsdük Telefoon 01870-5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00 - 10.00 uur Crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00 13.00-17.00 uur WEEKENDDIENST Gelieve in het weekend 01870 - 5166 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.30 - 9.30 uur. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelhamis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentmm. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01873- 1968 of033-620244 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel.01879- 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlyk Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878-2511 Informatie- en klachtenburo over de Gezondheidszorg: Tel. 01100-31594 op maandag t/m donderdag van 9 tot 12; dinsdag half 2 tot 5 en donderdagavond van 6 tot 9 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 10