r „C.P.J. Flakkee' Wie houdt het draaiende? jeugd- hoekje Twee en één Aprilraadsel 4 EXTRA RAADSEL 4 s van Oom Ko Briefwisseling ALLEMAAL Bladz. 2 .EILANDEN-NIEUWS' VRIJDAG 25 APRIL 1986 Goerees Havenhoofd By het Haveneind klauteren we tegen een duinhelling naar de blanke top die hier is bezet met stekelig struweel. Toch beginnen we aan de afdaling van de noord-oostflank door en onder een steeds hechtere slagorde van duindoorn. Zig-zag laverend, bukkend en soms hurkend wor stelen we er doorheen. Het humeur plaatje wordt wat donker gekleurd maar aan de voet van deze juist diervriendelijke zandrug gaat dan alles opeens meewerken om ons op te vrolijken. De laatste resten van voorjaarsnevels lossen op onder een koesterende zon aan het ruime hemelrond. En een vogelschare van velerlei pluimage gaat kwetterend op de wieken om op hun manier dit mildere klimaat te ervaren. Open dag We staan temidden van veel platgereden paden die alle richtingen schijnen uit te kronkelen. Eentje kiezen we eruit die ons verder zal voeren in oostelijke richting door dit natuurgebied van rust en ruimte. Kuieren algauw door een drassig veld waar zachte rietpluimen het gezicht stre len. Een veel aangenamere liefkozing van de natuur dan die met doomheesters. In eens zijn er geen wapperende vlaggen meer. Een met de hand gezwaaide zeis, denken we, heeft in het kader van terrein beheer halve cirkels gemaaid zodat we nu een paar decimeter wegzakken in de ge sneefde rietvegetatie. „Kom terug", maant de partner, als we nog ongeveer honderd meter van het slik verwijderd zijn. Daarachter ligt de vloedlijn waar een den, scholeksters en meeuwen fourageren en soms starten en landen op droge en natte landingsbanen van hun vliegterri- torium. Voor de vogelgemeenschap is het hier altijd open dag. Konijnenburgt Toch maar gehoorgevend aan een echte lijke oproep, je moet wel, trekken we ons terug op vastere grond die hier mede is gestoffeerd door een stuk mosdeken. Je loopt er wat zachter op, maar verder. Toch moeten we dit nietige plantje dank baar zijn omdat het meestal een stuk veld wil versieren waar een andere plant niet groeien wil. Evenwel, geen tien meter verder staan we weer al in een mini- zandverstuivinkje. Er staan menselijke prenten in. Eerst een afdruk van zeg maar schoenmaat drie en veertig. Dertig centi meter ernaast het driftige geprik van een puntig hakje. Dat is geen schoeisel voor zand, slikken en schorren. Onze medeterreinverkenner heeft het be ter bekeken: halve laarzen met platte hak. Daarmee stiefelt ze nu al aardig in de richting van de buitenhaven van Stellen- dam. Zover gaan we niet want we zijn net het gebied binnengedrongen van een volks stam duinbeheerders. Dit is het domein van broer konijn. Met enige inwoners willen we wel eens kennismaken maar de heuvel-achtige konijnenflat ligt er verlaten bij. Ze hebben ons natuurlijk zien aan komen. Wachtposten hebben toen met de achter- Hallo jongens en meisjes, het is nog steeds weer voor birmenwerk. Jammer, maar niets aan te doen. Je oom zit te sprinjgen om in de tuin te beginnen, maar liet is iedere dag weer uitstellen. Voor jullie is het ook een tegenvaller, vooral als je een eind op de fiets moet. Van de winter dachten we, als het eerst maar eens maart is. Dan is de ergste kou en nattigheid voorbij. In maart was het, als het maar april is. En nu verwachten we het weer van mei. Dat is alle eeuwen door al zo geweest. Wij zijn allemaal maar van die tobbers hé. Wij hebben nooit eens geduld en kunnen nooit eens, ook maar iets overgeven aan Hem, Die dit alles in Zijn hand heeft. Wij hebben geen vertrouwen in de Schepper van hemel en aarde. En toch is het God, Die door alle eeuwen heen de wereld heeft geregeerd. Hij is het ook Die groei en wasdom geeft, regen en kou, kou en warmte. En vraag het je ouders maar, het is ieder jaar nog goed gekomen. En het komt ook nu weer goed. Straks komt het mooie weer, het lente weer. En ook de zomer komt straks! Want zomer en winter zullen niet ophouden zolang deze aarde er zijn zal. Dat zegt God in Zijn Woord. En dat moeten we geloven. Maar dat geloof hebben we niet van onszelf, dat moet God in onze harten werken. Daar moeten wij iedere dag maar om vragen. Doen hoor! Nu gaan we eerst wat werk opgeven, dat wordt dan In alfabetische volgorde worden hier een aantal namen gegeven. Deze zijn kris kras door elkaar te vinden in het letterraam. Die namen moeten worden weggeschrapt of worden omcirkeld. Als je alle namen hebt gehad, blijven er een aantal letters over. Deze letters vormen met elkaar een tekst uit psalm 8. Hier volgende namen: abel farao leviathan abraham filistijn nebukadrezar adam hege nehustan areli heman ohola azeka iskarioth rachel baësa ismaël Salomo beëlzebul izebel sarüiedrin damaris kolosse theman eleale levi zereda 1 l 3 k poten een roffel ten beste gegeven om hun medeburgers te waarschuwen voor na derend onheil. Velen zijn gevlucht en hebben bij dat wegsprinten hun witte onderzijde van de start aan neven en nichten laten zien. Ook dat is een alarm signaal en heel de populatie duikt weg. Er is wel eens onderzocht dat een konijn bij zo'n vlucht een snelheid kan halen van ruim veertig kilometer per uur. En dat hebben ze zeker nodig als er een hongerige buizerd uit de lucht komt vallen. Zo te zien zou je zeggen dat het wemelt van de in- en uitgangen van het holen stelsel. Maar ieder gaatje is geen voor- of achterdeur van de burgt. Ze graven ook kuiltjes die dienst doen als grenspalen voor het gebied dat ze voor de groep hebben afgebakend. Daartussen zie je ook hier de vele latrines. Orytolagus cuniculus is zindelijk. Poept altijd buiten de deur. Nou, altijd? Ze doen het ook wel eens een keer in huis maar dat zijn dan met een vlies omgeven zogenaamde peppillen die ze regelrecht weer inslikken. Een extraatje misschien voor kwade dagen als het bij voorbeeld slecht weer is om op pad te gaan. 'Jl' 'V 'X' w 'X' 'X' 'X' 'X' 'X' 'i' 'X' w w w Vogelshow Hier staat paal honderdveertig. We krui pen er over peuterduintjes met wat helm gras. Komen op een stuk drooggevallen slik terecht. Langs de vloedlijn gaan we weer terug. Mevrouw scholekster vindt het helemaal niet vreemd als we even bij haar langs komen. Zo zie je maar weer dat ook alle gevleugelde vrienden en vriendinnen niet gelijk zijn wat temperament betreft. Op een andere plaats in gelijke situatie kreeg haar nicht het behoorlijk op haar heupen. Deze heeft ze zich voor ons in een on berispelijk zwart-wit mantelpak gestoken waarmee ze parmantig showt. Even doet ze haar mondje open, die oranje rode beitelvormige snavel waarmee ze korte metten maakt met de weerbarstigste mos sel. Dan komen we bij een koppel kok meeuwen die een dansje opvoeren. Niet voor ons maar ze hebben trek in een verse worm. En als je dan als vogel maar op het zand blijft trappelen, komt er wel eentje nieuwsgierig bovenkijken die dan met de laatste schrik van zijn leven verdwijnt in de maag van Larus ridibundus. Opeens een druk gefladder als ze zich verheffen van hun vochtig grondgebied. Ze scheren eerst in een soort looping over ons heen. Misschien willen ze even opvallen met die contraterende zwarte punten aan de witte vleugels. Eigenlijk valt dat niet meer op want ze zijn met zovelen. Er zijn schat tingen die praten over tweehonderddui zend broedparen. Gelukkig zijn het alles- eters en hebben ze ook onze vuilstort plaatsen ontdekt. Vaak vinden ze daar rijke buit op die afvalbergen van homo consumens. Er gaat een fris briesje waaien. Schuim kragen die als slagroomtaarten op het water deinen, worden als kapok-vlokken weggeblazen. De waterrand trekt regel recht een ander gezicht. De meeuwen komen weer terug en kwetteren nu met raspende kreten in onze richting. Ze wil len dat we nu vertrekken. Het gelijk is geheel aan hun kant want goed beschouwd hebben de vogels het hier voor het zeggen. J. V. P. Er worden zes woorden gevraagd van zeven letters. Bij een goede beantwoor- Jaqueline Funcke - Nieuw Zeeland: Nog steeds goede berichten uit Nieuw Zeeland. Gelukkig dat het bij jullie goed gaat. Nou, het gaat bij ons ook goed hoor. Je bent wel moe geweest van die klimmerij Jaqueline? Bij ons zijn geen bergen, dus hoef je ook niet te klimmen. Hoogstens een dijk of een duin op, maar die zijn niet zo hoog. Oma en opa zijn nu al ver trokken? Het zal best gezellig zijn ge weest' Remco Funcke - Nieuw Zeeland: De grootste kou is gelukkig voorbij Rem co; wij gaan nu de zomer tegemoet, en jullie de winter. Vreemd hé. Jullie krijgen dus een vliegveld in de omgeving? Dat vond jij wel leuk om door de modder te baggeren Remco! Nog even dan kan je ook schaatsenrijden. Maar je moet het nog leren schrijf je. Probeer het alvast maar op rolschaatsen! Albumversje voor Marieke Ras Beste Marieke, Een kleine nicht in Reimerswaal, verzocht haar oom een kort verhaal, te schrijven in haar poëzieboek, als 't kon via de Kinderhoek! Je hebt, Marieke, nu je zin! Je knipt het uit, en plakt het in, heel netjes op een albumblad. Kijk, zegje straks: „dat heb 'k gehad, van ome Ko, die ik niet ken, waarvan ik toch een nichtje ben!" Nu weet je zeker, dat het is, van oom Ko ter gedachtenis! Gij hebt twee ogen en één mond; Kijk wel toe, en spreek niet veel. Gij hebt twee oren en één mond; Luister wel en spreek niet veel. Gij hebt twee handen en één mond; Werk braaf door, en spreek niet veel. ding vormen de letters die in de dik- omlijnde hokjes komen te staan iets, datje nog steeds kunt verwachten. Andrea van Zielst - Te:|(as: Een goed bericht Andrea; fijn dat de dokter over je te spreken was. Toch maar voorzichtig zijn hoor! Het geeft niet waar je de brief mee schrijft, als het maar leesbaar is Andrea. Begrijpelijk dat de krant niet op tijd is; het is me eventjes ver weg zeg! Heb je het rapport al gehad? Ben wel benieuwd wat voor cijfers daar op zullen staan! Dat zien we straks wel hé! Corma Grinwis - Ouddorp: Fijn zeg, dat het bij jullie goed gaat. Met oom Ko gaat het ook goed hoor. Je broer tje is je vader al aan het helpen? Ik dacht datje wel graag je moeder wat hielp. Oom Ko doet ook altijd huiswerk, en heeft dat vroeger ook veel gedaan. FUnk aanpakken Corma, heb je later veel gemak van, en.... je hebt een voldaan gevoel! En een versje krijg je hoor, maar wel even wachten! Nelleke Grinwis - Ouddorp: Jullie zijn dus bij tante geweest in de Paas vakantie? Woont die tante in Amsterdam of in Ouddorp, Nelleke! Jullie zullen wel aan de buurman missen Nelleke. Erg hé; en dat kan nu ook elk ogenblik met ons gebeuren. Ja, jullie vragen allebei om een poëzieversje. Dat is wel erg moeilijk voor oom Ko, want het mag niet hetzelfde zijn. Oom Ko zal het toch proberen hoor. Christine Hoogesteger - 's-Gravenpolder: Inderdaad maar een kort briefje Christine; heb je zo weinig beleefd in deze maand? En nogal liefst vakantie gehad. En je had er graag nog een weekje bij gehad? Ja, die zullen er wel meer zijn denk ik. Maar er is overal een tijd van, meisje! Nu maar heel goed je best op school, misschien kun je dan wel een extra weekje los maken. Groetjes hoor! Ellij Looij - Nieuwe Tonge: Ook al een klein brieQe, maar wel een heel mooi brieQe Ellij! Zulke brieven heeft oom Ko nog niet ontvangen. Zo mooi geschreven bedoel ik. Daar heb je toch wel op moeten oefenen. Je rapport is ook heel goed hoor. Zomaar doorgaan E Hij. Enben je het al gewend op het nieuwe adres? Dit is dan weer het laatste Jeugdhoekje van de maand april. Het is dan ook weer inzenden, met graag een briefje erbij. Niet vergeten hoor. Allemaal de hartelijke groeten van OOMKO De winnende C.P.J. toneelgroep. De Christelijke Plattelands Jongeren is een vereniging van jonge mensen vanaf de leeftijd van 16 jaar. Omdat Goeree-Overflakkee alleen uit platteland bestaat vatten wij hier alle jongeren van het hele eiland onder. Wij houden ons bezig met het gezellige samenzijn, wat zich uit in de diverse avonden die wij in een seizoen organiseren. Om nu deze vereniging draaiende te houden hebben wij dringend mensen nodig die zich aktief in willen zetten. Wat houdt dit gezellige samenzijn nu in?? De afgelopen jaren heeft de C.P.J. zich bezig gehouden met zowel ontspannende- als iets meer informatieve avonden, zoals Amnesty International, Oost-West, agrarische en thema-avonden. Maar ook spel, creatieve, bowling, fondue en sport avonden. Natuurlijk moeten we onze volksdansavond en de C.P.J. toneelgroep niet vergeten. D.m.v. al deze aktiviteiten bieden wij de flakkeese jongeren de mogelijkheid om elkaar op een ontspannende wijze te ontmoeten. Natuurlijk is voor het organiseren en uitvoeren van de diverse festiviteiten een groep aktieve C.P.J.'ers nodig. Omdat van enkele bestuursleden de bestuurstermijn verloopt en de voorzitter is verhuisd, komen in het bestuur meerdere plaatsen vrij. Het is ons gebleken dat deze plaatsen onder de leden erg moeilijk op te vullen zijn. Aangezien dit inhoudt dat de C.P.J. dan geen aktiviteiten meer kan organiseren, zien wij ons genoodzaakt deze dringende oproep te plaatsen. De C.P.J., wie houdt het draaiende? Vind je het even jammer als wij dat de C.P.J. op deze manier zou moeten stranden, bel dan voor informatie naar Hans Jelier, tel. 05750 - 23280. In verband met de feestdagen is onze volgende avond verschoven naar 23 mei. Deze avond is tevens een goede gelegenheid om met ons kennis te maken. Houdt deze krant in de gaten, want nadere gegevens over onze volgende avonden vind je hierin. Tot ziens en bel gerust. C.P.J.-bestuur Installatiebedrijf ld. C1V696, gebr. Koomneef Gespecialiseerd in liet zuinig maken van cv. en warmwater installaties MEDISCHE DIENSTEN van vrijdag 25 april 1986 t/m zondag 27 april 1986 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter G. J. D. Wieringa, tel. 01870 - 2090. Dokter Wieringa is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur hebben dienst de doktoren K. J. Huisman en T. v.d. Doel, tel.01877- 1412- 1752. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter P. J. Bulthuis, tel. 01879- 1367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter R. J. Lassing, tel. 01874 - 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter A. J. Janssen, tel. 01871 - 1306. APOTHEEK „MENHEERSE" Voorstraat 16 Middelharnis Telefoon 01870 - 3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoed- recepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aange boden. Inhchtingen via telefoonnummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Buth, tel. 01877 - 1183 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441 L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870 - 2897; G. J. C. Wennink, Oud dorp, tel. 01878 - 1538. WUKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen 01873-1440 Den Bommel01871 - 1312 Dirksland01877 - 1500 Goedereede01879 - 1267 Herkingen01876 - 224 Melissant01877 - 1234 Middelharnis/Sommelsdijk 01870-2300 Nieuwe Tonge01875 -1390 Ooltgensplaat01873-1310 Ouddorp01878-1321 Oude Tonge01874- 1289 Stad a/h Haringvliet01871 - 2301 Stellendam01879 -1296 STICHTING MAATSCHAPPELUK WERK „Goeree - Overflakkee" Oost-Achterweg 15a 3245 AN Sommelsdijk Telefoon 01870 - 5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00 - 10.00 uur Crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00 13.00-17.00 uur WEEKENDDIENST Gelieve in het weekend 01870 - 5166 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.30 - 9.30 uur. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01873- 1968 of033-620244 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator K. M. Schippers-Berghuis tel. 01879- 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlijk Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878-2511 Informatie- en klachtenburo over de Gezondheidszorg: Tel. 01100- 31594 op maandag t/m donderdag van 9 tot 12; dinsdag half 2 tot 5 en donderdagavond van 6 tot 9 uur. Rust en ruimte Vissersstraat 16/3253 XK Ouddorp/tel. 01878-2517of01879-1614

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 6